'Zonder traditie ben je nergens' J Nierstichting wil kerkelijke discussie over orgaandonatie ii Kerk Samenleving [)g DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 BUITENLAND KORT Eucharistie Twee Belgische bisschoppen weigeren gescheiden rooms- katholieken die zijn her trouwd uit te sluiten van de eucharistie. Daarmee gaan ze in tegen het Vaticaan, dat onlangs in een document van de congregatie voor de geloofsleer bevestigde dat zulke gelovigen niet tot de eucharistie mogen worden toegelaten. „In de praktijk weigert het bisdom Brugge niemand de communie", zei Peter Rossel, woordvoerder van bisschop Hoger Vanghe- luwe van Brugge. „De ver antwoordelijkheid ligt bij de persoon die zich bij de pries-* ter meldt." Bisschop Arthur Luysterman van Gent had al in juli in een brief aan zijn gelovigen aangegeven uit sluiting van de eucharistie 'onverdraaglijk' te vinden. Nuanceverschil Rossel vindt- echter niet dat het standpunt van zijn bis schop in legenspraak is met dat van hel Vaticaan. „Er is geen verschil van mening lussen ons bisdom en hel Vaticaan, het gaat slechts om een nuanceverschil. Wij zijn iets flexibeler." Hij bena drukte dat een gelovige die zich bij een priester openlijk presenteert als iemanddie na een echtscheiding her trouwd is, ook in het bisdom Brugge van de eucharistie wordt uitgesloten. Bisschop Luysterman verzette zich in zijn brief van juli tegen be moeienis van derden met de vraag of gescheiden rooms- katholieken die hertrouwd zijn ter communie mogen gaan. Volgens een woord voerder van het bisdom Gent is het ondoenlijk om vast te stellen of zich zulke mensen onder de kerkgangers bevin den. „Het is niet mogelijk om inbreuk te maken op ie mands privacy", zei hij. Rodchondvaccin Een vooraanstaande rooms- katholieke school voor jon gens in het noorden van En geland weigert haar leerlin gen het gecombineerde vac cin tegen mazelen en rode hond toe te dienen. Bij de ontwikkeling van het be standdeel dat beschermt te gen rodehond, is in de jaren zestig het weefsel van een ge aborteerde foetus gebruikt. In een brief aan de ouders schrijft Leo Chamberlain, hoofd van Ampleforth Colle ge, dat men niet tegelijkertijd tegen abortus kan zijn èn produkten kan gebruiken waarvoor weefsel van een ge aborteerde foetus gebruikt is. De weigering van de school zet volgens hem de autoritei ten onder druk een algemeen aanvaard vaccin te ontwikke len. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Volksgezondheid zei in een reactie dat er geen weefsel van een geaborteerde foetus aanwezig is in het vaccin dat beschikbaar is. Epidemie I let Britse ministerie van volksgezondheid is uit vrees voor een mazelenepidemie gedurende de komende win ter een landelijk vaccinatie programma begonnen, waar bij zeven miljoen kinderen ingeënt worden. Chamber lain kondigde aan dat zijn leerlingen een vaccin toege diend zullen krijgen dat al leen tegen mazelen be schermt. Dat is echter in be perkte hoeveelheden voor handen. Chamberlain raadt ouders die ook dochters heb ben, wel aan om het gecom bineerde vaccin toe te laten dienen. Bij zwangere vrou wen kan rodehond leiden tot een miskraam of aangeboren afwijkingen bij de foetus. Vereniging van joodse jongeren 'Ijar' In het dagelijks leven maken ze eigenlijk geen onderscheid tus sen joden en niet-joden. „Het is ook niet zo, dat al les wat ik doe beïnvloed wordt door het feit dat ik joods ben", zegt penning meester Rivka van Ijar Lei den. „Maar als ik iemand, een grapje hoor maken over joden, dan raakt dat me bijvoorbeeld wel heel sterk." LEIDEN MONIQUE VAN EEDEN „Je moet ook vaak vragen be antwoorden over het beleid van Israël", merkt oud-secretaris Sharon op. „Alsof wij daarvoor verantwoordelijk zijn." „Ik wil alle vragen over Israël en het jo dendom beantwoorden", ver klaart secretaris Max Rosenberg van het landelijk bestuur. „Als die vragen maar worden gesteld uit belangstelling en niet om mij uit de tent te lokken." Ijar is een vereniging voor alle joodse jongeren, de 18- tot 35- jarigen, in heel Nederland. De vereniging is genoemd naar de maand op de joodse kalender waarin zij werd opgericht. Over het hele land verspreid zijn er acht afdelingen. Wie lid is van één afdeling, is ook welkom op alle andere afdelingen. De Leid- se afdeling telt tussen de 20 en 30 leden. „Bijna alle activiteiten zijn trouwens ook toegankelijk voor niet-joden", vertelt Sharon. Ijar Leiden organiseert om de week koshere mensa ('kosher' wil zeggen dat het eten volgens de joodse voedselwetten wordt ingekocht en klaargemaakt), met aansluitend een uitje (bij voorbeeld gezamenlijk naar de bioscoop). De leden van Ijar ko men ook bijeen rond de joodse feestdagen, met name Pesach, Poerim en Chanoeka. Verder gaan zij af en toe een dagje uit en houden ze aan het eind van elk studiejaar een barbecue. Ijar kent geen eigen Torah-studie- kring (de Torah is de joodse bij bel, die bijna gelijk is aan het Qude Testament in de christe lijke Bijbel). Wie in groepsver band de Torah wil bestuderen, kan naar het joods studiecen trum of naar de sjoel, de syna goge. Bij Ijar voelen allerlei verschil lende joodse jongeren zich thuis. Sharon en Rivka hebben allebei een liberale opvoeding gehad. Geen van beiden hou den zij zich aan alle voedselwet ten. Ze gaan trouwens ook nog maar zelden naar de sjoel. „Dat is omdat ik in de Leidse sjoel bijna niemand ken", verklaart Sharon. „Bovendien is de Leid se sjoel orthodox." De kerk loopt leeg. Als de ouders het instituut nog niet de rug hebben toegekeerd, doen hun kinderen dat wel. Tenminste, dat is wat veel mensen denken. Toch wonen er in Leiden en omgeving ook jonge mensen die bewust betrokken zijn bij de geloofsgemeenschap van hun keuze. In deze aflevering van de serie over 'gelovige jongeren' aandacht voor de vereniging voor joodse jongeren Ijar. Max Rosenberg: „Ik probeer niemand mijn overtuiging op te dringen." Max is zelf orthodox en hij en dat respecteer ik. Ik probeer gaat wel in Leiden naar sjoel, niemand mijn overtuiging op te Hij eet ook strikt kosher en pro- dringen." Net als Sharon en Ri- beert iedere dag zijn gebeden te vka heeft Max ook.niet-joodse zeggen. Hij heeft er overigens vrienden. „Maar ik wil wel een geen moeite mee dat niet al zijn echt joods gezin stichten, dus ik joodse vrienden zich aan alle ga geen serieuze relatie aan met joodse wetten houden. „Andere een niet-joods meisje." mensen maken andere keuzes Voor de joodse wet ben je FOTO HENK BOUWMAN joods als je een joodse moeder hebt. Bij uitzondering kunnen niet-joden zich tot het joden dom 'bekeren'. „Het heeft meer weg van een naturalisatie dan van een bekering", zegt Max hierover. „Je krijgt niet alleen een nieuw geloof, maar ook een cultuur en zelfs een HILVERSUM ANP De Nierstichting Nederland wil binnen de kerken een discussie op gang brengen over or gaandonatie. Begin volgend jaar verschijnt een brochure waarin de theologische haken en ogen van orgaandonatie uiteengezet worden. Dat maakte directeur J. Alexander van de Nierstichting bekend in het radioprogramma 'Kerk en samenleving' van de Wereldomroep. Alexander verwacht dat een bezinning over dit onderwerp binnen de kerken een 'grote uit straling' zal hebben naar niet- kerkelijke mensen. Hij hoopt dat de discussie uiteindelijk leidt tot steun aan een zoge naamd bezwaarsysteem, waar bij orgaanverwijdering is toege staan, tenzij iemand heeft ver klaard dat hij dat niet wil. Nu kunnen organen alleen worden weggenomen als iemand op een codicil heeft aangegeven daarmee akkoord te gaan. De brochure gaat in op vra gen rond hersendood, bijbelse uitspraken over orgaandonatie, en de voors en tegens van trans plantatie van menselijke orga nen. Auteur van de brochure is de huisarts D. Prangér uit Wor- mer, lid van de commissie Kerk en gezondheidszorg van de Sa- men-op-Wegkerken. Deze com missie komt met de handrei king Pastorale vragen rondom orgaandonatie. De Nederlandse bisschoppen spreken zich bin nenkort in een herderlijk schrij ven ook uit over dit thema. Pranger heeft geen theologi sche bezwaren tegen orgaando natie gevonden. „We hebben eigenlijk alleen pluspunten kunnen ontdekken. We zien or gaandonatie als een belangrijke daad ten opzichte van onze me demens, een daad van christe lijke naastenliefde en solidari- we geschiedenis, namelijk die van het joodse volk. De jo den vormen echt een volk, ze hebben eigenlijk een eigen na tionaliteit. Als een jood een Is raëlisch of een Russisch pas poort heeft, staat er bij nationa liteit niet 'Israëlisch' of 'Rus sisch', maar 'joods'." Zelf voelt Max zich dan ook in de eerste plaats jood. en pas in de tweede plaats Nederlander. Voor Sharon is dat net andersom. Ri vka vindt het onzinnig om een rangorde aan te brengen. „Ik voel met net zo goed Neder lands als joods, en net zo goed joods als Nederlands." Waarin schuilt nu eigenlijk het joods gevoel? Max: „Mijn joods gevoel, dat is mijn reli gieuze leven. En mijn Israëli sche opvoeding, denk ik. Toen ik geboren werd, woonden mijn ouders in Jeruzalem. Pas toen ik vier was, zijn we teruggegaan naar Nederland." Max voelt zich ook sterk verbonden met het joodse volk en met Israël. „Ik vind het jammer dat veel Nederlandse joden een negatief joods gevoel hebben. Ze denken vooral aan de vervolgingen in de Tweede Wereldoorlog. Als je zo denkt, ben je joods door wat anderen je hebben aangedaan. Zelf ben ik veel positiever. Ik denk eraan, dat wij een eeu wenoude traditie mogen voort zetten. Als je zo denkt, ben je joods door je eigen gevoel, je ei gen motivatie." Max hecht ook veel waarde aan de tradities. „Voor mij is Godsbesef wel het belangrijkste, maar de traditie komt onmid dellijk daarna. Zonder tradities ben je nergens. Als jood ben je een schakel in de joodse tradi tie. Trouwens, tradities zijn voor iedereen belangrijk. Iedere groep heeft zijn eigen tradities. En iedereen wil deel uitmaken van één of andere groep." Veel christenen erkennen de joden nog als 'Gods uitverkoren volk'. Zo staat het ook in de bij bel. Als zij die uitspraak weer eens horen, lachen de drie Ijar- leden geamuseerd. „Voor ons zijn alle mensen gelijk, hoor", zegt Sharon. „Misschien als je echt een band hebt met God. dat het dan wat voor je betekent om tot het uitverkoren volk te behoren." Max schudt zijn hoofd. „Mijn vader moest eens ergens spreken, en toen begon er ook iemand over het uitver koren volk. Toen zei mijn vader: Het enige waarin wij zijn uitver koren, is dat we nog minder mogen dan u. Voor de rest zijn we gelijk. De joodse traditie zegt dat dat uitverkoren-zijn bete kent dat wij een speciale taak hebben. Wij joden moeten door onze manier van leven en gelo ven belangstelling wekken bij andere mensen, en hen overtui gen van het bestaan van één God." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Bodegraven: E. Westrik te Dubbeldam-, te Genemuiden (toez.A.A. Floor te Harderwijk. Aangenomen naar Heenvliet (part-ti me): D. Kluiver, pred. voor bijz. werk zaamheden (pastor Delta ziekenhuis te Poortugaal) (part-time), die daar tevens werkzaam blijft. Toegelaten tot de evangeliebediening mevr. M.G.F. Bijleveld, Hofstede de Grootkade 18-B, 9718 KA Gronin gen. Toegelaten tot de evangeliebediening en beroepbaar G.J. Buunk, Papen straat 64, 7411 NG Deventer; M. Dijkstra, Hylkemaheerd 66. 9736 JD Groningen, tel: 050-423679; H. Ne- keman, Oude Beilerweg 13, 9431 BZ Westerbork, tel; 05933-32574. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Ermeloalswi|k- predikant (part-time); H.H.den Hol lander, geestelijk verzorger van 's- Heerenloo-Lozenoord aldaar (part-ti me), die daar tevens werkzaam blijft. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON MflflRJrt, IA/EL. EEN BEETJE SLECHT VOOR. OMS MiLiELJ... LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg, C P. Arnold (adj), Kiel (ad|); HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN. R D Paauw. tel dag 9 30- 11.30 uur 071 -356215. of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES Postbjs54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties 071 -323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071 -321921 ADVERTENTIES ma.-vnj van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vnj van 8 30-17.00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) peracc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328.30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZÓRGING mat/mvri| 18 00-19.30 uur. zat 1000-12 00 uur Tel 071-143241 HET WEER Zachtere oceaanliich Oktober 1994 is een maand met contrasten. Ondanks een vrij lang durige droogteperiode ziet de wijn maand toch kans als een natte maand in de geschiedenisboeken te gaan. Dat is te danken aan de felle buien gedurende de eerste dagen van de maand en een klets nat slotakkoord, waarin we veelvul dig door Noordzeebuien worden ge plaagd. De bungheid bereikte gis teren een hoogtepunt. Met uitzon dering van het zuiden van het land, waar het nagenoeg droog bleef, zorgden talloze zware buien tot diep landinwaarts voor totalen van 20 millimeter en meer. Eén van de natste plekken was Santpoort, waar 32 millimeter etmaalneerslag werd opgetekend. Het maandtotaal is hier al opgelopen tot meer dan 100 millimeter; normaal valt er in oktober ongeveer 80 millimeter bo ven de westelijke kuststrook De onafzienbare reeks van buien is het gevolg van een koude lucht, die tezamen met relatief warm zeewa ter voor grote onstabiliteit zorgt. Een bijkomende factor is de hoog testroming uit west tot zuidwest. De buienstraten, die al bij de in gang van het Engelse Kanaal be ginnen, komen met deze windrich ting in lange slierten boven de HET WEER IN EUROPA kusten van Normandië, Bel Holland te liggen. Indien df ming bij zou draaien naar h ten, zou de landmassa van d land de buientrein hebben j broken. 1 Na een korte adempauze kv gisteren in de vooravond al 'A VAf nieuwe onweersachtige buit zetten. Met een beetje gelu vandaag een wat langere dr<r* 1,1 riode. De moederdepressie F vai Schotland stuurt in de avommee volgende jonge randstormg eem ons land met mogelijk weer ie af aaneenklontering van buienyvo gen overdag blijft het ook niir,eV( droog, maar de zon laat zich loop van de dag weer af ent, zien. Zaterdag verdwijnt de r depressie van de weerkaart. staf dan wat langere zonnige pecL'1" mogelijk. De temperatuur blwori 11 a 12 graden nog wat aanr sto ge kant. Zondag verschijnt erkie; zuiden van IJsland een storn; mc pressie met kerndruk van 97^ert libar, die gaarne de leiding c neemt. De wat kille bunghei> deze week maakt dan plaats?rnn zachtere oceaanlucht. Dieo<am( gang wordt ingeleid door regie st flink toenemende zuidweste zaï ziel p"li rek t al KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Vrij veel bewolking en vooral in het zuiden gere geld buien. Middagtempe- ratuur vandaag tussen 6 en 9 graden, morgen in het noorden flink kouder. Zweden: Overwegend bewolkt en in het zuiden en noorden en kele buien, in het noorden met sneeuw. In de nacht en ochtend ook nog kans op mist. Middagtempera- tuur rond het vriespunt in het noorden, oplopend tot 8 graden in het zuiden. Denemarken: Vandaag buien met af en toe wat zon. Morgen be wolkt en perioden met re gen. Middagtemperatuur rond 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland; Weinig verandering. Half tot zwaar be wolkt en vooral langs'de west- en zuid kust buien. Maxima rond 10 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en vandaag overal buiige regen. Morgen vooral buien langs de kust. die later op de dag het land m trekken. Middagtemperatuur cir ca 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag wolkenvelden en langs de kust enkele regenbuien Morgen toenemende bewolking en perioden met regen. Mid dagtemperatuur tussen 11 en 14 gra- Portugal: Vandaag wolkenvelden afgewisseld door zon. Vrijwel overal droog. Morgen vooral in het zuiden bewolkt en perioden met regen. Elders wolkenvelden en mogelijk een bui. Middagtemperatuur tussen 18 en 22 graden. Madeira: Tamelijk bewolkt en vooral vandaag en kele flinke buien. Morgen geleidelijk meer zon en droog. Middagtemperatuur rond 24 graden. Spanje: Vandaag eerst droog, maar later op de dag stapelwolken en vooral in het zuiden en oosten enkele buien, soms met on weer. Morgen overal bewolkt en perio den met regen. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Canarische Eilanden: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbuien, vooral vandaag. Mor gen geleidelijk meer zon. Middagtempe ratuur circa 25 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag vrijwel overal droog en vooral langs de Middellandse zee zonnige pe rioden. Morgen toenemende bewolking en enkele regen- en onweersbuien. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 15 graden in het westen tot 20 graden in de buurt van Nice. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en vandaag droog. Morgen stapelwolken en een enkele bui Maximumtemperatuur rond 23 graden. Italië: Flinke perioden met zon en vrijwel overal droog. In de Po-vlakte een kleine kans op mist. Middagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 24 plaat selijk in het zuiden. In mist wordt het met warmer dan 12 graden. Corsica en Sardinië: Vandaag vrij zonnig en droog. Morgen geleidelijk meer bewolking en in de mid dag toenemende kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 22 graden. Griekenland en Kreta: Flinke perioden met zon en droog. Mor gen langs de westkust meer bewolking en kans op een bui. Middagtemperatuur van 20 graden in het noorden tot 23 in het zuiden en op Kreta. Duitsland: Vandaag op enkele plaatsen een bui en flink wat bewolking. Morgen in het zui den af en toe zon, elders meer bewol king en vooral in het noordwesten perio den met regen. Middagtemperatuur rond 11 graden, morgen in het zuiden enkele graden warmer. Zwitserland: Wolkenvelden en een enkele bui, m het zuiden ook af en toe zon. Morgen toene mende bungheid. Maximumtempera tuur rond 13 graden. Oostenrijk: Vandaag op de meeste plaatsen droog en af en toe zon. Morgen vooral in de Al pen meer bewolking en toenemende buiigheid. Middagtemperatuur tussen 9 en 12 graden. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. Wind lltec w4ld( lat WEERRAPPORTEN» ld VRIJDAG 28 OKTOBER 1994 e V Zon- en maanstanden Zon op 07.27 Zon onder Maan op Maanonder^- Waterstanden Katwijk j Hoog water 08.39 21.17 Laag water 04.26 16.56 L% Weerrapporten 26 oktober 19 uur: licht bew. ozo 2 regenbui zzw2 licht Bew no 1 hall bew. zw 3 Klagenfurt onweer Kopenhagen half Bew Las Palmas half bew Lissabon zwaar bew Londen onbew. Luxemburg zwaar bew Madrid licht bew Malaga licht bew I Mallorca half bew. Malta onbew Warschau Wenen TeiAviv Icht bew. lil fc 25 17*SI tr 20 15 |t 15 10|T 14 7 1 io elat 19 u p 13 |5f 23 12IBi 25 8 5(St -<Sh v. y

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18