Aletsch Skiregion Kostelijk gezwam over paddestoelen ie Toerisme iATERDAG OKTOBER1994 N DOBBELSTEEN EISBERICHTEN Matuurreservaat in Groene Hart idden in het Groene Hart van Holland, in Jle Amstelveense Middelpolder, zal een 145 jegebied worden aangelegd. In de oor- nkelijke plannen was ook nog een plas [edacht, maar die is geschrapt. Het zwaar- gepunt komt nu te liggen in het westelijk VMpjjeel waar naast bos, grasvelden en water- rtijen ook voorzieniungen komen voor pick-nickers. ^estingwandeling n de vestingstad Naarden wordt elke derde iondag van de maand een wandeling geor ganiseerd. De langs bastions en muren voe- jende tippel duurt vijf kwartier en wordt ge- jnaakt onder leiding van een gids die vooral reel zal vertellen over de geschiedenis van Be stad. Er wordt om 14.00 uur begonnen pij het VW-kantoor waar ook verdere infor- {natie kan worden verkregen. Eerstvolgende vandeling: 20 november, nfo: 02159 -42836 '•fietsen over dijken waterschappen van Edam en Alkmaar dir/jvhebben een 45 kilometer lange rijwielroute juitgezet onder de avontuurlijke titel 'Langs 'ergeten Kusten'. Het traject voert de fiet- ers langs en over dijkjes die vroeger een itad als Alkmaar moesten beschermen te- het water van onder meer de Schermer de Beemster. Een folder met daarin een itgebreide toelichting is voor 3,50 gulden koop bij alle VW-kantoren in de regio, ANWB-Jcantoor Alkmaar en het Stedelijk seum in Alkmaar. 3 Kalender veldtoeren Mvoepij Nederlandse Toer Fiets Unie (NFTU) p°eJs de kalender met veldtoertochten versche- TGEijnem Tijdens het seizoen, dat loopt van 29 ig, ppktober tot 5 maart staan er 181 ritten op v YHEijhet programma, 20 meer dan vorig jaar. De uJagenda, die is te bestellen door 5 gulden >ver te maken op postbankrekening >2.66.64 van de NFTU, Veenendaal (toevoe- ing: Veldtoerkalender), vermeldt niet al leen data. vertrekplaatsen en afstanden (va- ierend van 20 tot 65 kilometer), maar ook telefoonnummer voor meer informatie. Siesbosch-tochten P 21jVanuit het Bezoekerscentrum De Hollandse EujBiesbosch (bij Dordrecht) worden de ko tende maanden een aantal speciale win- tertochten door dé Biesbosch georgani- :erd. Daaronder een snertvaartocht, een lühweintocht, een vogeltocht (alle per >oot) en enkele wandelingen. Data en ver- denltrektijden kunnen worden aangevraagd bij Lbezoekerscentrum: 078 -211 311. Hofstad poppenstad 10nder het motto Hofstad Poppenstad is het i-jZalencentrum van het Centraal Station in nDen Haag tot en met morgen 30 oktober veraenderd in een poppenhuis. Er zijn oude poppen, sprookjesfiguren, beesten van stof n replica's van antieke poppen te zien en e koop. Verder poppenkleren en -meubel- Itjes, maar ook bouwpakketten voor pop- jpenhuizen. Geopend: vrijdag 13-17 uur en i 19-22 uur, zaterdag en zondag 11 -17 uur. Info: 070 -3547611. <°k Opening wildseizoen Elf Veluwse Wildbaanrestaurants openen morgen, 30 oktober het wildseizoen met een demonstratiedag rond de Schaapskooi op de Ginkelse heide en in restaurant 'De Bergerie' aan de Verlengde Arnhemseweg 99 in Ede. Na een St. Hubertusmis op de hei, die om 12 uur begint, verzorgen de deelnemende restaurants tot 18 uur kook demonstraties en proeverijen. Ook zijn er optredens van valkeniers, jachthoornbla- s en de St. Hubertus Hunt (jachthonden paarden). Bezoekers kunnen via speciale wandelroutes een bezoek brengen aan de wildkansel en de schaapskudde op de Gin kelse heide. Info: 085 -432816. Panty's en pumps Omdat het precies vijftig jaar geleden is, dat vrouwen voor het eerst in dienst traden van de Koninklijke Marine organiseert het Mari nemuseum in Den Helder tot en met 4 de cember de tentoonstelling 'Panty's, Pumps Lipstick'. Aanvankelijk verrichtten de irva's vooral huishoudelijke klusjes. Maar dat veranderde door de invoering van een nieuwe wet in 1971. Die maakte voor vrou wen de weg vrij om op gelijke voet met mannen een overheidsbetrekking te vervul len. Sinds de opheffing van de Marine Vrouwen Afdeling, in 1982, staan alle beroe pen binnen de Koninklijke Marine (met uit- ndering van het Korps Mariniers) open voor vrouwen. De tentoonstelling schetst die ontwikkeling aan de hand van foto's en objecten. Het museum aan de Hoofdgracht n Den Helder is geopend van dinsdag tol tnet vrijdag van 10.00 tot 16.45 uur, za terdag en zondag van 13.00 tot 16.30 uur. Info: 02230 - 56834. Wintersportvakanties worden steeds duurder Een wintersportvakantie kost het komend sei zoen 3.2 procent meer dan vorig jaar. Verge leken met de winter van 90/91 is een tripje naar de sneeuw zelfs met 28 procent geste gen. Dat blijkt uit cijfers die deze week door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn gepubliceerd. Uit het onderzoek blijkt verder dat de verhoging in Oostenrijk het grootst is (4 procent) en in Frankrijk het kleinst (0,8 procent). De prijzen stijgen niet elke maand even snel. De goedkopste maan den zijn januari en maart 2 procent); de duurste december (5 procent). Winterzonva kanties zijn wat goedkoper geworden. Dat komt vooral door bestemmingen als de Carri- bean waar voor een vakantie gemiddeld 3,4 procent minder hoeft te worden betaald dan vorig jaar. De prijzen voor autovakanties naar de directe buurlanden (België, Luxemburg en Duitsland) zijn volgens de berekeningen van het CBS spectaculair gedaald (van 5.1 tot 7.2 procent). Voor het einde van de dag even snel boodschappen doen in de autovrije en dikbesneeuwde Dorpsstraat van Bettmeralp. FOTO PR ROB VAN DEN DOBBELSTEEN bestierde etablissementen - een van de aantrekkelijkste, best geoutilleerde wintersportoorden van het Zwitserse kanton Wallis. Bettmeralp ligt in het midden van het naar de befaamde gletsjer genoemde Aletsch skigebied, dat in het oosten Je ziet 'm nooit aan het ontbijt, de voormalige wereldkampioen free style skiën. Art Furrer vertoont zich pas na de lunch. Bij voorkeur gekleed in shocking pink met glitters en een roomwitte stetson op het hoofd. Hij is wordt begrensd door Fiescheralp/Kü- al vrij oud, draagt het buikje met de zilveren gesp verdacht ver naar voren, maar skiet nog als een jonge rabauw. Wir got 's?\ schreeuwt hij met schorre stem als hij een kennis op de piste te genkomt, ,,hoe gaat het?" Het ant woord lijkt hem nauwelijks te interes boden en in het westen door Riede- ralp. Vijfentwintig liften ontsluiten bijna honderd kilometer aan afdalin gen, inclusief een stuitend steile naar het diep in het dal gelegen Fiesch. In Bettmeralp (1.939 meter boven de zeespiegel) ligt van begin december Een zwaaiend handje en voort tot eind april gegarandeerd s pijl i gaat hij: reld. Tegen de avond, als het terras van zijn Furrer-hütte al half is leegge stroomd, komt hij aanstuiven uit de richting Kühboden. 'De laatste Skiër', een onvergetelijke voorstelling. Ieder een kijkt en dat weet hij. Theater Furrer; nog even al les uit de kast. De knieën gaan op en neer als zuigerstan gen en de voeten wijken zelfs in de scherpste bocht geen centimeter uit elkaar. Af en toe een kek sprongetje. Daar komt in het oranjerooie licht van een achter de Matterhorn weg zakkende zon de Keizer, de Keizer van Bettmeralp. Stroomloos Het zou onzin zijn te beweren, dat al leen Art Furrer Bettmeralp maakte tot wat het nu is. Maar hij heeft wel z'n stempel op de ontwikkeling van het voorheen zo onaanzienlijke dorp ge drukt. Furrer bezit de energie van een atoomcentrale, gekoppeld aan zowel een zeldzaam goed ontwikkeld gevoel voor public relations als een scherp zakeninstinct. Bettmeralp deed er zijn voordeel mee. In 1953 nog een stroomloze nederzetting bestaande uit niet meer dan twintig hutten, een pension, een Tee- und Speisestnbe en het kerkje 'Maria zum Schnee'; nu - mede dankzij de talrijke door Furrer Zalige zwier- en zwaaipistes r gaat niet Zalige afdalingen zijn e Fiesch (1.050 meter) moet dat nog maar worden afgewacht. Reden waar om veel skiërs het liefst 'boven' loge- Dat heeft uiteraard zijn prijs, maar daar malen ze in Zwitserland niet om. Alle waar naar zijn geld en op die waar valt weinig aan te merken. Een ge droomd winter sportdorp. Geen au to te zien (die dient beneden op de par keerplaatsen té wor den achtergelaten - een weg naar boven) dik besneeuwde dorpsstraat waarin bijna iedereen zich op ski's of sleden voortbeweegt. Vooral tussen vier en zes 's middags is het hier een geduizel van jewelste. Voor het naar huis gaan snel nog even wat bood schappen doen, een krantje kopen en een terrasje pakken. Een gewoonte, die er al vanaf de eerste dag als van zelf wordt ingeslepen. In de Alpen noemen ze zoiets een fa- miliegebied, dat Aletsch Skiregion. Hier en daar schemert wat zwarts door de overwegend rode (middelzware) en blauwe (makkelij ke) afdalingen. Zoals onder de top van de Eggishorn (eerst steil, dan smal en ten slotte eenvoudig), op de Riederhorn (een grote hoeveelheid ongemakkelijke bultjes) en - zoals reeds vermeld - tussen Kühboden en Fiesch (veel bobbels, nauwe doorgan gen, snel ijzig en daarom vaak afge sloten). Maar verder: zalige zwier- en zwaai-pistes al waar je skiet. Bonkend hart Het verdient wel aanbeveling de plat tegrond zo snel mogelijk in het hoofd te prenten* Niet omdat de weg zich moeilijk laat vinden (integendeel), maar meer omdat een aantal verbin dingen tussen de verschillende afda lingen alleen zonder lopen kan wor den overwonnen als je weet waar de lange latten tot spoed moeten worden gemaand. Wee de arme drommel, die bij de transfer van bijvoorbeeld Schö- nebodu naar Riederalp of van Laxeralp naar Wurzenbord, niet van stond af aan plankgas geeft. Zijn snel heid zal immers al vlug sneven op al weer zo'n geniepig, bijna onmerkbaar omhoog lopend pad. Sterker nog: hij V Schaffhaus"é?£ FRANKRIJK D U I T S L A ND jGHaiiiiaLpciy i 1 Basel v' Konstanz Winterthur v-, Solothiirn JZürich Luzon Sh OOSTEN Bern ZWITSERLAND Thun Interlaken Chur usanne t t, zal, langer dan 'm lief is, armen en stokken moeten gebruiken om met bonkend hart alsnog de gekozen be stemming te bereiken. Art Furrer was geen Art Furrer als hij het probleem niet had onderkend. Het opperhoofd zeurt daarom al jaren over twee nieuwe verbindingsliften: een onder het Eisenlucke en een van Bettmeralp naar Moosfluh. Opdat ook de wankelen ter been op simpele wij ze van de ene wijk in de andere kun nen komen. Maar zover is het nog niet. Voorlopig zijn alle beschikbare fondsen bestemd voor de verdere vol tooiing van het nieuwe, uiterst gea vanceerde skipas-systeem: een op het lichaam gedragen chip waarmee zon der enig oponthoud dan wel gemek ker van oppassende lift-employés alle tourniquets kunnen worden gepas seerd. Vijftig jaar terug een nauwelijks be zochte alpen-akker bewoond door zelfkazende boeren (er is er bij Riede ralp overigens nog steeds een in be drijf); nu een modern wintersport dorp waarin ski-abonnementen heb ben plaatsgemaakt voor lift-chips. Al les verandert. Maar die 'Laatste Skiër' van Theater Furrer, mag die alsjeblieft blijven? Info Fiesch/Bettmeralp Afstand Amsterdam - Fiesch/Bettmeralp: circa 1.050 kilometer. Met de auto via Frankfurt Ka|[sruhe - Bazel - Bern - Spiez - Autotrein Kandersteg/Goppenstein Brig - Fiesch. Met de trein tot Fiesch. Met het vliegtuig naar Genève (Swissair - Alpenlift) en vandaar met de 'rein (circa 3,5 uur) naar Fiesch. Gasten die in Bet temeralp slapen, kunnen ook al op het station Betten uitstappen. Daar is tevens een parkeer garage en -plein. Hoogte: 1.050 (Fiesch)-2.870 meter. Aantal bedden: 12.600 Aantal liftinstallaties: 25 Wachttijden: Kunnen 's ochtends omstreeks 10.00 uur in Fiesch oplopen tot ruim een half uur. In het skigebied gering. Totaal kilometers aan afdaling: 95 kilometer Moeilijkheidsgraad: Middelzwaar tot licht Kinderopovang: Ja nemen de trein (Furka Oberalp) naar Oberwald en skiën vandaar langs de Rhöne terug (circa 25 kilometer). Verdere sportieve ontspanning: Wandelen (het bijna 10 kilometer lange pad van Fiescheralp via Bettmeralp naar Riederalp wordt zoveel mo gelijk sneeuwvrij gehouden), overdekt tennis- Langlaufmogelijkheden: In het eigenlijke skige bied gering, maar in het Gomstal (Fiesch tot en 020 - 6 222 036. met Oberwald) zeer uitgebreid. Vele langlaufers Prijspeil: Zesdaagse skipas zonder Eggishorn- seilbahn (Fiesch - Fiescheralp) 191 Zw. francs (kind 115) en met Eggishornseilbahn 232 Zw. francs (kind 144). Een enkele reis Eggishorn seilbahn kost 13 Zw. francs. Zes halve dagen les: 182 Zw. francs. Bijzonderheden: In Bettmeralp kan op dinsdag en donderdagavonden geworden geskied bij kunstlicht. Prijs: 17 Zw. francs (kind 10). telefoon (vanuit Nederland) 00-41-28-273970 of Het Zwitsers Nationaal Verkeersbureau. Ko ningsplein 11, Amsterdam, telefoon (folderlijn) Sinds mensenheugenis wordt er heel wat afgezwamd over padde stoelen. Dat leverde kostelijke volksverhalen op waarin de dood, de duivel en z'n ouwe moer stee vast de hoofdrol spelen. Een aan tal van die mythen en sagen rond paddestoelen staat centraal op de tentoonstelling 'Kinderen der duisternis' in het bezoekerscen trum De Aanschouw van het Na tionaal Park De Hoge Veluwe. De expositie, die ook voor kinderen heel geschikt is, bestaat uit foto's met luchtige ondertitels en levens grote poppen van heksen, elfen, gnomen, trollen en andere myste rieuze bosbewoners. Ook is er een lapje bosgrond te zien, waarin fel gekleurde paddestoelen een schoonheidswedstrijd houden. 'Kinderen der duisternis' belicht vooral de spannende en geheim zinnige kant van de paddestoelen. Dat begint al met de herkomst van de naam. Die verwijst naar de dui vel. Van Satan wordt immers be weerd dat hij zich als pad ver momt. De paddestoel is zijn favq- riete zetel omdat hij groeit op duistere plekken uit rottend mate riaal. Bovendien zijn sommige exemplaren giftig. Duivelser kan het niet. De slechte reputatie van de pad destoel is terug te vinden in na men als satansboleet, doodstrom- pet, hekseboter, duivelsei, hek- seboleet, dodemansvingers en ju dasoor. Die laatste heeft zijn scheldnaam te danken aan Judas Iskariot, die zich. nadat hij Jezus verraden had, opknoopte aan een vlierboom. Ter herinnering aan zijn verraad ontspruiten elk jaar judasoren aan de vlier. Ook met de dodemansvingers is iets mis. Het zijn de om vergiffenis sme kende handen van overledenen die ondergronds zwaar moeten boeten omdat zij ooit hun ouders aftuigden. Soms is de vergelijking heel plas tisch. Neem de stinkzwam. Zelfs preutse mensen zonder een grein tje fantasie kunnen niet om de ge lijkenis heen: de stinkerd lijkt als twee druppels water op een onbe schaamde penis. De tentoonstel ling geeft een opwindende uitleg voor de verschijning: niemand wil met heksen paren. Vandaar dat zij hun heil zoeken bij de duivel. Sa tan legt in het bos zijn eieren neer, waaruit binnen één nacht zijn fal lus groeit. Daarmee bevruchten heksen zich. Vandaar dat het zaad het zwarte stinkende goedje op de top van de zwam binnen de kortste keren verdwijnt. De tentoonstelling 'Kinderen der duisternis' is prima te combineren met een speciale paddestoelen - wandeling van ongeveer drie kilo meter over de Hoge Veluwe. De gratis routebeschrijving ligt klaar bij de balie van het bezoekerscen trum De Aanschouw. Een van de fraaiste ontdekkingen tijdens de wandeling is een monumentale dode beuk overwoekerd met ton- derzwammen. Vroeger bewaarde men geprepareerde stukjes van deze paddestoel in een tondel doosje. Met behulp van een meta len vuistslag en een stukje vuur steen werd de zwam aangestoken. „Wie zo'n tonderzwam, of andere paddestoelen goed wil bestuderen hoeft ze niet te plukken. Met be hulp van een spiegeltje kun je ze heel gemakkelijk van alle kanten bekijken", zegt een van de gidsen van de Vereniging Vrienden van de Hoge Veluwe. Zo leer je nog Depaddcstoelententoonstelllng is te zien tot 2 december, dage- llllg jot uur (na n() 17 uur). Info: lijks vember 08382 - 1627. Grote prijsverschillen bij reisverzekeringen Doorlopende reisverzekeringen zijn het duurst bij de ANWB. Tot deze conclusie komt researchbureau MoneyView Neder land in Amsterdam na een onderzoek waar bij de aanbiedingen van meer dan 30 maat schappijen met elkaar werden vergeleken. De calculerende consument kan, via een zorgvuldige keuze, meer dan 210 gulden besparen. De ANWB is het niet eens met het onderzoek. De doorlopende reisverzekering wint sterk aan populariteit tui steeds meer Nederlan ders meer dan één keer per jaar op vakantie gaan. Vorig jaar werden ongeveer 350.000 van deze polissen verkocht. Volgens het rapport van MoneyView zijn Stad Rotter dam. Norwich Union en Nationale-Neder landen het goedkoopst. Deze maatschap pijen keren bij schade wel lager uit dan ge middeld. Wie de vakantie tot Europa be perkt. kan het best aankloppen bij UAP en Froteq, zij het dat wintersport en onderwa tersport niet zijn meeverzekerd. De duurste verzekeraars met een Europa dekking zijn ANWB en Anova. Ook bij een verzekering met wereldwijde dekking zijn zij koplopers. Maar dan in gezelschap van Aegon en OLM/Het iroene Land. Onder zoekster Yvonne Bakker: ,.l Iet is opmerke lijk dai de ANWB, als een van de grote aan bieders, de duurste verzekeringen heeft, terwijl er geen hogere uitkeringen in geval van schade tegenoverstaan." De ANWB. die via haar maatschappij IJnigarant verzekeringen verkoopt, biedt wel net voordeel dat de consument zelf voor een belangrijk deel kan uitmaken wat hij precies wil verzekeren. „Die flexibiliteit brengt extra kosten met zich mee, reden dat sommige verzekeraars standaardpakketten kunnen aanbieden tegen scherpere prij zen", aldus de onderzoekster. Uit het rapport van MoneyView blijkt dat het aantal variaties in doorlopende reisver zekeringen vrijwel oneindig is. Om de ver zekeringen toch verantwoord met elkaar te vergelijken, is uitgegaan van een gemiddeld standaardpakket. In een eerste reactie zegt de ANWB dat het onderzoek een 'totaal on juiste voorstelling van zaken geeft'. De grootste bond van Nederland biedt volgens naar zeggen 'een basisverzekering' voor al leenstaanden aan van 119 gulden. „In het onderzoek is uitgegaan van een optelsom van willekeurige en mogelijke dekkingen. Daardoor komt het totaalbedrag bij Money View te hoog uit", aldus de ANWB. Stuntprijzen van veerdienst België Ook de Belgische veerdienst Oostende Li nes heelt de strijd aangebonden met de nieuwe treinverbinding tussen Brussel en Londen via de Kanaaltunnel. Met tot 9 ja nuari geldende stuntprijzen probeert de re derij een eventueel succes van de Kanaal- trein te torpederen. I let goedkoopste re tourtarief Brussel-Innden voorde testpe riode tot eind januari is vastgesteld op bijna 5.000 frank (circa 270,-). I )e Regie voor Maritiem Transport (RMT), die samen met een Britse partner een veerdienst tussen Oostende en Ramsgate onderhoudt, biedt een driedaagsretour Londen aan (via draag vleugelboot en trein), voor iets meer dan 80, Op I december gaat de organisatie nog verder door een vierdaags retour naar Ramsgate aan te bieden (auto met twee vol wassenen en maximaal drie kleine kinde ren) voor dezelfde prijs. Deze actie loopt eveneens tot 9 januari. Meer Nederlanders naar Franse alpen Van de circa 1 miljoen Nederlanders die vo rig seizoen een wintersportvakantie boek ten, gingen er 150.000 naar Frankrijk. Dat heeft het Maison de la France medege deeld. Voor de komende maanden wordt opnieuw een ferme stijging (25 procent) verwacht. De voorspelling is onder meer ge baseerd op het feit dat 59 reisorganisaties nu vakanties aanbieden in 61 verschillende Franse wintersportplaatsen; een record. Fa voriete winterspoortplaats voor Nederlan ders is Di Flagne. Val Thorens en Tignes ko men op respectievelijk de tweede en derde plaats. In de top tien figureren verder Méri- bel, Les Menuires, Mor/ine. Ix*s Arcs, Val d'Isère, ChAlel en I.cs Gets. Luchtvaart beurs in Aviodome Op 5 en 6 november wordt in hetyVviodome op Schiphol de tiende Nationale Lucht- vaartbeurs georganiseerd. De grootste aan dacht van de verzamelaars zal ongetwijfeld uitgaan naar artikelen en objecten die een 'link' hebben met de I weede Wereldoorlog. Een duidelijke trend is ook de belangstel lingvoorherinneringen aan belangrijke momenten uit de geschiedenis van bedrij ven ais KLM, Fokker en de luchthaven Schiphol. I let Aviodome is zowel op 5 als 6 november geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Info: 020 - 6041521. Bus met telefoon N7.H-Travel heeft zijn pendelbussen uitge rust met telefoons. Ze zijn in de eerste plaats bedoeld als communicatiemiddel voor de chauffeurs en de reisleiding, maar ook passagiers, onderweg of terugkomend van een wintersportvakantie, kunnen in speciale gevallen gebruik maken van deze

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25