Waar GELUK alle kanten op kan f Jan Klaassen in de tropen AG 28 OKTOBER 1994 3a?i aan gebedshuizen mee gemoeid. Voor een tocht langs de historische bezienswaardig heden is het Barbados Heritage Passport aan te schaffen: vijf coupons voor 25 gul den, zestien coupons voor zeventig gulden. Hoe interessant de cultuurplaatsen en de attracties ook zijn, afreizen naar Barbados met alléén dat doel biedt te weinig perspec tief. Maar daarvoor heeft het eiland een schitterende ambiance op en langs het wa ter. Aan de westkust de Caribische Zee, een rustige plas waar het goed zwemmen, duiken en snore- kelen is. Aan de oostkust de 'Atlantische Oceaan, ruig en daardoor ideaal voor surfers. Barbados is op de eerste plaats een zonbestemming; The best it can be, voegt de slogan van het Bureau voor Toerisme daar aan toe. Van de kustlijn bestaat 85 pro cent uit schitterende (schone) stranden, waarvan het witte zand blikkert onder de zon, die op Barbados de temperatuur al gauw laat oplopen tot rond de 30 graden, met een jaargemiddelde van 26 graden. Voor wie daar optimaal van wil genieten: het droge seizoen loopt van november tot juni. Wuivende palmen Toerisme is met een omzet van (omgere- .kend) bijna een biljoen gulden, industrie nummer één op Barbados: een bedrijfstak waarin The Barbados Tourism Authority jaarlijks 25 miljoen gulden aan reclame voering stopt. Het zijn wervende teksten, die tot leven komen onder wuivende pal men. Bij calypso, reggae en limbo. Door de vriendelijkheid van de bevolking. In zoveel variaties rum dat het kiezen een slopende bezigheid is. Op de blauwe zeeën. En bij exotische maaltijden (tegen redelijke prij zen). Voor de bezoeker heeft Barbados 139 logiesadressen (totaal 11.136 bedden) be schikbaar, in alle mogelijke prijsklassen. Van een eenvoudig guesthousevoor rond de twintig gulden, tot het vijf sterren hotel Sandy Lane, waar de goedkoopste ka mer duizend gulden kost en de duurste vierduizend gulden. Prins Charles, Mick Jagger, Luciano Pa- varotti en Stefan Edberg gingen u voor. Het droom- huwelijk rijst in Sandy La ne op voor 1.250 gulden, inclusief de trouwvergunning die het hotel regelt en een priester, die ook al op bestel ling van het hotel komt. Met een aanslui tende honeymoonweek vol verwenning, is slechts zevenduizend gulden gemoeid. Te Barbados kan geluk alle kanten op. Op 7 november opent Martinair een direc te vlucht op Barbados; de veertiende 'ver re zonbestemming' van deze luchtvaart maatschappij. De Boeing 767 vertrekt elke maandagochtend om 10.30 uur vanaf Schiphol naar Grantley Adams Internatio nal Airport (17 kilometer van Bridge town); vliegtijd heen tien uur, terug negen uur. Barbados nu op nog geen tien uur vliegen van Nederland De Jolly Roger, een van de grootste toeristische attracties van Barbados. FOTO CAPITAL PRESS RUUD TAAL Het cruiseschip Jolly Roger moet zich nog losmaken van de kade in Barbados" hoofdstad Bridge town, maar aan boord juicht het al. Een gal mend antwoord van de passagiers, die bo ven het blauw van de Caribische zee hun vreugde uitschreeuwen over de eerste me dedeling van de kapitein: The bar is open. Half tien in de ochtend pas, maar laat ge noeg voor een massale race naar twee vaten rum punch, een uit de kluiten gewassen ta bleau vol voorgetapt bier. en een glimmen de rij flessen gedistilleerd in het schap ach ter de barkeepers. Het duurt niet lang, of de eersten hebben nog maar weinig zicht op het bordje For your own safety: please avoid excessive alcohol consumption. Met een tic ket dat in ruil voor (omgerekend) de betaal de negentig gulden onder meer gratis drankjes toezegt, is het zoeken naar zelfbe heersing een ernstige zaak die uitloopt in een polonaise op het bovendek. En dat al in het decor van piraterij, inclusief kielhalen. De Jolly Roger is een van de grootste toe ristische attracties op dit meest oostelijke eiland in het Caribisch gebied. Niet de meest culturele, hoewel de rumproduktie op Barbados tot Grote Kunst is verheven. Voor cultuur dient de bezoeker zich te be geven naar het Sugar Museum in St. James, waar een belangrijk stuk geschiedenis van het eiland ligt opgeslagen: de ontwikkeling van de suikerrietplantages (en dus ook van de rumindustrie). Daar hebben Nederland se joden die in de zeventiende eeuw via Brazilië neerstreken op Barbados, belang rijk toe bijgedragen. Over dit specifieke on derdeel heen, omvat het Barbados Museum in Bridgetown de totale historie van dit klei ne eiland; 30 kilometer lang, 20 kilometer breed; 258.000 inwoners. Een expositie van de eerste bewoners (Arawak- en Carib-in- dianen) tot de onafhankelijkheid (1966) van Engeland en de ontwikkeling daarna. Met er tussenin als een rode draad die zich tot koord vlecht, de Engelse invloeden: in 1627 nadat de Portugese ontdekkers verdre ven waren de eerste kolonialen die naar Engels model hoofdstad Bridgetown opzet ten. de aanvoer van Afrikaanse slaven die met tienduizenden te werk werden gesteld op de plantages, de groei naar onafhanke lijkheid. Barbados verwierf zich de bijnaam Little England, en dat is het nog steeds, met Engels als voertaal, de Engelse koningin als symbolisch hoofd van het eiland, een Trafalgar Square en Nelson-standbeeld in Bridgetown, links rijdend verkeer, school kinderen in uniform, thee-gewoontes en cricket als dé nationale sport. Mangobomen Cultuur behalve in de musea, ook in de tro pische regenwouden van Welchman Gully en Turners Hall Woods (prachtig wandelge bied); in het Wildlife Reserve Park (waar de zeldzame Barbados Green Monkey huist); in Harrisson's Cave (een ondergronds ritje per trein door grotten die een fascinerend beeld geven van de koraalrif waaruit Bar bados is ontstaan); de Andromeda Gardens (botanische tuinen). En niet te vergeten: Highland Outdoor in St.Thomas waar men voor vijftien Barbadian dollar 13,50) twee uur in een tractor getrokken treintje dwars door prachtig natuurgebied gaat; een on vergetelijke tocht langs vervallen watermo lens, de ruïne van een kalksteenfabriek, mangobomen en planten die in Nederland slechts bij exclusieve bloemisten te koop zijn. Barbados beschikt over een goed wegen net (maximum snelheid 60 kilometer!), dat naar deze en andere bezienswaardigheid voert. Wie daarvoor een huurauto te duur vindt (90 gulden per dag, 350 per week), kan voor slechts een paar gulden met een bus het eiland rond. Dat betekent een tocht door afwisselend ruig en lieflijk glooiend gebied, langs typische uit hout opgetrokken huizen in Eftelingkleuren en bovenal langs kerkje, na kerkje, na kerkje. De weg naar de hemel wijst zo'n honderd verschillende ge loofsrichtingen uit en daar is een veelvoud V DEN DOBBELSTEEN Vanuit het vliegtuig lijkt Curasao op een bran dende pannekoek. Zo'n vlammende olieraffina derij maakt het welkom er niet vrolijker op. Maar hoe de in alle folders en brochure terugkerende stoplap Het Eiland Met De Vele Gezichten - ook tegen de borst stuit, het is zoals met de mees te stoplappen: hij heeft een hoog waarheidsgehal te. Een zilveren strand aan de rand van een bos schoorstenen, een leuke stad, opgevouwen aan de voet van een foeilelijke brug, en gestroomlijn de hotels in the middle of nowhere. De Spanjaarden zagen indertijd niets in Curasao. Net zo min als in Aruba en Bonaire. I oen er om streeks 1515 een naam aan de Caribische krui mels moest worden gegeven, waren de verove raars vlug klaar. Waardeloze eilanden, krabbelde de dienstdoende topograaf op de kaart, Islas Inü- tiles. Waarna zo'n beetje de hele oorspronkelijke bevolking als slaaf naar de Dominicaanse Repu bliek werd verscheept, lohan van Walbeeck ondervond dan ook nau- tandhuis in Scharloo, 'bedroefde getuigen uit een vergeten periode'. FOTO PR een niet aflatende stroom anecdotes, verteld door de enthousiaste marsleider zelve. De navel van Curasao, Otrobanda Da oude welijks tegenstand toen hij in 1634 de eilanden wijk vormt samen met Punda aan de andere namens de Westindische Compagnie kwam be- kant van de Sint Anna Baai en het met deca- zetten. Waarom zou je bloed vergieten voor een dente landhuizen 'Bedroefde getuigen uit een ver paar lapjes grond waarop toch niets te verdienen geten periode', Marugg) gestoffeerde Scharloo de viel. Maar dat getuigde dus van weinig inzicht of kern van Willemstad, hoofdstad der Nederlandse erger nog. van slechte koopmansgeest. Enkele ja- Antillen. Die grandeur straalt het plaatsje niet uit. ren later reeds hadden de wakkere Hollanders het Veel eerder heeft het de allure van een oud-Hol- strategisch gelegen Curasao getransformeerd tot lands poppenkast-decor. Jan Klaassen in de tro- het centrum van de slavenhandel. Nooit is er op pen. de benedenwindse eilanden zoveel geld verdiend Vervelen hoef je je nooit op Curasao. I Ioe ge- als toen. noeglijk rolt het leven des genisten lantmans De zwarte bladzijde werd pas op 30 december heen. Ansichtkaartje kopen, een beetje speleva 1862 met enige tegenzin omgeslagen. Waarna ren op de golven, hapje eten in de talloze restau een sterke economische teruggang volgde. Eerst rantjes. haaien voeren in het Seaquarium... Dat gestuit door de komst v olieraffinaderijen en later door die van de toerist. Van der Valk trok het sprintje aan. Vijf jaar geleden reserveerde het horeca- concern voor het eerst twee honderd vliegtuigstoelen op de lijn Brussel-Cura(,ao. Het hoon gelach binnen de Nederlandse- reisbranche verstomde rap. De aantrekkings kracht van Curasao op Hollandse vakantiegan gers bleek groter dan verwacht. Drie touroperators doken eind augustus daar om onvervaard in de slipstream van Van der Valk en zes anderen lopen zich langs de zijlijn warm. Zes KLM-vluchten per week werden eerst uitge breid naar negen en vanaf november wordt dat aantal zelfs opgekrikt tot twaalf. Curasao is hot. Twee weken Dutch Caribbean voor nog geen tweeduizend gulden. Stranden, palmbomen, de in vrolijke tinten gesauste geveltjes van Willem stad en 's avonds rumba, merengue en carioca op het broeierige ritme van het orkest DnshiKorsow. Anko van der Woude: „Van de benedenwindse ei landen is Curasao met voorsprong het leukste." Zinsbegoochelend Over smaak valt lang te twisten, maar Van der Woude heeft sterke argumenten. Elke donderdag middag maakt de architect van vijf tot zeven een wandelingetje door Otrobanda (de Overkant), het fleurigste gedeelte van Willemstad. De omme gang begint bij de Swinging Old Lady, zoals de pontonbrug in de Sint Anna-baai kozend wordt genoemd, en eindigt in de Netto Bar. Voor een tientje mag je mee. Willemstad zoals het ooit ge weest moet zijn en zoals het eigenlijk alleen door Tip Marugg kan worden beschreven. Een zinsbe- goochelende mélange van vreemde geuren, exoti sche klanken en zoete kleuren. Afgekaderd door Curasao en Aruba komen binnen handbereik laatste mag de dappere toerist tegen betaling zelf doen. Wat adembenemdcr lijkt dan het is. In het bassin springen, een dood visje doormidden breken, er een beetje mee door het wa ter wapperen en 11APPPP doet de haai. Nog nooit ging er een vinger mee (zegt de begeleid ster) en de foto die ze van het spektakel maakt, is zeker voor hen die thuisbleven even prach tig als spannend. Aruba Op Aruba niets van dat alles. Have fun in the san. Een luxueuze Costa del Sol aan de Caribische Zee. Schitterende hotels (waarvan sommige door financieringsproblemen nog niet zijn afge bouwd), eindeloze door palmbomen afgezoomde stranden, lauwe zee, druk nachtleven (met casi no's) en 's avonds eeuwig brandende barbecue's onder een fluwelen hemel. Geknipt voor hen die een luie vakantie aanhangen. Wie toch wat van het eiland (zo groot als Texel) wil zien. huurt bij voorkeur een rijwiel. Meer dan een dag heb je niet nodig. Aardig tochtje. De door water en wind uitgeslepen natuurlijke brug, de California zandduinen met daarboven de op vis jagende pelikanen, de Fishermen's Huts en het dorpje Noord met een in dé zon dommelende zwarte, die vanaf de stoep van zijn huis grijnzend naar de voorbijfietsende blanke zwaait. Vooral dat laatste beeld blijft bij. 'Maak je niet druk man'. De Caribbean in een notedop. Info: Arubaans Verkeersbureau, Schimmelpen- nincklaan 1, 2517 JN Den Haag, telefoon 070- 3566220 en Toeristenbureau Curasao, Een- drachtweg 69c, Postbus 2679, 30000 CR Rotter dam 010-4142639. Haaien voeren in het Seaquarium van Cuar^ao lijkt op de foto adembenemender dan het Is.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21