Plan taxibusjes is bespreekbaar Actiegroep heeft 1500 handtekeningen binnen Inbraak apotheek niet te voorkomen Leiden Vluchtelingen zijn gewone mensen die in ongewone situatie verkeren tweeduizend handtekeningen or komst amusementshal 'riekwart van bussen loet op tijd rijden fCNOV: Sociale dienst ïoort niet in de stad SP verzoekt ex-ambtenaar niet meer in te schakelen Zoeterwoude pleit voor verdiepte Churchilllaan Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR/33,80 JNSDAG 26 OKTOBER 1994 CHEF HENNV VAN ECMOND. 071-396414, PLV CHEF HANSKOENEKOOP.071 1S6423 caroline van overbeeke I irom spreek je geen vluch- aan in de I.eidse Haar- j ^^lerstraat? Waarom maak je m»contact? Op vakantie doe t toch ook? En het kan zo zijn. Je komt iets te weten fesngtfii' ander en je laat iets van BH zien." Stap over de drem- "Hian je vooroordelen heen, Ygaftidde de boodschap van NHie van Blijswijk gistermid- rnmm De coördinator van de lij ting Vluchtelingenwerk |n (SVL) sprak op een sym- lm van de Leidse Hoge- pl over de problemen van telingen. 'e wilden iets bijdragen aan Weldvluchtelingenweek en pr /udenten daar nauw bij be- «r ;en". aldus HBO-docent leegkunde Robert Koch Symposium Leidse Hogeschool over het doel van het symposi um. „Binnen de studierichtin gen verpleegkunde en fysiothe rapie besteden we aandacht aan vluchtelingen en hun proble men. Vandaag blijkt ook dat studenten veel belangstelling hebben voor dit thema. De op komst is zeer groot." In Leiden worden momenteel zo'n 300 asielzoekers opgevan gen: ze wachten op uitsluitsel over hun verblijfsvergunning. Daarnaast wonen in de Sleutel- even Westnederland eeuwenburgh, districtschef Westnederland, streeft er 80 procent van alle bussen ijd te laten rijden. „Wij con- »ren nu nogal wat afwijkin- en dat is een van de zaken {wij de komende tijd aan- t aan zullen geven." vijkingen in rijtijden zijn jens Leeuwenburgh nooit ^el te voorkomen. Door files de Rijndijk is het bijvoor- |d vrijwel onmogelijk de 5en uit Gouda en Alphen aad uden Rijn op tijd te laten rij- •ngspi „Je kunt met die files reke- van j houden in je rijtijd, maar gronqs staan ze er helemaal niet. nbergüan ben je dus te vroeg in >eslui|en." Te vroeg rijden wil uwenburgh juist te allen tij- j (jgji'oorkomen. „Dat zou hele- onde^ n'et moeten voorkomen." gUnnpeuwenburgh voelt weinig esluif installatie van stempel- jnde.' leisje van fiets getrokken 'e bijlpENTwee onbekend gebleven mannen hebben gisteravond e °P In 20-jarige Leidse van haar fiets getrokken op de Stille Mare. pt meisje begon tijdens die actie hard te schreeuwen waarop in echtpaar haar te hulp schoot en de mannen het hazepad ko- I |n. Wat ze van plan waren is het slachtoffer niet duidelijk ge- prden. Id's gestolen bij inbraken i jden Bij inbraken in een woning aan de Langestraat en een Jbvenwoning aan de Beestenmarkt zijn vannacht de complete Rllecties CD's ontvreemd. De inbrekers gingen er in beide ge- llllen ook vandoor met draadloze telefoontoestellen. De bewo- I trs van het huis aan de Langestraat missen bovendien hun ntwoordapparaat en uit de woning aan de Beestenmark werd pvendien duizend gulden gestolen. lestig langspeelplaten gestolen den» Een bewoner van de Vierde Binnenvestgracht mist sinds steren twee zakken met daarin zestig langspeelplaten. De man ilde zijn collectie in zijn auto zetten maar merkte dat hij de au- sleutel in zijn huis had laten liggen. Die ging hij even ophalen toen hij terugkwam waren de twee zakken, die hij even naast auto had neergezet, verdwenen. pen wim koevoet idenaar R. de Wolf heeft bij ^rgemeester C. Goekoop 2.000 V indtekeningen ingeleverd van ldsgenoten die ondernemer jBronk steunen. Bronk wil een nusementshal met flipperbak- m. videospelletjes en tafel- letbalbakken beginnen maar *r jjgt daarvoor geen toestem- Ing van het gemeentebestuur, hdat dit gokverslaving juist 1 terugdringen. Actievoerder De Wolf is net B de 2.000 sympathisanten W n mening dat het gemeente- stuur te ver is doorgeschoten [den wim koevoet Met Koninklijk Nederlands On- trnemers Verbond (KNOV) is mening dat uitbreiding van p sociale dienst op het terrein kn de brandweerkazerne aan P Langebrug 'mismanage- ient' is. Voorzitter P. Bunnig fin de Leidse afdeling noemt 4?t terrein in het blad van de Jfelangenorganisatie 'een kost- iar stuk grond waarop zo veel wooie dingen hadden kunnen gorden gebouwd, die zo veel "fieer arbeidsplaatsen hadden ©geleverd'. I Volgens Bunnig hoort de soci- stad ongeveer 1000 ex-vluchte lingen. Zij zijn gedurende drie jaar begeleid door de SVL: ze kregen taallessen en hulp bij het vinden van een huis en een baan, vertelde Van Blijswijk gis termiddag. Behalve de SVL-coördinator kwamen ook studenten van de Leidse Hogeschool aan het woord tijdens het symposium. Zij vertelden over hun onder zoek naar sociale- en medische problemen van vluchtelingen. Oud-studente Chinh thi Dang deed verslag van haar persoon lijke ervaringen als Vietnamese bootvluchtelinge. Ook zij bena drukte het belang van goede hulpverlening. „Het doet me goed dat veel mensen zich vandaag de dag nog willen inzetten voor vluch telingen begon ze haar toe spraak. „Zelfben ik als negenja rig meisje met mijn ouders en zusje gevlucht uit Vietnam, met een boot. Op zee werden wij opgepikt door een Nederlandse boot. Ik had het geluk dat mij verkrachting, plundering en kannibalisme bespaard bleven. Anderen is dat wel overkomen en velen Vietnamezen zijn ver dronken tijdens hun vlucht. In Nederland heb ik destijds veel begrip ondervonden en veel steun gekregen." „Ook anno 1994 vereist hulp verlening in de eerste plaats be grip en tolerantie. Daarnaast is het van belang dat hulpverle ners meer kennis opdoen over de problematiek van vluchtelin gen. Zelf vind ik het belangrijk dat er meer aandacht komt voor de verwerking van trauma's zoals verkrachting, familiever- lies en identiteitsverlies. Be steed aandacht aan de psychi sche toestand waarin vluchte lingen verkeren en neem de tijd om naar hen te luisteren." Hans van Dijk. oud-student en als sociaal verpleegkundige werkzaam met vluchtelingen, hield ook een pleidooi voor 'communicatie'. „Het gaat er om gesprekken te voeren, con tact te maken. Dan heb je al veel gewonnen. Vluchtelingen zijn immers gewone mensen, net als u en ik, maar het zijn mensen die in een ongewone situatie verkeren." automaten en kaartverkoopap- paratuur bij drukke haltes. „Er zijn veel voorverkoopadressen en je ziet toch dat veel kaartjes in de bus worden gekocht, al zijn ze daar veel duurder. Er blijkt dus niet dat er behoefte is stempelautomaten en kaartver- koopapparatuur. Ook om een andere reden is Leeuwenburgh geen voorstan der van (stempel)automaten op straat: „In het verleden heeft Amsterdam daar ervaring mee opgedaan. De automaten wer den veelvuldig vernield. Zo'n plan heeft bij ons dus niet de eerste prioriteit: het kost een hoop geld en je hebt er ook een hoop narigheid van." Het voorstel van Rover om gelede bussen te laten rijden naar de Stevenshof (lijn 16) stuit volgens Leeuwenburgh op prak tische bezwaren. „Dat geeft een probleem in de binnenstad, want die bussen zijn extra lang." De bussen op de Stationsweg. De helft is niet op tijd bij deze halte, zo constateerde Rover na een onderzoek. Koenes niet gecharmeerd van initiatief collega FOTO HENK BOUWMAN Busmaatschappij Westnederland is bereid om met de Leidse taxivervoerders te praten over het plan om pen delbusjes te laten rijden tussen de stations Lammen schans en het Centraal Station. Dat zegt regiomanager B. Leeuwenburgh. De minibusjes zouden de gele bussen op de route station-Breestraat-Lammenschansweg-station kunnen vervangen. Taxibedrijf Schutte lanceerde het plan vorige week. in zijn beleid. Dat per 1 maart 1995 gokkasten in snackbars zijn verboden, kan zijn goed keuring wegdragen maar dat ook gezelligheidsspelen taboe zijn, gaat hem veel te ver. Bronk zou garanderen dat in zijn amu sementshal geen gokkasten, al cohol of drugs zijn te vinden. Volgens De Wolf houdt de on dernemer kinderen op verant woorde wijze van de straat. Goekoop deelde de ontvangst van de 2.000 handtekeningen gisteravond in de gemeenteraad mee. De brief van de Wolf wordt als ingekomen stuk behandeld. leiden hans koenekoop Leeuwenburgh is benieuwd naar de vorm waarin het plan wordt gegoten. „Ik ben zo nieuwsgierig, omdat onze maatschappij in het verleden ook wel eens heeft gebroed op zo'n plannetje. We kwamen tot de slotsom dat het inzetten van minibusjes wel betekent dat het aantal bussen dat door de bin nenstad zal rijden, verdrievou digt." B. de Jong, mede-directeur van het bedrijf Gebroeders De Jong dat sinds kort eigenaar is van taxi Schutte, is verheugd over de bereidheid van Westne derland. Hij meent dat de taxi bedrijven gezamenlijk heel goed een vervoersdienst op poten kunnen zetten als aanvulling op het openbaar vervoer in Leiden. Medewerking van Westneder land en de gemeente Leiden acht hij daarvoor noodzakelijk Wethouder P. Langenberg (D66) van verkeer liet eerder weten graag met de taxibedrij ven om de tafel te gaan. Overigens zijn niet alle taxi bedrijven even gecharmeerd van het plannetje van De Jong. Eigenaar J. Koenes van het ge lijknamige taxibedrijf voelt vooralsnog weinig voor samen werking met De Jong. „Meneer De Jong doet voorkomen alsof hij de Messias is en er in ge slaagd is om alle taxibedrijven op één lijn te krijgen. Maar dat moet ik bestrijden. De taxibe drijven gaan al jaren heel rede lijk met elkaar overweg." Wat bij Koenes meespeelt is dat hij nog altijd een beroeps procedure heeft lopen tegen het feit dat de gemeente voor vijftig procent eigenaar is van de Leid se Taxicentrale, waarvan de Ge broeders De Jong de andere helft in bezit hebben. De ge meente Leiden kan door deze participatie in het taxibedrijf in vloed uitoefenen op het zieken-, ouderen- en gehandicaptenver- voer per taxi. Koenes wil dat de gemeente uit die samenwerking stapt. Hij vindt het onzuiver en concur rentievervalsend dat de ge meente als vergunninggever op de stoel van exploitant gaat zit ten. Koenes heeft om die reden geweigerd een jaarverslag in te dienen bij de gemeente, dat wordt gebruikt om haltevergun ningen te verstrekken. Het be zwaarschrift van Koenes komt morgen aan de orde in een ver gadering van de taxivervoers- commissie in het gemeentehuis van Zoeterwoude. ale dienst helemaal niet thuis in de binnenstad. Hij pleit ervoor om de dienst, het GAK en de Ar beidsvoorziening onder te bren gen in één gebouw aan de rand van de stad. „Al deze instellingen zijn op hun manier bezig met het plaatsen van mensen in het be drijfsleven. Ieder op eigen wijze en volledig langs elkaar heen werkend. In de bestanden van de arbeidsvoorziening zitten werkzoekenden die ook in het bestand van de sociale dienst zitten en in dat van het GAK. Het is de hoogste tijd dat hier aan iets wordt gedaan." leiden dorith ligtvoet Het actiecomité 'Handen af van zwembad De Zijl' heeft ruim 1500 handtekeningen binnen. Binnenkort worden ze aan het gemeentebe stuur aangeboden. Door te tekenen hebben Lei- denaars aangegeven dat ze een referendum wil len over het openhouden van beide Leidse zwembaden. De actiegroep is een week geleden begonnen met de actie in de Kooi, de wijk die het meeste baat heeft bij het openhouden van zwembad De Zijl. „Hoewel de actie in het begin wat chaotisch verliep, kregen we veel respons", vertelt C.H. Lafeber. Omdat de kans bestaat dat mensen dubbel hebben getekend en ook bewoners van buiten Leiden hebben meegedaan, heeft het actieco mité een ruime marge genomen. „Gisteren tel de ik 1700 handtekeningen en er komen er nog elke dag binnenaldus Lafeber. Het ophalen van 1500 handtekeningen was voor het actiecomité de eerste stap. Straks zal de gemeenteraad het aantal moeten tellen. Als inderdaad 1500 I^eidenaars hebben getekend, wordt een termijn vastgesteld waarbinnen de actiegroep nog eens 3000 handtekeningen moet ophalen. Die zijn in tweede instantie nodig om een referendum af te dwingen. Het comité wil de overige handtekeningen in andere wijken verzamelen. Er is al contact ge legd met wijkorganisaties elders in de stad. FLEXIBELE ARBEID - Wie meer wil weten over allerlei vor men van 'flexibele arbeid' kan vanaf donderdag terecht in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden. Daar is een verzameling boeken, rap porten, scripties, brochures, gidsen en krante-artikelen over dit onderwerp te bezichtigen. Wethouder P. Langenberg opent donderdag om vier uur de tentoonstelling. De collectie kan op afspraak worden ingeke ken. Dinsdag en woensdag kan daarvoor een afspraak worden gemaakt: tel. 071-149943. leiden wim koevoet De gemeente moet niet langer advies inwinnen van de voor malige gemeente-ambtenaar M. Tensen, meent SP-raadslid D. Sloos. Volgens Sloos is de ge meente een dief van haar eigen portemonnee als ze gebruik blijft maken van de diensten van Tensen. Het werk dat Ten sen voor de gemeente doet, moet worden verricht door zijn interim-opvolger, bepleitte de SP'er gisteravond in de ge meenteraad. Tensen was tot voor kort 'concern controller', de hoogste ambtenaar financiën. Hij is een bedrijf begonnen dat onder meer financiële adviezen ver strekt. Een van de eerste klanten van zijn bedrijf is zijn voormali ge werkgever, de gemeente Lei den. Volgens CDA-wethouder J. Walenkamp kost Tensen in zijn nieuwe functie de gemeente geen extra geld. De gemeentelij ke afdelingen die van zijn dien sten gebruikmaken, moeten daarvoor betalen met geld uit hun eigen budget. Volgens Sloos klopt Walen- kamps verhaal niet. Hij wees er op dat een ambtenaar uit de ge meentelijke organisatie is be noemd tot interim-concern controller. Die benoeming is verspild geld als voor allerlei ad viezen deze functionaris wordt gepasseerd. „Kan de interim die adviezen niet geven en zo niet, waarom is hij dan benoemd?" Walenkamp zei hierop dat 'niet elke persoon voor elk ad vies geschikt is'. Sloos kreeg geen bijval van de andere fracties. Wel werd hem een overzicht van de kosten van Tensens adviezen toegezegd. HENKIE HOUSE Tijdens een verjaardag alweer enkele jaren geleden, heb ik het stempel 'Henkie house' opgedrukt gekregen. Nadat vrieryien mij hadden verteld dat je op house-muziek bewe gingen met armen en benen moet maken alsof je schroeven en bouten staat aan c.q. los te draaien, heb ik mij met volle overgave op de dansvloer gestort. Housen is leuk. Voor mensen die van een gezellig babbeltje houden is het evenwel schier onmogelijke muziek. En het is zonder meer het ergste dat je kan overkomen als je ver wacht naar een party te gaan met muziek uit de jaren zestig en zeventig. Een hardere muzikale dreun is ondenkbaar. Tientallen bezoekers van een feest afgelopen zaterdag in Noordwijks hotel Oranje weten er over mee te praten. Op de een of andere manier was er verwarrende informatie tot de bezoekers gekomen. Tientallen dachten een ouder wets jaren-zestigfeest mee te maken, vele honderden kwa men er vooral voor de house-muziek. De 'oude' garde was keurig in kledij gestoken, een enkeling zelfs in gala-outfit. Schimpscheuten en hoongelach van spijkerbroeken-Neder land waren hun deel. Ik heb de indruk dat het feest Inderdaad veel trekken had van een house-party, al was het maar vanwege de verplichte aankoop (naast een entreegeld van 25 gulden) van con sumptiebonnen ter waarde van 17,50 gulden. Bezoekers van house-party's zijn over het algemeen geen grote drinkers. Vandaar de verplichte drinkbonnen. Sommige 'housers' nemen liever een pilletje. Dat kan ver warrend zijn als je als oudere geen ervaring hebt met dit soort feesten. Komt er ineens iemand langs - de house- dealer - met een soort snoepjes. Aardige kerel, leuk. Beetje vreemd dat hij er tien gulden voor verlangt, maar vooruit maar. En vervolgens voel je priemende ogen in je rug, die zich afvragen hoe dat oudje het op de dansvloer zo lang vol houdt... Nederland - eigenlijk Amster dam dus - is hét centrum voor housemuziek. Soms komen er duizenden mensen op een feest. Ze rijden er zelfs voor naar Den Helder, met bussen tegelijk. Ook allerlei gerenom meerde bedrijven proberen een graantje mee te pikken. Tot voor kort nog Archeon, maar eveneens hotel Oranje in Noordwijk profiteert er van. Het is big business. Mocht ik ooit nog eens van stiel veranderen, dan richt ik het bedrijf 'Henkie House bv' op, 'voor al uw hou separty's'. leiden» aad rietveld De aanleg van rijksweg 11-west wordt overbodig, als Leiden van de Churchilllaan een weg voor doorgaand verkeer maakt. Dat schrijven burgemeester en wet houders in een reactie op het Leidse structuurplan 'Boom gaard van kennis'. Om te voor komen dat de laan daarmee een barrière wordt tussen Boshui zen en de Fortuinwijk en de rest van de stad zou de Churchill laan verdiept moeten worden aangelegd, vindt Zoeterwoude. In 'Boomgaard van kennis' komen burgemeester en wet houders van Leiden terug op hun eerdere afwijzing van rijks weg 11 -west. De weg zou nu een belangrijk middel zijn om de hoeveelheid doorgaand ver keer door de stad te verminde ren. Helemaal niet nodig, vindt Zoeterwoude. De Churchilllaan zou best de functie van door gaande route kunnen vervullen. Leiden heeft in eerste instan tie afwijzend gereageerd op het voorstel van Zoeterwoude. Het zou leiden tot een 'triest woon- milieu' en een scheiding tussen wijken tot stand brengen. Maar daar is overheen te komen, meent de buurgemeente. Ver diept aanleggen van de Chur chilllaan zou de barrièrewerking wegnemen. En Leiden zou de mogelijkheid kunnen onderzoe ken de ruimte boven zo'n ver diepte laan kunnen benutten 'voor woningbouw of andere voorzieningen'. Als voorbeeld wijzen B en W van Zoeterwoude op de Utrechtsebaan, de be langrijkste toegangsweg tot Den Haag. Dief slaat drie keer toe in twee dagen LEIDEN DORITH UGTVOET „Je kan wel een hek om je apo theek zetten of nog zwaardere sloten aan de deuren hangen, maar als ze binnen willen ko men, lukt dat toch." Apotheker B. van Leeuwen, eigenaar van de apotheek aan de Suriname- straat in de Kooi, klinkt berus tend na de inbraken in zijn apo theek. Een 24-jarige Leidenaar, die op zoek was. naar valiumta- bletten, sloeg in twee dagen tijd drie keer toe. „De braakschade is het grootst", concludeert de apo theker. „Verder mis ik alleen nog wat strips met valium." In de nacht van zondag op maan dag heeft de man bij de eerste inbraak maar liefst 650 tabletten meegenomen. Doordat het in braakalarm afging en de politie de man op heterdaad betrapte, kon hij de strips direct weer in leveren. Gisternacht pakte hij het slimmer aan. Toen de poli tie hem tijdens de derde in braak inrekende, had hij reeds enkele pillen geslikt. Dat er in de apotheek werd ingebroken, is op zich niet bij zonder, meldt Van leeuwen. Voor verslaafden is een apo theek immers een waar luilek kerland. „Wat wel opvalt is zijn keuze voor valiumtablctten. „Meestal kiezen verslaafden voor sterkere geneesmiddelen." Van Leeuwen doelt op midde len die onder de Opiumwet val len. Volgens de politic wordt in de leidse regio niet opvallend vaak ingebroken in apotheken. „Voor zover ik me herinner is dit de eerste keer in een jaar. In le vensmiddelenwinkels zullen ze nog eerder inbreken dan bij een apotheek", meldt R. Blom. „Tien tot vijftien jaar geleden waren apotheken wel een ge wild object voor verslaafden. Maar tegenwoordig staan mid delen als morfine en dergelijke achter slot en grendel. Boven dien zijn apotheken beter be veiligd en hebben de meeste een alarminstallatie."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17