Curatoren izen op geld r verzekering' Proef met chipkaart voor uitzendkrachten in Leiden Schepen in de problemen door vervuilde bunkerolie de woonwijken dreigen deemgetto's te worden' Randstad Motoren op de RAI Herstel van bos zet door Straffen tot twee jaar voor handel in vrouwen Vrouwen grijpen weer naast de machty 'Gratis' vliegtochtje vergt een investering van 40.000 gulden DAG 27 OKTOBER 1994 lijke woonwijken die e oorlog uit de grond mpt, dreigen tot pro- to's te worden. Het is ^rijkste taak en tevens rste opgave van de uren om dit te voorko- zei de Zwolse PvdA- er van volkshuisvesting Meindertsma op een laag gehouden discus komst over het ge- jk bouwbeleid, aeg-naoorlogse woon- unnen volgens Meind- ïet best worden opge- rd door ze geschikt te oor een gemêleerde he rijk en arm, autochtoon •htoon. Daartoe moeten onder meer de slechte com plexen rigoureus worden ge sloopt, waarna er dure huizen voor in de plaats moeten wor den gebouwd. Andere com plexen dienen grondig te wor den gerenoveerd. Het veiliger maken van de woonomgeving is hierbij eveneens van belang. Ook in de huidige nieuw bouwwijken moeten de stads besturen uitgaan van een ge mengde populatie, want dat is de beste garantie om een wijk leefbaar te houden, vindt Meindertsma. Dit betekent dat er naast dure huur- en koopwo ningen ook goedkope huurhui zen met een aanvangshuur van rond de zeshonderd gulden moeten worden gebouwd. leiden. rudolf kleun Ongeveer 800 uitzendkrachten in de regio's Leiden en Gouda krijgen volgende maand een speciale chipkaart waarop wordt bijgehouden hoeveel uren zij werken en voor wie ze dat doen. Dat is onder meer ge makkelijk wanneer de betrok kene in tijden vein werkloos heid een beroep doet op een uitkering. Steeds als ze werken voegt hun baas de gegevens over die periode toe aan het ge heugen dat in de kaart is opge nomen. Behalve de gegevens over het werk bevat de chip kaart ook een aantal basisgege vens zoals naam, geboorteda tum en sofi-nummmer. Het is voor het eerst dat in Nederland een dergelijke proef iERT VISSER, 071 -356439,PLV -CHEF PAUL VAN DER KOOIJ. 071-356441 wordt gehouden met een chip kaart ten behoeve van de socia le verzekeringen. Het initiatief is genomen door het GAK in Amsterdam. Aan de drie maan den durende proef doen drie uitzendbureaus in de Leidse en Goudse regio mee, Luba in Lei den, Start in Gouda en Leiden en Olympia in Gouda. Naast de uitzendbureaus doet ook het horecabedrijf Gioma Restau rants mee, dat de ketens Los Gauchos en Alfonso's beheert. De proef met de chipkaart duurt drie maanden, van half november tot half februari. Ook als de werkwijze met de chip kaart goed bevalt zit verlenging van het experiment er niet in, zegt coördinator K.J. van Tole do. .,We hebben bewust geko zen voor een heel afgebakende proef, met een beperkt aantal deelnemers om na afloop de zaak te beoordelen. Als deelne mers aan de proef hun kaart verliezen springen we daar ook soepel mee om, maar we zullen kaarten niet vervangen." Aanleiding voor de proef is de verwachte grote groei van de inzet van tijdelijke werkne mers op uitzend- of oproepba- sis. „Vanaf 1996 zal zestig tot zeventig procent van de arbeid in dit soort dienstverbanden worden verricht", verwacht Van Toledo. Behalve in de horeca en de uitzendbranche verwacht hij dat er ook bij seizoenswerkers behoefte is aan de chipkaart. ..Als mensen die nu vrij vaak van werkgever wisselen, tus sentijds aangewezen raken op 'een uitkering is dat nogal inge wikkeld om rond te krijgen. Dat is soms een drama, voor alle partijen zegt van Toledo. Bewust is er volgens hem voor gekozen van de chipkaart geen algemene 'sociale verze keringspas' te maken. Ook van een koppeling aan de legitima tieplicht binnen bedrijven is af gezien. „Dat zijn zaken die pas op langere termijn aan de orde zijn. Deze proef is alleen be doeld om te ruiken aan de technologie." Topambtenaar naar Martinair schiphol jur >theek-directeur W. van Leenen: d voor jaat hij der >er Vervolg van voorpagina ad-directeur W. van Leenen meent dat de curatoren in het failliete Infotheek er op uit zijn via de rechter ver- ,'keringspenningen te innen om de tekorten in het fail- jsement aan te zuiveren. Hij zegt zich niet bewust te s oo' jjn van het niet nakomen van wettelijke verplichtingen, laarvan de directeuren nu worden beschuldigd. Volgens zo 'an Leenen waren de directeuren van het bedrijf inder- ijd verzekerd voor bestuurlijke aansprakelijkheid. ,,Ik 20 foei me daarom misbruikt". ftDEN RUDOLF KLEUN 1 oo,pe curatoren die, afgezien van •en schriftelijke verklaring, geen :ommentaar willen geven, ba- lseren het proces tegen de direc teuren op een in 1992 begon nen accountantsonderzoek. Ge bleken zou zijn dat de admini stratie van de Infotheek Groep niet aan wettelijke eisen vol- ep deed, een aantal van de bedrij- 'ven niet voldeed aan de publi catie, overnames van buiten landse bedrijven in 1990 zou onzorgvuldig zijn gedaan en de raad van commissarissen zou door de directie onvoldoende zijn.geïnformeerd. Die commis sarissen zouden bovendien zelf onvoldoende toezicht hebben gehouden. Bij het verwijtbaar ,j)nijgedrag van directeuren wordt k idaarnaast nog genoemd dat In fotheek - in strijd met de wet - igeen ondernemingsraad had. Infotheek, aanvankelijk be gonnen in e(e slaapkamer van de familie Van Leenen, maakte jn de jaren tachtig een onstui mige groei door. Achteraf lijkt 0. pie groei het bedrijf ook nood lottig te zijn geworden. Overge nomen buitenlandse bedrijven draaiden met verlies en op de administratie viel het nodige aan te merken. Van Leenen had ten tijde van het faillissement nog een belang van 68 procent van de aandelen van het bedrijf. Hij heeft altijd volgehouden dat het bedrijf niet failliet had hoeven te gaan. Wel gaf hij toe fouten te hebben gemaakt. De huisbankiers ABN AMRO en CLBN schoven in 1991 een door hepi opgesteld reddingsplan terzijde en draaiden de geld kraan dicht. Het bedrijf had toen een schuld van 300 mil joen gulden, terwijl in het eerste half jaar van 1991 een verlies van 25,1 miljoen werd geleden. Het eigen vermogen was ge slonken tot een negatief saldo van 18 miljoen gulden. Een deel van Infotheek is na het faillisse ment overgenomen door Install Data, onderdeel van Venture Fonds nederland, terwijl andere activiteiten - Magister Apple Computers, Infomotive, Infole- ase - zelfstandig zijn voortgezet. Amsterdam Van 27 tot en met 30 oktober wordt in de RAI in Amsterdam de MotoRAI gehouden. Een v van Japanse makelij die naar persoonlijke voorkeur kan worden opgebouwd. Drs. A. Verberk, plaatsvervan gend secretaris-generaal bij het ministerie van economische za ken. wordt de rechterhand van topman Martin Schroder in de tweehoofdige leiding van Mar tinair. Hij volgt per 1 februari finan cieel directeur F. Pedersen op. Verberk speelde de afgelopen tijd een belangrijke rol in finan ciële kringen in ons land. Zo was hij nauw betrokken bij de steun-operatie aan DAF en bij de oprichting van het indus triefonds. DEN HAAG CPD De vitaliteit van het Nederland se bos is dit jaar verbeterd. Het aandeel vitaal bos nam met bij na acht procent toe. Vooral de toestand van loofbomen en in het bijzonder de eiken verbeter de. De oorzaak hiervan ligt ver moedelijk in het natte weer ge durende de winter en het voor jaar. Overigens is nog steeds een vijfde van de 285.000 hecta re Nederlands bos in slechte staat. Uit de jongste cijfers over de toestand van het Nederlandse bos blijkt dat het zich weer enigszins hersteld heeft van de klap die het in 1992 opliep als gevolg van de grote droogte. Toen was nog geen 43 procent van het bos gezond, nu is dat zestig procent. Ook in vergelij king met tien jaar geleden gaat het iets beter. Dat geldt meer voor de loofboombossen dan voor die met naaldbomen. Het Informatie- en Kennis centrum Natuurbeheer, dat de bossen onderzocht in opdracht van het ministerie van land bouw, constateert dat de vitali teit van het bos toenam in Gel derland, Drente, Groningen, f riesland en Noord-Brabant. In Overijssel, Utrecht en Limburg bleef de toestand min of meer gelijk. In Noord-Holland, Zuid- Holland, Zeeland en Flevoland lijkt de vitaliteit achteruit te zijn gegaan. In die laatste vier pro vincies en bij Groningen en Friesland zijn echter te weinig steekproeven genomen om echt betrouwbare uitspraken te doen. Bedreiging met bijl Voor de ogen van een groep kinderen in een peuterspeelzaal in Rotterdam-Noord is een 31- jari^e begeleidster woensdag met een hakbijl belaagd. De ex-vriend van de vrouw sloeg op haar in, waarbij het slachtoffer zich verweerde met een houten stoeltje. De peuter leidster raakte licht gewond. De dader is nog niet gearresteerd. AMSTERDAM ANP Uw Peugeot dealer voor Katwijk - Leiden en Omstreken Autobedrijf Den Hollander BV ||X| Kon. Julianalaan - Katwijk aan Zee Tel. 01718-28554 PEUGEOT De rechtbank in Amsterdam heeft woensdag een celstraf van twee jaar opgelegd aan een 38- jarige Russische ex-politieagent wegens handel in vrouwen. Een 23-jarige landgenoot en zijn 19- jarige zoon werden tot negen maanden gevangenisstraf ver oordeeld. De officier van justitie had eerder tegen de hoofdver dachte vijf jaar cel geëist en te gen zijn medeverdachten res pectievelijk vier en drie jaar. De mannen hadden tussen oktober 1992 en begin dit jaar elf vrouwen voor prostitutie naar Nederland gehaald. De vrouwen konden een visum ■Jske ter Veld wil de nieuwe mannenbolwerken bestormen jenlijk zijn de vrouwen niet ?1 opgeschoten in Nederland. 4 nu ze een beetje zijn verte- nwoordigd in de politiek, ver- ïuift de macht naar maat- nappelijke organisaties als de skenfondsraad, woningbouw- rporaties en de arbeidsbu- au's nieuwe stijl. En daar heb- ;n de mannen het voor het ggen. Ook over zaken die ouwen aangaan, zoals de aag of er extra geld komt voor ïrstkanker-onderzoek of-scho- ïgsprojecten voor vrouwen. Die boodschap bracht oud- aatssecretaris Elske ter Veld steren in het Leidse Volkshuis, at een vrouwelijke inbreng in e maatschappelijke organisa- es nodig is, onderstreepte me- rouw J. de Jong vanuit de zaal. wee jaar lang probeerde ze anuit een vrouwenadviesraad e arbeidsbureau s nieuwe stijl an vrouwvriendelijke adviezen e voorzien. Toen de leden Iroevig constateerden dat de Touw alleen maar terrein noest inleveren, besloten ze lun adviesraad maar-op te hef- L-n. Ook Ter Veld wist mee te pra- en over mannenbolwerken. Zo s ze commissaris van een Am sterdamse woningcorporatie, Aaar verder alleen maar man- fien in het bestuur zitten: „En dat was een tijd gëleden dat ik ARCHIEFFOTO UNITED PHOTO S DE BOER zoiets had meegemaakt." Het probleem was duidelijk. Alleen, hoe bemachtigen vrou wen een plekje in de mannen- clubs als een Kamers van Koop handels of een woningbouwver* eniging?, vroeg een bezoekster zich af. Volgens Ter Veld is dat niet zo eenvoudig: „Het is vaak een ons-kent-ons sfeertje. Als er een zetel vrij is, vragen de man nen een mannetje dat ze al van zeven andere commissies ken nen. Coöptatie, heet dat met een mooi woord." Toch wilde ze niet bij voorbaat het hoofd laten hangen: „Denk na over strategieën. Voer actie. En be denk dat, als we niks doen, de macht zich met man en al ver plaatst." De avond was nog zo aardig begonnen. Vol afschuw schetste Elske een Nederland van voor de vrouwenacties in de zeventi ger jaren, waar alleen getrouw de vrouwen zwangerschapsver lof kregen en gelijkheid tussen mannelijke en vrouwelijke werknemers ver te zoeken was. En vervolgens het Nederland van nu: waar in het kabinet 'serieus wordt gesproken' over kinderopvang en 'veel meer vrouwen werken en in de poli tiek zitten'. Volgens Ter Veld hebben de successen echter ook hun scha duwkanten en valkuilen: „Vrou wen hebben het dubbel zo druk gekregen doordat ze öök nog buitenshuis werken. Want het verhaal dat mannen hun wer kende vrouwen ontlasten en meer gaan zorgen, klopt niet. In de tijd dat hun vrouw werkt, maken ze carrière, promoveren ze." Ook het idee om iedereen een basisinkomen te geven, be kijkt ze argwanend: „Voor je het weet, vraagt men zich dan af waarom een vrouw nog werkt? Ze krijgt immers toch geld. En dan zijn we weer helemaal te rug bij af." krijgen omdat ze door twee Ne derlandse leden van de organi satie waren uitgenodigd. De Nederlanders moeten nog te recht staan. De rechtbank stelde dat de organisatie tal van vrouwen in de prostitutie heeft doen belan den. Dat sommige vrouwen wisten wat hen te wachten stond, doet daar niets aan af. Volgens de wet heeft de straf- wetgever zich ook de zorg aan getrokken voor volwassen vrou wen die in het buitenland voor Nederland worden geronseld en meegenomen. De vrouwen kwamen hier in een afhankelij ke positie en er werd dwang en pressie op hen uitgeoefend. Vondelpark wordt eerste parkmonument amsterdam anp hoofddorp cpd Shell, Vendex, ABN Amro, KLM en Albert Heijn starten volgende week met het zogenoemde Air Miles programma, de uit Amerika overgewaaide 'gratis vliegen' actie. Wie denkt volgend jaar met het hele gezin gratis naar opa en oma in Canada te gaan, komt echter bedrogen uit. Eén 'gratis' re tourtje Rome vergt al een investering van 40.000 gulden aan boodschappen, benzine en waren huisartikelen, gelijk aan 1600 'air miles'. Dit blijkt uit voorinformatie die is verspreid bij deelnemen de bedrijven. Organisator Loyalty Management Netherlands (LMN) in Hoofddorp start volgende week met de actie, voorafgegaan door reclamespots op televi sie en paginagrote advertenties in de dagbladen. LMN-woordvoerdster J. Stenvert wil geen com mentaar geven voordat de actie officieel van start is gegaan, maar ontkent niet dat het even kan du ren voordat merkentrouw met 'gratis' vliegen wordt beloond. Behalve aanlokkelijke vliegreizen kunnen con sumenten ook gebruik maken van kortingen op uitstapjes en tussendoorvakanties. De Eftellng en een bezoek aan de dierentuin liggen binnen be reik, maar ook voor 50 procent korting op een weekend of midweek Center Pares is een investe ring nodig van minimaal 13.750 gulden, gelijk aan 250 air miles. Voor iedere besteding van 25 gulden (of 15 liter bezinc bij Shell) krijgt de consument één punt of Air Mile. Rekent de klant af met een credit card van ABN Amro dan krijgt hij voor het besteedde bedrag dubbele punten. Helaas is de acceptatie voor dagelijkse uitgaven beperkt. Het Amsterdamse Vondel park komt op de lijst van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Het definitieve besluit valt volgend voorjaar, maar in principe wordt het positieve advies van de ge meente overgenomen. Het „groene hart" van Am sterdam is dan het eerste stadspark in Nederland dat de status van monument krijgt. Er vallen wel meer par ken onder monumentenzorg, maar die horen bij huizen en gebouwen. Het Vondelpark wordt volgens een woord voerder van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg gezien als een van de meest waardevolle stadsparken. Het wordt onder meer ge waardeerd om het ontwerp en de architectuur-histori sche kwaliteit. Het Vondelpark heeft ook een probleem: het verzakt elk jaar een centimeter. Daar door dreigen bomen om te vallen. Het stadsdeel Zuid, waar het Vondelpark onder valt, heeft een renovatieplan klaarliggen dat circa tien mil joen gulden kost. Met de sta tus van rijksmonument hoopt het stadsdeel sponsors te werven. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentolie von de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifauna), Alphen a/d Rijn, of maak een afspraak: tel. 01720-22100 Voor het eerst onderzoek in Rotterdamse lutven rotterdam anp Voor het eerst probeert de over heid in Nederland de ware om vang van handel in chemisch verontreinigde bunkerolie vast te stellen. Dat gebeurt in Rotter dam, omdat deze stad samen met Singapore de grootste bun kerhaven ter wereld is. Directe aanleiding voor het onderzoek is een partij Finse bunkerolie in de Rotterdamse haven die 20 tot 40 procent zwavelzuur bleek te bevatten. Hierdoor zijn vorig jaar bij het verlaten van de Rot terdamse haven 17 schepen in ernstige problemen gekomen, waaronder veerboten van de voormalige rederij Fred Olson Lines. Het zwavelzuur veroor zaakte blaren op de huid van machinisten en zware schade aan de hoofdmotor van de schepen. Nog eens een onbekend aan tal schepen kwam dit jaar na het bunkeren in Rotterdam op nieuw in moeilijkheden doordat het vlampunt van hun olie lager was dan zestig graden waardoor tijdens het voorverwarmen van de dikke olie tot die tempera tuur groot explosiegevaar be stond. Voor zover bekend heeft dit niet tot ongelukken geleid. Het SP-kamerlid R. Poppe verwijt het ministerie van VROM onvoldoende op te tre den tegen het gerommel met bunkerolie in Rotterdam. Don derdagmiddag zal Poppe vragen aan de ministers Jorritsma van verkeer en waterstaat en De Boer van VROM of zij een einde kunnen maken aan het illegaal mengen van chemisch afval met bunkerolie. Volgens het openbaar ministerie en de ri vierpolitie in Rotterdam ih dit een vrijwel onmogelijke opgave. De Nederlandse wet verbiedt het mengen, maar de dader is niet te pakken. „Het probleem is dat de schepen en de olie overal ter wereld vandaan ko men. Alleen met internationale wetgeving kun je iets bereiken", zegt officier van justitie L. de Jonge, belast met milieuzaken. I let Rotterdamse Havenbe drijf meent al op voorhand dat het in Rotterdam, vergeleken met andere wereldhavens, wel meevalt met vervuilde bunker olie. De werkelijke oplossing ligt niet bij extra controle van tie overheid, zo zegt scheepvaart- deskundige mr. F. Verhcij. „Het is stomweg onverklaarbaar waarom rederijen nog steeds onvoldoende monsters laten nemen van hun bunkerolie. Een keer bunkeren kost een paar honderdduizend gulden. Als je weet dat de lading, de beman ning en het milieu grote risico's lopen en een analyse van de brandstof ongeveer duizend gulden kost, dan snapt niemand nog waarom bepaalde rederijen het verdommen om goede monsters te laten nemen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23