Leiden Fietsers klagen over stalling NS Grondruil met AZL levert gemeente bouwterrein voor appartementen op Bussen veranderen weer van naam Catalogus bibliotheek straks kleurrijk en toegankelijker MTS wil 'fijnhout' behouden Rijnsburgse student wint landelijke prijs Begeleiding voor probleemhuurders Groen kunstwerk biologische attractie van Cronesteynpark DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 Sportcentrum /i A Oegstgeest krijgt I I mogelijk een sport centrum. Gisteren werden de plannen gepresenteerd tijdens een bijeenkomst van de sportraad. Redding Het borstkankeron- I Z derzoek dat volgen de maand in de Duin- en Bollenstreek begint, redt jaarlijks 20 vrouwenlevens. Bentwoud y< q Het Bentwoud, een I J bos van duizend hectare dat nabij Boskoop en Waddinxveen wordt aangelegd, is weer een stap dichterbij. De bewaakte stalling achter het station is de grootste er gernis van fietsend Leiden en omgeving. Dat blijkt uit de reacties op de oproep van Eline Molijn, redacteur van het fietersbondblad Het Verzet, om 'fietsers-irri's' in te stu ren. De klachten zijn dat de ingang te smal is. Hetzelfde geldt voor de wielgoten langs de trap. Vooral fietsen met dikke ban den passen niet, niet in de go ten maar ook niet in de rekken. „En dus hang je 'm maar in de remkabels van andere fietsen", klaagt een ENFB-lid die de hoge reparatiekosten meer dan zat is. Verder is het onmogelijk om zo genaamde opoefietsen in de onderste rekken te plaatsen. Daarvoor zijn de sturen te hoog. „Je krijgt je fiets alleen in het bovenste rek als je de kunst van het gewichtheffen en koorddan sen machtig bent. Dat schuin aflopende randje maakt het er niet gemakkelijker op. Op het hoogtepunt van die krachtsin spanning merk je dat je fiets er niet tussen past. De fietsen moeten veel te dicht op elkaar staan", vertolkt ENFB'er Molijn de klaagzang van haar achter ban. Veel van de reacties op haar oproep komen overeen met Molijns eigen irritatie-top 3, die in vorige nummers van Het Ver zet hebben gestaan. Behalve de stalling bevatte dat lijstje ook de bloembakken op het wegdek van de Breestraat, ter hoogte van het Steenschuur. Fietsers worden geacht deze obstakels aan de rechterkant te passeren. Omdat het daar te smal is, pre fereren ze de linkerkant, maar daar maken ze kans door bus sen te worden verpletterd. Die zelfde bussen op diezelfde Bree straat staan in Molijns lijstje op drie. Andere 'fiets-irri's' zijn de verkeersdrempels in Leiden. „Ze zijn zo steil als stoepran den", klaagt een Oegstgeester fietser, „en hinderen daardoor de fietsers veel sterker dan de auto's, waarvoor ze zijn be doeld." Als een van de gevaarlijkste wegen voor fietsers staat de Haarlemmerweg te boek. Net als de bloembakken op de Bree- Kledingwinkel doelwit snelkraak leiden Kostuums, truien en leren jacks zijn gisteren gestolen uit een kledingwinkel aan de Pieterskerkchoorsteeg in Leiden. De kleding heeft een waarde van circa 10.000 gulden. De inbrekers gooiden rond een uur of drie 's nachts een ruit in van de winkel en gristen heel snel allerlei kledingstukken mee. Met een auto gingen ze er vandoor. Meisje gewond na botsing leiden Een Leids meisje van onbekende leeftijd is gisteren ge wond geraakt bij een ongeluk op de Rijnsburgerweg. Het meisje zat achterop de fiets van een 13-jarig plaatsgenootje. De fietsster werd op de kruising met de Lijsterstraat aangereden door een 19-jarige snorfietser. Die reed haar tegemoet en hield niet goed rechts. Een botsing was het gevolg. De duopassagier is met een gekneusde voet naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden over gebracht. De Leidse bibliotheek stapt vol gende week over op een nieuw automatiseringssysteem. Van wege installatiewerkzaamheden zijn alle vestigingen gesloten op maandag 7, dinsdag 8 en woensdag 9 november. Vanaf 10 november moeten lezers een nieuwe pas gebrui ken, voorzien van een barcode. Leden die voor 1 augustus al een pas hadden, krijgen de nieuwe pas thuisgestuurd. De andere leden dienen hun nieu we pas af te halen bij de vesti ging waar ze ingeschreven staan. Het nieuwe automatiserings systeem biedt lezers meer ser vice. De geautomatiseerde cata logus is voorzien van kleuren schermen. Lezers kunnen boe ken en compact discs niet al leen op schrijver, titel of tref woord opzoeken, maar ook op genre, reeks of serie. Bovendien is het mogelijk externe bestan den te raadplegen. Fietsers kunnen niet uit de voeten in de stalling v staan de rijwielen veel te dicht op elkaar. straat brengen hier een soort een tegenligger nadert. De vluchtheuveltjes met gele paal- ruimte die de fietser dan hard tjes erop de fietsers in het nauw. nodig heeft, wordt in beslag ge- De verkeerssluisjes zijn bedoeld nomen door het sluisje, om fietsers te beschermen te- Veel reacties hebben betrek gen tegemoet rijdende auto's king op de afstelling van stop maar werken averechts als een lichten voor fietsers. De druk- fietser naast een auto rijdt en er knoppen waarmee ze het groe- i de NS. De ingang is te smal en dikke banden passen niet ii ne licht voor het snelverkeer van kleur kunnen laten veran deren zijn dikwijls 'zoethouder tjes' zonder enig effect. De ENFB heeft de reacties in middels doorgespeeld aan be trokken instellingen: de ge meente Leiden, de Nederlandse Spoorwegen, het ministerie van verkeer en waterstaat, universi teit en AZL. Redacteur Molijn denkt ge noeg reacties binnen te krijgen om de rubriek 'fiets-irri's' in volgende nummers van het Ver zet voort te zetten. Door een grondruil met het academisch ziekenhuis (AZL) heeft de gemeente Leiden vlakbij het station een stuk grond verwor ven voor de bouw van minimaal vijftig ap partementen. Twee andere lappen grond aan de Zernikedreef en aan de Darwinweg, die bij de overeenkomst waren inbegrepen, gaat de gemeente gebruiken voor respectie velijk een park en de aanleg van een weg met rotonde. Zowel de gemeente als het academisch ziekenhuis hoefden de portemonnee niet te trekken. Het AZL krijgt in ruil voor de drie terreintjes een bouwrijp stuk grond in de Leeuwenhoek van 1,2 hectare. Op het per ceel rust de bestemming Medipark. „Er ko men dus bedrijven die de functie van het ziekenhuis ondersteunen", zegt een woord voerder van de gemeente. „Maar concrete plannen zijn er nog niet." Hetzelfde geldt voor de bouw van de wo ningen op het lapje grond bij het Terwee- park achter het station dat de gemeente heeft verworven. Het zou nog een jaar of twee kunnen gaan duren voordat het ter rein ontwikkeld wordt. „Er zijn nog geen bouwplannen", aldus de gemeentewoord voerder. „Het enige wat we weten is dat het appartementen moeten worden en dat er plek is voor zo'n vijftig." Op het terrein aan de Darwinweg, de plek waar nu het project bureau voor de nieuwbouw van het acade misch ziekenhuis staat, komt de nieuwe ontsluitingsweg van de hoofdingang van het academisch ziekenhuis richting Ples- manlaan. Het lapje grond aan de Zernike- weg is bestemd voor de nieuwe museum- tuin van het Nationaal Natuurhistorisch Museum, die aan de achterzijde van het Pesthuis is gepland. persbureau cerberus De Middelbare Technische Sec- torschool Leiden wil de in 1986 als experiment begonnen oplei ding voor de bewerking van fijnhout behouden. Daarom heeft het schoolbestuur bij de Raad van State gepleit voor er kenning* van deze gespeciali seerde opleiding. In Leiden worden per jaar ge middeld 15 bewerkers van fijn hout opgeleid, die aan de slag gaan als meubelmaker of bo tenbouwer. Het ministerie er kende in 1991 bewerken van fijnhout echter niet als afzon derlijke opleiding. Als gevolg van deze beslissing zouden de fijnhoutbewerkers naar een vakschool in Amsterdam of Rot terdam moeten gaan. Waarne mend directeur J. de Gier van de MTS vindt dit een vreemde gang van zaken omdat zijn school een pioniersrol heeft ver vuld bij het opzetten van de op leiding tot fijnhoutbewerker. De leraren uit Amsterdam komen in Leiden kijken hoe de leerlin gen het vak wordt bijgebracht. De Raad van State laat over enige tijd weten of het ministe rie van onderwijs de MTS als nog een opleiding voor fijn houtbewerking moet toestaan. Zilveren Vlam voor Arjan Schoneveld leiden tim korenhoff De Rijnsburgse student Arjan Schoneveld heeft de Zilveren Vlam gewonnen. Dit is een prijs voor het beste verslag en studie resultaat van afstuderenden van het Medisch Laboratoriumon derwijs. Schoneveld kan de uit reiking van de prijs op donder dag 3 november zelf niet bijwo nen: dankzij een eerder dit jaar gewonnen studiebeurs is hij nu in de Verenigde Staten. De 25-jarige student deed als afstudeerrichting cytohistopa- thologie. Zijn onderzoek, dal hij uitvoerde bij TNO in Rijswijk, had als doel om in modelvorm aan te tonen hoe de afweerreac ties in het lichaam verlopen na een infectie. Voor deze op dracht kreeg hij een 9. Zijn voornaamste conclusies zijn nog niet bekend; aan de Dart mouth Medical School in New Hampshire rondt hij zijn onder zoek dit jaar af. Jos Janssen, lid van de PR- commissie, vindt de uitverkie zing van Schoneveld verbazing wekkend. „Hij is altijd een heel gemiddeld presterende student geweest. Hij heeft vijf jaar over zijn studie gedaan en dat is ook al een jaar langer dan nodig is. Alleen zijn laatste jaar was ge woon heel sterk. Grappig", al dus Janssen over de prestatie van de student met de grote eindspurt. De prijsuitreiking vindt plaats op het congres van de Vereni ging van Medische Analisten in het Amertsfoortse congrescen trum De Eenhoorn. De ouders van Schoneveld nemen de Zil veren Vlam in ontvangst. De student moet het voorlopig met een telegram doen met daarin het goede nieuws. leiden aad rietveld De woningbouwvereniging Leiden (WBL) heeft 25.000 gulden geschonken aan stichting De Bin nenvest om zogenaamde probleemhuurders te begeleiden. Het project moet ertoe leiden, dat mensen met psychische en sociale problemen die in hun buurt overlast veroorzaken niet dakloos worden. In Dordrecht en Groningen lopen al zul ke projecten, volgens woordvoerster H. Gongalves van de WBL met 'bemoedigende' resultaten. Aanleiding voor de gift is, dat de WBL na de overname van gemeentelijk woningbezit en de oplevering van 100 huizen in de Stevenshof nu 9000 panden beheert. H. van Vliet van De Bin nenvest, die het voorbereidende onderzoek voor een project 'probleemhuurders' doet, ziet de gift als een eerste aanbetaling van de Leidse woning bouwverenigingen. „In Dordrecht wordt het hele project gedragen door de woningbouwverenigin gen." Het project richt zich op mensen die door hun gedrag-een last zijn voor hun buren of voor de woningbouwvereniging. Van Vliet: „En dan pra ten we over mensen die vereenzamen en vervui len of over mensen die onaangepast gedrag ver tonen en daarmee de buurt overlast bezorgen. -Veel van die mensen hebben al een dossier bij de woningbouwvereniging en sommige zijn al eens uitgezet." Voor de mensen die vereenzamen en vervuilen denkt De Binnenvest met huisbezoeken veel te kunnen doen. De andere groep, de mensen die onaangepast gedrag vertonen, wil Van Vliet 'op proef herhuisvesten. „Zulke mensen zouden dan voor een periode van een jaar in een huis kunnen wonen dat op naam staat van De Binnenvest. On der dwingende voorwaarden. En als dat werkt zouden ze na dat jaar het huis op hun eigen naam kunnen krijgen." Bij het project in Dordrecht zijn de afgelopen twee jaar zo'n vijftien 'probleemhuurders' intensief begeleid. „En daar van is er maar één uitgeplaatst", weet Van Vliet. Van Vliet zal om te beginnen een 'rondje' ma ken langs de Leidse corporaties om inzicht te krij gen in de omvang van het probleem. „En we zul len ook met de woningbouwverenigingen praten over de financiering. Zij moeten maar zeggen wat het hen waard is. Het probleem is belangrijk ge noeg." leiden frank buurman „Kunstenaar Krijn Giezen heeft een interessante verbinding ge legd tussei^ cultuur en milieu. Een mooi voorbeeld van wat er kan gebeuren als je een vrije geest loslaat op de problemen van deze tijd. Ik ben benieuwd wat er zou gebeuren als je Gie zen zou loslaten op een ander probleem, dat van de dichtslib bende steden", aldus oordeelde wethouder P. Langenberg (D66) van cultuur en verkeer over het landschapskunstwerk 'Broei', dat deze week in de Crones- teynpolder is opgeleverd. Het landschapskunstwerk van Giezen, dat te vinden is- in de buurt van de waterspeeltuin van de Cronesteynpolder, nabij het reigerbos. bestaat uit vier kwadranten die samen de cy clus van de natuur vormen. Er is een zogenaamde broeihoop, die wordt opgebouwd met het hout dat in de de zogenaamde groe ne kamer,'een vierkant dat be staat uit wilgen, groeit. De broeihoop produceert de warm te die via de wisselaar naar het winterverblijf wordt getranspor teerd. Dat winterverblijf ziet er van buiten uit als een kooi met houtsnippers, maar is van bin nen een behaaglijk vertrek waar mensen enige tijd zouden kun nen verblijven. En dan is er nog het vierde kwadrant, het zomer verblijf, een grenehouten open raamwerk, dat is voorzien van een glazen dak. Het kunstwerk heeft 210.000 gulden gekost. Gemeente, provincie en Rijk hebben er aan meebetaald. De kwadrantvorm keert ook terug in het bezoekerscentrum, dat inmiddels dicht in de buurt van het kunstwerk is opgetrok ken. Ook de hooiberg, die op een kamer is gebouwd, is ge reed. Het is de bedoeling dat er een serie kwadranten wordt ge bouwd, waarin een kinderboer derij wordt ondergebracht, een educatief centrum, een activi teitencentrum en een theehuis. De gebouwen die er nu staan zijn nog niet in gebruik, de ver dere opbouw gaat langzaam, omdat het gaat om een werker varingsproject. Wethouder De Goede (D66) van milieu toont zich verheugd over de opzet. „Het Cronesteyn park bestaat al 13 jaar, maar tot voor enkele jaren geleden werd er niet zoveel gebruik van ge maakt. Als dit attractiepunt ge reed is wordt het voor de men sen nog een stuk aantrekkelijker om het natuurpark te bezoe ken." Het is nog niet duidelijk wanneer de groene pleister plaats voor het publiek toegan kelijk zal zijn. MAANSTEENPAD - In het Leidsch Dagblad van zaterdag 29 oktober werd melding ge maakt van de verhuizing van kinderdagverblijf 'Nooitgenoeg' van de Opaalstraat in het Mors- kwartier naar het Maansteen pad in de Merenwijk. Het Maansteenpad ligt echter in het Morskwartier. Driftbui kost Leidenaar 50 uur dienstverlening den haag/leiden persbureau cerberus Een 28-jarige Leidenaar is giste ren door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot 50 uur dienstverlening en een week voorwaardelijke celstraf, omdat hij eind 1992 op het Sta tionsplein in Leiden een video camera en fietsen vernielde en daarna slaags raakte met een perronopzichter van de NS De man, die op 27 december met zijn broer en een vriend stevig aan het stappen was ge weest, probeerde rond midder nacht geld op te nemen uit de geldautomaat van de Rabobank tegenover het station. Omdat ■ijn uitkering niet was overge maakt, weigerde de automaat. Daarop werd de man woe dend en verkocht hij de video camera bij de automaat een dreun. Buiten koelde hij zijn woede op een paar fietsen. De perronopzichter van NS, die op het lawaai afkwam, werd be dreigd. Het kwam tot een vecht partij toen twee spoorwegpoli tiemensen probeerden de man in bedwang te houden. Deze ontsnapte echter, maar meldde zich de volgende dag bij de Haagse spoorwegpolitie. De man, die ook terecht stond omdat hij een verboden alarmpistool bezat, zei tijdens de zitting dat de spoorwegmen sen hem het eerst hadden gesla gen. „Daarna gaf ik pas een klap", zei hij. De officier van justitie had vier weken cel ge- eist. leiden «paul van der kooij In een tialf jaar tijd zijn de meeste bussen in de Leids/Alphense regio driemaal van naam veranderd. Tot 31 mei voerden ze de naam NZH. Die dag werd het Westneder land en inmiddels rijden ze voor ZWN. De kleurige letters staan voor de Zuid-West- Nederland Groep, want Westnederland is sinds vandaag gefuseerd met het in Zeeland opererendeZuid-West-Nederland. Het hoofdkantoor van de vervoerder is gevestigd in Boskoop, in het voormalige kantoor van WestNederland. Omdat het aantal personeelsleden daar van 65 naar 80 groeit, bouwt het nieuwe concern er een derde kantoorvleugel bij. In totaal werken bij de ZWN-groep 3.300 werknemers: een optelsommetje van de werknemers bij de twee partners. Hoewel er volgens woordvoerder E. Geerts bij een fu sie altijd functies dubbel blijken te worden vervuld, ziet zijn bedrijf geen reden om het personeelsbestand in te krimpen. De ZWN- groep ontplooit namelijk ook nieuwe activi teiten. Zo is ze in de weer voor buitenlandse be drijven die in Nederland een sneltram wil len opzetten, net als ZWN's voorloper West nederland in Nieuwegein en Utrecht deed. Ook stelt ze vervoersplannen op voor be drijven die hun werkgevers efficiënter en goedkoper willen vervoeren. Dat kan met bussen of met taxi's. De ZWN groep heeft 250 taxi's en 1100 bussen: gewone bussen, maar ook zo'n 45 touringcars. De touring cars rijden door heel Europa, onder meer gestuurd door de twee reisbureaus van ZWN, Speedwell en Westercoach. Overigens zijn ook enkele NZH-bussen aan de naamswijzigingen ontsnapt. De bus sen die van Leiden richting noorden rijden, vielen op 31 mei namelijk buiten de herver kaveling van de vervoerbedrijven, waarbij Westnederland wat meer naar het westen opschoof ,en de NZH wat meer richting noorden. De ZWN-bussen blijven in deze regio voorlopig dezelfde routes rijden als hun Westnederland-voorgangers. Eventuele wij zigingen gaan pas in op 31 mei volgend jaar. De nieuwe dienstregeling begint dan. ZWN staat er inmiddels op alle bussen die in de regio rijden. Het is de tweede naamsverandering in korte tijd. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9