Leiden maakt kans op onderwijsprijs Het om uiten van gevoel' Getuige in drugszaak verdacht van meineed Rotterdamse ambtenaren willen vier dagen werken VERBIJSTEREND Actie van milieugroepen tegen sparen Air Miles Randstad Wiegel opent centrum nascholing huisartsen Rail-shuttles van start DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 rotterdam gpd De ambtenarenbond Abvakabo streeft naar een vierdaagse werkweek van 32 uur voor Rotterdam se ambtenaren. Hen ruime meerderheid van de vakbondsleden gaf de delegatie gisteren toestem ming om het haalbaarheidsonderzoek naar hel idee voort te zetten. Mocht het plan doorgaan, dan hopen de bonden op circa tweeduizend extra Banen. ,,We komen met een alternatief om onze on derhandelingspositie te versterken. Want met dit idee nemen we het initiatief in eigen handen", stelde regiobestuurder N. van Haastert van de Ab vakabo. „We kunnen een doorbraak forceren. Als dit lukt volgt mogelijk het bedrijfsleven. De ge meente heeft immers een voorbeeldfunctie. De werkloosheid in Rotterdam zou daarmee fors kunnen worden teruggedrongen. De bezuinigin gen treffen de ambtenaren niet direct in hun por temonnee. Op termijn zal het ze ongeveer twee honderd gulden per maand kosten". De twintigduizend Rotterdamse ambtenaren leveren volgens het plan geen salaris in. Op loon stijging hoeven ze de komende jaren evenmin te rekenen, want de ambtenaren stromen niet door naar hogere loonschalen. Volgens de huidige re geling gaan de ambtenaren tot 1997 vier tot twaalf procent meer verdienen. Dat gaat in het plan van de ambtenarenbond niet door. De bonden willen ook geld besparen door extra inkomsten uit overwerk af te schaffen. Een voor waarde is dat de vut-regeling niet mag verdwij nen, omdat anders de instroming van 'goedkope' jongeren wordt ondermijnd. Als het aan de bon den ligt, worden de laagste inkomens uitgesloten van de bezuinigingen. Nominaties voor Lucas van Leyden en Vlietland Wereldkampioenen Zuidamerikaanse dans: Twee Leidse scholen, de Lucas van Leyden-basisschool en het Vlietland-college, zijn genomineerd voor de on derwijsprijs Zuid-Holland. De winnaars van de provinci ale voorronde gaan door voor de strijd om de Nationale Onderwijsprijs. In alle provincies zijn scholen uitgeno digd onder het motto 'Laat zien wat uw school waard is' projecten of activiteiten in te sturen.In Zuid-Holland zijn acht scholen genomineerd. Eind november worden de winnaars (voor elke categorie onderwijs één) gekozen. leiden monica wesseling De basisschool Lucas van Ley den doet mee met een poëzie- project. Op de school is in het kader van de kinderboeken week veel aandacht besteed aan het lezen en schrijven van ge dichten. Het gedicht Lobelia I van Theo Doesburg is als thema gekozen. Dit gedicht is door al lochtone kinderen in dertien ta len vertaald. Bovendien zijn op het schoolplein van de basis school tekeningen gemaakt geënt op het gedicht. Het Vlietland College heeft als inzending het Leerlingen Com missies Vlietland project; leer lingen op de school kunnen zich op allerlei manieren met het schoolbestuur bemoeien en andere activiteiten ontwikkelen. Er zijn voor drie categonën onderwijs prijzen beschikbaar. In de categorie basis- en spe ciaal onderwijs is naast de Lu cas van Leyden-school de Oscar Romero-basisschool in Rotter dam en de ZMOK-school De Opperd in Den Haag genomi neerd. Het Vlietland College heeft in de categorie voortgezet onderwijs de GSG Helinium uit Hellevoetsluis en het St. Maar- tenscollege uit Voorburg als concurrenten. In de categorie middelbaar beroepsonderwijs en beroepsbegeleidend onder wijs zijn de Haagse School voor Mode en Kleding en het Zadki- ne College in Spijkenisse geno mineerd. De inzendingen worden op 21 november gepresenteerd in het provinciehuis in Den Haag. De winnaar van elke categorie krijgt een speciaal ontworpen kunstwerk. Het provinciaal be stuur stelt een extra prijs (een publieksprijs) beschikbaar voor de meest originele inzending. De Nationale Onderwijsprijs 1994 wordt tijdens de Nationale Onderwijs Tentoonstelling 1995 op 19 januari uitgereikt. den haag» paul smits Winnen van de Duitse favorie ten tijdens het wereldkam pioenschap in 'die Heimat': het lukte dit weekend het dansduo Julie Fryer uit Rotterdam (24) en Louis van Amstel (23) uit Hoofddorp. Louis: „Eerst zaten de Duitsers in de zaal allemaal met vlaggetjes te zwaaien. Die zag je na het laatste onderdeel allemaal omlaag gaan, dat was wel mooi." Volgens zijn dans partner Julie betekende het ex tra motivatie om te presteren en in het hol van de leeuw de thuisspelers te verslaan. Julie en Louis zijn zaterdag in Stuttgart gekroond tot wereld kampioen Zuidamerikaanse dansen voor amateurs. Dansen is uitgegroeid tot een heuse sport met vele beoefenaars. Er wordt overwogen het tot een Olympische sport te laten uit groeien. Het sfeertje van echte competitie was er in ieder geval in Stuttgart, waar vijfduizend fa natieke Oosterburen de Duitse 'Ralf und Olga' enthousiast aan moedigden. Terwijl 'onze' Julie en Louis het slechts moesten doen met negen supporters, meegereisde kennissen en fami lie. Door eerste te worden op het laatste van de vijf onderde len, de jive, bleven ze met mi niem verschil de concurrentie voor. „Tijdens die laatste dans was ik helemaal kapot. Daarna durfde ik niet meer te kijken naar de jurycijfers," zegt de stralende Julie. Prestatiegericht In het hele ouderlijke huis van Louis in Hoofddorp zijn foto's en prijzen van zoonlief te zien. Pa en ma zijn duidelijk trots op hun zoon. Louis lachend: „Ik ben al op mijn negende begon nen, door mijn ouders erop ge trapt. Ik kom uit een dansfami- lie. Daarnaast zijn we nogal prestatiegericht." Julie, opge gloeid in het Engelse Manches ter, was er nog eerder bij. In En geland begon ze al op haar zes de met ballet. Met Louis danst ze vijf jaar. Verder dan een dansrelatie gaat het echter niet. Vooral Julie moet er niet aan denken, met iemand zowel sa men te leven als samen te dan sen. Want nogmaals, dansen is een serieuze sport geworden en behalve het meedoen aan veel wedstrijden vereist dat de nodi ge trainingsuren. Het trainen gebeurt in de kort geleden geopende Nationale Danssport Academie in Alphen aan den Rijn, het 'Papendal' voor dansers. Maar desondanks hebben Julie en Louis een ach terstand ten opzichte van bui tenlandse concurrenten. Julie: „Andere mensen hebben vijf tot tien leraren, wij maar eentje". Duitsland en Engeland zijn bekende danslanden, maar Ne derland is in opkomst. Jan en Mirjam Zwijsen waren een half jaar geleden de eerste Neder landse wereldkampioenen dan sen. Dit was de allround-titel voor de combinatie van zowel ballroom- als Zuidamerikaans dansen, het zogenaamde tien- dansen. Zoals de tienkamp in de atletiek ook uit verschillende onderdelen bestaat. Wat heeft het tweetal nou ge maakt tot wereldkampioen? Louis is er duidelijk over. „De techniek is natuurlijk heel be langrijk, maar het gaat ons vooral om het uiten van gevoel. We zien ons zelf als artiesten, we maken dansen. De kwaliteit moet winnen van de presenta tie. Dat was vroeger toch wel te belangrijk." Hij hekelt daarom de 'geverfde koppen' van som migedansers. Misprijzend: „Dat hangt van nep aan elkaar." Winkeliers willen eenheid in muziekrecht zoetermeer anp De winkeliers zijn het zat. Ze moeten voor de achtergrond muziek in hun zaken niet alleen betalen aan de Dienst Omroep bijdragen en de kabelexploitant, maar ook aan de ,Buma (auteursrechten), de Sena (geld voor de musici en de platenpro ducenten) en binnenkort aan de Siror (geld voor de omroeporga nisaties). Te ingewikkeld en te duur, vinden de overkoepelende orga nisaties Raad NDIl (meer dan 10.000 winkelvestigingen) en MKB-Nederland (kleine en middelgrote ondernemingen). Vrijdag braken deze organisa ties de onderhandelingen af met Sena (Stichting ter Exploi tatie van Naburige Rechten). Ze werden het niet eens over de hoogte van de tarieven. Volgende week gaat er een brief naar de Tweede Kamer, al dus de directeur van de Raad NDH, mr. A. Vermeulen. „Als het de regering ernst is met het verminderen van allerlei admi nistratieve rompslomp, moet het toch mogelijk zijn om te volstaan met slechts één organi satie om de gelden te innen." KLM-vluchten Orly geweigerd schiphol «anp De KLM moet noodgedwongen haar voorgenomen nieuwe dienst tussen Schiphol en de luchthaven Orly bij Parijs uit stellen. De Franse regering heeft geweigerd de KLM er toe te la ten. De vliegmaatschappij wilde maandag de eerste retourvlucht op Orly uitvoeren, aldus een be kendmaking vrijdag. De Franse regering handelt met deze weigering naar de me ning van het Nederlandse be drijf volledig in strijd met Eu ropese regelgeving inzake de toegang tot luchthavens in de landen van de Europese Unie. Ook het ministerie van verkeer en waterstaat is deze mening toegedaan. De wereldkampioenen Zuidamerikaanse dans, Julie Fryer en Louis van Amstel. foto gpd Vragen SP over dure adviseurs DEN HAAG ANP Kamerlid Poppe van de Socia listische Partij (SP) wil van staatssecretaris Van de Vonder voort van binnenlandse zaken weten of het waar is dat twee adviseurs voor een aanstelling van twee dagen per week bij het Rotterdamse project sociale vernieuwing samen 600.000 gulden per jaar krijgen. Hij vraagt bovendien of zij het maatschappelijk aanvaardbaar vindt dat een ambtenaar van het Centraal Bureau Arbeids voorziening (CBA) een dergelij ke betaalde bijbaan heeft. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die Poppe maandag heeft gesteld. Volgens Poppe worden de kosten verdeeld over het rijk (400.000), de gemeente Rotter dam (100.000) en de provincie Zuid-Holland (100.000). Het project is opgezet om de sociale vernieuwing na de splitsing van de gemeente Rotterdam en de provincie Zuid-Holland voort te zetten. Als adviseurs zijn aangetrok ken R. de Boer, voorzitter van de landelijke arbeidsbemidde ling, en zelfstandig organisatie adviseur P. Felix. De Boer zou de bestuurlijke commissie voor de reorganisatie van de sociale vernieuwing in het gebied moe ten gaan voorzitten. Felix moet het reorganisatieproces gaan leiden. capelleaandenijssel» De voorzitter van het Kontac torgaan Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars KLOZ), H. Wiegel, opent 16 no vember het eerste Nascholings- Centrum voor huisartsen. Het is gevestigd in Capelle aan den ljssel. De bouw heeft drie mil joen gulden gekost en is gefi nancierd door huisartsen, de Landelijke Huisartsen Vereni ging, een vijftal grote fondsen, de farmaceutische industrie en een groot aantal particuliere in stellingen. De grootste steun voor het project kwam van Zil veren Kruis Zorgverzekeraar Rijnmond. Nascholing voor huisartsen wordt steeds belangrijker, om dat de huisarts nog altijd het eerste aanspreekpunt is bij ge zondheidsproblemen. In de da gelijkse praktijk blijkt dat de huisarts negen van de tien me dische hulpvragen zelf af kan handelen. Bijscholing is daarbij van het grootste belang. Dat blijkt wel, want de Landelijke Huisartsen Vereniging wil in de toekomst dat huisartsen hun vak alleen uit mogen oefenen als zij aantoonbaar hebben deelgenomen aan goedgekeur de nascholingsactiviteiten. Het nieuwe centrum in Ca pelle is primair gericht op de achttienhonderd huisartsen die werken binnen een straal van vijftig kilometer rond Rotter dam. Tot nu toe hadden bijeen komsten plaats in ziekenhuizen of vergadercentra van hotels, waarbij de nadruk lag op klein schalige onderwijsvormen. Als het nieuwe centrum open is zal niet alleen meer gebruik kun nen worden gemaakt van tech nische hulpmiddelen, er zal ook andersoortig onderwijs in grote re groepen plaatshebben. Zo'n zestig milieu-activisten hebben gisteroch tend met een vreedzame blokkade enige tijd de toegang tot het distributiecentrum van Albert Heijn aan de Hoofdtocht in Zaandam afgesloten. Zij deden dit uit protest tegen het nieuwe spaar programma Air Miles waaraan Albert Heijn mee doet en waarmee klanten onder meer vliegkilo- meters kunnen verzamelen. De actievoerders vin den dit programma bijzonder milieu-onvriende lijk. Ze willen dat Albert Heijn zegeltjes gaat uitde len die een 'groen doel' hebben. De actie werd door verscheidene verenigingen ondersteund: A Seed, Aktie Strohalm, de Alterna tieve Konsumentenbond, Jongeren Milieu Aktief, de stichting Natuur Milieu en de vereniging MilieuDefensie. Leden van deze clubs zorgden er voor dat de poort van het distributiecentrum ruim een half uur gesloten bleef. Ongeveer tien vrachtwagens moesten daardoor wachten voordat zij het terrein op konden om te laden en te lossen. De politie, met twee busjes en acht mensen vertegenwoordigd, zorgde ervoor dat het verkeer in goede banen werd geleid. Ook werd een oogje in het zeil gehouden toen de actievoerders woordvoerder E. Muller van Albert Heijn een 'overlevingspakket' aanboden. Dat pakket be stond uit een gasmasker, oordoppen en zonne brandcrème. Mullers reactie op het protest: „Het Air Miles- programma is na eerdere bezwaren van de milieubeweging al aangepast. Eerst kon je er uit sluitend mee vliegen. Nu zijn er ook nog andere dingen mogelijk, een bezoek aan een pretpark bij voorbeeld. Het is dus aan de klant een keuze te maken." Volgens Muller leidde het oponthoud niet tot Financiële schade. Woordvoerder K. Kod de van de actievoerders zei dat het Air Miles-pro- gramma, waaraan overigens ook andere ketens als Shell en Dixons meedoen, ondanks die aan passing toch voornamelijk op vliegen is gericht. Kodde: „De klanten betalen voor hun eigen ca deautje en ook niet-spaarders financieren dat. Rotterdam Een railshuttle wordt in Rotterdam geladen met containers die per rail op weg gaan naar de Zuidduitse Rijnstad Germersheim. Officieel gaat de 'rail-shuttledienst' op 21 november van start. Sinds kort rijden er echter al zeven nationale en veertien internationale shuttles, met de start in de Rotterdamse Waalhaven. foto anp amsterdam «anp Een 35-jarige voormalig transportondernemer heeft gisteren ten overstaan van het gerechtshof in Amsterdam een rechercheur van de Amster damse politie beschuldigd van het vervalsen van processen-verbaal. Die bewering kwam hem te staan op een proces-verbaal wegens meineed, waarna hij ter zitting werd gearresteerd en mee genomen voor nader verhoor. De Hilversummer is vanaf 1989 betrokken ge weest bij diverse transporten van ettelijke duizen den kilo's hasj vanuit Spanje. Hij zette hiervoor vrachtauto's in van zijn eigen en andermans be drijf. De man werd vorig jaar augustus gearres teerd. Rechercheur Prien van het zogeheten Formula- team opgericht om de bende te ontmantelen ver hoorde de Hilversummer die wegens een vorm fout op vrije voeten moest worden gesteld. Maar op straat voelde hij zich niet veilig. Hij werd door een aantal onderwereldfiguren verdacht van het verduisteren van een importpartij van 4000 kilo hasj (straatwaarde 12 miljoen gulden). Kort na zijn vrijlating meldde de man zich eigener bewe ging, waarop hij opnieuw kon worden aangehou den. De man zat liever 'binnen'. Hij legde tijdens de verhoren uitvoerige verkla ringen af over de hasjtransporten voor de hoofd verdachte, een voormalig autocoureur. Maar de Hilversummer hield voor het hof staande dat alles wat hij ten nadele van de hoofdverdachte heeft verklaard door rechercheur Prien is opgetekend, zonder dat hij daar iets van wist. Nadat de recher cheur was gehoord, die iedere suggestie van ver valsing van de hand wees, werd de verdachte we gens meineed aangehouden. Grote afwezige in de rechtzaal was gisteren ge tuige Steve Brown, voormalig voorman van de hasj-coffeeshopketen The Happy Family. De ver dediging had aangekondigd hem mee te nemen. Brown schreef advocaat Doedens afgelopen zo mer een brief waarin hij uit de doeken deed hoe rechercheurs hem geld boden voor een belasten de verklaring tegen Z. Uit veiligheidsoverwegin gen kwam hij nu niet opdagen. Vrijdag wordt het proces voortgezet. Mogelijk worden dan banden met afgeluisterde gesprekken gedraaid. Advocaat Doedens wil daarmee aantonen dat de politie bij de opsporing onoirbare praktijken heeft gehan teerd. coltrui, 100% katoen 11 kleuren, S t/m L. Van 89.- Voor Rib coltrui, 100% lamswol, 12 kleuren, S t/m L. Van 79.- Voor m de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14