'Samen op Weg niet meer dan een prestigeproject' Kerk Samenleving Grote Kerk staat er weer keurig bij Hervormden: geen tuchtmaatregelen tegen homoseksuele gemeenteleden Kerk ontdekt prijsvraag küêWIEWMBT iitvANIEWWI EWlty itWMVV/EMv o Wil BW g DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 redactie dick v BUITENLAND KORT Staalsett De Noorse theoloog dr. Gun nar Staalsett (59) heeft giste ren afscheid genomen als se cretaris-generaal van de Lu therse Wereldfederatie (LWF). Zijn opvolger, de 51- jarige Ishmael Noko uit Zim babwe, is de eerste Afrikaan aan het hoofd van de koepel organisatie van 120 lutherse kerken met ruim 55 miljoen leden. Staalsett heeft deze functie negen jaar bekleed. Hij wordt nu rector van het Seminarie voor praktische theologie aan de Universiteit van Oslo. De verwachting is dat hij over enige tijd bis schop van Oslo wordt. Staalsett, die zelf vaak pro testen heeft opgeroepen, heeft bewust op Hervor mingsdag afscheid genomen. Op die dag gedenken de lu therse kerken de protestdaad van Maarten Luther in 1517. Zelf veroorzaakte de Noor enige jaren geleden een storm van protest toen hij een gebalde vuist de lucht in stak tijdens een kerkdienst voor de slachtoffers van de apartheid in Zuid-Afrika. Protestnota's Geloof en politiek handelen horen volgens Staalsett on verbrekelijk bij elkaar. De droom van een wereld zon der wapens loopt als een ro de draad door zijn preken, toespraken en protestnota's. Bijzonder veel reacties kreeg hij vorig jaar toen hij plotse ling de leer van de rechtvaar dige oorlog aanhaalde om militaire interventie door de Verenigde Naties in Bosnië te rechtvaardigen. De Wereld raad van Kerken was tegen militair ingrijpen. Moslimsekte Leiders van de verboden isla mitische sekte Al Arqam heb ben gisteren aangekondigd hun organisatie op te heffen. ,,De Al-Arqambeweging be staat niet meer en haar naam kan voor geen enkel doel meer gebruikt worden", al dus Nasib Zawawi, lid van de Raad van Oudsten, op een persconferentie in de groot ste commune van de sekte in Kuala Lumpur. Nasib deelde mee dat de Raad van Oud sten dit besluit genomen had. Het zou onmiddelijk in werking treden. Zaterdag deelde sekteleider Ashaari Muhammad al mee dat de sekte niet langer bestond. Hij zei dat een dag nadat hij en vijf van zijn volgelingen na bijna twee maanden gevan genisstraf waren vrijgelaten door de Maleisische autori teiten. Veiligheid De regering verbood de sekte op 5 augustus op beschuldi ging van het verkondigen van een dwaalleer. Op 26 au gustus verklaarde ze Al Ar qam in strijd met de wet. De beweging zou een bedreiging vormen voor de openbare veiligheid. De sekte zei 100.000 leden te hebben in ongeveer vijftien landen, waaronder 10.000 in Ma leisië. Daar had de beweging 48 communes en meer dan 250 scholen in haar bezit. Al Arqam werd ook verboden in grote delen van Indonesië. Behalve Indonesië ontzeg den Singapore en Brunei As haari de toegang tot hun land. Begin september werd de sekteleider in Thailand gearresteerd. Daar verbleef hij sinds 1988, toen voor het eerst een verbod op zijn leer werd uitgesproken in Ma leisië. Op 20 oktober nam As haari tegenover de Islami tische Raad, een instituut van de autoriteiten in Ma leisië, afstand van zijn 'afwij kende' geloof. Godsdienstsocioloog Dekker noemt cultuurverschillen te groot Het Samen op Weg-proces is volgens godsdienstsocio loog prof. dr. W. Dekker een prestigeproject geworden. Voor de kerkelijke leiders is SoW wat de carpoolstrook voor minister May was. Het gaat door, want men heeft zich in het hoofd gezet dat het door moet gaan. Er zijn banen en functies aan verbonden. Mensen zien het als hun taak om het te voltooien. Dat laten ze niet meer los. meerde en Evangelisch-Luther- se Kerken. De cultuurverschil len tussen hervormden en gere formeerden zijn naar zijn me ning te groot. hilversum anp Dekker, hoogleraar aan de VU, pleitte gisteren voor de NCRV- radio voor federatie in plaats van eenwording van de Neder landse Hervormde, Gerefor- ,,Het is geen jammerlijke zaak om het proces te stoppen. Je moet eerlijk onder ogen zien dat het niet kan." De fusieplan nen tussen KLM en Swissair zijn volgens Dekker ook stopgezet omdat er cultuurverschillen wa ren. „Dat is geen gezichtsver lies." Een kwart tot een derde van de hervormden heeft grote moeite met het Samen op Weg- proces. In het bedrijfsleven kan je dan een fusie doordrijven. „In een kerk die op basis van vrij willigheid moet werken, kan je niet eenworden als zo'n groot deel er geen behoefte aan heeft." Bovendien is de tijd volledig veranderd sinds Samen op Weg dertig jaar geleden begon. Toen was er een grote behoefte aan één organisatie omdat de kerk de samenleving wilde verande ren. Op het ogenblik is dat vol gens Dekker heel anders. De in terne verscheidenheid is veel groter geworden. „Als sociale wetenschapper heb ik de nei ging te zeggen dat er meer be hoefte is aan meer dan aan minder kerken." lisse Niet het verfraaien van het gebouw 1993 geplande groot onderhoud duurde lan- maar in de eerste plaats het onderhouden er- ger en was kostbaarder dan voorzien. Na het van stond centraal bij de werkzaamheden aan verwijderen van alle oude verflagen bleek dat de Grote Kerk in Lisse. Maar het eindresultaat het oorspronkelijke stucwerk op een aantal mag er ook in visueel opzicht zijn, constateert plaatsen moest worden gerepareerd. Ook an- de kerkvoogdij bij de afronding van de op- dere onderdelen van de buitenmuren - zoals knapbeurt met een zekere trots. Het voor het loodwerk en het hout - moesten worden hersteld. De totale kosten van de werkzaam heden bedroegen ruim 120.000 gulden, waarvan een deel wordt gesubsidieerd omdat de kerk een rijksmonument is. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Wouterswoude (toez.): J. den Boer, kand. te Al- blasserdam; te Huizen P. de Ja ger te Barneveld; te Zoetermeer (oude kerkgem L. Romein te Piinacker. te Op en Neder Andel: J. Kommerste Papendrecht Aangenomen: naar Vught (SoW): mw. drs. E.J.S. van Sluijs te NOORDWIJK; naar Aalsmeer (toez.): drs. S.J van Deventer, ge- ref. pred. te Houten. Bedankt voor Huizen: C.B. Stam te Kamperveen; voor Oud-Beijer- land (wijk 3). T.C. de Leeuw te Oud-Alblas. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaar L.Th. Witkamp, I I. zendingspredikant te Indonesië, Poortstraat 3, 4353 BH Seroos- kerke.teh 01189-2046. NED.GEREF. KERKEN Beroepen: te Bunschoten-Spaken burg: W. v.d. Wind, kandidaat te Acquoy. CHR.GEREF. KERKEN Bedankt; voor Damwoude; G.R. Procee te Hamilton (Ont. Canada). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Bedankt: voor KATWIJK AAN ZEE: J. Beenste Scherpenisse. Disk signaleert permanente onderklasse utrecht anp Het verschil tussen werkenden en uitgerangeerden wordt ook in Nederland steeds schrijnen der, constateert de oecumeni sche organisatie voor het ar beidspastoraat Disk. „Er ont staat een klasse die overbodig wordt gevonden omdat ze de economische groei in de weg zou staan", bevestigde ook mi nister Pronk van ontwikkelings samenwerking. De minister was één van de sprekers op de werkdag die Disk afgelopen zaterdag samen met een aantal andere organisaties in Utrecht hield. Het thema uit sluiting was gekozen naar aan leiding van de VN-conferentie over sociale ontwikkeling, vol gend jaar in Kopenhagen. Men sen worden uitgesloten van so ciale processen doordat ze geen werk meer kunnen krijgen, al dus Disk. Anderen zijn aan de rand van de samenleving ko men te staan omdat er door kortingen op uitkeringen te wei nig geld overblijft om deel te nemen aan sociale activiteiten. Het definitief uitsluiten van mensen uit het economisch cir cuit komt de laatste jaren steeds meer voor, vertelt Pronk. „Het is economisch gezien niet nodig om de onderkant van de sa menleving erbij te betrekken. Daardoor ontstaat een perma- die nauwelijks uit hun positie kunnen ontsnappen", aldus de De Nederlandse Hervormde Kerk moet voorkomen dat plaatselijke gemeenten homo seksuele gemeenteleden verket teren. Tot die conclusie komt een commissie die in opdracht van de synode moest onderzoe ken wat de bijbel zegt over seksualiteit. De synode zou een protocol moeten opstellen om verkettering of tuchtmaatrege len te voorkomen. „Dat protocol moet ertoe die nen dat een kerkeraad die in ge weten niet een homoseksuele levenswijze kan aanvaarden, geen tuchtmaatregelen tegen homoseksuele gemeenteleden neemt", aldus ds. Y. de Groot voor de NCRV-radio. De Asser predikant, lid van het modera- men (bestuur) van de Hervorm de Kerk, maakte deel uit van de In zo'n geval kan de kerke raad het homoseksuele ge meentelid verzoeken om - tijde lijk - van deelname aan het avondmaal af te zien, aldus de commissie. Hij of zij kan wor den doorverwezen naar een na burige gemeente, waar homo seksualiteit wel geaccepteerd is. Tuchtmaatregelen kun je vol gens De Groot uitsluitend ne men als je daar 'kerkbreed' een visie op hebt. Over homoseksu aliteit bestaat daarentegen grote verdeeldheid onder de kerkle den. Het gesprek over de toelaat baarheid van homoseksualiteit moet in de breedte van de kerk voortgezet worden, aldus het rapport, dat in november op de synode besproken zal worden. Uitgangspunt voor deze discus sie moet zijn dat homo's noch gemeenteleden met gewetens bezwaren tegen homoseksuali teit zich onveilig hoeven te voe len. Kerkeraden moeten met dit gesprek al beginnen, voordat hiervoor een aanleiding in de gemeente is. kreeg in 1992 van de synode de opdracht om door bestudering van vragen rond seksualiteit in het alge meen tot een kerkelijke visie op homoseksualiteit te komen. Aan die opdracht konden de com missieleden, onder wie zowel behoudende gereformeerde- bonders als homoseksuele pre dikanten, niet voldoen. „We ontdekten al snel dat praten over seksualiteit en homoseksu aliteit in het bijzonder een heel hachelijke zaak is", aldus De Groot. „Daarom leek het ons goed om eerst met elkaar uit te zoeken op welke wijze je elkaar veiligheid kunt bieden in de kerk." londen/hilversum De kerken ontdekken de prijs vraag. Terwijl in Nederland wedstrijden gaande zijn om het beste inspirerende idee voor de kerk en het fraaiste theologische essay, hebben Engelse kerken een prijsvraag uitgeschreven voor de predi ker van het jaar. Het startschot voor de En gelse actie werd dit weekeinde gegeven door minister John Gummer, in zijn vrije tijd zelf een lekeprediker. De wedstrijd is een initiatief van de oecu menische organisatie van pre dikanten en priesters en wordt gesponsord door dagblad The Times. Achtergrond van de actie is dat een groeiend aantal kerk gangers de preken op dit mo ment 'ten diepste vervelend' vindt, zegt voorzitter Michael Turnbull. Hij pleit voor een herbezinning op de betekenis van de preek. Kerkleden moe ten duidelijk maken wat ze van de prestaties van de voor ganger vinden. Volgens kardinaal Basil Hu- me, het hoofd van de rooms- katholieken in Groot-Brittan - nië, is de behoefte aan een goede preek nu groter dan ooit. De anglicaanse aartsbis schop George Carey zegt dat een 'levendige en intelligente' preek van enorm belang is voor de kerk. De Nederlandse prijsvraag 'Leve de Kerk' loopt inmiddels een maand en heeft de initia tiefnemers - de drie Samen- op-Wegkerken en de jubile rende NCRV - tot nu toe veer tig creatieve ideeën opgele verd. Zaterdag maakten ruim vierhonderd gemeenteleden tijdens een 'markt der moge lijkheden' in het NCRV-ge- bouw kennis met het project, dat tot mei 1995 loopt. De vier beste ideeën worden be kroond met 5.000 gulden, te gebruiken voor de realisatie van het idee. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON apv/ocaat, komt" mu /ydutóerctm Ho£ i k ZWI/A&.T g.&ud ia/ït kanj wassên WAT OefUKT ET V/AM -ML» iK O-M PRlAJCÏ- KUMT U M'J DAM TPROv/iSie" eeN DeSKÜNDlöE COUuEé-A AAM&ev/EUEN Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE. B.M. Essenberg, G.P. Arnold (ad|), J HOOFDRED ACTIE Jan-GeertMaioor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R.D Paauw, tel dag 9 30- 1.30 uur 071-356215. of per post HOOFDKANTOOR 82,2321 BM Leiden us 54,2300 AB Leiden FAX: Advertenties071-323508 Fam benchten 071 -323508 Redactie 071-321921 Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bi| vooruitbet (ind BTW) peraccgiro autom bet. per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125.50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19 30 uur. rat 10.00-12 00 uur Tel 071-143241 HET WEER HANS VAN ES Droog en rustig weer Oktober 1994 heeft weer eens aan getoond hoe gevarieerd ons Hol landse klimaat zich soms gedraagt. Het enige wat ontbrak was een heu se herfststorm. Voor het overige zijn haast alle denkbare weertypen de revue gepasseerd. Als je de hoge neerslagcijfers bekijkt, geloof je nauwelijks dat we een 14-daagse droogte periode hebben gekend. Het zonnige middengedeelte van de maand - van 7 tot 21 oktober - werd geheel beheerst door hogedrukge- bieden. Dat was een heel rustige periode, waarin op nogal wat dagen dichte mist voorkwam. De nachten waren koud; op vijf dagen werd er gens in Nederland een minimum beneden nul gehaald. Woensdrecht scoorde met -3.0 graden het laagst. De zon liet zich tijdens dit tijdvak overtuigend zien. Op de 15e werd in Oost-Maarland (L) een nazomerse 20.8 graden gehaald. Tijdens de eerste paar dagen en vooral in de laatste tien decade voerde neer slachtigheid de boventoon. Vanaf de 22e werd de westelijke kust strook door eén onafzienbare reeks buien bezocht met opvallend veel onweer en hagel. De kou uit de bo venlucht kwam tijdens die buien voelbaar omlaag; waarnemer Paul Esser (Noordwijk) noteerde zelfs een bui met kletsnatte sneeuw op de 26e. In de hele wijnmaand werd hier 141 millimeter opgevangen. Topper in de Leidse regio was Lei- het derdorp met 150 millimeter tegen 117 millimeter hemelwater in Voor hout. Zoals gebruikelijk in het na jaar werd het verder naar het noor den nog natter. Aalsmeer en Haar lem meldden respectievelijk 164 ei 174 millimeter; Santpoort werd in deze regio koploper met 191 milli meter. Na het waterballet van sep tember dus alweer een kletsnatte herfstmaand; normaal valt er cir< 80 millimeter. Oktober was voor derde achtereenvolgende jaar te koud met een gemiddelde tempera tuur van 9.3 graden tegen normaal 10.5 graden. November komt veel minder nat uit de startblokken. Er ontwikkelt zich boven het Europese continent een stevig hogedrukgebied, zodat oce aandepressies wat minder vanzelf sprekend toegang krijgen tot onze contreien. Morgen is het een droge en rustige dag, later neemt de wind wat toe uit het zuiden en komt vanuit Frankrijk weer warmere lucht aanzetten. Daarmee is de trend ge zet voor de rest van de week. Wel licht loopt het kwik zelfs tot boven 15 graden op. Depressies concen treren zich hoofdzakelijk op de Brit se Eilanden. Tegen vrijdag of zater dag valt er misschien ook hier weer wat regen, maar niet meer die hoe veelheden zoals in het voorbije weekeinde. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Overwegend bewolkt en perioden met regen, 's nachts plaatselijk wat sneeuw. Morgen in het Middagtemperatuur rond 8 graden, in het noorden ongeveer 3 graden vandaag ook regen morgen mogelijk d dag droog. Middagtempe- ratuur van 8 graden i zuiden tot enkele gi onder nul in' Denemarken: Vandaag een stevige Morgen in de loop van de ochtend overal droog en uüa ji t em pë ra tluk vandaag 12 graden morgen ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag perioden met zon en rustig 5 op een Morgen Gemiddeld over Nederland wolking, gevolgd door regen. Bovendien ook veel wind. Middagtemperatuur rond 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag opklaringen en langs de kust nog een kleine kans op een bui. Morgen droog. Middagtemperatuur zakkend van 12 naar 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen in de westelijke departementen meer bewolking en toe nemende kans op regen of motregen. Middagtemperatuur tussen 12 en 15 graden. Flink wat zon, maar in het zuidoosten meer bewolking en een enkele bui. Ook langs de Golf van Biskaje flink wat be wolking en kans op regen. Maxima tus sen 20 en 24 graden. Marokko: Westkust: Overgang naar flink zonnig weer. Middagtemperatuur rond 24 gra- Droog en overwegend zonnig Middag temperatuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig, maar in de westelijke departe menten enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur rond 20 graden. Mallorca en Ibiza: Flinke zonnige perioden afgewisseld door wolkenvelden. Morgen kans op een enkele bui. Maximumtemperatuur onge veer 22 graden Italië: Vrij zonnig en droog. In de Po-vlakte kans op mist. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 23 graden op Malta en Sicilië. Corsica en Sardinië: Vrij zonnig en droog. Middagtempera tuur rond 22 graden. Griekenland en Kreta: Op het Griekse vasteland geregeld zon en overwegend droog weer, op Kreta af en toe ook wolkenvelden en aanhouden de kans op een bui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Turkije en Cyprus: Flinke perioden met zon. Morgen met name op. Cyprus toenemende kans op wolkenvelden en misschien een bui. Middagtemperatuur van 21 graden bij de Dardanellen tot 28 op Cyprus. Duitsland: Vandaag nog wolkenvelden en een enkel buitje. In de Duitse Bocht bovendien veel wind. Morgen vooral in de middag veel zon en droog; nauwelijks nog wind. Middagtemperatuur rond 10 graden, maar vandaag in het midden en zuiden enkele graden warmer. Zwitserland: Vandaag enkele wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog; in het zuiden perioden met zon. Morgen ook elders zonnige perioden en overal droog. Mid dagtemperatuur vooral vandaag om- Oostenrijk: Vandaag enkele wolkenvelden, afgewis seld door zon. Morgen zonnige perioden Op beide dagen droog. Middagtempera tuur vandaag 13 tot 17 graden, morgen 9 tot 12 graden. WEERRAPPORTEN WOENSDAG 2 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.36 Zon onder 17.07 Maan op 05.58 Maan onder 16.25 Waterstanden Katwijk Hoog water 01.31 13.59 Laag water 10.05 22.21 Barcelona half bew w 12 14 13 250 w7 20 15 0.0 zzo313 5 0 0 ono3 21 15 0.3 io 8 26 17 16.0 w 13 17 12 0.0 Moskou regen windst 3 0 13.0 0 München licht bew, z2 21 13 0.0 Nice zwaar bew. n3 19 14 0.0 Oslo regen nno5 6 4 160 Parijs regen wzwlO 18 15 0.0 !03/ 15 9 0.1 wlO 12 5 0.0 HEINZ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10