Blije rijder blijft ook in langste file vrolijk BÉsëi|iiii J71 Ecologische nachtmerrie uit de Sovjet-tijd Feiten &Meningen Assad wil voor Syrië onderste uit de kan Slangenbezweerder op; zoek naar toverfluit 5 ,ei DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 >JDER NIEUWSANALYSE Wanneer president Bill Clinton vandaag Damascus aandoet, wordt hij het eerste Amerikaanse staatshoofd in twintig jaar dat Syrië bezoekt. Clinton zal een leider ont moeten die weliswaar veel heeft gedaan om het imago van zijn land in de wereld te ver beteren, maar die tegelijkertijd nog steeds weigert vrede te sluiten met Israël. President Hafez Assad, die in 1970 zonder bloedvergieten de macht greep, leidt een staat waarvan de structuur en de alomte genwoordige veiligheidsdiensten nog steeds doen denken aan het oude Sovjet-blok. Door het uiteenvallen van de Sovjetunie werden de banden verbroken die in het ver leden wapens en geld uit Moskou oplever den. Het gevolg is dat Syrië in toenemende mate is aangewezen op andere internatio nale contacten en het is duidelijk dat vrede Hoezeer Syrië ook behoefte heeft aan vre de, de 64-jarige Assad is allerminst zijn be hendigheid aan de onderhandelingstafel verloren en past een tactiek toe om het on derste uit de kan te halen als het gaat om concessies van Israël. De Syrische leider, wiens land in de Israëlisch-Arabische oorlog van 1973 en tijdens de Israëlische invasie in 1982 in Libanon menig litteken opliep, is niet geïnteresseerd in nog een gewapend treffen met de Israëliërs. Tegelijkertijd heeft hij keer op keer onderstreept dat hij niet met minder genoegen zal nemen dan volle dige teruggave van de Golan-Hoogvlakte or'og v 1967 Israëlv Amerikaanse pre- <t sinds Richard nviel, had Da- zestien miljard die hij i loor. Clinton wordt de eer: sident die Syrië bez Nixon in juni 1974 na om de diplomatieke betrekkingen te her stellen die na de oorlog van 1967 werden verbroken. Het bezoek is bedoeld om een nieuwe impuls te geven aan de dialoog tus sen Israël en Syrië, die op een zeer laag pitje staat sinds februari dit jaar, toen een Israëli sche kolonist in een moskee in Hebron en kele tientallen Palestijnen doodschoot. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Warren Christopher, die Clin ton vergezelt, zond Assad maandag een boodschap waarin hij hem te verstaan gaf dat thans de Syrische leider aan zet is. „1 let tijdstip nadert snel dat enkele moeilijke be sluiten moeten worden genomen als deze besprekingen moeten slagen, als zij 'de vre de van de dapperen' moeten produceren waarvan president Assad spreekt", aldus Christopher. Sinds Nixons bezoek is veel veranderd. Nixon arriveerde kort na de oorlog van ok tober 1973, waarin Israël weliswaar geen terrein verloor dat bet in 1967 had bezet, maar wel grote verliezen op het slagveld leed. De oorlog deed veel om het gekrenkte eergevoel van de Arabieren op te vijzelen. Assads Arabische Baath Socialistische Partij zocht na de oorlog toenadering tot de Sov jetunie, wat de Syriërs een stroom wapens opleverde. Toen de Sovjetur mascus een schuld v gulden aan Moskou structuur die op instorten stond. Het ver loor bovenal het land dat jarenlang zijn mi litaire establishment steunde. De Russen besloten dit jaar om Damascus tachtig pro cent van die schuld kwijt te schelden. In 1979 sloot Egypte vrede met Israël en werd Syrië een toevluchtsoord voor Palestij nen die zich wijdden aan de gewapende strijd tegen Israël. De Verenigde Staten rea geerden prompt en plaatsten Syrië op de lijst van landen die terrorisme bevorderen en waaraan geen hulp wordt gegeven. Het verbod is nog steeds van kracht. In 1990 probeerde Assad de contacten met het Westen te verbeteren en sloot hij zich aan bij de internationale coalitie tegen Irak. Een jaar later voegde Syrië zich bij de Arabische landen die deelnamen aan het door de VS en Rusland gesteunde vredes proces. Eerder al nam het door Syrië gesteunde terrorisme af. De rol van Damascus bleef evenwel omstreden omdat het de voor naamste machtsfactor was in Libanon, waar door Iran gesteunde islamitische fun damentalisten in de jaren-tachtig verschei dene Amerikanen en andere westerlingen ontvoerden. De veranderingen in Syrië kregen gestalte op uiteenlopende niveaus. Zo vonden in de legerleiding verschuivingen plaats. De al omtegenwoordige portretten van Assad to nen niet langer de jeugdige, gedrongen ge neraal van de coup van 1970, maar een glimlachende president in burgerkostuum. De foto's zijn veelal geplakt op een achter grond van Valentijnharten of vredesduiven. DAMASCUS .JEROME SOCOLOVSKY/AP Hoogleraar verkeerspsychologie ziet geen alternatief voor automobilist De auto blijft ondanks de vele files populairder dan het openbaar v FOTO FOTOPERSBURO DIJKSTRA Elke dag vast in de file. Zwetend en verfrommeld stapvoets naar het strand. Niet erg, zei minister Margreet de Boer onlangs in een interview, dan kiest-ie tenminste voor het openbaar vervoer. Maar de automobilist weet van geen ophouden. De 'blije rijder' blijft blij. Omringd door muziek, met de telefoon onder handbereik, kiest hij zonder dralen de afslag richting file. Gekkenwerk? Welnee. „De file-rijder is niet dwazer dan een normaal mens", meent de Groningse hoogleraar verkeerspsychologie, profdr. J. Rothengatter. „Hij heeft gewoonweg geen alternatief." Dat de automobilist een rare emotio nele binding met zijn voertuig heeft, staat buiten kijf. Uit alle onderzoeken blijkt dat hij de voordelen schromelijk overschat en zich van de nadelen niet bewust is. Maar inschakeling van een psychiater zal het grootste probleem van de autobezitter, de dagelijkse file. geen millimeter langer of korter ma ken. Volgens de Groningse hoogleraar Rothengatter geeft de ratio nog steeds de doorslag: file-rijden is nog steeds aanzienlijk aantrekkelijker dan reizen per bus en/of trein. Op de eerste werkdag van deze maand tilde de avondspits het Neder landse file-record naar 45 stuks: drie honderd kilometer hopeloos klemge reden blik. Het zal niet lang duren of ook die score wordt voorbijgestreefd. Want file-records sneuvelen met de regelmaat van een op hol geslagen klok. Nederland herbergt inmiddels meer dan zes miljoen personenauto's en el ke dag komen daar honderden bij. Die moeten en zullen rijden. Ook in gevallen dat gebruik van openbaar vervoer efficiënter is. Want de mens hunkert naar onafhankelijkheid. En juist achter het stuur van zijn huiska mertje op wielen waant de autobezit ter zich vrij en blij. Zelfs sukkelend in de file. ,,De auto is het enige ver plaatsbare territorium waarin je jezelf kunt zijn, waarin je bovendien als nie tig mens het gevoel krijgt dat je con trole hebt over ontzaglijke krachten", zegt drs. A. Rooijers, coördinator mo biliteitsonderzoek van het verkeers kundig studiecentrum van de Gro ningse universiteit. Hij kan nog wel meer van dat soort ir rationele motieven uit de mouw schudden: macht der gewoonte, zucht naar status, verondersteld ge mak. Maar ook hij erkent dat de auto, ook met objectieve maatstaven geme ten, het openbaar vervoer straatleng ten achter zich laat. Autobezittend Nederland heeft zich zelf inmiddels al wel zo klem gereden dat de topindustriëlen deze maand alarm sloegen. Met radeloze blik pre senteerden ze onthutsende cijfers: het afgelopen jaar telde Nederland 11.742 files ofwel 20,8 miljoen uur opont houd over een lengte van 81,2 miljard kilometer. Nog voor de eeuwwisseling is die verkeerschaos de helft groter. Want automobilisten trekken zich niets van file-meldingen aan. ,,Ze slui ten gewoon achteraan", meldde de verkeersdienst in Driebergen laatst la coniek. Meer asfalt dan maar? Dat zal het probleem niet oplossen, weten zelfs de meest fervente auto-supporters onder de ambtenaren op het ministe rie van verkeer, jaren geleden al re kende het onderzoeksbureau McKin- sey, niet bepaald een vijand van de autolobby, de ambtenaren voor dat elke uitbreiding van bet wegennet een kwart meer autorijders oplevert. Elk verkeersknelpunt dat uit de wereld wordt geholpen, levert doorgaans binnen enkele jaren nieuwe files op, veelal op dezelfde plek. „Daaruit blijkt een enorme latente behoefte aan mobiliteit", zegt ver- keerspsycholoog Rothengatter. Die behoefte is volgens hem zo groot dat omstreden politieke stokpaardjes als carpoolstroken, intercitystroken, re keningrijden, spitsvignetten en ac cijnsverhogingen niet veel gewicht in de schaal leggen. Milieu-minister De Boer vreest dat inmiddels ook, blij kens haar omhelzing van een idee dat moedeloze ambtenaren van Verkeer al jarenlang zij het fluisterend propageren: Iaat het autoverkeer ge woon vastlopen. Met andere woorden: de wal moet het schip keren. Maar daarmee, protes teert Rothengatter, zou de overheid de enorme waarde die de samenle ving aan mobiliteit hecht, schromelijk miskennen. Wat hem betreft is er maar één oplossing: meer wegen en een zeer rigoureuze uitbreiding van openbaar vervoer. „Het wordt tijd na te gaan denken over een metronet voor de Randstad en over goederen vervoer via buizen onder de grond. Dan pas kun je proberen de mensen zo gek te krijgen dat ze de auto vaker laten staan." Voor zo'n rigoureuze, gigantisch dure aanpak ontbreekt tot dusver het maatschappelijke en politieke draag vlak, beseft de hoogleraar. Dus blijft de automobilist zich, desnoods kan kerend, achter de almaar groeiende files aansluiten. Daar zit overigens nog volop rek in. Vergeleken met de verkeerschaos in en om nabijgelegen metropolen als Parijs en Londen kampt de Randstad Holland nog slechts met een onbeduidend pro bleempje. Onderzoeker Rooijers weet dat automobilisten in en om een stad als Londen niet te beroerd zijn genoe gen te nemen met een gemiddelde vaart van minder dan vijf kilometer per uur. „Lopen gaat dan nog vlug ger." GRONINGEN HENK POSTMA NAVO veertig jaar rje Koningin Beatrix in gesprek met premier Kok op de eerste dag van de NAVO-conferentie in Den Haag. foto anp toussaint kluii)0 c Even heerste er pure weemoed in de Haagse Ridderzaal, waar gisteren de Atlantische Com missies uit zestien landen bij een waren met koningin Beatrix als eregast. Op het spreekge stoelte de vierkante opperbevel hebber van de NAVO, generaal George Joulwan, met een brok in zijn keel. „Het was een helde re herfstdag in november 1989", schilderde hij. „De Muur viel, een onvergetelijk gezicht. Oost duitsers die overliepen naar de vrijheid, Westduitsers die hen met bloemen ontvingen en huilden. Een Amerikaanse ma- om we hier zijn." Kort daarna echter sloeg de ver twijfeling toe. De NAVO, opge richt als antwoord op de Sovjet dreiging, was in één klap van zijn vijand beroofd. In septem ber dit jaar verlieten de laatste Russische militairen Duitsland, Estland en Litouwen. En de voormalige Warschaupact-lid- staten staan te.popelen om zich bij de Atlantische Verdragsorga nisatie aan te sluiten. Daarmee rijst de vraag of er nog wel werk is voor deze ridder nu de draak is verslagen en de jonkvrouwen van Midden- en Oost-Europa zich dankbaar in zijn armen willen werpen. Joulwan: „Ik heb nog vaak aan de woorden van die marinier gedacht. Want wat is nü het antwoord op de waag: waarom zijn we hier?". Drie dagen hebben de 'denktanks' van de NAVO er voor uitgetrokken om een ant woord te zoeken, in het gezel schap overigens van delegaties uit Bulgarije, Tsjechië, Honga rije, Polen, Roemenië, Rusland, Slowakije en Slovenië, en met bijdragen van de Nederlandse bewindslieden Voorhoeve, Van Mierlo en Kok en van de nieuwe secretaris-generaal Willy Claes, die morgen aantreedt. 'De NAVO op koers naar de 21ste eeuw', luidt het wat erg ambi tieuze motto van de 40ste ver gadering van de Atlantische Commissies. Ambitieus omdat de verlamming van na 1989 weliswaar is doorbroken, maar inmiddels niet meer dan aarze lende stapjes in het nieuwe naoorlogse tijdperk zijn gezet. Sinds de val van het 'Evil Empi re' zit niet alieen de NAVO om wapenfeiten verlegen, maar ook de Westeuropese Unie en Vere nigde Naties. De oorlog woedt nog steeds in Afghanistan, So malië is teruggevallen in anar chie, de WEU brengt met pijn en moeite honderd politieman nen op de been in het Bosni sche Mostar en de NAVO-poli- tiek in Joegoslavië is verzand. Erger: uitgelopen op het eerste interne Atlantische conflict. De VS willen het wapenembargo tegen de Bosnische moslims desnoods eenzijdig opheffen. De Europese bondgenoten voorspellen hel en verdoemenis als dat gebeurt. Tekenen van aanstaand verval? Volgens de Duitse journalist Christoph Bertram, in de Rid- derzaal uitgenodigd vooi kritisch verhaal, is deze ver- r-m deeldheid geen toeval. De oucË^ Sovjet-dreiging had het bond genootschap tot een hechte HAA( eenheid gesmeed, maar nu dii dreiging is weggevallen zou d^ \s r eenheid zoek raken. „Dat er ?rhai veel nieuwe gevaren dreigen ijjUêtc waar. Maar bij elk regionaal kVOrt; conflict zijn wel zestien analys Voc mogelijk en zestien redenen c^sjei niets te doen. Ze blijken eerdqdei1 een verdelende dan vereniger^ zo de uitwerking te hebben." An-[>66 ders gezegd: één grote draak bjS(j strijden ging de NAVO met z'^rj^ zestien lidstaten goed af, maaip de vele giftige slangen die nu qa het continent rondkruipen, jrciei brengen de organisatie in ver-etz warring. D6 Uiteraard peinst de NAVO er rn veertig jaren hechte samenwepvdy king niet over zichzelf op te hearcj, fen. Het 'verzekeren' van een [ctje veilige en democratische toe- qUé komst voor de Midden- en Oo^ t teuropese buurstaten heet nu m de nieuwe opdracht te zijn. ör Hongarije, Tsjechië, Roemenië en al die andere landen mogeijj-^g volgens het 'Partnership for eke] Peace' ooit onder de NAVO-pg^ e raplu komen, volgens Hans vai Mierlo zelfs wellicht sneller dai dat zij lid worden van de Eu- ropese Unie. In hoeverre Rus-J^j/ land daarbij te vriend kan wort den gehouden, fc weer zo'n bei/~ nar4e vraag. yVD'erGijs de f\J Vries, voorzitter van de Neder-] landse Atlantische Commissie: „Er zijn indicaties dat Ruslandf V afstevent op een nieuw autori tair bewind. Ook de Russische )NN buitenlandse politiek wordt 1 steeds assertiever". Generaal L Joulwan viel zelfs even terug irifem zijn oude rol. „Onze uitgestoket,n{] hand kan een vuist worden alsj pr de NAVO wordt uitgedaagd". jor Wat de NAVO en de VN kunnetcfi betekenen in de Kaukasus, Oeiwe bekistan, Nagorno Karabach efybl wellicht buitenplaatsen als »Vo Rwanda en Burundi is onzeker0(j De Nederlandse delegatie (Kotyrt Van Mierlo) kwam gisteren op+hc nieuw met het voorstel een perjen manente VN-brigade in te stel-ien< len om Afrikaanse genocides ir^n de toekomst te voorkomen. Van jvi Mierlo vond bovendien dat VNjok en NAVO minder hoog van de hn toren moet blazen. „Bij veel [èe conflicten staan we machteloo%rs vooral als conflicten mede worjet den veroorzaakt door overbe- 0U1 volking, werkloosheid of schaar jo ste aan hulpbronnen." |aa Bespraken de Atlantische Com|taa missies gisteren in de Ridder- e zaal de koers van een dolende ridder? Dat zou een al te harde j analyse zijn. Maar de 'peptalk' van generaal George Joulwan („We moeten en zullen slagen, i Dit is de tijd voor optimisme, ;l niet voor doemdenkenkon 1 niet verhullen dat de NAVO in zijn nieuwe rol van slangenbe- zweerder nog steeds naarstig op 1 zoek is naar een toverfluit. DEN HAAG PAUL KOOPMAN TOM 'ftm wm De bodem is doordrenkt van miljoenen tonnen zware metalen en kernafval, de lucht is vergiftigd door stikstof en zwavel en meren en rivieren zijn veranderd in open riolen. Er is de laatste jaren niets verbeterd aan de catastrofale milieutoe stand die Rusland van de Sovjetunie heeft geërfd. De olieramp in het hoge noorden van Rusland is de laatste in een lange rij ongevallen op ecologisch ge bied. De Russische autoriteiten schatten de .omvang van het olielek in de deelrepu bliek Komi op 60.000 ton, maar Russi sche en westerse milieu-deskundigen zeggen dat er wel 200.000 tot 300.000 ton is weggevloeid. Oorzaak is de slechte staat van de pijpleidingen. De overheid erkent dat dit jaarlijks honderden explo sies veroorzaakt. „Voor zover we weten lekt tien tot dertig procent van de olie en het gas uit de lei dingen als gevolg van slecht onder houd". zegt de Noor Egil Bergsager, hoofd van het Instituut voor Olie-onder zoek in Stavanger. Hij is ervan overtuigd dat nog meer olie- en gaslekken optre den die nooit worden gemeld of bekend gemaakt. „In de toekomst kunnen we nog meer van dergelijke olierampen in Rusland verwachten." Berichten over vervuiling, een taboe on der het communisme, decennia lang, kwamen er pas in de nadagen van de Sovjetunie. Sindsdien blijft de Russische afdeling van Greenpeace de alarmklok luiden over de aantastingen van het milieu in de vroegere Sovjetunie. De toestand wordt alleen maar erger, door de economische crisis en het ge brek aan actie op hoog niveau. Als niets wordt gedaan om de natuurschatten te beschermen, zullen die onherroepelijk verloren gaan. zo waarschuwde het World Wildlife Fund begin dit jaar. De omvang van de milieurampen uit het verleden begint nu pas bekend te wor den. Volgens de pers besloot het Kremlin pas in de laatste jaren van de perestrojka af te zien van Stalins plan om de loop van de grote Siberische rivieren om te leggen. In dit kader had Moskou in 1971 nog een ondergrondse kernbom tot ont ploffing gebracht om de Karna en de Pet- sjora bij elkaar te brengen. Daardoor brak een epidemie van schildklierkanker De onverantwoorde omgang met kern energie heeft zijn sporen in het hele land nagelaten. Een ontploffing op een stort plaats voor kernafval in de Oeral aan het eind van de jaren '50 leidde ertoe dat een groot gebied onbewoonbaar werd. In Zuid-Rusland en nabij Tsjeljabinsk, de nucleaire hoofdstad van de Sovjetunie in de Oeral, zijn radioactieve meren ont staan door het storten van afval uit het kernwapenprogramma. Zelfs in Moskou, één van de meest ver vuilde hoofdsteden ter wereld, is in tien tallen gebieden een hoge radioactieve straling gemeten. In 1990 wees een rou tinecontrole in Gorki (thans Nizjni- Novgorod, ten oosten van Moskou) aan dat het asfalt van de wegen grote hoe veelheden hoogst radioactief radium 226 bevatte. De lucht in Rusland is de meest met stik stof en zwavel vervuilde van alle landen in Europa, zo bleek onlangs uit een Scandinavisch onderzoek. De helft van de bevolking drinkt er water dat de ge zondheid schaadt. Eén van de grootste vervuilers is het leger: op de militaire ter reinen, die 12,5 miljoen hectare beslaan, lekt olie uit opslagtanks weg, terwijl kernonderzeeërs hun afval jarenlang in zee loosden. Rivieren zijn besmet met chemicaliën die in grote hoeveelheden in de ineffi ciënte Sovjet-landbouw werden ge bruikt. De Zwarte Zee, de Zee van Azov en het Bajkal-meer zijn in gevaar. De ri vier de Wolga voert jaarlijks miljoenen tonnen industrieel afval naar de Kaspi sche Zee. Het waterpeil van het Armeen se Sevan-meer is snel aan het dalen, ter wijl het Aral-meer in Centraal-Azië bin nenkort niet meer dan een herinnering zal zijn. De conclusie in 1992 van Aleksej Jablokov, directeur van de presidentiële raad voor milieucoördinatie: „Wij zijn de smerigste inwoners van Europa". MOSKOU-DEN HAAG AFP-Rtr-,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2