Twijfel over politieplan Twist over schuld bemanning bij vliegramp Randstad Besmette patiënt in noodcabine Personeel Amsterdamse supermarkt nam winkeldieven onder handen Kerk brandt af Bunkerolie^) verontreinig Man snijdt hond open op Haags station 'n Betere lease-deal kunt u niet makei LEASEN MET 3 WÉRELD-V00RDELEN WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 chef gert visser, 071-356439,piv-chef paul v Onderzoek naar solo-agenten Onderzoekers betwijfelen of er ook echt meer blauw op straat komt door meer agenten alleen te laten surveille ren. .Je hebt kans dat het korps meer armslag denkt te hebben en dus de agenten wat eerder op cursus of met verlof stuurt. Als je dan niet uitkijkt, is over een jaar alles écht gehalveerd", zegt A. van Baaren, student aan de Po- litieacadamie. AMSTERDAM ANP LEIDEN/REGIO PAUL V In opdracht van het korps Hol lands Midden onderzoekt hij, samen met een mede student, de voors en tegens van 'solo-in zet'. Vooraf kan hij zich voor stellen dat bepaalde angsten van agenten wellicht niet te recht zijn. Neem nu de sugges tie dat agenten eerder naar hun wapen grijpen wanneer ze zich niet gesteund weten door colle ga's. Amerikaans onderzoek maakte juist duidelijk dat agen ten minder hard optreden in een solo-rol, meldt de onder zoeker: „Ze voelen zich dan meer aangewezen op hun soci ale vaardigheden." „Probleem bij dit alles is dat er in Nederland wel wat geëxpe rimenteerd wordt met 'solo-in zet', maar dal er geen grote on derzoeken naar zijn gedaan. In Amerika wel, maar de situatie daar is niet te vergelijken met de situatie hier." Om het wat simpel te zeggen: agenten daar mogen wat eerder naar hun wa pen grijpen, zoals ook Ameri kaanse tv-series laten zien. Ander probleem is de onvoor spelbaarheid van het werk. Za ken die onschuldig lijken, kun nen flink bedreigend worden. „En dan krijg je dus de vraag öf je agenten wel op meldingen moet afsturen en zo ja welke. Je kunt er ook voor kiezen om ze alleen te laten rondkijken in een gebied." Grootste bedreiging noemt hij het zogeheten 'ont- wijkgedrag": „Dat agenten om dingen heen gaan rijden of be paalde auto's niet aanhouden, bang voor problemen die ze in hun eentje niet kunnen oplos sen. Je krijgt dan een schijn-effi- ciëncy." April volgend jaar wil Van Baaren zijn conclusies op pa pier hebben, mogelijk met de suggestie hoe de korpsleiding de agenten kan winnen voor het plan: „Want je kunt het niet op basis van vrijwilligheid invoe ren. Daar kun je geen planning op maken." De onderzoeker wil 120 van de circa 1300 medewer kers van Hollands Midden on dervragen en houdt er rekening mee dat agenten uit Leiden an ders zullen reageren als colle ga's uit Hillegom: „Zo'n stad heeft nu eenmaal een ander, zeg maar gewelddadiger, karak- 'Iedere minuut wachten op versterking duurt te lang REGIO PAUL v E. van Rijn is de helft van een politieduo, een soort Starsky uit de eens zo populaire tv-se- rie. Een surveillance zonder partner (Hutch) kan de Noordwijker zich, anders dan zijn korpsleiding, niet voor stellen: „Als de nood aan de man is, duurt iedere minuut die je op versterking moet wachten lang". En: „Eén keer in de problemen, kan genoeg zijn." Natuurlijk, hij denkt wei eens: 'Dit had ik ook alléén kunnen afhandelen'. Zoals het opnemen van een inhraak in woning of auto. Maar 'simpe le' zaken kunnen ook escale ren. En dan is het fijn om een 'I lutch' in de buurt te hebben. Een collega van wie je op aan kunt. Collega Ii. Poortvliet surveil leert meestal op de motor. Al leen. En hij voelt zich 'zo vrij als een vogeltje'. Als-ie iets wil onderzoeken, onderzoekt hij dat. En praten met collega's kan-ie heus wel. In de kantine van het politiebureau. Hij heeft zich ook nooit bedreigd gevoeld, maar waar dat aan ligt? Geluk, ervaring of gebrek aan angst? Hij weet wel dat de ene agent nu eenmaal wat banger is dan de ander: „En op zich is angst niet erg. Dat maakt je voorzichtiger." Volgens voorstanders van de solo-inzet, hebben agenten meer contact met burgers wanneer ze alleen zijn. Poort vliet gelooft dat niet zo: „Het ligt puur aan de opstelling van agenten. Als ze vriendelijk groeten, stappen mensen eer der op ze af." De auto noemt hij de grootste drempel. Daar stap je als gewone burger niet zo snel af. Surveillant Van Rijn hoopt door de 'solo-inzet' wat vaker de auto voor benenwagen of fiets te verruilen. Voor de reor ganisatie bij de politie was er vaak ruimte voor wat fiets- en looprondjes. Daar komt het te genwoordig niet meer van. De politie verdenkt twee werk nemers van een supermarkt in het centrum van Amsterdam van mishandeling en opsluiting van winkeldieven. De politie hield de 29-jarige bedrijfsleider en een 28-jarig personeelslid vorige week aan. Zij zouden cir ca vijf dieven onder handen hebben genomen. Het duo heeft een aantal zaken bekend en is inmiddels heengezonden. De supermarkt speelde eigen rechter tegenover winkeldieven. Die werden uren in de kelder opgesloten, bedreigd en gesla gen. De twee voerden dieven af naar de kelder van het bedrijf en namen hen daar verbaal on der handen. Soms vielen er ook klappen. Een arts moest een ROTTERDAM ANP Ziekenhuis Dijkzigt in Rotter dam gaat een patiënt die be smet is met de gevreesde MR- SA-bacterie isoleren in een noodgebouwtje op het terrein van ziekenhuis. Vrijdag wordt in een zogenoemde portocabin een man opgenomen die nu nog in strenge isolatie verblijft in een speciaal verbouwde afde ling van het ziekenhuis. Prof.dr. H. Bruining van de afdeling heelkunde heeft dat dinsdag be kendgemaakt. Volgens Bruining is het de eerste keer in Nederland dat een ziekenhuis kiest voor een dergelijke preventieve maatre gel om MRSA-besmetting van overige patiënten te voorko men. De portocabin biedt plaats aan vier patiënten. De meticilline-resistente staphylo coccus aureus (MRSA) -ook wel ziekenhuisbacterie genoemd- trekt zich niets aan van gangba re antibiotica. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mil ieuhygiëne (RIVM) heeft sinds 1989 bijna zevenhonderd be smettingen vastgesteld in Ne derland. Volgens Bruining is met de totale isolatie de discussie her opend over de vraag of Neder land moet beschikken over een speciaal quarantaine-zieken huis. „De kosten van de bestrij ding van bijzondere besmettin gen zijn heel hoog. Ieder zie kenhuis in Nederland dat ermee wordt geconfronteerd, moet daarvoor opnieuw uitgaven ma ken. Vroeger werden bijzondere patiënten op een strikt geïso leerde plek apart gehouden." van de slachtoffers behandelen. De grijpgrage klanten zaten over het algemeen ruim drie uur in de kelder vast. Soms wer den ze opgesloten in een koel cel. Ook werden er foto's van hen gemaakt. Deze kwamen bij de kassa te hangen zodat het personeel de dieven zou her kennen. Na de behandeling mochten ze gaan. De politie kreeg niets te horen. Er loopt nu onderzoek naar de behandeling van vijf winkeldieven. Mogelijk volgen er meer gevallen. „Het zijn mensen die ten ein de raad zijn", zegt Henk Grif horst van het Amsterdamse On dernemers Verbond over de twee verdachten. Hij keurt de handelwijze van het duo af, maar verbazing is er bij hem al lerminst. Dat ondernemers het recht in eigen hand nemen te gen winkeldieven, komt volgens hem wel vaker voor. „Het is na tuurlijk te gek voor woorden, maar je moet ook naar de oor zaken kijken. Winkeliers en per soneel hebben te maken met agressieve winkeldieven. Je wordt er steeds mee geconfron teerd." De overheid blijft volgens Grifhorst ernstig in gebreke in de aanpak van grijpgrage klan ten. Na aangifte lopen winkel dieven over het algemeen na een paar uur weer op straat. „Je spreekt in op een antwoord- bandje en wordt nooit terugge beld", aldus Grifhorst. Hij is voorstander van registratie van notoire winkeldieven en wil dat zij bij ondernemers worden be kendgemaakt. De klanten met de lange vingers moeten vol gens Grifhorst een boete krij gen. Met het geld kan een steunfonds worden opgericht voor geestelijke en materiële opvang van gedupeerde winke liers. Grifhorst heeft zelf een tiener en kindermodezaak op de Over toom. Ook daar zijn winkeldie ven agressief, aldus Grifhorst. Hij noemt het voorbeeld van een winkelmeisje dat iemand betrapt en vervolgens wordt be dreigd met de woorden „jou wacht ik vanavond op en steek je overhoop." „Dat was geen geintje, diegene had een mes", zegt Grifhorst: „Bij mij komt ook wel eens de gedachte op ze een pak ransel te geven. Maar gelulddg heb ik m'n gezond ver stand." den haag De Oranjekerk aan de Goever- neurlaan in het Laakkwartier in Den Haag is vannacht afgebrand. Twintig omwonenden moesten door de brandweer worden geëva cueerd. De brand brak om half drie vannacht uit. Volgens de heer Lek, persvoorlichter van de Haagse brandweer, is de brand aangesto ken. „Er was al een sloopvergunning afgege ven voor de kerk en gas, water en licht waren afgesloten. Dan moet iemand de brand dus een beetje hebben geholpen. Je kunt denken aan een projectontwikkelaar die haast heeft, maar dat is een zaak voor de politie. Het kost nu trouwens veel meer om het terrein bouw rijp te maken." Vanochtend om half acht was de brandweer de brand meester. FOTO GPD Man gedood w t negentig guldN ROTTERDAM ANP Met de aanhouding valT_| Rotterdammers van 16, 1? jaar heeft de politie de i op een 29-jarige man opp hel Twee van de verdachterrood den hem neergestoken tc krijg hem beroofden van neonali gulden. Huisgenoten troffiezeri slachtoffer op 11 oktoberke n aan in zijn woning in de Btaill straat. De derde man zoiët ge ben geholpen bij de vooipbre ding van de moord. Het und( heeft nog twee diefstalleper S geweld bekend. e rol ROTTERDAM ANP Het openbaar ministerie politie in Rotterdam ond< ken de omvang van de in chemisch verontre^H bunkerolie. Het vermoed^SP staat dat vooral kleine bu bedrijven voor geld chel afval aannemen en dat m< met hun eigen bunkerolie.: jaar kwamen minstens 11 schepen met bunkerolil Rotterdam op de Noord* problemen. Hun motoren len stil en machinisten l brandblaren op. Monsterl een particulier onderzoel reau wezen toen uit dat t toelaatbaar veel zwavelzij de brandstof zat. Europees staalpjj van de baan BRUSSEL «GPD Het Europese plan om de industrie te helpen bij een| tische sanering, is dinsdag nitief dood verklaard. Zeil minimum-doelstelling var vermindering van de overt citeit met 19 miljoen ton, i gens Europees Commissarj rel van Miert voor concurre beleid niet gehaald. Bij zo J nig medewerking van de industrie vindt hij het wettigd om de toegezegdi ropese steunmaatregelen langer overeind te hop^ Hoogovens IJmuiden wildf* niet reageren op de opst» van de Europese Commissi Het was de slaalindustrn die in het najaar van 1992| Brussel stapte met het vei om de Europese overprodi gezamenlijk terug te dril Het doel was om in totaal 26 miljoen ton op de overi citeit te korten, maar kwam niet verder dan 16, joen ton. DEN HAAG ANP reten terwijl hij uitriep, dat de ven politiemensen nodig om de duivel in het dier was gekropen. man aan te houden. Hij werd Een 24-jarige Ier heeft dinsdag- De door de toiletjuffrouw ge- daarna meteen naar een psychi- middag in een afgesloten toilet waarschuwde spoorwegpolitie atrische inrichting afgevoerd, van het Centraal Station in Den kon slechts met grote moeite de De hond werd nog naar een I laag zijn half jaar oude her- hond uit handen van de Ier be- dierenarts gebracht, maar over- dershond met een mes openge- vrijden. Er waren vervolgens ze- leed op de operatietafel. Raad voor de Luchtvaart wil aanpassing Portugees rapport LISSABON BILL MEYER VERVOLG VOORPAGINA De Nederlandse en Portugese luchtvaartautoriteiten verschil len van mening over enkele bij komende factoren die bijdroe gen aan de ramp met de DC-10 van Martinair op de luchthaven van Faro. Op enkele punten stelt de Raad voor de Luchtvaart (c.q. de minister van verkeer en waterstaat) voor de Portugese tekst te wijzigen. Belangrijkste geschilpunt is de rol van de be manning. Volgens de Portuge zen kan de vraag worden ge steld of de bemanning, hoewel zij niet doorhad hoe slecht het weer was, de landing had moe ten doorzetten. De bemanning zou boven dien te traag hebben gerea geerd, toen het motorvermogen automatisch naar stationair te rugviel en de automatische pi loot vlak daarna onbedoeld en onopgemerkt uitviel. Ook zou de bemanning de aanwijzing van de luchtverkeersleiding dat de landingsbaan onder water stond, verkeerd hebben geïnter preteerd. De Raad voor de Luchtvaart meent dat de bemanning volle dig volgens het boekje heeft ge handeld. Toen het motorver mogen op 45 meter, na een sterke windstoot, automatisch terugviel, nam de co-piloot de bediening van de gashandels over. Hij hield ze enige tijd op stationair. De wind draaide ech ter snel daarna opnieuw en op dat ogenblik had extra gas gege ven moeten worden. Pas op 15 lot 20' meter hoogte greep de gezagvoerder in. Hij gaf extra vermogen, nadat hij het gevoel kreeg als een baksteen te dalen. Maar al zou hij enkele seconden eerder gas hebben gegeven, het vliegtuig zou toch een zeer har de landing hebben gemaakt, zo De cockpit van het verongelukte toestel ligt naast de landingsbaan. Extreem krachtig Vlak boven de baan werd het toestel nogmaals door een ex treem krachtige dwarswind ge troffen, waardoor het in onba lans raakte en op het rechter landingsgestel plofte. Dat brak. mede door de hoge daalsnel heid. af. Toen ook viel de auto matische piloot uit, doordat beide vliegers de automaat te genstrijdige opdrachten gaven. De Nederlanders vinden de ver traagde actie van de bemanning niet relevant. Elke actie van de vliegers was toch te laat ge weest. De Portugezen denken daar anders over. Het Neder landse commentaar wordt ver moedelijk als bijlage aan het rapport toegevoegd. Een aantal voorgestelde wijzigingen wordt in de Portugese tekst verwerkt. Het onderzoek is bedoeld om lering uit tc trekken. In dat licht luidt de centrale vraag of de be manning in deze weersomstan digheden wel of niet een auto matische landing had moeten maken. Beter gezegd: had de bemanning ooit voor die keus gesteld moeten worden? Was het toestel 'op de hand gevlo gen'. dan was hoogstwaar schijnlijk in een eerder stadium FOTO EPA besloten een doorstart te ma ken. vermoeden de onderzoe kers. In dat geval was het vlieg tuig uitgeweken naar Lissabon. Juist omdat automatisch werd gevlogen, bleven als het ware de extreme uitschieters van het weer voor de bemanning ver borgen. Om de beslissing tot een doorstart te kunnen nemen, had de bemanning tijdens de laatste fase van de landing over de allerlaatste weersinformatie moeten beschikken. Gezien het onvoorspelbare karakter van het fenomeen windshecir, had den de vliegers niets aan de me- teogegevens van weerstations op de grond. Alleen een winds- hear-waarschuwingssysteem aan boord van het vliegtuig had uitkomst kunnen brengen. Maar dat systeem ontbreekt aan boord van oudere vliegtuigen. Aanbeveling Als belangrijkste aanbeveling stellen de onderzoekers voor om de procedures inzake het gebruik van automatische pi loot en -gashendels tijdens de nadering te herzien, vooral tij dens extreme weersomstandig heden. Opvallend is dat, naar alle waarschijnlijkheid, geen aanbeveling wordt gedaan om de installatie van windshear- waarschuwingssystemen aan boord van alle vliegtuigen te verplichten. Het Martinair-toestel is niet het eerste dat op deze manier is verongelukt. Ook een Lock- heed-Tristar van Delta Airlines stortte in 1985 bij de luchthaven van Dallas neer onder soortge lijke omstandigheden. Toen kwamen 134 mensen om het le ven. Overigens steken de Portuge zen ook de hand in eigen boe zem. Zo blijkt dat het weersta tion van Faro niet op tijd de juiste informatie kan verstrek ken. Bovendien is komen vast te staan dat de organisatie van de luchtverkeersbeveiliging op Faro, op z'n zachtst gezegd, een puinhoop is. Die voldoet niet aan de normen van de ICAO (International Civil Aviation Authority). Beide zaken waren echter niet van invloed op de oorzaak en de toedracht van de ramp. Zo is het ook met de con stateringen van de Portugese onderzoekers dat de hulpverle ning niet goed was gecoördi neerd en dat er te weinig medi sche apparatuur op de luchtha ven aanwezig was. Circle Lease, de lease-organisatie van Volkswagen en Audi, wil van zich laten horen. En doet dat met een ijzersterke stunt! De milieuvriendelijke, krachtige Volkswagen Vento TD (turbo diesel) kunt u nu leasen met de volgende 3 wéreid-voordelen: O Leaseprijs vanaf ƒ1.095,-* p.m.«,.nw Inclusief een Pioneer radio/CD-speler met anti-diefstal front, 4 speakers en antenne (normale waarde ca. ƒ1.600,-!). *48 maanden/120.000km. 02 Dagen proefrijden**... Neem 'm gerust 2 a 3 dagen mee om hem door en door te testen voor slechts 25,- per dag brandstofvergoeding (we rekenen met opzet wat geld, zodat u zich niet aan ons verplicht hoeft te voelen). O Tot 3 maanden mag u 'm nog terugbrengen. Mocht de Vento u tóch niet bevallen, dan mag u de auto binnen 3 maanden (onder voorwaarden) zonder verdere kosten inleveren. Het leasecontract wordt dan ter plaatse verscheurd. Zó zeker is Circle Lease van zijn zaak, zó graag willen wij met u kennismaken! Dit aanbod geldt tot 6 januari 1995, dus reageer meteen. Vul de bon in en stuur 'm op! i1 Ja, belt u ons maar voor een afspraak. Bedrijfsnaam:J Eigennaam:m/v Straat: Kamsteeg LEASEN IN VERTROUWDE KRING Postbus 86, 2250 AB Voorschoten Telefoon: 071-317436 Alphen a/d Rijn: 01720 - 45941 CIRCLE LEASE*

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18