Duin Bollenstreek Angst voor bedrijven in Rijnsburg ugsdeaiers 'Slaapmiddel haalt het leven uit de bloem' OD Bezorgdheid over uiterlijk Havengebied -Zluchtelingen met polle maag op pad Inbrekersgilde op pad in Noordwijk en Voorhout TE KOOP 16 gebruikte Opels Astra PvdA Katwijk wil toch noodopvang jongeren Groen Links Katwijk wil kortingspas voor minima m j| Opmerkelijke ideeën 14 gebruikte Opeis Vectra 3ERDAG 27 OKTOBER 1994 VIM WEGMAN. 071 -356451, PLV -CHEF ROZA VAN DER VEER. 071 -356452 Vliegtochtje O Punten sparen voor J een gratis vlieg tochtje lijkt heel aardig, maar een 'gratis' retourtje Rome vergt al een investe ring van 40 mille. Istraf VOOr ^'et Kralt van veiling Flora niet enthousiast over nieuwe vinding AG/KATWUK PAUL DE VLIEGER M Katwijkers (29 en 27 jaar lie zich in hun woonplaats m bezighouden met onder handel in cocaïne en he- zijn daarvoor vanmorgen rdeeld tot gevangenisstraf- ™^n drie en twee jaar. waar- espectievelijk twaalf en 'maanden voorwaardelijk. de twee was bij de zitting ertien dagen geleden vijf e jaar cel geëist. I oudste van de twee ver- plde cocaïne waar hij l dj contacten in de drugs- j gemakkelijk aan kon ko- |De man handelde niet uit bejag, beweerde hij zelf, I deed het om zijn uitge- vrienden- en kennissen- een plezier te doen. Naast pehandel werd hem twee geleden verboden wa- jezit - de Katwijker is een bed verzamelaar van aller- schiettuig - en knokkel ten laste gelegd. Ide smokkel werd hij van- len vrijgesproken. 27-jarige Katwijker die lorgen is veroordeeld, han- in heroïne. Hij deed dat |an geld te komen om zijn i verslaving van te kunnen Jen. De man heeft zich ook *dig gemaakt aan heling. Jicrofoons uit :rk gestolen jiastoor van de Heilig Hart in De Zilk zal komend keinde wat meer volume in preek moeten leggen dan 'uikelijk. Uit de kerk aan de _daan zijn drie tafelmicro- Jis met een gezamenlijke J ^-de van zeshonderd gulden .f Iblen. De diefstal is volgens S politie vermoedelijk overdag e „eegd. Van de daders ont- |:kt elk spoor. RIJNSBURG IRENE NIEUWENHUUSE VERVOLG VAN VOORPAGINA Het klinkt als een sprookje. Je gaat slapen en na enige tijd ont waak je mooier dan voorheen. Het enige dat voor dit 'wonder' gedaan moet worden is van te- voren het juiste slaapmiddel in nemen. Nog science fiction voor mensen, voor bloemen is het vanaf volgend jaar mogelijk. Tenminste, als het met veel tam-tam aangekondigde bloe menslaapmiddel uit Schotland ook inderdaad werkt. Woordvoerder E. Sweeney van het Britisch Technology In stitute in Londen wil nog niet zeggen welke stoffen in het door hem als wondermiddel om schreven produkt zitten. Pas als het patent is toegewezen, wil hij hierover uitspraken doen. Het Londense instituut is momen teel be^ig met het vinden van een fabrikant die de nieuwe stof op de markt moet gaan bren gen. Hoewel de onderhandelin gen in een ver stadium zijn, wil hij ook over dit punt geen uit spraken doen. Onderzoeker Dik Krijger van de Proeftuin Rijnsburg reageert afwachtend op het middel. Voordat hij de stof exact be schreven heeft gezien, wil hij in houdelijk niet reageren. In zijn algemeenheid meldt hij: ,,Er zijn drie soorten groepen mid delen die de houdbaarheid van bloemen kunnen beïnvloeden: de voedingsmiddelen, de bacte rieremmers en de verouderings- remmers. Volgens mij hoort dit middel tot de laatste categorie." Dit betekent volgens Krijger in ieder,geval dat het een che misch middel is en derhalve niet via de detailhandel ver kocht gaat worden. Kweker Jan Nederpel van kwekerij Delphi uit Rijnsburg ziet daarentegen een duidelijk voordeel. Nederpel wordt als delphiniumkweker (een soort uto's razen langs wegwerkers ^hpnwuKERHOUT» Ook in de Bollenstreek wordt door automobi- [en weinig rekening gehouden met wegwerkers. Dat is giste- n gebleken bij een controle die de politie hield op de Provinci- ~~Tweg ter hoogte van Noordwijkerliout. Hoewel tijdig en uitge- ^Heid werd aangekondigd dat de maximumsnelheid afliep van |H) via 70 naar 50 kilometer per uur, raasden veel van de gecon auto's te hard langs de wegwerkers die daar bezig zijn de aanleg van een bushalte. Er werd iets meer dan een half gecontroleerd en in die tijd passeerden 345 auto's waarvan helft te snel reed. De lïoogste gemeten snelheid bij de perso- m helnauto's bedroeg 117 kilometer per uur. Een vrachtwagen ■^Jisde met een snelheid van 94 kilometer langs de wegwerkers. in alle overtreders zijn de kentekens genoteerd. Zij krijgen bin- Inkort een bekeuring thuis. rUL ïerfcö jnla HERMAN JOUSTRA 3ochtend staat in het teken het ontbijt. Alle deelnemers de vlucht bekennen zich danig te hebben volge- fot. Geen wonder ook, de |jO mag dan hebben gezegd ze donderdagochtend met 1 actie op Ontbijttelevisie iden verschijnen, ze weten unmels goed dat dat nog en garantie is voor een ontbijt ass(f. En het is pas woensdag- irgen. „Stel je eens voor, de e tijd niet eten", lacht Bianca ide Lans. lacht ja, want ze is er van irtuigd dat het wel zal luk- Joh, verschillende kranten iben belangstelling getoond, lio en televisie ook. Bijna ie reen weet al van de actie af. vinden heus wel wat eten." j jtn twijfelt ze even. „Alleen, als. iemand voor me staat met ui gezicht van ik geef toch niks, Jn weet ik denk ik niet hoe ik pet reageren. We zien wel. Ik elk geval naar de tocht uit. is dat misschien een beetje foute instelling." out of niet. De rest denkt er 'k zo over. Anders hadden ze :h toch niet opgegeven voor tocht? De belangstelling on- :r de leerlingen was groot, zo irdt verteld, dat er moest wor- :n geloot. Nou, als de gelukki- !n representatief zijn voor het :1e leerlingenbestand, dan rbergt het Fioretticollegs ui- it assertieve jongeren. Dat blijkt al in het gemeente lis van Lisse, de eerste tussen- Het hele gezelschap trekt ene na de andere deur open. overigens eerst te hebben •klopt, en de ene gulden na de idere ratelt in de collectebus sen. „Zo, nou nog maar negen- duizend-negenhonderd-en- acht-en-negentig gulden", schatert Marvin Celie. Geen verdieping wordt over geslagen, zelfs argeloze bezoe kers worden uit alle hoeken en gaten geplukt. „Ha. valt er weer wat te winnen?", glimt er één. Niet echt dus, wel valt er wat te geven. De bodes van het ge meentehuis zijn extra gul. De leerlingen krijgen wat geld uit de fooienpot. En: een gratis kopje koffie. En als een vrouw aanbiedt dat ze bij haar in de tuin kunnen slapen, is de sfeer helemaal goed. Niet omdat ze het aanbod aannemen (ze heb ben namelijk geen tenten bij zich), maar omdat ze het idee hebben dat de actie gaat luk ken. Eten en onderdak zullen geen probleem zijn, geld voor de actie ook niet. Dat blijkt nog maar eens als ze de kamer in het gemeente huis betreden van de comman dant van de brandweer, M. Noordervliet. Die klinkt eerst ambtelijk: „Eeeh, is het de be doeling dat wij reageren op een bepaalde manier, in financiële zin?" Dan klinkt hij menselijk: „Weet je wat we doen, we zet ten een collectebus neer bij de brandweer." „En wat gaan wij doen?', vra gen de docenten aan de leerlin gen. „Gaan we nog langs de Ak- zo in Sassenheim, of nemen we een andere route?" Democra tisch zijn deze vluchtelingen uit Lisse dus ook nog eens een keer. En mogelijk zijn ze zelfs nog beter af dan een stel van hun medeleerlingen. Want die zijn vanmiddag om 14.00 uur begonnen met vasten, tot mor gen 14.00 uur. Uit solidariteit met de vluchtelingen. De échte vluchtelingen. Schrik zit er in na grote brand Heeremveg Buurtvereniging De Burcht in Rijnsburg wil niet de ge meente praten over veiligheid van bedrijven in hun wij ken. Bij de bewoners zit de schrik er goed in nadat in de nacht van maandag op dinsdag een garage en een publi citeitsbureau aan de Heerenweg afbrandden. Het wondermiddel is te mooi om waar te zijn, vindt M.G. Bentvelsen van Bloemenbureau Holland. veredelde ridderspoor) constant geconfronteerd met de proble men van de voorbehandelings middelen die aan strikte milieu wetten onderhevig zijn. Door het nieuwe middel zou hij, mits het milieuvriendelijk is, in één keer van deze zorgen zijn ver lost. Toch heeft ook hij kantteke ningen. De detailhandel zal misschien niet meer zo zijn best doen om iedere week de hele voorraad te verkopen, waardoor de klant met 'oude' bloemen kan worden opgescheept. Bo vendien sluit hij niet uit dat mensen minder bloemen gaan kopen, waardoor er een over produce zal ontstaan. M.G. Bentvelsen van Bloe menbureau Holland, een in Lei den zetelende promotie-organi satie van de Nederlandse bloe men en planten in Nederland en daarbuiten, is weer zeer te rughoudend. „Het klinkt te mooi om waar te zijn. Dit is on waarschijnlijk. Onze eigen Ne derlandse proefstations zijn voortdurend in de weer met de ze ontwikkelingen en dan zou er in Schotland ineens op een boerderij binnen een jaar een wondermiddel zijn ontdekt?" Hij zegt pas te willen reageren als het middel in Nederlandse laboratoria en met Nederlandse bloemen is getest. Daarnaast denkt hij dat de consument he lemaal niet op de 'stopper' zit te wachten. „De consument wil een week lang genieten van een bosje bloemen, dat vind-ie lang genoeg." FOTO HENK BOUWMAN Ook Piet Kralt van de Bloe menveiling Flora in Rijnsburg denkt dat juist de vergankelijk heid van de bloem zo aardig is. „Een bloem is een natuurlijk produkt, als een bos zes weken staat, is er weinig aardigs meer aan. -Dan lijkt het net plastic. Het gaat juist om de verganke lijkheid van het proces. Om in korte tijd het proces van opko men, volle bloeie én het afster ven waar te nemen. Door dit middel haal je eigenlijk het le ven uit de bloem." RUNSBURG GERA KRAAL WIM WEGMAN Weliswaar vielen daarbij geen slachtoffers, maar volgens de bewoners is dat slechts een kwestie van geluk gêweest. „Als de wind anders had gestaan, "was er misschien een ramp ge beurd", meent voorzitter W. van der Luytgaarden van de buurtvereniging. Volgens Van der Luytgaarden zijn mensen altijd al bang ge weest dat er iets dergelijks zou gebeuren. Tijdens een buurtvcr- gadering - die toevallig al was gepland - bleek dat de bewo ners eigenlijk niet meer willen dat bedrijven terugkeren in de drukbevolkte wijk. Bovendien willen ze maatregelen tegen de overige bedrijven, die vaak pal tegen woningen zijn aange bouwd. Van der Luytgaarden: „Er zit hier een aantal garagebe drijven en een spuiterij. In onze met uitgebreide zékerheid NOORDWU K/VOORHOUT Inbrekers zijn de afgelopen dagen actief ge weest in Noordwijk en Voorhout. Uit een woning aan de Atjehweg in Noordwijk ver dwenen twee fotocamera's, sieraden en cheques. Men kwam binnen door een raam van de bovenverdieping open te breken. Ook in een huis aan de Willem van Beelen- straat werd ingebroken, maar niet bekend is wat werd weggenomen. In de Van Struijk- straat in Noordwijk bleef het bij een poging. Wel was er schade want een dubbele ruit van de woning werd ingeslagen. Boor Bij een huis aan de Sint Jeroensweg misluk te een inbraakpoging eveneens. De inbre kers probeerden de met drie sloten bevei ligde achterdeur te forceren en gebruikten daarbij zelfs een boor. De inspaningen had den geen resultaat. We succes had een in breker die een huis aan de Churchilllaan in Voorhout bezocht. Hij kwam binnen door de achterdeur open te breken. De buit bestond uit een mapje met een aantal pasjes. U bent van harte welkom Het Motorhuis Katwijk Donderdag koopavond Partijen vinden college traag KATWUK WIM WEGMAN De Katwijkse politiek is nog niet erg te spreken over de daadkracht van het nieuwe college. Verschillende frac ties, waaronder coalitiepar tijen CDA en SGP/GPV, vin den dat burgemeester en wethouders wel wat meer vaart achter enkele belang rijke plannen en onderzoe ken mogen zetten. CDA en SGP/GPV verba zen zich er onder meer over dat het onderzoek naar het gebruik van jongerenac- commodaties nog steeds niet is begonnen. Het be sluit om dit te houden is al acht maanden geleden ge nomen. Verder vindt het CDA dat de plannenmakerij voor de nieuwbouwwijk Zanderij-Westerbaan wel erg lang duurt, moppert de PvdA dat het college nog weinig heeft gedaan om de toekomstige bezuinigingen op te vangen en meent Groen Links onder meer dat het met het milieube leid niet opschiet. SGP/GPV noemt de traagheid 'verontrustend'. „Met alleen manhaftige uit spraken in de pers komen we er niet'1, aldus deze par tij. KATWUK WIM WEGMAN De PvdA in Katwijk wil dat de gemeente toch meewerkt aan een tijdelijk onderkomen voor de ongebonden jeugd in Rijnsoever. Wethouder J. ten Hove had het plan eerder afge wezen omdat hij, als er al zoiets voor deze jongeren moet ko men, liever een permanent honk neerzet. De PvdA meent echter dat het tijdelijk onderko men een prima experiment kan zijn. „Tegen betrekkelijk geringe kosten kan de gemeente in de praktijk onderzoeken of de jon geren hiermee geholpen zijn", aldus PvdA-fractievoorzitter J. Haasnoot. Het plan voor het tijdelijke onderkomen is ingediend door de Stichting Rijnsoever Jeugd. Die hoopt daarmee de jongeren te behoeden voor de gevaren van drugs. Bovendien kan zo de overlast van de jeugd in de buurt worden ingedamd. De stichting is bereid zelf mee te betalen aan de 'noodopvang'. Volgens Haasnoot moet Kat wijk heel zuinig zijn op dit soort initiatieven. „Mensen willen zelf helpen om de problemen in de wijk op te lossen. Zo'n plan ver dient steun. Dat moet je zeker niet onmiddellijk afwijzen." Wethouder Ten Hove voelt onder meer weinig voor het idee van de Stichting Rijnsoever Jeugd omdat over een half jaar de resultaten bekend zijn van een onderzoek naar een defini tief onderkomen. Haasnoot is niet onder de indruk van dat ar gument. „Dat is een 'papieren onderzoek'. Of het in werkelijk heid ook werkt, moet je maar afwachten. Met het tijdelijke onderkomen krijg je dit soort praktijk-informatie wel", aldus Haasnoot. Groen Links Katwijk wil een speciale kortingspas voor minima. Op die manier kunnen volgens de partij bijstandsmoeders, langdurig werklozen en 65-plussers toch gebruik blijven maken van sport-, culturele en welzijnsvoorzieningen. De pas biedt hen ook de mogelijkheid bij deelnemende winkels korting te krijgen op artikelen. Volgens Groen Links dreigen veel uitkeringsgerechtigden in een maatschappelijk isolement terecht te komen. Ze hebben nauwelijks geld meer om van allerlei voorzieningen gebruik te maken omdat hun inkomsten de afgelopen jaren fors zijn ge daald en de tarieven tegelijkertijd flink zijn gestegen. Met de kortingspas kan de gemeente hen weer wat armslag geven. met uitgebreide zékerheid U bent van harte welkom I Het Motorhuis Katwijk Ambachtsweg 1, Katwijk Telefoon 01718-23200 Donderdag koopavond De algemene beschouwingen zijn voor veel partijen dè gele genheid om opmerkelijke idee- en en conclusies publiek te ma ken. Hieronder een klein over zicht. Om de uitstraling van de mid denstand te verbeteren moet de gemeente een prijs instellen voor de mooiste Sint-Nicolaas- of kerstetalage (WD). Vraag het hoogheemraad schap en het energiebedrijf doet het lang niet slecht als quette neer te zetten van het waterwinproces (RPF). Verbreed de Tjalmaweg (WD). Vliegkamp Valkenburg is een belangrijker 'groen hart dan het Groene Hart bij Leiden (PvdA). Katwijk moet softdrugs gedo gen (PvdA). Laat de parkeerwachters ook als dorpswachten werken om buurtoverlast, vandalisme en honden vuil te bestrijden (VVD). RPF-wethouder J. ten Hove EWR om ten noorden van het Uitwateringskanaal of in het Panbos een bewegende ma- pleitbezorger voor het hard- rockcentrum Scum en de kin deropvang (Groen Links). KATWUK WIM WEGMAN De Katwijkse raad maakt zich zorgen over de nieuwbouwplannen voor het Havengebied. Verschillende partijen vre zen dat de appartementengebouwen die daar moeten komen, te massaal zijn. Dat gaat volgens hen ten koste van de 'karak teristieke' sfeer in het dorpshart. RPF, SGP/GPV en PvdA vragen het college be ter op de vorm van de nieuwe gebouwen te letten. Zoals al eerder bekend werd, wil Groen Links het aanzicht van het ge bied bewaren door enkele oude visserij- gebouwen te handhaven. De bouwplannen in het Havengebied zijn een onderdeel van Katwijk 2000, een grootschalige facelift voor de oude kern van Katwijk. De oude visverwerkende bedrijven en aanverwante industrie daar maakt plaats voor grote aantallen wo ningen en kantoortjes. SGP/GPV heeft nu de indruk dat bij de plannenmakerij vooral het geld een rol speelt. De partij vindt juist dat een zo fraai mogelijke vorm van de nieuwe gebouwen voorop moet staan. SGP/GPV pleit in haar alge mene beschouwing er voor om een ar chitectuur-prijsvraag uit te schrijven en een werkgroep stedebouw in het leven te roepen. De PvdA waarschuwt voor de missers die in het verleden zijn gemaakt. Er zijn in het gebied toen te weinig gebouwen met 'smoel' neergezet. De RPF roept op om er panden te bouwen die enigszins herinneren aan wat er in het verleden stond. Volgens de partij moet het gebied straks een 'natuurlijke aantrekkings kracht' hebben. Vooral ook nu het een toeristische functie heeft gekregen. D66/Gemeentebelangen, dat sowieso ongelukkig is met de bouw van apparte mentsgebouwen op open ruimten in het dorp, verwijt het college dat het onvol doende heeft gezocht naar mogelijkhe den voor sociale woningbouw in het ge bied. De partij wil dat de gemeente dat alsnog rechtzet wanneer ze met de pro vincie praat over een bijdrage aan de plannen. Panden smeulen na De brandweer moest giste ren opnieuw in actie komen bij de uitgebrande panden aan de Heerenweg in Rijns burg. Het dak van de gebou wen bleek nog steeds te smeulen. Wat de oorzaak van de brand is geweest, is nog steeds niet duidelijk. Wel heeft de politic inmiddels achterhaald dat het vuur is begonnen in het publiciteits- ogen zijn dat allemaal brand bommen. En dan heeft de fiet- senhandel hier ook nog eens een opslagbunker voor zijn vuurwerk. Het zal allemaal wel volgens de regels zijn, maar de angst heeft nu eenmaal toegsla- gen." Een andere zorg is de vervui ling die door de brand is ont staan. „Tenslotte kon je na de brand zien wat er allemaal voor spullen in de garage lagen, zoals autobanden, olie en andere na righeid." Graag zou Van der Luytgaarden grondmonsters willen laten nemen. Hij heeft er wel vertrouwen in dat de ge meente dit in de gaten houdt, maar zou zich haast niet kun nen bedwingen zelf wat metin gen te gaan verrichten. Wethouder F. Vletter van ruimtelijke ordening kan zich de zorgen van de bewoners voorstellen. „Ik moet toegeven dat ook wij deze week flink zijn geschrokken." De wethouder is Bereid met de bewoners om de tafel te zitten om te kijken naar maatregelen in het buurtje. Een verzoek om een gesprek heeft hij overigens nog niet gehad. Hij wil nog niet vooruitlopen op eventuele maatregelen, „liet is allemaal nog zo vers. We moe ten eerst maar eens praten." Overlast door hevige regenval Op verschillende plaatsen in de regio is de afgelopen nacht overlast ontstaan door de hevi ge regenval en het onweer. De kolken van de Provincialeweg in Katwijk onder het viaduct ter hoogte van de Zeeweg raakten tegen kwart over drie verstopt door het vele water en gevallen bladeren. Omdat dat gevaar voor het verkeer opleverde, heeft de brandy/eer de kolken in allerijl schoongemaakt. Ook op de Hortuslaan in Sas senheim kwam een grote hoe veelheid water te staan omdat de kolken de regen niet meer aankonden. Toen de bui over trok, verdwenen de problemen snel. Door het onweer gingen er in de Bollenstreek 20 inbraak alarmen af. Bovendien viel de straatverlichting langs de Leid- sevaart uit. Dit leverde overi gens geen problemen op. Honden gered uit garage In een garage bij een woning aan de Rijnsburgse Voorhouter- weg heeft vanochtend een brandje gewoed. De bewoners van het huis werden wakker van de hevige rook en belden de brandweer. Twee honden die in de garage lagen te slapen, kon den op tijd naar buiten worden gebracht. Bewoners en huisdie ren raakten niet gewond. Het vuur is vermoedelijk ontstaan

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17