'Nieuwe pil biedt meer garanties' V 'Ik bracht de moeilijke boodschap over Muziek en dans moeten criminele jongeren op rechte pad brengen Randstad Bibliotheekcentrales willen fuseren 3IGEN BAAS 'Steeds iets nieuws bedenken 'Leegstand kantoren houdt aan' Bedrijven vechten verbod op reclamevluchten aan ZATERDAG 29 OKTOBER 1994 CHEF GERT VISSER. 071 -356439.PLV -CHEF PAUl VAN DER KOOIJ. 071-3' LEIDEN. RUDOLf KLEIJN De provinciale bibliotheekcentrales in Noord en Zuid-Holland willen snel fuseren. Al per 1 ja nuari 1995 moet de samenwerking hechter wor den, een jaar later moeten de organisaties sa mensmelten. Aanleiding voor de fusie is het ontstaan van de nieuwe stadsprovincies Am sterdam, Haaglanden en Rotterdam waardoor een einde kan komen aan de huidige 'gezonde' financiële verhouding van de bibliotheekcentra les met de provincies. Volgens de centrales is het nog onduidelijk hoe hun subsidiëring zal gaan verlopen na het ontstaan van de nieuwe provincies. Door een fusie willen ze de dienstverlening in het gebied van het huidige Noord- en Zuid-Holland veilig stellen. Bij de twee bibliotheekcentrales werken ongeveer duizend mensen. De centrales verle nen tegen betaling allerlei diensten aan plaatse lijke bibliotheken. Zo laten ze onder andere de bibliotheekbussen rijden, ondersteunen ze edu catieve activiteiten, automatisering, personeels beleid, administratie en mediabeleid Beide centrales benadrukken dat ze nu een gezonde financiële positie hebben, terwijl ze het ook in hun markt goed doen. langer wachten met een fusie zou die situatie in gevaar kunnen brengen. Vanaf 1996 komen de centrales onder een bestuur en wordt de top van de organisaties samengesmolten. Voor de verdere integratie wordt een periode van twee tot vijf jaar uitge trokken. Dr. Vegter koninklijk onderscheiden voor werk Huntington-patiënten Onderzoeksteam wil kosten en opbrengsten afwegen Vervolg van voorpagina Om te zien of de cholesterol-behandeling breed kan wor den voorgeschreven als hèt preventieve middel tegen verstopte slagaders, wil het onderzoeksteam de kosten en opbrengsten zorgvuldig tegenover elkaar zetten. LEIDEN PAUL VAN DER KOOIJ Aan de ene kant de kosten. Mi nimaal 200.000 maal een be handeling, die gemiddeld zo'n 1500 gulden per persoon per jaar kost en nooit stopt: anders neemt de hoeveelheid choles terol weer toe. Aan de andere kant de opbrengsten. Nu ster ven jaarlijks meer dan 16.000 Nederlanders aan een hartin farct, ondergaan 12.000 hartpa tiënten een dotteroperatie en krijgen 9.000 andere een by pass. Ook andere vaatziekten eisen slachtoffers. Dotteren en het aanleggen van een bypass zijn nodig door dat cholesterol de kransslagader vernauwt. Bij de eerste, 8.000 gulden kostende, ingreep wordt een ballonnetje opgeblazen, dat de vernauwing opheft. Bij de tweede ingreep, die zo'n 25.000 gulden kost, legt een chirurg een nieuw stukje ader naast het verstopte exemplaar. De ingrepen zijn nogal duur en de resultaten waren tot nu toe niet blijvend. ,,De kans bleef groot dat er na de operatie op nieuw vernauwingen zouden komen", legt de- professor uit. „Het geteste medicijn verlaagt die kans en biedt mensen de kans om 'normaal te blijven le ven." I let middel is zes jaar geleden op de markt gebracht, met als doel een hoog cholesterol-ge- halte omlaag te krijgen. Uit het Professor A. Bruschke: „Medicijn biedt hartpatiënten de kans nor maal te blijven leven". FOTO LOEK ZUYDERDUIN onderzoek onder 885 hartpa tiënten is gebleken dat het ook werkt bij patiënten bij een laag cholesterol-gehalte. En dat is belangrijk omdat tevens bleek dat ook zij kans lopen op hart en vaatziekten. Een cholesterol-test zegt dus weinig. De pil lijkt meer garan ties te bieden. Bruschke pleit er wel voor om de pil voorzichtig te gebruiken, 'gecontroleerd vanuit het ziekenhuis'. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE Ze wist van niks, ze dacht dat ze 'gewoon met pensioen' ging. Gistermiddag kreeg dr. M. Veg- ter-van der Vlis tijdens haar af scheidsreceptie in het Acade misch Ziekenhuis Leiden tot haar verbazing plotseling die hoge koninklijke onderschei ding. Ze is benoemd tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. Dr. Vegter deed belangrijk werk: ze begeleidde mensen die te horen kregen dat ze lijden aan de ernstige en ongeneeslijke ziekte, Chorea van Huntington. Chorea van Huntington is een aandoening van het centraal ze nuwstelsel. In Nederland heb ben zo'n 1400 mensen deze ernstige ziekte die zich meestal op middelbare leeftijd open baart. Patiënten kunnen last krijgen van onbeheerste, schok kerige bewegingen en takelen geestelijk af. Binnen een jaar of vijftien kunnen zij overlijden. De ziekte is erfelijk: kinderen van een zieke ouder hebben maar liefst 50 procent kans de ziekte ook te krijgen. In Katwijk wonen relatief veel Chorea van Huntington-patiën ten. „Dat heeft te maken met de erfelijkheid van de ziekte. In Katwijk hebben namelijk altijd grote families gewoond die bo vendien zelden verhuizen", licht dr. Vegter toe. In psycho geriatrisch centrum 'Overduin' in Katwijk is een aparte afdeling waar streekgenoten met deze ziekte worden verpleegd. Mevrouw Vegter is zenuwarts en erfelijkheidsdeskundige. Ze werkt sinds 1973 in Leiden ten behoeve van Huntington-pa tiënten. Haar werk in het Kli nisch Genetisch Centrum be stond de laatste jaren vooral uit De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Jeroen Duvekot van Ad Hoc Sales Support in Rijnsaterwoude. an oorsprong ben ik psycholoog, maar ik heb altijd in de verkoop gtnvofkt. Het laatst voor een bedrijf in Al- mere. Voor dat werk was ik veel in het bui tenland. Dat is wel leuk, maar het ging me sinds de geboorte van ons kind steeds meer tegenstaan. Bovendien wilde ik altijd al voor mijn dertigste een eigen bedrijf begin nen. Mijn vrouw Margriet was al voor zich zelf begonnen, ook onder de naam Ad I loc. Ze begon met het aanbieden van kantoor diensten. iets anders dan wat we nu doen: telemarketing. Samen hebben we eind vo rig jaar besloten alle schepen achter ons te verbranden. Als startkapitaal hebben we de opbrengst gebruikt van de verkoop van ons huis in Haarlem. We hebben nu in Rijnsa terwoude een huis met kantoorruimte ge huurd. Wij houden ons bezig met outbound tele marketing, dat betekent dat we in opdracht van klanten anderen opbellen. Bijvoorbeeld voor telefonische verkoop, marktonderzoek of om afspraken te maken voor vertegen woordigers. Behalve outbound telemarke ting, bestaat er ook inbound telemarketing. Dat is het afhandelen van binnenkomende gesprekken, bijvoorbeeld als voor een grote actie een 06-nummer is geopend, maar dat doen wij dus niet. Onze grootste opdracht gever is Zig-zag, een producent van compu terformulieren in Zoeterwoude. Voor dat bedrijf regelen we de afspraken voor verte genwoordigers, met daaraan gekoppeld de routes die ze afleggen. Dat heeft er toe ge leid dat ze efficiënter zijn gaan werken. We hebben het nu druk, zo druk dat we met ongeveer vijftien oproepkrachten wer ken. Een paar zitten bij Zig zag, in feite run nen we er een eigen afdeling. Bovendien zijn hier altijd "mensen aan het bellen. In middels kijken we uit naar betaalbare kan toorruimte. Maar het is niet altijd zo gegaan. Toen we begonnen deden we alles zelf. De werving van klanten, het regelen van een heleboel praktische zaken, maar ook het bellen. Tot 1 maart had ik bovendien mijn baan nog. Dat was keihard werken. We zijn in die pe riode - ook financieel echt lot nul gegaan. Na de zomer is het omslagpunt gekomen. Inmiddels zit e» een flinke groei in. Het is nu zaak om daar voorzichtig mee om te springen. Ik denk namelijk dat een van de sleutels tot succes zit in heel een voudige, vanzelfsprekende zaken. Bijvoor beeld nauwgezet doen wat je afspreekt, bin nen de afgesproken termijn. Hen bedrijf als McDonald's is groot geworden met dergelij ke basisprincipes. Dr. M. Vegter-Van der Vlis wacht op haar onderscheiding die door wethouder C. Koek nog even wordt gecontroleerd. HOOFDREDACTEUR R. van Vuure wordt met ingang van 7 november hoofdredacteur van het weekblad Panorama. Van Vuure (49) is de opvolger van J. Wartenbergh, die naar RTL ver trekt. De aanstaande hoofdre dacteur is nu adjunct-direc teur/uitgever glossies van De Geïllustreerde Pers. A. Visser, directeur van De Geïllustreerde Pers, neemt voorlopig de taken van Van Vuure waar. praten. „Ik deed zelf geen on derzoek in het' laboratorium. Dus eigenlijk deed ik niets", zegt ze lachend. Dr. Vegter praatte met men sen die nog niet ziek zijn, maar in Leiden te horen kregen dat ze wèl ziek zullen worden. „Ik bracht de moeilijke boodschap over, daar komt het op neer." In DEN HAAG GPD Leiden kunnen mensen die we ten dat de ziekte in hun familie voorkomt, namelijk hun bloed laten onderzoeken in het Kli nisch Genetisch Centrum. Dr. Vegter spoorde deze families ook op. Kinderen van een zieke ouder hebben 50 procent kans ook ziek te worden. Als in het Leids laboratorium blijkt dat iemand drager is van het erfelijke mate riaal dat bepaalt dat je de ziekte krijgt, vertelde dr. Vegter dat. „Hoewel het soms nog wel 20 jaar kan duren voordat iemand echt ziek wordt." Anneke Maat neemt het werk in het Klinisch Genetisch Cen trum over van dr. Vegter. „Ze jey (3 |Want :erste, ih, wai haar jblikse Wan idelijk jpkarr rlamn edrijf min 'pude FOTO LOEK ZUYDERDtE seco veki. was een prettig iemand om mfc-ie 0( te werken", reageert ze op «jnzijr Vegters vertrek. „Een goede ciblote lega, zorgvuldig en zorgzaa^uuri bovendien." Zelf had de pejkranc sioengerechtfgde nog niet v^i vroi zin om haar werk in Leidonem neer te leggen. „Ik had het ppepe ma naar mijn zin. En ik voel rérestie nog niet oud." ar. Va De naam Ad Hoe hebben we gekozen omdat die met een 'A' begint. Daardoor staan we vooraan in alle gidsen. Een naam met veel 'O's' en 'A's' heeft bovendien een betrouwbare klank, zo is gebleken. Ook de letterlijke betekenis blijkt goed te werken. Er hebben al mensen gebeld die gelijk vroe gen 'hoe ad hoe werken jullie eigenlijk?" Het bijzondere van een eigen bedrijf is dat je niet werkt met het idee veel te verdie nen. Dat is anders dan in de commercie waar het bijvoorbeeld heel belangrijk is in wat voor auto je rijdt. We steken nu alles wat we overhouden weer in de zaak. Een nieuwe computer, software om gegevens sneller te verwerken. We bouwen iets op. De concurrentie in deze sector is groot en het valt te voorzien dat er een einde komt aan de groei. Dus moet je steeds weer iets nieuws bedenken. We willen zelf enqüetes gaan maken en helemaal verwerken. Om contact te onderhouden met klanten maak ik zelf een soort fax-krantje over telemarke ting. niet alleen bedoeld als reclame. Dat doe ik ook omdat ik het zelf leulevind." Ad Hoc Sales Support, Herenweg 139 Rijnsaterwoude, 01721-6559 (fax 7212). TEKST: RUDOLF KLEUN* FOTO HENK BOUWMAN De leegstand op de kanto- renmarkt, momenteel tien procent van de ruimte, zal zeker tot het jaar 2000 aan houden. Als de gemeenten alle plannen die nog in voor bereiding zijn ook uitvoeren, zal de leegstand oplopen tot vijftien procent. Onderzoe kers stellen voor kantoorge bouwen om te bouwen tot woonruimte. De leegstand zal vooral de binnensteden treffen, omdat bedrijven een voorkeur heb ben voor vestiging aan de randen van de steden. Dat blijkt uit een studie naar de kantorenmarkt van de Tech nische Universiteit Delft in opdracht van Starke Diekstra en een aantal grote make laarskantoren. De vraag naar nieuwe kantoorruimte komt de komende jaren vooral van het midden- en kleinbedrijf. Dat betekent dat er meer vraag naar kleinere kantoren zal komen, terwijl de bouw zich concentreert op grote kantoorgebouwen. Uit het onderzoek blijkt verder dat de bedrijven in verband met de bereikbaarheid per auto een voorkeur hebben voor vestiging aan de rand van de steden. Als de overheid haar beleid niet verandert zien de opstel lers van het rapport een toe nemende leegstand in de stadscentra, hetgeen tot ver paupering kan leiden. Vooral de binnensteden van Am sterdam en Den Haag zullen hiervan het slachtoffer wor den. Leegstand van kantoren is toch vooral een Randste delijk probleem blijkt uit het rapport. vestijn is dat 'vergelijkbaar met het ruisen van bomen'. Boven dien geldt een minimale vlieg hoogte van 1400 voet en beho ren de vliegtuigen op tweehon derd meter uit de kust te vlie- LELYSTAD ANP Luchtvaartondernemingen zul len bij de rechter het verbod op reclamesleepvluchten op zon dag aanvechten. Dat heeft de Vereniging van Nederlandse Luchtvaartondernemingen donderdag verklaard. Volgens voorzitter M. Duijvestijn leidt het deze week aangekondigde verbod tot ongeoorloofde dis criminatie van veertien bedrij ven. Volgens Duijvestijn wordt de overlast die reclamevluchten veroorzaken schromelijk over dreven. De vliegtuigen veroor zaken naar zijn mening nauwe lijks geluidsoverlast. Het maxi maal toegestane geluidsniveau bedraagt 60 db. Volgens Duij- gen. Duijvestijn benadrukt dat de belangstelling voor reclame sleepvluchten de afgelopen ja ren sterk is afgenomen. Vijfien jaar geleden werden nog 15000 vlieguren met reclamesiepen gemaakt. Nu gaat het nog maar om 7500 vlieguren per jaar. Daarvan wordt slechts tweedui zend uur op zondag gemaakt. Duijvestijn noemt het verbod discriminerend, omdat aan an dere vliegactiviteiten op zondag geen beperkingen worden op- gelegd. BEDRIJVENCENTRUM Europalaan - Alphen a/d Rij WAT DOET EE> ZAKENVROUW INTAUR0? Mestoverschot daalt langzaam DEN HAAG RUDOLF KLEUN De mestoverschotten in Zuid- Holland dalen geleidelijk maar langzamer dan het Rijk wil. Dat blijkt uit een onderzoek van de provincie en het Landbouw Economisch Instituut. Het mestoverschot in Zuid-Holland is het grootst in de weidegebie den. De bijdrage van de tuin- Vuilverbrander! toch schoner r bouw is verhoudingsgewijs het kleinst. Veertig procent van het grasland bevat te veel fosfaat, voor het akkerbouwgebied ligt dat op dertig procent. Dat de overschotten in de tuinbouw re latief klein zijn heeft te maken met de verhoudingsgewijs klei ne oppervlakte die deze sector gebruikt. AMSTERDAM ANP uilverbrandingsinstallatiJun 1 est in Amsterdam is j geslaagd om de uitstoot AVI-west in Amsterdam is eriffi" ot vaihg- dioxine aanmerkelijk terug t?P- tofenti imiddel*rhi rden di#v°n jvincialfjl-I Hoofdpijn Hoofdpijn Hoofdpijn Hoofdpijn Voor een vergelijkend onderzoek van twee bekende pijnstillers worden personen gezocht die vaak last hebben van HOOFDPIJN. Het onderzoek vindt plaats op het Centrum Humaan Genees middelonderzoek bij het Academisch Ziekenhuis Leiden. Wij zoeken personen die: - minstens 4x per. maand gedurende tenminste 3 uur matig/ ernstige hoofdpijn hebben; - NIET lijden aan migraine; - NIET vaker dan 3x per week hoofdpijn hebben. Voor meer informatie kunt u tijdens kantooruren bellen: 071 - 26 80 04 of 071 - 26 27 81. voldoet aan de voorwaarden c momenteel in de provin vergunning aan vuilverbrander worden gesteld. Vanaf 1 januari 1995 worden de eisen echtef aangescherpt in het kader het besluit Luchtemissies AfvalJ verbranding (BLA). Begin dit jaar ontstond beroel ring toen bleek dat de nieuw|l installatie, die werd gepresenJ teerd als de schoonste afvalverj brander aller tijden, dioxine uitstootte dan volgen! de voorwaarden in de provincil ale vergunning was toegestaanj In de rookgassen werd vier tot tien keer zoveel dioxine geme ten als was toegestaan. De pro] vincie verleende een gedoog! vergunning tot 1 januari 199Ï en droeg de AVI-west op om maatregelen te treffen. DEN HAAG ANP Met cursussen rap, percussie en bubblin- dansen moeten de leden van de Haagse jeugdbendes uit het criminele circuit wor den losgeweekt. Het muziek- en dansgezel schap Pandora uit Den Haag werkt aan een ambitieus project om jongeren er zo toe te zetten zich creatief bezig te houden, in plaats van voor crimineel te spelen. Het project moet resulteren in een cd en een vi deoclip. „Door de. meest positieve aspecten van de bendecultuur te stimuleren, moet het mogelijk zijn om mensen op het rechte pad te houden", zegt J. Noske van Pandora. „Mischien niet de harde kern, maar wellicht wel een paar honderd jongeren die er nu nog een beetje bij hangen." In Den Haag zijn circa vijftien naar Ame rikaans voorbeeld georganiseerde jeugd bendes actief, bleek eerder dit jaar uit een onderzoek van het welzijnsbureau Hof. De bendes zijn onderverdeeld in de Crips en de Bloods en hebben naar schatting minstens 250 leden. Van hen is de helft jonger dan 18 jaar. Bendes hebben hun eigen codes, kleding en taalgebruik. De leden dragen houthak kershemden. sportschoenen en baseball- petjes. De Bloods dragen rood en hebben als motto „No Fear". De slogan van de in het blauw geklede Crips is „Do or die". Volgens Hof houdt een aantal leden van de bendes zich bezig met criminele activi teiten: overvallen. Ideding en snorfietsen stelen, prostitutie en drugshandel. In juni! dit jaar werden drie leden van de Crips ver oordeeld tot drie jaar cel wegens een over val op een snackbarhouder. Die werd daar bij met een broodmes in zijn rug gestoken. „Voor het grote deel gaat het om jonge al- lochtonén die doorgaans verstoken 1 van de gesubsidieerde cultuur", zegt Ni „Dit project sluit veel beter aan bij 1 gen belevingswereld." Voor de vit heeft hij al het duo Two Unlimited bena derd. In afwachting van subsidie van de ge meente Den Haag starten de workshops op een aantal middelbare scholen binnenkort alvast. De gemeente wacht nog op een on- derzoek van de 1 laagse politie naar de 'gangcultuur' voor zij het groene licht geeft. c Dat onderzoek moet eind dit jaar klaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16