Saturnus ondergaat nederlaag opgewekt ik rasshoppers is het akkelijk winnen zat BS Leiden is nu weg weer kwijt Oegstgeest gaat op play-offs af Sport Vierde nederlaag op rij voor Stompwijk HAAN DAG 31 OKTOBER 1994 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 4«>64W, PIV CHEF R08 ONDERWATER, 071 1 |jieidse ploeg heeft winstkansen tegen 'grootkapitaaluit Limburg gei"ing verschil verliezen van landskampioen Swift, lat betekent in de handbalsport tegenwoordig zo veel als ^n kleine overwinning. De Leidse handbalsters van TKS aturnus waren gisteren in de Vijf Meihal dan ook op- ïerkelijk opgewekt na de 21-23 nederlaag in eigen huis. de afgelopen jaren werd de eredivisieploeg afgescho- n Sen door de Limburgers, nu waren er zelfs winstkansen «gen het 'grootkapitaal' uit Roermond. y sii leek iden rob van der zanden ialleie ar oph bij scher-C angst zat er nog behoorlijk bij de Leidse ploeg na de Su- r-Cupfinale tegen Swift. Vori- :ht. Ie maand werd het 29-15 voor worle ploeg die met zevenmijls- liggjiarzen door de nationale com- stapt. Het bewijs dat ook cheSit seizoen de krachtsverhou- weer duidelijk waren. Bij spdwift werd de minieme over- lposvinning in Leiden gisteren dan refeiok ontvangen als een soort in lamage. Winnen alleen is al- :r, ang niet meer genoeg, oor.j De speelsters van Swift krij- ïen tegenwoordig van coach dv\pn Kecskeméthy een opdracht iet \pee. De Slowaakse handbal oor frofessor - voormalig bonds- plajoach van Oranje en ooit trainer fan het Voorhoutse Foreholte - [eeft voor de wedstrijd aan met loeveel doelpunten verschil ijn ploeg moet winnen. Als ze lie marge niet halen, wordt er jen boete in rekening gebracht, gezegd: de speelster worden gekort op hun salaris. Tegen het nietige SVM werd zo- Soende weken geleden al een traf opgelegd, omdat er geen Heipt van zes punten werd gesla- finafen. V-to| In Leiden was 'Kees' gisteren an foulant. „We hebben slecht ge- an ipeeld, maar niet te slecht", al- lus de trainer van het vreemde ingenlegioen. De kleine drift- ikker, die ook gisteren weer tot er na afloop in de clinch lag b iet het arbitrale duo, is nog een haar veranderd sinds hij 1 >ue\ lie r eind jaren tachtig in Voorhout aan het roer stond. Destijds werd de trainer door de vrou wen van Foreholte niet langer gepruimd, vanwege zijn vrouw onvriendelijke taal („Hebben jullie soms weer tampons in de oren?"). Ontslag was het gevolg. In Roermond heeft hij vooral te maken met vrouwen die hun vak verstaan en die hij de basis beginselen van de handbalsport niet hoeft te leren. Het zijn dan ook geen Nederlanders. Binnen de selectie van veertien vrou wen zit welgeteld één Limburg se speelster en die komt nauwe lijks aan speelminuten toe. Kecskeméthy beschikt onder anderen over vier Kroaten, twee Hongaren en een Slowaak. Zij speelden voorheen in de natio nale ploeg van hun natie en zijn voor de Nederlandse competitie veel te sterk. Omdat het Natio naal Handbal Verbond nog steeds geen limiet stelt aan het aantal buitenlanders in een team, dendert Swift gewoon door. In Sport International stond onlangs een verhaal waarin werd gesuggereerd dat Swift rijker is dan het NHV. Dat is niet waar, maar het voorstel om Swift een paar kilometer verderop, in de sterke Duitse competitie, te laten spelen is helemaal niet zo gek. In Nederland is door de aan wezigheid van Swift de compe titie vooral gericht op plaats twee. Satumus is kandidaat voor die stek en de ploeg beves tigde dat gisteren. „Eigenlijk", Nicoleta Boriceanu scoorde gisteren vijf keer, maar het was onvoldoende om Swift uit Roermond te verontrusten. foto marc lamers/holvast zei coach Zsigmund Makay van Satumus, „biedt deze wedstrijd hoop voor de toekomst. Het verschil met de afgelopen duels tussen Satumus en Swift is aan zienlijk. Wat mij alleen tegen valt is dat we zo veel strafwor- pen hebben gemist." Het begon in de tweede mi nuut met een gemiste 'pingel' van Nicoleta Boriceanu. Tegen de nationale doelvrouw Laura Robben speelt de voormalige Roemeense international vanaf zeven meter altijd 'een wed strijd binnen een wedstrijd'. Maar in de eerste helft misten vervolgens ook Jorinde Koster en Simone Lakeman (verder in de rechterhoek heel goed spe lend) een penalty. Na de pauze maakte Gerrie van Jaarsveld het kwartet missers vol. Niet dat Saturnus had gewon nen als dit vier doelpunten wa len geweest, maar toch. Het verschil tussen de lijstaanvoer der en de thuisclub was gedu rende de wedstrijd (ruststand 9- 10) veel minder dan werd aan genomen en daarom was na af loop de pijn over de gemiste strafworpen aanzienlijk. Toen het team in de slotfase bijna alle schroom van zich afwierp en opeens de opbouwsters en spel bepalers Boriceanu en Van Jaarsveld opstonden (en gingen scoren) bleek dat Swift hele maal niet ongenaakbaar is. Sa turnus begon als minst gepas seerde defensie uit de eredivisie (28 goals voor en 28 tegen) aan de topper. Nu is de ploeg met 2 uit 3 afgezakt naar een plek on der de middenmoot. Monique (zeg maar 'Kiek') van der Poel mocht na haar hel denrol in de Europa Cup-wed strijd tegen Vilnus nu vrijwel een hele wedstrijd keepen en de Oudadese beschaamde het ver trouwen, na een aarzelende start, niet. Maar volgens Makay waren de veldspeetsters met te veel ontzag voor de tegenstan der aan het karwei begonnen. „Ik hoop dat deze wedstrijd heeft aangetoond dat we niet langer bang hoeven te zijn voor Swift." Kecskeméthy antwoord de op bekende wijze: „In Roer mond zullen we uithalen, om dat wc ons willen revancheren voor deze wedstrijd waarin we maar net hebben gewonnen." Scores Saturnus: Van Jaarsveld 5, Boriceanu 5, Lakeman 3, Gijs man 3, Van Leeuwen 2, Roos 1, Koster 1, Renfurm 1. iderdorp klaar voor duel met medekoploper de Leiden .just blom ;t 8iasketbalmedwerker Re cht Jij DVZ/ Grasshoppers worden :e het een beetje zat. Natuurlijk s het leuk om elke week te win- n ïen. En het publiek geniet er in 'an als de 100-puntengrens dic vordt gehaald, zoals in de 106- onilO overwinning op*Shooters dit Nic weekeinde. Maar wat is de bete- ifsl cenis van deze overwinningen? Ri Na januari begint immers pas ie reeks wedstrijden om het \i campioenschap van Nederland, net ploegen waarvan je van te- 'oren al had kunnen weten dat ie erbij zouden zijn. sta Veel aandacht zal er bij de Nederlandse Basketbalbond Iro ;chter niet zijn voor de klachten )r /an de Katwijksen. Elk jaar is pe iet afwachten in welke vorm de ier :ompetitie gegoten wordt, iets vat mede veroorzaakt wordt s loor het terugtrekken van sti .earns uit de hoogste divisies. nog een programma op te cunnen stellen wringt de bond kich derhalve in allerlei boch ten. Het enige wat Grasshop- ters derhalve kan doen is de redstrijden tegen de slechtere teams gebruiken om in vorm te ';omen voor de wedstrijden in iet nieuwe jaar. Dat gaat de loeg van Lace Strong goed af. Heen Den Helder was tot nu 'rjtoe te sterk. Ook Shooters kwam Tpr in Katwijk niet aan te pas. Zo owel verdedigend als aanvallend T^ftak Grasshoppers in de juiste 'orm. Te hopen valt dat over ree weken in Den Helder de .'oefenwedstrijden' hun nut zul len bewijzen. Scores Grasshoppers: Kuit 21, Weeda 20, Nieuwenhuis 14, Van Duyn 14. De vrouwen van Leiderdorp zijn klaar voor de wedstrijd te gen medekoploper Cangeroes volgende week. Met name de eerste helft van de wedstrijd te gen DAS in Delft toonden de Leiderdorpsen aan dat de onre gelmatigheden wat uit het spel beginnen te verdwijnen. De vol gens coach Piket 'beste helft van het seizoen' werd afgeslo ten bij 15-39. Met name Simone van Meurs viel in dit gedeelte van de wedstrijd in aanvallend opzicht op. Na rust zat Leiderdorp op ro zen en daardoor juist liet de ploeg wat steekjes vallen. DAS kreeg even de kans wat terug te komen (31-45), maar verder kwam de thuisploeg niet. Lei derdorp trok de touwtjes weer wat strakker aan na een time out en de winst kwam niet meer in gevaar. Uiteindelijk liepen de Leiderdorpsen zelfs nog tot 45- 74 uit. Scores Leiderdorp: Sluys 20, Schuit 14, Van Meurs 13. De heren van MSV hebben hun draai inmiddels volledig gevonden in de promotiedivisie. De Noordwijkers draaien zelfs bovenin mee. Ook gisteren ble ven ze aan de positieve kant van de score. MSV moest daarvoor in Waalwijk wel tot het uiterste gaan tegen WSC. Aanvankelijk zag het er zelfs naar uit de be zoekers weggespeeld zouden worden. De thuisclub schoot met scherp en ging daarom met een ruime marge rusten: 38-29. Vooral de aanvallende rebounds - Bart Driessen pakte er maar liefst elf - hielden MSV op de been. Pas in de laatste vijf minuten van de wedstrijd kon MSV langszij komen. De ploeg legde eer; zonepress aan de dag en die had succes. WSC kwam niet meer tot scoren, waardoor MSV met 71-79 tevreden naar Noordwijk terugkeerde. De mannen van Lisse zijn het spoor bijster. De formatie van Lawrence McGray, die het sei zoen met vijf overwinningen op rij van start ging, moest zater dag in eigen huis opnieuw pas op de plaats maken. Het verlies tegen DAS bleek namelijk geen incident te zijn. Tegen Binnen land liep Lisse voortdurend ach ter de feiten aan en op de 74-81 overwinning van de gasten uit Barendrecht viel niets af te din gen. Dat het slap spelende Lisse na een 34-42 ruststand desondanks bij 60-60 en 72-72 nog dicht bij de winst kwam, geeft aan ze in normale doen de winst in eigen huis had gehouden. De Lissena- ren kwamen verdedigend ech ter zo zwak voor de dag dat de bezoekers zich op de beslissen de momenten gemakkelijk kon den herstellen. Door deze ne derlaag moet de thuisploeg de koppositie in de eerste divisie B aan Prisma College overdragen. Scores Lisse: Van der Stoep 12, Van den Akker 11, Taal 10, Koot 10. Heieen van Duyn (midden) van Grasshoppers heeft vrij spel richting de Bunschotense basket. Ook Van Mhee (9) en Brigham (16) van Shooters kunnen dit niet verhinderen. foto dick hocewoning leiden» just blom basketbalmedewerker jo e l,Vraag me nu alsjeblieft nog («ïiets." De woorden van playing- nfoach Ton Kallenberg in de kantine van de Vijf-Meihal spra- q «en boekdelen. Zijn ploeg, BS had net een dramatisch iefslechte wedstrijd achter de rug. zozeer het verlies tegen k^ubtopper De Groene Uilen was eijteleurstellend maar meer de rojrnanier waarop. De eindstand, £9-84, was niet eens geflatteerd «njte noemen. dj Leiden, vorige week verras send goed, kwam zaterdag na- jmelijk op alle fronten te kort. «Vleest in het oog springend was r kei de manier waarop met het lajbalbezit werd omgegaan. Maar 31 maal leed de thuisploeg ^balverlies, een aantal waar je janormaal gesproken in twee rjlvedstrijden bij elkaar aan toe ofcomt. De strakke verdediging aavan de bezoekers had daar wel vjets mee te maken, maar kon toch nauwelijks als verklaring worden aangemerkt. Kallenberg zelf, die de coaching in de wedstrijd aan Paul Rosdorff liet, had zijn eigen gedachten over de nederlaag: „Tijdens de training deze week had ik het nog gezegd: 'Wéét waar je mee bezig bent Helaas bleken er vandaag te veel geen idee te hebben. Natuurlijk mis sen we iemand als Loet de Ruy- ter (geblesseerd aan de knie, red.), maar dat mag geen ex cuus zijn. Er werd gewoon niet geconcentreerd en scherp ge noeg gespeeld." Daarin lag inderdaad een ge deelte van de problemen van Leiden. De Groningers speelden namelijk wél fel, hadden con stant een hand bij de bal en schuwden het contact niet. De thuisclub wachtte echter voor namelijk af, mede omdat de twee belangrijkste scorers Van Weeren en Huybens hun stem pel niet op de wedstrijd konden drukken. Niemand toonde zich echter in staat de voortrekkers rol van hen over te nemen. Zelfs opgelegde kansen als vrije wor pen werden niet benut: slechts 11 van de 20 pogingen werden verzilverd. Ondanks het zwakke spel had Leiden bij rust overigens nog kansen. De 26-38 achterstand was niet onoverkomelijk, zeker niet gezien het matige aanval lende spel van de bezoekers. De eerste acht minuten van de tweede helft was de verdediging van de thuisploeg echter zo slecht georganiseerd, dat De Groene Uilen achter elkaar via de fast-break kon scoren. De stand liep daardoor op tot 32-60 en een grote afgang lag in het verschiet. Dat het verschil niet groter werd, was de verdienste van Leiden zélf. De ploeg speelde de laatste fase van de wedstrijd een agressieve verdediging over het hele veld en toonde zich toen pas een gelijkwaardige ploeg ten opzichte van de bezoekers. De wedstrijd was toen alleen al gespeeld en eindigde bij 59-84 in Gronings voordeel. Ondanks het pak slaag bleef Kallenberg hoopvol. „Ik heb het al een paar keer gezegd: de ploeg is in opbouw. Eerste doel was een goede, hechte teams feer kweken. Dat gaat nu goed, alleen het spel laat het vandaag afweten." Of dat volgende week ook zo is valt niet te voorspel len: bij Leiden weet je het per slot van rekening maar nooit. Scores BS Lelden: Van Weeren 14, Huybens 7, Zevenhoven 7. Grasshoppers laat kans liggen De meisjes junioren van Grasshoppers hebben een mooie kans laten liggen om het behoud van het eredivisieschap dichterbij te brengen. Tegen Groningen werd met 48-51 verloren. Zoals de uitslag al aangeeft had het verlies voorkomen kunnen worden. Vooral in de eerste helft was de verdediging niet strak genoeg, nii bood de bezoeksters de kans uil te lopen naar 19-31. De ruststand bood Grasshoppers echter al weer meer perspectie ven: 27-31. Gemiste vrije worpen in de tweede helft weerhielden de thuisploeg vervolgens van de winst. Volgende week spelen de Katwijksen tegen mededegradatiekandidaat Akrides. Scores Grasshoppers. Buis 18, G.Versteeg 9. Ook de jongens junioren van Leiderdorp misten een mooie kans een overwinning aan het totaal toe te voegen. Tegen het ongeslagen Den Bosch werd echter aangetoond dat het team op de goede weg is. De ploeg van Martin Bakhuyzen leek enkele minuten in de tweede helft al verslagen, toen de bezoekers van 38-44 bij rust uitliepen naar 38-55. De time-out van coach Bak huyzen sorteerde echter effect. Leiderdorp knokte zich terug tot 75-76 één minuut voor tijd en was dichtbij een stunt. De terug komst had echter teveel energie geëist, zodat Den Bosch toch nog met de 78-82 overwinning naar huis kon gaan. Scores Leiderdorp: Smeding 17, Zeeman 12, Gadzuric 12. leiden frank bonte handbalmedewerker De vrouwen van Stompwijk'92 liepen in de eerste divisie tegen de vierde nederlaag in successie op. In Valkenburg werd het via een ruststand van 9-3 tenslotte een ondubbelzinnige nederlaag, 20-7. Het blijft dus nog tobben voor de promovendus uit Stompwijk. Trainer-coach Wim van Leeu wen is desondanks vol goede moed. „Het schort aan fysieke kracht. Aan de cirkel gaan de te genstanders gewoon door tot de scheidsrechter fluit. Aanvallend zullen wij dat ook moeten doen. Tegen UVG gebeurde dat wel en toen verloren we maar twee treffers verschil. Het zal niet ge makkelijk zijn, maar we moeten ons kunnen handhaven. Elke nieuwkomer heeft het moeilijk in deze klasse." Scores Stompwijk '92: Sylvia Hoevers 3, Tineke Heemskerk 2 en Irma en Lenie van der Bosch 1. De mannen van TSK/Satur- nus wonnen in een attractieve wedstrijd van Animo, 19-14, rust 8-6. Bij Saturnus ontbraken maar liefst drie basisspelers, Timmermans, Olierook en Mooren. Animo is voor de Leid se ploeg in het verleden altijd een lastig obstakel gebleken. Het leek ook nu weer het geval te zijn. Temeer daar de arbitra ge in de tweede helft kwistig met gele kaarten strooide, waar van het merendeel voor Satur nus was bestemd. Het baatte Animo overigens niet. Een goe de fase van Dan Olsen bracht de Rijswijkers definitief op de knie- en. En Dirk Klok sloot af met een doorbraak die weinig te wensen over liet, 19-14. De rode kaart, die hij op de valreep te in casseren kreeg, zal hem weinig deren. De wedstrijd was gewon nen en de kaart heeft voor hem geen gevolgen. Scores Saturnus: Dirk Klok 6, Coen Olders (ex-Rijnstreek) 4, Dan Olson 3, Marcel Nieuwen huis. Peter Innemee en Win friefd van Boheemen 2. In de afdelings eerste klasse bleven de vrouwen van HVV'70 tegen EDH simpel overeind. 11 3, rust 7-2. De Delltse ploeg liet verdedigend aanvaardbaar werk zien maar kon aanvallend geen potten breken. Voor HVV'70 scoorden: Anneke Gijsman 4, Bertina Lamboo 3, Monica Zeeuw en Carola van Egmond 2 en Nina Krösschell en Aimee ISMI I De mannen van Saturnus 2 bleven knap overeind tegen DIOS, de gedoodverfde kam pioen in deze klasse, 15-15. En ile Delftenaren mochten met het ene punt de handen dicht knijpen. Voor Saturnus scoor den: André van Es 4, Anton Klok 3, Jan Wolter Ijssel de Schepper en Bart van den Boogaard 2 en Jan Tielemans, Leo Lucassen, Ab Dieben en Fedor Brugman 1 leiden ron hoogendam De reguliere competitie zit er voor Cosmos op. De Veldho- vense equipe bezet met 53 pun ten uit zeven duels de eerste plek In de vaderlandse eredivi sie. Favoriet voor de herfsttitel Van Sloun kan in de uitbeurt te gen OKI nog op gelijke hoogte komen. De mannen van Pecos Oegstgeest, die datzelfde OKI zaterdag met 7-3 voorbleven, eindigen hoogstwaarschijnlijk bij de bovenste vier wat reent geeft op de play-offs. De vrou wen van Rijnsoever komen ook zeker in de play-offs, maar dan onderin. In Den Helder, tegen IIOI, de ploeg van Bettine Vries ekoop werd met 8-2 verloren. Oegstgeest is bezig met een op merkelijk goed seizoen, althans als ploeg. Individueel gezien is het wekelijks afwachten hoe de vorm is. Oegstgeest-coach Go Claussen is redelijk tevreden over de prestaties van zijn team. „Maar", verzucht de uil Heiloo afkomstige coach, „de mentali teit moet nog beter. Ze kunnen goed spelen, dat hebben ze be wezen. Maar de spelers kijken nog steeds als een berg op tegen op papier betere tafeltennissers. Zonder te spelen denken ze al aan een nederlaag, dat moet er uit." Tegen OKI bewees tijdelijke aanwinst Kahn in elk geval niet de juiste vorm te hebben. Aan het servicegeweld ontbreekt het niet, wel aan de rally's die veelal een prooi zijn voor de tegen stander. In de opening leverde de kleine Verbeek het bewijs (20-22 in de derde game). De zelfde Verbeek kende ook al geen genade met Van den Broek. De lichtelijk ziek aan het duel begonnen Van den Berg stopte Verbeek wel af, maar ver loor op zijn beurt van Van Elfe ren. In een bloedstollende laatste partij mocht Kahn zijn handen dicht knijpen met winsi op Van Hlferen (17-21, 21-15 en 25-23:7-3). Avanti heeft met het 6-4 ver lies in de uitbeurt tegen Rhenus zichzelf een slechte dienst be wezen. Aan de solide Joost Mentink (2x) lag het niet, wel aan de slechts eenmaal winnen de Vincent de Beer en Edwin Vente. Na 6 ronden blijkt Rhe nus een gat van 3 punten gesla gen te hebben. Scylla boekte thuis tegen Spaarne zijn eerste zege (6-4) van het seizoen in de eerste di visie en nam en passant revan che op de verloren heenwed strijd. Het Leidse trio Mare Klein, 1-ars Wittebrood en Paul Kanbier deed met tweemaal winst niet voor elkaar onder. De oppermachtige reserves van Pecos verstevigden met een 9-1 triomf op I T'l'G luin koppo sitie in de tweede divisie. In diezelfde klasse gingen de mannen van Rijnsoever met 6 4 onderuit tegen FVT 2. Wel blijven de Katwijkers keurig, maar met groot verschil op de tweede plaats. In de tweede divisie, groep 4, wordt het voor de mannen van Treffers, die met 8-2 verloren van Integer Groep, heel moeilijk om het hoold hoven water te houden. Rico van Veen en Rob Thljssen waren eenmaal succes vol. Vrouwen De vrouwen van Rijnsocver moesten voor het verplichte voorlaatste nummer naar Den I leider, waar Bettine Vrlesekoop acteert. Nederlands beste tafel- tennisster experimenteerde naar hartelust eu had geen en kele moeite met Rijnsoever, dat volgende week wel zijn beste beentje voor moet zetten in het beladen duel tegen Shot. Maroesja Bonsen speelde van wege een rugblessure niet mee. De pas 18-jarige hoopt zaterdag wel van de partij te zijn. Koploper Veldhoven in de eerste divisie bleek een maatje te groot voor de vrouwen van Docos. Maar liefst 10 punten is de achterstand op concurrent Shot. Mirjam Bik redde de eer. Het op de tweede plaats bi vakkerende Oegstgeest (derde divisie) deed uitstekende zaken. Niet zozeer met de matige 7-3 uitzege op Middelburg, maar wel dankzij de remise (5-5) van koploper Hotak tegen het zwak ke IJTTC. Iris Sjaardema no teerde een goede drie, Karin van der Heiden en Miranda Kars dorp noteerden een twee op het formulier. Moraal zet wintertriathlon in Amsterdam naar zijn hand leidenwilmar kortleeverontwikkelen kon de atleet van De Zijl/IX)B met een ruime voorsprong aan het schaatsen beginnen. In stijl bouwde hij die nog uit, om op de finish geves tigde triatleten als T'ido Tinga, Martin Breedijk en Michaal Itt man achter zich te laten. Eerst genoemde zat het kortst achter hem (2.08.39 om 2.06.47). Bij de veteranen bleken Hans van Zijp en Goos Zwaan van De Zijl/LGB eveneens op dreef met tijden van 2.22 (goed voor de derde plaats) en 2.30. Grote afwezige in Amsterdam was Harco Schaafsma. De Rijnsburger toog afgelopen week naar Inzeil voor een trainingskamp ter voorbe reiding op de grote winter triathlon van Assen. medewerker Triatleet Mart Moraal heeft in de eerste wintertriathlon in Am sterdam een verrassend succes geboekt. De 39-jarige Oegst- geestenaar won gisteren de 10,5 kilometer lopen, 33 kilometer fietsen en twintig kilometer schaatsen met bijna twee minu ten voorsprong. Moraal begon na de eerste etappe op de achtste plaats met ruim een minuut achterstand. Ondanks de aanzienlijke inkor ting van het fietsparcours - ver oorzaakt doorwegwerkzaamhe den - maakte hij het verschil in korte tijd goed. Door vooral met tegenwind een grote snelheid te

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21