Plan voor Oegstgeester sportcentrum VERBIJSTEREND Centrum Voorschoten dringend aan grondige opknapbeurt toe 'Bouwplan Splinterlaan opwaardering voor wijk' Wassenaar lonkt naar Voorschoten Mevo stelt toch ondernemingsraad in Leiden Regio Leiderdorp erg in trek bij woningzoekenden Meer 'blauw' op straat Leiderdorp genomineerd voor gehandicapten-prijs Houtindustrie Mevo in beroep tegen dwangsom DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414, PlV -CHEF HANS KOENEKOOP. 071-356429 LEIDERDORP JUDY NIHOF Ongeveer 200 woningzoeken den uit de Leidse regio heb ben zich sinds 1 juli inge schreven bij de Algemene Woningbouwvereniging Lei derdorp (AWL). De meesten van hen komen uit Leiden. Dat betekent dat de wachtlijst in Leiderdorp flink langer is geworden. In totaal staan nu ruim 1400 mensen ingeschre ven. Op 1 juli van dit jaar werd de huisvestingsverordening van kracht, waardoor ook wo ningzoekenden uit Voorscho ten, Leiden, Alkemade en Oegstgeest zich in Leiderdorp konden inschrijven. De AWL heeft 2450 wonin gen in zijn bestand. Volgens AWL-directeur G. Duiven voorden moeten de inschrij vers zoals het er nu uitziet vier a vijfjaar wachten op een huis. Er wordt momenteel amper gebouwd en er wordt dus ook heel weinig verhuisd. In 1992 waren er nog onge veer 220 mutaties, vorig jaar zijn er slechts circa 130 ver huizingen geweest. Dit jaar zal dat aantal ook schomme len rond de 130. „De druk neemt steeds verder toe. Ook al doordat het aantal echt scheidingen stijgt en steeds meer mensen hun eigen huis gedwongen moeten verko pen. Deze mensen kunnen we niet meer binnen een re delijke termijn aan een huis helpen." OEGSTGEEST LOMAN LEEFMANS ROZA VAN DER VEER Het politiebureau wat vaker dicht, waardoor de agenten meer op straat kunnen surveil leren. Dat is kortweg het besluit dat diverse gemeenten in de re gio - waaronder Oegstgeest - sa men met de politie en het openbaar ministerie hebben ge nomen. Het voornemen staat vermeld in het beleidsplan 1995 van het district Duin- en Bollen streek. Tijdens de onderhandelingen over deze kwestie hebben de verschillende gemeentebestu ren hun wensen kenbaar ge maakt over de inzet van de vrij komende agenten. Zo is het de bedoeling dat in Rijnsburg de politie meer controleert op bui ten de officieel aangewezen ter reinen geparkeerde vrachtwa gens en in Sassenheim wil de politie vaker een ronde maken door het park Rusthoff. Op het gemeentehuis in Oegstgeest is men nog druk doende met het opstellen van een wensenlijstje van wat er moet gebeuren als er meer blauw op straat verschijnt. De extra controles betekenen wel dat Oegstgeestenaren en in woners van de Bollenstreek met ingang van komende dinsdag vaker een gesloten politiebu reau aantreffen want vanaf die dag gelden nieuwe openingstij den. Het bureau aan het Wilhel- minapark in Oegstgeest is op weekdagen van 8.30-12.30 uur open. Op maandag- en vrijdag middag ook van 13-17 uur. WASSENAAR ERNA STRAATSMA De WD in Wassenaar wil liever met Voorschoten samenwerken dan-met Den Haag. Een giste ren, tijdens de begrotingsraad ingediend voorstel werd door een meerderheid van de ge meenteraad gesteund. Over de vorming van stadsge west Haaglanden, per 1 januari 1998, heeft de Wassenaarse WD grote twijfels. Als 'verleng stuk' van Den Haag zou het veel kleinere Wassenaar misschien ondergesneeuwd raken. De liberalen willen zich graag ontrekken aan het nieuw te vor men stadsgewest en daarvoor in de plaats een samenwerking met Voorschoten aangaan. De ze gemeente zou een betere partner zijn omdat het karakter van beide dorpen veel overeen komsten vertoont. Beide dor pen hebben gemeenschappelij ke belangen. Tijdens de algemene be schouwingen haalde fractie voorzitter J. Vos gemeenten aan die zich ook onttrokken hebben aan geplande samenwerkings verbanden. „Ik noem voorbeel den als Uithoorn, Beemster, Edam-Volendam, Oostzaan en Het Leiderdorpse bedrijf Mevo Houtindustrie bv gaat toch ak koord met het oprichten van een ondernemingsraad (OR). De Bouw- en Houtbond FNV was een procedure begonnen tegen Mevo omdat de onderne ming zich bleef verzetten tegen een dergelijk overlegorgaan. Mevo gaat nu overstag, hoewel zowel de directie als het meren deel van het personeel het nut van een OR niet inzien. „De huidige manier van overleg is voor ons ruim voldoende. En uit een enquête onder het perso neel bleek ook dat de meerder heid van onze werknemers geen behoefte aan een onderne mingsraad heeft", aldus Mevo- administrateur H. van der Ven. „Maar we hebben geen zin in juridische procedures." Het oprichten van een OR is sinds 1950 wettelijk verplicht als een bedrijf 35 of meer werkne mers heeft. Mevo heeft 54 men sen op de loonlijst staan, maar administrateur Van der Ven stelt vast dat de drie bv's waarin het bedrijf is opgesplitst zo zelf standig zijn dat de wet op de ondernemingsraden niet van toepassing is. „De bedrijfstak ken zijn zo verschillend dat je eigenlijk niet van een groot be drijf kan spreken", aldus Van derVen. Om te peilen wat de mening van het personeel was, hield Mevo twee weken geleden een enquête. Uit het onderzoek bleek dat 14 van de 54 werkne mers voor een OR waren. Dat is 26 procent. „Ik begrijp niet waarom we dan toch aan zo'n OR moeten", vraagt Van der Ven zich af. „Naderhand bleek dat een aantal van de ja-stem mers het zelfs niet helemaal be grepen had. Toen ze later een toelichting kregen, had een aan tal spijt van de beslissing om vóór te stemmen." loost van der Borgt, districts hoofd van de FNV. vindt de uit slag van de enquête volstrekt niet interessant. „Wet is wet en een \yet moet toegepast wor den. Mevo probeert de boel om te draaien. Het bedrijf vraagt aan het personeel of het een wettelijke verplichting moet uil- voeren. Dat kan echt niet", zegt Van der Borgt. Mevo moet binnen een maand een voorbereidingscom missie geïnstalleerd hebben. Deze commissie moet verkie zingen en een verkiezingsregle ment uitschrijven. Volgens de uitslag van de Mevo-enquête zijn maar drie personeelsleden bereid om in de ondernemings raad te stappen. „Meer dan vol doende", oordeelt FNV-be- stuurder Van der Ven. Zijn col lega, districtsbestuurder Cees Bos: „Het is altijd beter een OR op te zetten zonder daartoe door de rechter te zijn gedwon gen. Het is goed nieuws, maar we blijven het bedrijf nauwlet tend volgen." Grote accommodatie moet ruimte bieden aan diverse indoor-sporten Millingen aan de Rijn. Wellicht zijn er straks genoeg gemeenten om een eigen vereniging op te richten. Bloemendaal, Heem stede en Bennebroek - samen ongeveer 48.000 inwoners - pra ten over intergemeentelijke sa menwerking buiten het gewest om. Er lijkt geen reden waarom Wassenaar en Voorschoten niet een dergelijke samenwerking zouden nastreven." Vos beticht te steden van 'expansieve drif ten' en 'arrogantie'. „Ik heb be grepen dat Haarlem en Leiden ook een samenwerkingsband aangaan. Over die arme bollen streek die er tussenin ligt hoor je niets." Burgemeester P.H. Schoute kwalificeerde de WD-motie in eerste instantie als 'overbodig', maar kon zich uiteindelijk wel vinden in een aangepaste ver sie, waarin de overwegingen werden gewijzigd. De door de WD genoemde overweging dat 'Wassenaar en Voorschoten ge meenschappelijk belangen heb ben vanwege expansieve driften van naburige steden' werd ge schrapt. Het hele college van B en W schaarde zich achter de aangepaste motie. Een multifunctioneel sportcentrum met ruimte voor di verse indoor- en denksporten, een biljartzaal, schietbaan, vergader- en expositieruimte. Dat moet verrijzen op de plaats van de huidige, oude waterzuiveringsinstallatie op de Voscuyl in Oegstgeest. Een initiatiefgroep rond woordvoerder A.L. van Ingen Schenau presenteerde dit plan gisteravond tijdens een bijeenkomst van de sportraad, waarin vertegenwoordigers van alle plaatselij ke sportclubs zitting hebben. dat reeds op de genoemde loca tie is gevestigd. Hij wilde voor Van Ingen Schenau is nauw be- dit centrum een 'bescheiden' trokken bij het biljartcentrum uitbreiding realiseren, maar lende voorzieningen voor ge handicapten in het dorp. „De gehandicapten komen niet al leen in Leiderdorp wonen, maar de voorzieningen zijn ook toe gankelijk. We hebben van het begin af aan gestreefd naar inte gratie van gehandicapten." Huigen denkt dat het tehuis voor meervoudig gehandicapte kinderen Nieuw-Buitenzorg, de woonvorm aan de Hans Vonk- straat, het activiteitencenlurn de Gading, de speel-o-theek en het logeerhuis ook gunstig zijn beoordeeld door de geënquê teerde ouders. „En Leiderdorp heeft op sportgebied veel moge lijkheden, zoals bijvoorbeeld rolstoelhockey." Leiderdorp is genomineerd als één van de vier gemeenten in Nederland die het meest kind vriendelijk omspringen met de Wet Voorzieningen Gehandi capten. Een vereniging van ou ders van gehandicapte kinderen heeft onder de Nederlandse ge meenten een enquête gehou den en selecteerde daarop Lei derdorp, Hengelo, Ridderkerk en Wijk bij Duurstede. De hoofdprijs ging uiteindelijk naar de gemeente Hengelo. Wethouder C. Huigen (WD/sociale zaken) vermoedt dat Leiderdorp de nominatie heeft gekregen door de verschil- DEN HAAG/LEIDERDORP PERSBUREAU CERBERUS Houtindustrie Mevo bv vindt dat de gemeente Leiderdorp ten onrechte een dwangsom van tienduizend gulden per dag heeft opgelegd als in de hout werkplaats a#n de Zijldijk de ge luidsvoorschriften overschreden worden. Dat bleek gisteren tij dens een beroepsprocedure bij de Raad van State in Den Haag. Volgens raadsman R. van der Wart was het bedrijf nog volop met de gemeente in overleg over de beste manier om de ge- luidsproblematiek op te lossen toen de dwangsom werd opge legd. Van der Wart stelde vast dat het bedrijf bovendien diverse maatregelen heeft getroffen om Geheel leren schoen met suède strik. In zwort, donkerblauw, bruin of zwart lak, 36 t/m 43. Van 189.- Voor 139.- Geheel leren pump met hielkraagje. In zwart, donkerblauw, bruin, zwart lak, 36 f/m 43. Van 179.- Voor 129.- merkte tijdens gesprekken met andere sportbestuurders dat veel plaatselijke verenigingen extra ruimte eveneens goed kunnen gebruiken. De Apollo- hal is de enige sporthal in Oegstgeest. Plannen voor een tweede, in de wijk Morsebel, zijn geschrapt terwijl het inwo nertal van de gemeente van 15.000 naar bijna 20.000 steeg. Samen met een neef maakte Van Ingen Schenau vervolgens een inventarisatie bij andere sportclubs om te zien hoe groot het ruimtegebrek in Oegstgeest is en wie eventueel mee zou willen doen aan het opzetten van een heus sportcentrum. De animo bleek enorm. Er meld den zich zelf initiatiefnemers voor een sauna en een snooker centrum, maar die zijn inmid dels afgehaakt. Op het terrein achter het club huis van voetbalvereniging Oegstgeest staan de gebouwen van een dansschool, een tafel tennisclub, een schietvereniging en de biljarters. Daar tussenin is volgens de initiatiefnemers ruimte voor een groot centrum met veel sportmogelijkheden. Wel moet eerst de waterzuive ring deels worden gesloopt. Vol gens een voorlopige tekening die door architect B. Liem is ge maakt, wordt het sportcomplex meer dan acht meter hoog met diverse niveaus. Verder is het centrum in de breedte oplo pend van dertien naar veertig meter en is het geheel bijna ne gentig meter lang. De kosten zullen naar schatting in de mil joenen lopen. Sportwethouder G. van Eisen (Progressief Oegstgeest) sprak van een uitermate creatief voor stel dat hem wel aansprak. Hij wil het plan voordragen in het college van B en W. Of het cen trum er ooit komt, zal vooral af hangen van de finaciële haal baarheid. Van Ingen Schenau schermde gisteravond met een aantal niet nader genoemde in vesteerders. „We denken verder aan een lening met gemeente garantie en eventueel een start subsidie. Maar het is heel sim pel: als de gemeente hel niet wil is het allemaal ook zo over", al dus de initiatiefnemer. minder overlast te veroorzaken. Zo is er een geluidwerende muur aangebracht, is een af zuiginstallatie overgebracht naar de andere kant van het be drijf waar geen woningen zijn, en zijn houten omkappingen aangebracht bij afzuiginstalla ties en afzuigkoppen. Maar volgens de gemeente Leiderdorp heeft het bedrijf lang genoeg de tijd gehad om de problemen op te lossen. Al vanaf de jaren zeventig ont vangt het gemeentebestuur ge regeld klachten over het bedrijf. Een deel van de maatregelen die het bedrijf wèl heeft doorge voerd dateren van na de dwangsom, wat volgens de ge meente aantoont dat de maat regel nut heeft gehad. In een eerdere voorlopige uit spraak heeft de Raad van State de dwangsom verlaagd naar 2500 gulden per dag met een maximum van 100.000 gulden, in plaats van de in eerste in stantie opgelegde 10.000 gulden per dag met een maximum van 250 duizend gulden. In die uit spraak kwam de Raad van State tot de voorlopige vaststelling dat in elk geval bleek dat het be drijf de voorschriften over treedt, en niet duidelijk was of de geluidwerende maatregelen voldoende zullen zijn om het probleem op te lossen. Volgens de gemeente Leider dorp zijn er inmiddels al weer tal van nieuwe problemen bij Mevo. Het bedrijf heeft de be drijfsvoering zodanig veranderd dat weer diverse voorschriften worden overschreden. Dat heeft geleid tot een flinke klachten- stroom uit de buurt. De Raad van State hoopt bin nen zes weken een definitieve uitspraak te doen over de dwangsom. De Schoolstraat in Voorschoten kampt met enige leegstand. De straat moet v Winkelgebied moet aantrekkelijker worden gemaakt LEIDEN FRANK BUURMAN Het centrum van Voorschoten is dringend toe aan een grondi ge face-lift. Schoolstraat. Treub- plein en Deltaplein moeten worden heringericht om deze straten aantrekkelijk te houden voor het winkelend publiek. De entree tot het winkelgebied (de noord- en zuidkant van de Schoolstraat) dient aanzienlijk te worden verbeterd. Het Treubplein zou een evenemen tenplein kunnen worden met bijvoorbeeld een muziektent. Over de verkeerssituatie zal nog grondig moeten worden nage dacht. Een parkeergarage op het Churchillplein zou een waardevolle voorziening kun nen zijn, als het aantal parkeer plaatsen als gevolg van een re constructie zou afnemen. Deze en andere aanbevelin gen worden gedaan in de 'Start notitie Centrum', in opdracht van de gemeente Voorschoten gemaakt door stedebouwkundig bureau OD 205 uit Delft. Voor schoten heeft onlangs een mil joen gulden gereserveerd voor de opwaardering van het cen trum. Het winkelgebied voelt de zware concurrentie van de win kelcentra in Leiden, Den Haag en Leidschendam (Leidsenha- ge). In de Schoolstraat staan mede daardoor diverse winkels leeg. Het zijn vooral de Voor schotenaren zelf die hun dage lijkse boodschappen in het cen trum doen. Voor recreatief win kelen is het aanbod, volgens de opstellers van de startnotitie, maar in beperkte mate interes sant. Die situatie zal verbeterd moeten worden. Volgens het stedebouwkundig bureau moeten er meer winkels komen die goederen van een hoge kwaliteit aanbieden. Ook moet er gestreefd worden naar een meer aaneengesloten win kelfront, door bijvoorbeeld win kels te herschikken. Het cen trum moet zich bovendien meer profileren als een dorps centrum waar niet alleen bood schappen kunnen worden ge daan, maar waar het ook goed toeven is. In een bijzondere omgeving met een waardevolle, cultuurhistorische betekenis zouden naast het winkelen vol doende alternatieve bezigheden moeten kunnen worden ont plooid. In dat verband is de aanwezigheid van de histori sche Voorstraat, waar veel hore cabedrijven zitten, van groot belang. Het aantrekken van ge specialiseerde winkels en hoog waardige horecabedrijven wordt aanbevolen. Daarbij wordt onder meer gedacht aan de antiek- en kunsthandel. De samenhang tussen Schoolstraat en Voorstraat moet worden verbeterd om de aan trekkelijkheid van het centrum te vergroten. In de Schoolstraat is de laatste jaren de openbare ruimte nogal rommelig inge richt, vooral vanwege de proble men die ontstonden met parke rende auto's. Het gevolg is dat langzamerhand een bonte ver zameling van bestratingsmate rialen en straatineubilair is ont staan. Voor het winkelende pu bliek is steeds minder ruimte aanwezig. De bereikbaarheid van het winkelcentrum per auto is ove rigens van groot belang, evenals de aanwezigheid van voldoende en gratis parkeervoorzieningen. Dit in verband met bijvoorbeeld de aanwezigheid van Leidsen- hage in de directe omgeving, waar makkelijk geparkeerd kan worden. Op drukke winkelda- gen wordt de ruimte voor het autoverkeer in de Schoolstraat - maar ook op hel Treubplein en de Voorstraat - als een pro bleem ervaren. De situatie wordt verergerd door automo bilisten die op zoek zijn naar een parkeerplaats en via het Deltaplein de Schoolstraat inrij den om uiteindelijk toch aan de oostzijde van het centrum een parkeerplaats te vinden. Dat zou directer naar de parkeer plaatsen moeten worden geleid. De parkeercapaciteit lijkt geen probleem. Alleen op drukke da gen gaan automobilisten wel eens parkeren in de nabijgele gen woonbuurten. Een betere bewegwijzering naar de par keerruimte, aantrekkelijke loop routes naar het centrumgebied en een regeling voor kort- en langparkeren zouden de proble men kunnen oplossen. De Startnotitie Centrum wordt op dinsdag 8 november in de commissie financiën be handeld. Geheel leren trofteur met gesp. In zwart, donkerblauw of Geheel leren trotteur met goudspong. In zwart, donkerblauw, bruin, 36 t/m 41. Van 189.- VOO, 139.- bordeaux, zwart lak, 36 t/m 43. Van 179.- Voor 129.- de Bijenkorf LEIDERDORP JAAP VAN SANDUK „Het grote veld wordt opgeof ferd aan woningbouw. Dat is in derdaad een hele ingreep." Wethouder Van Dijk (ruimtelij ke ordening/BBL) toonde gis teravond begrip voor bewoners van de Leiderdorpse wijk Zijl kwartier tijdens de hoorzitting over een bouwplan voor 69 wo ningen aan de Splinterlaan. Dat plan gaat uit van huizen in alle categorieën, van sociale huurwoningen tot koophuizen. Verder wordt aan het wijkge- bouw Zijlkwartier een nieuw stuk gebouwd voor muziekvere niging Tamarco, die moet ver dwijnen uit het huidige clubge bouw aan de Splinterlaan. Ook Leiderdorpse wethouder toont begrip voor bewoners Zijlkwartier de jeu de boules-vereniging krijgt een eigen vleugel. De raadzaal in het gemeente huis zat vol met wijkbewoners, die overigens veel van hun wen sen in vervulling hoorden gaan. Zo komt er geen hoogbouw, geen bedrijfsvestiging en ook geen verbindingsweg tussen de Splinterlaan en de Van der Marckstraat. „Het wordt een opwaardering voor de wijk", zo omschreef de wethouder het bouwplan. De gemeente wil zo snel mogelijk beginnen met bouwen. Zijn de huizen niet voor 1 september 1996 klaar, dan verliest Leiderdorp aan spraken op subsidies. Voor sommige bewoners gaat het al lemaal echter iets te snel. „Ik vind dat in de plannen onvol doende is aangegeven wat het groen allemaal te lijden heeft", klaagde voorzitter Van Leeuwen van wijkvereniging Zijlkwartier. Het verdwijnen van het grasveld naast zijn wijkgebouw gaat hem aan het hart. „Het is de Hout kamp van het Zijlkwartier." Van Leeuwen drukte de wet houder verder op het hart om het bouwverkeer niet over de Splinterlaan te laten rijden. „Er wordt al zoveel geklaagd over het busverkeer. Het bouwver keer kan beter via het industrie gebied aan de Touwbaan rij den." Die suggestie noemde wethouder Van Dijk 'heel zin vol'. Tot 4 november kan er schriftelijk worden gereageerd op de plannen. Op 19 december zal de commissie ruimtelijke or dening zich erover buigen. Ook de resultaten van de gisteren gehouden hoorzitting zullen dan op tafel komen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11