Kerken akkoord met fusie bureaus Kerk Samenleving Logge kerkelijke apparaten gaan op klantgerichte toer 'Hooglandse' als winterkerk 'Stadskerken niet knevelen of frustreren' MAANDAG 31 OKTOBER 1994 redactie dick van der plas, 0/1-356443 BINNENLAND KORT Baptistenunie De Unie van Baptisten Ge meenten in Nederland heeft tijdens de algemene vergadering in Groningen vier nieuwe gemeenten op genomen. Daarmee is het totaal op 89 gekomen. De uitbreiding, die plaatsvindt in het evangelisatiejaar, is overigens niet zozeer het resultaat van evangelisatie arbeid, zegt de aftredend voorzitter A. Niessink. De gemeenten Zoetermeer en Delft zijn voortgekomen uit de gemeente Den Haag, en de gemeente Veenendaal uit die van Ede. In Zoeter meer, Delft en Veenendaal kwamen steeds meer bap tisten uit genoemde ge meenten wonen. Eerst hiel den zij huissamenkomsten, later besloten ze een eigen gemeente te stichten. De vierde nieuwe gemeente is Driebergen. Ook daar heeft een deel van de leden een Baptistenachtergrond. Zij waren lid in Utrecht. Bij hen hebben zich anderen gevoegd die zich tot een Baptistengemeente aange trokken voelden. Statistiek Het aantal gemeenten mag dan wel stijgen, het aantal baptisten dat is aangesloten bij de Unie, is vorig jaar ge daald. Blijkens de statistiek over 1993 daalde het aantal van 12.386 naar 12.187; een verlies van 199. Dit is vooral het gevolg van wat in bap tistenkringen 'onttrekkin gen' heet: mensen die de gemeente verlaten. In een paar gemeenten zijn er wat problemen geweest, zegt Niessink. In zijn openings woord had hij erop gewe zen dat 'de beste manier van evangeliseren is als ge meentelid, als gemeente in onze eigen plaats en als Uniegemeenschap in ons land als levende stenen te werken'. In het persoonlijke vlak krijgt dat onder meer gestalte in de aandacht voor de kinderen en door meer tijd en geld aan de ge meente te geven. „De stij ging van de welvaart is voor .een groot deel te eigen nut te aangewend", zo zei Nis- sink. Terwijl de salarissen aanzienlijk zijn gestegen, hebben de bijdragen van de leden voor zending, evan gelisatie en opleiding de af gelopen 20 jaar met moeite de prijsstijgingen bijgehou den. De Baptistenunie be sloot vorig jaar in 1994 en 1995 uitdrukkelijk aandacht aan evangelisatie te beste den. Hiermee wil de Unie herdenken dat de eerste ze ven Nederlandse baptisten zich in 1845 in het Drentse dorp Gasseltérnijveenseka- naal lieten dopen. Westerse cultuur Zoals Luthers 95 stellingen op de poort van het kloos ter in Wittenberg op 31 ok tober 1517 de reformatie inluidden, zo kunnen isla mitische waarden de wes terse cultuur hervormen. Dat zegt de Zoetermcerse imam Ahmed Kadri el Hc- lou. Tijdens een bijeen komst in De Bode Hoed in Amsterdam greep hij giste ren de viering van I lervor- mingsdag aan om de waar de van de islam voor de westerse cultuur uiteen te zetten. „Ie moet mij niet zien als Luther", waar schuwde hij bij voorbaat. Kadri el Helou heeft niet de pretentie een reformatie vanuit de islam op gang te brengen. Ilij wil ook niet opdringerig zijn. De islam kent namelijk geen dwang. „Ik kan alleen de bood schap vertellen. Wie haar wil, kan haar krijgen. 1 let is een fijne manier van le ven." Verbazing en opluchting op SoW-synode duurt voort LUNTEREN ANP De triosynode van de Samen op Weg-kerken heeft afge lopen zaterdag nagenoeg unaniem ingestemd met de fu sie van de regionale en landelijke bureaus. De omvangrij ke reorganisatie, waarbij ruim achthonderd medewerkers betrokken zijn, wordt in 1996 uitgevoerd. gens minder vrome geesten door slim onderhandelen en 'onzindelijke manipulatie' tot stand was gekomen, roerden de tegenstanders van het vereni gingsproces zich nauwelijks. Op welwillende toon werd gedu rende twee dagen vergaderen een taai reorganisatierapport besproken, dat zonder al te gro te wijzigingen werd aanvaard. De nieuwe organisatie van de kerk moet vooral flexibel en klantgericht zijn. Daarmee ho pen de kerken snel in te kunnen spelen op actuele ontwikkelin gen. De plaatselijke gemeenten bepalen zelf aan welke dienst verlening (advies, toerusting, vorming) zij behoefte hebben en kloppen daarvoor aan bij één van de negen regionale dien stencentra. Deze verlenen hun service op contractbasis - een nieuwigheid in de kerk. De meeste weerstanden riep de nieuwe figuur van de regio consulent op. Deze functionaris gaat vanuit het regionaal dien- Op drie notoire tegenstanders van het Samen op Weg-proces na, gaven ook de Gereformeer de Bonders hun steun aan de plannen. Zij waren donderdag al gerustgesteld door hel ak koord om de 'finale' beslissing pas te nemen als de kerkorde van de toekomstige Verenigde Protestantse Kerk rond is. Tege lijk werd echter het groene licht gegeven voor de voorbereiding van de fusie. De verbazing en opluchting over dit 'wonderlijke' compro mis duurden voort tot op de laatste synodedag. Alom heerste grote tevredenheid over het feit dat de vergadering erin ge slaagd was oe Bonders - onze ker over de toekomst van hun kerk - en de kerkelijke mede werkers - onzeker over hun baan - bij elkaar te brengen. „De Geest was hier", zo klonk het zaterdag opnieuw. Door hét compromis, dat vol- stencentrum contact onderhou den met gemeenten, als ver trouwenspersoon maar ook als peiler van de kerkelijke behoef ten. Volgens sommige synode leden zitten plaatselijke kerken niet op zo'n 'dure, overbodige en van boven opgelegde' werker te wachten. Hun amendement kreeg echter te weinig steun. Bij anderen bestond de vrees dat de dienstencentra 'zich uit de markt zullen prijzen' als zij voor hun service geld van de ge meenten vragen. Het is beter dat de dienstverlenende activi teiten, net als nu het geval is, worden gefinancierd uit geza menlijke middelen. Opstellers van het rapport wezen er juist op dat het de bedoeling is vraag en aanbod beter op elkaar af te stemmen. De reorganisatie mag de ker ken geen extra geld kosten en wordt gerealiseerd zonder ge dwongen ontslagen. Wel zal door natuurlijk verloop het aan tal medewerkers afnemen. Bo vendien veranderen velen van werkplek omdat de diverse lan delijke bureaus in een geza menlijk kantoor worden onder gebracht en sommige larldelijke diensten naar de regio verhui zen. LUNTEREN ANP De dienstverlening van de kerken moet op de helling. De logge regionale en landelijke apparaten moeten flexibele, klantgerichte en 'marktconforme' instellingen worden die planmatig te werk gaan. Kerkelijke functionaris sen dienen een 'cultuurom slag' te ondergaan. De 200 leden van de triosy node werden afgelopen vrij dag om de oren geslagen met de taal van managers en orga nisatiedeskundigen. Lang niet iedereen vond dat leuk „Kan het niet wat spiritueler", vroe ger er eentje wanhopig. Nee, dat kan dus niet, was het ant woord van één van de kerke lijke managers, drs. A. Wam- steker-Meijer. „Theologen vinden het toch veel leuker om over het avondmaal te spreken", zegt de algemeen secretaris van de Nederlandse Hervormde Kerk desgevraagd. En ook de meeste andere ambtsdragers bezinnen zich liever op ande re zaken dan hun rol ais werk gever. Behalve de enkeling die in het bedrijfsleven zit. De vergadering besprak een uitvoerig rapport (Mensen en structuren) over de nieuwe opzet van het regionaal en landelijk werk. Met het oog op de eenwording van de her vormde, gereformeerde en lu therse kerken moet in de na bije toekomst aan de fusie van kerkelijke bureaus ge werkt worden. Daar werken in totaal ruim 800 werkne mers. Deze functionarissen hou den nu voor een belangrijk deel slechts hun eigen werk in stand, is de mening van Wamsteker. De kerkelijke ap paraten zijn ontstaan in een tijd dat het woord kerkverla ting nog niet was uitgevon den. „Voor ieder probleem een commissie en als het even kan een functionaris", was het adagium. Nu de kerken ontvolken, zal de kerkelijke organisatie zich dienstvaardiger en klantge richter moeten opstellen, al dus Wamsteker. Zij moet snel in kunnen spelen op de vra gen van plaatselijke gemeen ten, die vaak moeite hebben om het hoofd boven water te houden. Flexibiliteit is een van de toverwoorden in het rapport. Wamsteker begrijpt de on wennigheid wel. Zo werkt dat nou eenmaal bij verande ringsprocessen, zeker als die ook nog eens beschreven worden in niet-kerkelijk jar gon waarin termen als 'lin- king-pinconstructies'. 'bottom-up-processen' en 'depht of control' figureren. Maar anders dan in het be drijfsleven wordt in de kerk zeer zorgvuldig met de weer standen omgegaan. HET WEER leiden» De bezoekers van de morgendienst in de Leidse Hooglandse Kerk kregen giste ren alvast een kleine demonstratie van de voorzieningen waarmee het monumentale gebouw als 'winterkerk' kan worden ge bruikt. Het meest in het oog sprongen daarbij de neerlaatbare dubbelwandige 'gordijnen', waarmee het schip van de kerk grotendeels kan worden afgesloten. In de zijbeuk van het zuidertransept komt een hardglazen wand met een dubbele deur. In de bogen worden hardglazen, lichtdoorlatende boogvullingen aangebracht. Met deze maatregelen ontstaat een 'winterkerk' met een bruto-oppervlakte van 1080 vierkante meter, die betrekkelijk eenvoudig te verwarmen is. Tot nog toe werd de Hooglandse Kerk in de koudste maanden van het jaar gesloten omdat het niet mogelijk was om er tegen redelijke kosten een be haaglijke temperatuur te realiseren. Nu de Binnenstadsgemeente van her vormd en gereformeerd Leiden een aantal maanden geleden besloot de kerk als perma nent onderkomen te gaan gebruiken, is ge zocht naar een oplossing voor het verwar mingsprobleem. Het unieke van de huidige voorzieningen is dat ze voor het grootste ge deelte makkelijk te verwijderen zijn, waar door nauwelijks inbreuk wordt gemaakt op het monumentale karakter van het gebouw. De 'winterkerk' kan binnen enkele minuten tot stand komen. De officiële ingebruikname van de aangepaste Hooglandse Kerk heeft waarschijnlijk in januari van het volgend jaar plaats. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS LUNTEREN» ANP De toekomstige Verenigde Pro testantse Kerk moet de gemeen ten in de grote steden genoeg ruimte laten om creatief en soe pel om te gaan met de kerkelij ke regels. Zij mag geen kerkor debepalingen aannemen 'die het kerkewerk bij voorbaat zul len knevelen of frustreren'. Deze hartekreet uit de werk groep grote steden staat in een rapport dat afgelopen vrijdag aan de trio-synode van her vormden, gereformeerden en lutheranen werd aangeboden. De werkgroep, die geen officiële kerkelijke status heeft, hoopt dat de Samen op Weg-kerken de aanbevelingen verwerkt bij de vaststelling van de kerkorde van de nieuwe kerk. Zo wil de werkgroep dat ook niet-belijdende leden het werk van ambtsdragers kunnen ver vullen. Ook moet de kerkorde het mogelijk maken dat een vol gens de huidige regels niet meer te handhaven gemeente toch blijft bestaan. „De kerk moet blijven en moet zich niet gaan deweg uit de stad of bepaalde wijken laten verdrijven." De landelijke kerken moeten goed beseffen dat de kerken in de steden in 'een frontpositie' verkeren. Vooral in de steden voltrekt de ontkerkelijking zich 'in een ongelooflijk tempo'. Ter wijl de kerken op allerlei nieuwe uitdagingen moeten ingaan - verslaving, criminaliteit, armoe de, veel allochtone wijkbewo ners - nemen menskracht en fi nanciële middelen snel af. Fungerend synodevoorzitter K. van der Horst sprak er bij de presentatie zijn verwondering over uit dat de armlastige bin- nenstadskerken toch zo'n fraai uitgevoerd rapport konden uit geven. Hij wees erop dat de lan delijke kerken niet alleen met grote steden te maken hebben, maar ook op het platteland 'mi ni-gemeenten' hebben met gro te problemen. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON MEVROUW, WAAR WAS U OP IZ JANlUAKi 5 AVOAJDS THUiS U HETBT EE"M 6EVJELDiG GEHGUGGM EFN EEKJ GEWELDIG SAAI •HUWlELDK LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg, G.P Arnold (adj), J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (ad)) OMBUDSMAN RD Paauw, tel dag. 9.30- 11 30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES Postbus 54, 2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071 -323508 Fam benchten 071 323508 Redactie07l-321921 ADVERTENTIES ma -vn| van 08 30-17 00 uur: Telefoon071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vn) van 8.30-17 00 uur Telefoon 071 -143545 ABONNEMENTEN Tel 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) peracc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal ƒ85.55 84.55 per ,aar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125.50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvri) 18 00-19.30 uur. zat 10 00-12.00 uur Tel 071-143241 Drogere lucht Tijdens het voorbije weekeinde leefde de herfst zich volop uit bo ven ons land. Droge momenten wa ren er maar mondjesmaat; de straalstroom voerde het ene na het andere actieve regengebied met een noodvaart over ons land. Op de satellietfoto was een brede wolken band te zien, die de scheidingslijn markeerde tussen zeer zachte, vochtige, subtropische lucht in het zuiden en koelere lucht van Noord- Atlantische origine. Het front lag evenwijdig met de hoogtestroming, zodat de zone met actief weer drie dagen lang, uitgerekend boven Ne derland, bleef slepen. In de fronta le zone ontstonden diverse golven met intensieve regenval. De eerste golf introduceerde zater dag aanzienlijk zachtere lucht. Bij regen en een waterkoude zuiden wind haperde het kwik aanvanke lijk bij 8 graden; tegen de avond kwamen we in de warme sector van de depressie ten westen van Schot land te liggen en liep de tempera tuur vlot op naar 12 graden. Een tweede golf met langdurige neer slag volgde zondagnacht- en och tend met daarachter nog iets zach tere lucht; 15 graden. Ook in de af gelopen nacht werd dat niveau ge handhaafd, mede dankzij de stormachtige zuidwester, die het warmtetransport op gang hield. Opnieuw was het heftig gaan rege nen; zondagavond laat was het weekemdtotaal al tot circa 50 millimeter opgelopen. Vandaag komt er een (voorlopig) einde aan de schermutselingen tussen de warme en koude lucht. Zoals gebruikelijk wint de koude lucht en in de aangevoerde helden en drogere lucht valt nog slechts een enkele bui. De herfstdepressie inmiddels op de Noordzee, schuift door naar het oosten en geeft ruim te voor luchtdrukstijgingen boven het Europese continent. Dinsdag zwakt de westenwind verder af en het blijft droog bij circa 12 graden Ook woensdag belooft een aardige dag te worden, dankzij een hoge drukkern van 1028 millibar boven Centraal-Europa. Later in de week komen nieuwe Atlantische fronten naderbij, maar de regenkansen zijr onzeker. Een zuidenwind gaat we derom zachte lucht aanvoeren met maxima van circa 14 graden. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: In het zuiden bewolkt en perioden met regen. In het noorden vandaag droog en af en toe zon, morgen van het zuiden uit toenemen de bewolking en later mo gelijk regen of sneeuw Maxima van rond het vriespunt in het noorden tot 10 graden aan de zuid kust. Zweden: In het noorden perioden met sneeuw, later ook re gen. In het midden en zui den ook tamelijk veel be wolking en nu en dan re gen, morgen later op de dag enkele opklaringen. Middagtemperatuur van iets onder nul in het noor den tot ongeveer 10 gra den in het zuiden. Denemarken: Vandaag bewolkt en perioden met regen of motregen Morgen enkele opklarin gen, afgewisseld door een bui. Middag- temperatuur ongeveer 10 graden, van daag in het zuiden enkele graden hoger Engeland, Schotland. Wales en Ierland: Vandaag in zuid-Engeland perioden met regen. Elders half tot zwaar bewolkt en met name langs de westlijke kusten en kele buien. Morgen af en toe zon en al leen in het noordwesten nog een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 10 en 13 graden, vandaag in het zuidoosten van Engeland enkele graden hoger. België en Luxemburg: Vandaag veel bewolking, nu en dan re gen of motregen en tamelijk veel wind, in het zuidoosten van België en in Luxemburg overdag meest droog. Mor gen van het westen uit opklaringen en droog. Middagtemperatuur vandaag on geveer 16, morgen rond 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag droog en perioden met zon, in het noordwesten meest bewolkt en langs de kust nu en dan regen en veel wind. Morgen trekken bewolking en regen naar het oosten, in het westen wordt het droog en klaart het op. Vandaag zacht met maxima rond 16 graden, aan de noordkant van het Centraal Massief door föhn zelfs temperaturen rond 20 gra den Morgen koeler. Perioden met zon, aan de Costa's in het zuiden en oosten kans op een regen- of onweersbui In het uiterste noordwesten gelèidelijk meer bewolking en vooral morgen perioden met regen Middag temperatuur tussen 20 en 24 graden, morgen in het noordwesten koeler Canarische Eilanden: Naast zon vooral aan de noordzijde van de eilanden ook nu en dan wolkenvelden en kans op een bui. Morgen later op de dag meer bewolking en mogelijk regen. Maxima circa 24 graden. Zuid-Frankrijk: Zonnig. Morgen voornamelijk in de oos telijke departementen meer bewolking, maar waarschjjnlijk droog Middagtem peratuur tussen 19 en 23 graden, mor gen iéts frisser. Mallorca en Ibiza: Vandaag droog en flinke zonnige perio den. Morgen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Maximum temperatuur vandaag ongeveer 24 gra den. morgen iets lager. Italië: Vrij zonnig, morgen m de bergen in het noorden wat meer bewolking, maar waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur van 16 graden in het noorden tot ongeveer 24 in het zuiden. Griekenland en Kreta: Vandaag enkele wolkenvelden en in hoofdzaak op Kreta en de Peloponnesos kans op een bui. Morgen zonnig. Maxi mumtemperatuur tussen 20 en 23 gra- Duitsland: Vandaag in het noorden en noordwesten bewolkt en perioden met regen of motre gen en tamelijk veel wind, elders droog en vooral in het zuiden geregeld zon. Morgen bewegen bewolking en regen zich naar het zuidoosten. In het noorden klaart het in de loop van de dag op Mid dagtemperatuur ongeveer 15, in het zui den lokaal tegen de 20 graden. Morgen m het noordwesten lagere temperatu- Zwitserland: Vandaag droog en perioden met zon. Morgen in de loop van de dag van het westen uit meer bewolking en later mo gelijk regen. Middagtemperatuur in de dalen ongeveer 17 graden, morgen op veel plaatsen enkele graden lager. Oostenrijk: Droogën zonnige perioden, morgen later op de dag in het westen meer bewol king. Middagtemperatuur in de dalen van 13 graden in het zuiden tot 17 in het noorden. WEERRAPPORTEN DINSDAG 1 NOVEMBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.34 Zonond'er 17 09 Maan op 04.35 Maan onder 15.55 Waterstanden Katwijk Hoog water 00.49 13.11 Laag water 09.26 21.36 Weerrapporten 30 oktober 19 uur: station weer wind temp neersl Amsterdam regen wzw9 15 II De Bilt regen zw8 15 II Deelen metontv. Eelde zwaar bew zw8 14 l Eindhoven regen zw8 15 II Den Helder regen zw8 14 Rotterdam regen zw9 16 1 Twente motregen zw5 14 Vhssingen regen zwl2 15 1 Maastricht regen zwlO 15 Aberdeen licht bew zw2 11 Athene hall bew. n3 26 H Barcelona onbew. zw 5 20 1 Berlijn regen zw4 14 Boedapest zwaar bew zzw 1 13 Bordeaux hall bew wmdst 20 I regen Innsbruck Istanbul Split Stockholm Warschau Wenen Zurich halt Bangkok onbe Buenos Aires hall Casablanca zwaz Johannesburg hall Los Angeies l«ht New Orleans zwa« New York onbt 14 12 150 29 16 0.0 14 10 70 15 11 17.0 9 7 30 24 16 160 23 11 windst 20 5 O.O 4 16 11 02 w2 19 11 O.O 1 5 3 O.O -10 15 14 00 w6 13 3 09 ol 20 10 0 0 02 33 26 0.0 41 6 0.0 i2 23 17 00 w2/ 27 12 00 3 2 19 14 O.O 3 20 18 0.0 Hi 21 12 0.0 o3 28 19 O.O 2 19 17 02 6 17 6 O.O w2 24 17 10

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8