Haven biedt de horeca alle ruimte 'Leiden wordt nu pas echt een stad' Leiden Alleen het eerste half uur bij Bureau Rechtshulp is nog gratis Diaconessenhuis laat de duif weer vliegen Geplaagde huurders mogen een dagje uit Kersttransport vertrekt nu al naar Polen Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR f 33 80 BEL 071-128030 DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 chef* hennyvan egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop,071 - 3 Juridische adviseurs hebben moeite met financiële drempels leiden hans koenekoop De kracht van het Bureau voor Rechtshulp zit tegenwoordig in het spreekuur. Want alleen die rechtsbijstand is nog gratis. Zo dra de juridische hulp langer duurt dan die dertig minuten mondeling advies, is het uit met de pret. Dan moet de klant 'dokJcen'. Voor directeur J. Krikke van de Stichting Rechtsbijstand in Den Haag en hoofd P. Habers van het bureau in Leiden is de ze toestand nog net verteerbaar. Het bureau mag namelijk voor de volgende twee uur rechts hulp het luttele bedrag van 30 gulden rekenen. Wie daarna nog verder wil procederen, krijgt te maken met een forse eigen bijdrage. Krikke en Habers hebben het er moeilijk mee: „Het recht moet toegankelijk zijn voor ie dereen. Daar passen geen fi nanciële drempels in. Te veel mensen komen nu voor te hoge kosten te staan in een rechts procedure." Maar aan de situatie kan het bureau niets doen. De nieuwe wet op de rechtsbijstand is nu eenmaal zo rigide. Wie tegen woordig de juristen van het bu reau voor rechtshulp inschakelt en er na tweeënhalf uur nog niet uit is, moet een stevige ei gen bijdrage betalen. Het be drag kan tot honderden guldens oplopen en dat blijkt voor velen een barrière om een zaak tot voor de rechter uit te vechten. Zo is de eigen bijdrage voor een alleenstaande met een net to-inkomen van 1500 gulden per maand 450 gulden. Een ge zin dat netto in de maand 3000 gulden verdient, moet een eigen bijdrage van 1300 gulden beta len. Juist deze inkomensgroepen kon het bureau in het verleden gratis helpen. „Een belangrijke groep mensen, waarvoor inder tijd rechtbijstand in het leven is geroepen, valt nu tussen wal en schip", aldus Krikke. Een half jaar praktijkervaring heeft het bureau in Leiden dui delijk gemaakt dat de nieuwe regels inderdaad afschrikken. De hoge eigen bijdrage weer houdt veel mensen ervan de gang naar de rechter te maken. „Het bureau neemt ook minder zaken in." Maar met de armen over el kaar zitten is er niet bij. In ver gelijking met de rest van Neder land zijn de spreekuren van de randstedelijke bureaus het drukst bezocht. „Ondanks dat onze doelgroep door de nieuwe regelgeving een stuk kleiner is geworden, doen toch steeds meer mensen een beroep op onze voorziening. Om toch binnen de wettelijke beperkingen zoveel mogelijk mensen te helpen, heeft het bu reau voor rechtshulp de strate gie aangepast. Door te speciali seren op de vier rechtsgebieden wonen, werken, uitkeringen en verblijf slagen de juristen erin vaker een zaak binnen twee uur af te wikkelen. „Het blijkt dat het bureau een grote slagkracht heeft in kwesties als ontslagza ken, huurgeschillen of het rege len van verblijfsvergunningen. In de praktijk lukt het ons ook steeds beter om rechtszaken te voorkomen en dat is ook niet verkeerd, dunkt me", zegt Ha bers. Onderdeel van de aangepaste strategie is ook het verlenen van volledige hulp. Slaagt het bu reau er namelijk niet in de zaak in tweeënhalf uur (dertig minu ten spreekuur plus twee uur hulp voor 30 gulden) te klaren, dan helpen de juristen van het bureau verder in de vervolgpro- cedure bij de rechter. „Uiter aard als de klant dat wil", zegt Habers. „Maar ook al is de ei gen bijdrage hoog, onze hulp is dan over het algemeen goedko per dan een advocaat. Het bu reau doet haar werk met subsi die van het Rijk en heeft geen persoonlijk financieel belang." De evaluatie van de nieuwe wetgeving heeft pas in 1999 plaats. Krikke: „Dat duurt nog erg lang, terwijl voor ons nu al duidelijk is dat de regels niet werken. Het zou mooi zijn als het Bureau voor Rechtshulp toch iets kan betekenen voor de mensen die nu tegen hoge kos ten oplopen. Misschien moeten we een aparte stichting in het leven roepen die zonder subsidie werkt, maar met een betaalbaar uurtarief." Haarlem en Leiden zoeken toenadering leidennhaarlem De gemeenten Leiden en I laai - lem willen op korte termijn sa men met de provincies Noord en Zuid-Holland overleggen over hun toekomstige positie. De steden zouden een nauwe bestuurlijke band kunnen aan gaan. Haarlem ziet weinig heil in nauwere samenwerking met de regiogemeenten van Zuid-Ken- nemerland. Heemstede en Bloemendaal studeren op een samenwerking die kan uitmon den in een fusie van de twee of misschien nog meer gemeenten rond de stad. Leiden en Haarlem zijn ech ter beide centrumgemeenten in een provincie die over enkele jaren ingrijpend verandert. De ze restgebieden, die de nieuwe procincie Holland zullen vor men tussen ruwweg Hoek van I Ioliand en Den 1 leider met daartussendoor drie enclaves, de stadsprovincies Rotterdam, Den I laag en Amsterdam, moe ten ook weer een bestuurlijke samenhang krijgen. Vanwege de steeds meer sa menvallende belangen zochten Haarlem en Leiden het afgelo pen jaar contact met elkaar. Beide gemeenten hebben hun uitstraling tot in de Bollen streek, die de twee stedelijke ag glomeraties scheidt. De I laai lemse gemeentevoorlichter R. Gligoor verwacht dat het over leg tussen beide gemeenten en de twee provinciebesturen op zeer korte termijn plaatsvindt. Cursus zieken verzorging thuis leiden De Stichting Thuiszorg Groot- Rijnland begint op 11 november met de cursus Ziekenverzorging Thuis. De lessen worden gege ven op zes vrijdagmiddagen van 13.30 tot 15.30 uur in hel wijk- gebouw van Thuiszorg Groot- Rijnland aan de Burggravenlaan 250. De cursusdata zijn 11, 10 en 25 november, en 2, 9 en 16 december. De cursisten leren iemand thuis te verzorgen die langdurig ziek is. Daarbij komen onder werpen aan de orde zoals in richting van de ziekenkamer, gevaren van bedrust, tillen in en uil bed, wassen, voeding en me dicijnen. De kosten bedragen 35 gulden, contribuanten krijgen 10 gulden korting. Informatie: telefoon 071-161415. Aanmel den tot 7 november. Pizzakoerier beroofd leiden Een 17-jarige Rijnsburgse pizzakoerier is gisteravond van zijn bromfiets, tweehonderd gulden en zijn giromaatpas be roofd. De jongeman werd op de Stevenshofdreef in Leiden inge haald door twee ongeveer even oude mannen op een bromscooter. De twee dwongen de pizzakoerier te stoppen en dreigden met een mes. Vervolgens kreeg de Rijnsburger traangas in het gelaat gespoten. Inbrekers komen door de voordeur leiden Bij een inbraak in een woning aan de G. van der Laans traat in Leiden, gisternacht, zijn een fototoestel plus toebehoren, enkele honderden guldens en verschillende bankpassen buitge maakt. De inbrekers zijn door de voordeur, die niet op het nachtslot zat, binnengekomen. Opknapbeurt Verversbuurt gaat beginnen Chocoladedief in de kraag gevat leiden De politie heeft vannacht een 32-jarige Leidenaar aange houden op verdenking van diefstal van chocolade uit een lun chroom aan de Donkersteeg. De chocoladedief is een bekende van de politie. Om bij de lekkernij te komen, gooide hij een ruit in. Omwonenden die van het lawaai wakker werden, belden de politie. De man is op de Oude Rijn aangehouden. Medewerkers van het Diacones senhuis maakten gisteren schoon schip door al het oude briefpapier in de papierbak te gooien. Een nieuwe huisstijl met een nieuw logo moet de herkenbaarheid van het Leidse ziekenhuis verhogen. „Het was een rommeltje", aldus directeur patiëntenzorg dr. M.P. Hennink. „Iedereen gebruikte ander briefpapier. Dat maakte een chaotische indruk." In de nieu we huisstijl komt telkens het logo van een gestileerde weg vliegende duif naar voren. Niet alleen het briefpapier is van de ze duif voorzien, maar ook de vlag van het christelijke zieken huis en het wagenpark. „Met de duif zijn we weer terug bij onze wortels", aldus Hennink. Vol gens hem hebben de meeste diaconessenhuizen een duif in hun logo, ook het Leidse zie kenhuis voerde er één in de vlag. „Diaconessenhuizen en duiven zijn nauw met elkaar verbonden. De duif vindt zijn oorsprong in het verhaal over de ark van Noach. De meeste diaconessenhuizen hebben een duif met een lauriertak in hun logo, wij laten onze duif als het ware het raam uitvliegen." Oud bestuurslid en ere-lid Samson van het Diaconessenhuis maak te de presentatie van de nieuwe huisstijl compleet door de nieu we vlag te hijsen, waarbij mede werkers van het ziekenhuis een handvol witte duiven loslieten. Huurders in de Leidse Haagwijk krijgen van woningbouwvereni ging de Sleutels een dagje uit aangeboden. De corporatie wil met dit gebaar de bewoners, die veel overlast hebben ondervon den van de herstelwerkzaamhe den aan hun balkons, in het zonnetje zetten. Over die balkons is veel te doen geweest. Aanvankelijk liep het water niet weg. Later bleek er zelfs instortingsgevaar. De bewoners moesten vervolgens de herrie en het trillen van het heien doorstaan. Inmiddels zijn de herstelwerkzaamheden bijna afgerond. - Op kosten van de Sleutels mogen de bewoners met een luxe bus naar het glasmuseum in Leerdam en naar een tingie terij in Tiel. In het programma is ook koffie en gebak opgeno men. De huurders zullen vroeg hun bed uit moeten. Om acht uur worden ze opgehaald door de bus. Naar verwachting keren ze 's avonds om negen uur terug. Leidenaar Rinus Brinksma rijdt al vijf jaar lang drie tot vier keer per jaar vrachtwagens gevuld met hulpgoederen naar Polen. Dinsdag 1 november vertrekt hij weer. Niet alleen, maar samen met vijf andere chauffeurs: D. Houwer, R. Delft, LI. Fortrie, B. Hoppers en P. van Kleef. „Dankzij sponsors hebben we drie ton goederen klaar staan." Brinksma noemt de situatie in Polen nog steeds 'nijpend' en daarom vindt hij het nodig hulpgoederen te sturen naar Polen. „Ik heb dit jaar speciaal voor dat doel de stichting Vrien den voor Polen Charitas opge richt. Ik heb gemerkt dat je met een stichting veel beter spon sors kunt weiven." Zijn initiatief had meteen re sultaat. Voor het komende transport leveren de super markten C 1000 en Digros de le vensmiddelen, het Motorhuis stelt gratis een vrachtwagen be schikbaar, Anthon Schalkers uit Oegstgeest verhuurt voor een spotprijs een aanhangwagen en boekhandel De Kier biedt een compleet schoolpakket voor 40 kinderen aan. De route in Polen voert van een klooster voor demente be jaarden in Wroclaw naar een boerderij voor ontheemde man nen in Pepisa. Daarna doen de Leidenaars een kindertehuis aan in Lagowlubuski om te ein digen bij een tehuis voor gehan dicapte kinderen in Stralin. Het konvooi vertrekt onder de noemer kersttransport. „Maar we gaan nu al weg. 's Winters is het in Polen met al die sneeuw en gladde wegen veel te gevaar lijk." Brinksma heeft nog een transport (met 2,5 ton goede ren) klaar staan. „Dat is voor Joegoslavië. Maar daar durf ik nog niet naar toe te rijden." De Haven gezien vanaf de Grote Havenbrug. Het buurtje rond de Haven krijgt een opknapbeurt. Riolering wordt vervangen en de straten krijgen een nieuw wegdek. foto hielco kuipers De gemeente legt horecabedrijven die zich aan de Haven willen vestigen geen strobreed in de weg. Leiden vindt dat de komst van vooral restaurants in samenhang met de bestaande passantenhaven een positieve uitwerking op de buurt heeft. Voorts wordt de infrastructuur van de Verversbuurt (riolering, wegen) grootschalig aangepakt. leiden loman leefmans Het gebied rond de Haven bleek de afgelopen jaren een blinde vlek voor de stadsbeheerders en stedebouwkundigen op het Leidse stadsbouwhuis. De buurt verpauperde, de middenstad verkommerde en alleen nog rondvaartschepen deden het haventje aan. De Haven vormde slechts een drukke, doorgaande (brom)fietsverbinding tussen het centrum en de Kooi en Lei derdorp. Het was J. Laurier (toen raadslid voor Groen Links, nu wethouder) die in de zomer van 1992 de opgelopen achterstand van de Verversbuurt in de ge meenteraad aankaartte. De ge meente had net de Zijlpoort ge kocht en het plan bedacht om daar een grand-café in te laten komen. Verder stond de pas santenhaven op het punt om door een stevige bijdrage van de provincie te worden opgeknapt. Laurier en zijn fractiegenote E. van Middelkoop opperden ver volgens het plan om een 'brui send uitgaanscentrum' van de Haven te maken. Dat zou het wijkje ten goede komen. In de afgelopen twee jaar ver anderde echter weinig. De Zijl poort staat nog steeds leeg en de koffieshops op het nabijgele gen Havenplein zorgden met enige regelmaat voor overlast. Het enige café aan de Haven bleef door een grondige renova tie een tijdlang dicht. Van een uitgaansgebied is geen sprake. Een pizzeria die binnenkort van plan is haar deuren aan de Haven te openen, geldt als pio nier voor de komst van meer horeca. Wordt elders in de stad de aanvraag voor de vestiging van een kroeg of eetgelegenheid door de gemeente streng tegen het licht gehouden en via het zogeheten bestemmingsplan vaak geweigerd, aan de Haven lijkt nu het omgekeerde het ge val. Ambtenaar R. van Gulick bevestigt dat de komst van zo geheten 'niet storende horeca' wordt gestimuleerd. Facelift De nota die Groen Links over dit onderwerp maakte, werd door ambtenaar W. van Stigt van het ingenieursbureau aan gevuld met een opknapplan voor de buurt. Ook dat staat nu op het punt te worden uitge voerd. Eerst wordt met vervan ging van de riolering begonnen, daarna krijgt de straat een nieuw wegdek en het binnenge- bied bij de 'havenstraten' on dergaat een facelift. „Daarover gaan we nog met de woning bouwverenigingen praten. Ook het brugwachtershuisje wordt nu eindelijk eens bij het geheel betrokken en er ligt nog een plan voor de uitbreiding van de haven naar de Oude Heren gracht. Het hele proces heeft in derdaad een lange aanlooppe riode gehad maar hel gaat nu beginnen", aldus Van Stigt. Smitsloo gelooft niet in kantoren in wolkenkrabbers Pas de laatste tien jaar is Leiden een echte stad aan het worden. Zegt Menno Smitsloo, de man die vrijdag na tien jaar afscheid neemt als voorzitter van de stichting Leids Stationsgebied. En over tien jaar is dat proces afgerond. „Dan ken je het hier niet meer terug. De ontwikke ling rond het station, in het Me- dipark, in het Bio-Sciencepark: die sleurt Leiden mee in de vaart der volkeren. De stichting van voorzitter Smitsloo wordt morgen na tien jaar omgedoopt in de vereni ging Leiden Centraal. En die krijgt het nog druk genoeg, denkt de vastgoedmakelaar. „De contacten tussen de bedrij ven moeten beter. Schipholweg en Plesmanlaan zullen als ge bied sterker naar buiten moeten treden. Want met de regiovor ming wordt de concurrentie tussen bedrijfsterreinen groter. Dan moet je zorgen dat jouw gebied representatief en aan trekkelijk is." Tien jaar geleden richtten ze ven projectontwikkelaars die belangen hadden in het toen nog kale grasland tussen het station en de Willem de Zwij gerlaan de stichting Initiatief groep Schuttersveld op. „Een unicum", zegt Smitsloo. „Het haalde zelfs de landelijke pers. Het was van onze kant een po ging zoveel mogelijk huurders hier naartoe te halen. En het ging perfect. We hebben hier nooit voor de leegstand ge bouwd en de kantoren hebben nooit langdurig leeggestaan. Zonder die stichting was dat nooit gelukt." Start van de samenwerking was een symposium in Holiday Inn, waar onder anderen de di recteuren van KLM en NS spra ken over de mogelijkheden van het gebied. De toenmalige mi-, nister van economische zaken G. van Aardenne zou het sym posium openen maar was ver hinderd. Smitsloo: „Toen heb ben we de schrijver Maarten Biesheuvel gevraagd en die las een verhaal voor over mensen die allemaal bij een club wilden horen. Tijdens het forum wer den aan hem ook allerlei vragen gesteld. Hij verkocht Leiden als een soort Manhattan. Je hoefde hier maar de straat op te gaan of je struikelde over een dichter of schrijver. Ik heb me rot gela chen." De kantoren aan de Schiphol weg en het Schuttersveld trok ken veel kleine bedrijfjes weg uit de binnenstad. „Want het enige moderne kantoor voor de markt was tot voor 15 jaar het gebouw van ISW aan het Schut tersveld. Verder was er niks. Veel bedrijven met kleine kan toortjes in de binnenstad kwa men hier naartoe. Want we mo gen Leiden dan zien als het hart van de Randstad, zeker toen was het niet meer dan een uit de kluiten gegroeid provincie stadje." Sterk punt van het gebied bij. het station was en is volgens Smitsloo nog steeds de ligging vlakbij de binnenstad. „Zit je in bedrijvenpark Lammenschans, dan kun je niet even de stad in om een boodschap te doen of een museum in te lopen. Hier kan dat wel. En we hebben ook grote, gerenommeerde bedrij ven getrokken, omdat die hier toch een aparte behandeling krijgen. Als ze in Rotterdam ko men zijn ze één van de velen. Hier wordt een instituut ook als zodanig behandeld. Om de ligging bij het station geeft Smitsloo weinig. „Laten we wel wezen, 't is fijn als je aan het spoor zit, maar het meeste kader wil toch de auto binnen handbereik hebben en gaat niet met de trein. Dan gaan ze nog eerder in een kantoor op de hei zitten. Als ze hun auto maar voor de deur kunnen zetten." Maar het ingrijpend ver nieuwde station en de onder tunneling voor autoverkeer ma ken het Stationsplein wel tot een 'perfect visitekaartje' voor het gebied, vindt Smitsloo. Al leen de kantoren in slanke wol kenkrabbers van zeventig en negentig meter hoog, zoals de gemeente die voor ogen heeft, komen er volgens de scheidend voorzitter van de stichting Leids Stationsgebied niet. „Dat redt het nooit. De logistiek, de be voorrading, krijgt veel te kleine vloertjes in zo'n smalle toren. Daar valt niet mee te werken. En je moet het hebben van be drijven die een verdieping hu ren. Ik moet nog zien of er in Leiden clubjes zijn die zonder enige identiteit op de 24ste ver dieping van zo'n staaf willen gaan zitten." De stichting viert het 10-jarig bestaan en het afscheid van zijn voorzitter morgen in het Pest huis. Burgemeester Goekoop reikt namens de stichting de Tulip Town Award uit aan de instantie die de laatste tien jaar het meest heeft betekend voor het stationsgebied. En de archi tect van de Tweede Kamer Carel Weeber houdt een inleiding. Menno Smitsloo: „We mogen Leiden dan zien als het hart van de Randstad, zeker toen was het toch niet meer dan een uit de kluiten gegroeid provinciestadje." foto dickhogewoning

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21