Slechte ski's worden niet meer gemaakt p iljf' r /TOERKOOP Reisburo Cebuto c Cffr vlD? vf! vtlfc WIJ KENNEN HEEL VEEL STRANDEN EN HEEL VEEL PISTE 1 _r I Beter uit met: )AG 28 OKTOBER 1994 IG ROB VAN DEN DOBBELSTEEN kien is bochten maken. Wijde, k korte, snelle, langzame het maakt niet uit. Als de snelheid maar tot aanvaardbare proporties wordt te ruggebracht. Er is evenwel één probleem: latten van om en nabij de twee meter laten zich niet makkelijk in een slinger leggen. Daar is - zelfs als je modern materiaal on der de schoenen hebt - een zekere behen digheid voor nodig. Vastgesteld kan echter wel worden, dat het 'draaien der bochten' de gemiddelde skiër nu een stuk makkelij ker afgaat dan vroeger. Met dank aan de skifabrikanten, die voor al in de jaren tachtig zó veel slimmigheidjes in de van oorsprong houten latten verstop ten, dat zelfs de grootste kruk al snel een af- dalinkje kon maken. Begin van een boom, die ertoe leidde dat in het seizoen '86/"87 over de hele wereld ruim twaalf miljoen paar ski's werden verkocht. Een record, bleek later. Recessie, verminderde belang stelling voor de overvolle skipisten, op komst van de snowboards en nog wat ande re redenen, zijn er de oorzaak van dat de fa brikanten de komende winter al gelukkig zullen zijn als er in totaal zes miljoen paar ski's over de toonbank gaan. Schuldenlast De gevolgen laten zich raden. Wie, zoals de grootste skiproducent ter wereld, de Rossig- nolgroep, zijn verkoop ziet teruglopen van 1,8 naar 1,2 miljoen, heeft wel wat anders aan zijn hoofd dan het bedenken van nieu we snufjes. Hetzelfde geldt voor concerns als Atomic (schuldenlast van 270 miljoen gulden) en Fischer (dat op het nippertje hulp kreeg van Japanse~financiers). Niette min staan deze bedrijven nog steeds als nummer 1, 2 en 3 op de wereldranglijst. In Nederland (dat de verkoop in acht jaar zag kelderen van 100.000 naar 50.000 paar ski's) staat Head op de eerste plaats, gevolgd door Atomic en Blizzard. Blizzard is overigens een van de Firma's die zich van de malaise betrekkelijk weinig heeft aangetrokken. Winter na winter kwam de Oostenrijkse producent (befaamd ge worden door het thermo-concept) wel met een of andere nouveauté. Nog veel meer geldt dat voor Salomon. Deze Franse fa briek, die oorspronkelijk slechts bindingen maakte, ontketende vijftien jaar geleden een revolutie in de ski-wereld met de intro ductie van de 'achter instap-schoen'. De lancering in 1990 van de Salomon monoco- queski (in Oostenrijk Kap- of Schalenski ge noemd) bleek ondanks het prijskaartje op nieuw een schot in de roos. Afgelopen win ter werden er 450.000 exemplaren van ver kocht. Derde vooraanstaande partij in de verbitterde concurrentie-strijd is Tyrolea (van oorsprong eveneens een binding-fa brikant), dat vooral in de sector 'waar voor je geld' hoog scoort. Allerbeste Dat blijkt uit de test van Ski Magazine, ge publiceerd in het september nummer. In zo n beetje alle vijf klassen (allround, com fort, slalom, reuzeslalom en vrouwenski's) staat Salomon bij de eerste drie, als hel al niet als allerbeste uit de bus komt. Voor Ty rolea geldt bijna hetzelfde (het merk kreeg van het test-team in zijn totaliteit iets min der punten), maar de prijs van de Tyrolea- ski's ligt aanzienlijk lager. In de categorie slalom bijvoorbeeld haalde de Salomon 9100 Equipe 3S op een totaal van 50 punten een voor skitesten bijna ongehoorde score van 44.3. Tyrolea reikte met de MC6 tot een ook niet bepaald slechte 40.0, maar is wel 420 guklden goedkoper (1099 tegen 679 gulden). Overigens constateerde het testteam van Ski Magazine dat er 'beslist geen slechte ski's meer worden gemaakt'. Belangrijk is eigenlijk alleen nog maar de vraag naar wat voor type de voorkeur uitgaat. Moet het een soepele, makkelijk draaibare ski zijn (begin ner) of raast men liever naar beneden op Nederland stagneert of slinkt misschien zelfs wel een beetje. De ANWB houdt al sinds enige jaren vol dat per winter 1,2 mil joen Nederlanders naar de wintersport gaan. Directeur Ben van Veen van ski-im porteur Roveco heeft echter 'goede rede nen' aan te nemen dat het er ongeveer 980.000 zijn en in de reisbranche is men na een onderzoek van Arke (1993) zelfs tot de conclusie gekomen dat de teller reeds blijft stilstaan op ongeveer 850.000. Wat door alle partijen trouwens 'een nog altijd respecta bel aantal' wordt genoemd. Krimpende markt Naast die krimpende markt kent de winter sportbranche nog een tweede probleem: de gemiddelde skiër is geneigd langer met zijn materiaal te doen. Dat kan ook makkelijk. Ski's, bindingen en schoenen zijn tegen woordig van zulke goede kwaliteit, dat de slijtage lang niet zo groot is als vroeger. Als je al voor iets nieuws kiest, dan is dat in de eerste plaats uit het oogpunt van veiligheid of comfort. In die categorieën immers wor den nog altijd opmerkelijke vorderingen ge maakt met Tyrolea als voorloper in de ont wikkeling van bindingen en Salomon in die van schoenen. In die eerste sector richt het onderzoek zich vooral op een betere grip van het ge- een paar harde, stijve exemplaren, die zelfs deelte van de ski waarop de binding is ge- bij hoge snelheden niet gaan zwabberen (ge vorderde). Opgemerkt moet hierbij trouwens wel worden dat Neder landers de neiging hebben hun ski's te weinig te wachsen. Een makkelijk op de piste mee te nemen flacon netje 'Pump and Spray' (vloeibare was) van Wintersteiger kan al wonderen verrichten. Goed geslepen kanten (niet te bot, maar ze ker ook niet te scherp) dragen er eveneens toe bij dat de ski makkelijker valt te bestu ren. Volgens een onderzoek dat het bureau Trendbox in opdracht van onder meer ski importeur Roveco heeft gehouden, blijkt dat de Nederlandse sportwinkelier trou wens heel goed in staat is adequate service te verlenen. Wat niet wegneemt dat er steeds meer specifieke wintersportshops komen. Piet Hink, bestuurslid van de groot ste inkoopcombinatie van ons land: „Die trend zet zich nog wel even door. De tech nologie van skimateriaal ontwikkelt zich zo snel, dat in de toekomst alleen echte spe cialisten nog juiste voorlichting zullen kun nen geven." Het probleem is alleen of er voor die ex perts voldoende afzetgebied is. De markt in Verkoop van wintersportmateriaal loopt sterk terug monteerd (onder meer het free /7ev-systeem); in de tweede begint men weer terug te grij pen naar de goeie ou we 'Schnallen-schoen' om de eenvoudige re den dat ze strakker aan de voet zitten en daardoor een betere ski voering mogelijk maken. Overigens zijn ook die 'Schnallen-schoenen' door allerlei trucjes (zoals de gespleten 'lip' bij de nieu we Tyrolea-modellen) aanzienlijk makkelij ker aan te trekken dan die ouderwetse, gra- nietharde lomperikken, die eerst met de föhn moesten worden verwarmd alvorens je ze kon aantrekken. Aardig is ook de vondst van datzelfde Ty rolea om de neuzen van de kinderschoenen van een 'venstertje' te voorzien. Hebben de teentjes van het skiënde kroost wel of niet voldoende ruimte? Ouders kunnen nu zelf kijken. Wie tijdens het skiën last heeft van brandende voorvoeten (meestal het gevolg van te weinig steun) zou de nieuwe, kneed bare inlegzooltjes van Comform'able eens kunnen proberen. Wel door een vakman la ten aanmeten. Bij ondeskundige behande ling (de zooltjes dienen na het passen in een speciaal oventje in de juiste vorm te worden gebakken) gaat het effect verloren. Er staan geen slechte ski's meer in de rekken van de wintersporthandel. FOTO UNITtD FOTOS DF BOER OlAF KRAAK Een Schnallen-schoen met 'gespleten' lip garandeert pasvorm en comfort. Schoolvakanties '95 De schoolvakanties voor volgend jaar zijn als volgt vastgesteld: Voorjaarsvakantie 25/02 t/m 05/03 Alle regio's en scholen. Paasvakantie (Pasen 16 en 17 april) Door scholen zelf te bepalen. Zie ook meivakantie. Meivakantie: Tussen 29/04 en 07/05. Scholen mogen zelf bepalen of deze in plaats van de paasvakan tie komt. Zomervakantie basisscholen Regio noord van 08/07 t/m 20/08 Regio midden van 22/07 t/m 03/09 Regio zuid van 01/07 t/m 13/08 Zomervakantie voortgezet onderwijs Regio noord van 08/07 t/m 27/08 Regio midden van 15/07 t/m 03/09 Regio zuid van 01/07 t/m 20/08 Herfstvakantie Regio noord van 21/10 t/m 29/10 Regio Midden van 21/10 t/m 29/10 Regio Zuid van 14/10 t/m 22/10 Klein woordenboek voor beginnende skiërs Taalproblemen hebben skiërs nauwe lijks. Zelfs beginners weten in Oosten rijk al na een dag wat een Schneepflug is, een Akia en een Schnalle. In Frank rijk echter wordt het al wat moeilijker. Want wat is een chasse neige? Of de ski amont? En wat moet er onder een tele- siège worden verstaan. Een woorden lijst voor beginnende skiërs daarom. Waarin gezien de snel groeiende be langstelling voor de slo/jes van Colora do ook de Amerikaanse termen zijn opgenomen. Timberline laat zich na enig nadenken nog wel verklaren. Maar wat is een Mogulslope? Of een T- bar? Afdaling Afgesloten Bergski Binding Bocht Buitenski Diepe sneeuw Draaien Gips Glijbrancard Hoogteverschil Handschoen Helling Heup Hobbelpiste Duits Amerikaans Nederlands Duits Frans Abfahrt Descente Run langlaufen lüngaufen Ski de fond Crosscountry Gesperrt Closed Langzamer I-angsamer Ralentir Bergski Ski amont Mountainski Trail Bindung Fixation Binding Muts Bonnet de ski Bonnet Innenski Ski interne Inside ski Open Offen Open Hij Schlange Une Baumgrenze Frontière des arbres Timberiine Si hnal Schnalle Clip Aussenski Outside ski Sleeplih Schlepper Téléski T-bar Neige profonde Tiefschnee Deepsnow Sneeuwbui Schneebrllle Lunette Goggle Drehen Tourner Turn Sneeuwploeg Schneepflug Chasse neige Snow plough I'iatre Cast Schneller Plus vite Faster Akia Brancard-luge Snowstretcher Spalk Schiene Melisse Splint Hohe-unterschied Dénivellation Vertical drop Stoeltjeslill Sessellift Telesiège Chairlift Handshuh Neuschnee Neige fraiche Cire Fresh powder Hang Was Wachs Wash Hlifte Hanche Hip Wedelcn Wedeln Godiller Buckelpiste Piste raboteux Mogul slope Ziekenhuis Krankenhaus Hópital Hospital Knie Genou Knee DOEZASTRAAT 30, LEIDEN. TEL: 071 - 13 39 Al

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23