Centraal overleg levert niets op KUNSTIGE VOLGENS VAN TIL KLEDEN van tiMiraïHIIï Binnenland olitie Rotterdam heeft k-op-stuklijn met justitie Keuringsartsen balen van nieuwe WAO-wetgeving Vrouwelijke veegploeg 1'vdA en VVD botsen over Ziekenfondsgrens AOW'ers Zoon NSB-topman Rost van Tonningen: Biografie over vader is een boek zonder ziel RENE DIEKSTRA'S NIEUWSTE BOEK 'Alleen harde aanpak gewelddadige scholier werkt' RDAG 29 OKTOBER 1994 LVO-toestel loost kerosine ;n» Een tankvliegtuig van de NAVO-vliegbasis in het Duitse enkirchen heeft onlangs een hoeveelheid kerosine geloosd 2n de chemische bedrijven van DSM in het Limburgse Ge- Het bedrijf kwam achter het voorval door klachten over benzinelucht, die niet van de chemische bedrijven afkom- ftbikon zijn. Bovendien meldde zich een ooggetuige die de lo- t had gezien. De commandant van de basis heeft DSM verze- JB dat dit niet meer zal gebet ^rt Smit moet Disney betalen De speelgoedketen Bart Smit moet aan de Walt Disney lipany een geldbedrag betalen, omdat op de wintercatalogus het bedrijf nagetekende Disney-figuren staan. Deonderne- Igen zijn dat in een schikking overeengekomen. Zowel de ad- t Disney als van Bart Smit wil niet vertellen om wat fcf<r bedrag het gaat. De Walt Disney Company had aanvanke- kort geding geëist dat Bart Smit onmiddellijk de ver- feiding van de catalogus zou staken. I let geding diende gister- Édag voor de Haarlemse rechtbank. |euwe baan voor Dian van Leeuwen Dian van Leeuwen-Schut wordt voorzitter van het College van Toezicht dat op 1 januari de Toezichtkamer I de Sociale Verzekeringsraad verv angt. Het kabinet stemde i met deze voordracht van staatssecretaris Linschoten kiale zaken). Van Leeuwen (WD) was van 1983 tot 1998 voor- i de Emancipatieraad. Daarna was zij voorzitter van de ederlanders achter Britse tralies ichester Twee Nederlanders van 30 en 49 jaar zijn gisteren Britse Manchester veroordeeld tot zeven en twaalf jaar ge- genisstraf wegens drugsmokkel. De twee waren betrokken bij transport van 17,5 ton cannabis met een waarde van ruim j miljoen gulden. Het was de grootste drugvangst in de Britse II vaif-hiedenis. indin [j^ uitsers bij herdenking capitulatie Ortai haag I let kabinet wil volgend jaar op 8 mei de Duitsers be- ïog eikken bij de 50ste herdenking van de Duitse capitulatie. Pre vele eer Kok maakte dat na afloop van het kabinetsberaad bekend, ingerk had zijn plan om Duitsers uit te nodigen bij de 50ste her- flanking van bevrijdingsdag op 5 mei 1995 al eerder laten vallen, ik stond al vast dat de Oosterburen niet mee konden doen aan dodenherdenking op 4 mei. •e Vries voorzitter SVB-bestuur n haag Dr. B. de Vries, ex-fractievoorzitter van het CDA en inister van sociale zaken in de laatste kabinetten Lubbers, ürdt voorzitter van het bestuur van de Sociale Verzekerings- ink (SVB). Staatssecretaris Linschoten (sociale zaken) maakte it gisteren bekend. De SVB houdt zich bezig met de AOW, de ibestaandenuitkeringen en de kinderbijslag. terdam» anplik-op-stuklijn met justitie een transactie of dagvaarding wor den opgevraagd. Politie en justi tie hopen zo een snelle, effectie volging mogelijk te ma politie in Rotterdam heeft (eren een voor Nederland ,ek computerprogramma in vruik genomen, waarmee dachten behalve een proces- (baal meteen ook een dag- 1 airding of boete kan worden lan^resenteerd. Met de intro- ptie is een directe verbinding T?en stand gekomen tussen de .^Inputer van de politie en die ii het openbaar ministerie. een druk op de knop kan, de politie een proces-ver- ^L"kl heeft opgemaakt, via de Het district Rotterdam-Cen trum behandelt jaarlijks onge 3.000 die v r de Blijk, afhandeling in aa: merking komen. Het systeem is vooral een uitkomst voor de ad ministratieve verwerking van veelvoorkomende criminaliteit, zoals winkeldiefstal, autokraken en inbraken. Doek valt voor adviesorganen van regering Het lijkt er op dat voor de tallo ze adviesorganen van de rege ring het doek definitief zal val len. Het kabinet heeft gisteren namelijk besloten de wettelijke verplichting tot het vragen van commentaar op haar voorne mens, te schrappen. Alleen de Raad van State en de Sociaal- Economische Raad (SER) be houden hun status. De ministerraad wil wetten en regels sneller aan de Tweede Kamer kunnen voorleggen. Ook moeten ze eenvoudiger in el kaar zitten. Nu duurt het soms jaren voor een plan tot in detail is uitgewerkt in een wetsvoor stel. Dat heeft mede te maken met de eindeloze stroom advie zen die de regering moet inwin- De vele advieslichamen raken niet volledig werkloos. De rege ring wil de mogelijkheid hou den om reacties op plannen te vragen als haar dat uitkomt. De externe adviseurs moeten dan wel binnen een afgesproken tijdslimiet met hun verhaal ko- De Raad van State en de SER blijven de belangrijkste advies colleges van de regering. Maar ook zij moeten hun adviezen voortaan vlotter verstrekken. Kinderbijslag voor eerste kind omhoog met 11,60 gulden De kinderbijslag voor het eerste kind gaat volgend jaar in totaal met 11,60 gulden omhoog. In 1998 is dat extraatje opgelopen tot 63 gulden per jaar. De rege ling dat ouders per kind meer geld krijgen naarmate hun ge zin groter is, houdt per 1 januari op te bestaan. Pleeggezinnen krijgen vanaf volgend jaar een hogere vergoeding. Dat blijkt uit een wijziging van de Kinderbijslagwet die gis teren naar de Tweede Kamer is gestuurd. De plannen van staatssecretaris Linschoten (so ciale zaken) raakten vorige week al bekend, maar hoe hoog het extra bedrag voor het eerste kind zou worden, moest toen nog worden berekend. Het basisbedrag voor elk kind wordt volgend jaar 402,10 per kwartaal. Dat is nu nog 399,20. Een kind tot zes jaar krijgt daar van 70 procent (281,47), een kind tot twaalf 85 procent (341,79) en pas vanaf hun twaalfde incasseren ouders de volle mep. Tot dusverre was die verdeling 70, 100, 130 procent. Er is een overgangsregeling waardoor geen enkel gezin er in guldens op achteruit gaat. Wel is het zo dat ouders er niet meer zoveel op vooruit gaan, als in het oude systeem. Verdeeldheid over aanpak werkloosheid I Iet centraal overleg tussen het kabinet en werkgevers en werknemers is gisteravond geheel volgens de verwach tingen zonder tastbaar resultaat geëindigd. Volgens pre mier Kok kunnen VNO-voorzitter Rinnooy Kan en FNV- voorzitter Stekelenburg geen banen scheppen. „Dat doen de bedrijven zelf wel", aldus de premier, tevens oud voorzitter van de vakcentrale FNV. den haag gpdDe werkgeversorganisaties VNO en NCW hebben onlangs hun eigen banenplan op tafel gelegd. Ze bepleiten onder meer de invoering -van 'dienstenche- ques' waarmee particulieren en bedrijven werklozen kunnen in huren om klusjes te doen. De bonden vinden dit plan 'idioot'. De werkgevers op hun beurt wijzen elke vorm van collectieve arbeidstijdverkorting af. Het uitblijven van een cen traal akkoord tekent de afbrok kelende macht van het traditio- Alle partijen zijn het erover eens dat de bestrijding van de werk loosheid absolute voorrang ver dient. CNV-voorzitter Westerla- ken: „We moeten de wedstrijd tegen de werkloosheid geza menlijk winnen". Over de daar bij te volgen tactiek zijn de par tijen echter verdeeld. De FNV wil dat de overheid korter wer ken stimuleert, bijvoorbeeld door belastingvoordelen. Ook het CNV zit op die lijn. nele najaarsoverleg. Daar komt nog bij dat de regeringspartijen WD en D66 heel weinig waarde hechten aan landelijke afspra ken die in de praktijk toch vaak geen navolging krijgen. FNV en CNV willen echter wel in ge sprek blijven met het kabinet. Een netelig punt bij dit na jaarsoverleg is de voorgenomen bezuiniging van 1,5 miljard gul den op de ambtenarensalaris sen. „Bizar", noemt het CNV de manier waarop de paarse coali tie haar rol als werkgever opvat, vooral omdat deze bezuiniging naar verwachting 30.000 banen kost. Voorzitter Loek Poell van de ambtenarenbond CFO: „Als het kabinet die bezuinigingen niet van tafel haalt, komen er harde acties van het overheids personeel. De tijd van vriende lijk actievoeren is voorbij." den haag hebben zo gevolgen WAO, dal l. Zij l keuringsartsen moeite met de m de nieuwe hun werk opge- en de wijk naar ARBO-diensten en bedrijfs geneeskundige diensten of gaan een opleiding volgen tot specialist of huisarts. Dat zegt voorzitter S. Knepper van de Nederlandse Vereni ging van Verzekeringsge neeskundigen (NWC) in liet jongste nummer van FNV Magazine. Drie maanden geleden schreef de NWG al naar de Tweede Kamer over de on rechtvaardigheden rond de nieuwe WAO. De keurings artsen moeten op grond van de nieuwe wet steeds vaker tot de conclusie komen dat iemand nog geschikt is voor bepaald werk, maar de werk gevers nemen deze 'kneusjes' niet aan. „Wat we eigenlijk doen is mensen hun uitke ring afnemen en ze een goedkopere teruggeven", al dus Knepper. Zo vinden de keuringsart sen dat chronisch zieken, die toch geen haan meer kun nen krijgen, niet arbeidsge schikt moeten worden ver klaard. Ook moeten bedrijfs takken meer hun best doen om oudere werknemers te ontzien. Bovendien moeten er meer maatregelen komen beidsgeschikt zijn aan een baan te helpen, hijvoorbeeld door een bijdrage in de loon kosten, sterkere wetgeving tegen discriminatie en het vergroten van de toegang tot de banenpools. Tot dusver keuren de art sen alleen WAO'ers tot 35 jaar. Veelal gaan ze over naar een andere uitkering, WW of bijstand. Na 1 januari is de groep van 35- tot 50-ja- rigen aan de beurt voor her keuring. Van hen zijn velen In de WAO terecht gekomen in verband met de slechte arbeidsmarkt. Miljoen gulden boete wegens bedrijfsfraude De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een bedrijf uit Sint Maartensdijk veroordeeld tot een boete van een miljoen gulden. Door te rommelen met de salarisadministratie bena deelde de firma de fiscus en de bedrijfsvereniging voor ruim twee miljoen gulden. De officier van justitie had twee miljoen boete geëist. Het bedrijf is gespecialiseerd in het uitlenen van arbeids krachten. De rechtbank achtti en dal het bedrijf en de d i rei 1989 tot i 1992 flink hebben gesjoemeld met overuren en allerlei vergui- dingen, door delen van over uren te hoeken als (onbelaste) maaltijdvergoedingen. Ook wei den reiskosten mers geboekt waar ze nog nooit waren ge weest. De directeur van het bedrijf kreeg in plaats van de geëiste dertig maanden vijftien maan den celstraf opgelegd. Een ad- pla eonfo irkster irdceld ti ardelijk. 1 'ydA-fractie wil inkomensgrens verhogen Rotterdam In Rotterdam is gisteren voor het eerst een vrouwelijke veegploeg Ir poolers en werd officieel geïnstalleerd door de Rotterdamse wethouder Simons. Ambtenaar Assen stak geltl voor pas in eigen zak assen 'lijln haag gpd PT - t regeringsfracties van PvdA WD verschillen behoorlijk mening over de toelating AOW'ers in het zieken- ids. De PvdA vindt dat de lidige inkomensgrens „voor ideren met zeker tweeduizend lgaflden omhoog moet. De WD lelt daar niets voor. n- Minister Borst (volksgezond- Eid) stelt de ziekenfondsgrens lor AOW'ers vast. Zij wil de kgang vooralsnog niet verrui- n. Ze kiest ervoor het maxi- m alleen aan te passen aan prijsontwikkeling. De inko- ensgrens wordt daardoor op trokken van 30.500 tot 30.950 lilden per persoon per jaar. Ze jil pas iets veranderen als de lacte gevolgen duidelijk zijn kn de wet waarin de toelating van bejaarden tot het zieken fonds is geregeld. „Ik ben het met Borst eens dat we zorgvuldig moeten kij ken naar fouten in de wet", zegt het PvdA-kamerlid Oudkerk. „Maar stel dat het kabinet in fe bruari tot de conclusie komt dat de inkomensgrens te laag is en dat teveel mensen alsnog uit de boot vallen, dan is het eigenlijk al te laat." In de wet wordt rekening ge houden met 162.000 extra AO W'ers in het ziekenfonds, maar dat aantal blijft waarschijnlijk steken op 120.000. De WD vindt dat geen probleem. „Er moeten er niet per se 162.000 bijkomen", zegt het kamerlid Kamp. Zij vindt het belachelijk de inkomensgrens op te trekken alleen maar om dat aantal te bereiken. Egbert Rost van Tonningen noemt de biografie van David Barnouvv ove'r zijn vader een mislukking, 'een boek zonder ziel'. Egbert sprak gisteren van een 'persoonlijke reactie'. Hij heeft noch met zijn broers noch met zijn moeder overlegd. Volgens Egbert had de auteur vorig jaar in een interview laten weten dat NSB-topman Rost van Tonningen voor hem na vijftien jaar studie op diens cor respondentie, nog helemaal niet van vlees en bloed was. „Toen concludeerde ik dat hij als schrijver van een biografie wel een mislukking moest wor den. Na lezing van het boek ben ik daar niet optimistischer over geworden", aldus de zoon. De dood van zijn vader blijft volgens Egbert Rost van Ton ningen een duister verhaal, 'dat door Barnouw op een eenzijdi ge manier is behandeld'. De au teur houdt vast aan de officiële lezing: zelfmoord. De familie heeft steeds beweerd dat Rost is vermoord. „De inhoud van de brieven die mijn vader aan het einde van de oorlog aan mijn moeder schreef, maken zelf moord niet erg voor de hand liggend. Het privé-leven van mijn vader, het huwelijk met mijn moeder, was uitzonderlijk gelukkig", aldus Egbert. Rost van Tonhingen is vol gens zijn zoon zwaar mishan deld in gevangenschap. Er zijn voor zpver hij weet geen getui gen die hebben gezien dat zijn vader over de ballustrade van het trappenhuis is geduwd of gegooid. Maar de mishandelin gen hebben hem wel 'de dood in gedreven'. „Bovendien is het opvallend hoe razendsnel mijn vader na zijn dood in een mas sagraf is begraven. Het is tevens opvallend dat de autoriteiten daar nooit een officieel onder zoek naar hebben willen uitvoe- Chaos op A12 na kettingbotsing Een kettingbotsing heeft gister middag op de A12 ter hoogte van Bodegraven voor een enor me chaos gezorgd. Aan hel eind van de middag stond er een fik- van dertien kilometer. Bij de kettingbotsing waren 21 voer tuigen betrokken. Een vrouw raakte zwaar gewond. De oor zaak staat nog niet vast, maar de politie houdt rekening met de verblindende werking van de felle zon op het natte wegdek. Uit het stadhuis in tegenstelling tot wat eerder deze week werd hekendgr maakt, geen paspoorten of trouwboekjes gestolen. Wel heeft een 24-jarige ambtenaar van ile afdeling burgerzaken bij na zeshonderd gulden in eigen zak gestoken. Dat bedrag In stond uit de gebruikelijke leges die burgers bij aanvraag van een paspoort moeten betalen. De aanvraagformulieren voor de paspoorten heeft de man verduisterd. De amhtenaa fluistering van gisteren tijdens hoor bekend. heeft de en politiever gestolen trouwboekjes blijkt nooit sprake te zijn geweest. De vermiste- doos met trouwboekjes is terug gebonden in een opslagruimte van hel gemeentehui». Lichamelijke problemen kunnen een psychologische oorzaak hebben i andersom, maar hoe herken je dat? En wat kun je er aan doen? René Diekstra beschrijft in Het geestige lichaam de meest recente inzichten in de relatie tussen lichaam en geest, tussen gedrag en gezondheid, en maakt ze toegankelijk en begrijpelijk. 'Een imponerend boek, zonder dooddoeners.' Jos Bouten. Utrechts Nieuwsblad AMSTERDAM PAUL V Leerlingen die zich op school misdragen en zich schuldig maken aan geweld tegen leraren, moeten meteen van school wor den gestuurd. Een harde aanpak is de eni ge manier om een school naar behoren te kunnen laten functioneren. Actieprogram ma's om geweld te voorkomen, leveren meestal niet meer op dan bureaucratische rompslomp. Dat zei de secretaris-generaal van de Brit se onderwijsvakbond Nasuwt, Nigel de Gruchy, gisteren in Amsterdam op een conferentie over geweld op scholen. „Een school moet kinderen kennis bijbrengen. Die kan niet ook nog eens alle maatschap pelijke problemen oplossen", zo luidde de boodschap van De Gruchy op de door de onderwijsbonden ABOP en NGL georgani seerde bijeenkomst. De voorman van de op één na grootste onderwijsvakbond in Groot-Brittannië hield zijn gehoor voor dat geweld op scho len aan de andere zijde van de Noordzee al lange tijd geleden in de belangstelling stond. „Twintig of vijfentwintig jaar gele den kwamen, net als nu in Nederland, de eerste verhalen los over mishandeling van leraren. We hebben toen voor een veel te zachtaardige aanpak gekozen. We faalden, en vervolgens kreeg het onderwijs de schuld van alle maatschappelijke proble- De Britse bonden hebben inmiddels geko zen voor een zeer rechtstreekse aanpak. /Ms een leerling zich misdraagt, een leraar bedreigt of mishandelt, eisen de docenten dat de dader wordt geschorst of naar een andere school, eventueel een tuchtschool, wordt gestuurd- Een staking om dat doel te bereiken, wordt daarbij niet geschuwd. Dat werkt, aldus De Gruchy. „Leraren ko men weer toe aan de taak waarvoor ze zijn ingehuurd, namelijk lesgeven, en voelen zich zekerder. Leerlingen die van goede wil zijn, het overgrote deel, worden niet langer gehinderd door enkele herrie schoppers." De Gruchy zat zich danig te ergeren aan de Nijmeegse onderzoeker T. Mooij, au teur van het onlangs verschenen onder zoeksrapport naar geweld onder scholie ren. Uit dat onderzoek blijkt onder meer dat een kwart van de scholieren een wa pen bezit, de helft van hen dat ook wel eens mee naar school neemt en dat 15 procent van de leerlingen wel eens het slachtoffer is van geweld door medeleer lingen. Mooij stelt dat geweld kan worden voorkomen door veel aandacht te beste den aan het leefklimaat op school. Een commissie onder leiding van staatssecre taris Netelenbos (onderwijs) werkt mo menteel aan een actieprogramma dat scholen oplossingen moet bieden voor het probleem. De wat rigide Britse benadering gaf voer aan de al langer bestaande discussie over de vraag in hoeverre een leraar ook opvoe der moet zijn. Dat is in elk geval niet de eerste taak van een leerkracht, aldus een oud-conrector uit Brabant die meermalen het slachtoffer was van bedreigingen en vernielingen. Een docente op een Rotter damse school voor voortgezet speciaal on derwijs wees er echter op dat voor sommi ge kinderen de school de enige houvast vormt. „Als je ziet hoe kinderen soms door hun ouders aan hun lot worden overgela ten, dan is het niet zo gek dat er rare din gen gebeuren." Eensgezindheid was er wel over het pleidooi van De Gruchy om gewelddadige incidenten op scholen niet weg te moffe len, maar er openlijk over te praten. De angst van schooldirecteuren en docenten om erop te worden aangekeken, is onte recht, aldus de docente uit Rotterdam. „Het kan ons allemaal overkomen. De school kan er lang niet altijd wat aan doen." ■««■Willi ■1'imun In het meest complete designcentrum van Nederland vindt u een collectie kunst om met voeten te treden. Karpetten m diverse stijlen en waar beroem de namen achter staan. Zoals Jab en WK. De moderne ontwerpen van Maarten Vrolijk Editions. En klassieke dessins, exclusief ontworpen en geïmpor teerd door Van Til! DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3