The Specialist mist vuurwerk Imponerende kroniek van eerste jaren aids-onderzoek Bruidstaart op smaak gebracht met tranen In oude Polygoon-films dragen alle meisjes witte schortjes DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 11 Cinekid Gala rechtsstreeks op tv Sylvester Stallone blaast zelf zijn nieuwste film op amsterdam Aanstaande zaterdag wordt om 17 uur op Neder land 1 rechtsstreeks het 'Cinekid Gala '94' uitgezonden. In deze speciale live-uitzending vanuit De Meervaart in Amsterdam, worden de jaarlijkse prijzen uitgereikt voor de beste jeugdfilm (de Cinekid Award) en het beste televisieprogramma's voor de jeugd (de Grote en de Kleine Kinderkast-prijs). De prijzen wor den overhandigd door bekende sterren uit de film- en televisie wereld. Verder worden in deze uitzending ook de publieksprij zen bekend gemaakt, die gekozen zijn door een speciale jury in iedere provincie. Voorafgaand aan het Gala zenden AVRO en KRO om 15.20 uur de jeugdfilm Het Zakmes uit, die in 1992 de Cinekid Award kreeg en die naast een Emmy Award en een Gouden Kalf op de Ne derlandse Filmdagen óók de eerste prijs behaalde op het kin derfilmfestival van Berlijn. Filmer Zhang Yimou weer aan 't werk utrecht Cineast Zhang Yimou, die vorig jaar strafmaatregelen over zich afriep van de Chinese overheid, staat op het punt de opnamen te starten van een nieuwe speelfilm. Yimou en zijn le vensgezellin ster-actrice Gong Li namen deel aan het Festival van Cannes zonder goedkeuring door de Chinese censuur te hebben afgewacht. De regisseur en de actrice werden gestraft met een reisverbod en ze zouden bovendien twee jaar lang niet mogen werken aan internationale co-producties. BIOSCOPEN Natural Born Killers 16 j., dag 18.45,21 30. ma di ook 13.15, 16 CITY 7 Baby's Day Out dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 DESMET tel. 6273434 Zicht op Zee 16 j zo t/m wo 19.15 Whispering Pages 16 j., dag 20.45 06 16 j .dag. 22.15, do t/m za ook 19 Jeanne la Pucelle 16 j., deel 1 (Les Batailles) do za di 19.30, deel 2 (Les Prisons) vr zo ma wo 19.30 Papa, Vadertje Vorst Is Dood 16 j., do vr 23, zo 14 KRITERION 1 tel. 6231708 Priscilla 16 j. dag 17.30,20, 22.15, di niet 22.15, do niet 20 Sneak preview 16 j.di 22.15 KRITERION 2 Lifetimes 16] dag. 17,zazoook 14.45 Kika 16 j.dag beh. vr za 19.30 Rock 'n Roll Junkie 16 j.dag. 21.45 RIALTOl tel 6623488 Ladybird Ladybird 16 j., dag 19.45, 22 RIALTO 2 De Rand van Europa 16 j., dag 17.45, 18,20, 22 15 Purab Aur Pachhin 16] zo 14 THE MOVIfcS 1 tel. 6386016 1000 Rosen 16 j dag 17.15, 19 30, 22, maniet 17.15, zazoook 15 plaatste. Dat de makers al deze uiteenlopende aspecten bijeen weten te houden is een knappe prestatie. Dat daarbij het men selijk aspect niet uit het oog wordt verloren is bijna een mirakel. Het geraffineerde scenario wisselt bekende en minder be kende historische feiten af met met zeer persoonlijke ontboeze mingen van de direct-betrokke nen. Hun angst, frustratie en woede verschaft de film veel van haar betrokkenheid. Zeker wanneer een van de leidingge vende onderzoekers zélf besmet blijkt, krijgt de vijand plots een gezicht. De handelingen concentreren zich rond een kleine kern on derzoekers, gespeeld door voor treffelijke karakterspelers als lan McKellan. Nathalie Baye, Lily lomlin en Charles Martin Smith. Daarnaast duiken grote namen als Richard Gere, Steve Martin en zelfs Phil Collins op in bijrollenm, die ver afstaan van het werk waarmee ze be kend zijn gpworden. Gere's pro miscue choreograaf doet in elk geval in niets denken aan de la dies man die hij zo'dikwijls uit beeldt. Matthew Modine lijkt wat jong voor de dragende rtil van Francis, maar hij slaat zich er met zijn bekende enthousias me goed doorheen. Absolute uitblinker is Alan Alda als de vi roloog Dallo, wiens ambitie bm als de ontdekker van het virus de geschiedenis in te gaan, bij na fatale gevolgen heeft. Wat de film zo realistisch (en ook somber stemmend) maakt, is dat het meest naargeestige scenario dat de artsen zich hij de aanvang van hun arbeid voorstelden, de werkelijkheid niet eens zou benaderen. Aids (de term valt pas na ruim een uur kijken) blijkt steeds meer de 'zwarte dood' van de twintigste eeuw, en er is géén gulden pil om dit te ver/achten. De ma kers proberen dit ook niet, noch worden er waarde oordelen ge veld. De feiten zijn te drama tisch om op wat voor manier dan ook te romantiseren. Homo-kanker bleek twintigste eeuwse pest THE MOVIES 3 Four Weddings and a Funeral dag. 17.15. 19.30, 21.45, zazoook 15, vr za ook 00.15 THE MOVIES 4 Shadowlandsdag. 19.15,zaook 14 30 Como Agua Para Chocolate 12 j., dag. 17, 21.45, zo ook 14.30 TUSCHINSKI 1 tel. 6262633 True Lies 16 j., dag. 12.45, 15.30, 18.15,21 15 TUSCHINSKI 2 When a Man Loves a Woman dag. 13.15, 16, 18.45,21.30 TUSCHINSKI 3 Clear and Present Danger 16 jdag. 13, 15.45, 18.30,21.30 TUSCHINSKI 4 The Client 16]., dag. 18.45. 21.30, madiook 13.15, 16 TUSCHINSKI 5 Schindler's List 12dag. 20.15, madiook 14 TUSCHINSKI 6 Wolf 12 j., dag. 13.15, 16, 18.45, 21.30 TUSCHINSKI CINEAC Addams Family 2 dag. 11.45, 14.15, 16 45, 19.15,21.45 DE UITKIJK tel. 6237460 Fresa y Chocolate 16 j., dag. 17 30, 19.45, 22, zo ook 15 Het programma van de Haagse en Leidse bioscopen staat op de pagina 'Info'. Ergens halverwege And the band played on lanceert iemand de wrange grap dat, als het aids- virus ambtenaren in plaats van homosexuelen zou treffen, de Amerikaanse regering al lang met de benodigde miljoenen over de brug zou zijn gekomen. Even dringt zich dan de vergelij king met Hollywood op, waar uit angst voor de zwijgende meerdefheid de ziekte aids als filmthema meer dan tien jaar buiten de deur is gehouden. En nog steeds is een film met zo'n duidelijke stellingname als And the band played on on denkbaar als 'mainstream'film. Het was dan ook televisie-pro ducent Aaron Spelling die na ja ren touwtrekken, dit gedetail leerde verslag van de eerste ja ren van de plaag als televisie film realiseerde. Gelukkig voor ons, blijkt nu. And the band played on is een op en top Amerikaans kwali- teitsprodukt, maar dan zonder het melodrama waarmee Holly wood 'moeilijke' onderwerpen aan de man pleegt te brengen. De film volgt de moeizame vorderingen van Amerikaanse en Franse wetenschappers die begin jaren tachtig de raadsels rond een mysterieuze 'homo kanker' proberen te ontrafelen. De hardnekkigheid waarmee deze ziekte haar geheimen be waart, is echter slechts één van problemen waarmee de groep zich ziet geconfronteerd. Want uit alle lagen van de be volking ontstaat oppositie tegen hun werk. De homo-gemeen schap is bang voor het aan ban den leggen van moeizaam ver worven vrijheden, de regering is bezig met ingrijpende bezuini gingen op alle departmenten behalve defensie, de bloedban ken vrezen kostbare keuringen van hun voorraad, de gezonds- heidszorg wil uit angst voor lan delijke paniek de eerste alarme rende resultaten in de doofpot stoppen, en collega weten schappers op jacht naar een Precies twintig jaar geleden maakte een Amerikaanse bodybuilder zijn entree in de wereld van de film. Twee jaar later al (in 1976) ontving hij twee Oscar-no minaties voor zijn zelfge schreven film Rocky. In middels is zijn naam we reldberoemd en zijn bank saldo astronomisch hoog. Toch is de reputatie van Sylvester Stallone niet au tomatisch een garantie voor succes, zoals blijkt uit zijn nieuwste film The Spe cialist. Na Cliffhanger en Demolition Man een abso lute teleurstelling, ondanks Sharon Stone als blonde engel der wrake aan zijn zijde. film recensie henk maurits Lido 2, Leiden; Euro Cinema 1, Alphen a/d Rijn. Na een wat slappe periode leek Stalone vorig jaar weer hele maal terug te zijn, als berggids in Clijfhangeren kort daarna als politieman in Demolition Man. Flet aardige van deze laatste films was, dat Stallone hierin een ironische held speelde, die net als Schwarzenegger in True Lies zijn rol de nodige humor wist mee te geven. Deze knipoog naar het pu bliek ontbreekt in The Specialist Er zitten af en toe wel wat grappen in de film, maar Stallo ne is ditmaal toch vooral de se rieuze, introverte explosieven- expert Ray Quick, die in op uit als het Michelin-mannetje dat Sneeuwitje verkracht. Stal lone acteert in sommige scènes zo zeldzaam slecht dat het pijn doet aan de ogen. Wat hij voor beeld een stomende seksscène moet zijn, pakt uit als een kou de douche door het krampach tige acteren van Stallone, die vooral 'cool' en 'macho' wil overkomen. Nog erger wordt het wanneer hij meer dan twee zinnen at h ter elkaar moet uitspreken. Zoals in de beginscène van de film. waarin hij direct door Ja mes Woods van het doek wordt gespeeld. Maar Woods over speelt daarna ook zichzelf om dat hij niet strak genoeg in de hand werd gehouden door de nog vrij onervaren Peruviaanse regisseur Luis 'l.ucho' Llosa; vo- rig jaar in Hollywood debute rend met de thriller Sniper. maar nog niet echt klaar voor het grote werk. Naast de slecht in de hand gehouden dure cast met naast Stallone, Stone en Woods, ook nog Eric Roberts en Rod Steiger ontbreekt het in de film aan echte spanning. Een toch aardig gegeven als gang sters, die de zenuwen krijgen omdat elke knop die ze indruk ken hun dood kan veroorzaken, wordt nauwelijks uitgewerkt, zoals ook het explosiegehalte van de film erg tegenvalt. De film begint weliswaar met hot opblazen van een brug door Stallone en Woods, maar daar na duurt het een hele tijd voor Stallone eindelijk zijn specialis me mag botvieren. Daarna wordt toegewerkt naar wat een zinderende finale zou moeten zijn. Vuur en vlam men zijn er genoeg te zien, maar echt explosief wordt The Specialist geen moment. lonkende Nobelprijs proberen onderzoeksresultaten te stelen. Intussen loopt de butcher's bill, het macabere aantal sterfgeval len dat onderzoeksleider Don Francis (Matthew Modine) da gelijks bijhoudt, pijlsnel op en blijft een doorbraak uit. And the band played on (de ti tel verwijst naar het orkest van de Titanic!) is een minutieus vastgelegd document van een onderzoek, dat naast de medi sche wereld al snel de politiek, de media en de gezondheids zorg voor enorme dilemma's Sneeuwwitje verleidt het Michelin-mannetje: Sharon Stone en Sylvester Stallone in The Specialist. dracht van May Munroe (Sharon Stone) drie mannen moet /opblazen, die de ouders van May hebben vermoord toen ze nog een kind was. De indivi dualistisch ingestelde Ray smelt al snel voor de blonde schoon heid, die in haar verleidelijke jurken een lust voor het oog is. Vooral haar rouwkleding die zo afkomstig lijkt te zijn uit de lingeriecatalogus van Beate Uh- se mag er zijn, met dit ver schil dat achter haar jarretel een revolver steekt. De begeerlijke May is minder onschuldig dan ze zich aanvan kelijk voordoet. Ze blijkt een dubbelspel te spelen met de brave Ray, die opstaat voor ou dere dames in de bus, en die zich zelfs vereenzelvigt met een zielige zwerfkat op straat. Ray blijkt al jaren te worstelen met een schuldcomplex omdat hij ooit een onschuldig meisje heeft laten verongelukken bij een bomexplosie. Maar de ware schuldige daaraan was zijn oud collega Ned Trent (James Woods), die daarna door toedoen van Ray is ontslagen bij de CIA. Ned zint al jaren op wraak en gebruikt daarbij May als lokaas. May wipt in de film dan ook heen en weer van de een naar de ander om uiteinde lijk te kiezen voor Ray. Ondanks Stone als oogver blindende verleidster, wil het in de film niet echt gisten tussen haar en Stallone. Mr. Universe en Miss World gaan samen on der de douche, maar het ziet er Uitblinker Alan Alda (links) in heftig debat met Matthew Modine in 'And the band played on'. FILMS IN LEIDEN Magisch-realistische film in Kijkhuis - film «voorbeschouwing maria straatsma Kijkhuis, Vrouwenkerksteeg 10, Leiden Como agua para chocolate, do 27/10 t/m wo 2/11,19.30en21 45 uur De schrijfster van de roman Co mo agua para chocolate schreef zelf het scenario voor de ver filming van haar bestseller, die de komende dagen in het Kijk huis is te zien. Laura Esquivel laat het filmverhaal vertellen door een vrouw in het heden daagse Mexico. Die vrouw laat zich door het kookboek van haar oudtante Tita meevoeren naar een geschiedenis, die speelt in het begin van deze Door de familietraditie ge dwongen blijft oudtante Tita, als jongste dochter, ongehuwd om voor haar strenge moeder te kunnen zorgen. Dit is voor Tita een ware straf, want ze is hevig verliefd op Pedro, die hetzelfde voor haar voelt. Om toch zo dicht mogelijk bij Tita te zijn, trouwt Pedro met haar zus. Tita (Lumi Cavazos) bracht als kind bijna al haar tijd door in de keuken van de hacienda en leerde van de kokkin, die zij eigenlijk als haar moeder be schouwde, alles over de berei ding van maaltijden. Haar culi naire kennis en kookvaardig- heid is haar enige mogelijkheid om invloed uit te oefenèn op de gebeurtenissen in het huis. Wanneer Tita de bruidstaart voor het huwelijk van Pedro en haar zus bereidt, huilt^e bittere tranen, die zich vermengen met de ingrediënten. De bruilofts gasten raken na het nuttigen van de taart in een zwijgzame en trieste stemming. Sterker nog, als ze even later naar bui ten snellen omdat ze hun maaginhoud niet meer binnen kunnen houden, is de bruiloft pas echt verpest. De gemoedstoestand van Tita tijdens het koken heeft ook po sitieve invloed op haar omge ving. Na een met liefde bereide maaltijd raakt de familie zo op gewonden dat een van haar zussen zelfs een douche moet nemen om af te koelen. Het wa ter kan haar verhitte lichaam niet tot bedaren brengen en we zien de stoom uit haar oren ko men. Het douchehok vat vlam en om zichzelf te redden rent de naakte vrouw naar buiten, recht in de armen vam een passeren de revolutionair die op slag ver liefd raakt en haar meeneemt op zijn paard. Met de weergave van deze bovennatuurlijke elementen be wijst Alfonso Arau, die de film regisseerde, dat een magisch- realistisch boek wel degelijk naar het witte doek kan worden vertaald. Filmmuseum toont documentaires jubilerende Haarlemse filmfabriek Vijfenzeventig jaar geleden verliet Jules Stoop de Hollandia Filmfabriek en richtte in zijn Haarlem se huis de Filmfabriek Polygoon op. Van die jubi lerende filmfabriek herinneren oudere generaties zich ongetwijfeld de bioscoopjournaals met de onvergetelijke stem van commentator Philip Bloemendal. Populaire documentaires als Neerland's volksle ven in de lente en Van Lobith tot aan zee raakten in de vergetelheid. Wie ze nu ziet beseft echter meteen dat Polygoon in de jaren twintig en dertig ook in dit genre artistiek hoogwaardige films maakte. Het Nederlands Filmmuseum presen teert in november een selectie uit de tijd dat alle Nederlandse meisjes nog een wit schortje en de jongens een net zwart pakje droegen. Stoop had bij de Hollandia Filmfabriek de in zijn ogen ondergewaardeerde documentaire afdeling geleid en wilde dit genre in zijn eigen fa briek nieuw leven inblazen. Daarnaast had hij grote filmprodukties over kunst en wetenschap in gedachten. Om het hoofd boven water te houden moest Polygoon de eerste jaren na de oprichting in 1919 ook nog titelkaarten voor zwijgende films en opdrachtfilms voor rijke families produceren. Die noodoplossing was spoedig niet meer no dig, omdat Stoop met het aannemen van de ge broeders Ochse meteen een gouden greep deed. Het duo bezorgde Polygoon in de jaren twintig een grote faam op het terrein van de documen tairefilms en stelde daarmee alle concurrenten in de schaduw. B.D. Ochse regelde de zakelijke kant en ster-regisseur en cameraman I.A. Ochse trok erop uit. om lange documentaires met typisch Nederlandse onderwerpen te maken. Voor Neerland's volksleven in de lente uit 1921 filmde I.A. Ochse idyllische taferelen op het plat teland. De staldeuren gaan openchapen, koeien en paarden trekken de wei in. De route voert door onaangetaste dorpjes met boerderijen en kinder hoofdjes als bestrating. Boeren ploegen en zaaien nog nijver zonder hulp van de huidige technische hoogstandjes en een roebooitje met twee inzit tenden glijdt door een verlaten Brabants veen. De pastoor krijgt een mand eieren bezorgd door een man die bij de deur nog beleefd zijn hoed af neemt. Deze bewegende beelden geven een unie ke indruk van Nederland in een tijdperk, dat we alleen nog kennen van 'stille' oude ansichtkaar ten. Noordzee-visserij Onder de titel Van I^bith tot aan de zee maakte Ochse in 1922 de eerste grote aardrijkskundige opdrachtfilm. De route aangevend op kaarten met een aanwijsstok, maakte hij met de kijkers een tocht van 172 kilometer over de Rijn, waarbij ook de mensen op de oevers niet werden verge ten. Zijn documentaire De Nederlandse Noordzee visserij uit 1923, een onderwerp dat concurrent Mullens had laten liggen, had zoveel succes dat ook koningin-moeder Emma een voorstelling be zocht. Volgens de toelichting bij het programma be reikte de wedijver tussen de filmbedrijven een hoogtepunt, toen Ochse naar Nederlands-lndië vertrok om daar maar liefst veertig kilometer film te schieten. Met documentaires als De Tabakscul tuur op Midden-Java uit 1927, wilde hij het suc ces van Mullens film over de petroleumwinning in de kolonie overtreffen. Filmliga De Filmfabriek Polygoon had naast I.A. Ochse ta lentvolle cameralieden in dienst als Cor Aafjes, Jan Jansen en Jo de Haas. In het programma is de film opgenomen die Gor Aafjes in 1923 van het hospitaal-kerkschip 'De Hoop' maakte. Met do minee en dokter aan boord, is het schip voortdu rend paraat voor vissers die op de Noordzee in vaak riskante omstandigheden hun werk moeten doen. De kijker ziet hoe de minuscule roeiboot van 'De Hoop' over een woelige zee twee gewon den gaat oppikken. Aafjes filmde ook het kerkje van de vissers in Lerwick op de Shetland Eilanden en de dominee die bidt bij het graf van een omge komen Vlaardingse matroos. Aafjes, Jansen en De Haas waren zeer beïn vloed door de Filmliga, die onder meer Russische avantgarde-films naar Nederland haalde. De kunstzinnige principes van de Russische cinema zijn terug te vinden in een film als Stalen knuisten een opdracht van de Algemene Nederlandsche Metaalnewerkersbond (1930, De I laas). De komst van de geluidsfilms in de jaren dertig betekende een breuk in de traditie van de geluid loze documentaires. De produktie van bioscoop journaals kwam geleidelijk centraal te staan en Polygoon liet ook in dit genre de concurrenten achter zich. De Haarlemse filmfabriek is in de ja ren twintig en dertig echter medeverantwoorde lijk geweest voor een klimaat, waarin vele instan ties en bedrijven zichzelf in film geprofileerd wil den zien. Zo kregen de talentvolle filmers irï dit tijdvak een belangrijke kans zich te ontwikkelen. Een Polygoonploeg aan het werk. De publiciteitsfoto werd rond 1950 gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11