Een indrukwekkend vaderportret Bronzen oom tot leven gewekt Zwagermans dunne laagje engagement Boeken Tips voor goedkoop vliegen niet interessant voor gewone toerist DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 9«B Jeroen Brouwers, Vlaamse leeu wen. Alle Vlaanderenstukken van Brouwers gebundeld: es says, portretten, polemieken en herinneringen. Uitgeverij De Arbeiderspers, 45,=. Gert van Veen. Welcome to the future. Inventarisatie van de nieuwste ontwikkelingen in de muziek van de Volkskrant journalist, platenlabel-eigenaar en lid van de houseband Qua- zar. Uitgeverij Arena, Platina paperbackuitgave, 24,90. Veza Canetti, Geduld baart rozen. Zes verhalen over 'de donkerste jaren van onze eeuw'. Veza Canetti, de echtgenote van de Nobelprijswinnaar, schreef alleen voor haar huwelijk. Haar werk werd pas na haar dood uitgegeven. Uitgeverij Athenae um - Polak Van Gennep, 32,50. Stella Mülier-Madej, Door de ogen van een kind - Een meisje van Schindlers lijst. De nu 64- jarige Pools-joodse Stella schreef haar kampverleden van zich af. Ze bracht het er levend vanaf dankzij Oscar Schindl'er. Uitgeverij De Geus, 44,90. Henk den Heijer, De geschie denis van de WIC. Van 1621 tot 1791 bouwde Nederland met de Westindische Compagnie il machtig handelsbolwerk op gEDb baseerd op slaven - en goudhar del in Brazilië, de Caribische 1.27 N landen en grote delen va vc Westafrika. Historicus Dc re Heijer beschrijft niet alleen de .34 V bekende verhalen over Pit D Heyn die de zilvervloot verove; P de maar ook over de handelsp(.29 H litiek en het beheer van de kolt E niën. Uitgeverij Walburg Pers,, h 39,50. f René Diekstra, Het geestig.00 C lichaam. Tussen brein en bod] Het lichamelijk en geestelij welbevinden zijn nauw met U.30 1 kaar verbonden en beïnvloede t elkaar. Diekstra beschrijft ho dat werkt en hoe die wisselwel.58 I king een positieve impuls te gi I ven is. Uitgeverij A.W. Bruna. 34,90. 1 ).29 Jozef Deleu e.a., The Lot Countries. Engelstalig jaarboe over cultuur in Nederland eQ.OO Vlaanderen waarin onder metg.24 de films van Alex Warmerdanp.31 de choreografe Anne Teresa d Keersmaeker, de poëzie van An nie M.G. Schmidt, tuinieren ii Nederland, de Vlaamse pers aai de orde komen. Met kleurenil lustraties. Uitgeverij Stichtinj Ons Erfdeel, 85,=. Hubrecht Duijker, Wijnalma nak 1995. Lustrumeditie m<41.17 geheel nieuwe selectie van dj beste 550 wijnen onder de 1(1.52 gulden plus informatie over on der meer de crisis in de wijnt bouw en een register van im porteurs en bottelaars. Uitgeven rij Spectrum, 19,90. ;2.43 •2.50 Mustafa Stitou, Mijn vormen Poëziedebuut van Nederlandsé dichter van Marokkaanse origi ne die onder meer schrijft ovei familie en vrienden, Amsterdam en Pier Paolo Pasolini. Uitgeven rij Arena, 24,90. Van cler Heijden: 'Ik moest dit boek schrijven om weer verder te kunnen Zakenman stelt dertig jaar reiservaring te boek Raskin schreef wrevelige liefdesverklaring over haar 'Petemonk' Geïllustreerd. Uitgeverij J M Meulenhoff, In Aarschot, een stadje onge veer 40 kilometer ten zuidoos ten van Antwerpen, staat een bronzen standbeeld van een baardige man in priestertoog. Het stelt Joseph Raskin (1892- 1943) voor, missionaris in China èn oorlogsheld in België. Van jongsaf hoorde ook Brigitte Ras kin de verhalen over haar oom. Ze wijdt nu een boek aan hem, De eeuw van de ekster, waarin ze alle feiten over 'Petemonk' presenteert en probeert te be palen hoe ze persoonlijk tegen over hem staat. l het werk is misschien de mengeling van er gernis en bewondering die de schrijfster aan de dag legt. Aan de ene kant stelt ze zich kritisch op jegens alles wat hij vertegen woordigt, aan de andere kant is overal de verknochtheid voel baar met de familie waaruit zij voortkomt. Het boek is zoiets als een liefdevolle afrekening of een wrevelige liefdesverklaring, geschreven in de meeslepende èn klankrijke stijl die men van Raskin gewend is. Maar het is onder meer ook een familiekro niek, een biografie en een ego document. Want het relaas over pater Joseph blijkt meteen een eeuw Vlaamse geschiedenis te illustreren. In Koekoeksjong waarmee Raskin in 1989 de AKO-litera- tuurprijs won, werd alleen het hoogst noodzakelijke verteld. Het nieuwe boek is veel minder compact. Steeds lijkt te worden afgedwaald, zo worden we inge licht over de Bokkenrijders, over de Belgische schoolstrijd, over de Duitse wandaden te Aar schot in 1914. Vooral vertelt ze gretig over haar voorvaderen, afkomstig van oorden van sap- pig-Vlaamse namen als Vuil- eplas en Hompelepomp. Toch blijken achteraf lang niet alle zijwegen doodlopende sporen te zijn. Ze worden patronen in het ingewikkelde mozaïek dat De eeuw van de ekster is. De schrijfster heeft tot in Ro me toe archieven bezocht om alles te weten wat er over Jo seph Raskin te weten valt. Het onderzoek stemde haar kritisch ten aanzien van de verhalen die in de familie de ronde deden. Ik kan me echter goed voorstellen dat pater Joseph tot mythevor ming aanleiding heeft gegeven. Want een avontuurlijk leven heeft hij geleid als priester, spion, soldaat, leraar en arts! Wat een veelzijdig talent had hij, ook als schrijver en als teke naar! En wat was hij overtuigd van zijn eigen gelijk! Het meeste indruk maakte op mij het derde deel, waarin de schrijfster in China op zoek gaat naar sporen van haar oom. Ze dringt zelfs op plaatsen door waar buitenlanders niet wotden toegelaten. Dan wordt pas goed voelbaar hoe een uitdaging het schrijven van dit boek moet zijn geweest. Op dat moment wordt Raskin ontdeed het leven van haarden oom liefdevol van zijn mythes, ak Irtl CHIEFFOTO AP lf dini het hoogtepunt bereikt ii zinderende confrontatie die bronzen man uit Aarschot. Pau Zijn vader, die leed aan chronische bronchitis, was nog niet dood of het begon bijna letterlijk te rommelen in het lichaam van schrijver A. F.Th. van der Heijden. Met zwa re koorts kwam hij in augustus vorig jaar in bed te liggen. Zware bronchitis, luidde de diagnose van de arts. Al ro chelend en hoestend voltooide hij Asbestemming een re quiem voor zijn in juni vorig jaar overleden vader. ,,Het is heel bizar, want er was bij mij nooit enige longafwijking geconstateerd; alsof het schrijven van dit boek begeleid moest worden met iets in mijn longen waar al die bron- chiale geluiden van mijn vader in echoden." Van der Heijden (43) kwakkelt nog met zijn gezondheid. Voor zijn katachtig groene ogen hangt een waterige nevel en re gelmatig moet hij zijn verhaal onderbreken vooreen hoestbui. „Ik heb het er moeilijk mee nu het boek op de markt wordt ge gooid. Dit is iets heel anders dan een roman uit handen ge ven. Maar ik voelde dat ik dit boek moest schrijven om weer verder te kunnen." Asbestemming is een indruk wekkend bock. Minutieus re construeert Van der I leijden het leven, of beter: het wezen, van zijn vader. I let is tegelijkertijd aangrijpend en gênant te lezen hoe deze zware weekeinddrin- ker zijn gezin jarenlang terrori seerde en hoe Van der I leijden, ook na het verlaten van het ou derlijk huis, heeft geworsteld met diens 'erfenis'. Wie Vallen de ouders en De gevarendrie hoek (deel 1 en*2 van De Tande loze Tijd) heeft gelezen, herkent ondanks het fictieve karakter veel situaties. Asbestemming geeft de lezer als het ware de sleutel tot de autobiografische scènes in het vroegere werk. Hoe moeilijk was het om zo'n persoonlijk boek te schrijven? „Zo lang je aan het schrijven bent met de blanke sabel valt het wel mee, want je kunt altijd nog zeggen: Dit gaat te ver, dit gooi ik er straks uit vanwege de familie. Het moeilijkste is de keuze 'wat laat ik staan en wat niet'. Uiteindelijk heb ik het complete manuscript ingele verd. Ik was verlamd. In sommi ge passages kon ik gewoon het mes niet zetten, omdat het an ders niet meer zou kloppen." Waarom moest dit boek ei genlijk geschreven worden? Er blijkt niet uit dat u werkelijk van uw vader hield? „Natuurlijk was er sprake van liefde. Alleen, het was een pro blematische liefde. Er zijn tijden geweest dat ik er van overtuigd was dat ik hem haatte, maar zelfs die haat was problema tisch. Als het een vlakke liefde was geweest die nu eenmaal geldt van een zoon voor zijn va- der, dan had ik dit boek nooit geschreven." 'Wie dit goed leest, kan dui zenden guldens besparen', schrijft Hugo J. van Reijen op "de voorpagina zijn boek dat als titel meekreeg Vliegt u ook te duur?. Helaas maakt Van Reijen zijn belofte niet waar. Het boek, dat een aardige in kijk geeft in de wirwar van ta rieven die vliegmaatschappij en geeft, is vooral een lange aanklacht tegen dc KLM. September was bij Veronica de sextembermaand. Een ver filming van Joost Zwagermans De buitenvrouw zou daarin niet hebben misstaan, want tegen een eigentijds decor van een tweeverdienend stel in een tut tige nieuwbouwwijk in Alkmaar, wordt er in de eerste bladzijden al heel wat af gepijpt en 'op z'n hondjes' geneukt. Hij: Theo Altena, leraar Ne derlands aan het Wesfries Colle ge in Hoorn. Zij: Sylvia Hout man. juridisch adviseuse bij de Gemeentelijke Dienst Huisves ting. De ander: Iris Pompier, gymnastieklerares en collega van Theo. Naast zijn gelukzalige verhou ding met zijn 'Syl' heeft Theo el ke dinsdag een 'vrijage' met zijn Creoolse collega. Deze verhou ding geeft aanleiding tot be schouwingen over het verschil tussen wit en zwart. Maar hoe herkenbaar ook, het blijven be schrijvingen van de buitenkant. Slechts in een enkel fragment ontstijgt Zwagerman zijn 'por nografische' arbeid als hij een poging doet het orgasme te be schrijven. Theo Altena houdt er al veer tien maanden een buitenvrouw op na (volgens het Woorden boek van het Surinaams-Neder- lands een bijvrouw, een partner die elders woont). Door deze geheime verhouding wordt hij overgevoelig voor de pseudo-ra- cistische pesterijen van de be ruchte 3F klas. Als hij zich door een van de leerlingen laat uitda gen tot een handgemeen, komt op school de affaire van 'De Neus' ('blackman's nose'), zoals zijn bijnaam luidt, met juf Pom pier aan het licht. Het fragment met de treite rende leerling Wouter Nijman kent nog enige spanning, even als het gesprek van Altena met de conrector Ferweda. maar verder kabbelt het maar door in beschrijvingen die geen enkel opzienbaar waren. Niets komen wij te weten over de Surinaam se cultuur. Althans niets meer dan wij al wisten. Of het moest zijn dat volgens de Winti-meta- fysica een vrouw zich nooit door een man tussen haar be nen mag laten likken. Dan is de dader een 'gekroid man': 'Het gezicht was rein, de vagina on rein, en als een man de regels van de winti negeerde en zo gek daai ken, liep hij groot geva In het boek gaat er vanaf dit fragment van alles mis. Maar Theo heeft Iris 'daar' nooit aan geraakt. Zouden de wetten van winti toepasbaar zijn op zijn seksuele daden met zijn blanke Sylvia? Wij komen er niets over te weten. Er wordt geen enkele spanning in het verdere verloop van het verhaal vervlochten op basis van dit op zich intrigeren de gegeven. Geen stille kracht die de lezer meevoert met de belevenissen van Theo Altena. In tegendeel. Flet verhaal ein digt met het afscheid van Theo van Iris. Sylvia weet van niets. Wegens pesterijen op school meldt Theo zich een paar dagen ziek. Wel weien wij dat de man van Iris er al jarenlang meerdere buitenvrouwen op na houdt en haar alle hoeken van het huis laat zien als zij haar verhouding met Theo aan hem opbiecht. Met enige Surinaamse termi nologie en enkele clichématige anekdotiek aangaande alle daagse discriminatie weet Zwa german niet genoeg door te dringen in de 'andere' cultuur. Ook zijn beschrijvingen over de hedendaagse middleclass cul- Zwagerman, hier tijdens een signeersessie van zijn boek Buitenvrouw, blijft a FOTO Hl tuur reikt niet verder dan een li- veel meer te zijn dan een lief- scenario voor een B-film voor festyle-reportage. desromannetje onder een dun de eerstkomende sextetnber- En zo draait deze veelbelo- laagje eigentijds racisme. Met maand van de firma Endemol. vende roman op een teleurstel- enig schrappen en strepen Zou Theo van Gogh zich daar- ling uit en blijkt de inhoud niet makkelijk om te werken tot een voor lenen? tholieke school moest vertellen. Ik zou de schaamte niet hebben overleefd. Ik was hierin volko men schizofreen." Van der Heijden, zelf ook een flinke innemer. omschrijft in As bestemming zijn drankgebruik letterlijk en figuurlijk als de erfe nis van zijn vader. „Drinken is onderdeel van mijn leven maar ik kan ook heel goed nee zeg gen." Bent u niet gewoon een verslaafde die zoekt naar excu ses om te drinken? Het ant woord komt aarzelend. „Nou verslaafd... ik zie mezelf niet als alcoholist. Mijn vader was ook geen echte. Wel een probleem drinker." Vader Van der Heijden deed de boekpassages over zijn schandelijk gedrag schouderop halend af. Moeder reageert een beetje tobberig op de autobio grafische achtergronden in het werk van haar zoon. „Niet wat haarzelf betreft, ze vind het fan tastisch hoe ik ook op de klein ste geschiedenissen uit haar le ven in mijn boeken door fanta seer. Maar zij is iemand die al tijd bang is voor wat de buren en de familie ervan vinden." Op wie van de twee lijkt u ei genlijk? „Uiterlijk en van nature het meest op mijn moeder. Maar op latere leeftijd heb ik ook een aantal trekjes van mijn vader ontwikkeld. Met name in mijn zwakste momenten, als ik eens meer dan normaal uit mijn slof schiet of iemand probeer te ver nederen. Dan denk ik: Ver draaid. dat heb je van die ouwe van je." A. F. Th. van der Heijden, As bestemming. Uitgeverij Quer- ido, 35,= (gebonden 49,90). Van Reijen is een frequent vlieger. Als im- en exporteur van verzamelaarsartikelen vliegt hij al dertig jaar de we reld rond. I lij raakte al snel ge ïnteresseerd 'in de wonder baarlijke wereld van de tarie ven' en ontdekte 'dat het sys teem niet alleen chaotisch maar ook zeer manipuleer baar is'. De prijs die moet worden betaald om van A naar B te vliegen, kan enorm uiteen lo pen, dat staat als een paal bo ven water. De prijzen tussen luchtvaartmaatschappijen ver schillende soms honderden guldens, maar ook bij één maatschappij kunnen de kos ten ver uit elkaar liggen. Regel daarbij is dat hoe minder be perkingen het ticket heeft, hoe duurder het wordt. Amsterdam-Jakarta Een voorbeeld: een jaarretour Amsterdam-Jakarta, waarbij je zelf kunt bepalen wanneer je heen en terug vliegt, kost in de toeristenklasse bij de KLM 7.343 gulden. Maar je moet wel heel gek zijn als je zo'n tic ket koopt, want de informatri- ce van KLM-reserveringen zegt uit zichzelf al dat je beter twee enkele reizen 'kunt ko pen. Kosten: 3.500 gulden. Het kan echter nog veel goedkoper. Zijn de data van heen- en terugreis bekend, dan kost een retourtje nog maar 2.166 gulden. En wie een KLM-ticket in Londen koopt en via Amsterdam naar Jakar ta vliegt (dus nog een retourtje Londen erbij krijgt), betaalt maar 1.580 gulden. Ad Latjes is groot geworden met de rou te via Londen. Zijn reisbureau koopt de tickets in Engeland, scheurt de coupons voor het retourtje Londen uit het ticket en laat de reizigers tot groot verdriet van KLM.gewoon op Schiphol vertrekken. Het goedkoopst blijft vlie gen toch met een andere maatschappij. Want het goed koopste retourtje Jakarta kost maar iets meer dan 1.400 gul den, zij het dat er dan een tus- Ondanks zijn vele kritiek op de KLM is de 'Koninklijke' volgens Van Reijen niet slechter dan andere luchtvaartmaatschappijen. LUCHTHAVEN SCHIPHOL senstop wordt gemaakt in Koeweit City of Amman. Tweede huis Dit soort informatie is in het boek te vinden en daar heeft de reiziger die af en toe eens vliegt wat aan. Maar voor de rest bevat het boek vooral tips die van belang zijn voor men sen voor wie het vliegtuig het tweede huis is geworden. Mensen die af en toe reizen en niet teveel willen betalen kun nen net zo goed een paar reis bureaus bellen om uit te vin den welke maatschappij voor hen het voordeligst is. Van Reijen kan overigens wel leuk verhalen uit de dertig jaar dat hij over de wereld vloog. Vooral zijn strijd met de KLM is amusant om te lezen. Van Reijen. die regelmatig in de pen klimt om te klagen, is in die dertig jaar drie keer per soonlijk langs geweest op het KLM-hoofdkantoor in Amstel veen. Tijdens die bezoeken werd hij ontvangen: „een keer door één functionaris, een keer door twee functionaris sen die mij een lunch aanbo den en de derde keer zelfs door drie functionarissen. Geen van die bijeenkomsten heeft er toe geleid dat de be treffende klacht zelfs maar dele werd opgelost." Hoewel hij veel kritiek heeft op de KLM, benadrukt Van Reijen dat de Nederlands luchtvaartmaatschappij niet slechter is dan andere. KLM heeft geen monopolie op de in dit boek beschreve praktijken. Vrijwel alle grote maatschappijen passen aantal uiterst verwerpelijke praktijken toe." Ongevallen Bovendien, zo stelt Van Reij en, is de KLM met een groot aantal andere maatschappijen wel duurder met de vliegtic kets, maar soms krijg je ook wel meer waar voor je geld. Van Reijen neemt het Colom biaanse Avianca als voorbeeld. „Een biljet met Avianca kan dan goedkoper zijn op uw reis naar Zuid-Amerika of Curqao. bedenk echter wel dat het hier om een maatschappij gaat met het hoogste ongevallen percentage: de laatste jaren zijn gemiddeld 27 van de één miljoen vluchten neergestort." Avianca is daarmee vijftien keer zo gevaarlijk als de ge middelde maatschappij. A.F.Th, van der Heijden, hier in gezonder tijden, over zijn nieuwe boek: „Ik heb het er moeilijk mee nu het boek op de markt wordt gegooid. Dit is iets heel anders dan een roman uit handen geven." ARCHIEFFOTO ROLAND DE BRUIN/CPD Kringen „Een goede vader was hij niet, daarvoor was hij te passief. Hij heeft zich te weinig verdiept in waar zijn kinderen mee bezig waren, vooral in mijn geval. Door de nachtelijke terreur die hij over ons uitoefende zat ik al tijd met kringen onder mijn ogen in de klas. Ik begrijp nog niet hoe ik het zo lang heb kun nen volhouden. In mijn bed voerde ik allerlei rituelen uit om het gebral van dat monster te bezweren. Die man had het ver mogen om ons totaal te verlam- Zijn moeder heeft scheiding overwogen maar durfde de stap niet te nemen. „Als jongetje van twaalf toverde ik me een visioen voor ogen van ons gezin zonder vader op één kamer. Dat leek me het paradijs. Maar zo gauw mijn moeder over een scheiding begon, stelde ik me voor hoe ik dat op die verschrikkelijke ka-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12