IJs begint te dooien tussen Israël en Arabische staten Steeds meer miljoenenclaims tegen directeuren Feiten &Meningen Verloedering van Amsterdam h KWtt, Q,/ C i> 4 Ski WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 Onlangs bracht ik een werkbezoek aan het grootstedelijk Amsterdams politiekorps. Een hele dag heb ik de verschillende facet ten van het politiewerk bestudeerd en af sluitend had ik een interessante discussie met de korpsleiding. Zo'n dag gaat je niet in je koude kleren zitten. Het gaat tenslotte over de vele pro blemen waarmee een grote Nederlandse stad heden ten dage wordt geconfronteerd. Een kleine greep: Druggebruik op grote schaal, met alle hinder en overlast die daarbij hoort. Van gebruik van drugs in trappenhuizen en an dere openbare ruimten tot de kleine crimi naliteit die voor de meeste gebruikers nodig is om aan geld voor hun drugs te komen. Grote criminaliteit en georganiseerde misdaad. De georganiseerde drughandel die steeds verder binnen dringt in. de nor male wereld. Dan gaat het niet alleen om witwaspraktijken van de enorme drugver mogens, maar ook om het opkopen van on roerend goed, huizen en kantoren, het op kopen van horecazaken, bedrijven en der gelijke. De verloedering van de Amsterdamse binnenstad. Als je de Amsterdamse binnen stad vergelijkt met Rome, Parijs of Wenen is dat een ware nachtmerrie. Veel geldwissel kantoren, heel veel horeca van steeds min dere kwaliteit, junkfood en seks-industrie. Dat is zo ongeveer het beeld. Het Amstelhotel draait ondertussen van geen kanten en het mag een wonder heten dat hel wat betere hotel in Amsterdam nog een belegde boterham weet te verdienen. De toeristenindustrie kampt met teruglo pende omzetten, vooral in de betere seg menten van de markt. Tenslotte de vreemdelingenproblematiek. Er zijn stadswijken waar meer dan zestig procent van de bevolking de afgelopen .twintig jaar Nederland is binnengekomen. Als je dat een dag lang voor je kiezen hebt gekregen, vraag je je af, hoe houden al die dienders dat vol. Ze houden het vol omdat het hun werk is, omdat ze dikwijls van hun werk houden en omdat ondanks alles ook resultaten worden geboekt. Of die resulta ten voldoende zijn in het licht van de ge constateerde pro blemen, hoeft intus sen niet meer te worden betwijfeld. Het is totaal onvol doende, maar dat kan nauwelijks op het conto van de politie worden ge schreven. Natuurlijk kan het allemaal nog veel beter en daaraan wordt over het alge meen ook hard ge werkt. Er moet meer blauw op straat en er moet effectiever en kostenbewuster worden gewerkt. Dat neemt niet weg dat de geconstateerde problemen de mogelijkhe den van de politie ver te boven gaan. Ook de politiek kan er maar ten dele iets aan doen. Het is in de eerste plaats samenle- vingsproblematiek. Onze problemen dus, die we niet kunnen afschuiven, maar voor een groot deel zelf zullen moeten oplossen. De grootste indruk gedurende mijn werk bezoek maakte de problematiek van de Bijl mermeer. Alom verpaupering en een moei lijk te beheersen gebruik van de handel in drugs. De Amsterdamse politie heeft daar een speciaal politieteam opgezet van veelal jonge mensen die er alles aan doen om de zaak beheers- en leefbaar te houden. Met een ploegje uit dat team ben ik op stap ge weest onder leiding van een ouderwetse hoofdinspecteur. Een man die gezag uit straalt en ontzag inboezemt. Het was direct raak. Een willekeurig trap portaal met daarin negen jonge mannen die hun harddrugs aan het consumeren wa ren. Allen dit keer buitenlanders. Zij snui ven en roken dat spul. Nederlanders en de meeste Europeanen kiezen voor de veel ris kantere methode van de injectienaald. De uitwerking van de drugs is dan heftiger, omdat deze onmiddellijk in de bloedbaan terechtkomen. De negen verloederde jongemannen kre gen alleen een verblijfsverbod van acht uur en moesten hun drugs inleveren. Onder hen drie politieke vluchtelingen. Erkende wel te verstaan. Drie miezerige jongens. Je vraagt je af of dat vluchtelingen om de poli tiek van een land kunnen zijn. Dat soort jongens interesseert zich daar doorgaans helemaal niet voor en vormt voor dat soort landen hooguit een last, maar zelden een politieke dreiging. Er is geen regime, hoe onderdrukkend dan ook, dat het gewone volk vervolgt zo lang het zich niet met de politiek inlaat. Je vraagt je af of de betreffende Nederlandse bureaucraat die hen heeft erkend als poli tiek vluchteling, wel goed uit zijn doppen heeft gekeken. De heren zullen wel aan de bureaucratische regelmachine hebben vol daan en zijn dus erjcend. Inmiddels zijn ze alle drie doodongelukkig en aan de hard drugs. Wat is de humaniteit van een derge lijk beleid? Dat vraag je je bij zo'n confrontatie met negen druggebruikers al snel af. Ze worden weggestuurd voor een tijdsspanne van acht uur en hun drugs worden afgepakt. Helpt dat wat? Ik denk het niet. Ze zijn veroor deeld om opnieuw naar mogelijkheden te speuren om aan hun drugs te komen en dat is dat. Het betreffende trappenhuis is even van ze verlost en daardoor blijft de boel voor de bewoners enigszins leefbaar en dat is zeker winst. Maar opgelost is niets. Flet blijft dweilen met de kraan' open. Er bekruipt je een gevoel van machteloosheid en schaamte. Machteloosheid omdat we als samenleving kennelijk niet anders weten te verzinnen en schaamte omdat het hier gaat om aperte verliezers. Mensen die worden weggestuurd naar niks, om wie niemand zich meer bekommert en kan bekommeren. Verliezers van het leven in alle opzichten. De korpsleiding houdt er intussen de moed in en wellicht is dat ook maar beter zo! Economische topconferentie Casablanca stap in goede richting Israël en de meeste Arabische landen hebben tijdens een gisteren afgesloten driedaagse top in de Marokkaanse stad Casablanca besloten onderlinge handels- en investeringsbarrières weg te nemen om de ontwikkeling van het 300 miljoen inwoners tellende gebied te bevorde ren. Volgens de slotverklaring wordt ook de op richting van een regionale ontwikkelingsbank onderzocht. „Flet is gemakkelijker vijanden te bestrijden dan problemen op te lossen", schrijft Israels minis ter Peres (buitenlandse zaken) in zijn boek Het Nieuwe Micl- den-Oosten. Nu het vredespro ces in een stroomversnelling is geraakt hebben Israël en een groot deel van de Arabische we reld besloten samen te werken aan politieke stabiliteit door het aanpakken van regionale eco nomische problemen. Daarvoor zijn grote investerin gen nodig van overheid en be drijfsleven. Om die twee ele menten bij elkaar te brengen is de topconferentie over Noord- Afrika en het Midden-Oosten gehouden. Meer dan duizend internationale zakenlieden waarondervertegenwoordigers van Stork, Fokker en het VNO en dertig officiële delegaties zijn naar de Marokkaanse ha venstad Casablanca gereisd, een aantal waarvan de organisato ren een paar weken geleden al leen nog maar konden dromen. De conferentie was in mening opzicht het geesteskind van Shimon Peres. De man die een belangrijk rol speelde bij Israëls verwerving van kernwapens, die als minister van financiën in re cord-tijd hyperinflatie wist te onderdrukken en die de motor vormt achter de recente ontwik kelingen in het vredesproces, werkt nu met tomeloze energie aan regionale economische ont wikkeling. Het is niet zo zeer een*kwestie van een gebrek aan kapitaal, want dat is in het Midden-Oos ten in ruime mate voorhanden. Het probleem is dat het niet wordt aangewend voor de ont wikkeling van de regionale eco nomieën. Peres vertelde on langs een Israëlisch gehoor dat kapitaalverschaffers uit het Midden-Oosten in de afgelopen tien jaar 600 miljard dollar heb ben geïnvesteerd in Europa. Daar stelde hij tegenover dat Europeanen in die zelfde perio de niet meer dan 20 miljard in het Midden-Oosten hebben ge stopt. „Onze regio schreeuwt om in vesteringen", zei Peres. „Onze regeringen hebben plannen voor een veelheid aan projec ten, maar het geld ontbreekt. De banken en de grote bedrij ven hebben dat geld wel, en daarom moeten we die instel lingen duidelijk maken wat on ze projecten inhouden en wat ze waard zijn". Ook daarover ging de conferentie in Casab lanca. Door de top kwam in de prak tijk een einde aan de in 1951 in gestelde Arabische handelsboy cot tegen Israël, ook al kon de joodse staat nog geen formele opheffing ervan bereiken. Som mige Arabische landen willen eerst een vredesakkoord tussen Israël en Syrië afwachten. De 'indirecte' boycot tegen bedrij ven die met Israël samenwer ken, heeft een aantal landen al opgeheven. Casablapca heeft daarmee aan getoond dat de eerste schuch terheid is verdwenen en de rela ties tussen Israël en de Arabi sche wereld beginnen te rijpen. Dat de gisteren uitgegeven slot verklaring het gewicht had van een eendeveer leek maar weini gen te deren. „Het is alleen maar de eerste stap in een De Marokkaanse koning Flassan II raadgever Claude Azoulay. moeilijke richting", sprak Peres de vertrekkende deelnemers moed in. En Jacob Frenkel, president van de Israëlische centrale bank, zei dat het succes van de conferen tie niet móet worden afgelezen aan de hoeveelheid projecten die zijn overeengekomen, maar aan het aantal visitekaartjes dat is uitgewisseld. Volgens een voorzichtige schatting moeten dat er een kleine 50.000 zijn ge weest, zodat de vooruitzichten voor permanente vrede in het Midden-Oosten nu optimaal zijn. Frenkel toonde zich minder geestdriftig over een van de meest besproken onderwerpen van de conferentie: de oprich ting van een regionale investe ringsbank voor het Midden- Oosten. Israël zal het plan niet tegenhouden en de bank zal er op den duur wel komen, zei hij. Maar er moet wel worden vol daan aan een aantal strikte voorwaarden, om te voorkomen dat dezelfde problemen ont staan als destijds bij de investe ringsbank voor Oost-Europa. „Dat wil zeggen dat de be stuursstructuur doorzichtig moet zijn en het aantal em ployees zo laag mogelijk. Verder moet de bank alleen geld stop pen in regionale projecten die gebaseerd zijn op vrij onderne merschap". Ook Saudi-Arabië heeft reser ves. Het land is tegen de oprich ting van de ontwikkelingsbank, zolang er nog geen akkoord is over de status van Jeruzalem. De minister van economische zaken van het koninkrijk dat de Golf domineert, noemde het nieuwe instituut ook een ver spilling van tijd en energie. De nieuwe bank is volgens hem een onnodige uitbreiding in een regio, die al over voldoende fi nanciële instellingen beschikt. Jacob Frenkel voorspelde dat de bank in Cairo zal worden geves- Over het i doen de wildste geruchten de ronde, maar een bedrag van 2,5 miljard dollar lijkt een veilige gok. De Golfstaten, die het door de lage olieprijzen even wat minder hebben, staan niet te springen om geld te steken in de gezamenlijke projecten van hun Arabische broeders en Is raëlische neven. Aller ogen zijn dan ook gericht op de Verenig de Staten en Europa, die samen waarschijnlijk de grootste aan deelhouders zullen worden. Wat de Europese Gemeenschap betreft zullen dé aangesloten landen zich over het plan moe ten uitspreken. Commissievoor zitter Jacques Delors is voorals nog niet dolenthousiast. Hij noemde de directe Europese hulp aan het Midden-Oosten van groter belang dan 'ongeloofwaardige beloften die niet worden waargemaakt' in de bank. Verzekeringswezen maakt zich grote zorgen over te lage dekking Onbezorgd besturen is er niet meer bij voor veel directeuren en commissarissen van Neder landse bedrijven. Steeds vaker stellen schuldeisers bij een fail lissement avecnrifespersoonlijk aansprakelijk voor miljoenen guldens. Steeds meer directeu ren verzekeren zich hiervoor. Het Verbond van Verzekeraars maakt zich echter grote zorgen. De dekking staat veelal niet in verhouding tot de omvang van de claims. Nog even en de gren zen van de verzekerbaarheid zijn bereikt. Bestuurdersaansprakelijkheid is in Nederland een betrekkelijk nieuw fenomeen. De eerste keer dat een ondernemer aan den lij ve aansprakelijk werd gesteld, was in 1987 bij het faillissement van de Tilburgse Hypotheek bank (THB). 'Proefkonijn' direc teur R. Bouwman werd door de rechtbank in Breda medeschul dig bevonden aan het faillisse ment van THB in augustus 1983. Na Bouwman waren in 1990 de commissarissen H. van den Heuvel en J. Delsing aan de beurt. Zij werden als eerste Nederland persoonlijkverantwoordelijk gesteld voor de ondergang van een bedrijf (THB). Beiden koch ten die aansprakelijkheid bij de curatoren af voor ruim één mil joen gulden. De vervolging van de THB-be- stuurders en commissarissen betekende een doorbraak. Tal van execu tives worden momen teel persoonlijk aangepakt. Af faires die in de publiciteit ko men Ogem, HCS Techno logy, United Dutch, Vie d'Or, Verto, Infotheekvormen slechts het. topje van de ijsberg. TOM JANSSEN Directeur bestuurdersaanspra kelijkheid mr. D. Sutorius bij Bloemers Co Assuradeuren: „In tachtig procent van de ge vallen komt het tot een schik king. Die blijven doorgaans bui ten de publiciteit". Bloemers Co brengt namens elf Nederlandse verzekeraars, waaronder Nationale-Nederlan- den, Aegon en Delta Lloyd, sinds 1982 een executive-polis op de markt. De Rotterdamse assuradeur is samen met Chubb Insurance Company en Ameri can International Group één van de drie grote bedrijven in ons land voor het verzekeren van het aansprakelijksheidsrisi- co van bestuurders. Volgens Sutorius neemt het ver zekeren van directeuren en commissarissen tegen aanspra kelijkheid sinds drie jaar een enorme vlucht. Hoeveel de tota le premie-omzet bedraagt en welke schadebedragen worden uitgekeerd, is (nog) niet bekend in verband met de grote con currentiegevoeligheid. Er is slechts een beperkt aantal aan bieders op de markt actief. De toename van het aantal aan sprakelijkheidsclaims houdt verband met de invoering van de tweede en derde anti-mis- bruikwet in 1987. De tweede biedt fiscus, bedrijfsverenigin gen en pensioenfondsen de mogelijkheid om, in geval van 'kennelijk onbehoorlijk bestuur' niet betaalde premies te verha len op bestuurders. De derde stelt curatoren in staat in be paalde gevallen bestuurders en commissarissen privé aanspra kelijk te stellen voor het tekort bij een faillissement. Aansprakelijkheidszaken tegen bestuurders worden vaak aan gekaart bij de Ondernemingska mer van het gerechtshof in Am sterdam. Via een zogenoemde enquêteprocedure kan die niet- natuurlijke rechtspersonen zoals BV's en stichtingen van wanbeleid betichten. Met die uitspraak kunnen belangheb benden bestuurders en com missarissen persoonlijk aan sprakelijk stellen in een civiele procedure. Veel vaker echter worden be stuurders en commissarissen direct persoonlijk aansprakelijk gesteld in een normale rechts zaak. Een punt waarover de rechter kan vallen, is de zoge noemde onrechtmatige daad. Bijvoorbeeld het aangaan van verplichtingen die het bedrijf door liquiditeitsproblemen niet kan nakomen. Ook het niet naar behoren ver vullen van bestuurstaken komt ondernemers soms duur te staan. Daaronder valt onder meer het uitlenen van geld zon der voldoende zekerheden te bedingen. 'Kennelijkonbehoor lijk bestuur', de laatste reden om aansprakelijk te worden ge steld, slaat onder meer op het onvoldoende informeren van commissarissen en het zich on voldoende vergewissen van de kredietwaardigheid van een contractpartner. De premies, die bedrijven moe ten betalen, lopen sterk uiteen. Van tweeduizend gulden voor een kleine BV tot enkele miljoe nen guldens voor multinatio nals. Bedrijven die ook in de Verenigde Staten actief zijn, be talen doorgaans een nog hogere premie. De dekking staat vaak in geen verhouding tot de toenemende omvang van de claims. De grootste claim in Nederland tot nu toe trof H. Coebergh en B. Hankes-Drielsma, twee ex-be stuurders van United Dutch Group. Dit investeringsfonds ging in mei 1993 failliet. Curator mr. G. Gispen verwijt beide ex- bestuurders 'transacties met een onverantwoord riskant ka rakter'. Gispen heeft Coebergh voor 49,2 miljoen gulden aange slagen, Hankes-Drielsma voor 47,3 miljoen gulden. De kans, dat de rechter de claims daad werkelijk honoreert, is klein. De aansprakelijkheidsverzekering van United Dutch heeft een maximale dekking van tien mil joen gulden. Eenzelfde probleem doet zich voor bij de claim van dertig mil joen gulden die onlangs werd ingediend tegen zeven voorma lige bestuurders en commissari- sen van Verto, de touw- en ka belproducent die sinds mei 1993 in surséance van betaling verkeert. Aandeelhouders en de bewindvoerders van het bedrijf betichten de voormalige Verto- top van wanbeleid. Verto is slechts voor vijftien miljoen gul den tegen bestuurdersaanspra kelijkheid vefzekerd. Woordvoerster A. van Leeuwen van het Verbond van Verzeke raars: „Er is sprake van giganti- 1 sche claims. Daar is de branche niet op berekend. De premies die bedrijven daartoe zouden moeten betalen, overtreffen de grenzen van de verzekerbaar heid." Van Leeuwen ziet een aantal al ternatieven. „Je zou kunnen denken aan limitering van de te verzekeren bedragen. In feite bied je dan een schijnverzeke- ring. Ook behoort de vorming van een speciaal fonds tot de mogelijkheden." Beter nog is volgens haar een wettelijke be grenzing. „Grote vraag is echter: is zo'n regeling maatschappelijk gezien reëel?" AMSTERDAM JAN SMIT

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2