Clinton: Irak, kom niet aan Koeweit Voetbalbons en miljonair Tapie bijna blut verklaard Buitenland \ieuw middel tegen talaria veelbelovend Groeten van de duively opgegraven in Israël rrankrijk wijst imam uit Solzjenitsyn kraakt Russische regering VN en NAVO eens over aanval Bosnië Omvang olieramp Rusland met de dag catastrofaler ERDAG 29 OKTOBER 1994 5 Volgens or België of n Nederlan- n iede et onse|straf voor Servische leider Seselj '11S 0115 J ij. cradoDe Servische ultra-nationalistische leider Vojislav Se j is gisteren tot drie maanden cel veroordeeld voor het veroor- ken van tumult in het parlement in mei. Seselj had er al dertig yzen Scn opzitten omdat hij de parlementsvoorzitter had aangeval- itwiik1 Paramü'ta're eenheden van Seseljs Radicale Partij heb- n gestreden aan de kant van de Serviërs in Kroatië en Bosnië. razilië weert Greenpeace G1» g^i haag Brazilië wil dat 25 actievoerders van Greenpeace het l IvJid voor morgen verlaten. De activisten zouden de wet hebben ertreden door donderdag te verhinderen dat een Oekraïens .n»eEeschip met een lading tropisch hout kon uitvan ften."eenpeace ging het om illegaal gekapt hout dat "sderland is bestemd. Onder de actievoerders is lijverfr' de machinist van het Greenpeace-schip. nemei n Fck'UStralië snakt naar regen ngemiN haag/sydney I )e aanhoudende droogte in Australië bedreigt 3, Leie veestapel en de akkerbouw. De regering verwacht zelfs ramp- >5755tlige toestanden als het voor maart niet fors gaat regenen. ?ertig procent van de veestapel dreigt om te komen. Ook de inkwatervoorziening is in gevaar. In het dichtbevolkte oosten in het land is de droogte het ergst; daar is al bijna vier jaar nau- elijks een druppel gevallen. erse president ontmoet protestanten ÜLr"" vr*D" - President Mary Robinson van Ierland heeft gisteren New York gesproken met zes protestantse politici uit Noord- wVl and die banden hebben met de paramilitaire organisaties Ui er Volunteer Force en Ulster Defence Association. De ontmoe- ng was bedoeld als gebaar om het vredesproces te bevorderen, obinson heeft nooit eerder een ontmoeting gehad met Noor- ierse loyalisten die Noord-Ierland samen met Groot-Brittannië het Verenigd Koninkrijk willen houden. ïuropese commissie rond ome» Emma Bonino (46) van de Radicale Partij en de econoom lario Monti (51) zijn gisteren door premier Silvip Berlusconi angewezen als de nieuwe Italiaanse commissarissen in de Eu- TiT-ippese Commissie. Daarmee is de ploeg van de nieuwe voorzit- 1 H/l5r deques Santer rond, voor zover het de huidige lidstaten be- reft. De nieuwe commissie is vandaag in Luxemburg bijeen om y J Ie portefeuilles te verdelen. ix,f Duitsland geeft Tsjechië 60 miljoen onn» Duitsland betaalt de Tsjechische Republiek 60 miljoen pracfpark om illegale immigranten die via Tsjechië Duitsland binnen nders.|ijn gekomen weer de grens over te kunnen zetten. Tsjechië otst boet de uitgezette immigranten huisvesting en eten geven. In iet afgelopen jaar zouden tenminste 30.000 illegalen via de Tsje- ^p.'hische grens naar Duitsland zijn gekomen. 241 —Cel geëist tegen Paolo Berlusconi piiLAANTegen de broer van de italiaanse-premier Berlusconi, Paolo Berlusconi, is gisteren vijf maanden cel geëist voor het be talen van smeergeld. Paolo zou 180.000 gulden hebben betaald ^Hpan de Lombardische afdeling van de voormalige Christende- ^^■nocratische partij om zo een afvalverwerkingscontract in de "^^vacht te slepen. Ook zou hij een miljard lire (600.000 gulden) pebben betaald voor een grondconcessie aan Italië's grootste (paarbank, Cariplo. Junta Birma spreekt met Suu Kyi Rangoon De secretaris van de Birrhaanse militaire junta heeft gisteren voor de tweede maal gesproken met oppositieleidster ntie Aung San Suu Kyi die al vijfjaar huisarrest heeft. Het gesprek |r duurde drie uur. Vorige maand hadden de twee ook al een ont- fnoeting. Volgens de Birmaanse media heeft de junta Suu Kyi op J 0de hoogte gebracht van de politieke, economische en sociale oestand in het land. Suu Kyi heeft e ielprijs voor de Vrede gekregen. paar jaar geleden de No- lENEVE DPA/Rtr/ANP t door de Colombiaanse arts llanuel Pattaroyo ontwikkelde, nthetische vaccin tegen mala- SPf66, blijkt het risico van t krijgen van malaria bij kin- Afrika met ongeveer Jen derde te verminderen. Dat leeft de Wereldgezondheidsor- lanisatie (WHO) gisteren in Ge- bgezegd. J De stof is twee jaar lang uitge probeerd bij 274 Tanzaniaanse linderen onder de vijf jaar. Het jantal ziektegevallen bleek na dan 1.500 jaar oud. Ze zijn in het paleis van koning Hero- n de Romeinse ;en vloek tegen Dp een tablet te zee geworpen, de duivel door- Philadelphia. De vervloekingstabletten zijn fcugustus al opgegraven bij een in Caesarea Maritima, de oude hoofdstad vincie Judea. De Rorheinen geloofden dat ze vijanden konden uitspreken door hun naan schrijven. De tablet werd vervolgens begraven of as alsof ze de geadresseerde de groeten va zegt professor Burrell van de universiteit jAlaar de tabletten werden ook gebruikt om iemands liefde De onderzoekers hopen dat de in het Grieks geschreven ta bletten inzicht geven in hel dagelijks leven van de Romeinen, oortgelijke vondsten zijn eerder in Engeland en Griekenland ge- 'ARUS Rtr/AFP ankrijk heeft gisteren een isla- che geestelijke van Turkse m afkomst het land uitgezet. De man zou deel uitmaken van een in Duitsland gevestigde funda mentalistische groep. Osman Sahin, voorzitter van de Islamitische Unie in Oost- Frankrijk en imam van de mos kee in Sochaux, is op zijn werk autofabriek opgepakt en vliegtuig naar Turkije gezet. Sahin woonde al 15 jaar zijn vtouw en zes kinderen in Frankrijk. Hij is lid van de Federale Isla mitische Staat van Anatolië in Duitsland met contacten in Al gerije. Zijn voorganger werd in augustus al het land uitgezet. Vorige week werd de Marok kaanse imam van het Oostfran se Metz het land uitgezet. De Franse regering zal ook het ver bod op het dragen van islami tische hoofddoeken op staats scholen handhaven, zei minis ter Francois Bayrou van onder wijs. De afgelopen maand zijn al 25 meisjes om die reden van school gestuurd. Goudspuwende vulkaan actief in Colombia De Colombiaanse autoriteiten vrezen dat de goudkoorts uit breekt omdat de Amerikaanse geoloog Fraser Goff heeft ge zegd dat de vulkaan Galeras in Colombia dagelijks bijna een halve kilo goud de lucht in spuwt. Volgens Goff van het Los Alamos National Laboratory komt er jaarlijks twintig kilo goud in de omgeving van de vulkaan terecht. Hij meldde dat gisteren op de Colombiaanse staatsradio. De autoriteiten in de staat Narino waar de vulkaan ligt, vrezen dat er zwermen goudzoekers op de berg zullen afkomen. De toegang tot de vulkaan is beperkt sinds een uitbarsting op 13 januari dit jaar, waarbij ne gen mensen om het leven kwa men, onder wie zes weten schappers die monsters in de krater namen. De voet van de vulkaan wordt sindsdien be waakt door twee politieagenten, maar die kunnen hordes goud zoekers natuurlijk nooit tegen houden. De Colombiaanse au toriteiten hebben gewaar schuwd dat het edele metaal geen waarde heeft omdat het in veel te kleine deeltjes vrijkomt. Bovendien zou de berg niet da gelijks maar een paar keer per jaar een pond goudstof de lucht in blazen. Cholera duikt op in Zuid-Italië In de Zuiditaliaanse havenstad Bari is cholera uitgebroken. Er zijn zes gevallen gemeld bij het Italiaanse ministerie voor de volksgezondheid. De cholerapa- tiënten hebben een week gele den besmet voedsel uit zee ge geten, onder meer rauwe inkt- De infectieziekte, die gepaard gaat met heftig braken en diarree, is goed te bestrijden met antibiotica. De regering wil een speciale commissaris instel len die verdere verspreiding van de cholerabacterie moet voor komen. De laatste keer dat de ziekte opdook, was in 1973 in onder meer Napels. In felle rede voor parlement MOSKOU DPA/AFP/AP/Rtr In zijn eerste officiële toespraak sinds hij na twintig jaar balling schap in zijn vaderland is terug gekeerd. heeft de Russische schrijver Alexander Solzjenitsyn gisteren fel uitgehaald naar de politieke elite in zijn land. „In Rusland is geen democratie, maar een oligarchie", zei hij in een rede voor het parlement. Volgens de Nobelprijswinnaar zijn 'de muren tussen de macht en de bevolking te dik'. „Het vernederde en onder drukte volk moet niet passief blijven maar zich laten horen in plaatselijke verkiezingen." De schrijver herhaalde de thema's die hij gedurende zijn reis door Rusland eerder dit jaar aan sneed: Rusland moet een unie met Oekraïne. Wit-Rusland en Kazachstan vormen, de regering moet opkomen voor de 25 mil joen Russen buiten Rusland en de 'zemstvos' (lokale raden) van voor de revolutie van 1917 moe ten worden hersteld. Solzjenitsyn kreeg applaus van het overwegend conserva tieve parlement met zijn kritiek op de economische hervormin gen van da re garing Maai ook tie afgevaardigden kregen een veeg uit de pan, vanwege hun vele privileges. De naam van president leltsin noemde hij niet, wel pleitte hij nadrukkelijk voor een sterke leider. Eerder op de dag nam het parlement met absolute meer derheid een motie aan waarin het beleid van premier Tsjerno- myrdin wordt afgekeurd. In de tekst wordt leltsin gevraagd 'te overwegen dal tie regeringspoli- tiek niet voldoet aan de ver wachtingen van de meerder heid van het volk', en kahinets wijzigingen door te voeren. KOEWEIT AFP/DPA/ANP In de woestijn van Koeweit heeft de Amerikaanse presi dent Bill Clinton Irak gisteren gewaarschuwd de grenzen van het emiraat niet weer te schenden, üe Verenigde Sta ten en andere landen zullen altijd klaar staan om Koe weit te verdedigen, zo zei de president tegen een menigte van 2.000 Amerikaanse militairen bij de grens met Irak. 15.000 man. De grenstroepen krijgen versterking van 24 'Warthog' AlO-straaljagers die tanks kunnen uitschakelen. In Koeweit, Qatar en een nog niet nader genoemd Golfland zullen minstens tweehonderd Abrams tanks en honderden pantser voertuigen worden gestatio neerd. -j Voor zijn bezoek aan de woestijn werd Clinton groots onthaald op het vliegveld van Koeweit-Stad. Hij werd begroet door de emir, sjeik Jaber al-Ah- med al-Sabah en door vijfhon derd zingende kinderen. Het 9- jarige meisje Fatma Talip be dankte Clinton dat hij troepen had gestuurd om Koeweit te be hoeden voor Irak. Clinton, die nog geen zes uur in Koeweit bleef, was in het gezelschap van minister van huitenlandse za ken, Warren Christopher. Op de laatste dag van zijn rondreis door het Midden-Oos ten Wacht de Amerikaanse pre sident in de kokende hitte een bezoek aan zijn troepen. Clin ton prees de militairen die eer der deze maand naar de Golf zijn gestuurd omdat zij een ein de hebben gemaakt aan de Iraakse dreiging. „Vergeet niet je kerstinkopen te doen", grapte de president tegen de juichende menigte. Dat was nadat hij had beloofd dat voor Kerstmis nog eens twee Amerikaanse brigades, zo'n 9.000 man, naar huis kun- Het Pentagon heeft 28.000 Amerikaanse militairen naar de Golf gestuurd, maar dat aantal zal worden afgebouwd tot een snelle-interventiemacht van Na Koeweit ging Clinton naar Saudi-Arabië, waar hij met ko ning Fahd sprak over de militai re veiligheid in de Golf. Daarbij kwam ook de bereidheid van de Golflanden om voor de Ameri kaanse bescherming te betalen aan de orde. Clinton bezocht gistermorgen in Israël Yad Vashem. het ge denkteken voor de zes miljoen joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog door de nazi's zijn vermoord. Hij had ook een gesprek met president Ezer Weizman. De Jordaanse oproerpolitie is gisteren in gevecht geraakt met fundamentalistische moslims die wilden demonstreren tegen het vredesakkoord dat koning Hussein met Israël heeft geslo ten. Op verschillende plaatsen in Amman was de situatie zeer gespannen. Voortdurend waren er politichelikopters in de lucht en op straat stonden pantser wagens om elke mogelijke beto ging meteen de kop in te druk ken. Zes pogingen om tot een betoging te komen, zijn door de oproerpolitie verijdeld. new york/den h De VN en de NAVO zijn het eens over nieuwe regels voor de uitvoering van luchtaanvallen ter bescherming van VN-perso neel en de dooi de VN mi Vetti ge gebieden' verklaarde mos lim enclaves in Bosnië. Dat hebben bronnen bij de VN ge zegd nadat overleg tussen de twee partijen over hun optre den in Bosnië donderdag onver wacht was voortgezet. VN-secretaris-generaal Willy Claes zei in Den Haag dat het akkoord de weg opent naar 'hel robuuster gebruik van de lucht macht in Bosnië'. Hij zei dat er ook vrijer doelwitten gekozen kunnen worden. Zowel de NAVO als de VN vinden dat de luchtaanvallen die tot nu toe zijn ondernomen onvoldoende hebben beant woord aan hun doel om aanval len op VN-personeel en 'veilige gebieden' te voorkomen, zeiden de bronnen. Op aandrang van de NAVO, die de aanvallen moet uitvoeren en bezorgd is voor verlies aan geloofwaardig beid, zullen eventuele aanvallen in de toekomst 'steviger' wor den. Volgens de zegslieden is in de ontwerp overeenkomst vastge legd dat luchtaanvallen voort aan onaangekondigd mogen worden uitgevoerd als er weinig gevaar bestaat voor burgers. Be staat dat gevaar wel, dan moet worden aangekondigd. Vergel dingsaanvallen zullen snellei volgen op de strafbare feiten en NAVO piloten krijgen de keuze uit drie of vier doelen die door de VN in overeenstemming worden geacht met de ernst van de gepleegde daden. Tot nu toe lag de beslissing om een luchtaanval te ondernemen uitsluitend hij VN-commandan- ten in Bosnië. Volgens de bron nen is afgesproken dat zo'n be slissing voortaan door com mandanten van de VN en de NAVO gezamenlijk zal worden genomen. MOSKOU GPD toediening van SPf66 met 31 procent af te nemen. De WHO noemde het resul taat 'zeer bemoedigend' maar niet voldoende om het vaccin op grote schaal te gaan ver spreiden. Eerst is een verdere evaluatie en verbetering van het vaccin nodig, aldus de WHO. Volgens de WHO worden jaar lijks tussen de 300 en de 500 miljoen mensen besmet met malaria die wordt overgedragen door muggen. De ziekte eist tussen de 1,5 tot 2,7 miljoen do den. pnderzoekers hebben in Israël vijftig met de hand beschreven lo- len tabletten gevonden, die de Romeinen gebruikten om hun vij- inden te vervloeken. Dat hebben Amerikaanse archeologen giste- llocwel er nog steeds geheim zinnig wordt gedaan over de exacte omvang van de olieramp in het Noorden van Rusland, is nu wel duidelijk dat het hier om een ramp gaat die zijn weerga niet kent. Inspecteurs van het Russische ministerie van milieu die ter plaatse onderzoek verrichten in de Noordrussische republiek Komi, gaven gisteren toe dat tenminste 64.000 ton olie in het milieu is terechtgekomen. De dag spraken de autoritei ten nog over 14.000 ton. De olielekkage is in augustus ver oorzaakt door 24 breuken in een 50 km lange gammele pijp leiding. In september zorgden slagregens ervoor dat inder haast opgeworpen dammen werden vernield en het olie meer zich verspreidde naar kre ken en rivieren in het Arctische gebied. De hoeveelheid olie die de door persbureau TASS geciteer de milieu-inspecteurs opgeven, is zes keer minder dan door het Amerikaanse energierninisterie was ingeschat. Maar het is veel meer dan de ongeveer 40.000 ton die in 1989 uit de lek gesla gen tanker Exxon Valdez stroomde en een enorme milieuramp in Alaska zaakte. Nu inspeel plaatse zijn, blijft er ook weinig meer over van de aanvankelijke beweringen dat het gaat om een 'beperkt incident'. TASS meldt dal 'grote gebieden' noordelijk van net stadje Oesinsk bedekt zijn met een 'tientallen centi meters dikke laag olieslib'. Het gebied is zeer kwetsbaar. Als er mensen over de mos lopen, duurt het al een eeuw voor het weer is hersteld. Volgens de milieu-inspecteurs zal de ramp zeker leiden tot het totaal al sterven van de bovenste bo demlaag in het toendra-gebied. Kreken, moerassen en twee zij rivieren van de Petsjora-rivier zijn met olie bedekt. Er zou vol gens de in het gebied aanwezige onderzoekscommissies nog geen olie zijn terechtgeomcn in de Petsjora zelf, visrijk, drink waterbron en uitmondend in de Ba rents/.-zee. Het blijkt dat de al twintig jaar in gebruik zijnde piiplci ding van Komineft in de afgelo pen zes jaar vier keer1 lek is ge raakt. Daarbij zou in totaal 48.000 ton olie in het milieu zijn terechtgekomen. C1 reen peace Londen gaat zelf met een expc ditie naar het rampgebied. parus hans gertsen CORRESPONDENT Bernard Tapie, de veelbespro ken Franse zakenman, politicus en voetbalbons, lijkt regelrecht op een persoonlijk en zakelijk faillissement af te stevenen. Vol gens een rapport dat in op dracht van een Parijse handels rechtbank is opgesteld, wordt de groep Bernard Tapie Finance (BTF) al geruime tijd kunstma tig in leven gehouden door de bank SBDO, een volle dochter van Credit Lyonnais. Dat lijkt op het eerste oog merk waardig omdat Tapie al gerui me tijd met Credit Lyonnais in de clinch ligt over de afbetaling van zijn schulden. Tapie staat voor ruim 400 miljoen gulden bij Credit Lyonnais in het krijt. Afgelopen zomer liet de bank op spectaculaire wijze beslag leggen op het Parijse stadskas teeltje van Tapie en zijn kostba re verzameling kunst en antiek. De bank deed dat ondanks een afgelopen voorjaar getroffen 'herenakkoord'. Credit Lyonnais schold Tapie in maart een deel van zijn schuld kwijt en gaf hem vijf jaar de tijd om de rest af te lossen. Afgelopen zomer ver klaarde da bank het akkoord ongeldig omdat Tapie zich niet aan de voorwaarden zou heb ben gehouden. De miljonair zou onder andere geprobeerd hebben een deel van zijn antiekverzameling, die net als zijn huis en zijn zee waardige zeiljacht als onder pand voor de schulden dienen, 'in veiligheid' te brengen. Bo vendien twijfelt de bank ernstig aan de waarde van Tapies ver zameling kunst en antiek. Vol gens het Franse dagblad Libéra- tion, dat de hand heeft weten te leggen op een kopie van het rapport van de Parijse handels rechtbank, is het rapport on danks de diplomatieke toon 'ronduit vernietigend' over de situatie waarin de groep Ber nard Tapie Finance zich be vindt. Als de SBDO de groep niet voortdurend nieuwe kredieten verstrekt, moet de groep binnen de kortste keren uitstel van be taling aanvragen. Dat zou vrij wel automatisch tot een per soonlijk faillissement van Ber nard Tapie leiden. Tapie bezit samen met zijn vrouw 99 pro cent van de aandelen BTF. Het echtpaar Tapie is daardoor per soonlijk aansprakelijk voor de schulden van Bernard Tapie Fi- Dat de SBDO de geldkraan nog altijd niet heeft dichtgedraaid, terwijl Tapie met de moeder bank in de clinch ligt, komt om dat Credit Lyonnais niet gebaat is bij een faillissement op korte termijn. De bank heeft weinig kans ook maar een deel van haar vordering van ruim 400 miljoen gulden terug te zien als Tapie niet de kans krijgt om de bedrijven die nog deel uitma ken van de groep BTF (de weeg- schalenfabrikanten Testut e n Terraillon en de natuurvoe- dingsketen Ia Vie Clpire) in alle rust te verkopen. Of dat laatste lukt, is de vraag. Bernard Tapie probeert Terrail lon, I-a Vie Claire en Testut al enkele jaren vergeefs van de hand te doen. Vorig jaar moest hij I-a Vie Claire, ooit de sponsor de wielerploeg van Tour als Bernard Hinault en f ireg Lemond, terugkopen om dat het hedrijf in veel slechtere staat was dan hij tijdens de ver koop had voorgewend. Ook Testut en Terraillon lijden elk miljoenenverliezen. In totaal werken ruim 1.000 mensen bij de drie bedrijven. De gok die Credit Lyonnais met Tapie neemt, lijkt bijzonder ris kant. Ten eerste omdat het slechts uitstel van executie lijkt. Ten tweede omdat Tapie steeds verder in het krijt komt te staan en ten derde omdat de bank volgens het Franse recht als de daadwerkelijke beheerder van de groep beschouwd kan wor den. In het geval van een faillisse ment riskeert Credit Lyonnais dan niet alleen achter het net te vissen, maar zelfs aansprakelijk te worden gesteld door derden die nog geld van Tapie tegoed hebben. Ook de I ranse belas tingdienst en de douane menen nog de nodige miljoenen van de 'financiële wonderboy' tegoed te hebben. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR Olie-opruimers aan het werk in het Russische Usinsk. ALEXANDER ZE ML IANICHENKO

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5