'De uitslag kwam, m'n kind is diabeet' .i'Na het Fries Suikerbrood nu dan weer de Cocktail 't Wachtje: voor gewone mensen Het Gesprek van de Dag Liever een 1 luier voor de hond.. 'OENSDAC 26 OKTOBER 1994 omwegen. Gelukkig, dat scheelt. ..Maar lopen doet het niet echt", drukt hij het enthousias me meteen ook weer de kop in. ..Bij de actie hoort dat je een cocktailshaker voor ƒ4.95 kunt kopen. Nou. als we er tot nu toe vier, vijf van verkocht hebben is het veel. Dan liep die CD bij de actie van vorig jaar toch een stuk beter." Terug eerst maar even naar het doel van de actie. De Nederlan der vertrouwd te maken met het shaken van een Cocktail. Hen drankje dat volgens de folder van de STAS een 'exotische, fees telijke uitstraling heeft'. Dat, sterker nog. 'een vleugje vakan tiegevoel van zwoele witte stran den en azuurblauwe zeeën in huis brengt'. Dat is nu eens mooi gezegd. En heel juist uitgedrukt ook. Slaat eigenlijk gewoon de spijker op zijn kop. Want een Cocktail, daar heb je toch bepaalde ge dachten bij. Die drink je toch bij voorkeur buiten de deur? Op vakantie, of in een leuke bar, of zo. Je gaat je toch niet al die moeite - en kosten - op je hals halen om eens in het jaar zo'n ingewikkeld ding te brouwen? Waarna je de nog halfvolle fles sen Apricot Brandy, Blue Cura cao, Triple Sec en hoe die din gen ook allemaal mogen heten, aan het eind van het jaar in de glascontainer kunt gooien. Thuis drinkt een Nederlander toch gewoon bier of wijn. Of hooguit een borrel of een mixje. Uiteindelijk toch maar even de expert geraadpleegd. In casu lim. de barkeeper van Fandan go, de enige echte cocktailbar die Leiden rijk is. Vijftig, zestig verschillende Cocktails staan er op de kaart. Kent hij mensen die thuis regelmatig de shaker of blender hanteren? „Natuur lijk", zegt hij. „Die zijn er wel." „Maar ik ken er niet echt veel," voegt hij daar meteen aan toe. „We krijgen wel eens klanten over de vloer die thuis iets uit proberen en vragen of wij dat ook kunnen maken. Dat doen we dan, althans als het niet te druk is natuurlijk. Want Cock tails maken, dat vergt nu een maal wat tijd. En andersom ne men ze wel eens een 'receptje' van ons mee om zelf te probe ren. Die informatie willen we best kwijt. Waarom niet." Wat loopt goed momenteel, op het gebied van Cocktails? „Ach, de klassieke dingen zoals Mar- guerita's, Manhantans, Dry Martini's ('Stirred, not Shaken' - James Bond) en Daquiri's doen het altijd wel. En de Bert Spe ciaal van eigenaar Walenkamp loopt ook lekker. Wat dat is? Een cocktail op basis van Mali- bu, Fraise du Bois, room, ana nas en banaan. Dat alles in een blender en klaar is Kees. Of je die ook thuis kunt maken? Zou ik niet aanraden. Kan je beter hier komen drinken." AD VAN KAAM kind dat plotseling riep dat hij een hypo, een te lage bloedsui- kerspiegel. had. Maar ze heb ben hun uiterste best gedaan." Het is een CD vol afwisseling geworden. „Het niet alleen mu ziek voor de kinderen, maar ook voor hun ouders." Om dat te bewijzen laat hij wat nummers horen. ..De uitslag kwam, m'n kind is diabeet, mijn hoofd tolde om. nu komt het leed", zingt een moeder klagend in het lied 'Aanvaarden'. 'Pubers' is spe ciaal voor de jeugd voorzien van dreunende disco-beat. „Net house", aldus de long. Dat de muziek van De long niet op schrift staat was voor het or kest geen enkel probleem. De long: „Het orkest voelde mee met wat ik speelde. Dat ging niet altijd in één keer goed. maar uiteindelijk is het allemaal gelukt. Weliswaar staat de mu ziek nergens opgeschreven. Ie mand die de CD na wil spelen, moet dat uit zijn hoofd doen. Net als ik." MARCO VAN PELT CD over leven met suikeiziekte de i i opp heb je de Week van het hterrood nog maar net verteerd of ■n tc krijgt, als consument, de Na- neanale Slijtersweek weer voor je :roffiezen. Het is tegenwoordig ook )berke maand wat anders met die de etaillisten. Die blijkbaar allang zoiét geduld niet meer kunnen /ooipbrengen om hun acties te let pndelen in december. Wan- alleper Sinterklaas en Kerstmis op e rol staan, van oudsher toch e uitgelezen dagen om op ver- I0aopgebied te pieken. laar dat was vroeger. Het de ciles van nu heet letterlijk en fi- [lluurlijk: 'spreiden die handel'. Elke bedrijfstak zijn eigen Week, op elke branche apart de schijn werpers gericht. Zodat na het Fries Suikerbrood bij de bakker nu bij uw slijter de Cocktail cen traal staat in de etalage. Als die slijter tenminste niet Klerks heet natuurlijk. Want de keten onder die naam - met twaalf zaken verreweg de grootste op zijn gebied in de Leidse regio - doet uitgerekend niet mee aan de actie van de STAS, de Stichting Aktiviteiten Slijters Branche. „We hebben elk Filiaal afzonderlijk vrij gela ten, maar de interesse was niet echt groot", zegt Sjaak Lolkes de Beer vanuit het hoofdkan toor van de firma Klerks. „We volgen onze eigen filosofie. Hebben een eigen magazine met veel informatie. Daarin past zo'n actie eigenlijk niet zo." Dat schiet niet op als je iets over zo'n landelijke actie in het alge meen en de Cocktail in het bij zonder wilt weten. Dan maar eens Jan Toet gebeld, zelfstan dig slijter en wijnhandelaar aan het Diamantplein in Leiden. Zoon Marcel doet het woord. De sha ker van de slijter is deze week verkrijg baar voor een prik kie. Maar echt veel interesse in de 'thuis- cocktail' is er voorals nog niet. FOTO LOEKZUY- DERDUIN Noten lezen kan hij niet, maar de CD is er toch gekomen. Pie- ter de Jong uit Leiden heeft zijn gevoelens voor kinderen met diabetes op het zilveren schijfje vastgelegd. 'De Hoogste Tijd' is de titel van het album, duidend op de noodzaak voor de meeste diabetici om op tijd insuline in te spuiten. la, hij heeft iets met diabetes. Twee nichtjes van hem hebben het. En nu al weer vier jaar gele den ging De long mee op een leer-cloe- week voor kinderen met diabetes. „Om ze een stuk je zelfstandigheid te leren. Hoe moeten ze hun bloedsuikerge halte meten en hoe moeten ze insuline inspuiten." Wat hij tijdens die week zag, greep hem erg aan. „Alles wat ik had meegemaakt bleef maar in mijn hoofd malen. Ik heb toen mijn gedachten en gevoelens op papier gezet. Niet in verhalen, maar in gedichtjes." De Jong speelde altijd al piano. „Vanaf mijn zevende. Ik heb toen een halfjaar les gehad. Dat vond mijn vader wel nuttig. Na zes maanden kon ik nog geen noot lezen. Zo'n notenbalk zei me helemaal niets, was gewoon abacadabra voor me. Maar het spelen vond ik wel leuk. Daar ben ik mee doorgegaan. Alles uit mijn hoofd. Melodietjes zelf verzinnen en als ze na veel sleu telen goed waren, nam ik de muziek op. Een andere pent de noten meteen op, ik zet ze op band." De overstap om zijn teksten van muziek te voorzien, was dan ook snel gemaakt. „Soms nam ik een melodie die ik al had. Of ik verzon er één." Het 'nieuws' dat De Jong muziek maakte met diabetes als thema deed als een lopend vuurtje de ronde. Ook de theatergroep 'Ah, jakkes', die al jarenlang voorstellingen voor diabetici geeft, hoorde van zijn liedjes. De leden van die groep vroegen hem mee op te treden. Al snel reisde De Jong door Ne derland om voorstellingen te geven. „Van Roosendaal tot Groningen", zegt hij. „We had den het er best druk mee. Meestal traden we op tijdens middagen die ziekenhuizen hadden georganiseerd." Maar hij ging ook 'solo'. „Zonder de theatergroep zong ik mijn lied jes op gezinsweekenden in con grescentra." Daar kreeg hij de meeste reac ties. Van ouders die vonden dat zijn teksten zo pakkend waren. Uit hun hart gegrepen. De Jong: „Ze verbaasden zich erover dat ik hun gevoelens zo goed ver woordde. Zonder dat ik zelf dia beet ben, of kinderen met dia betes heb. Ik heb me zelf ook vaak afgevraagd hoe dat nou kan. Maar ik weet het antwoord niet." Van het één kwam het ander. De Diabeten Jeugd Club deed De Jong een aanbod om zijn liedjes op CD te zetten. Hoewel hij dat wel snel vond gaan. stemde hij toe. De Leidse Mu ziekschool stelde een koor sa men van zestig kinderen met diabetes, uit het hele land. 1 let Party Orkest Octaaf uit Alphen aan de Rijn verzorgde de muzi kale ondersteuning bij De Jongs pianospel. De muziek werd in één keer op genomen. Studio achttien van het Academisch Ziekenhuis Lei den stond van half tien 's och tends tot half drie 's nachts in het teken van 'De Hoogste Tijd'. De long: „Soms moest iets wel eens over. En na een paar uur kon je wel aan de kinderen mer ken dat ze moe waren. Of een Pieter de Jong ach ter zijn piano. „In het spelen kan ik al les kwijt. Een ander neemt een aspi rine of loopt hard om te ont spannen, ik ga op mijn krukje zitten." FOTO BENDE BRUYN Reacties en suggesties voor "Gesprek von de Dog" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. Modelbouw voor jonge vliegers Voor vliegers in-dc dop biedt de leidse modelvlieg club LLC nu de mogelijkheid om gezamelijk of onder be- geleiding modellen te bou wen. De club komt wekelijks op zaterdagochtend bijeen van 09.00 lot 12.00 uur op het UVS-terrein aan de Oegstgeesterweg. Wie twaalf jaar is of ouder kan eens een kijkje komen nemen of even - tueel lid worden. De Leidsche Luchtvaart Club bestaat al sinds 1936 en is aangesloten bij de Koninklij ke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart. De LLC telt meer dan 100 leden. Het doel van de vereniging is om kennis en ervaring op het ge bied van modelbouw over te brengen. Clubavonden van de LLC worden gehouden op woensdag van 19.30 tot 22.30 uur. Inlichtingen bij Kolf Ro/Jer 071 -762740. Luiers voor paarden, je moet er maar op komen. Welnu, J het schijnt een rage te wor den. Die is overgewaaid uit België, om precies te zijn uit de fraaie stad Brugge. Eige naren die met hun beestje I; het centrum willen betreden, r dienen hun trouwe viervoe- ter(s) een soort 'poepzak' om I te hangen. Dit om te voorko- j men dat uitwerpselen op 1^ straat belanden. In Apel doorn loopt het eveneens de 'spuigaten' met die paarden. Hoe zit dat in Leiden? Waar men weliswaar geen bereden J politie meer kent en er in steeds mindere mate brui- loftsstoeten met rijtuigen worden gesignaleerd, maar welke stad natuurlijk nog al tijd zijn jaarlijkse 3 oktober feest viert. Met veel paarden. Wat heet, met heel veel paar den. En die dus, aan het eind van de rit, dan ook met een berg paardevijgen blijft zit- J ten. I Directeur Pedro Peters van I de Dienst Milieu en Beheer - I waaronder de gemeenterei- I niging resorteert - vraagt I zich in eerste instantie af of het hier gaat om een katoe- nen dan wel een papieren luier. „Maar", vervolgt hij dan serieus, „dit is natuurlijk I wel typisch Nederlands om I hier een complete regelge ving aan te willen verbinden. Aan zo'n ondergeschikt pro bleem." Veel eerder is hij be nieuwd of er, in het verleng de hiervan, al is nagedacht over een oplossing voor wat hij echt een probleem vindt, namelijk de hondepoep. Heeft Apeldoorn, Brugge of wat voor gemeente dan ook daar een adequate oplossing voor, dan houdt Peters zich aanbevolen. „Want daar zit ten we in een stad als Leiden natuurlijk wel met z'n allen mee." AD VAN KAAM Aan hoefijzervormige bars of aan leestafels. Overal zie je ze zitten. De stamgasten. Ze behoren bij het meubilair van café of kroeg. Meestal hebben ze hun vaste stek, nooit hoeven ze te bestellen, want de kastelein kent het recept. Als ze doodgaan, durft een tijdlang niemand op hun plaats te gaan zitten. Alsof ze er nog zijn. In de rubriek De Stamgast vertelt de vaste klant over zijn geliefde etablissement hier in de regio. In aflevering 5 aandacht voor café 't Wachtje in Katwijk, een knusse uitspanning in de Tulpstraat. Piet Bastiaan rijdt er elke dag heen om te kaarten en koffie te drinken. Dat doet hij al ruim 25 jaar. Vanuit zijn woonplaats Leiden. Er staan wat stoelen, tafels en barkrukken in café 't Wachtje. En ook Piet Bastiaan behoort inmiddels zo'n beetje tot het meubilair van de kroeg. „Kom ik hier laatst op mijn verjaardag, kon ik m'n ogen toch niet gelo ven. Hadden ze het hoekje ver sierd waar ik altijd zit. Daar aan de tafel, bij het raam." Een ideetje van zijn maten, en van kroegbaas Hans Wouters en registreerd als commissionair. Ik werkte op provisie voor aller lei firma's. Onder het motto no cure, no pay. Als ik niets ver kocht, verdiende ik ook niets. Katwijk was een van mijn beste afzetgebieden. Zo kwam ik af en toe in 't Wachtje terecht. Ze wa ren er zo gastvrij. En ik zei het al: ik was natuurlijk een van de stam." Bastiaan kwam er destijds met name in de avonduren, na werktijd. „Maar daar hoef ik nu niet meer aan te denken. Dat kan ik mijn vrouw niet meer aandoen. Nu ga ik dus 's och tends tot een uur of twaalf. Mijn vrouw zegt soms: joh, wat moet je toch vroeg weg. Dan zeg ik: joh, wat mot ik zo laat nog hier. Nou ja, ik doe het in elk geval nu rustig aan. Beetje koffie drin ken, een kaartje leggen. Nee, geen alcohol meer. Ik ben hier met de auto." Vroeger was dat wel anders, al was Bastiaan ook toen geen overdreven drinker. Maar uit die tijd stammen in elk geval wel de meeste vrolijke voorval len. Zoals die keer dat een klein mannetje aan de bar zes borrel tjes achteroversloeg in plaats van de gebruikelijke twee, of drie. Het kereltje werd misselijk en moest overgeven in de ruim te ernaast. Voor twee kamper plantjes wilde een van de gasten de troep wel opruimen voor de kroegbaas Wouters. De gast liet triomfantelijk de dweil met troep zien aan Wouters. „En toen ging Hans over zijn nek." Maar ook 's ochtends valt er nog wel eens wat te beleven. „Komen hier ineens een stel matrozen binnen. Zestien pils hoor ik een van hen zeggen. Ik draai me om en zeg: wie is er hier goed voor zestien pik? Blijkt het kroonprins Willem-Alexan der te zijn. Zeg ik: O, die is er in derdaad wel goed voor. Nou, hij reageerde heel gewoon hoor. Zo hoort het ook. De klanten in 't Wachtje hou den immers van mensen die ge woon doen. „Precies", zegt Bas tiaan en loopt naar de tafel aan het raam. Daar zitten zijn vrien den al te wachten met de kaar ten. Zo gaat dat daar al jaren. Leidenaar Piet Bastiaan in zijn Katwijkse stamcafé 't Wachtje. Voormalig halte van de Blauwe Tram. r% r» i FOTO DICK HOCEWONINC riet Bastiaan hoort bij het interieur zoon John Duidelijker kan het toch niet? Bastiaan, 73 jaar, hoort bij 't Wachtje. Erg logisch lijkt dat op het eerste gezicht niet. „Want ik woon in de Drift straat in Leiden. In de Kooi. Maar ik ben een Katwijker hoor. Ik ben er geboren. Ja, en dan hoor je voor altijd bij dezelfde stam. Ook al woon ik nu in Lei den. Toen ik nog klein was, zijn we daarnaartoe verhuisd. Mijn vader kon daar een baan krij gen. En ik ben er ook maar ge bleven." Op zijn vele tochten door de re gio, tijdens zijn werkzame le ven, rolde 't Wachtje er uitein delijk uit als zijn favoriete pleis terplaats. „Ik voel me hier thuis. Dat is het gewoon." Het café heeft van binnen dan ook veel weg van een huiskamer. Kortom, het is een echte bruine kroeg, „Dat heeft me altijd al aangesproken. De sfeer die erbij hoort. De mensen hier zijn ge zellig. Ie kent dat wel: beetje ou wehoeren. beetje kaarten. En nooit narigheid hier hè. Ieder een is hier welkom. Iemand die hier voor het eerst komt, wordt echt niet weggekeken. Krijgt geen nare opmerkingen naar zijn hoofd." Dat neemt niet weg dat er toch sprake is van een harde kern van bezoekers, de echte stam gasten. „Je bouwt toch een vriendenkring op na verloop van tijd. Als iemand twee dagen achtereen niet komt, vraagt ie dereen aan elkaar wat er aan de hand is." Zo houdt Bastiaan het al meer dan 25 jaar uit in het etablisse ment. Dat overigens een opval lende geschiedenis heeft, meldt eigenaar Hans Wouters. Voor heen zat de kroeg in de Rijn straat. „Tot 1954. Toen moest het weg omdat er een postkan toor kwam. Mijn vader had het gebouwtje in 1945 gekocht van de trammaatschappij. Tot die tijd was het ook een wachtlok- kaal geweest. Voor de Blauwe Tram, tussen Leiden en Kat wijk." De Blauwe Tram, die kan Basti aan zich ook nog goed herinne ren, ook al kwam hij toen zelf nog niet in 't Wachtje. „Met die tram ging ik als kind naar Kat wijk. Maar ik had toen natuur lijk nog geen reden om bij 't Wachtje uit te stappen hè. Dat deed ik pas in de Tramstraat." De kroeg kwam pas op latere leeftijd in beeld, zoals gezegd tijdens zijn werkzame leven. „In het handelsregister stond ik ge-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19