Model Arlette in 150 plakjes gesneden Debuut nog niet af: schrijver al miljonair Cultuur Kunst Nationaal concours voor onbekend schrijftalent Rillingen over je rug en tranen in je ogen bij Ex Animo Ophef in Europa over 'Natural Born Killers' Vernieuwde Denon-vleugel in Louvre vandaag weer open En steeds die stralende toon van de fluit VRIJDAG 28 OKTOBER 1994 van Paul Constantin Dominique Tetar van Elven (1823-1896) wordt op 8 november bij veilinghuis Sotheby's in Amsterdam geveild. De aquarel heeft een afmeting van 29 bij 23 cm en was te zien tijdens de tentoonstelling Kunstbezit Oud Al in de Laken hal te Leiden in juni 1950. Sotheby's verwacht dat het schilderij zo'n 15.000 tot 20.000 gulden op zal brengen. Kijkdagen: 4 tot en met 7 november van 10.00 tot 16.00 uur, Rokin 102 in Amster dam. Arthur Miller hoogleraar in Oxford Oxford De Amerikaanse toneelschrijver Arthur Miller is be noemd tot bijzonder hoogleraar in de hedendaagse theaterkunst aan de universiteit van Oxford. De auteur van 'Dood van een handelsreiziger' is voor een jaar aangesteld en zal minimaal drie lezingen per jaar houden, deelde de universiteit gisteen mee. De leerstoel werd eerder bekleed door onder anderen de Ameri kaanse componist Stephen Sondheim en de Britse toneelschrij vers Alan Ayckbourn en Peter Shaffer. Kunst te kijk in regiogemeenten regio In het Ambachts- en Baljuwhuis in Voorschoten is van 29 oktober tot en met 20 november werk te zien van Kevin Ha milton. De expositie aan de Voorstraat 12 is dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Piet de Jong exposeert van 4 november tot 16 december foto's in het verpleeghuis 'Leythenrode' aan de Hoogmadeseweg 55 in Leiderdorp. Het werk is dagelijks van 10.00 tot 20.00 uur te bezichtigen. Bij Expressie '70 aan de Cor nells Geellaan 2 in Alphen aan de Rijn worden van 5 november tot en met 1 december schilderijen van Willem van den Broek tentoongesteld. De openingstijden zijn van ma tot en met vrij 10.00 tot 12.00 uur en van ma tot en met do 14.00 tot 16.00 uur en 19.30 tot 21.30 uur. Theater over drugs bij SCUM katwl) kaan zee» 'Aap op je rug' is een theaterstuk over drugsge bruik dat op dinsdag 1 november wordt gespeeld in SCUM, het jongerencentrum aan de Noordduinseweg 3 in Katwijk aan Zee. De voorstelling is bedoeld om jongeren te confronteren met hun houding en gedrag ten opzichte van softdrugs. Vanaf 19.15 uur is de zaal in het centrum geopend, de toegang is gratis. Rock 'n roll met rockabilly band ussEIn tapperij 'De gewoonste zaak' aan de Schoolstraat 11 in Lisse wordt op zondag een rock 'n roll feest gehouden. Op het feest, dat om 14.00 uur begint, treedt de Amerikaanse rockabilly band 'Big Sandy the fly-rite trio' op. Deze band tourt op dit moment door Europa met hun nieuwe cd 'Route 66'. Ook de 'Barnstompers' verzorgen deze middag een optreden. Morgen avond treedt daar ook de Schotse band 'Shooglenifty' op. Deze band speelt vanaf 22.30 uur een repertoire dat voornamelijk Schotse en Ierse nummers bevat. 'Leids Stadhuis' bij Sotheby's Amsterdam Het schilderij 'Gezicht op het stadhuis van Leiden' Het 'gezicht op het stadhuis van Leiden' van de kunstschilder Con stantin Dominique Tetar van Elven gaat bij Sotheby's onder de ha mer. foto pr/sothebvs R'dam kandidaat culturele hoofdstad Rotterdam Rotterdam'stelt zich kandidaat als culturele hoofd- stad van Europa in 2001. De kandidaatstelling is met overgrote te meerderheid goedgekeurd door de gemeenteraad van de Maas- n stad. Het kabinet kan in december Rotterdam voordragen bij de isi Europese cultuurministers. Zij maken in juni 1995 een keus uit ijl Rotterdam, Bologna, Barcelona en Oslo. Een Britse debutant als romanschrijver, Nick Evans, is halverwe ge zijn eerste roman miljonair geworden. Evans, een onafhanke lijk filmproducent, werkt nog aan het boek, The Horse Whispe rers (Influisteraars van paarden), over een man met een bijzon- ei dere gave om wilde paarden te temmen. De eerste 215 pagina's zijn in het Amerikaanse Hollywood al bij voorbaat goed aangeslagen. Robert Redford. die er een film van wil maken, kocht het werk voor circa 5,6 miljoen gulden. ,,Het is onthutsend", vertelde Evans de Britse krant The Daily ie Mirror. „Het is overdonderend, maar ook angstaanjagend, orn aat ik pas de helft van het boek heb geschreven. Ik moet de gek te nu even vergeten, gaan zitten, de deur op slot doen en het boek afronden." CHEF ANNEMIEK RUYGROK, 071 -356471. PIV.-CHEF JAN RIJSDAM, 071 -356472 Jurrien Strelitski's 'transparante mens' bij Leidse galerie 'olgencl jaar in Leidse schouwburg Het is een tijdje stil ge weest rond Art Acrylaat: de laatste tentoonstelling vond een half jaar geleden plaats. Op de opening af gelopen zondag van 'De transparante mens, scan project fase 2' van de kun stenaar Jurrien Strelitski, werd dan ook gesproken van 'een flitsende come back' van de galerie. leiden esther gottschalk In 1990 begon Art Acrylaat (A A) als galerie en werkplaats aan de Nieuwstraat (met de op vallende kubussen op stokjes voor de deur). De werkplaats voert eigen ontwerpen of die van derden uit in perspex. Ze bewerken modern acrylaat op ambachtelijke wijze, het pro- duktieproces is handmatig en de series zijn klein. Zowel be drijven als particulieren kunnen bij A A terecht voor een exclu sief sieraad, meubel, vaas, of object. „A A is en blijft de eni ge galerie in Nederland die zich zo ver toespitst op het medium. Door deze vergaande speciali satie is de spoeling wel dun", zegt Annet van der Plas, die tot nu toe de galerie leidde. „Er zijn niet zoveel mensen die uitslui tend in dit materiaal werken en ook nog goed zijn. Louter en al leen een galerie draaiende hou den is dan ook erg moeilijk." Maar sinds een half jaar is het architectenbureau Van Oerle Schrama ingetrokken bij A A, of liever gezegd: de galerie en werkplaats zijn onderdeel ge worden van het architectenbu reau. Architect en eigenaar Paul Van Oerle: „Ik krijg natuurlijk veel mensen over de vloer: aan nemers, mensen uit het be drijfsleven. De zakenmensen die hier komen, zijn niet altijd gewend om een galerie binnen te lopen. Maar iedereen is altijd waanzinnig enthousiast over de werken. Vanuit mijn passie voor het materiaal blijf ik perspex promoten. Ik ga bijvoorbeeld graag aan mijn werktafel mid den in de galerie zitten met In 'Scanproject fase 2', toont Strelitski het onzichtbare menselijk lichaam in doorzichtig perspex. De computer scande het lichaam van het model van top tot teen. foto pr mijn cliënten. Zij komen zo in aanraking met onze kunste naars en worden op ideeën ge bracht over de inrichting van hun kantoor. Daar vloeien dan vaak weer opdrachten of aanko pen uit voort. Het mes snijdt zo aan twee kanten: de galerie is beheersbaar en ik kan me geen mooiere entree voor mijn zaak voorstellen." Van Oerle: „Mensen denken vaak aan acrylaat als een kil ma teriaal. Maar de toepassingen zijn zeer divers." Hij laat foto's zien van inderdaad een veel heid aan verschillende benade ringswijzen. „Zoals Strelitski met zijn materiaal omgaat bij voorbeeld, is juist heel levendig. Mensen zijn gewend aan beeld houwerken uit hout, marmer of staal. Maar ook in acrylaat kun je sculpturale effecten bewerk stelligen." Plakjes Strelitski (Delft 1949) voerde di verse werken in opdracht uit in allerlei technieken: een alumi nium object in een tehuis voor werkende jongens te Delft, twee schoolpleinen in Roosendaal, een bronzen reliëf, een ontwerp voor een landschap, een wand tapijt in een particulier huis, een serie scan-beelden. Hij voerde jarenlang research met scannen en specialiseerde zich in acrylaatbewerking. Via een tv-programma kwam hij in aanraking met een medi sche scan-techniek. Op zijn tv- scherm verscheen een hoofd in plakjes. Elke laag was gefotogra feerd met behulp van een MRI- scanner. Voor Strelitski, die het onzichtbare binnenste van de mens zichtbaar wil maken, be tekende de kennismaking met de scanner een belangrijke om slag. De thematiek van de medi sche mens loopt als een rode draad doorzijn oeuvre. „In 1972 maakte ik al series tekeningen van de slokdarm", zegt de kun stenaar. Het gebruik van medi sche technologie voegt een ex tra betekenislaag toe aan zijn onderwerp. In 'Scanproject fase 2', toont Strelitski het onzichtbare men selijk lichaam in doorzichtig perspex: hersenstructuren, het lymbisch systeem, organen. Strelitski: „Ik ben enorm ge fascineerd door beweging en de impressie van beweging. Je ziet, voelt, hoort en ruikt een veel heid aan gegevens. Al deze in formatie wordt opgeslagen in de hersenen. Deze opeenstape ling van informatie vloeit ineen, wordt één beeld in je hoofd." Rijna letterlijk past hij dit pro ces toe in zijn werk. Door de menselijke figuur totaal te ont leden en dan opnieuw weer in elkaar te zetten, schept Strelitski één beeld uit een veelheid aan lagen. Tussen de laagjes is tel kens ruimte opengelaten, het verband (de ziel?) is weg. Het menselijk oog vult echter de lij- recensie monica schiks Jubileumconcert Ex Animo: Messa di Gloria van Pucci ni en Dona Nobis Pacem van Vaughan Williams. So listen: Marleen van Dijk, sopraan, Ludwig van Gijse- gem, tenoren Tom Sol, bas. Begeleiding: Randstede lijk Begeleidings Orkest. Dirigent: Wim de Ru. Ge hoord 27/10, Pieterskerk, Leiden. Ex Animo vierde gisteren zijn vijfenze ventigste verjaardag met een concert dat de rillingen over je rug deed lopen en de tranen in je ogen deed komen. Verant woordelijk daarvoor was 'Dona Nobis Pacem' van Ralph Vaughan Williams. Het werk is weliswaar een pleidooi vóór de vrede, maar daaraan vooraf gaat een felle aanklacht tegen de meedogenloze storm (van het fascisme, de oorlog.) De boodschap van deze (voor Ex Animo be hoorlijk moderne) compositie kwam ruimschoots over bij de toehoorders in de feestelijk versierde Pieterskerk. Deze grote kerk is anders niet de idea le omgeving voor een koor om zich van zijn beste kant te laten horen. Het geluid maakte akoestisch vreemde omzwervin gen zodat de luisteraar vaak letterlijk niet meer wist wat hij hoorde. Bovendien bleef de koorklank vaak hangen achter het orkest. Voorafgaand aan 'Dona Nobis' zong Ex Animo de feestelijke Gloria Mis van Puccini. Een Mis die in de opera thuis hoort en van zijn levensdagen niet voor de kerkelijke dienst is bedoeld. Jammer dat het koor even tijd nodig had om over de eerste aarzelingen heen te komen. Ook hier kwam de zang niet altijd als een hechte eenheid naar voren, maar mooi was het desondanks! Een grote rol bij het muzikale welslagen van het hele concert speelden de solisten. Marleen van Dijk die een door merg en been gaand 'dona nobis pacem' zong. Ludwig van Gijse- gem die met zijn stralende zang de mis deed opbloeien en tenslotte Tom Sol die een huiveringwekkend 'Crucifixus' zong en die eenvoudigweg ülles liet klinken zoals het klinken moest. londen/oslo rtr/afp In verscheidene Europese lan den is ophef ontstaan rond de Amerikaanse film Natural Born Killers van Oliver Stone, over twee' psychopathische serie moordenaars. Ierland heeft de film verboden, terwijl de roula tie in Groot-Brittannië voorlo pig is uitgesteld. De Ierse filmcensor Seamus Smith kondigde aan dat de film in Ierland niet zal worden ver toond, zonder verder uitleg te geven. Warner Brothers, die de film distribueert, is in beroep gegaan tegen het besluit. De film draait sinds enkele weken in de Nederlandse bioscopen. De Britse keuring is de film nog aan het bespreken. „Hij is nog niet door de keuring en wij geven geen commentaar op films die nog niet zijn goedge keurd", zei een woordvoerder. Warner Brothers heeft daarom besloten pas volgend jaar tot vertoning in de Britse biosco pen over te gaan. De Noorse keuring besloot donderdag de minimumleeftijd voor de film wegens het geweld dadige karakter te verhogen van 15 tot 18 jaar. Minister Trond- Viggo Torgerson van cultuur, die tevens ombudsman voor de jeugd is, had hier om gevraagd. Het besluit valt samen met een discussie in Noorwegen over geweld op de televisie en in de bioscoop, nadat drie kleuters in Trondheim eerder deze maand een meisje van vijf hadden doodgeslagen. Critici in de Ver enigde Staten zeggen dat de film tot een reeks moorden heeft geleid. Regisseur Stone stelt dat het om een satire gaat over de wijze waarop de media seriemoordenaars in beroemd heden veranderen. In Italië is de Amerikaanse film Pulp Fiction van Quentin Tarantino, winnaar van de Gouden Palm van het festival van Cannes, donderdag verboden voor kijkers onder de 18. Een reden voor het besluit is niet gegeven, maar vermoede lijk stuitte ook hier het geweld in Tarantino's film op weer stand bij de censoren. In film- kringen is al verzet gerezen te gen de maatregel. 'Dirce' van de Italiaanse beeldhouwer Lorenzo Bartolini (1777-1850) is een van de ruim 400 beeldhouwwer ken in de vernieuwde Denon-vleugel van het Louvre, die vandaag voor het publiek wordt geopend. foto epa e Leidse Schouwburg is op 21 bruari volgend jaar het toneel in het eerste Nationale Tekst- hrijvers Concours. Steek-pro- ukties van Harry Kies, die ook it Leids Cabaret Festival orga- iseert, wil hiermee het tekst- hrijversvak een nieuwe stimu- ns geven en onbekende schrij- ïrs en hun teksten uit de ano- miteit halen. Nederland kent op het mo ment een bloeiende cabaretcul tuur en elk jaar produceren de cabaretfestivals weer nieuwe ta lenten. Maar tekstschrijvers die zélf hun werk niet kunnen of willen uitvoeren krijgen slechts zelden de mogelijkheid om zich kenbaar te maken. De VARA, Conamus (de stichting die zich sterk maakt voor het Neder landse muziek produkt) en Steekprodukties willen hierin verandering brengen. Het tekstschrijvers-concours bestaat uit twee categoriën, de liedtekst en de column. De in zendingen worden beoordeeld door een commissie, bestaande uit onder anderen tekstschrijver Jan Boerstol, de cabaretier Jack Spijkerman en NRC-recensent Henk van Gelder. Zij selecteren een aantal teksten die dan op 21 februari worden uitgevoerd in de Leidse schouwburg in Leiden, een paar dagen na de finale van het Leids Cabaretfestival. Wie de columns en liedjes op het podium zullen brengen is1 nog niet bekend, dit hangt namelijk sterk af van de aard van het genomineerde werk. Iedereen die niet als cabare tier of tekstschrijver werkt, of li terair werk publiceert, kan aan het concours meedoen. De tek sten moeten uiterlijk 17 novem ber binnen zijn bij: Nationaal Tekstschrijvers Concours, Post bus 246, 2300 AE Leiden. Het Louvre-museum in Parijs opent vandaag 1900 vierkante meter vernieuwde expositieruimte voor haar verzameling van ruim 400 beeldhouw werken uit Italië. Spanje, Duitsland. Vlaanderen, Engeland en Scandinavië. Een jaar na de heropening van de Richelieu- vleugel langs de Rue de Rivoli komt nu de Denon- vleugel, waar eens de paarden van Napoléon III hun stallen hadden, aan de Seine-kant van het gebouw weer beschikbaar. In tegenstelling tot de Richelieu-vleugel, die een ware gedaanteverande ring heeft ondergaan, heeft het duo Catherine Bi- zouard en Francois Pin zich kunnen beperken tot het bewaren van de architectuur en de geest van de ruimtes. De beelden zijn chronologisch opgesteld, te be ginnen met de zesde tot vijftiende eeuw met een kop van een keizerin uit Rome of Constantinopel tot Donatello, aan wie een speciale galerij is ge wijd, en Giovanni della Robbia. Onder de top stukken uit de zestiende tot de negentiende eeuw bevinden zich werken van Michelangelo, Bernini, Canova en Bartolini. De muren op de binnenplaatsen van het muse um, de Cour Napoléon en de Cour Carrée du Louvre, zijn sinds deze week op een bijzondere manier verlicht. De bedoeling was een verlichting te creëren die de illusie geeft dat de zon uit de he mel valt zonder dat de architectuur daar onder te lijden heeft. Met de ingebruikneming van de Denon-vleu gel, waarvan de opknapbeurt anderhalf jaar in beslag heeft genomen, komt een einde aan een reeks verbouwingen die het museum de afgelo pen jaren heeft ondergaan. Over drie jaar begint een nieuwe serie opknapbeurten. Dan zijn de af delingen Egyptische, oosterse, Griekse, Etruski- sche en Romeinse oudheden en kunstvoorwer pen aan de beurt. Tegelijk zullen dan de Tuilerie- en, het vlak bij het Louvre gelegen park, worden opgeknapt. nen aan van het geheel dat fei telijk niet meer bestaat. De serie van kleine werken getiteld 'de emotie (het lym bisch systeem)' lijken op het eerste'gezicht lachende poppe tjes, zegt de kunstenaar. Ik lcijk ernaar, maar voor mij is het net omgekeerd. Pas nu zie ik in de doorsnede van een of ander or gaan een glimlach op een ge zicht. De serie bestaat uit tien delen, die als je ze allemaal ach ter elkaar plaatst het lymbisch systeem vormen. „Het lymbisch systeem", zo legt Strelitski uit, is het gedeelte Van de hersenen waar de emotie huisvest. Emo ties zijn natuurlijk vaak het do mein van beeldend kunste naars, en ook van mij. Op deze manier pas ik emotie toe in mijnwerk." De serie van kleine platen, 16 x 18 cm zijn los te koop en kos ten 350,- Ze zijn daarmee de goedkoopste werken uit de ten toonstelling. Gemiddeld liggen de prijzen van Strelitski rond de 5.000,- met twee uitschieters naar de 12.000,-. Dit betreft dan ook twee meesterstukken: een staande en een liggende vrouw (zie foto) opgebouwd uit laagjes acrylaat. De liggende vrouw bestaat uit positief aan elkaar gelijmde perspexplaten, de staande is een negatieve restvorm uit ge stapelde platen. Strelitski wijst trots naar zijn model: „Arlette is de enige vrouw waarvan 150 medische scans gemaakt zijn." „En die het overleefd heeft", grapt Arlet te er achter aan. „Je moet je voorstellen dat mijn hele li chaam in schijfjes is ontleed door de computer, zegt ze. De computer scande haar lichaam van top tot teen en maakte met behulp van magnetische reso nantie laagje voor laagje foto's van haar. Arlette is zo volledig binnenstebuiten gekeerd en in 150 plakjes vastgelegd. Wie haar wil zien kan op kantoortijden bij A A binnenlopen. Jurrien Strelitski t/m 5 de cember in Art Acrylaat, Nieuwstraat 53a, Leiden, ma t/m vr 10-17 uur. Tel. 122597 muziek recensie li dy van der spek Concert 'Quartetto de Fiato'. Koos Ver heul, fluit, Theo Peeters, hobo, Walter Hekster, klarinet en Alice Hekster, fagot. Gehoord 27/10, Oudshoornse kerk, Al phen aan den Rijn. Het Quartetto de Fiato, wat zo veel betekent als blaaskwartet, is tenminste aan zijn tweede jeugd bezig- derde zal overdre ven zijn- maar dit viertal toont geen enkel teken van verval of starheid en kent het woordje 'behoudend' niet; integendeel, vuurwerk, originaliteit en jeug dig élan hiervoor in de plaats en dankzij die meerderjarigheid over het algemeen ook nog eens een groot vakmanschap. Was Haydn nog louter diver tissement waarin de fagot nog geen fraaie en vooral zekere toon produceerde, Mozart was als bewerking superieur. In het adagio Werden de opvallend lange spanningsbogen indruk wekkend vol gehouden en weerklonken de in elkaar over lopende harmonieën smeltend. In Mozart en Villa-Lobos was het warme coloriet van dit kwartet prominent aanwezig. Vanwege z'n toch wat uitzon derlijke bezetting wordt 'Qua- tuor' maar zelden uitgevoerd. Heitor Villa-Lobos (1887-1959) doorkruiste heel Brazilië om volksliederen uit de mond van Indianen op te tekenen. Gesti leerd maakte hij hiervan ge bruik in zijn composities en vond iii deze geest ook zelf me lodieën. Exotisch, met een alert gespeelde levendige polyrit miek, knalde 'Quartetto de Fia to' dit driedelige polytonale stuk de kerkruimte in, niet als een toevalstreffer, maar als een wel doordacht schot in de roos. Ook de uitvoeringspraktijk van de 'deux mouvements' van Jacques Ibert (1890-1962) en 'Quatuor' van Jean Frangaix (1912-) getuigden van grote vi taliteit. Fran<;aix, leerling van Nadia Boujanger aan het Parijse Conservatorium componeert, hoe populair of komisch zijn werk ook mag klinken, altijd elegant, nimmer banaal. Hij is een onuitputtelijke bron van melodieën, Het ene allegro na het andere werd schijnbaar moeiteloos vertolkt met zijn vir tuoze jazzy ritmes in het allegro molto en de aanstekelijke reeks van fagot/klarinet-ploffertjes in het allegro vivo. En steeds die onuitroeibaar stralende toon van de fluit!

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33