PSV heeft medelijden met De Mos eiden gepasseerd voor vestiging nationaal rugbycentrum veilig thuis U pli en se atleten bekeerd ot trainingsmethode Lok Sport Cor Pot is AG 28 OKTOBER 1994 29 w wiulmsnerdhk piv chef rob onderwater. 01' 1 is.-l.-! K wil complex aan Leidse Smaragdlaan toch verbouwen pieter van der vliet l medewerker itionaal rugbycentrum komt niet in Lei- i de race om het binnen halen van dit irf 'm is de Leidse Rugby Club PIOK afge- ■r' 7* Uit de drie kandidaten, Delft. Leiden JTïsterdam, heeft de Nederlandse Rugby ekozen voor de hoofdstad. Het Amster- sportpark 'De Eendracht' zal gereno- worden, waarna er een rugbycomplex dn rijzen met vijf speelvelden en een trai- É-Sj^eld. Kosten van deze operatie: zeven n gulden. De drie betrokken Amster- rugbyclubs, AAC, Ascrum en AA, zullen de rugbybond de vaste bewoners van mplex worden. ïsterdam kwam met een beter plan en dat op een uitstekende manier gepresenteerd" verldaarde DIOK -voorzitter Cees Ashmann gisteravond. „Ook heeft de stad naar de me ning van de NRB de beste uitstraling. Boven dien vindt men het plan van Amsterdam meer recht doen aan de toekomstverwachting die de NRB heeft met betrekking tot de verwachte bezoekersaantallen en het spelniveau. Op kor te termijn zal de financiële haalbaarheid van dit plan getoetst worden.'' De plannen van DIOK, ondersteund door de gemeente Leiden en het Universitair Sport centrum, werden in eerste instantie goed ont vangen. Ze waren realistisch en financieel haalbaar. De Nederlandse Rugby Bond oor deelde alleen negatief over de integratie bin nen DIOK. Daarnaast werd het tekort aan vel den als een bezwaar gezien. De NRB voelde zich in het DIOK-plan teveel als 'gast' bij de Leidse club en was daardoor bang dat de ei gen identiteit verloren zou gaan. Het Delftse plan viel af nadat bleek dat op vele fronten de onderbouwing ontbrak. Het DIOK-bestuur heeft de door haar inge diende plannen echter zodanig opgesteld, dat de haalbaarheid voor een internationaal goed geoutilleerde accommodatie in Leiden niet af hankelijk zou hoeven zijn van de komst van het nationaal rugbycentrum. Om internatio nale clubs van naam blijvend te kunnen ont vangen aan de Smaragdlaan, hoeven de door de NRB afgewezen Leidse plannen slechts op details gewijzigd te worden, waarna het aan de eigen leden zal worden voorgelegd. Be sprekingen met architect, aannemer en con structiebedrijf zijn al opgestart. Ashmann: „Als wij de sportambassadeurs van Leiden willen blijven, dan zullen we moe ten investeren in de toekomst, zowel in de mensen als in het complex. Daarom ook zijn wij de Leidse studenten rugbyclubs aan het polsen voor een eventuele verhuizen naar de Smaragdlaan om daar van de velden 'gebruik te maken en het Leidse rugby te concentreren. Om hun eigen identiteit te waarborgen, zal er een eigen clubhuis worden aangeboden. De huidige DIOK-kleedkamers, die in de plannen worden uitgebreid, kunnen dan collectief ge bruikt worden. Op deze manier kan er een prima samenwerking tot stand komen, waar bij wij ook nog eens het Leidse rugbytalent in de gaten kunnen houden.". Het bestuur van de landskampioen is zeer te spreken over de medewerking van de ge meente Leidyn in de voorbereidingen van alle plannen. Wethouders Hans de Goede, Joop Walenkamp, directeur Sport en Recreatie Jan Duivesteijn en directeur Hans van Rooijen van het Universitair Sportcentrum hebben vanaf het allereerste begin hun medewerking verleend. "Wij verwachten dat met de realisatie van de uitbreiding van de huidige accommodatie op middenlange termijn kan worden begon nen. maar eerst zal de ledenvergadering van DIOK moeten instemmen met de plannen. Pas na verkregen toestemming kan de bouw commissie de handen uit de mouwen steken en zal er een juweel van een rugbycomplex aan de Smaragdlaan komen", aldus een en thousiaste DIOK-preases Ashmann. ie-puntenregel uitgebreid qrkVolgend seizoen zal in alle Europese voetbalcompeti- ^^-Mten overwinning drie punten waard zijn. Dat maakte Sepp rY A ]er, secretaris van de wereldvoetbalbond, gisteren tijdens het 1 i-congres in New York bekend. J*~-~1elpunten maken het voetbal leuk. Wij zijn op zoek gegaan regels die de sport attractiever maken en volgens ons is de puntenregeling een stap in de goede richting", luidde de laring van Blatter. en- N! cordscore rugbyploeg Hongkong a lumpur» De rugbyploeg van Hongkong heeft gisteren voor wereldrecord gezorgd door Singapore met 164-13 te ver- n. Het betrof een wedstrijd uit de Aziatische kwalificatiereeks het wereldkampioenschap. Het vorige record in een „be- ;rijk" duel dateert uit mei toen Italië de vloer aanveegde met chië: 104-8. Een week later schakelden de Italianen, met be- CT .'idener cijfers, ook Nederland uit voor het WK dat volgend in Zuid-Afrika wordt gehouden. iuré geeft doping toe is» Jose Touré, een voormalig Frans international, heeft in 3 voor een Europa-Cupwedstrijd van zijn club FC Nantes te- Rapid Wien een injectie gekregen met een stimulerend mid- Dat bevestigde hij gisteren in een vraaggesprek met het ise sportblad l'Equipe. Touré uitte de beschuldiging eerder ijn autobiografie Extra tijd in de hel, die onlangs verscheen, maak nu bekend hoe het in zijn werk ging vanwege de kwes- I "net Maradona. Ik wil dat de mensen begrijpen dat doping in —voetbalsport schering en inslag is." Idano mag op de bank blijven ld rip Jorge Valdano, de trainer van Real Madrid, zit de ko- de maand gewoon als coach op de bank in plaats van op de iune. De tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond ver- .deelde de Argentijn daartoe wegens het inzetten van een de buitenlander in het duel met Compostela (1-1). De com- isievvan beroep draaide gisteren die, onder anderen door Jo- Cruijff als volstrekt belachelijk omschreven strafmaatregel, iter terug. Ook werd de geldboete voor Valdano wegens dit grijp teruggebracht van ongeveer negen mille tot 1200 gul- iket en Sokolov in Katwijk wuk» Ter ere van het 60-jarig bestaan van de schaakclub Kat- k/Rijnsburg komen Jeroen en de in Oegstgeest woonachtige ■n Sokolov naar Katwijk. Op 5 november om 18.00 uur speelt B tweetal in hotel Savoy aan de Katwijkse Boulevard simultaan ;en ieder ten minste 35 deelnemers. Na afloop van de wed- ijd volgt er een receptie. De organisatie zoekt deelnemers voor simultaan (01719-47734). •ranje verdient bijna zes miljoen n york De deelnemers aan het WK voetbal in de Verenigde tten kunnen bij de afrekening 700.000 dollar per wedstrijd te- moet zien, tegen de huidige koers 1,155 miljoen gulden. Voor lanje, dat in de kwartfinale werd uitgeschakeld door de latere treldkampioen Brazilië, betekent dat een totaal van 5,775 mil- ?n. Brazilië incasseert net als Italië vijf miljoen dollar, maar (ringt er financieel toch het best uit. De FIFA gaf de Zuidameri- nen donderdag tijdens de vergadering in New York ook de fair ny cup en riep Romario en Bebeto c.s. tevens uit tot het attrac- Jfste team van het toernooi. Behalve bekers leverden die on- jrscheidingen nog eens dik 3,5 ton op. 'De druk op de trainer is onmenselijk, het is heel erg Bill Maeyer krijgt al dreigbrieven met de eis dat Aad de Mos ontslagen wordt. De voorzitter van PSV heeft even wel vooral medelijden met zijn coach. ,,lk vind het heel erg wat er gebeurt, ik snap ook niet hoe hij het vol houdt." Vooralsnog weigert Maeyer te zeggen hoe lang De Mos het nog moet volhouden. „Ik vind het ongepast via de media over De Mos te praten. Als we iets doen, zullen we dat eerst met De Mos zelf bespreken." eindhoven henri van der steen cpd-verslaggever De voorzitter van PSV kan na tuurlijk moeilijk ontkennen dat de problemen zich opstapelen. „De druk op De Mos is onmen selijk, de supporters en de me dia hebben hem het werken bij na onmogelijk gemaakt. Ik wil een en ander overigens hele maal niet goedpraten. Wat er bij ons gebeurt is de wet van Murphy: alles wat fout kan gaan, zal fout gaan." Maeyer refereert dan aan het feit dat PSV tegen Willem II 'met zes jonkies' moest spelen en bovendien - volgens hem - een gelijkspel had verdiend. „En dan is er het menselijke aspect. De Mos heeft ook een vrouw en kinderen. Als ik hem daar zie zitten heb ik echt medelijden met hem." Desalniettemin is Maeyer het met zijn penningmeester, Har- rie van Raaij, eens die eerder stelde dat de situatie voor De Mos tamelijk hopeloos zou wor den als er zowel van Ajax als van Willem II zou worden verlo ren. Maeyer: „Of het verstandig is geweest om dat te zeggen is een tweede, maar Van Raaij is eerlijk, een man die uit zijn hart praat. Ik sta ook volledig achter Van Raaij." Gisteravond kwam Van Raaij terug van een zakenreis naar Duitsland. De penningmeester: „Ik heb de uitslag gehoord en een krant gelezen. Tja, ik weet het dus niet meer." Later op de avond kwam Bill Maeyer even bij Van Raaij op de koffie. Daar na wist Van Raaij iets meer. „Er is dus weer slecht gevoetbald en dat is precies mijn probleem. Hoe kan dat? Je kunt toch niet zeggen dat we geen goeie spe lers in huis hebben? Het wordt moeilijk nu ja, ik heb helaas ge lijk gekregen. Maar je kon het op je klompen aanvoelen." Hiddink Van Raaij verklapte dat hij in middels ook al een beetje over alternatieven voor De Mos heeft nagedacht. „Maar het is mij te gemakkelijk Hiddink te bellen, bovendien heb ik heel veel vraagtekens bij Hiddink. Ik vind dat je niet zo gauw een trainer moet terughalen, dan moet je wel heel sterke argumenten hebben." De penningmeester is boven dien niet vergeten hoe Hiddink indertijd is vertrokken bij PSV. „Dat heb ik heel sterk als een vlucht beschouwd." Sommigen bij PSV nemen Hiddink kwalijk dat hij zich in zijn laatste jaar niet meer heeft bekommerd over de toekomst en slechts oog had voor het snelle succes. Toen het mis ging, forceerde Hiddink een breuk. Voorzitter Maeyer staat na tuurlijk blanco tegenover Hid dink, hij is immers pas sinds een jaar bestuurlijk betrokken bij PSV. Maeyer zal zich dan ook zeker laten leiden door Van Raaij, mocht de naam Hiddink straks ter sprake komen. En dat heeft niks te maken met wat Frits Philips vindt, de grondleg ger van het Philips-concern en de naamgever van de voetbal club waarvan Maeyer voorziter is. Philips wil een trainer met een meer Brabantse inslag. Maeyer: „Die man is 90 zeg, zo iets moet je toch niet uitzenden, die kinderlijke praat! Bovendien heb ik er andere gedachten over: ik heb een trainer nodig die PSV kampioen maakt." Stan Valckx (links) en Ronaldo maken een boswandeling en bespreken de situatie bij PSV. hen aan den run» brouwer de koning as Lok bedrijft zendings ik. De atletiektrainer uit Bilt- l'en heeft in Alphen aan den li de 'methode Verheul',geïn- duceerd. Bij AAV '36 sneuvelt ds de komst van de gewezen jvoudige nationale crosskam- en de ene na het andere per- bnlijke toptijd. De toverfor- ale van de 39-jarige wiskun- icent bestaat uit de iuiste •ring. kinds hij twee jaargelden met Idstrijdailetiek is gestopt, wil /ijn schat aan ervaring op leren overbrengen. Hij heeft nersciirsussen gevolgd en is beroepshalve aan gewend s (i uitleg te geven. „Ik vind het I ik om zaken te verduidelij- i li. het doet mij deugd als din- •Jii worden begrepen. Maar ik BÜi het nooit als een roeping H^chouwd om leraar en trainer ■Ivor den." TIii de atletiek raakte hij bij it-val verzeild. „Mijn oudere 'tier. de sportman van de fa- Jllic, kon ik tijdens een rondje rdlopen gemakkelijk bijbe- g oi. En bij een plaatselijke I Idstrijd - ik kom uit Overijssel I tlopte ik zo maar die jongen Steenwijk wiens foto altijd in krant stond. Maar eigenlijk is t een wonder dat ik ooit zo rd heb gelopen, want ik zit el gammel in elkaar. Ik moest gauw orthopedische schoe nen hebben. Op gewone schoe nen haalde ik de supermarkt niet eens zonder pijn." De oplossing voor zijn fysieke problemen bood de methode Verheul. De grondlegger ervan, Herman Verheul, was verbon den aan de Utrechtse atletiek vereniging Phoenix, waarvan Lok in zijn studententijd deel uitmaakte. De op intuïtie ge stoelde trainingsmethode, die haaks staat op de traditionele nadruk op duurlopen, legde Lok en zijn clubgenoot Joost Borm geen windeieren. Lok alleen al kan bogen op 26 individuele Nederlandse titels. „Het kan haast geen toeval zijn dat eerst Phoenix het record op de 4 x 1500 meter verbeterde en ver volgens het Haagse V&LTC, waar Lex van Eek van der Sluys volgens de methode Verheul training gaf. Zo ver is Lok voorlopig nog niet bij AAV. „Je praat over re gionale atleten, zoals Bert de Boer. die op zijn 34ste na vijf jaar zijn persoonlijk record op de 3000 meter opeens weer ver betert. Bastiaan Heus, een jong talent, volgt liever de schema's van bondstrainer Bob Bover- man. Jammer, want ik denk dat hij dit jaar bij mij een stuk ver der was gekomen. Maar even goede vrienden, ik ga er geen ruzie over maken dat hij bij een ander traint. Bovendien, als at leet heb ik successen behaald; alles wat ik als trainer bereik, is mooi meegenomen en heel be trekkelijk. De atleet moet het uiteindelijk toch zelf doen. Wie zich echter aan de aan pak van Lok onderwerpt, kan niet gaan lanterfanten. In een grote ordner houdt hij nauwge zet bij wie wat gedaan heeft en waarom. De 'meester' eist we kelijks een schriftelijke rap portage van hun verrichtingen. Twee avonden per week kan Lok zijn atleten behoeden voor overmatige verzuring en te felle tempotrainingen. Dat de liefde van twee kanten komt, bewijst de wekelijkse reis die de 'harde kern' van AAV naar Bilthoven maakt om daar een bostraining af te werken. Trainen op zachte onder grond vormde ook de basis voor Loks eigen successen. „Ik deed al mijn interval-trainingen in het bos. Toch hield ik niet van modder en heuvels. In blubber- crosses kon ik slecht uit de voe ten. Dat ik zes keer Nederlands kampioen werd, komt omdat ik altijd mazzel heb gehad. Er wa ren vlakke stukken waarop ik kon versnellen. Bovendien zorg de ik ervoor dat ik op tijd in top vorm verkeerde." Eén keer, in 1985, vergalop peerde de doorgaans zo be dachtzame atleet zich echter. „Ik liet mij te kort na mijn eer ste marathon in Sacramento verleiden tot deelname aan een halve marathon. Daarna heb ik maandenlang met zware benen rondgelopen. Ik was onvol doende uitgerust van die mara- Klaas Lok (midden) laat zelfs in de kleedkamer zijn atleten niet aan hun lot over. thon. Had ik dat anders aange- Schoonhoven (één avond per even wennen. Maar het vertrou- pakt, dan had mijn loopbaan week) en vervolgens ook bij wen groeide met de resultaten, langer geduurd. AAV gehoor bij een steeds gro ook al zijn die op zich niet we- Lok bleef niet bij de pakken tere groep volgelingen. „Ik heb reldschokkend." neerzitten, ook niet na een door wel net vage vermoeden dat blessures mislukte rentree in sommigen op mijn naam af- Morgenmiddag moet tijdens 1991/1992. De vrijgezel uit Bilt- kwamen. Aan mijn manier van de Alphen Noord cross blijken hoven vond eerst bij Avanti in training geven moesten ze wel of de lessen van Lok ook in de FOTO HIELCO KUIPERS blubber besteed zijn aan Hans Wubben en Rob van Schooien. De meester van weleer is blij dat hij aan de kant mag blijven staan. Zelfs als topatleet had I-ok een broertje dood aan spek gladde grasvelden, zoals die rond de Zegerplas. CAPELLE AAN DEN USSEL GPD Achterstallig salaris, het niet of zeer onregelmatig betalen van spelers, verzorgers en assisten ten, slechte huisvesting, geen goed vervoer. Het is slechts een greep uit de argumenten die hebben geleid lot het voortijdi ge vertrek van Cor Pot als trai ner van LI Masry Sporting Club in Port Said. Dinsdag nam hij heimelijk ontslag. Thuis in Ca- pelle aan den IJssel wacht de 43-jarige oefenmeester op een telefoontje vanuit Egypte, waar mee een oplossing aan de hui dige situatie moet komen. Een paar weken geleden was Cor Pot nog vol lof over /ijn avontuur in Egypte. Na drie ge wonnen duels stond de CapeUe- naar met El Masry bovenaan de ranglijst. „Toen speelden ook al een aantal zaken. Zo waren er al problemen met mijn salaris. M n geld van augustus kreeg ik bijvoorbeeld pas in september. Daarnaast waren er nog een paar dingen. Door de goede re sultaten wilde ik echter geen heisa maken." De onrust kwam vanzelf. De supporters van de club gingen volledig uit hun dak na de fraaie opening van de competitie. Pot: „Na die drie overwinningen speelden we vervolgens gelijk in de uitwedstrijd bij .Suez. Onze aanhang ging te keer. De sup porters zeiden tegen de spelers de meest vreselijke dingen." Na die wedstrijd bezocht Cor Pot een persconferentie van Nol de Ruiter, de trainer van het Egyptisch elftal. „Ik zat daar naast de penningmeester van de federatie. Bij die voetbal bond sta ik, zoals ook Nol. Ruud Krol en Theo Verlangen, onder contract. De federatie betaalt ook 75 procent van ons salaris. Ik vertelde de penningmeester van de problemen met het be talen van mijn centen. 1 )ie man ging in de boeken kijken en claaruit bleek dal de bond reeds drie maanden salaris voor mij aan de president van El Masry had overgemaakt." „Die president, El Metwaly, kwam echter geen afspraak na. Hij betaalde bijvoorbeeld de spelers heel onregelmatig. Zo kon het gebeuren dat er weer vier in staking gingen. Pas vlak voor het weekeinde gaf hij ze een beetje geld. Dat is toch geen werken! Nee. die man maakte er een potje van." En zo stapelden de feiten zich opeen. Het laatste duwtje in de rug van Pot kwam van de sup porters. „Het afgelopen week einde speelden we in Cairo te gen El Ahli, de kampioen van vorig seizoen. Mijn tweede kee per maakte in de eerste helft drie kapitale blunders. De sup porters pikten dat niet en beko gelden de dug-out met stenen. Ik zat helemaal in elkaar gedo ken." Europa stuurt meer landen naar WK voetbal NEW VORK AP Europa zal bij het WK van 1998 15 landen naar Frankrijk mogen sturen, inclusief het gastland zelf, Zuid-Amerika vijf en Afrika eveneens vijf, wat een toename van twee landen betekent voor ieder continent. Dat heeft FIFA- president Joao I iavelange giste ren gezegd na een ontmoeting van het FIFA-bestuur. Noord- en Midden-Amerika en het Caribisch gebied mogen een extra deelnemer afvaardi gen en komen op een totaal van drie, terwijl Azie met drie of mogelijk zelfs vier aan het we reldkampioenschap voetbal mag deelnemen, afhankelijk van een beslissende match met de winnaar van Oceanic. De competitie van Oceanie, die uit tien deelnemers bestaat, krijgt niet automatisch een plaats in het WK Havelange zei dat de herver deling van de plaatsen, die no dig was omdat het aantal deel nemende landen wordt uiige breid van 24 naar 32, niet in overeenstemming was met zijn eigen wensen. De FIFA-baas had liever gezien dat Europa 16 plaatsen kreeg, Afrika vier, Zuid-Amerika vijf (inclusief de- huidige wereldkampioen Brazi lië), Azie en Midden- en Noord- Amerika en het Carabisch ge bied ieder drie en Oceanie een. Bert Jacobs beraadt zich WAAL WUK ANP Bert Jacobs beraadt zich na het vertrek van spits Marco Boogers naar Sparta op zijn positie. Aan het eind van het vorig seizoen verlengde Jacobs zijn contract bij de club met een jaar onder de voorwaarde dat Boogers deel zou blijven uitmaken van de se lectie. De aanvaller verhuisde woensdag echter naar Sparta.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29