Oudere jeugd heeft weinig speelruimte Boetes voor pomphouders Leiden Zaktelefoons verboden in ziekenhuizen Extra kosten verdeling woonruimte tegenvaller Koekje van eigen deeg Het gaat om de zaak, niet om 't bezwaar Neem een proefabonnement, *7 WEKEN VOOR 33,80 BEL 071-128030 VTERDAG 29 OKTOBER 1994 3den cert visser/cpd i dc ziekenhuizen in Leiden zullen bezoe- ers binnenkort worden gewaarschuwd te en het meenemen van bepaalde draagbare Hefoons. I let AZL is van plan bordjes op te ingen met het verzoek het apparaat bij de pier achter te laten. Het St. Elisabeth /ie inhuis in Leiderdorp onderzoekt de mo- flijkheid bezoekers door een poortje te ge lden. Een geluidssignaal waarschuwt dan en zaktelefoon mee naar binnen dt genomen. E Reden van deze aanpak is een brief van Inspectie voor de Volksgezondheid rin wordt gewaarschuwd voor de nieu we mobiele telefoons van het type GSM. De GSM-telefoon (Global System Mobile com munication) waarmee draadloos op een in ternationaal GSM-net gebeld kan worden, heeft een krachtige energie-uitstraling, drie keer zwaarder dan andere zaktelefoons. Dit magnetisch veld kan gevoelige apparatuur storen. Het GSM-net is sinds juli in gebruik. De inspectie noemt voorbeelden van in- fuus-pompen die 'op hol sloegen', rolstoe len die ontregeld werden en storingen van couveuses en dialyse-apparatuur. In Scan dinavië zijn GSM-telefoons 'na problemen' in ziekenhuizen verboden. Het is volgens een woordvoerder van het AZL de eerste maal dat het ziekenhuis met dit probleem wordt geconfronteerd. Op be paalde afdelingen worden bezoekers wel gewaarschuwd tegen het meenemen van bepaalde zaken maar dat is meer in hun ei gen belang. Op de afdeling radiodiagnostiek staan apparaten met een hoog magnetisch veld dat pacemakers, electronische horlo ges of credit cards kan ontregelen. Volgens de Inspectie voor de volksge zondheid wordt een werkgroep in het leven geroepen om storingen van medische ap paratuur door GSM-telefoons te bekijken. Het Centrum voor Medische Technologie van TNO zal gevraagd worden onderzoek te doen. Sleutel Award strikt Van Rooy leiden Voormalig staatssecretaris Y. van Rooy en burgemeester C. Goekoop zullen zaterdag 5 november de zogeheten Sleutel Awards uitreiken aan Leidse bedrijven die een bijzondere bijdra ge hebben geleverd aan de stad en haar bewoners Van Rooy vervangt oud WD-voorzitter J. Kamminga die is ver hinderd.,Zij zal de prijs geven aan de winnaar in de categorie fir ma's met meer dan vijf werknemers. Goekoop geeft de prijs aan de firma die minder dan vijf personeelsleden in dienst heelt. De Sleutel Award is een initiatief van de Junior Kamer Leiden en de uitreiking wordt gehouden in het gebouw van Research voor Beleid aan de Schipholweg. Op deze avond wordt ook het eerste exemplaar van boek '50 Leidsche Meesters, ondernemingen in historisch perspectief ten doop gehouden. 'Nooitgenoeg' in Merenwijk lE'PENKinderdagverblijf Nooitgenoeg heeft gistermiddag haar nieuwe onderkomen aan het Maansteenpad in de Merenwijk betrokken. Het kinderdagverblijf startte vier jaar geleden aan de Opaalstraat in het Morskwartier maar groeide in de afgelopen periode uit zijn jasje. Het aantal groepen steeg van een naar vijf. Als alternatief is nu voor het gebouw gekozen waar voorheen de school de Hoeksteen zat. Dat gebouw brandde deels af. In het gespaarde gedeelte zit Nooitgedacht nu en er zijn al plannen voor naschoolse opvang in hel verwoeste stuk. leiden erna straatsma Voor de Leidse woningbouw corporaties zijn de extra kosten van het nieuwe woonruimtever delingssysteem een tegenvaller. Het advertentiesysteem kost hen toch al meer geld dan voor heen. Directeur van woning bouwvereniging De Sleutels A.P. Lepelaar noemt de extra kosten een 'bittere tegenvaller „We hebben extra personeel moeten aantrekken, omdat we veel meer met kandidaat-huurders te maken hebben. Maar nu blijkt dat we nog een kostente- genvaller hebben." Door een verdubbeling van het aantal weigeringen is er de laatste twee jaar veel meer leeg stand van woningen. Hierdoor verliezen de corporaties jaarlijks 110.000 gulden extra. De over name van de woonruimteverde ling, die vroeger door de ge-' meente werd uitgevoerd, kost de corporaties in 526.000 gul den. Een woordvoerder van Wo ningbouwvereniging Leiden (WBL) zegt dat juist werd gere kend op minder leegstand en dus minder extra kosten. lx*pelaar zegt dat het nieuwe systeem wellicht 'uitnodigt een kansje op de woningmarkt te wagen'. .Je hebt er een catego rie woningzoekenden bijgekre- gen, de shoppers. Dat zijn Lei denaars die gewoon de bon uit de woningkrant invullen. Wor den ze uitgekozen dan wijzen ze die woning vaak toch af. Het komt soms voor dat woningen tien tot vijftien keer aan iemand worden aangeboden." leiden Bij zijn afscheid als voorzitter van de stichting Leids Stationsgebied presenteerde bedrijfsmakelaar M. Smitsloo gistermiddag 'een koekje van eigen deeg' Hij overhandig de de Leidse wethouders t van rij (ruimtelij ke ordening) en J. Walenkamp (economie) een taart met daarin een grote bocht ver werkt. Het gebak stond symbool voor een ja renlang geschil tussen beide partijen over de aanleg van een bocht in de tunnel onder het Stationsplein. Gemeente en Smitsloo wilden dit op verschillende manieren doen. Smitsloo verloor zijn dispuut met de gemeente. Het afscheid van Smitsloo werd tevens aan gegrepen om de Nederlandse Spoorwegen de Tulip Town Award te overhandigen. De NS heeft volgens Lelden Centraal de prijs ge wonnen omdat ze het meest heeft bijgedra gen aan de verbetering van het Leidse sta tionsgebied. Genomineerden die voor de prijs uit de boot vielen waren het Nationaal Na- tuurhistoisch Museum en het Medipark De aanleg van een u-tunnel onder het Stations plein is voor Smitsloo in tien jaar tijd het eni ge 'onoverkomelijke' geweest in de plannen voor het stationsgebied. Smitsloos stichting was een felle tegenstander van de bocht. „Met die rottige verkeersbocht moeten we toch leren leven." zei de vertrekkend voorzit ter gistermiddag in het Pesthuis Voor het overige toonde de bedrijfsmakelaar zich tevreden met de behaalde resultaten In h. i rtaüompibltd „In tfan Jaar tijd is voor een miljard narde guldens geïnvesteerd In het stationsgebied." Smitsloo nam na tien jaar afscheid. De stich ting gaat vanaf vandaag verder als de vereni ging Leiden Centraal De vereniging behartigt de belangen van bedrijven en Instellingen rond het Lelds stationsgebied fOh BIN Ol DHUYN Wouter Kuyper verketterd om zijn protesten tegen nieuw museum Leiden wil scheve verhouding rechttrekken Door ruimtegebrek zijn wij genood zaakt honderden meubelen tegen spotprijzen weg te doen, waarna wij met het verbouwen kunnen beginnen. Met kortingen van 10 tot liefst 60%. Wat een mazzel als u juist nu besluit uw meubelen te kopen!! Zo houdt u véél geld in uw zak. Profiteer hiervan en kom snel!!! Er is veel haast geboden!!! ALLEEN IN VESTIGING HEERHUGOWAARD VESTIGING O WAARD HEERHUGOWAARD Galileistraat 3-5-7-11 tel: 02207 - 4 49 57 (langs de Westerweg N242 Alkmaar-Leeuwarden) IX' oudere jeugd in Leiden (twaall tot achttien jaar) heeft veel minder speelruimte dan de jongste jeugd (nul tot zes jaar). Ook zijn er in sommige kinderrijke buurten veel minder speelplaatsen dan in andere wijken. Dat blijkt uit een inventarisatie van bet aantdl speelplekken binnen de stadsgrenzen. leiden annft van aarsendaarentegen K min of meer be zaaid met speelvoorzicningcn. Voor tie jongste leeftijdsgroep (1095 kinderen) zijn er maar liefst 46 speelplaatsjes. „Len scheve verhouding", verklaart N. van Heest van de gemeentelijke afdeling beleid en groenbehecr. „Een verhou ding die historisch zo is ge groeit! omdat er klaarblijkelijk aan planning van de speelplek ken over de stad niet veel aan dacht is besteed." Wethouder I Laurier (Groen Unks) van welzijn verklaart aan de hand van de binnenkort te verschijnen speelruimtcnota een poging te willen wagen om systematischer nieuwe speel plekken aan te leggen. Hij wil daarbij ook speciaal aandacht besteden aan de wat oudere In de leeftijdscategorie nul tot zes jaar is er gemiddeld één speelplek op de vijftig kinderen, in de leeftijdscategorie zes tot twaalf jaar is de verhouding één op honderd en voor de oudste leeftijdsgroep tot achttien jaar is er één sport- of ontmoetings plek per 150 jongeren. Ook het aantal speelplekken per wijk is in de loop der jaren scheefgetrokken. Het wijkdeel Zuid-Oost (onder meer Room burg, Waardeiland, Cronesteijn en Professorenwijk) telt slechts vier speelplaatsen voor de jong ste leeftijdscategorie terwijl daar zo n 780 kinderen wonen. Voor de jongeren van twaalf tot acht tien jaar is er helemaal geen voorziening. De Stevenshof jeugd, „longeren hebben de neiging om zich op bepaalde plekken tejer/amelen k /iet in sen daarvoor een beetje angstig zijn. Maar het valt ook op dat je in goed overleg met de longeren zelf vaak tot een goede oplos sing kunt komen." Uit de inventarisatie van de speelplekken blijkt dal het met ae i wall telt ovei het algemeen meevalt „We zijn geen enkele s|K*elplek tegengekomen, du- het predikaat 'slecht' verdient", aldus V.ui Beest ,.i i ritten ei een aantal bij die matig van kwaliteit zijn. maar die zien er hooguit een beetje verveloos uit oi /ui.-ii oii.ii-i .ir graffld Wat de kwaliteit betreft moet de geineent de komende jaren overigens wel een probleem op losse n Over niet al te lange tijd worden de nieuwste LG-eisen op het gebied van veiligheid van kracht. Van Beest: „Op veel speelplekken zullen we de on oergrond moeten aan pannen Die is te hard." den haag persbureau cerberus Het gerechtshof in Den Haag heeft gisteren twee pompstations een in Ixiden en een in Sassen neim - veroordeeld tot boetes van 1000 er^750 gulden. De bezinestalions overtraden de winkel sluidngstijdenwet. De economische politierechter veroordeelde de poinpstions al eerder Uit derge lijke boetes, maar de pomphouders gingen in ho ger beroep, /ij maken bezwaar tegen het winkel sluitingstijdcnbesluit dat vanaf I januari 1991 geldt. Vanaf die datum moeten benzinestations op een gele kaart hun openingstijden aangeven. Buiten die tijden mochten ze wel open zijn maar geen 'niet weg-gebonden artikelen' meer verko pen zoals haardhlokken, bloemen ol speelgoed. Begin 1991 verbaliseerde de ledienst een groot aantal pomphouders. I wee weken geleden stonden er veertien terecht, onder wie die uil D-iden en Sassenheim. Dc betrokken pomphouders Voerden aan dat door het nieuwe besluit oneerlijke concurrentie ontstaat omdat de grote benzinepompen langs de snelweg veel minder van de verkoop van 'vreem de' produktcn afhankelijk zijn. Ook wilden de pomphouders een onderzoek laten uitvoeren naar de vraag welke nrodukten wel en welke niet onder het besluit vallen. Zo mogen bijvoorbeeld tot hun verbazing wel condooms verkocht wor den. ook al lijkt dat een niet weggehouden pro dukt. Het hof ging daar echter niet op in, hield zich strikt aan de regelgeving en vonniste in na genoeg alle gevallen overeenkomstig de eis van aanklager, mr. H. de I loogh. leiden hans koenekoop Nee, hij is geen museumhater. Ja, hij heeft een prettig gevoel overgehouden aan het eerste, onverwachte succes in zijn pro testmars tegen de nieuwbouw- plannen van het Nationaal Na- r tuurhistorisch Museum (NNM) in Leiden. De Raad van State i besliste vorige week dat de eer- ste paal van het grootste en 1 duurste museumcomplex van Nederland nog niet in de grond aan de Darwinweg mag. Toch heeft Wouter Kuyper de fles champagne niet ontkurkt. De enige bestuurder en tevens eni ge donateur van de Leidse stichting Arent van 's-Gravesan- de is geen uitbundig mens. Maar van binnen gloeit de voldoening na. „Als iedereen zich tegen je keert, dan speelt de gedachte wel eens op dat je het verkeerde spoor volgt. Maar na de laatste rechtszitting weet "ik beter. Daar zat een onpartij- i dige rechter die luisterde naar argumenten." F.n dat doen de partijen die hem verketteren niet, zegt Kuy per. De museumdirectie, archi tect F. Verheijen, bouwer/finan- cier Mabon en gemeente Lei- ■j den denken dat hij bezwaar maakt om het bezwaar maken. Dat hij alleen maar wil pesten, f I 'Zijn stichting heeft geen maat- I schappelijk draagvlak', voerde gemeente-ambtenaar Gerda Schramm tijdens de zitting aan. „Maar dat is geen inhoudelijk argument, heeft ook de rechter igezegd." Wouter Kuyper woont zelf in een monumentaal huis. De na tuurkundige Paul Ehrenfest i (1880-1933) woonde in de jaren 1 twintig in het pand aan de Witte I Rozenstraat, waar Albert Ein- j - stein geregeld logeerde en mu- I siceerde met Ehrenfest. Kuyper is een groot kenner L van de zeventiende en achttien- [I de eeuwse architectuur. Hij legt jl momenteel de laatste hand aan c. een boek over de intrede van de c' Renaissance in de Nederlandse jj architectuur. Als zodanig durft C, hij de nieuwbouwplannen voor Ci het nieuwe museum te kraken. Wouter.Kuyper voor het Pesthuis: „Nieuwbouwplan natuurhistorisch museum is ondoordacht en overhaast gemaakt." fojo bin Dl bruyn „Het is een ondoordacht plan dat geen rijpe indruk maakt. Overhaast gemaakt. Dat zie je als architect." Uit daL eigen oordeel put Kuyper de motivatie om tegen elke vergunning een bezwaar schrift in te dienen. „Dat Pest huis is bij de eerste restauratic al min of meer verpest. /Mie ko zijnen zijn verkeerd gerecon strueerd. En nu dreigt bij de ko mende verbouwing een tussen muur met historische betekenis verloren te gaan. Als dat ge beurt, dan kun je bij het Pest huis nog nauwelijks spreken vaneen monument." Daarom dringt Kuyper in al zijn pleitnota's aan op bijscha ving van dc plannen. „Ik ben niet tegen die nieuwbouw, ook al vind ik dat een lelijk, wijdlo pig gebouw waarin het perso neel zich straks helemaal ziek loopt. Wat mij betreft verplaatst de architect alleen de loopbrug. Door dat ding (145 meter lang en 9 meter hoog, red.) niet dia gonaal, maar loodrecht op het Pesthuis aan te leggen, wordt alles veel beter. Hoeven ze al leen maar een onbeduidend huis uit de vorige eeuw voor te slopen. Maar daar willen ze niet Kuyper alias de stichting Arent van 's-Gravesande (ver noemd naar de 1-eidse stadsar chitect die in de zeventiende eeuw onder meer de lakenhal en het Hofje van Brouchhoven ontwierp, red.) vecht voor een zaak. „We hebben in het grote Europa al geen zeggenschap meer over de prijs van een pak je boter. Straks hebben we al leen nog vat op de eigen ge schiedenis en cultuur. En daar om vind ik dat je moet vechten voor elk deel dat je kunt bchou den." Dat hij daarmee in zijn eentje de bouw van een reusachtig complex, waarin bijna 100 mil joen gulden wordt gestoken, te genhoudt, interesseert hem niet. Kuyper: „De museumdi rectie mekkert over financiële verliezen door het uitstel van de bouw. Maar iedereen weet dat bij belangrijke bouwcontracten alle financiële verplichtingen pas ingaan op het moment dat de vereiste vergunningen bin nen zijn. Dat schadeverhaal is een on eigenlijk argument, verzonnen om indruk te maken op de rechter. Het museum heeft nou toch ook inkomsten van ten- toonstellingen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15