Leiden verliest eerste slag om invalidenhuis LEIDEN Veel vragen over werkwijze BOM Koenes riskeert taxivergunning 'Geborgenheid voor kind blijft' Luierman: beleid gemeente stinkt Leiden blijft nog 'kernwapen vrijpa Leiden Grotere leegstand verbaast gemeente Universiteit verguld met uitkomst enquête Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR 33,80 VRIJDAG 28 OKTOBER 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071 -356414. PLV.-CHEF HANS KOENEKOOP,071-356428 De Luierman is boos op de gemeente Lei den. Noordvvijkcr N. Bakker, man achter het Katwijkse bedrijf Luierman, vindt dat de gemeente Baby Cotton Service - even eens een bedrijf dal katoenen luiers ver huurt - voortrekt. Mensen die een abon nement nemen op Baby Cotton Service, krijgen vijftig gulden subsidie van de ge meente, mensen die bij mijn bedrijf luiers huren krijgen dat niet. Dat riekt zwaar naar willekeur, je zou toch denken dat de ge meente geen steling mag nemen", aldus de Luierman. Hij is een paar weken geleden met zijn bedrijf begonnen. In Katwijk gaan de za ken goed, in Noordwijk en Oegstgeest ook maar in Leiden, zo zegt Bakker, ondervindt hij tegenwerking. „Ik heb geprobeerd om mijn bedrijf in de folder van de gemeente te krijgen. Maar volgens een medewerkster van de afdeling milieu zijn de folders al een maand geleden gedrukt. Dat geloof ik niet want de folders melden bijvoorbeeld niet het bestaan van Luier Service, een be drijf dat drie weken geleden, dus nadat de folder was gedrukt, ophield te bestaan. Ik heb echt de indruk dat ik tegengewerkt wordt, teruggeblazen." Volgens wethouder Laurier, verantwoor delijk voor de katoenen luier-actie van de gemeente, kloppen de beschuldigingen van de Luierman niet. „Deze meneer is net met zijn bedrijf begonnen, nadat de fol ders waren gedrukt. We hebben tegen hem gezegd dat zijn klanten natuurlijk ook ge bruik mogen maken van de subsidierege ling maar dan moet eerst duidelijk worden dat het om een bonafide bedrijf gaat, dat de luiers op een goede milieuvriendelijke wijze worden gewassen. Om in termen van 'luiers' te blijven, de luierman moet eerst maar eens met zijn billen bloot", aldus Laurier. „Maar tot nu heeft de heer Bakker alleen zijn folder opgestuurd. En die infor matie alleen is voor ons niet voldoende." Nieuwe folders laat de gemeente niet drukken voordat de oude stapels zijn uit gedeeld. „Het zou niet best voor hel milieu zijn als we de huidige folders zomaar bij het oud papier zetten", aldus Laurier. Raad van State geeft 'beschermersnieuwe hoop LEIDEN WIM KOEVOET Het voormalig Koninklijk Militair Invalidenhuis {KMI) aan de Hoge Rijndijk is een potentieel rijksmonument dat wordt bedreigd in zijn voortbestaan. De minister moet daarom zo snel mogelijk een beslissing nemen over het invalidenhuis, apart van tienduizenden andere ge bouwen die voor de status van rijksmonument in aan merking komen. Dat heeft de Raad van State gisteren be paald. de eetzaal en de serre slopen zodat er ruimte ontstaat voor een appartementengebouw. De stichting is al enkele weken druk doende met het inzamelen van handtekeningen waarmee ze een referendum over de kwestie kan afdwingen. Wethouder T. van Rij (PvdA) bestrijdt dat de uitspraak een nederlaag voor de gemeente is. Ook zijn er volgens hem geen concrete gevolgen. Hij wijst er- Deze uitspraak betekent een overwinning voor de Vereniging Oud Leiden en de Stichting tot Behoud van het Koninklijk Mili tair Invalidenhuis. Het KMI wordt voor een deel met sloop bedreigd. De twee instellingen enerzijds en de gemeente an derzijds zijn al jaren in een juri disch gevecht verwikkeld over het gebouw. De gemeente wil op dat de sloopvergunning reeds is verleend en dat in de procedure die daarvoor is ge volgd, rekening is gehouden met de mogelijkheid dat het te huis een rijksmonument wordt. „In feite is dit een fake-proce dure. Werkverschaffing. En dat allemaal door het schutterige optreden tijdens de zitting op 30 augustus van die ambtenaar van WVC die zo slecht moti veerde. De vereniging en de stichting moeten de laatste ali nea van de uitspraak nog maar eens goed lezen. De Raad van State vraagt om een nieuw be sluit van de minister, niet om een ander besluit." J. van Lingen, secretaris van de stichting, erkent dat de ge meente 'netjes aan alle proce durele verplichtingen heeft vol daan'. „Maar zij is de laatste ja ren niet moe geworden met te roepen dat onze strijd een ver loren zaak is en dat we door de Raad van State in het ongelijk zullen worden gesteld. Welnu, niets is minder waar. De kans op een rijksmonumentale status is toegenomen nu de Raad van State het gebouw een potentieel rijksbelang toedicht. De minis ter moet nu een afzonderlijk onderzoek voor het invaliden huis verrichten. Hij kan zich niet meer ver schuilen achter de enorme wachtlijst, die het risico met zich meebracht dat het gebouw pas rijksmonument wordt als het al voor een deel is gesloopt. Het is nu bij wijze van spreken voor de helft een rijksmonu ment en dat is mooi meegeno men voorbij het referendum." LEIDEN AAD RIETVELD VERVOLG VAN VOORPAGINA Van de 30.905 woonbonnen die vorig jaar werden ingezon den was bijna twintig procent verkeerd. Met onbekendheid met het systeem had dat ken nelijk weinig te maken, want het aantal verkeerd ingevulde woonbonnen nam in de loop van het jaar niet af. Door al die weigeringen is de leegstand van huizen toegenomen. Dat leidde tot een extra kostenpost van 110.000 gulden voor de woningbouwverenigingen. To taal kost de nieuwe wijze van woonruimteverdeling de cor poraties 526.000 gulden. De gemeente heeft het een bespa ring van 26.130 gulden opgele verd. I. de Jong van de gemeente lijke dienst Bouwen en Wonen vindt de toename van het aan tal weigeringen 'heel raar'. En dat de leegstand erdoor zou toenemen, „daar hadden wij nooit over nagedacht", zegt zij. „Maar door al die weige ringen moet de verhuurder met vijf kandidaten praten, voordat het een keer tot een verhuizing komt. Het zoekge drag van mensen is kennelijk wat minder accuraat dan wij tevoren hadden gedacht. Veel mensen vullen zo'n bon ge woon maar. in en als ze voor een gesprek worden uitgeno digd gaan ze pas nadenken of ze wel in dat huis willen wo nen." De Jong denkt dat er aan de woonruimteverdeling veel te verbeteren valt, maar voor het jaar 1995 lukt dat niet meer. „Daar moeten we over naden ken en het convenant tussen gemeente en woningbouwver enigingen moet al snel worden gesloten." Wel stelt ze een kleine wijziging voor. „We wil len de bonnen zo veranderen, dat mensen nog maar twee huizen kunnen kiezen in plaats van drie. Daarmee be perk je in elk geval het aantal woningen waar mensen op re ageren." Het hoofd van de dienst Bouwen en Wonen vindt wel dat gemeente en corporaties aan het bonnensysteem moe ten vasthouden. „Want men sen verhuizen nu daadwerke lijk naar een huis naar hun zin en het systeem levert ons heel veel inzicht op in de situatie op de woningmarkt." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Rijksuniversiteit Leiden is met de uitkomst van het NIPO- onderzoek waarin studenten hun tevredenheid uitspreken over de meeste opleidingen. Het onderzoek werd in op dracht van Elsevier uitgevoerd. Bovendien, zo blijkt, is de kwali teit van het wetenschappelijk onderzoek eveneens dik in or de. Maar waar blijven de stu denten dan? De laatste jaren kampt 'Lei den' met een teruglopend aan tal inschrijvingen. Dat betekent minder geld in de portemon nee, want de minister betaalt de universiteiten naar het aantal ingeschreven studenten. Ook om die reden geeft de universi teit steeds meer geld uit aan promotie-activiteiten. „In het verleden dachten we in Leiden: de studenten komen toch wel. Maar nu zie je een kentering: nu wordt beseft dat we een keiharde concurrentie slag moeten aangaan met de andere universiteiten. Ik merk dan ook dat het nu makkelijker is om extra geld te krijgen voor promotie-activiteiten." Volgens de voorlichter zal de Leidse universiteit in nieuwe advertenties niet onmiddellijk aanhaken bij de Elsevier-publi- catie. Kersbergen: „Maar ik LEIDEN LOMAN LEEFMANS „Ik lig er niet wakker van als ze worden weggehaald. Ze zijn in derdaad een beetje achter haald." Dat zegt oud-wethouder H. de la Mar over de blauwe bordjes met de tekst 'kernwa- penvrije gemeente' die bij de toegangswegen naar Leiden staan. De laatste maanden is een aantal ervan verdwenen. Men vraagt zich nu af of het res tant van de bordjes ook moet worden weggehaald. De gemeenteraad besloot in 1987 Leiden tot kernwapen vrije gemeente te bombarderen. Dat was ver na de grote anti-kern wapendemonstraties in Amster dam. Niet dat er ooit sprake zou zijn van de stationering van kruisrakketten op Leids grond gebied, maar het was een sig naal aan iedereen die de grens overschreed, hoe de Sleutelstad er in meerderheid over dacht. In februari 1988 schroefden De la Mar en zijn toenmalige PvdA-collega H. van Dongen het eerste bordje aan de 'Leiden 50 paal' op de Rijnsburgerweg. Dit tot groot genoegen van het Leids Vredesplatform dat had aangedrongen op de kernwa pen vrij-verklaring. „Toen was er een landelijke actie. Tesselaar (oud-PvdA wethouder) dacht dat die bordjes toch wel binnen twee weken gestolen zouden zijn, maar ik heb gezorgd dat ze met speciale lijm en schroeven zijn vastgemaakt", aldus De la Mar. De ontwikkelingen op het ge bied van de bewapening, koude oorlog en oost-west betrekkin gen zijn sindsdien in een stroomversnelling geraakt. De muur viel en er volgde toenade ring en glasnost. De toevoeging 'kernwapenvrije gemeente' lijkt een achterhaalde stelling. En er zijn ook al bordjes gestolen, zonder dat er nieuwe voorhan den zijn. „We kunnen ze toch best la ten hangen, we zijn immers nog steeds tegen kernwapens", al dus C. Smit, de rechterhand van Groen Links-wethouder J. Lau rier. „En al zou het achterhaald zijn, dan kunnen we ze om ,wa vai De voormalige wethouders Hans de la Mar en Henriëtte van Dongen bij de installatie in februari 1988 van de bordjes met de tekst kernwapenvrije gemeente. artchieffoto jan holvast nostalgische redenen aanhou- Zijn voorganger De la Mar, nog niet de wereld uit, de kern den", aldus Smit, die, éls ze die ook graag bij eventuele ver- dreiging wel. Je zou nu bijvoor wegmoeten, het liefst een van wijdering een bordje aan zijn beeld een bordje met 'Stad van de bordjes aan de muur van zijn muur wil hebben, vindt wel dat Vluchtelingen' kunnen ophan- kantoor wil hebben. Doordat ze wegmoeten. „Je zou ze moe- gen, of elk jaar een ander bord- Laurier ziek is kon hij geen re- ten vervangen door wat nieuws, je, 't is maar een idee." actie geven. want de kernwapens zijn dan denk dat we wel wat over het NIPO-onderzoek zullen melden in het 'Leids Kwartiertje', een brochure voor middelbare scholieren." „We hebben die adressen van de scholieren zelf gekregen: op voorlichtingsdagen en bij ande re acties. Het zijn scholieren van 4, 5 en 6 vwo. Voor ons is dat bestand heel nuttig. Vol gend jaar gaan we verschillende bestanden koppelen om erach ter te komen waarom een scho lier uiteindelijk besluit wèl of niet naar Leiden te komen." Volgens Kersbergen zijn de redenen van scholieren om voor Leiden te kiezen over het algemeen 'niet spectaculair'. „De kwaliteit van de opleidin gen: daar gaat het meestal toch niet om. Een student kiest voor Leiden omdat dat bijvoorbeeld dichtbij huis is. Of vanwege de gezelligheid van de stad. Dat zijn dingen waar wij als univer siteit helemaal geen invloed op hebben." „Maar in die context vinden we het wel zinvol om gebruik te maken van de Elsevier-publica- tie in de concurrentieslag met Utrecht en Amsterdam. Dat be tekent dat we actief gaan wer ven in de regio rond Woerden, Bodegraven en Haarlem. In de hoop studenten van Utrecht en Amsterdam af te snoepen." De binnenkort op te richten Buurtontwikkelingsmaatschap pij (BOM), die de werkgelegen heid in Leiden-Noord en Slaaghwijk moet verbeteren, roept nog vele vragen op bij di verse raadsfracties. „Ik krijg nog steeds niet meer dan een vage indruk van wat het moet wor den", verklaarde gisteravond WD-raadslid G. van Gruting tij dens de vergadering van de commissie voor werk, sociale zaken en wijkbeheer. „Het lijkt erop of dit het zoveelste banen- schep-project is en ik vraag me af of deze versnippering wel goed is." De commissie moest haar oordeel uitspreken over het voorstel om een projectleider aan te stellen voor de BOM en om hem naast een 'startnotitie', die nog niet gereed is, een 'spie ringpotje' met geld mee te ge ven. De commissieleden gingen weliswaar akkoord met het voorstel maar hebben nog steeds geen duidelijk beeld van wat de BOM uiteindelijk voor de wijken gaat betekenen. „Ik begrijp dat dc commissie sneller informatie wil en duide lijker informatie", stelde verant woordelijk wethouder J. Laurier. „Dat zou ik ook wel willen maar dan moeten we eerst iemand hebben - een projectleider - die invulling kan geven aan de BOM." De BOM heeft volgens hem twee doelen voor ogen. Behalve investeerders in de wijken er toe aanzetten ook mensen uit Lei den-Noord en de Slaaghwijk aan te nemen, zou zij ook ten goede moeten komen aan de leefomgeving aldus Laurier. „We kunnen niet gaan zitten duimendraaien tot de grote projecten op gang komen, we moeten nu al allerlei zaken be denken. Bijvoorbeeld groenon derhoud kan via de BOM wor den geregeld. En misschien hebben ze in winkelcentrum de Kopermolen wel beheerders no dig. Wat we niet willen is dat de oprichting van de BOM wordt opgehouden door lange discus sies over hoe de structuur er uit moet zien." Begin volgende maand zal de zogenaamde startnotitie wor den gepresenteerd, aldus Lau rier. De werkwijze en de doel stellingen van de BOM zouden daarin iets verder zijn uitge werkt. LEIDEN ERNA STRAATSMA Taxibedrijf Koenes loopt het risico zijn werkvergunning kwijt te raken. Dat gebeurt als de eigenaar niet alsnog zijn bedrijfsge gevens overhandigt aan de regionale com missie taxivervoer. Koenes heeft hier een week de tijd voor gekregen. Eigenaar J.W. Koenes, van het gelijknami ge Leidse taxibedrijf, wil zijn bedrijfsgege vens niet overhandigen wegens vermeende belangenverstrengeling van de gemeente Leiden. De gemeente participeert sinds kort in Taxicentrale Leiden. De wethouder ver keer, P. Langenberg (D66), is tevens lid van de taxicommissie die beslist over taxiver- gunningen. Een Leidse gemeente-ambte naar zamelt de gegevens in van alle regio nale taxibedrijven, op verzoek van de pro vincie. Koenes vindt de publiek/private samen werking 'onzuiver' en 'concurrentieverval send'. Hij vreest dat de belangen van de ge meente in conflict kunnen komen met de belangen van overige taxibedrijven. De regionale taxicommissie heeft de afge lopen maanden meermalen aangedrongen op overhandiging van de bedrijfsgegevens. Koenes bleef dit echter weigeren om de pu bliek private samenwerking aan de orde te stellen. Gisteren besloot de taxicommissie Koenes nog een week respijt te geven. „Er is geen sprake van belangenverstrengeling," zei Langenberg, voorzitter van de taxicom missie. „De verstrekte gegevens blijven bo vendien in het archief van de secretaris van de taxicommissie." Ook volgens de Oegstgeester wethouder F.J. Lisman (Leefbaar Oegstgeest) is Koenes' achterdocht niet terecht. „Leiden is niet als enige gemeente vertegenwoordigd in de taxicommissie. In de commissie zitten meer vertegenwoordigers, vijf daarvan komen uit andere gemeenten dan Leiden." In de taxi- commissie zitten vertegenwoordigers van Leiden, Oegstgeest, Leiderdorp, Alkemade, j Voorschoten en Zoeterwoude. E. Filemon directeur grootste basisschool van Nederland LEIDEN LOMAN LEEFMANS De openbare Lorentzschool aan de Van Vollenhovenkade is na de fusie met de Burggraaf een van de grootste basisscholen van Nederland. En bij grote scholen bestaat altijd de angst dat de aandacht voor de indivi duele leerling minder wordt. „Hoeft niet", zegt directeur E. Filemon. „De klassen blijven even groot, rond de dertig, en een nieuwe organisatiestruc tuur moet zorgen dat de veilig heid en de geborgenheid voor de kinderen blijft bestaan." De Lorentzschool in de Pro fessoren- en Burgemeesterswijk maakte de afgelopen jaren een stormachtige groei door. „We zijn ooit begonnen met zeven klassen. Inmiddels hebben we over de vijfhonderd leerlingen. In de tussentijd zijn er wat brandjes geweest maar de school heeft een goede naam. Niet alleen komen veel kinde ren uit deze buurt, waar veel is volgebouwd en waar een ver jonging is opgetreden, maar ook uit Coebel en Waardeiland. De leerlingen komen uit alle gele dingen en vormen dus een goe de afspiegeling van Leiden. Al leen allochtonen zitten er niet. Dat komt waarschijnlijk omdat er dichtbij een islamitische school is", aldus Filemon. Zo groot als de Lorentzschool werd, zo klein bleef de Burg graaf aan de nabijgelegen Op- penheimerstraat en sluiting dreigde over een paar jaar. „Een fusie lag dus voor de hand en die is op 1 augustus bekrach tigd. Voor het personeel (39 leerkrachten waarvan een aan tal in deeltijd) heeft dat in ieder geval tot 1996 geen gevolgen en de scholen blijven voorlopig nog apart. Er is constant overleg over bijvoorbeeld welke lesme thode op de nieuwe school gaat worden gebruikt. Een werk groep is bezig die samenwer king te begeleiden en geeft af en toe een folder met fusienieuws uit", aldus de oude en nieuwe directeur. Uiteindelijk komt er één com plex aan de Van Vollenhovenka- de/Asserstraat en één directie. „En die moet heel gestructu reerd gaan werken op zo'n grote school. We gaan uit van één di recteur, twee adjunct-directeu ren en drie coördinatoren die overleg voeren in zogeheten 'bouwvergaderingen'. Ja, dat is even wat anders dan het oude schoolhoofd van vroeger, maar op deze manier ontstaan toch korte lijnen", meent Filemon. Wat precies de voor- en nade len van de grote, nieuwe school zullen zijn, dat kan Filemon nu nog niet inschatten. Zeker is wel dat er door meer leerlingen ook meer geld binnenkomt. „Ik heb contact met andere grote scho len en, het klinkt eenvoudig, uit de praktijk blijkt meestal dat twee scholen na een fusie ei genlijk gewoon doordraaien. Maar dan met één directie." Uitgelaten kinderen van de Lorentzschool omringen directeur E. Filemon tijdens het speelkwartier. „De leerlingen komen uit alle geledingen en vormen dus een goede afspiegeling van Leiden." foto holvast/mark lamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16