Brandweer krijgt nieuwe kazerne 7! Geendekbedjes en zingen voorde Universiteit wil 'Annex' afbouwen voor 15 miljoen Leiden Wegwijzers beklad "vy 'VV' h"" Leidse Rechtswinkel vreest domino-effect Slaagh wij kers besparen eenderde op stookkosten Bibliotheek Leiden Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR 33,80 i-MAANDAG 31 OKTOBER 1994 De Leidse brandweer krijgt een nieuwe kazerne aan de Voorschoterweg. Het coomplex komt op het meest noor delijke puntje van het parkeerterrein bij het zwembad De Vliet. De fietsenstalling moet ervoor worden verplaatst. De postduivenvereniging De Blauwkras krijgt ook een andere plek. leiden dorith ligtvoet Het ontwerp vormig gebouw met drie bouw lagen. De inrit van de kazerne ligt aan het parkeerterrein van het zwembad. De uitrit sluit aan op de kruising van het Delftse Jaagpad, de Rooseveltstraat en de Voorschoterweg. Nog ondui delijk is of het gebouw wordt voorzien van een vierde bouw laag. De derde etage zou nodig zijn voor huisvesting van de al gemene regionale alarmcentra le. De brandweer moet vertrek ken uit de huidige kazerne aan de Langebrug, omdat dit pand te klein is en de gemeente het gebouw eigenlijk nodig heeft voor het huisvesten van de soci ale dienst. De huidige locatie is eigenlijk tweede keus. In eerste instantie zou de brandweer ver huizen naar het pand van Fas- son aan de Rooseveltstraat. Het Amerikaanse moederbedrijf gaf echter te elfder ure geen toe stemming voor verkoop van het gebouw. Met de huidige plek is de brandweer ook tevreden, maakt plaatsvervangend brandweer commandant J. Baardscheer duidelijk. Vanuit de Voorscho terweg zijn alle bestemmingen in Leiden snel te bereiken. Ook wat betreft de kosten zijn er weinig verschillen tussen een kazerne aan de Rooseveltstraat of Voorschoterweg. „Als we naar de Rooseveltstraat waren gegaan, waren de sloopkosten zo hoog uitgekomen dat we qua kosten ongeveer op hetzelfde bedrag waren uitgekomen", meldt Baardscheer. De gemeen te geeft een bouwkrediet van 8,6 miljoen. Volgens de brandweerman staat de bouw van de kazerne het goed functioneren van het zwembad niet in de weg. „We hebben natuurlijk ook een aan tal parkeerplaatsen nodig, maar Knal door vuurwerkbom leiden Een enorme vuurwerkbom heeft zaterdagavond de om geving van dp Druckerstraat (tussen Oude Vest en Van der Werf- straat) opgeschrikt. Door de klap werd de politie direct gewaar schuwd maar de agenten troffen bij aankomst slechts de smeu lende resten van de inslag aan. Hoewel de knal enorm was ver baast het de politie dat er slechts één melding uit de buurt bin nenkwam. Tweetal trekt jongen sportkleren uit leiden Een 13-jarige jongen uit Leiden moest zaterdagmiddag nabij sportpark Noord zijn voetvalspullen aan twee volwassen mannen inleveren. De jongen kwam omstreeks half twee van het sportpark toen de mannen hem van zijn fiets Rikten, in het gras duwden en zijn sportkleren uittrokken. Ze namen ook ook zijn tas mee. De jongen lieten ze ontredderd achter en verdwe nen in de richting van de Gooimeerlaan. De politie heeft een duidelijk signalement van de daders. Voor 193ste keer opgepakt leiden Een winkeldief die afgelopen zaterdagmiddag bij een parfumzaak aan de Donkerstreeg door de bewakingsdienst in zijn kraag werd gegrepen, blijkt voor de 193ste keer te zijn opge pakt. Het gaat om een 32-jarige Hagenaar die zijn werkterrein had verlegd naar Leiden. we verwachten geen problemen voor het zwembad. Misschien dat het parkeerterrein op druk ke dagen iets eerder vol is. Maar het bad wordt toch vooral be zocht door de jeugd en die komt op de fiets." Het huidige ontwerp is vrij globaal. De brandweer wil nog een architect uitzoeken voor uitwerking van de details. Ook de bouwer is nog niet bekend. Hoeveel vierkante meters de brandweer er straks bij krijgt kan Baardscheer nog niet zeg gen. „Maar omdat er sprake is van nieuwbouw, is wel duidelijk dat het pand veel efficiënter kan worden ingedeeld." De brandweer hoopt over een jaar de nieuwe kazerne te kun nen betrekken. Of dat lukt is nog de vraag, want een wijzi ging van het bestemmingsplan is noodzakelijk. Bezwaarschrif ten zouden de bouw kunnen vertragen. Op woensdag 9 no vember wordt om acht uur een informatie-avond gehouden in de recreatiezaal van het verzor gingshuis Van der Willigenhof aan de Apollolaan. Vertegen woordigers van de brandweer en ambtenaren van de gemeen te zullen de plannen toelichten. Diaconessenhuis is blij met nieuwe afdeling vervolg van voorpagina Het Diaconessenhuis heeft van af deze week een afdeling or thopedie. De daarvoor aange trokken specialist dr. H.M. Schüller is in het ziekenhuis meer dan welkom. Enkele jaren geleden al dien de het Diaconessenhuis een aanvraag in bij het ministerie. Dit deelt nieuwe specialsten- plaatsen echter mondjesmaat uit. „Toch hopen we in de ko mende jaren de afdeling ortho pedie nog verder te kunnen uit breiden", aldus dr. M.P. Hen- nink, directeur patiëntenzorg. Het Diaconessenhuis werkt sa men met het AZL. Eén van de orthopedisch chirurgen springt bij in het Diaconessenhuis ter wijl specialist Schüller ook dag delen in het AZL werkt. <- universiteit LAK-theater Remb ran dtkwar tier I t» leiden De nieuwe Leidse wegwijzers in het centrum hangen nog maar net of het eerste bordje is alweer beklad. De aanduiding 'galerie Stelling' staat geschreven op de wegwijzer die op het plein voor de Mors- poort staat. Het is niet duidelijk of deze actie het werk is van iemand van de galerie aan de Kruisstraat die vindt dat Stelling een vermelding verdient. In elk geval kan nu direct de zogeheten vandallsme-gevoelig- heid van de nieuwe bordjes worden getest als medewerkers van de gemeente het opschrift proberen weg te wassen. foto reinout van guuck leiden marco v Jarenlang kon de lx-idse Rechts winkel met subsidie van zo'n achttien gemeenten de eindjes aan elkaar knopen. Weliswaar zorgden 'wanbetalers' als Rijns burg en Warmond voor een gat in de ktegroting van ongeveer 1500 gulden, maar de rechts winkel ftoefde nog niet op een houtje ti? bijten. Nu de gemeenten zich buigen over de vraag wat hun taken precies yjjn, dreigt er verande ring in deze situatie te komen. Zo heeft; de gemeente Sassen- heim besloten dat het subsidi ëren van de rechtswinkel meer de taak van de rijks- en provin ciale overheden is. Eind oktober valt de definitieve beslissing, maar de kans dat de rechtswin kei de subsidie van 736 gulden nog krijgt', is uiterst klein. A. de Gier, coördinatrice van de Leidse: Rechtswinkel, zag de bui al hun gen. ,,We waren al bang vooir een sneeuwbaleffect nadat Rijpsburg en Warmond niet meer wilden betalen. Het domino-effect lijkt te ga; beu i zij i be taalden, raakten we al enigszins in de problemen. Maar nu Sas- senheim geen subsidie meer wil geven, wo rdt het erger. We heb ben het dan over een gat vtin 2000 gulden." Deze 'hap uit de begroting' heeft grolt gevolgen voor de rechtswinkel. De Gier: „Con creet beteltent het dat we nog meer tijdschriftabonnementen moeten opzeggen. Een groter gebrek aan vakliteratuur dus. Verder hebben we geen geld meer voor materialen als com puters en boekenkasten. Wat ook erg is, us dat we onze vrij willigers al geld voor koffie moeten vragen." Veel gemeenten wegen steeds vaker het nut van hun investe ringen aftegen het resultaat, li. Kleyheeg, hoofd burgerzaken van Warmond, legt uit: „Het is een algemene tendens om te kijken naar wat je voor een sub sidie krijgt. Uiteindelijk gaat de subsidie met de laagste kosten en de meeste opbrengst voor. En de inwoners van Warmond kunnen voor rechtsbijstand ook bij Bureau Rechtshulp terecht." Volgens De Gier vervult de Leidse Rechtswinkel een hele andere functie. „Op bepaalde' gebieden zijn we gewoon spe cialistisch: belastingen, familie en milieurecht bijvoorbeeld. Het Bureau Rechtshulp verwijst juist vaak door, ook vanwege liet grote aantal hulpaanvragen dat naar binnenkomt." Al eerder zorgde de gemeente l.isse voor problemen. Vorig jaar dreigde het bollendorp met liet stopzetten van de jaarlijkse bijdrage. Reden voor deze be slissing was volgens B. Blonk, hoofd welzijn, de vraag of 'ons geld de minima wel ten goede komt'. Dankzij een ondersteu nende brief van de Leidse wet houder H. de Goede kwam l.isse toch over de brug. Voor de Leid se Rechtswinkel geldt nu een proef van drie jaar. Tijdens deze periode krijgt de instantie wel haar geld, maar te gelijkertijd loopt er wel een on derzoek. Blonk: „We kijken naar de doeltreffendheid van de rechtswinkel. En of de minima elders terecht kunnen. Kunnen ze dat niet en blijkt inderdaad dat de rechtswinkel veel mini ma helpt, dan krijgt hij weer ge woon subsidie." leiden verminderde De Sleutels het maandelijkse voorschot bedrag met 30 gulden. Uit de onlangs gedane eindaf rekening voor liet afgelopen stookseizoen blijkt dat de belof te ruimschoots is waargemaakt. Voor veel huurders leverde de eindafrekening een extra voor deel op. Sleutels-directeur A.P. l-cnr laar: „We zijn ontzettend blij met de besparing want de be woners in de Slaaghwijk zitten al hoog met de huurprijzen. En het zou natuurlijk heel verve lend zijn geweest als we de be loofde besparing van 30 procent niet hadden gehaald." Slaaghwijk bewoners die een huis huren vim De Sleutels heb ben het vorigje seizoen bijna 40 procent bespaard op hun stook kosten. De besparing bleek bo ven verwachuing van de wo ningbouwcorporatie. De kos- tenbeperking is het gevolg van de overgang van blok verwar ming naar stadsverwarming. Vorig jaar beloofde de wo ningbouwvereniging haar huur ders in de Slaaghwijk dat zij door het nieuwe verwarmings- syteem 30 procent zouden be sparen op de stookkosten. Om deze belofte kr.acht bij te zetten Hulpverleners adviseren aanstaande ouders op kraammarkt Wiegedood. Het is de grote angst van vele ouders. Het ka mertje van de inmiddels gepen sioneerde kinderarts Guus de Jonge zit deze zaterdag constant vol. Ouders en andere belang stellenden die de kraammarkt in Leiden bezoeken,, hangen aan zijn lippen om zijn advie zen aan te horen. De Jonge is duidelijk: „Gebruik de eerste twee jaar geen dekbedje en hoofdbeschermer, maar deken tjes of een slaapzak. Leg het kind bovendien niet op de buik. Het stikgevaar is dan kleiner." Even verderop staat fysiothe rapeute Letty Ruhaak die juist reclame maakt voor de buiklig ging. „Een kind dat af en toe op de buik ligt, zal eerder kruipen, en tijgeren en zich beter moto risch ontwikkelen", luidt haar boodschap. „Daardoor komt een kind beter in balans. Dit is nog veel te weinig bekend." Toch blijken haar uitspraken niet in tegenspraak met die van De Jonge. Een baby piag im mers volgens haar alleen onder toezicht op de buik liggen. Het is de vierde keer dat de Thuiszorg Groot Rijnland en het kraamcentrum Rijn en Vliet de kraammarkt in Leiden organise ren. Zo'n 120 bezoekers komen af op de tientallen kraampjes in het pand aan de Burggraven- laan over alles wat de aanstaan de of kersverse ouder maar kan bezighouden. Veel interesse is er niet alleen voor De Jonge met zijn betoog en diaserie over de wiegedood. Maar ook voor de kraampjes waar iets over voeding van het kind en de moeder wordt ver teld en het werk van de wijkver pleegkundigen en de kraamhul pen en die waar babykleertjes worden getoond. De bezoeker Een van de trekpleister tijdens de zaterdag gehouden kraambeurs was de stand met babykleertjes kan zich bij drie kramen laten informeren over de ideale luier. Duidelijk wordt hier wel dat de milieuvervuilende en kostbare wegwerpluier daar niet toe be hoort. De informatie is zeer uiteen lopend. Wie had nu gedacht dat geregeld zingen de band tussen ouders en ldnd enorm verste vigt? Dat het zelfs al goed is - of je nu vader of moeder bent - om te zingen voor je kind als je nog maar vier maanden in ver wachting bent? Dat maakt mu- ziektherapeute Lieneke Schota nus deze dag de bezoeker dui delijk. „Hoe vals je ook zingt, je kind reageert op jouw stem", stelt ze. „Direct na de geboorte geeft dat herkenning en dus ge borgenheid voor het kind." Zij geeft zang- en muziekcursussen voor ouders van baby's vanaf vier maanden. Niet alle standhouders heb ben het even druk. „Ik moet constant mensen bij de kladden grijpen", vertelt Carla van Rui ten van de Stichting Selene. „Want anders lopen ze mij voorbij. Ik ga expres niet achter mijn kraam staan, maar er voor." Haar 'impopulariteit' wordt duidelijk als ze uitlegt dat ze van een zelfhulpgroep is voor vrouwen met een postnatale depressie. „Vrouwen die in ver wachting zijn, kijken liever naar leuke kleertjes. Hun hoofd staat er helemaal niet naar om reke ning te houden met een depres sie na de zwangerschap. Toch overkomt het tien procent van Ik vind het belang- Alle vestigingen van de Bibliotheek Leiden zijn GESLOTEN OP: MAANDAG 7 NOVEMBER DINSDAG 8 NOVEMBER WOENSDAG 9 NOVEMBER i.v.m. de overgang naar een nieuw automatiseringssysteem. Vanaf donderdag 10 november zijn al le vestigingen weer op de'gebruikelijke tijden open. Vanaf deze datum worden ook de nieuwe lenerspassen geactiveerd Feestdagen Leids centrum geregeld 1 Iet Samenwerkingsverband van Ondernemers in Leiden (SOL) heeft een aantal data voor koopavonden en zondagen aangewezen rond de komende feestdagen. De extra koopavon den worden gehouden op woensdag 30 november, vrijdag 2 december, woensdag 21 de cernber en vrijdag 23 december. Op de verschillende donder dagen blijven de winkels ook tot 21 uur open. Op 18 december wordt van 1117 uur een koop zondag gehouden. De intocht van Sinterklaas in de binnen stad is op zaterdag 12 novem ber. Twee weken later, zaterdag 26 november, reikt hij de prij zen uit van een kleurwedstrijd. hielco kuipers rijk dat iedere zwangere zich hiervan bewust is, zodat als het haar overkomt, ze tijdig om hulp vraagt", benadrukt ze. Ook juriste Petra van der Plas heeft niet veel te doen. Ze heeft allerlei informatie over de voog dijregeling en ouderschapsver lof. „Vragen over de* verlofrege ling krijg ik nog wel", zegt ze. „Ik merk wel dat mensen het re gelen van de voogdij in een tes tament, geen leuk onderwerp vinden." leiden caroline v De Rijksuniversiteit loeiden wil de omstreden 'An nex' als laboratorium voor een bedrag van 15 mil joen gulden aflaten bouwen. De faculteit genees kunde wil vervolgens een deel van het pand hu ren zoals oorspronkelijk de bedoeling was. De rest van de ruimte zou moeten worden verhuurd aan derden. Dit heeft hel college van bestuur voorgesteld aan de universiteitsraad. De omstreden aanbouw bij het Sylviuslaborato- rium aan de Wassenaarseweg heeft de universi teit al vele miljoenen guldens gekost. De Annex is niet meer dan een betonnen karkas: door fraude i'ijn tijdens de bouw miljoenen spoorloos ver dwenen. Het werk is vorig jaar stilgelegd. De Annex-zaak heeft de universiteit nirt alleen weel geld gekost, ook rolden door de affaire een paar koppen. Tegen een inmiddels ontslagen top ambtenaar van de universiteit loopt nog een ge irechtelijk onderzoek. Oud bestuursvoorzitter C. Oomen'moest deze zomer het veld ruimen om dat hij door de universiteitsraad verantwoordelijk werd gehouden voor de Annex-affaire: De universiteitsraad adviseert donderdagmid dag in een extra vergadering over het voorstel.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9