Leiden Verkeer vervuilt stad schrikbarend Babbeltruc komt vrije jongens duur te staan 'Die ontvoering is verzonnen door een drugkoerier' Overstromingen De Kooi voorbij Kopermolen heeft te weinig parkeerruimte WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 13 Samenwerking A C Burgemeester I D Cannegietervan Voorschoten ziet weinig mogelijkheden om met buurgemeente Wassenaar samen te werken. Slibstort yt -y Jacobswoude heeft I alle hoop gevestigd op de Raad van State om slibstort in het Braassemer- meer definitief te verhin deren. Leiden ziet geen oplossing leiden/den haag Zelfs met allerlei milieumaatregelen slaagt de gemeente Leiden er de komende jaren niet in de uitstoot van giftige stoffen door autoverkeer binnen de perken te houden. Met name op de Zijldijk, de Oegstgeesterweg, het Schut tersveld en de Hoge Rijndijk zullen de concentraties stik stofdioxide de norm ver overschrijden. In de door burge meester en wethouders vastgestelde Verkeers Milieukaart (VMK) wordt de vervuiling 'schrikbarend' genoemd. leiden aad rietveld De gemeente ziet, zo blijkt uit de VMK, geen mogelijkheden de groei van het autoverkeer te beteugelen. Ambtenaren zijn ja ren bezig geweest om twee toe komstscenario's te onderzoe ken: een trend- en een milieu scenario. In beide groeit de hoeveelheid keer tot het jaar 2000 met 28 procent ten opzichte van het peiljaar 1988. „Het enige dat wij kunnen doen is de overlast een beetje spreiden", zegt T. van Slobbe, een van de opstellers van de VMK. De concentratie stikstofdioxi de wordt gemeten op de trot toirs, waar mensen het gif ina demen. De concentratie is nu al over een lengte van 200 meter trottoir in Leiden te hoog. In het jaar 2000 wordt dat, zelfs in het milieuscenario, 1600 meter. „Dat is een direct gezondheids risico voor omwonenden en een grote, feitelijk ongeoorloofde bijdrage aan milieuproblemen als verzuring en smog", aldus het VMK. „Formeel gezien is de vervui ling door het verkeer in Leiden nu al verboden", zegt Van Slob be. „Er zijn grenswaarden vast gesteld en daar mag je echt niet overheen. Feitelijk moeten we van elke overschrijding verslag doen aan het ministerie en op lossingen voor het probleem aandragen. Maar daar slaagt Leiden niet in. We zitten met een heel groot probleem: veel mensen rijden auto en zijn niet te bewegen tot het gebruik van alternatief vervoer. In het milieu-scenario wordt autoverkeer op de Hooigracht geweerd, worden verkeersrem- mende maatregelen op de Witte Singel genomen en worden ex tra wegen aangelegd langs het spoor Leiden-Utrecht en tussen de Kanaalweg en de Sumatra- straat. „Daarmee smeer je de grootste ellende uit", zegt Van Slobbe. Maar het aantal gere den autokilometers neemt daardoor wel toe. De concen traties koolmonoxide blijven in alle scenario's binnen de nor men. Met de uitstoot van ben zeen is in het VMK geen reke ning gehouden. Twee Leidenaars, die worden verdacht van oplichting en af persing in de autohandel, moe ten, als het aan officier van jus titie Den Hollander ligt, negen maanden de cel in. Het tweetal (31 en 48 jaar) zou met 'babbel- trucs'en bedreigingen auto's in zijn bezit hebben gekregen. Beide verdachten ontkenden die beschuldiging. Voor Den Hollander blijkt hun schuld echter uit een reeks van aangif ten van gedupeerde autoverko pers. Die aangiften vertonen grote overeenkomsten wat be treft de handelwijze van beide Leidenaars. Twee ervan zijn in de tenlastelegging opgenomen. „Er is een grote overeenkomst in deze zaken. Maar er zijn Officier eist negen maanden cel tegen Leidenaars zaken geweest waarbij i zich genoodzaakt voel den naar de politie te gaan we gens oplichting of bedreiging. Dit is de slechtste vorm van 'vrije jongens'." De Leidenaars hebben in au gustus 1992 7.000 gulden be taald voor een Amerikaanse oldtimer. De eigenaar uit Noordwijkerhout beweert ech ter dat hij met de Leidenaars een verkoopprijs van 40.000 was overeengekomen. De 7.000 gul den was volgens hem een aan betaling. Een half jaar later zouden de Leidenaars in Rijnsburg een vrachtwagen 'lospraten'. Voor deze wagen, waarvan de vraag prijs eveneens 40.000 bedroeg, zouden de Leidenaars helemaal niets hebben betaald. In beide gevalle#! hebben ze, volgens de officier van justitie, dreigementen geuit aan het adres van de verkopers. Na een proefrit gebruikten de Leide naars babbeltrucs om de auto papieren in handen te krijgen. De 48-jarige man wordt te vens verdacht van heling van een aantal rollen dakbedekking. De verdachte zei gisteren dat hij deze materialen te goeder trouw heeft gekocht bij mede werkers van een bouwbedrijf. „Ik ben in het ootje genomen", aldus de verdachte. „Naar eer en geweten heb ik gehandeld. Ik ben niet zo, ik steel niet." De medewerkers van het betrokken bouwbedrijf zijn wegens diefstal van de verkochte dakbedekking inmiddels door de politierech ter veroordeeld tot een aantal uren dienstverlening. De advocaat van beide Leide naars, G. Bos, pleitte voor vrij spraak. De aangiften van op lichting zijn volgens hem af komstig van spijtoptanten. „Mensen, die achteraf vinden dat ze hun auto voor te weinig geld hebben verkocht. Dat noem je 'rouwkoop', van op lichting is geen sprake.' De rechtbank doet 15 novem ber uitspraak. Vrouwen van fiets gesleurd leiden Twee vrouwen zijn deze week van hun fiets geslagen en beroofd in de buurt van het Stadspolderpad. Gisteravond werd een 60-jarige Leidse er door vier mannen van rond de 20 jaar van haar fiets geslagen. Terwijl zij op de grond lag kreeg de vrouw een mes op de borst. De vrouw reed ter hoogte van de brandweerkazerne een jongen op een fiets voorbij. Zij hoorde hem heel hard fiuiten en daarop kwamen de' andere drie over vallers tevoorschijn. Het viertal ging er met het tasje van de vrouw vandoor. Maandagavond werd in dezelfde omgeving, op het fietspad naast de Broekweg, een 47-jarige vrouw door twee mannen van ongeveer 20 jaar van haar fiets geslagen. De vrouw vluchtte richting station, om daar te ontdekken dat zij haar rug tas kwijt was. Plan voor flat bij Haagse Schouw leiden Op de hoek Stevenshofdreef/Rijndijk heeft de gemeente Leiden plannen om 35 tot 40 woningen te laten bouwen. Het gaat om een flatgebouw van vier hoog, dat naast de Haagse Schouwkerk en het klooster komt te staan. Buurtbewoners krij gen vanavond voorlichting over het plan om acht uur in restau rant Haagse Schouw aan de Haagse Schouwweg. Ambtenaren van de gemeente en de architect zijn aanwezig om uitleg te ge ven. Tevens zijn tekeningen van het plan te zien. Boottrein stopt niet meer op station Leiden den haag/leiden «jan kuys De boottrein Amsterdam - Hoek van Holland stopt met ingang van de niéuwe dienstregeling van de Ne derlandse Spoorwegen op 28 mei van het volgend jaar niet langer in Leiden. De NS heeft besloten een ver snelling in deze verbinding aan te brengen. De over- staptijd van boot op trein wordt teruggebracht van 60 tot 45 minuten. Treinreizi gers uit Leiden zullen vol gend jaar op Den Haag Holland Spoor moeten overstappen op de boot trein. leiden» Bij overvloedige regenval stroomde het water via het doucheputje de gang in of liep het toilet over. Maar deze wateroverlast behoort binnenkort tot het verleden voor de bewoners van De Kooi. In de laagst gelegen straten is de gemeente Leiden hard bezig met de aanleg van extra rioleringsbuizen. Keer op keer hebben bewoners van de Parkstraat, Atjehstraat, Lombokstraat en Timorstraat de afgelopen jaren te kampen gehad met water overlast. De huizen liggen hier zo laag dat de riolering bij fikse regenbuien de toevloed aan water niet kan verwerken. Zelfs de overstort, het systeem dat het water afvoert als de capaciteit van de riolering tekortschiet, kan de wateroverlast niet aan. „Duidelijk was dat vooral bij de Parkstraat", vertelt opzichter J.C. van der Velde. „Aan een kant van de straat staan nieuwe huizen waar men nergens last van heeft. Aan de andere kant bevinden zich oude huizen en juist daar trad wateroverlast op." Via de Raad- en Daadwinkel kwam de gemeente er aan het begin van dit jaar achter dat de problemen zich in bepaalde straten erg vaak voordeden. Alleen de aanleg van extra riolering kon soelaas bieden. Dat gebeurt nu ook. De werkzaamheden in de Atjehstraat en de Lombok straat zijn inmiddels afgerond. In de andere straten is men nog bezig. Daarnaast worden onder meer een rioolgemaal en een overstortput geïnstalleerd. Het gemaal zal alleen bij harde regenval in werking tre den. De werkzaamheden zijn naar verwachting voor 5 december achter de rug. foto holvast/mark lamers Foute sanering olietanks toch vergoed Enige honderden Leidena die erkeerd ges; ;rde olietank in hun tuin hebben lig gen, kunnen toch aanspraak maken op een schadevergoe ding van 1500 gulden. Het ge meentebestuur heeft gisteren besloten een nieuwe sanering voor zijn rekening te nemen. Met dit besluit komen burge meester en wethouders terug op hun vorige maand genomen besluit om af te zien van scha devergoeding. Milieuwethouder H. de Goede (D66) zei begin ok tober dat het college zich niet verantwoordelijk achtte voor de schade die eigenaars van ver keerde gesaneerde olietanks lij den. Die opmerking ontlokte de raadscommissie stevige kritiek. Zij stelde in meerderheid dat burgers niet de dupe mogen worden van verkeerde, door de ingsad- stuurde t college leiden hans koenekoop Het Openbaar Ministerie (OM) wor stelt met twee tegenstrijdige verkla ringen in het strafrechtelijk onderzoek naar de ontvoering en mishandeling van een 33-jarige Zwollenaar op 18 oktober jongstleden in Leiden. Tegen over het ontvoeringsverhaal van het slachtoffer staat de verklaring van zijn 36-jarige ex-vriendin dat de hele ont voering is verzonnen. De vrouw zegt dat haar ex-vriend een drugkoerier is die zelf de ontmoeting met drie man nen in een flatwoning aan het Jacques Urlusplantsoen had geregeld. De zouden daar op hardhandige wijze een rekening met hem hebben vereffend. „Er moeten meer bewijzen op tafel komen om de waarheid te kunnen achterhalen", zegt persoffi cier van justitie F. Slits. De 33-jarige Zwollenaar werd die bewuste 18e oktober zwaar mishan deld in de flatwoning, waarvan zijn 36-jarige ex-vriendin nog maar net de sleutels had ontvangen. Hij was tot bloedens toe geslagen en liep een zware hersenschudding op. De man kon wegkomen en klauterde versuft over dè balkons van de vijfde naar de derde verdieping. Via de balkondeu ren kwam hij een woning binnen, waar de bewoners de politie en een ambulance belden. Tegenover de politie verklaarde het slachtoffer dat hij in zijn woonplaats Zwolle door drie mannen en zijn ex- vriendin onder bedreiging van een vuurwapen was ontvoerd en in een auto naar het Urlusplantsoen was ge bracht. Daar werd hij op een stoel vastgebonden en mishandeld. De man is inmiddels ontslagen uit het ziejcenhuis en verblijft weer in Zwolle. Van begin af aan ontkende de ex- vriendin alle betrokkenheid bij de ontvoering. Hoewel zij door het OM nog altijd als verdachte wordt be schouwd, is zij op vrije voeten gesteld. Kort na de eerste verhoren heeft ze meer losgelaten. De vrouw heeft ver klaard dat de ontvoering aan de fan tasie is ontsproten van haar ex-vriend. Hij zou drugkoerier zijn die in haar toekomstige woning aan het Urlus plantsoen een afspraak met drie vrienden had geregeld. Volgens de vrouw is de drugdeal uitgelopen op een brute afrekening, omdat haar ex nogal wat schulden bij diverse perso nen had. „Meestal slaagde hij erin te ontsnappen, maar dat is dit keer niet gelukt", zegt de vrouw. Zij heeft ook verklaard dat haar ex- vriend de sleutel van de flatwoning van haar heeft gekregen. „Hij heeft mij voorgelogen. Hij zei onze relatie weer goed te willen maken, te stop pen met die drughandel en hij zou me helpen bij de verhuizing. Met zijn auto zou hij vast spulletjes overbren gen. Ik ben dan ook bij het hele voor val in de flat niet aanwezig geweest." Persofficier Slits wil niet zeggen aan welke van de twee verklaringen het OM het meeste geloof hecht. Daar voor ontbreken nog te veel andere be wijzen. Van de drie mannen die bij de mishandeling betrokken waren, ont breekt nog elk spoor. De vrouw verblijft nog in een op vangcentrum in Leiden. Zij wil graag zo snel mogelijk haar nieuwe fiat aan het Urlusplantsoen betrekken, maar durft niet goed. „Wat zullen de buren wel niet van mij denken. Straks gelo ven ze allemaal dat ik achter die ont voering en die mishandeling zit. Dan zullen ze mij met de nek aankijken." Ze overweegt alle buren een briefje te schrijven waarin ze uitlegt dat ze met de hele affaire niets van doen heeft gehad. overheid gege viezen. De c< De Goede terug r om alsnog te ple devergoeding. De verkeerd gesaneerde olie tanks zijn leeggezogen en daar na gevuld met zand of schuim. Naar nu blijkt is deze manier van schoonmaken niet afdoen de. In veel tanks is de olie niet geheel verwijderd. De kans be staat dat de achtergebleven olie in het grondwater terechtkomt. Eigenaars van in onbruik ge raakte olietanks zijn verplicht deze installaties te verwijderen. De eigenaars van nog niet eer der gesaneerde olietanks kun nen geen aanspraak maken op een gemeentelijke bijdrage in de kosten. Aluminiumdieven Bij het voormalige gebouw van de Infotheek aan de F.instein- weg zijn vannacht drie mannen aangehouden die bezig waren aluminium platen te stelen uit de garage. De drie Leidenaren - 23, 34 en 36 jaar oud - hadden al een stapel platen in hun bak fiets geladen toen zij door de politie in de kraag werden ge grepen. Winkeliers klagen bij gemeente aad rietveld Gebrek aan parkeergelegenheid, irritaties tussen weggebruikers, dalende omzetten: de winkeliers van de Kopermolen klaagden gistermiddag bij burgemeester en wethouders hun nood over de gevolgen van de verbouwing van het centrum. Zij pleitten bij het bezoek van B en W aan de Merenwijk voor tijdelijke parkeer plaatsen op het evenementenplein bij het winkelcentrum. Wet houder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) had daar grote bezwaren tegen, maar kwam de winkeliers toch tegemoet. Doordat er in en rond de Kopermolen hard gewerkt wordt aan een opknapbeurt laat het aantal parkeerplaatsen rond het win kelcentrum te wensen over. En vooral met de feestdagen in aan tocht is dat een slechte zaak, benadrukte J. Maasdam van de winkeliersvereniging. „Op 12 november komt 'ie in het land", zei Maasdam. En toen de wethouders hem niet begrijpend aan keken legde hij uit: „De Goedheiligman." Wethouder Van Rij voelde weinig voor het openstellen van het evenementenplein voor parkeerders. „Dat plein begint al rede lijk te ogen. En je kunt er hoogstens veertig tijdelijke parkeer plaatsen maken. Da's meer psychologie en symboliek dan een echte oplossing. De vraag is of je voor die veertig plaatsen het beeld op wilt geven, de uitstraling geweld aan wilt doen dat het winkelcentrum steeds mooier wordt." De winkeliers beantwoordden die vraag van Van Rij met een volmondig 'ja'. Zij vinden dat enkele tientallen parkeerplaatsen het plein geen schade doen. „En wij hebben ze nodig, want de omzetten donderen in elkaar. Het is een ramp." Maasdam benadrukte de tijdelijkheid van de maatregel. „Wij vragen slechts tot januari, alstublieft, daar te kunnen parkeren. Het is maar voor twee maanden." Daarop gaf Van Rij zijn verzet op. Al leek het hem beter er bij de aannemers op aan te dringen het werk sneller uit te voeren. „Maar wij zullen u donderdag in lichten over de mogelijkheid van een tijdelijke oplossing." n winkeliersvereniging De Kopermolen leidt burgemeester e r het tijdelijk gebrek aan parkeerplaatsen is 'een ramp'. i wethouders rond in het winkelcentrum. Over de r< Clubhuis 'Blauwkras' moet weg voor brandweerkazerne dorith ligtvoet Postduivenvereniging De Blauwkras is bereid te verhuizen als de gemeente voor een ander clubhuis zorgt. Het clubgebouw van De Blauwkras, naast de fietsenstalling van zwemblad De Vliet, moet weg omdat er op die plek een nieuwe brandweerka zerne komt. Secretaris G. van der Blom meldt dat er al gesprekken met de gemeente zijn gevoerd. Daarbij is gesproken over verhuizing naar het sportpark aan de andere kant van het zwembad. Pro bleem is alleen dat daar een geheel nieuw clubhuis moet wor den neergezet. En de vereniging telt slecht dertig leden, heeft weinig reserves en kan dus nauwelijks bijdragen in de kosten. „We willen best verhuizen, want we begrijpen dat we moer ten wijken voor een nieuwe brandweerkazerne. Maar de ge meente moet ons wel helpen. We hebben een ruimte met ten minste een kantine, een inkorflokaal en een opslagruimte no dig. Als de gemeente ons helpt, is de verhuizing geen punt", zegt Van der Blom. Volgens de gemeente zijn de gesprekken met de postduiven vereniging nog in 'een verkennende fase'. „Voor de vereniging moet een andere plek worden gevonden en er moet een scha deloosstelling voor De Blauwkras worden geregeld", meldt J. Duivesteijn, hoofd van de afdeling sport en recreatie. Met na me over de financiële tegemoetkoming moeten beide partijen nog overeenstemming bereiken. Duivesteijn laat doorscheme ren dat de dagwaarde van het huidige pand hiervoor de basis vormt. „Maar de gesprekken vorderen. Ik denk dat de onder handelingen niet lang meer duren."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13