assenheim: actie tegen •bstakels in Hoofdstraat Voorwaarts stormt naar zege Regio Sassenheim wil samenwerking met Voorhout en Warmond PvdA wil jongeren in flat Oosthaven GÉ JENSDAG 26 OKTOBER 1994 A WEGMAN. 071 -3564*1. PI V CHEF ROM VAN DER VEER.0/1 -356452 SENHEIM ROZA V 'U ssenheim moet onderzoeken nauwere samenwerking met de ku orhout en/of Warmond mo- olwolk lijk is. In eerste instantie kan bel id ,rden gedacht aan de brand- ater o ,er maar 00k aan het gehan- >rd' d' caPtenbeleid. Burgemeester voor] ^os van Sassenheim ver- het w#art^e gisteravond tijdens de t van gemene beschouwingen be- hele lid te zijn zich in te zetten voor i vrienjtplan. oorkeiAanleiding was het idee van )lootpf plaatselijke WD tijdens de elatiE is alleen maar ellendig Bos: waken voor soort Benelux binnen de Bollenstreek algemene beschouwingen om op zoek te gaan naar de ideale partnergemeenten voor Sassen heim. Dat was volgens de libe ralen de enige manier om te voorkomen dat de Sassenheim- se belangen in de toekomst vol komen 'ondersneeuwen' bij de belangen van de regio. Sassen heim is met 15.000 inwoners en weinig kans op verdere groei te klein om zich staande te hou den in de nieuwe samenwer kingsverbanden, meende de WD. Gewézen wordt op de sa menwerking tussen Duin- en Bollenstreek en Leidse regio, maar ook de ontwikkeling van stadsprovincies en het samen voegen van Noord- en Zuid- Holland. Hoe ver die samen werking moest gaan, moest vol gens de liberalen maar eens worden bekeken. „Dat kan best heel ver gaan. Als een burger maar niet straks voor een pas poort naar een andere gemeen te moet", aldus fractievoorzitter P. Vogels. Dat standpunt werd gedeeld door de PvdA. De soci aal-democraten wezen de geza menlijke huisvuilinzameling met Warmond aan als voor beeld van goede samenwerking. „Op die manier moet meer be spaard kunnen worden", aldus A. Koster. Burgemeester Bos re ageerde enthousiast op de voor stellen om met buurgemeenten samen te werken. Hij wees wel op mogelijke problemen om een 'soort Benelux binnen de Bollenstreek te vormen'. „Per soonlijk vind ik de tijd rijp voor samenwerking. Maar zoiets kun je niet,regelen door met een paar collega's om de tafel te gaan zitten. In alle gemeenten moet het college, de raad maar ook het ambtelijk apparaat iets voelen voor samenwerking. Het is dan de vraag of de tijd in an dere gemeenten net zo rijp is." Overigens zetten de verschil lende Sassenheimse partijen ook de nodige kanttekeningen bij afspraken tussen de ge meenten. Met name over de sa menvoeging van Bollenstreek en Leidse regio werd de nodige zorg uitgesproken. Zo waar schuwde het CDA voor het ont staan van een vierde bestuurs laag - tussen gemeente en pro vincie in. Samenwerking moet tot een betere kwaliteit of een financieel voordeel leiden, aldus de christen-democraten in hun beschouwingen. ■"—"Winkeliers die te veel reclameborden of waren op de loofdstraat zetten, gaan een zware tijd tegemoet. Sas- enheim wil strenger optreden tegen ondernemers die de egels omtrent de uitstallingen aan hun laars lappen. Be- 'jPi ïalve het aanmanen van de winkeliers, gaat burgemees- I 1 er C. Bos ook overleggen met de officier van justitie om VI e kijken of de overtreders strafrechtelijk kunnen worden angepakt. ASSENHEIM ROZA VAN DER VEER ix )e uitstallingen van waren en >T< eclameborden zijn al jaren een ïeet hangijzer in Sassenheim. Ouderen- en gehandicaptenor ganisaties klagen steen en been kk over de obstakels die ze op hun pad vinden tijdens een tochtje door de Hoofdstraat. Om daar een eind aan te maken, besloot iront Sassenheim twee jaar geleden paal en perk aan de versperrin gen te stellen. Voor elke winkel moest een voetgangersruimte van anderhalve meter vrij blij ven. Bovendien mochten de waren over maximaal de helft van de winkelgevel in beslag ne men. Inmiddels blijkt dat sommige winkeliers deze regels aan hun laars lappen en nog steeds de stoep barricaderen met hun spullen. De Sassenheimse poli tiek is dat nu zat. Met name het CDA drong gisteren tijdens de algemene beschouwingen aan op harde maatregelen tegen de hardleerse middenstanders. SASSENHEIM ROZA VAN DER VEER iongerenhuisvesting in de flat tan de Oosthaven. Dat plan inteerde de PvdA gisteren tij dens de algemene beschouwin- Volgens de sociaal-demo craten staat de fiat geruime tijd gedeeltelijk leeg. Een onderzoek moet duidelijk maken of het ge bouw geschikt is om omge bouwd te worden voor huisves ting van jongeren. Wethouder H. de Vries wil eerst een studie naar de behoefte aan jongeren- woningen. De sociaal-democraten ver wezen voor hun plan naar Am sterdam waar geregeld pakhui zen worden omgebouwd tot woningen. De gemeente zou in hun ogen een dergelijke ontwik keling ook in de 'fiat van Lestra- den', zoals het gebouw bekend staat in Sassenheim, moeten stimuleren. Wethouder de Vries wees het idee niet bij voorbaat van de hand. Wel meende hij dat eerst het woningbehoefte-onderzoek moet worden gehouden. Daar uit komt dan vanzelf naar voren hoe groot de behoefte is aan jongerenhuisvesting. Mocht dit inderdaad een nijpende kwestie zijn, dan zijn er nog de nodige obstakels om de fiat in jonge- Tijdelijke velden voor korfbalclub De korfbalvereniging TOP krijgt mogelijk tijdelijk de beschikking over leegkomende voetbalvel den. Daarmee krijgen de korf ballers, die al jaren kampen met veldentekort, extra speelruimte. Sassenheim staat niet onwelwil lend tegen dit verzoek van de korfballers. Dat maakte wethouder A. Olt- hof gisteravond bekend tijdens de algemene beschouwingen. Verschillende fracties hadden aangedrongen op een snelle op lossing voor de velden- en ruimtenood van de korfballers die niet meeverhuizen naar het nieuwe sportpark in de Roode Aanschrijven door de gemeente en de politie inschakelen, was gisteren dan ook het voorstel van CDA-fractievoorzitter W. van Beek. „De tijd van overleg is nu echt wel voorbij. We moeten gewoon optreden." De CDA'er nam geen genoe gen met de verklaring van wet houder A. Wagemaker-Van Oursouw die niet zo veel zag in een hard optreden. Zij zag al leen heil in een opnieuw inge richte Hoofdstraat met fietsen stallingen. Want met name ge parkeerde fietsen vormden vol gens haar nu een belangrijk struikelblok. Zij gaf aan dat de gesprekken over een heringe richte Hoofdstraat binnenkort beginnen. Het voorstel van burgemees ter Bos viel in betere aarde bij de christen-democraten. De burgervader kondigde aan de overtreders in de komende tijd in de gaten te houden en her haaldelijk aan te schrijven. Werkt dat niet, dan worden de algemene regels ingetrokken en moet elke winkelier weer apart een vergunning aanvragen. Als ze de daarin vastgelegde regels overtreden, wordt de hele ver gunning ingetrokken en mogen ze niets meer op straat zetten. Tegelijkertijd onderzoekt Bos of politie- en strafrechtelijk op treden mogelijk is. „Maar mak kelijk zal dat niet zijn. Het eer ste wat de officier vraagt is of wij niet bestuurlijk kunnen op treden. Er zijn door deze over tredingen geen mensenlevens in het geding. Het is alleen maar ellendig." Van Beek wees er op dat het waarschijnlijk maar no dig is om één keer op te treden. „Dan bindt de rest vanzelf wel Tegen Sassenheimse winkeliers die verantwoordelijk zijn voor obstakels op straat, zal strenger worden opgetreden. fO TO DICK HOGE WONING Schipper Peter Glas verrast in Strontrace 'Geeltje voor ophalen grof vuil' renflats om te toveren. Behalve het geld, kampt Sassenheim ook met regels van de provincie waarin staat dat het bollendorp voor het jaar 2000 nog zo'n driehonderd huizen mag bou wen. „Die woningen komen on der andere in het centrum: aan de Menneweg, aan de Parklaan en Charbonlaan. Daarnaast hebben we nog andere plekken in het dorp die dringend moe ten aangepakt", aldus De Vries. Om dezelfde reden zette hij vraagtekens bij het voorstel van de WD om meer woningen langs de Hoofdstraat te bou wen. Nu liggen tussen Hoofd straat en Postwijk/sportpark nog stukken grond braak. Vol gens de WD wordt het aange zicht van Sassenheim verbeterd als op die terreinen 'fraaie wo ningen met mooie tuinen ko men te staan'. Bovendien gel den argumenten als het behoud van de vergezichten op.de open weilanden niet meer met de nieuwste bouw in Postwijk en de aanleg van het sportpark. Wethouder De Vries wees de WD er op dat de gemeenteraad nog niet zo lang geleden juist had vastgesteld dat de sporadi sche lintbebouwing langs de Hoofdstraat in stand moet wor den gehouden. Molenpolder. Het is de bedoe ling dat voor TOP een nieuw terrein komt op een deel van het oude sportpark. De rest van de sportvelden wordt op ter mijn bebouwd. Zolang die nieuwe velden er nog niet zijn en de voetballers al wel op hun nieuwe complex zit ten, willen de korfballers de on gebruikte voetbalterreinen be spelen. Volgens wethouder Olt- hof moet over enkele maanden het plan gereed zijn over hoe het Mennewegcomplex precies wordt ingericht. „Als het alle maal kan, staan wij positief te genover deze tussenoplossing voor TOP." KATWIJK AMBACHTSWEG 11-13 TEL: 01718 -28ISI WARMOND FRANK BUURMAN De krachtige zuidenwind blies het skütsje Zeldenrust van Evert Ian Hoen uit Wartena, een dorpje nabij Leeuwarden, aan vankelijk naar de eerste plaats in de 21e editie van de Strontra ce. De Zeldenrust, maandag middag uit Workum vertrokken, kwam gisteren als eerste aan op het Warmondse keerpunt, in park Groot Leerust na om streeks 20 uur zeilen. Op een uur afstand volgde Rob de Gooijer uit Huizen met zijn skütsje Lutgerdina Smelte- kop, met in- zijn kielzog Age Veldboom uit Eernewoude met zijn skütsje Eureka. Op de te rugreis werden de koplopers echter door pech achtervolgd. De Zeldenrust verspeelde zijn voorsprong na een botsing met een brug bij Bennebroek en uit eindelijk liepen de eerste vier skütjes bij de sluis in Enkhuizen stevige vertraging op. Na dat in termezzo wist Pyt Kamstra met zijn skütsje Lege Walden Wor kum als eerste te bereiken. De Zeldenrust werd tweede in de lichte klasse. Tjalk Ronduit verrassend waren de prestaties van Peter Glas uit Sta voren, met zijn grote tjalk Voor waarts, in de zware klasse. In Warmond was hij al vierde, nog voor de Lege Walden. Op de te rugreis koos Glas voor de route via Lelystad en kwam daardoor zelfs nog voor de vertraagde skütsjes aan. Maar dat was ver der niet van belang, omdat de tjalken in hun eigen, zware klas sement varen. Het voordeel voor Glas was dat er door de gunstige wind nauwelijks 'ge jaagd' hoefde te worden (het schip langs de kant voorttrek ken). lagen is voor een zwaar schip bijzonder nadelig. „Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de wind zuidwestelijk zou staan, dus eigenlijk pal te gen. Toen het echter zuiden wind werd konden we bijzonder snel opschieten", aldus skütsje- schipper Evert Jan Hoen giste ren. Hoen. die in Warmond nog op kop lag, en zijn vierkoppige bemanning namen het uurtje verplichte rust in Warmond, in de tent die in park Groot Leerust was opgezet, na de doorwaakte zeilnacht op het IJs- selmeer. De deelnemers kozen massaal voor de route via Am sterdam op de heenweg, gun stig vanwege de wind, om ver volgens- via Haarlem met de wind in de rug naar het IJssel- meer terug te keren. Hoen nam gisteren de Keermeestertrofee in ontvangst van A. Tromp en kreeg van burgemeester G. van der Wel de gebruikelijke fles Kaagwater aangeboden. Het Warmondse college van burge meester en wethouders hield de wekelijkse vergadering dit keer in het theehuis in park Groot Leerust, zodat de burgemeester ROZA VAN DER VEER Een geeltje betalen voor het ophalen van grof vuil. Dat wordt volgend jaar mogelijk ingevoerd in Sassenheim. Wethouder A. Wagemakers-Van Oursouw zegde gisteravond tijdens de alge mene beschouwingen een onderzoek toe naar de invoering van een 'afvalgeeltje'. Het betalen voor het ophalen van grof vuil is een idee van de plaatselijke PvdA. Volgens de sociaal-democraten draait hier door de aanbieder van het vuil regelrecht op voor de kosten van de afvalverwerking. Bovendien levert het 'afvalgeeltje' de ge meente geld op. In 1993 werd immers 4.300 keer grof vuil opge haald. Ervan uitgaande dat dat aantal met een derde daalt zodra moet worden betaald voor het ophalen van afval, rekent de PvdA op een opbrengst van minstens 70.000 gulden. De sociaal-de mocraten kregen gisteravond steun van D66. Kritische kantteke ningen kwamen gisteravond van burgemeester Bos. Hij zette vooral vraagtekens bij de geraamde opbrengst. „Er zijn straks al tijd mensen die weten waar hun afval kwijt moeten. Want die 25 gulden betalen ze niet." De deelnemers aan de Warmondse Warmond snel overbruggen. de bemanningen steeds kon verwelkomen. Per traditie werden door de opvarenden enktele zakken koe mest uitgeladen. De Strontrace dankt zijn naam aan de Friese mest, die vroeger door de zei lende vrachtschepen voor de bollenvelden werd aangevoerd. Hoen, eerder actief als be manningslid tijdens enkele voorgaande Strontraces, hoorde pas kort van tevoren dat hij de plaats van Jelle Talsma moest innemen. Talsma had het te Strontrace konden door de gunstige wind de afstand tussen Workum en FOTO HOLVAST/MARK LAMERS druk met de voorbereiding van andere zeilraces. Het debuut als schipper bleek in iedere geval op de heenreis een groot suc ces. De Zeldenrust is overigens een snel schip, dat bijvoorbeeld ook bij het bekende 'skütjessi- len' wordt ingezet. „Voor deze race hebben we het schip met lood zeven ton zwaarder ge maakt, zodat we meer beman ningsleden mochten meene men. Dat is belangrijk als er ge jaagd moet worden, maar aan gezien dat vrijwel niet nodig was hadden we dat achteraf niet eens hoeven te doen", vertelt Hoen. Vanwege de stevige wind hoefde de Zeldenrust maar be perkt zeil op te zetten. „Stan daard voeren we 160 vierkante meter zeil, maar we hebben op weg naar Warmond nog be hoorlijk gereefd", aldus Hoen. De felbegeerde zilveren brei- lepel, de hoofdprijs in de Strontrace, wordt vrijdagavond in Workum aan Pyt Kamstra en Peter Glas uitgereikt. GELD LENEN? WAAR ANDERS DAN BIJ DEGKB LEIDEN! Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk piet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet llmletbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per Jaar f 10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% 125.000,- 65 maanden f500,- 10,4% f 40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per Jaar f10.000,- 48 maanden f 253,49 10,4% f 20.000,- 48 maanden f506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9 00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071-167777-fax 071-167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15