Renamo vraagt uitstel Tijd om Midden-Oosten tot bloei te brengen Buitenland Laat uw Spaargeld Snel naar Ongekende Hoogte Klimmen. Chissano rekent op winst in Mozambique Ernstige humanitaire nood in Bihac n Li ij hebben Rode Khmer doodt drie westerse gijzelaars ■JDERDAG 27 OKTOBER 1994 \.;i nee reneePrasse ANP* AlgwntenN OPA Deutsche Presse Agentur CPD Ge Independent IPS Inter Press Service rote schade aan Duitse Dom Een uit- nde brand ft grote schade 'oorzaakt aan Duitse Dom in ijn, een histo- h bouwwerk |de 18e eeuw en van de [oemdste plei- in neo-ldas- e stijl van Eu- MiCK oorr3>rdebrand- ^^_er worden ge- Maar de j^^iade loopt in de ^^^Hjoenen. De 1989/9md 'n de kerk 1987/80 deGendar- knmarkt in het brmaligeOost- ïggVlijn ontstond jtermiddagtij- fisbouwwerk- 198Btnheden. De jiitse Dom werd Jde Tweede We- jdoorlog groten - Iels verwoest, net als de Franse Dom en het Schauspielhaus- leater die samen een bouwkundige eenheid vormen. De res- liratie van de Franse Dom en het theater werden in 1987 afge- jnd. De voltooiing van de Duitse Dom was gepland voor 1996. 'Z'Z\ foto» peer grimm 1 1. ii 1991 taper met Russisch vliegtuig ontploft ipsKOuDe kaping in de Zuidrussische republiek Dagestan is llorbij. De kaper heeft het toestel vanmorgen opgeblazen en is Uarbij zelf ook om het leven gekomen. Volgens een woordvoer- ]fr van de luchthaven kon de laatste van de 21 gijzelaars, de pi jpt, vannacht tijdig het toestel verlaten toen de kaper in slaap el. Trans luchtruim open voor concurrent 1989rus De Franse regering heeft na en uitspraak van het Europe- JlHof in Luxemburg besloten vanaf begin volgend jaar andere j chtvaartmaatschappijen dan alleen Air Inter toe te laten op de 1 ensten Parijs-Marseille en Parijs-Toulouse. De KLM vliegt van- 1 31 oktober twee maal daags op het Parijse vliegveld Orly en 1 jf keer per dag op Charles de Gaulle, de internationale luchtha ven van Parijs. jtokslagen voor verlopen visum 49!ngapore. Een rechtbank in Singapore heeft een 45-jarige Fran- l zakenman veroordeeld tot vijf stokslagen op de blote billen en 75(eertien maanden cel wegens het uitschrijven van ongedekte 67ineques en het in Singapore verblijven met een twee jaar verlo- 593en visum. ƒ795 ƒ695 /-«Leger Burundi doodt 25 burgers ^^Lirobl» Het leger van Burundi heeft in de buurt van de hoofd- ^KadBujumbura 25 gewapende burgers doodgeschoten. Volgens ^ten legerwoordvoerder raakten soldaten in gevecht met 50 ge- 1990/apende Hutu's die geweren en granaten bij zich hadden. Of er 19ok soldaten zijn omgekomen, is niet bekend. De Hutu's zouden 19e t niet eens zijn met de huidige regering van president Syl- Wjjèstre Ntibantunganya waarin zowel Hutu's als Tutsi's zitten. i {Protest tegen dierentransport jrtTRAATSBURG Dierenbeschermers hebben gisteren het Europees 1 parlement een petitie met 3,3 miljoen handtekeningen aangebo- len waarin wordt aangedrongen op bescherming van dieren op .'eg naar het abattoir. Leden van dé Internationale Liga voor de lescherming van paarden, die de actie had opgezet, wijzen erop lat elk jaar ongeveer 230.000 paarden vanuit Polen en Rusland inder erbarmelijke omstandigheden' naar slachthuizen in de iuropese landen gaan. Ze komen meer dood dan levend aan. ïaltische staten snel lid EU $russelDe Europese Commissie wil de drie Baltische staten {Estland, Letland en Litouwen zo snel mogelijk het recht geven ijid te worden van de Europese Unie. gezegd. De commissie zal bij de raad van EU-ministers een mandaat vragen om met de drie landen onderhandelingen te openen over een EU-toetre- tiingsverdrag. Daarnaast moet strategie voorde relaties met alle Dostzeestaten opgesteld worden, zo meent de commissie. A Als u nu een tweejaarsdeposito afsluit bij \bn Lanschot (minimale inleg f 10.000,-) kunt u rekenen op een vaste hoge rente van 6%. \&n Lanschot is immers geen bank als alle andere. Meer informatie? Bel gratis 06 - 022 19 87 of vul de bon in. van Lanschot. Wanneer U toe Bent aan e'en Bankier. Stuur mij meer informatie over uw spaaraanbicding. Naam Adres PostcodeWoonplaats Stuur deze coupon in een envelop zonder postzegel naar F van Lanschot Bankiers. .Afdeling Particulieren, Antwoordnummer 289. 5200 \Ti 's-Henogenbosch. Mozambique vandaag voor het eerst in vrijheid naar stembus MAPUTO Rtr-ANP De voormalige terreurbeweging Renamo heeft zich op het laatste moment teruggetrokken uit de parlementsver kiezingen in Mozambique. Enkele uren voordat de stem bussen openden, kondigde partijvoorzitter Afonso Dhlakama aan dat zijn partij niet meedoet, omdat de voorbereidingen onvoldoende waren en de verkiezingen niet vrij en eerlijk konden verlopen. Hij vroeg om uitstel van de stemming voor een dag of vijf. maputo runa hellinga De aankondiging wordt in Mo zambique vooral gezien als een van de vele stappen die Rena mo, officieel geheten het Natio nale Verzet van Mozambique, in de afgelopen weken heeft ge zet om deze verkiezingen bij voorbaat in diskrediet te bren gen. Gisteren heeft de partij nog geprobeerd om alle kleinere partijen in Mozambique over te halen tot een gezamenlijke ver klaring. Maar die weigerden daaraan mee te werken, omdat het volgens hen te laat was voor zo n drastische stap. Volgens Renamo-woordvoer- der Gulamo Jafar is de hele campagne oneerlijk geweest. Renamo en de andere partijen hadden nauwelijks toegang tot de media, die worden beheerst door de regeringspartij Frelimo. In het oordeel van de interna tionale waarnemers heeft Rena mo geen vertrouwen, zegt hij: ,,We hebben in Angola gezien hoe het daar ging. Daar werden de verkiezingen ook geldig ver klaard en toch zijn er later hele stembussen met verduisterde en vervalste stembiljetten ge vonden". Zowel de Venenigde Naties als de Nationale Verkiezings commissie maakten vanoch tend bekend dat de verkiezin gen volgens plan door zullen gaan. Uitstel, aldus een VN- woordvoerder, was gezien al het werk dat erin was gestoken, op dit moment niet meer mogelijk. De stembussen gingen van ochtend vroeg dan ook gewoon open, zij het op de meeste plaatsen wat later dan het offi ciële tijdstip van zeven uur. Maar dat lag vooral aan het feit dat kiescommissies te laat met de inrichting van de stemloka len waren begonnen en wat moeite hadden met de montage van de zelfbouwstemhokjes die de VN hadden geleverd. Voor alle stembureaus ston den om zes uur vanochtend al lange rijen wachtenden. De meeste kiezers in Maputo wa ren niet op de hoogte van de te rugtrekking van Renamo. Toen het nieuws door begon te sijpe len, leverde dat wel gesprekken op, maar over het algemeen re ageerden mensen vrij gelaten. „Dat zal de verkiezingen niet stoppenaldus een man bij een kiesbureau in de sloppen wijk Luis Cabral. De voorzitter van een kiesbureau in de bin nenstad meende dat de stap van Renamo weinig invloed op het verloop van de verkiezingen zal hebben. Toen bij het begin van de stemming de waarne mers van de verschillende poli tieke partijen hun geloofsbrie ven bij het stembureau in Luis Cabral kwamen inleveren, dook ook de vertegenwoordiger van Renamo op. Hij was niet op de hoogte van het besluit van zijn partijleider. Naar verwachting zullen de meeste kiezers zich dan ook weinig aantrekken van het Renamo-besluit De partij staat op het stembiljet en neemt in die zin gewoon deel aan de ver kiezingen. Onduidelijk is nog wat er gebeurt met de Renamo - stemmen. Op dit moment wordt nog van alle kanten druk op Dhlakama uitgeoefend om alsnog deel te nemen. Een di plomaat speculeerde vanoch tend vroeg al dat de verkiezin gen mogelijk met een dag tot zaterdag worden verlengd om Renamo alsnog de kans te ge ven volledig deel te nemen. Vandaag en morgen stemmen in Mozambique naar schatting 6.4 miljoen geregistreerde kie zers voor een president en een 250 leden tellende volksverte genwoordiging, de eerste vrije democratische verkiezingen in het Afrikaanse land. De voor malige guerrillabeweging Rena mo zegt echter dat 3,3 miljoen mensen gaan stemmen en wenst een zorgvuldige registra tie van de twee miljoen extra kiezers. Belangrijkste kanshebber bij de verkiezingen in het Afrikaanse land, dat na zestien jaar oorlog is verwoest en door droogte is uitgeput, en de grootste rivaal van Renamo is het Bevrijdings front voor Mozambique (Freli mo) van president loaquim Chissano dat het land regeert sinds de onafhankelijkheid in 1975. Eind jaren tachtig nam hel front afstand van het stren ge marxisme leninisme. Het be gon een politieke en voor het hogere partijkader lucratieve economische liberalisering. Indien Frelimo wint zal volgens Premier Rabin en koning Hussein wachten tevreden lachend in de zon op de komst van de Amerikaanse president Clinton, foto Patrickbaz Israël en Jordanië hebben gis teren onder het toeziend oog van de Amerikaanse president Bill Clinton in de Arava-woes- tijn op de grens tussen beide landen een vredesakkoord ge sloten. Met de handtekening van de Israëlische premier Yit zhak Rabin en zijn Jordaanse ambtgenoot Abdelsalam al- Majali kwam een einde aan een 47 jaar durende vijand schap. De Jordaanse koning Hussein keek toe. wadi ara va ad bloemendaal correspondent „Als ik vanaf dit podium rond kijk zie ik, zowel aan de Jordaanse als de Israëlische kant van de grens, tot aan de horizon alleen maar dorre woestijn. »Zo waren de betrek kingen tussen Israël en Jordanië de afgelopen 47 jaar. Maar er komt een tijd dat men sterk moet zijn en een moedige be slissing moet nemen, om de mijnenvelden, de droogte en de wildernis tussen twee volkeren uit de weg te ruimen." Dat was de boodschap van de Israëlische premier bij de on dertekening van het vredesver drag van zijn land met Israël. Het was gisteren ook de eerste dag van het bezoek van Clinton aan het Midden-Oosten. Van middag arriveert de Amerikaan se president vanuit de Syrische hoofdstad Damascus in Jeruza lem, waar ongekende veilig heidsmaatregelen zijn getroffen. De woeste leegte van het Is- raëlisch-Jordaanse grensgebied vormde gistermiddag een voor de hand liggende bron van in spiratie voor alle sprekers bij de ondertekening van het vredes verdrag. Niet alleen Rabin, maar ook koning Hussein van Jorda nië en president Clinton vertel den dat de tijd is gekomen om het Midden-Oosten tot bloei te brengen, niet alleen letterlijk maar ook in politieke zin. Onder de tientallen vlaggen die voor kleur zorgden in het dorre woestijnlandschap, waren die van een aantal landen waar mee Israël nog geen officiële re laties onderhoudt, zoals Marok ko, Mauritanië, Oman en Qatar. Volgens Omans minister van buitenlandse zaken, sjeik Yousouf Bin-Alawi, is het mo ment waarop zijn land de jood se staat de hand toesteekt dicht bij. „Wij hoeven geen vredes verdrag te sluiten, maar kunnen gewoon diplomatieke betrek kingen beginnen." Uit de toespraken kwam naar voren dat Jordanië en Israël in menig opzicht al jaren klaar wa ren voor vrede. „Niet alleen on ze staten sluiten vandaag vre de", zei Rabin, „ook u en ik, majesteit, sluiten hier vrede, onze eigen vrede, de vrede van soldaten en de wede van vrien den." Rabin heeft Israël vele ja ren gediend als stafchef en mi nister van defensie. Hussein is opperbevelhebber van het Jordaanse leger. Clinton herinnerde de koning eraan dat diens grootvader, ko ning Abdallah al vrede met Is raël nastreefde. Om die reden is hij in 1951 vermoord. „Hij heeft u achtergelaten met een zware last en met een grootse droom. Hij geloofde dat op een dag Ara bieren en joden aan beide kan ten van de Jordaan in vrede zouden leven. Wat heeft u die last moedig op uw schouders genomen en die droom behou den. En nu, na zoveel gevaar en zoveel lijden, is die dag geko men. U heeft de wens van uw grootvader vervuld. Ook later op de dag, in een toespraak voor het Jordaanse parlement, verwees Clinton naar Abdualah. Clinton maakte van de gelegenheid gebruik een felle aanval te lanceren tegen is lamitisch radicalisme. Amerika heeft eerbied voor de islam, zei hij, 'maar we bestrijden extre misten die godsdienst misbrui ken als een dekmantel voor het ondermijnen van Israëlisch- Arabische vrede'. president Chissano de oppositie geheel buiten de regeringsboot vallen. Chissano wil geen rege ringvan nationale eenheid. I lij heeft gezegd dat 'er geen sprake van kan zijn dat de oppositie in de uitvoerende macht deel neemt'. Renamo kan rekenen op steun in het midden en westen van het land. Het zuiden, met de hoofdstad Maputo, geldt als pro-Frelimo, omdat veel promi nenten uit de partij er vandaan komen. Wie de meeste steun krijgt in het noorden is onbe kend. Frelimo en het aanvankelijk door Rhodesiërs en Zuidafrika nen gesteunde Renamo legden pas begin jaren negentig de wa pens neer. Onderhandelingen in Kenya en later in Italië leid den in oktober 1992 tot een ak koord. Daarbij werd Renamo, onder leiding van Dhlakama, verheven van een van de wreed ste guerrillabewegingen in Afri ka tot serieuze politieke stro ming. I Iet kreeg naar schatting tien miljoen dollar om als de mocratische oppositiepartij campagne te voeren. Tegen het einde van de plechtigheid zetten premier Rabin en zijn Jordaanse collega Abdelkarim al-Majali hun handtekeningen onder het verdrag en de bijbehorende kaarten met de permanente grenslijnen. President Clinton tekende als getuige. Daarna wisselden voor het podium de Israëlische en Jordaanse chefs van staven en andere opperofficieren geschenken uit. Clinton, Hussein en de Israëlische president Weizman (van links naar rechts) keken tevreden toe. foto pa trick baz Protest tegen Roemeense anti-homowet boekarest ap Een Roemeense mensen rech tengroepering heeft gisteren protest aangetekend tegen een wet die de Roemeense overheid de mogelijkheid geeft om homoseksuelen ge vangen te zetten. Volgens de Helsinki Commissie Roe meense Mensenrechten Or ganisatie heeft de Roemeense staat het recht niet om zich met het persoonlijke leven van de Roemeense burgers te bemoeien. Het protest kwam nadat het parlement dinsdag had beslo ten de wet uit het communis tische tijdperk, die vijf jaar ge vangenisstraf voor homo seksuelen toestaat, te hand haven. De wet is er echter nog niet volledig door. De senaat heeft eerder dit jaar een wijzi ging van de wet voorgesteld waardoor homoseksuelen al leen kunnen worden opge pakt als ze 'een openbaar schandaal' veroorzaken. „Ik ben geschokt", zei Renate Weber, het hoofd van de mensenrechtenorganisa tic. „Dit idee van ,een open baar schandaal' laat ruimte voor misbruik", aldus Weber. „Het betekent dat iets als een schandaal kan worden gezien als de pers erover schrijft." „Homoseksualiteit onder mannen en vrouwen is tegen de Roemeense moraal, en dat moeten we respecteren", zei Mircea Ciumara, een afge vaardigde van de oppositio nele Boerenpartij die voor de handhaving van de oude wet stemde. Een van de voorwaarden die vorig jaar gesteld werden voor de toelating van Roeme nië tot de Raad van Europa behelsde de afschaffing van de discriminerende wetgc ving tegen homoseksuelen. Ciumara noemde het 'belang rijker' om af te rekenen met andere praktijken uit het communistische tijdperk. „Dit is niet zo belangrijk", al dus Ciumara. Anderen vinden echter dat alle burgers gelijk moeten worden behandeld, als het land vijf jaar na de val van het communisme een serieuze democratie wil worden. „De staat moet zich niet bemoei en met de rechten van het in dividu", zei Theodora Bertzi van de oppositionele Liberale Partij die tegen het behoud van de oude wet stemde. Bosnische enclave heeft nauwelijks voedsel zagreb RtrDe door moslims bewoonde provincie Bihac in de noordwest-hoek van Bosnië is sinds 1992 om singeld en wordt geregeld beschoten door Bosni sche Serviërs. Bosnische regeringstroepen heb ben bij een groot tegenoffensief de afgelopen da gen Bosnisch-Servische troepen ten oosten en zuiden van de enclave teruggedrongen. Een VN- woordvoerder zei te verwachten dat de Bosnische Serviërs binnenkort een tegenaanval zullen uit voeren. Volgens de VN is er geen garantie dat het regeringsleger zich kan handhaven in de door haar veroverde gebieden Ten noorden van Tuzla, bij Cradacac, vielen Bosnische Serviërs gisteren een Deense tankpa trouille aan die in VN-verband de luchthaven van Tuzla beschermt. Volgens een VN-woordvoerder raakte daarbij een Deense Leopard-tank bescha digd. Er vielen geen slachtoffers en de Denen be antwoordden het vuur, alvorens zij zich uit de omgeving terugtrokken. De NAVO verleende geen luchtsteun, volgens de woordvoerder 'om dat het beste wapen om een tank te vernietigen een andere tank is'. Hongerige burgers in de Bosnische enclave Bihac bedelen dagelijks bij vrijwel lege VN-voedselde- pots in de sinds mei door Serviërs belegerde stad. Serviërs in Kroatië hebben in die periode slechts 630 ton voedsel doorgelaten voor de 165.000 mensen in Bihac minder dan één kilo per per soon per maand. Servische troepen die de belangrijkste bevoor radingscorridor naar Bihac beheersen, hebben de afge.lopen vijf maanden rond zeventig voedsel konvooien teruggestuurd die de Verenigde Naties via Kroatisch gebied naar de enclave trachtten te sturen. Met de harde Balkan-winter voor de deur 'ligt nog maar twintig ton voedsel in onze de pots', verklaarde een woordvoerder van het Hoge Commissariaat voor de vluchtelingen Unhcr. De Unhcr overweegt de komende dagen de voedseldroppings voor Bihac, waar behalve inwo ners ook veel vluchtelingen verblijven, te hervat ten. Maar zelfs onophoudelijke vluchten 'kunnen in de verste verte niet de noden dekken' voor zo veel ontvangers. Stichting Vluchteling I Meer dan 20 miljoen vluchtelingen 6lk6 Stichting Vluchteling helpt hen aan onderdak voldoende lichaams beweging 9iro Den Haag Wereldvluchtelingenweek 1994 svdnev-PHNOM PENH Rtf AFP-UPI Drie westerlingen die drie maanden geleden door de Cambodjaanse maoïstische ver zetsbeweging Rode Khmer wer den ontvoerd, zijn al op 27 sep tember geëxecuteerd. De Cam bodjaanse luitenant-generaal Sok Bunsoeun verklaarde giste ren dat een plaatselijke com mandant van de Rode Khmer opdracht had gegeven de drie buitenlanders te doden. „De li chamen werden naar de plaats Andong Pralit gebracht om daar te worden begraven", aldus de luitenant. Van de drie westerlin gen was sinds 29 augustus niets meer vernomen. De Australische minister Evans (buitenlandse zaken) ver klaarde vandaag sterke aanwij zingen te hebben dat de drie waren vermoord. Premier Paul Keating sloot zich later bij de le zing van Evans aan. De gegijzelden, een Frans man, een Brit en een Australiër, werden op 26 juli ontvoerd na dat de Rode Khmers de trein waarin zij zaten, hadden over vallen. Bij die overval kwamen dertien mensen om het leven. Het Cambodjaanse leger nam dinsdag het Rode-Khmerkamp Phnom Vour in de provincie Kompot in waar de drie gijze laars werden vastgehouden. Van de gegijzelden ontbrak ech ter elk spoor. Vice-minister Tea Chamrath van defensie ver klaarde eerder deze week dat de gijzelaars nog leefden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5