Kabinet en gemeenten eens over asielzoekers Binnenland EJ^abinet: 's Nachts meer )olitie op de snelwegen g): NAVO-oefening afgesloten Opknapbeurt Borssele op losse schroeven Acht en zes jaar geëist wegens poging tot moord Ondernemers willen zo snel mogelijk af van creditcards Op Maastricht Airport wappert voortaan ook de Duitse vlag Justitie laat verslaafde inkeldief niet meer lopen 'Oudere vindt voorlichting over brandwonden eng' Aboikonie ziet weer sprankje hoop na steun Europarlement 'DAG 28 OKTOBER 1994 5 LSEruto komt onder trein: twee doden exem» In de Limburgse gemeente Baexem zijn gistermiddag Tï'^e inzittenden om het leven gekomen, toen hun auto onder n trein kwam. De slachtoffers zijn een 64-jarige inwoner van texem en een 19-jarige Pool. Toen de trein van Roermond naar eert was gepasseerd, staken ze de spoorlijn over zonder dat de lag viel'PPer''c'llen waren gedoofd. De auto werd aangereden door ens eer 'nlerc'ty van Weert naar Heerlen. De twee mannen werden t de wagen geslingerd en meters verderop dood aangetroffen. n et treinverkeer was anderhalf uur gestremd, inaparl ur' leer omzet voor kansspelorganisaties an CoN HAAG ^r'e grootste organisaties voor kansspelen hebben u. »rig jaar fors hogere omzetten geboekt. De Postcodeloterij be- aniialde 46 procent meer omzet (238 miljoen), de Staatsloterij 4 """""■^•ocent meer (804 miljoen) en de SNS (lotto/toto) 66 procent jeer (268 miljoen). Dat blijkt uit het jaarverslag van de Stichting cploitatie Nederlandse Staatsloterij dat gisteren bekend werd ?maakt. legaal asbest gestort )sser Op enkele wegen rond het Overijsselse Losser is gisteren legaal ongeveer 5.000 kilo asbest gestort. Het gaat om platen, i aarvan sommigen zijn gebroken. Daardoor bestaat het gevaar at schadelijke vezels vrijkomen. Voor de gemeente is dat reden chti platen af te dekken. De politie is een onderzoek begonnen ak®'ciar de herkomst van het asbest. in het Nieuwe specialistenfederatie ^^■^stelveen De Ziekenfondsraad heeft minister Borst (volksge- r7 ondheid) gisteren geadviseerd de Nederlandse Specialisten Fe- ■*4ffllerat'e (NSF) te erkennen. Dat betekent dat de NSF voortaan sa- j Li en met de al veel langer bestaande Landelijke Specialisten ereniging (LSV) met de zorgverzekeraars kan onderhandelen. NSF, die zich van de LSV heeft afgescheiden omdat ze vond lat die de strijd om de specialisteninkomens niet goed voerde, 2.000 leden. De LSV heeft 7.000 leden. Ontvoerde Irakese vrouw weer terug middelburg» De poltie heeft gisteren in een woning in Venlo de ^■8-jarige Irakese vrouw gevonden die de dag daarvoor in Zierik- i^Hjee was ontvoerd. Volgens de politie maakt de vrouw het naar W' Omstandigheden redelijk. De politie vond de vrouw op aanwij- *ing van twee mannen die zich gisteren op het bureau in Venlo neldden en zeiden dat ze betrokken waren bij de ontvoering. De familie van de vrouw was het er niet mee eens dat de vrouw J^Éen relatie had met een Nederlandse man. al Bi ocal 6.2 (et kabinet wil dat de politie jtensiever toezicht houdt op p Nederlandse wegen. Vooral nachts is meer controle nood- Bïkelijk. Daarmee moet de roeiende criminaliteit op en [ngs de snelwegen worden te- ^ngegaan en de verkeersveilig- eid worden verbeterd. De jannen werden gisteren be- L-nd gemaakt tijdens de ope- jng van een nieuw pand van et Korps Landelijke Politie Hensten in Breda. Volgens de verantwoordelijke ^^^linisters Sorgdrager (justitie) Jorritsma (verkeer) zou-een j^Bl-uurstoezicht een wapen (^Hunnen zijn tegen onder meer ^Hlegale mest- en afvaltranspor- ^Bii, drughandel en prostitutie ^^kngs de snelweg. Deze activi- eiten vinden meestal 's nachts Maats. De bewindslieden wijzen ook >p het belang 24-u bestrijding mensensmokkel. Bovendien worden automobilisten door permanente controles aangezet tot een beter rijgedrag. Ruim tien procent van alle ongeluk ken gebeurt 's nachts, meestal als gevolg van alcoholgebruik en te hard rijden. Het Korps Landelijke Politie diensten reageert verheugd op de aankondiging van de minis ters. Volgens een woordvoerder is het hard nodig dat ook 's nachts wordt gepatrouilleerd. „Rustplaatsen langs de weg dreigen criminele locaties te worden en ook de toenemende criminaliteit rond benzinesta tions baart ons zorgen", aldus een woordvoerder. Het kabinet wil volgend jaar ook de pakkans opkrikken voor snelheidsovertreders, vooral door extra inzet van politie op wegen waar 50 of 80 kilometer per uur mag worden gereden. Op die wegen is de verkeerson veiligheid het grootst. jpgepakte junks die zich bij herhaling schuldig maken aan pijvoorbeeld winkeldiefstal, ^♦Eaan binnenkort onmiddellijk pet huis van bewaring in. De of- finer van justitie zal hen vervol- yjmti pens snel voor de rechter bren- jfft} pen. De Tweede Kamer is giste ren zij het met een kritische noot akkoord gegaan met pen voorstel van minister Sorg- njzi. prager (justitie). Het is Justitie al jaren een strekjdoom in het oog dat de politie (verslaafde winkeldieven een [uurtje na arrestatie al weer ioet laten lopen. In afwachting in een eventueel proces, soms naanden, plegen zij vrijwel da- •iijks nieuwe diefstallen. De minister is het met de Ka- harskamp» Op het militaire oefenterrein bij het Gelderse Harskamp is gisteren de NAVO-oefening 'Coopera tive Spirit' afgesloten. De Belg Willy Claes (tweede van links) maakte daar voor het eerst zijn opwachting als secretaris-generaal van de NAVO. Hij schudt defensieminister Voorhoeve (tweede van rechts) de hand. FOTO REUTER JERRY LAMPEN Ambulances zijn vaak onveilig m haag Ambulances zijn vaak onvei-' lig. Dat komt doordat aan het weggedrag en de inrichting van de ziekenwagens nog hel een en ander schort. De meeste ambulances worden niet op veiligheid bij ver keersongelukken getest. Dat blijkt uit onderzoek van TNO in opdracht van de stichting Sovam. In die stichting zijn werkgevers en werknemers in de particuliere ambulan- ce-sector vertegenwoordigd. De naar verhouding zware opbouw van een ziekenauto is geconstrueerd op een nor maal chassis. Dat maakt de verdeling van het gewicht anders dan bij de gebruikelij ke auto's. Daarbij komt dat voor spoedhulp allerlei mate riaal nodig is. Dat zit in kis ten of houders aan de wan den van het ziekencomparti- ment. Bij snelle ritten in ex treme omstandigheden kan het voorkomen dat spullen losraken en door het com partiment 'vliegen'. Dat bete kent risico's voor patiënt, verpleger en chauffeur. PvdA en Groen Links tegen, D66 twijfelt den haag gpd De Tweede Kamer twijfelt aan het nut van een grondige op knapbeurt van ile kerncentrale in Borssele. PvdA en Groen- Links wijzen het verder oprek ken van de levensduur van de centrale af, D66 twijfelt nog. De partijen zijn niet bang voor een schadeclaim van de SEP (de ge zamenlijke elektriciteitsbedrij- le) als de vergunning voor de modernisering wordt ingetrok ken. Groen Links-woordvoerder Rabbae hekelde gisteren de wij ze waarop de kerncentrale de vergunning voor de modernise ring heeft verkregen. Dat besluit is half augustus door het demis sionaire kabinet genomen ter wijl de Kamer op reces was. Rabbae noemt dit 'een dubieu ze handelwijze'. Minister Wijers (economische zaken) ontkende dat. De Kamer heeft eind juni al een voorbe houd gemaakt over de moder nisering van Borssele. Met die kanttekening is de SEP de ver gunning verstrekt. De Kamer bespreekt de plannen voor Borssele over twee weken. Vol gens medewerkers van Wijers staat het de Kamer dan vrij de vergunning alsnog in te trekken. CDA en WD willen daar niets van weten. Met de steun van D66 kar erder beid voor modernisering. Tij dens het vorige kabinet waren de Democraten (toen nog op positie) echter tegen moderni sering. Het D66-verkiezingspro- gram stelt dat Borssele dicht moet als de economische le vensduur ten einde is, maar vol gens de huidige D66-fractie ver biedt het program 'verlenging van de levensduur' niet. SEP-directeur Ketting dreigt met een schadeclaim van 160 miljoen gulden als de Kamer de vergunning voor modernisering vernietigt. Dat bedrag is inmid dels al in de opknapbeurt geïn vesteerd. Minder woningen nodig voor zogenoemde statushouders Het kabinet en de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) hebben gisteren een akkoord bereikt over de huisvesting van asielzoekers. De gemeenten blijven in 1995 toch asielzoekers zonder verblijfsvergunning in wo ningen huisvesten. Dat is mogelijk doordat zij minder plaatsen hoeven vrij te maken voor erkende asielzoekers (statushouders). den haag anp- nuari 1995 alleen nog asielzoe kers met een verblijfsstatus zou- Volgens minister Dijkstal (bin- den huisvesten. Het Rijk zou de nenlandse zaken) is de overeen- opvang van niet-statushouders komst belangrijk voor de pro- op zich nemen. Die scheiding is blemen met de zogeheten niet- volgens Dijkstal nu verschoven statushouders. De opvangcen- naar 1 januari 1996. tra voor asielzoekers zitten door Het aantal plaatsen dat de ge- de grote toestroom nog steeds overvol. Het kabinet ziet vol gens Dijkstal dan ook geen mo gelijkheid die nieuwkomers vol gend jaar in de centra op te vangen, zonder een beroep op de gemeenten te doen. Begin dit jaar was afgespro ken dat de gemeenten na 1 ja- die houders beschikbaar houdt, bouwen zij gedurende het vol gend jaar af van 25.000 tot 15.000. Per 1 januari 1996 krijgt geen enkele asielzoeker zonder verblijfsstatus meer in de ge meenten een woning. De 15.000 niet-statushouders die dan nog in woningen zitten, mogen daar volgens VNG-voor- zitter Opstelten blijven als zij een verblijfsstatus hebben. Op stelten, tevens burgemeester van Utrecht, heeft erop aange drongen dat de niet-statushou ders die van de gemeenten vol gend jaar een plaats krijgen, kansrijke asielzoekers zijn. Tegenover die tegemoetko ming van de gemeenten staat de ruimere tijd die zij krijgen voor het vrijmaken van plaatsen voor asielzoekers met verblijfs status. De gemeenten zouden volgens een eerdere afspraak vóór 1 januari 1995 37.000 plaatsen voor toegelaten asiel zoekers vrijmaken. Dat aantal is teruggeschroefd naar 25.000 en de termijn is verlengd tot 1 juli 1995. Het kabinet heeft dat aan gedurfd omdat Nederland op dit moment al minder asielzoe kers toelaat. Verder is overeengekomen dat de gemeenten voor zowel de toegelaten als nog niet toe gelaten asielzoekers gebruik mogen maken van wisselwo ningen. Voor elke toegelaten asielzoeker krijgen de gemeen ten tot 1 juli 1995 8.000 gulden. In maart vindt opnieuw overleg plaats hoeveel geld daarbij komt voor onderwijs en inbur gering. Verder heeft de VNG staatsse cretaris Schmitz (justitie) toege zegd mee te werken aan het vinden van gebouwen die als opvangcentrum voor nieuwko mers kunnen dienen. De be windsvrouwe heeft op haar beurt beloofd vaart te zetten achter de verwijdering van de naar schatting 8.000 uitgeproce deerde asielzoekers die in ge- woningen zitten. den bosch anpDe 20-jarige heeft het slachtof fer met acht kogels ernstig ver wond. De jongste had geldschulden bij de oudste. Die tipte hem over een klus. hij moest iemand vermoorden. Dat probeerde hij ook, zo bekende de man voor de rechtbank, maar de aanslag mislukte. De vrouw, die de min nares van de oudste verdachte ge man van zijn vermeende zou zijn (hij ontkent dat overi- minnares te hebben uitgelokt, gens), staat later terecht. De officier van justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren acht en zes jaar cel ge- Geldrop en Helmond wegens poging tot moord. De 29-jarige tegen wie de hoogste straf werd geëist, wordt ervan verdacht de poging tot moord op de 47-j< delft «anp„De creditcard is een duur, technisch verouderd en onveilig betaalmiddel", zo stelt de orga nisatie. De chipkaart komt ech ter pas in 1996 in grote omvang op de markt. De ondernemersorganisatie vindt dal bedrijven nooit scha de mogen ondervinden van het verouderde creditcard-systeem. De banken hebben de afgelo pen jaren creditcards enorm ge promoot, maar om de veiligheid hebben ze zich minder bekom merd, stelt de organisatie. De ondernemersorganisatie MKB-Nederland vindt dat er zo snel mogelijk een einde moet komen aan het gebruik van cre ditcards. Deze kaarten zijn voor de ondernemers bijzonder duur in het gebruik en bovendien zeer fraudegevoelig, zoals het VARA-programma Kassa deze week liet zien. MKB-Nederland, voortgekomen uit KNOV en NCOV, vindt dat de creditcard snel moet worden vervangen door de veel veiliger chipkaart. mer eens dat een recidivist met een drugprobleem niet te lang in voorarrest moet zitten. Daar voor is het cellentekort te groot. Regering en parlement hopen dat de rechters zwaar verslaaf den zoveel mogelijk zullen ver oordelen tot verplicht afkicken gecombineerd met een zoge noemde taakstraf. PvdA en WD hadden gisteren wel enige moeite met het voor stel. De WD'er Korthals noem de het zeer ingrijpend iemand die alleen nog maar verdachte is van een klein vergrijp al meteen op te sluiten. Dat staat volgens hem op gespannen voet met het Europese Verdrag voor de Mensenrechten. Maar de WD stelde uiteindelijk dat de veilig heid van de samenleving be langrijker is. maastricht gpd rrifti ïfff] Tientallen ballonnen kozen vanaf vliegveld Beek, dat gisteren werd omgedoopt ii De burgemeester van het Duitse Aken zal zijn hoge gasten die per vliegtuig arriveren voortaan op Maastricht Airport in Beek verwelkomen. Aken heeft zich gisteren definitief afgekeerd van de Duitse luchthavens Keulen - /Bonn en Düsseldorf. Aanlei ding zijn de enorme verkeers opstoppingen van en naar deze vliegvelden. De hoge gasten die Aken bezoeken, hebben nu hun eigen luchthaven. En die ligt in Maastricht. Maastricht Airport kreeg gis- tricht Aachen Airport. De Duitse, driekleur wappert nu ook op het luchthavengebouw, te midden van de Nederlandse en Europe se vlag. Ook de Belgische heeft er een plaatsje, aangezien de stad Tongeren al veel eerder aandeelhouder werd van de luchthaven. Financieel stelt de deelname van Aken niet veel voor. Slechts 50.000 gulden heeft de Kamer van Koophandel in de luchthaven gestopt. Nau welijks genoeg om een nieuwe lichtbak voor de naamswijzi ging van te betalen, zo werd al eerder schamper opgemerkt. Algemeen-directeur W. Jense an de luchthaven reageerde laar wat geïrriteerd op en ook Aken hadden ze niet echt om het reke tie rond die lachen. „Wij amswijziging ianier lichtbak moete beschouwen de niet als een goedkopi om hel imago van onze eigen regio te verbeteren", aldus dr. Otto lischweiler, voorzitter van de Akense Kamer van Koophandel gisteren. Ilij voegde er bovendien aan toe dat de Kamer van Koophan del ervoor zal zorgen dat zoveel mogelijk Akcnarcn gewoon van af Beek het luchtruim zullen kiezen. Uit een enquête is ge bleken dat tweederde van de Akense ondernemers vanaf Beek zal gaan vliegen als er goe de lijnverbindingen bestaan. Met deze gegevens gaat de Kamer de boer op, op zoek naar luchtvaartmaatschappijen die om 'zo'n potentieel niet meer heen kunnen'. Lufthansa lijkt al interesse te hebben om vier keer per dag te vliegen op Mün chen. Een veel kleinere maat schappij zou wel wat voelen voor een regelmatige lijnverbin ding Maastricht-Berlijn. den haag «wang an oe „Breekt u uw hoofd over een sinter klaascadeau voor de kleinkinderen? Een brandwondenwijzer is in ieder ge- val iets aparts." Irene van den Aardweg van de Nederlandse Brandwonden Stichting laat haar fantasie de vrije loop om het publiek op leeftijd te boei en. Instemmend geknik als een leus van de stichting voor het eerst uit haar mond rolt: 'Het is gebeurd voor je het weet'. Afkeurend gesis bij een verhaal over mensen die denken dat je tand pasta op een brandwond moet smeren, omdat het zo lekker fris is. I De Nederlandse Brandwonden Stichting I stuurt komende week haar collectanten de straat op. Een van de bestemmingen van het opgehaalde geld: voorlichting I aan 55-plussers. Zij zijn na kinderen tot twaalf jaar de grootste risicogroep op het gebied van brandwonden. Gewapend met film, dia's en-een volle koffer met folders trekken de achttien consulentes van de stichting door het land. Vandaag het dienstencentrum Het Klokhuis in Den Haag. Nerveus staan de organisatoren bij de deuropening: als er maar wat mensen komen. Het worden er dertien, inclusief het bestuur, en op één na zijn het alle maal vrouwen. „Mannen vinden dit vrouwengedoe en beneden hun stand. Voor bingo staan zij wel in de rij", meldt de enige heer die is komen opdraven. Consulente Van den Aardweg kijkt uitda gend de zaal in. „Is nylon licht ontvlam baar", zegt zij. De bordjes gaan omhoog. Op één na zegt iedereen 'ja'. Fout. Nylon smelt vooral. „Kan bij een pan op een elektrische kookplaat ook de vlam in de pan slaan." Weer denkt bijna iedereen van niet. Opnieuw onjuist, olie kan ook dan gaan branden: door oververhitting. „Wat doe je als je kleindochter op een stil stukje strand kokendhete koffie over haar arm krijgt." Sommigen verklaren dat zij geen zeewater zouden gebruiken. Dat is niet verstandig, verbeten de voor lichtster. „Zelfs al sta je bij een vieze sloot, koelen is op zo'n moment heel be langrijk. Het is een noodgreep, want la ter kunnen door dat smerige water infec ties ontstaan. Maar daar is wat aan te doen; een brandwond is toch erger." Veel ouderen weten niet dat koelen be langrijk is na een verbranding, bena drukt Van den Aardweg. En üls ze het doen, doen ze het meestal te kort. Dat laatste gebeurt vaak omdat ijskoud water wordt gebruikt: dat irriteert te snel. Het is beter de wond met iets minder koud water te koelen, want dat houd je langer vol. Tijdens de voorlichtingssessie komen ui teraard de sterke verhalen naar boven. Een voormalige verpleegkundige moet denken aan een jonge vrouw die op weg naar een feestje haar haar met wasbenzi ne in model had gebracht. „Omdat dat zo snel droogt." Het laat zich raden wat er gebeurde toen zij zich in de buurt van de geiservlam voorover boog. Iemand anders herinnert zich steeds meer onge lukjes uit het verleden. Van de steekvlam in de asbak met papierpropjes tot aan de kerstboom met echte kaarsjes, die plot seling in brand stond. „Gelukkig was mijn man er toen nog. Die was altijd heel snel." AI dan niet uitgerust met aangeschafte pennen, tasjes of een pakje noodverband gaat iedereen weer huiswaarts. „Dit was een pittig publiek", stelt Van den Aard weg tevreden vast. „Soms heb je een zaal die je stokstijf blijft aankijken. Niemand zegt dan wat. Je hebt er ook weieens een paar die zitten te dutten." Van den Aardweg draait ook weieens voor een halve man en een paardekop haar verhaal af. Op de vraag waarom al die andere 55-plussers wegblijven hoort zij dan: „Omdat het ze eng lijkt. Zij zijn bang dat ze griezelige plaatjes van brandwonden te zien krijgen. Maar als Brandwonden Stichting zijn wij er niet op uit om de mensen bang te maken. Al leen aan EHBO'ers laat ik nare foto's zien. Daarbij gaat wel eens iemand van zijn stokje." rotterdam gpd Huilend van blijdschap heeft de onlangs uitgewezen Surinamer Henny Aboikonie vanuit Para maribo gereageerd op de onver wachte steun van het Europees Parlement. „Ik heb weer een beetje hoop; er zijn nog mensen die om me geven", zegt de oud strijder van het Junglecomman do, nu drie Europese volksverte genwoordigers (Janssen van Raay, Pex en Van Bladel) bij de- Nederlandse regering hebben aangedrongen op zijn onmid dellijke terugkeer. De ex-informant van het Haagse justitiële opsporings team CoPa noemt de situatie in Suriname gespannen. Hij zou voortdurend worden gecon fronteerd met indirecte bedrei gingen. „Alle Surinamers die ik tot nu toe heb ontmoet, vertel len dat aanhangers van Bouter- se (ex-legerleider, red.) me ka pot zullen maken omdat ik de Nederlandse inlichtingendienst heb geïnformeerd over de drug handel en de decembermoor den in Suriname." Bij zijn aankomst op vliegveld Adolf Pengel, vorige week vrij dag, is Aboikonies paspoort in beslaggenomen. Het reisdocu ment zou inmiddels bij de Mili taire Politie in Paramaribo lig gen. „Maar daar durf ik echt niet heen." Den Haag heeft nog niet gere ageerd op het verzoek van de drie Europarlementariërs en de n het Europees Parlement, HÜnsch. Een woord voerder van Justitie meldt dat minister Sorgdrager het verzoek eerst met haar staatssecretaris Schmitz wil bespreken. Ook Buitenlandse Zaken wilde gis termiddag niet op de in menging van het Europees Par lement reageren. Europarlementariër Janssen van Raay (CDA) heeft de Neder landse regering begin deze week gewaarschuwd. „Aboiko nie geniet nu de bescherming van het Europees Parlement. Als hem iets overkomt, breekt hier in Straatsburg een rel uit en krijgt Nederland een ongekend hoge rekening gepresenteerd: die van misdadig gedrag en schending van de mensenrech-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5