Opel verrast met oogstrelende Tigra Het Motorhuis Gevarieerd aanbod op MotoRAI 1994 it Weg en wiel Porsche denkt grootste crisis gehad te hebben 895,-. Hi Geen smerige broekspijp meer ONDERDAG 27 OKTOBER 1994 naf vandaag zijn vier hallen ffi&n het Amsterdamse RAI-com- ^fc^Kex gevuld met gemotoriseerde ^Hüveewielers en alles wat daar- te maken heeft. De jaarlijk- MotoRAI duurt vier dagen, groei is eruit in de motor- HPyanche. Voor het eerst sinds ^^5^88 is een eind gekomen aan <*H;]e gestaag toenemende stroom jl^Mieuw verkochte motorfietsen. jf|s|e verkoop zakt dit jaar liefst 24 §||sJrocent, nadat deze vorig jaar ^feflog met 3 procent groeide. In $fgl993 werden 22.669 nieuwe ^^?hotoren verkocht. Eind vorig stonden in ons land ^73.026 gekentekende motoren registreerd. Het aantal men- A-rijbewijs ligt mo- enteel rond de 1,2 miljoen, 'karaktermerken' BMW, Du- i en Harley-Davidson scoor- goed. Ronduit spectaculair ;%^jijn de ontwikkelingen bij Tri- ~iph. Werden in 1991 slechts 3 lotoren van dit merk verkocht, helft van dit jaar minder dan 159 mplaren over de toonbank, sotste klappen blijken 1 bij de Japanse merken te i. Zij worden met een dure n geconfronteerd waardoor prijzen soms sneller accele reren dan de motorfietsen zelf. De RAI-vereniging wijt de te rugval aan het te grote aanbod van gebruikte motorfietsen. Als tweede reden voor de omzetda ling noemt de RAI het minder goede weer in het voorseizoen. De MotoRAI is weer groter dan vorig jaar. In totaal hebben 135 exposanten een plekje gereser veerd in de RAI. Voorheen lag de nadruk vooral op zogeheten choppers en naked bikes, maar dit jaar is het nieuwsaanbod op de MotoRAI aanmerkelijk geva rieerder. Naast het echte motor- scooter- en bromfietsnieuws etaleren veel standhouders nieuwe kleding, helmen, acces soires en alles wat verder met motorrijden te maken heeft. De MotoRAI 94 wordt van 27 tot en met 30 oktober gehouden in de RAI te Amsterdam. De beurs is vandaag en morgen geopend van 10 tot 21 uur. Zaterdag en zondag zijn bezoekers welkom tussen 10 en 17 uur. De toegangsprijs bedraagt ƒ15 per persoon. Jongeren van 4 tot en met 11 jaar, houders van een PAS 65 en schriftelijk aangemel de groepen mogen voor een tientje per persoon naar bin nen. Op vrijwel alle NS-stations zijn NS Rail Idee MotoRAI 94 kortingskaarten verkrijgbaar. >'!T(KlOrtU BOEKEN Harley-Davidson Uitgeverij Ars Scribendi in I lar- melen heeft iets met Harley-Da vidson. Het legendarische mo tormerk spreekt tot de verbeel ding van vele motorliefhebbers en is dus ook voor uitgeverijen een onuitputtelijke bron van in spiratie. Nieuw is een boek dat helemaal gewijd is aan het 'customizen' van Harley's, ofwel het verande ren van een standaard-machine in een persoonlijke creatie. Aan de orde komen onder meer lak- preparatie, het aanbrengen van grafische details, modificaties aan frame, voorvork en wielop hanging. en het werken met metaal. De materie wordt zeer uitgebreid behandeld en gaat vergezeld van vele verduidelij kende foto's en adviezen /in structies van een aantal be faamde custom-bouwers. Hoe customize ik mijn Hurley-Du- vidson kost 39,50. Voor de liefhebbers heeft Ars Scribendi nu ook een fraaie Ne derlandstalige I iarley-kalender op de markt gebracht. I liermee heeft men het komende jaar ie dere maand een nieuwe full-co lor Harley aan de muur, com pleet mei een stukje geschiede nis en technische details. Daar naast laat de kalender zien wat er in de loop der jaren aan I lar- ley-attributen is verschenen. De oplage is beperkt tot 550 exem plaren. de prijs: 39.50. BROMSCOOTERSPECIALIST Leiden. Off. dealer Aprilia, Honda, Yamaha, Vespa. Alle types uit voorraad leverbaar. Zie onze speciale etalage. HUISMAN TWEEWIELERS b.v. Hogewoerd 64-68, Leiden. Tel.: 071 -131292. 1. Maakt rijden geweldig van vScAie MOTOREN, BROMFIETSEN EN RIJWIELEN NIEUWSTRAAT 40 - 2312 KC LEIDEN - TELEFOON 121077 In 1950 werd de eerste Por sche sportwagen van het type 356 in ons land verkocht voor 11.900 gulden. Er is sinds die tijd wel het een en ander ver anderd want voor dat geld krijgt men nualleen nog maar lederen beklecling op een Por sche 911 Carrera. Toch is er nog steeds een markt voor de prijzige sport wagens. En dan voornamelijk voor het 'klassieke' type 911, dat ruim 31 jaar geleden de 356 opvolgde. De 911 blijkt onsterfelijk en dat heeft er toe geleid dat Porsche het nieuwe type 968, opvolger van de 944, uit produktie gaat nemen we gens gebrek aan belangstel- ling. Het sportwagenmerk uit Stuttgart heeft een aantal zwa re jaren achter de rug maar denkt nu het ergste gehad te hebben. Dit jaar wordt een 'zwarte nul', daarna moet het geld op een Porsche-waardige wijze weer binnenstromen. Vorig modeljaar verkocht im porteur Pon in ons land 93 Porsches, in modeljaar 1994 waren dat er 160, een stijging van 72 procent. De verbetering is deels te dan ken aan het succes van de nieuwe 911, maar vooral ook aan de Japanse produktieme- thoden. De in 1993 aangetre den topman Wiedeking heeft stevig gesneden in de kosten. Op Japanse wijze, maar zon der robots: „Dat heeft bij ons, met alle details aan een sport wagen en de individuele wen sen van de klant, geen zin. Maar we zijn weer concurre rend en ik heb alle vertrouwen in de toekomst van Porsche als zelfstandige fabrikant." Door de verhoogde efficiency kan bijvoorbeeld de nieuwe 911 Carrera 4 in Duitsland 5.000 mark goedkoper aange boden worden dan zijn voor ganger. Zo'n voordeel is bij Porsche overigens altijd rela tief. De 9.11 Carrera 4 Coupé moet bijvoorbeeld 230.800 gulden kosten. Dat het weer de goede kant uitgaat, mag ook blijken uit het feit dat de Nederlandse importeur onlangs in een fraai nieuw gebouw, het moderne Pon Porsche Center, is neerge streken op het terrein van Pon in Leusden. Daarmee is het merk na 45 jaar vertrokken uit het pand in Amersfoort, waar de oude heer Pon in 1927 met zijn automobielhandel is be gonnen. Sinds 1949, toen VW-impor- teur Pon het importeurschap van Porsche erbij kreeg, heb ben in ons land in totaal 7,500 Porsches de showroom verla ten, waarvan 512 voor de rijks politie, die daarmee de groot ste 'fleet-owner' van Porsche ter wereld is. Het wordt weer mooi op de weg. Mazda riep het enige tijd geleden al en steeds meer (grote) autofabrikanten lij ken dit streven hoog in het vaandel te zetten. Oogstrelen de ontwerpen die in het verleden veelal bleven steken in het experimentele stadium komen nu echt op de markt. Zo'n recente 'eye-catcher' is de Opel Tigra. Barcelona nen autovarianten als de ca briolet en de coupé. Tal van fabrikanten bieden thans in kleine oplagen ge bouwde auto's, die voldoen aan de eisen van relatief kleine groe pen kopers. Door deze 'aparte' auto's in gro te mate af te leiden van be staande seriewagens zijn daar bij de kosten in de hand te hou den. Een cabrio of coupé kan immers ook met een zuinige kleine multiklepmotor alleraar digste en zeer bijdetijdse pres taties leveren. Een mooi voorbeeld van de nieuwe benadering is de spran kelende kleine coupé, die Opel onder de naam Tigra op de markt brengt. Met de compacte en vooral betaalbare Tigra mikt Opel op de warme belangstel ling van iedereen die jong is danwel zich jong voelt. Het uiterlijk van de auto zal een brede groep kopers aanspreken. De 3,9 meter korte Tigra is ge waagd maar niet tè opvallend en vormt een mooie overtref- Nog niet zo lang geleden leed de autoindustrie een beetje on der de 'dictatuur van de wind tunnel'. Om de noodzakelijke brandstofbesparing te bewerk stelligen kwamen veel autofa brikanten, naast allerlei mo- tortechnische veranderingen tot aërodynamisch gunstige carros- serievormen. Het gevolg was dat er enige tijd een zekere ge lijkvormigheid in modellen op trad, vooral in de kleinere mid denklasse. Maar al gauw kwamen er vanuit de markt signalen dat er niet al leen behoefte bestond aan indi viduele mobiliteit, maar ook aan meer individueel afgestem de vervoermiddelen, auto's met persoonlijkheid dus. inmiddels hebben de stilisten geleerd hoe ze de 'wetten van de windtunnel' kunnen verwer ken in oogstrelende ontwerpen. De roep om auto's met per soonlijkheid heeft gezorgd voor de terugkeer van bijna verdwe- Prijzen Opel Tigra 1,4i-16V (90 pk) 34.950 14i-16V (90 pk) Optie 36 950 1.6i-16V (106 pk) 40.950 fende trap van de Corsa, waar hij van afgeleid is. Betaalbaar is de Tigra zeker, want de prijslijst begint bij 34.950. Met die ba- sis-Tigra (1.4) is het alles behal ve behelpen. De onlangs in de Corsa gedebuteerde 16-kleps 1.4 liter motor (90 pk) verschaft de coupé in voldoende mate bijpassende sportiviteit. De 1.6 (106 pk) heeft meer in huis maar is niet erg veel sneller. Daarbij is de vering wat stugger dan in de 1.4-uitvoering. Beide auto's worden gekenmerkt door een voortreffelijke wegligging, een enorme wendbaarheid en precieze besturing. Zijdezacht comfort wordt van een sportwagen niet verwacht, maar Opel heeft zich goed ge realiseerd dat de meeste eigena ren hun oogstrelende racertje als gewoon vervoermiddel moe ten gebruiken. Dus werd er veel aandacht be steed aan praktische zaken. On danks de sterk afgeplatte en la ge lijn biedt de Tigra voorin ruim voldoende zitruimte onder het gebolde dak. Ook een flinke vracht boodschappen kan mee in de mooi afgewerkte bagage ruimte. Lange lading past door een gat middenin de achter bankleuning. De achterbank ziet er prachtig uit maar in ver band met de vrij beperkte hoofdruimte kunnen er alleen kinderen zitten. Maar die vin den er genoeg zitcomfort. Opel beknibbelde niet op de uitrusting. Bekrachtigde bestu ring, centrale vergrendeling en elektrisch bediende ramen heeft de goedkoopste uitvoering al. Voor de veiligheid heeft de Ti gra verder standaard een airbag en stalen balken plus extra schuimblokken in de portieren. Praktische nadelen heeft elke sportauto. Bij de uiterst com pacte Tigra heeft Opel echter verrassend veel bereikt om de dagelijkse bruikbaarheid zo min mogelijk in het gedrang te bren gen. Een hele prestatie, bij een echt sportieve en heel mooie auto vooreen ongekend lage prijs. I Iet zal stormlopen bij Opel, dat is haast wel zeker. Er kan reeds ingeschreven worden op de eerste zending Tigra's, die in februari 1995 aankomt. Elektronische startonderbreking tegen diefstal Naarmate het aantal autodief stallen toeneemt, neemt ook de hoeveelheid middelen toe er iets tegen te doen. Vaak zijn eenvoudige clektroni sche hulpjes al voldoende om een joyrider of autodief af te schrikken. Een beveiliging tegen het openen van deuren, kof ferklep en motorkap, die vaak werkt in combinatie met het neutraal schakelen van de ont steking is veelal afdoende. Als extra zekerheid dient een stuur- pedaalslot, een stalen stang die het wegrijden voorkomt. Er is ook een dergelijk systeem dat de versnellingshendel blokkeert. Serpi Star komt nu met een elektronische beveiliging in de vorm van een startonderbreker, die wordt ingeschakeld bij het verlaten van de auto. Relais blokkeren drie vitale elektrische circuits van de auto, zodat weg rijden niet mogelijk is. Het uit schakelen geschiedt door mid del van een speciale codesleu tel. Deze bevat geen batterij en werkt dus altijd. De 'makkelijk te bedienen en betaalbare' Serpi Star MK 125 voldoet volgens importeur Win- guard geheel aan de gestelde ei sen. Een SCM-certificaat, een eis van vele verzekeringsmaat schappijen, wordt dan ook bij de inbouw meegeleverd. Voor meer informatie: Winguard, tel. 023 - 327896. LEASE NU EEN NISSAN PRIMERA BIJ AUTO HEEMSKERK/MULTILEASE VANAF: ^■«dBIVr inclusief verzekering inclusief reparatie, onderhoud en vervanging van banden inclusief motorrijtuigenbelasting inclusief vervangend vervoer inclusief MultiLease service-pakket De Nissan Primera heeft standaard: AjranMnwa. stiirtewatffcgng. carrtnfc daswprtnOMng 16 >«b mi SS&fiÜ MultiLease AUTCEHEEMSKERK Peugeot versterkt 106 diesel utrecht Voor zijn kleinste model heeft Peugeot een nieuwe, grotere dieselmotor ontwikkeld. De Peugeot 106 met deze nieuwe 1.5 liter krachtbron wordt nu geleverd in de versies Ace Die sel, Accent Diesel en XRD. Uit gangspunt voor de nieuwe 1527 cc diesel was niet het be staande 1361 cc aggregaat, maar de nieuwere 1587 cc me tende benzinemotor die in 106 en 306 wordt gebruikt. De technische finesses van de 1.5 liter diesel zijn dan ook alle maal anders dan die van de voorgaande 1.4 liter. Het resultaat is een toename van vermogen (nu 58 pk) en trekkracht, wat vooral tot ui ting komt in een aardig verbe terde acceleratie. Een nieuw voorgloeisysteem zorgt voor een snellere start en vermin derd geluidsniveau bij koude motor. Het brandstofverbruik daalt volgens officiële cijfers ook nog iets. Dat zal echter vooral liggen aan de montage van brandstofsparende Michelin Energy banden met lage rol- weerstand. Peugeot-dochter Citroen monteert vanaf het nieuwe modeljaar dezelfde sterkere diesel in zijn AX, die sterk verwant is aan de Peu geot 106. Ambachtsweg 1, Katwijk Telefoon 01718 - 23200. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij BUK IN HET VERLEDEN et probleem is be kend. Een prettig fietstochtje kan smerige zwarte vegen op de rechterbroekspijp achterlaten. Hoe meer versnellingen een fiets heeft, des te moeilijker is het om de vette ketting en tand wielen af te schermen. De Nederlandse firma De Woerd maakt accessoires die het fietsen zo aangenaam mo gelijk moeten maken. Daaron der vallen kettingbeschermers in vele maten en soorten. De nieuwste typen heten Wave en Flyer. Ze zijn bijzonder, omdat ze geschikt zijn voor fietsen met versnellingen zoals ATB's en hy- brides. Deze beschermers be dekken dus alle tandwielen aan voor- en achterzijde van de fiets. De Wave past over drie tandwielen met maximaal 48 tanden aan de crankzijde. Deze kettingbeschermer is goed te combineren met de bestaande Chain Disc, een volledige be dekking van de grote tandwie len. De Wave kost 30 tot 35 gul den. De Flyer is een beschermrand voor nog kleinere tandwielen aan de crankzijde van de fiets, tot maximaal 44 tanden. Dan is er nog een Flyer-mini die past op maximaal 33 tanden. Deze past bijvoorbeeld op het Shima- no Nexus-systeem. De Flyers komen pas in december in de vooraf aan de rit een tijdje in het vriesvak van de koelkast te leggen. De prijs bedraagt 26,95. Meer informatie via tel. 04998 - 95053. Elegante winkel, de prijzen zijn nog niet bekend. Genoemde kettingbeschermers zijn overigens te Idein voor ra cefietsen, omdat die meestal 52 tanden aan de crankzijde tellen. De Woerd heeft daar stalen ran den voor in de aanbieding. kettingbeschermer 'Wave' van De Woi Vijf uur koel Jet Freeze is een forse bidon, waarvan de 670 ml inhoud vijf uur koel kan blijven. De bidon is gemaakt van polypropyleen en past in elke bidonhouder. De drank blijft zo lang koel door een demontabel koelelement Hard remmen Koga in Hecrenveen introdu ceert een Brake Power Control- system, een constructie op de remkabel om de remkracht te doseren. Het is een apparaatje van een paar centimeter lang, bij voorkeur op de voorrem te plaatsen. Het bestaat uit twee hulzen van kunststof die over elkaar heen schuiven. Aan de binnenzijde zit elastomeer, een rubber dat als demper werkt. Bij hard remmen zorgt het appa raatje voor vertraging van de remkracht. Het wiel blokkeert niet, zodat de berijder niet over de kop kan vliegen. Koga mon teert het systeem vanaf volgend jaar op alle fietsen met remka- bels. Nog niet bekend is of het los verkrijgbaar zal zijn. Dit weekeinde komen in Houten liefhebbers van 'het Italiaanse produkt' bijeen voor de jaarlijkse beurs Auto-Moto Italia. Natuurlijk vormen auto's en motoren de hoofdmoot, dé Italiaanse stilisten hebben daarvoor in de loop der jaren genoeg fraaie koetswerken afgeleverd. Klinkende namen als Fer rari, Lamborghini, Maserati, Abarth en Alfa Romeo zijn drie dagen prominent aanwezig in het Expo- center Euretco. Een van de topstukken zal deze Isotta Fraschini zijn, een 2-persoons cabriolet met een koetswerk van ontwerper Castagna. Dit type werd rond 1928 speciaal gebouwd voor de Italiaan se filmsterren in Hollywood. Onder meer Rudolf Valentino kocht er destijds een voor 23.000 dollar. Auto-Moto Italia is vrijdag, zaterdag en zondag ge opend van 10 tot 18 uur. Een kaartje kost ƒ15, kin deren tot 12 jaar betalen 5. FOTO AUTO MOTO ITALIA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27