kanaalstraat ipnieuw rnder de loep Stichting Hillegomse Molens heft zichzelf op Regio D66: 'Geen geld voor godsdienstonderwijs' PvdA: stel dorpswachters aan in Noordwijkerhout VVD: 'Peuterspeelzaal in Huize Agnes' Zwemvliezen onontbeerlijk in Morsebel JDAG 28 OKTOBER 1994 noordwu kerhout maruke den hollander De gemeenteraadsfractie van D66 in Noordwijkerhout vindt het geen taak van de gemeente om godsdienstig vormingson derwijs (GVO) te subsidiëren. Ook het CDA had gisteravond tijdens de gemeenteraadsverga dering 7.0 zijn bedenkingen over deze vorm van godsdienston derwijs. Volgens P. Hulspas-Jordaan van D66 moet er een scheiding zijn tussen kerk en staat en komt geen enkele vorm van godsdienstonderricht in aan merking voor subsidiering door de overheid. Zij vindt het dan ook onterecht dat de gemeente het lopende schooljaar ruim 3.000 gulden beschikbaar stelt voor de GVO lessen op de open bare basisschool De Regen boog. Hulspas: „Het is heel goed dat de mogelijkheid van godsdienstonderricht op deze school er is. maar financieel ge zien kan het nooit een taak zijn voor het gemeentebestuur.'' Bo vendien vroeg ze zich af waar om de totale kosten, bestaande uit personeels- en materiaalkos ten. door de gemeente moeten worden gedragen. CDA-raadslid T. Vastenhoudt zette kanttekeningen bij de stel ling van hel oUege aal a t voorziet in een maatschappelij ke behoefte. Volgens hem valt dat niet te rijmen met het gerin ge aantal van 40 leerlingen dat tie godsdienstlessen op deze school volgt. Wethouder I. Rnapp meldde dat GVO moet worden gezien een brede oriën tatie op de wereldgodsdiensten. Volgens de wethouder kent Noordwijkerhout de regeling dat godsdienstonderwijs voor alle geledingen mogelijk moet zijn. „Dat gelijkheidsbeginsel is een belangrijk goed." Hulspas merkte op dat de godsdienstige vorming op de Regenboog- school niets te maken heeft met wereldgodsdiensten, maar alles met specifiek christelijke ge loofsrichtingen. „Dat type on derwijs komt wat ons betreft niet voor subsidie in aanmer king". aldus de fractievoorzitter van D6& Zorgen over openbaar vervoer noorpwukerhout conny smits Door de voortgaande verslech teringvan het huidige openbaar vervoer, dreigen met name ou deren en zij die niet draag- krachtig genoeg zijn om een au to te rijden, in een sociaal isole ment te raken. Wat heeft een Regionaal Verkeers- en Ver voersplan voor zin als intussen de busverbindingen steeds ver der verslechteren, zo vraagt D66 in Noordwijkerhout zich af in haar algemene beschouwingen op de begroting van 1995. D66 wil dat het college met omringende gemeenten om ta- fel gaat zitten om alternatieve te realiseren. Ook het CDA dringt daarop aan. aangezien ook deze partij 'zorgen heeft over het verkeer en vervoer in het algemeen'. De l*vdA vindt dat 'de zorge lijke veranderingen binnen het openbaar vervoer' de gemeente noodzaken meer aandacht te besteden aan goede voorzienin gen als verlichte fietsenstallin gen bij abri's. D66 en PvdA: rioolrecht en toeristenbelasting omhoog NOORPWUKERHOUT CONNV SMITS Het rioolrecht zou volgend jaar moeten worden verhoogd, met 1.60 gulden per aansluiting om kostendekkend te worden. D66 stelt dat in de algemeene beschouwingen op de begroting van Noordwijkerhout zoals die door burgemeester en wethouders is gepresenteerd. Het college wil de verhoging nog even uitstellen, maar D66 betoogt dat verhoging nu bijna tienduizend gulden scheelt in het verlies. Ook wil de partij dat er aparte tarieven ko men voor eenpersoonshuishoudens en huishoudens die uit meer personen bestaan. De PvdA zoekt het in een verhoging van de toeristen en woonforensenbelasting. Volgens deze partij ligt de toeristenbe lasting op een dermate laag niveau dat het gerechtvaardigd is deze trapsgewijs omhoog te brengen naar 1,50 gulden per nacht. De woonforensenbelasting zou volgend jaar omhoog moeten met vijf procent, eenzelfde percentage als de jaarlijkse huurver hoging. De PvdA vindt het nodig op deze manier vooruit te lopen op het feit dat de gemeente gekort gaat worden door een herverde ling van het gemeentefonds. Daardoor lijkt Noordwijkerhout er 1,9 miljoen slechter van te worden. De partij vindt dat het colli- ge in de begroting nog onvoldoende inspeelt op de zorgelijke toekomst. Ook Dfifi vraagt zich af of het college „geen struisvo gelpolitiek voert. We hadden al lang bezig moeten zijn met het zoeken naar oplossingen." 'Sluitingstijden in Bollenstreek afstemmen NOORPWUKERHOUT CONNV SMITS Dorps-/parkeerwachters als maatregel tegen het openbaar drankgebruik rondom de Witte Kerk in Noordwijkerhout en het fout-parkeren. Dat is het voor stel dat de PvdA doet in haar al gemene beschouwingen op de begroting. De partij toont zich zeer verontrust dat het extra geld voor de politie in het dis trict geen extra 'blauw' op straat tot gevolg zal hebben. De problemen met drankge bruik. geluidsoverlast en vanda lisme rond de Witte Kerk, in de Zeestraat en op plaatsen in Zee burg in Noordwijkerhout, baren ook andere partijen zorgen. Zo vindt het CDA dat er moet wor den gedacht aan een afstem ming van de sluitingstijden van de horecabedrijven in de Duin en Bollenstreek. Ook de WD vraagt het colle ge wat er gaat gebeuren om de problemen te beteugelen. Ook vraagt deze partij zich af wat de ervaringen zijn met betrekking tot d<- handel in en het gebruik van drugs in een aantal openba re gelegenheden in het centrum van Noordwijkerhout. Hillegomse sirene gestoord hillegom De alarmsirenes van Hillegom hebben voor onrust gezorgd door af te gaan op woensdag, van 14.30 tot tot 14.50 uur, in plaats van op de traditionele eerste maandag van de maand. Volgens J. Goemans van de ge meente is er geen rede tot pa niek: een storing bij de KIT was de oorzaak. Toevalligerwijs zat juist de ge meentelijke rampenstaf in de brandweerkazerne van Hille gom een. papieren oefening door te nemen. Gemcentesecre taris I.. Maasdam schrok heel even: „Het wordt ineens echt he'? Maar dit soort zaken wor den onmiddellijk kortgesloten met de brandweercentrale in loeiden en het signaal dat we daar vandaan kregen duidde duidelijk op een storing. Van paniek is geen moment sprake geweest." Volgens C. Oeldriech van KIT Telecom district Haarlem, zijn woensdag op verschillende plaatsen in Hillegom KI'I-ka bels geraakt hij graafwerkzaam heden door een nog onbekend bedrijf. „Tegenwoordig gaan alarmen af als de spanning weg valt op de telefoonkabel. Dat is gedaan omdat anders alleen de kabel hoeft worden doorgeknipt om het alarm te saboteren." De storing is inmiddels verholpen. ssenaren woest it-type evenwi^. bij dooi oom va )oor de, :hting met bi ngepl, Ie bewe bij sc rden lacht te is een ;se houdt de plannen voor Kanaalstraat-Oost opnieuw te regelen het licht. Een onderzoeksbureau moet alle mogelij- stabih oplossingen bekijken om deze straat veiliger te maken ifen^Jor fietsers. De raad heeft hier gisteren 25.000 gulden Jrukt dor uitgetrokken, ig, die nd het earie in 't veldweg bekend zijn. Nu Lisse toch op korte termijn met de plan de n°eewoners van de Kanaalstraat - nen aan de slag wil, beraden de htige d stukken van hun tuin moe- bewoners zich op nadere stap- iropa.1 afstaan als er vrije fietspa- pen. „Want dit gaat alle perken I wmdn komen - zijn woest om het te buiten", aldus de woordvoer- terdagderzoek. Zij zien liever dat de der van de bewoners van de Ka- iopt heneente de verkeersplannen naalstraat. Het tkele jaren in de ijskast zet. De iet ve^oners geloven dat hun Alleen het CDA verzette zich 1 en peaat vanzelf wel veiliger wordt gisteren tijdens de raadsverga- het doorgaande verkeer over dering tegen het onderzoek van n nieuwe provinciale wee tus- het bureau. „We verzetten ons i Hillegom en Nieuw-Vennep tegen alle plannen die grond n rijden. van bewoners kosten. Er zijn De gemeente doet er volgens daarvoor genoeg goede alterna- ^n beter aan om te wachten tieven ingediend", aldus CDA'er de effecten van die nieuwe N. Eigenbrood. oetbalspullen gestolen 6 vassenaar De complete voetbaluitrusting bestaande uit trai- r* lingspakken en schoenen, een onbekend geldbedrag en enkele -Jassen zijn gisteravond gestolen bij de Haagse voetbalvereniging /v;-;AI)0. De club maakte als gevolg van de wereldruiterspelen tijde- i ijk gebruik van het complex aan de Wassenaarse Buurtweg. Na 20/ ie laatste training gisteravond voor het vertrek naar de eigen -relden is tussen 18.30 en 20.00 uur de kleedkamer door een dief A'tezocht. De schade loopt in de duizenden guldens. 5Tnbreker betrapt "armpEGSTGEESTEen inbreker is gisteravond overlopen in een wo- koufr<ning aan de Hofbrouckerlaan. De bewoonster die boven was, lagedrjioorde omstreeks 21.00 uur gestommel op de begane grond. hoge oen ZÜ naar beneden liep, rende een onbekende man uit haar luch|dhuis weg. Hij heeft een tas met sleutels, een bankpasje en rijbe- hecto [vijs meegenomen. 'Twee koopavonden in Zoeterwoude' ztteOETERWOUDEProgressief Zoeterwoude wil winkeliers in het ^dorp de mogelijkheid geven om te kiezen tussen een koopavond 4op donderdag of op vrijdag. Nu kunnen Zoeterwoudenaren nog 12alleen op vrijdagavond hun boodschappen voor het weekeinde zw5halen, maar een nieuwe verordening voor de winkelsluiting is in de maak. PZ-fractievoorzitter J. Stuijt stelde daarom in de ge meenteraad van gisteravond voor een keuzemogelijkheid voor de winkeliers op te nemen. mp illlegom kees van der linden Restauratie of herbouw van een !]an de vervallen molens in Hil- iegom is voorlopig niet moge- ïjk. Dat constateert de Stichting ^illegomse Molens, die zichzelf gjaarom opheft. De stichting aeeft de afgelopen jaren tever geefs geijverd voor de bouw van 15|en werkende molen. 13 Directe aanleiding is het be sluit van het Hillegomse ge meentebestuur om de stichting geen geld te geven. Al weer eni ge jaren geleden zegde het ge meentebestuur een van 250.000 gulden t( lofte hebben B en VA trokken, omdat de stichting heeft voldaan aan de voorwaar de een volledig uitgewerkt plan te overleggen. In de beginjaren van haar be- subsidie Die be- inge- Strobrand: 'Al die as is niet zo fris' 2pveral in de Duin- en Bollen streek is het stro weer op de vel- 13ilen gelegd. Tot februari moet j dit afdekmateriaal het gewas öpeschermen tegen de vorst. .Qpan gaat het stro weer van het i3 land, tenminste van de hya- pinthenvelden, omdat anders Ij- pe bollen te weinig ruimte krij- grote hoop op en verspreidt het in de zomer boven het bollen land. „Ik ben erg tevreden over deze methode, omdat de nade len van het verbranden ook groot zijn", vervolgt de Noord- wijkerhoutse kweker. De as die achterblijft - en dan vooral de koolstof die daarin zitver- Een peuterspeelzaal in Huize Agnes. Dat idee opperde WD'er I.. van der Zon gisteravond tij dens de Voorhoutse gemeente raad. De liberaal verwees daar bij naar een experiment in een Fries plaatsje waar de peuter speelzaal in het lokale bejaar denhuis in ondergebracht. Tot genoegen van de bejaarden en van de peuters. De WD kwam met het idee naar aanleiding van het voorstel om de in de voetbalkantine on dergebrachte Voorhoutse peu terspeelzaal Kiekeboe wat op te kalefateren. Er komt een nieuwe marmoleumvloer te liggen en er wordt een kindertoilet aange legd. De Voorhoutse gemeente raad ging gisteravond akkoord over hel beschikbaar stellen van een bedrag van 6.600 gulden. Dat geld werd niet zonder meer ter beschikkig gesteld. Zo meende CDA'er D. IJdo dat Voorhout beter snel een nieuwe ruimte aan de tweede peuter speelzaal Dribbel kan bouwen dan geld investeren in de voet balkantine. Dat zou er mogelijk toe leiden dat Kiekeboe nog veel langer in de kantine zou blijven zitten dan wenselijk is. De Stichting Peuterspeelzalen heeft immers zelf een plannetje ontworpen om aan te bouwen aan Dribbel, iets dat op dit mo ment bekeken wordt op het ge meentehuis. Om de tijd te over bruggen tot die eventuele nieuwbouw er is, wil Voorhout toch het noodonderkomen van Kiekeboe wat opknappen. Voor 1995 is er immers geen geld ge reserveerd voor een nieuwe peuterzaal dus Kiekeboe zal ze ker nog tot 1996 in de voetbal kantine zitten. Het plannetje van Van der Zon werd gisteravond niet zon der meer van de hand gewezen. staan poogde de stichting de watermolen aan de Ringvaart te restauren. Volgens deskundigen zou die molen echter nooit in vol bedrijf kunnen zijn, omdat er in de omgeving in de loop der tijd nogal wat bomen en huizen zijn verrezen. De wieken zouden daardoor onvoldoende wind vangen. Ook een plan om de koren molen aan de Molenlaan in ou de luister te laten herrijzen strandde, dit keer om financiële redenen. De eigenaar van de molenstomp, amarylliskweker Warmenhoven, vroeg ruim twee ton voor de resten. Voor de stichting was dat volgens voor zitter P. van Vree te veel. Het laatste initiatief van de stichting was het voorstel om een elders aangekochte molen te herbouwen bij de manege aan de Weerlaan of achter het verzetsmonument op 't Molen- duintje. Het gemeentebestuur stemt daar echter niet mee in. B en W willen alleen meewerken aan de herbouw van de voor malige water- of korenmolen. Het geld dat de Stichting Hil legomse Molens de afgelopen jaren inzamelde bij sponsors en donateurs, wordt volgens voor zitter Van Vree overgeheveld naar de Stichting Vrienden van Oud Hillegom. Het gaat om 'enige tienduizenden guldens'. De Vrienden van Oud Hillegom richten een werkgroep op, die de herbouw van een molen in het dorp zal beijveren, zodra zich een daarvoor een geschikte mogelijkheid aandient, aldus Van Vree. gen en verstikt raken in het stro. 21 Pp de tulpen- en narcissenvel- den, die wat minder vorstgevoe- j* Big zijn en derhalve een-minder 8 [dikke laag krijgen, kan het stro 21 iin het voorjaar blijven liggen. 15 De meeste gemeenten in de jg Duin- en Bollenstreek hanteren 9 ihet principe dat verbranden van -Hhet stro vanwege milieuredenen op de velden niet meer is toege- staan. Alleen in Noordwijk en Noordwijkerhout is het nog ge- orloofd. Voorwaarde daar is wel dat dit overdag gebeurt en dat het geen overlast oplevert. Desondanks schakelen ook in eze gemeenten steeds meer kwekers over op andere metho den om het stro op te mimen. L. van Schie aan het Westeinde in Noordwijkerhout bijvoorbeeld heeft hiervoor een speciale ma chine - „noem het maar een grote stofzuiger" - aangeschaft. Daarmee 'zuigt' hij in het vroe ge voorjaar het stro van de hya- cinthenvelden, slaat dit op een mindert de werking van bestrij dingsmiddelen. Waardoor kwe kers meer gif moeten gebrui ken. H.G. van Duivenvoorden uit Noordwijkerhout kijkt achter zijn schuur naar een enorme berg stro. Hij heeft zojuist een hyacinthenveld met een dikke laag bedekt. Hij zal volgend voorjaar het stro tussen de pa den van de bloembedden ver spreiden. „Verbranden is niets, wij zijn daar al jaren geleden mee gestopt." Zijn redenen komen overeen - met collega Van Schie. Daar naast noemt hij nog de enorme vervuiling van de grond.Als je in die zwarte as moet gaan wer ken, is dat geen pretje." Om het gebruikte stro aan een manege aan te bieden, ziet hij niet zit ten. Na de winter is het volgens hem te 'kafferig', te fijn van structuur, en daardoor niet meer geschikt voor een mane ge- oegstgeest De eerste woningen van het poortgebouw in de nieuwe wijk Morsebel zijn gistermiddag opgeleverd. Uit handen van bestuurslid W. Medendorp van woningbouwvereniging Buitenlust kregen de nieuwe bewoners de sleutel van hun appartement. Veel lol zullen de nieuwko mers nog niet aan hun flatwoning aan de Willem Dudoklaan beleven want: „ongelooflijk wat is het hier een baggerzooi", zoals Medendorp het omschreef. Het markante poortgebouw, een ontwerp van de Haagse architecten Roeleveld Sikkes, staat namelijk midden in de wijk en daar omheen wordt nog volop gebouwd. Door de regenval zijn de toch al slecht begaanbare straten in de Morsebel veranderd in gigantische mod derpoelen terwijl de werkzaamheden voor een enorme herrie zorgen. Toch bleek gisteren dat een van de nieuwe bewoners het plan heeft opge vat om al komend weekeinde in zijn nieuwe behuizing te trekken. „Als de verhuiswagen erdoor komt. Maar we verzinnen er wel wat op", liet hij vol goede moed weten. „Ja, het gebouw is onze verantwoordelijkheid maar daaromheen is de gemeente verantwoordelijk", verontschuldig de Medendorp zich. De opzichter van Buitenlust vertelde de aanstaande huurders dat als er nog vragen waren, ze bij hem in zijn bouwkeet te recht konden. „Maar denk er aan dat je wel zwemvliezen nodig hebt om er te komen." Voor het einde van het jaar wordt ook de rest van de wo ningen in beide vleugels van het gebouw opgeleverd. FOTO HIELCO KUIPERS H.G. van Duivenvoorden uit Noordwijkerhout: „Verbranden is niets, wij zijn daar al jaren geleden mee gestopt." FOTO DICK HOCEWONINC Kwekersvrouw W. Langeveld uit Noordwijk vertelt dat haar man nog steeds stro verbrandt. „Mijn man vraagt het aan bij de politie. Wat is er trouwens op tegen? We doen het bij tegen wind zodat buren nergens last van hebben. Mijn man schudt van te voren het stro flink op zodat het goed droog is en daar door snel en zonder al te veel rookontwikkelingverbrandt." langeveld is van mening dat open haarden heel wat meer overlast veroorzaken. Voorts stipt zij aan dat het weghalen van stro voor kleine kwekers (het bedrijf aan de I^ngevelder- laan omvat twee hectare) vrij wel ondoenlijk het stro van het land te halen.Als je daarvoor geen speciale machine hebt, is het enorm zwaar handwerk." In Voorhout heeft J. Pijnacker aan de Jacoba van Beierenweg een bedrijf van zeven hectare. Vorig jaar is het hem riog gelukt het stro te slijten aan een mane ge. „Maar als de hele streek dit gaat proberen, zal deze gratis afvoer het volgend voorjaar wel niet meer lukken." Hij verpul vert en strooit het, net als colle ga Duivenvoorden, over de pa den. „Verbranden heeft eigen lijk alleen maar nadelen. Alleen als je het heel netjes doet en je je aan allerlei voorschriften houdt, kan het nog wel. Maar al die zwarte as op het veld is ook niet zo fris." Irene Nlcuwenhuljse* TZM

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13