PORT et zit Rijvers en 'S V niet tegen Noordwijk speelt ARC weg: 2-6 Feyenoord wil contract Ed de Goey openbreken Voor 14-jarige tennisster liggen miljoenen klaar vNDAG 31 OKTOBER 1994 15 ib onderwater, 0 jrote maar gelukkige zege op FC Groningen pn Wouters weet wel wie de nieuwe trainer van PSV poet worden: Ronald Spelbos. „Ik denk dat Spelbos het Jiveau aan kan, ik weet het wel zeker", aldus de aanvoer- |er van PSV. Intussen is interim-coach Kees Rijvers wel Buitengewoon lekker begonnen: 5-0 werd het zaterdag lij PSV-FC Groningen. Het spel rammelde nog aan ande- kanten, maar de opstelling deugde in elk geval. De uit lag dus ook. res en schorsingen, Rijvers en Wouters kwamen zaterdag avond tot de kern van de pro blemen bij PSV: er moet een team worden gevormd en er dient een juiste speelwijze te worden gevonden. Rijvers was zijn eerste werk dag als tijdelijk hoofdtrainer, te vens dus wedstrijddag, begon nen met een gesprek met zijn assistenten Van der Kuijlen en Brandts. Later werd ook Jan Wouters uitgenodigd aan te schuiven. In samenspraak werd de opstelling gemaakt. Aldus Rijvers tenminste. Niet volgens Wouters: „Hij bleek behoorlijk op de hoogte. Er was ook geen samenspraak over de opstelling, ipd-verslaggever en Wouters waren zater- iagavond de eersten om de [verdreven grote overwinning relativeren. Rijvers: „Het is likkige wedstrijd geweest." En pouters over het feit dat hij ndelijk op zijn beste plaats fentraal op het middenveld een 4-mans achterhoede) [peelde: „Dat was vanavond et te merken." I Realiteitszin en cynisme heb- lang ontbroken bij PSV. talvend praatte De Mos bijna inderhalf jaar elke nederlaag lecht met verhalen over blessu- die werd me meer medege deeld." Hoe dan ook werd het - in de praktijk - een 4-4-2 formatie: Prommayon-Dirckx-Valckx- Fuchs achterin, Vink-Wouters- Numan-Zenden op het mid denveld, Nilis-Ronaldo voorin. Ongeveer de opstelling die De Mos pas woensdag voor het eerst bedacht, zij het dan dat Pahlplatz geblesseerd was en Wouters weer kon spelen. Rij vers wil naar een 4-3-3 systeem, maar daarvoor speelde PSV za terdag niet goed genoeg; Zen den was meer middenvelder dan linkerspits. Onverdiende voorsprong Beter dan tegen Willem II speel de PSV dus nog niet. Zeker in de eerste helft kwam FC Gronin gen tot de betere combinaties. Pijnlijk genoeg voor Hans Wes terhof (en Aad de Mos) viel de goal aan de andere kant, uit een corner nota bene. Dirckx scoor de: 1-0. Een onverdiende voor sprong, wat ook blijkt uit de constatering dat in de eerste 45 Chelsea wil John van Loen Kees Rijvers constateerde zaterdagavond dat er nog een hoop werk aan de winkel is. minuten Menzo bij PSV zo'n beetje de beste voetballer was. De keeper kwam bij uitkomen tot twee leuke passes. Na rust werd alles bepaald door het scoreverloop: 3-0 na iets meer dan een kwartier (bui tenspelgoal Ronaldo) en nog een doelpunt uit een comer. Nu kopte Linskens de bal van Nilis achter Lodewijks. Dat het 4-0 werd door een eigen inzet van De Jong en uiteindelijk in de laatste 5-0 via Numan, geeft aan dat PSV verre van overtigend Hans Westerhof zei daarom naderhand een kater te hebben, terwijl Kees Rijvers constateerde dat er nog een hoop werk aan de winkel is. „Ik ben een lief hebber van zonedekking ach terin en georganiseerd voetbal. Maar er zit nog te veel onrust in de ploeg, dat zie je. Ik zou trou wens ook verbaasd zijn geweest als de jongens wel ontspannen hadden gevoetbal d. En Wouters: „Het belangrijk ste is nu dat we snel tot een dui delijk systeem komen en dat er wat rust in ons spel komt. Van daag was iedereen zo gemoti veerd dat het averechts werkte. We wilden te graag." Rijvers heeft nog veel te trai nen en te praten. Zaterdag had hij het beperkt gehouden. Wou ters: „Hij heeft alleen in grote lijnen aangegeven hoe hij wil spelen. Zo kort voor de wed strijd wilde hij ons niet volstop pen met allerlei détails. De ko mende dagen zal hij er wel die per op ingaan." Heel even dan, want morgen is de volgende wedstrijd, uit bij Roda JC. Rijvers staat dan weer [Doelman Konrad scoort voor Salzburg Otto Konrad zorgt herhaaldelijk voor opvallend I Na zijn show als stervende zwaan in het duel voor de Cham- I pions League tegen AC Milan voorkwam de doelman zaterdag- j voor Austria Salzburg een nederlaag tegen het laag ge- I klasseerde FC Linz. Niet door enkele fantastische reddingen, I maar met een doelpunt. Konrad was in de slotminuut koppend verantwoordelijk voor de gelijkmaker (1-1). De achterstand van I Salzburg op koploper FC Tirol (5-0 winst tegen Sturm Graz) be- I draagt drie punten. )ntslag dreigt voor Venables De Engelse bondscoach Terry Venables wordt mogelijk I deze week ontslagen. Het geruchtmakende programma Panora- I ma van de BBC onthult morgenavond een aantal nieuwe schan- I dalen rond de voormalige directeur van Tottenham Hotspur. I Venables zou onder meer 1,2 miljoen gulden van een grote I transfer achterover hebben gedrukt en iemand voor 30.000 gul- I den hebben omgekocht in de periode dat hij leiding gaf aan de I Spurs. De Engelse voetbalbond heeft om die reden een aantal I clausules in het contract met Venables laten opnemen. Een er- luidt dat de bondscoach met onmiddellijke ingang moet op- I stappen als hij dQor privé-schandalen opnieuw de voetbalbond i diskrediet brengt. Carrell meldt zich af als speaker i bremen De Nederlandse showmaster Rudi Carrell heeft zijn toe zegging om donderdag tijdens het Europa-cupduel Werder Bremen - Feyenoord als stadionspeaker op te treden, plotseling ingetrokken. Carrell, die al jaren voor de Duitse televisie werkt, liet via zijn impresariaat weten dat er over zijn optreden teveel negatieve berichtgeving in Nederland is geweest. Volgens Carrell hebben de Nederlandse media gemeld dat hij met zijn optreden de Rotterdamse fans tot vechtpartijen zou willen aanzetten. „Daardoor is voor mij de lol er wel vanaf', luidde zijn verklaring. Saturnus toch naar Kiev n De handbalsters van TKS Saturnus spelen de Europa Cup-wedstrijden tegen Dynamo Kiev niet allebei in Leiden. De eredivisionist vroeg de tegenstander uit de Oekraïne om twee duels in de Vijf Meihal af te werken. In tegenstelling tot Egle Vil- - dat twee weken geleden werd uitgeschakeld door Satur nus - was Kiev niet bereid om twee keer uit te spelen. „Dat bete kent dat we op 12 november naar Kiev gaan en op 13 november daar spelen," zegt manager An Plug. „De trip kost ons 35.000 gulden en eigenlijk weten we nu nog steeds niet waar dat geld vandaan moet komen. We hopen nog op sponsors en verder proberen we een bijdrage te krijgen van de bond of het NOC/NSF." De thuiswedstrijd van het duel in de Europa Cup r bekerwinnaars is op 19 november in Leiden. 'lp Uitblinker Patrick Scheurwater probeert 'buitenom' te gaan, maar Walter van der Weiden steekt daar namens ARC e Alpheuse ploeg rammelt defensief aan alle kanten Het bestuur van Feyenoord wil voor de tweede achtereenvolgen de maal het contract van doelman Ed de Goey openbreken. De international heeft een verbintenis die op 1 juli 1997 afloopt. De Goey staat nog altijd in de belangstelling van buitenlandse clubs (Portugal, België en Spanje). Om te voorkomen dat hij vroeg of laat wordt weggekaapt uit de Kuip wil Jorien van den Herik De Goey een nieuwe salarisverhoging en een nog langere verbinte nis aanbieden. De Goey heeft wel oren naar een nieuwe aanbieding, maar wenst de eerste weken geen zaken te doen met Feyenoord. „Ik zit nu in een zeer drukke periode met competitie-, beker- Euro pa Cup- en interlandverplichtingen. Daarom laat ik alles over aan mijn zaakwaarnemer Ger Lagendijk." Voor de doelman, die vorig seizoen onder meer in de belangstelling stond van Bar celona, moet op dit moment een transferbedrag van om en na bij de vijf miljoen gulden worden betaald. Als De Goey zijn nieu we salarisverhoging accepteert, kan Feyenoord ook de transfer som opschroeven. Het bestuur van Feyenoord is momenteel druk bezig met de toekomstige selectie. Ook Henryk Larsson en Ulrich van Gobbel kunnen hun contracten tussentijds verlengen. Van Gobbel wei gerde enkele maanden geleden nog te praten over een langer verblijf in de Kuip, maar heeft inmiddels aangegeven toch over het aanbod dat hem toen werd gedaan te willen praten. ROB ONDERWATER De grote vraag zaterdagmiddag bij ARC was: wie speelt er bij Noordwijk linksbuiten? Omdat Frank Aboikoni, Rocky Pitti (beiden geblesseerd) en Robert Vermin (geschorst) niet beschikbaar waren, werd er 'binnen' de spelersgroep geopperd om desnoods maar met twee spitsen te gaan spelen. 'Dat nooit' riep trainer Ruud Bröring en posteerde Patrick Scheurwater op links. Het was een beslissing om nooit te vergeten. Scheurwater speelde de wedstrijd van zijn leven en leverde met drie treffers een groot aandeel in de 6-2 zege van Noordwijk op de zwaar aangeslagen Alphenaren. De ploeg van Wim van Zwam daal de door het verlies af naar de laatste plaats op de ranglijst. Gezien het vertoonde spel valt er niets op die weinig benijdens waardige positie af te dingen. ARC rammelt defensief aan alle kan ten. De 21 tegentreffers in 7 duels vormen daarvan het onomstote lijke bewijs. Van Zwam weet het zo langzamerhand ook niet meer. Hij heeft al zo'n beetje iedereen geprobeerd in de achterste linie, maar het resultaat is nihil. Bij Ruud Bröring is het tegenovergestelde van toepassing. Het maakt bij Noordwijk kennelijk niet uit wie waar speelt. „Als ik maar speel", verklaarde Patrick Scheurwater naderhand. Tot kort voor de wedstrijd verkeerde hij in de veronderstelling dat hij 'gewoon' aan de rechterkant zou spelen. Totdat trainer Bröring vanwege de per sonele problemen voor hem wat anders in petto had. De ex-prof van Haarlem op links en Peter Stuifzand (ex-UDO) op rechts. Scheurwater volbracht de opdracht zonder morren, waar hij vorig seizoen 'op zeker' was gaan dwarsliggen. Het verschil met vorig seizoen is opvallend. Noordwijk straalt spelvreugde uit en speelt klassen beter met hoegenaamd dezelfde spelersgroep. Niet alleen Scheurwater is opgeleefd. Datzelfde geldt voor Fred Bloem (hij scoorde zaterdag nummer negen en tien, vo rig seizoen was zijn totaal zeven) en Martin van Kins. „Het is de trainer die het verschil bepaalt", weet Scheurwater. „De sfeer is be ter. Vorig seizoen voelde ik me niet lekker, nu heeft iedereen wat voor elkaar over." Wat is nu dat geheim van Ruud Bröring, waardoor Noordwijk dit seizoen een gedaantewisseling heeft ondergaan? Natuurlijk, hij kent de meeste spelers en weet hun sterke en zwakke punten. Maar dat is het niet alleen. Bröring: „Ik stop mijn spelers niet in een tak- tisch keurslijf. Dat moet je ook niet doen met de creatieve voetbal tegenover PSV, tevc Huub Ste' voor Rijve dat Stever foto anp ;n oud-trainer van een oud-pupil, ns. Dat is grappig Minder grappig is het met Roda dit seizoen zeer goed doet: 14 uit 9. PSV is op Kaalheide morgen dus de underdog en Rijvers zou bij kans een mirakel verrichten als hij zijn ploeg naar winst coacht. Het was immers droevig ge steld met PSV en - gezien het spel tegen FC Groningen - nog niet erg veel vrolijker op dil mo- John van Loen hoort deze week van Feyenoord of hij naar Lon den mag reizen om met Chelsea te praten over een tijdelijke ver huizing naar de Britse Premier club. De Engelsen vroegen Feyenoord of zij de oud-inter national voor de rest van het seizoen kunnen huren, met een optie tot koop. Van Loen: „Een verhuizing naar Londen is natuurlijk niet verkeerd. Ik denk dat iedere spits wel in de Premier League wil voetballen. Als ik er finan cieel uitkom met Chelsea zal het gauw in orde komen." Engelse coaches hebben de afgelopen weken veelvuldig bij Feyenoord rondgeneusd. Ook voor Orlando Trustfull is be langstelling uil het Verenigd Ko ninkrijk, maar Van den Herik maakte gisteren na afloop van Feyenoord-Volendam duidelijk dat over een transfer van de ver dediger 'absoluut niet' valt te praten. „De technische staf wil Trustfull niet kwijt. Bij ons wordt hij gezien als een speler voor de toekomst," aldus de piaeaes. Feyenoord hoopt eind deze week de Braziliaan Glaucio in de Kuip tc ontvangen. Van den Herik dient vandaag bij de be trokken instanties het verzoek in voor een werkvergunning voor de jeugdlnternational. Iers, die Noordwijk heeft. Ze mogen binnen bepaalde grenzen doen wat ze willen." De vrijheid heeft van Patrick Scheurwater een opgeleefde voet baller gemaakt. Zaterdag was de eerste bal direct raak. „Voor mij is dat verschrikkelijk belangrijk. Dan loop ik direct met zelfvertrou wen te voetballen." Het moet gezegd dat zijn directe bewaker, Rob Koster, Scheurwater alle vrijheid verschafte bij de realisatie van de 0-1. En ook doelman Marco Wins zag er niet sterk uit bij de actie van de Noordwijker, die de pass van Gerard van Roon uiteindelijk koelbloedig verzilverde. ARC was nog bezig met het verwerken van de tegenslag, toen nummer twee al achter Wins in het doel lag. De Amsterdamse goa lie stond bij een comer van Scheurwater aan de grond genageld en zag de bal over zich heen vliegen: 0-2. Een prachtig pupillendoel- punt. Zoveel tegenslag verlamde ARC volledig. De ploeg was volledig de kluts kwijt en begon, uit pure frustratie, wild om zich heen te schoppen. Dat deed I-red Bloem ook, alleen deed hij het tegen de bal. Nadat hij eerst de paal had geraakt, was de uithaal in de 32ste minuut doeltreffend: 0-3. Rob Koster, de volledig dolgedraaide opponent van de excelle rende Scheurwater, werd door Van Zwam kort daarna uit zijn lijden verlost. De oefenmeester bracht Frank Bloemheuvel in en husselde defensie en middenveld door elkaar. Het resultaat was een wonder schone Noordwijk-treffer van Geerlig Azier, na een perfect aange sneden voorzet van Van Kins: 0-4. In de tweede helft deed de Leidse back wederom van zich spre ken. Hij scoorde met een granaatharde kopbal 2-4 achter de ver bouwereerde Willem Visscner, die pal voor de rust al had moeten capituleren voor een schuiver van Robbie Koster. Met de 'handrei king' van Van Kins deed ARC nauwelijks iets. De thuisploeg werkte wel, maar deed dat zonder overtuiging. Scheurwater zorgde met een bekeken treffer (na een slimme steekpass van Fred Bloem) voor de nekslag. Bloem zelf onderstreepte zijn goede wedstrijd met een zesde Noordwijk-treffer, na een 'onmogelijke' voorzet van uit blinker Patrick Scheurwater. „Hij en Fred Bloem hebben ARC volledig aan flarden gespeeld", memoreerde ARC-trainer Van Zwam. De Bleiswijker wacht moeilij ke tijden. Zaterdag staat de uitwedstrijd tegen Quick Boys op het programma. „Ik zal deze week hier en daar wat moeten babbelen. Want zo kan het niet langer." ARC: Wins; Rob Koster (Bloemheuvel), Kooy (De Vlaming), Van der Meer, Van der Weiden; Dijkman, Van Meggelen, Van der Veldt; Boer, Bos. Robbie Ko< Noordwijlc Visscher; Van Kins, Smit, Reinders, Van Ro< i; Stuifzand (De Ridder), Bloem, Scheurwater. Debuut Venus Williams in Oakland OAKLAND ANP Vaders die hun dochters op 14-jarige leeftijd tennisprof laten worden, moeten ze doodschieten. Deze tendentieuze uitspraak is van Richard Williams, 52. Zijn dochter Venus, sinds juni dit jaar 14, debuteert maandag als tennisprof in Oakland, Califor- niü. zich. „Ik ben •rgang „Het was haar beslissing", verdedigt Willi, nog steeds principieel tegenstander van een vroege naar de profs." Desondanks probeerde hij niet het idee uit haar hoofd te praten. „Ik heb mijn vijf dochters geleerd hun eigen beslissingen te nemen." Wel maakte hij met Venus de afspraak dat zij niet meer dan aan vijf, zes WTA-toernooien per jaar deelneemt. „Op die manier verandert haar leven niet ingrijpend", denkt hij. Naar school gaal ze niet meer. Haar moeder Brandy, een verpleegster, verzorgt de schoolopleiding. „Ze kan gewoon naar het strand blijven gaan, blijven rollerskaten en basketbal len. Ze doet zoveel andore dingen buiten tennissen. Als dat het enige zou zijn in haar leven, zou ik werkelijk verontrust zijn. Nu niet. Ze is niet gefixeerd op tennis. I iet is een hobby." Een buitengewoon goed betaalde hobby dan. Venus Willi ams gaat in 1995 vijl tot zeven miljoen dollar verdienen aan re clamecontracten, hebben marketing-experts uitgerekend. Venus Williams groeide op in Compton, één van de zwarte ghetto's in Los Angeles, en kreeg op haar vierde het eerste ten nisracket. Met afgezaagde greep natuurlijk. Drie jaar geleden verhuisde het gezin Williams naar Pompano Beach, Florida. Op kosten van IMG, het managementbureau van Mark 'the Shark' McCormack, dat Venus en haar een jaar jongere zusje Serena, ook een veelbelovend talent, onder contract nam. IMG stalde ze in Florida bij de Rick Macci Tennis Academy. Met Nick Bolletieri, wiens tennisschool eigendom is van McCor mack, liep de samenwerking spaak. Williams traint vijf, zes uur per dag. Altijd onder toezicht van haarvader, die zijn baan heeft opgegeven heeft voorde tennis carrières van zijn dochters. Met Macci, die Jennifer Capriati drie jaar onder zijn hoede had, is Richard Williams ervan over tuigd dat Venus binnen enkele jaren tot de wereldtop behoort. „Ik denk dat zij over twee jaar met iedereen kan duelleren", zegt Macci. „Tegen de lijd dat ze achttien is, is ze rijp voor een overwinning in een Grand Slam." Naar het debuut van Williams tegen landgenote Shaun Staf ford, 59e van de wereld, in het 675.000 gulden toernooi van Oakland wordt verwachtingsvol uitgekeken. Vooral omdat va der Richard zijn dochter de laatste drie jaar verbood in junio- rentoernooien te spelen. „Ik zag er het nut niet van in. Ik vond dat ze zich beter op de trainingshaan kon voorbereiden op haar profloopbaan. Het debuut van Venus Williams volgt op dat van Martina Hingis, begin oktober in Zürich. De Zwitserse trad een dag na haar veertiende verjaardag tot de profs toe. Ze speelde in drie toernooien, Zürich, Filderstadt en lissen, en werd gevolgd door een stoet verslaggevers. In Zürich kwamen 12Q verslaggevers en twaalf TV-stations op haar eerste partij af. Zij overstelpten haar met aanvragen voor interviews. „Natuurlijk zal ik fouten maken", geeft Venus Williams toe. „Maar ik denk niet dat ze in de categorie Capriati zullen val len." Zij was prof en miljonaire in 1990, 13 jaar jong. Binnen vier jaar was ze opgebrand. Ze zocht haar heil in drank en drugs, de politie pikte haar op wegens diefstal. Na een verblijf in een afkickcentrum verhuisde ze van Florida naar Californië, waar ze in beslotenheid werkt aan een rentree in het tennis. De entree van Venus Williams is de een na laatste van een 14-jarige in het vrouwentennis. De WI A heeft de leeftijdsgrens met ingang van I januari verhoogd naar 18 jaar. Onder druk van IMG maakte dévrouwenvakbond voor Hingis, Williams en de nog 13-jarige Koernikova, getraind door Bolletieri, een uit zondering. Koernikova, afkomstig uit Rusland, maakt in 1995 haar profdebuut. „Als ik een dochter had", zegt Martina Navratilova (38), die in Oakland afscheid neemt van bel WTA 11mi. „ZOU ik haar verbieden op 14 jaar tennisprof te worden." Richard Williams was het gloeiend met haar eens. Hij had het zelfs over dood schieten. Totdat zijn dochter zelf de overstap maakte.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15