New Age-groepen verbroederen Kerk Samenleving Verstoorde werkverhoudingen bij Missieraad leiden tot ontslagen Vaticaan knoopt banden aan met PLO WOENSDAG 26 OKTOBER 1994 PEN! REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -356443 KORTWEG Hervorniingsdienst De herdenking van de refor matie staat centraal tijdens de I lervormingsdienst die de stichting 'In de Rechte Straat' morgen (27 oktober) belegt in de Oude Kerk aan de Bou levard in Katwijk. Sprekers zijn de hervormde predikan ten dominee I. Blom uit Kat wijk en dominee P.J. van der Kraan uit Bleskensgraaf. De dienst begint om 20.00 uur en het thema van beide spre kers is respectievelijk 'Luther over de verkiezing' en 'Het wachtwoord der Hervor mers'. Bevestigd Dominee J.M. Aarnoudse wordt vanavond bevestigd als predikant van de Christe lijke Gereformeerde Kerk van Hillegom. Dat gebeurt in 'De Hoeksteen' aan het Karei Doormanplein 2 door domi nee E.H. Slofstra. In dezelfde- dienst, die begint om 19.30 uur, doet Aamoudse zijn in trede. Dominee Aarnoudse was vanaf 198-1 verbonden aan de Christelijke Gerefor meerde Kerk van Sassen- heim, maar werd in 1988 'af gestaan' aan het industrie pastoraat in het Botlekge- bied. Concert Het orkest 'The (broken) Consort' geeft komende vrij dag (28 oktober) op uitnodi ging van de commissie 'Open Kerk' een concert in de Dorpskerk van Voorscho ten. Op het programma staan werken van onder an deren Henry Purcell, Georg Philip Telemann, Antionio Vivaldi en Joseph Haydn. Aan het concert wordt mee gewerkt door drie 12-jarige solisten: Ephraim Feves en Mirjam Wijzenbeek (viool) en Anne-Meike Burgel (vio loncello). De continuo-partij- en worden door Nico Schou wenburg op het clavecimbel en het koororgel van de Dorpskerk gespeeld. 'The (broken) Consort' staat on der leiding van Jane Eston. I let concert, de eerste in een serie van drie, begint om 20.15 uur. Toegangskaarten kosten tien gulden, kinderen en CJP-houders betalen vijf gulden. Een abonnement op de hele serie kost 25 gulden (kinderen en CJf'-ers betalen dan 12,50 gulden.) Melvin Banks De internationale evangelist Melvin Banks, vooral bekend door zijn genezingsbedie ning, is op woensdag 9 no vember gastspreker tijdens een evangelisatiedienst in de Bethlehemskerk aan de Lam mermarkt 57 (bij molen De Valk). De dienst begint om 19.30 uur en de toegang tot de kerk van de stichting Jo- han Maasbach Wereldzen ding is gratis. Women's Aglow Lenie Scheffer uit Ommen is op woensdag 2 november gastspreekster bij Women's Aglow in Alphen aan den Rijn. De vrouwengroep komt samen in het gebouw van het Leger des Heils aan de Zon neweg 3. De zaal is open vanaf 19.30 uur, het pro gramma begint om 20.00 Bevestigd Drs. J.J. van der Wilden wordt op zondag 6 november bevestigd als predikant van de Samen op Weg-wijkge- meente van Kerk en Zanen in Alphen aan den Rijn. Tijdens dezelfde dienst, die begint om 14.30 uur, zal mevrouw J. van der Wilden-van der Kooi worden bevestigd als pasto raal werker. Grote landdag moet leiden tot samenwerking tussen spirituele groeperingen Het is even wen nen: Jacques Uij- en, voorzitter van de TM-beweging (transcendente meditatie) in Nederland, in het herfst zonnetje samen met het landelijk bekende medium Zohra Bertrand, en met So- nia Bos, mystica en schrijf ster. En zien we daar ook niet de priester Karei Dou- ven, bekend om zijn holis tische gedachten en zijn boek 'Christendom op weg naar de 21e eeuw?' LAAG SOEREN ARVID VAN DER WOLF Inderdaad, ze zitten bijeen, op het landgoed Soeria in Laag Soeren, aandachtig luisterend naar eikaars ontboezemingen, zich vrolijk makend om eikaars termen. De holistische bewe ging, New Age verbroedert. En dat is nieuw. Wie voorheen naar het door uitbundig groen om ringde Soeria in Laag Soeren kwam, kon er alleen horen over de zegeningen van Transcen dente Meditatie en wie naar Bilthoven ging kon de goddelij ke boodschap ontvangen via de Psychosofia van Zohra Ber trand. Hoewel hun wegen naar hetzelfde heilige doel leidden, deden ze niets samen. En zo verging of vergaat het vrijwel al le andere groeperingen, die met spirituele zaken bezig zijn. De Nieuwe Tijdsbeweging, die gelooft in de komst van een tijdperk vol spirituele waarden, is zwaar versnipperd, en wordt daardoor lang niet altijd serieus genomen, geeft Jacques Uijen tbe. „Als wij zeggen: er is te veel stress in maatschappij en be drijven - en dat hoeft helemaal niet, want er is meditatie of een innerlijke weg van bevrijding - dan wordt dat lang niet altijd serieus genomen. Samen staan westerker." Feitelijk is het zijn beweging geweest die de andere spirituele broeders en zusters achter hun verschansingen heeft wegge lokt. Maar daar klopt Uijen zich niet voor op de borst. „Dat ging eigenlijk heel spontaan. Toen we dit jaar met de Natuurwet- 'New Agers' Zohra Bertrand, Jacques Uijen, Sonia Bos en Karei Douven (v.l.n.r.) bijeen op het landgoed Soeria. partij aan de landelijke verkie zingen meededen, ontmoetten we een heleboel mensen die hetzelfde dachten als wij. Alle maal willen we innerlijke groei van mensen en verdieping. En toen zeiden we: laten we dat herkenbaar maken naar buiten. Daarom is er een platform op gericht." De mystica Sonia Bos knikt met hartelijke instemming: „Allemaal zijn we bezig met transformatie, met de komst van een nieuwe tijd. Oude pa tronen worden nu afgebroken, dat zie je aan de conflicten in de wereld en de verwarring van mensen. Er komen straks nieu we vormen van samenleven en samen delen voor in de plaats. Niet de macht en het denken zullen in het nieuwe tijdperk heersen, maar het bewustzijn." Nieuwe eensgezindheid Zohra Bertrand deelt volop in de opmerkelijk nieuwe eensge zindheid: „Wij wijzen op de goddelijke aanwezigheid in ie der mens. Nu is de mens nog verstrikt in zijn zintuigen en is hij heel sterk bezig met de ma terie. Wij sporen hem aan op zoek te gaan naar diepere waar heden in zichzelf, bij zichzelf. De verschillende spirituele groeperingen zeggen in wezen hetzelfde, allemaal op hun ei gen manier. Maar je kunt dat pas goed zichtbaar maken als je het samen doet. Dan kun je ook laten zien dat het geen paranor male poespas is waar wij het overhebben." Of al die spirituele bewegin gen eigenlijk kunnen samen werken? Tot voor kort leek het erop dat ieder alleen zijn eigen winkeltje bestierde en geen boodschap had aan de ander. Uijen: „Dat is voorbij. Ik merk dat er nu een feest van herken ning aan de gang is. Je kunt het wat mij betreft vergelijken met bloemzaadjes onder de grond. Onder de grond leken ze alleen, maar boven de grond vormen ze samen een boeket. Aan dat boeket kunnen steeds meer kleuren worden toegevoegd, want we nodigen alle spirituele groeperingen uit zich bij het platform aan te sluiten, met be houd van eigen identiteit." Op zaterdag 29 oktober moet tijdens een grote landdag in Laag Soeren blijken hoeveel groeperingen zich daadwerke lijk willen aansluiten bij het Platform Spiritueel Centrum Nederland. In aanloop naar de dag is een manifest gepubli ceerd, waarin onder meer staat dat verwerkelijking van een ho ger plan in de schepping slechts 'vanuit de harten van de men sen gerealiseerd kan worden'. „Dit zal leiden tot een harmoni sche wereldsamenleving, vol liefde en zorg voor elkaar en voor moeder aarde". Het platform wil dat in de praktijk onder meer verwezen lijken door onderlinge uitwisse ling van ideeën, hel stimuleren van initiatieven die leiden tot bewustzijnsverandering, het ontwikkelen en aanbieden van onderwijsprogramma's en het organiseren van symposia over onderwijs en gezondheidszorg en management. „Als je praat over gezondheidszorg kun je denken aan holistische gene zing en bij onderwijs aan meer op het leven in plaats van op concurrentie gerichte program ma's", zegt Sonia Bos. „Ook het management verdient onze aandacht. Economische aspec ten worden in onze maatschap pij steeds belangrijker ten koste van menselijke aspecten." Jacques Uijen: „Je hoopt dat ook op lokaal niveau platforms ontstaan die met lokale initia tieven aan de gang gaan." Sonia Bos: „Flet is met deze beweging net als met een steen die je in een vijver gooit. De kringen eromheen worden steeds gro ter. Op het laatst zelfs gigan tisch groot." BEROEPINGSWERK DEN BOSCH ANP Het algemeen bestuur van de Nederlandse Missieraad heeft ingestemd met het voornemen van het dagelijks bestuur om drie van de vier stafleden we gens 'ernstig verstoorde werk verhoudingen' te ontslaan. Dat maakte waarnemend voorzitter F. Thuis gisteren bekend. Thuis bevestigde dat drie staf leden van de Missieraad de keu ze kregen om met een afvloei ingsregeling te vertrekken of ontslagen te worden. Het gaat om adjunct-secretaris E. Keule- mans en de secretarissen voor Azië en Afrika, L. Schoorlemmer en W. Eggen. Het vierde staflid, secretaris J. Bergmans, mag blij ven, maar is nog met het be stuur in gesprek over een ande re, niet-leidinggevende functie. Thuis, provinciaal overste van de geschoeide karmelieten in Nederland, wilde niet ingaan op de aard van de gerezen proble men binnen de Missieraad. Geen van de betrokken mede werkers was gisteren bereid commentaar te geven op het besluit van het algemeen be stuur. De Nederlandse Missieraad is in 1967 opgericht als officieel samenwerkingsverband van 25 rooms-katholieke missionaire organisaties in Nederland. Een aantal lidorganisaties stuurde het dagelijks bestuur onlangs een brief. Daarin drongen zij aan op spoedoverleg en voorlo pige opschorting van het voor genomen besluit. Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur zijn de zorgen van de verontruste lidor ganisaties maandag echter weg genomen, aldus Thuis. „De be wuste brief was ingegeven door zorg. Een dergelijke maatregel is natuurlijk ook niet niks. Maar in de bestuursvergadering is de zaak uitgepraat. Het algemeen bestuur heeft gevoeld dat het dagelijks bestuur zorgvuldig te werk is gegaan." NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Huizen: C B. Stam te Kamperveen; te Vollenhove: J W. Kirpestein te Gouda; te Hierden H F Klok te Nunspeet; te Elim en te Nieuwpoort: W J. Mout, kandi daat te Zeist; te St. Maartensdijk: A. den Hartog te Leerbroek; te Ot- terlo: C. Gielen, kandidaat te Oude Pekela. Aangenomen: naar OUDE en NIEU WE WETERING: S. Dierx, kandi daat te Leiden; naar Nieuwerkerk aan den IJssel: M.B: van den Akker te Veen. Bedankt: voor Genemuiden M Aangeenbrug te Barneveld; voor Hilversum: dr. B. van 't Veld te Nij- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Drachten: P. ter Veen, algemeen secretaris broederge meente Zeist, die dit beroep heeft aangenomen; te Oud Beijerland: drs. P. van Die te De Lier GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Pijnacker-Nootdorp: B. van Zuijlekom, kandidaat te Kampen, te 's-Gravenhage-Cen- trum-Scheveningen: A.J. van Zuijle kom te Goes. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen, tweetal te Rotterdam- KralingemG Bouw te Urk (Eben Haëzerkerk) en L. van der Meij te ALPHEN AAN DEN RIJN; te Zierik- zee t.b.v. de evangelieverkondiging onder Israel: C.J. van den Boogert te Apeldoorn-Oost. Aangenomen naar Ouderkerk aan den Amstel. C J Droger, kand. te Sliedrecht die bedankte voor Aar- landerveen, voor Siegerswoude-De Wilp, Spijkenisse en voor Westzaan GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor Goudswaard: C.A van Dieren te Stolwijk; voor Me- liskerke: P. Mulder te Capelleaan den IJssel/Middelwatering. VATICAANSTAD RTR/AFP/DPA Stoel zal openen. De pauselijke nuntius in de Tu nesische hoofdstad Tunis, waar de PLO is geves tigd, wordt verantwoordelijk voor de contacten met de Palestijnse organisatie. „Er is besloten de al lang bestaande vruchtbare werkrelatie een per manent en officieel karakter te geven", aldus de verklaring. Freek de Jonge bij studentenpastoraat Het Vaticaan heeft gisteren officiële betrekkingen aangeknoopt met de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO). Vorig jaar ging het al diplomatieke betrekkingen aan met Israël. In een verklaring maakte het Vaticaan bekend dat de PLO een vertegenwoordiging bij de Heilige Cabaretier Freek de Jonge is één van de sprekers op het congres 'Bruggen Slaan' dat op vrijdag 11 november wordt georgani seerd door het Studentenpasto raat Delft. Onder voorzitter schap van emeritus-hoogleraar Joop Doorman houdt De Jonge samen met hoogleraar Roger Penrose, fysicus Paul Davies en hoogleraar Frits Staal een inlei ding over het thema 'De oor sprong van kennis: wetenschap of mystiek?'. Het congres duurt van 8.30 tot 18.00 uur en wordt gehouden in de aula van de TU Delft. Meer informatie is ver krijgbaar via nummer 015- 143379 van het studentenpasto raat. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON IN/ Oir TR^iNlSTEL ZiT DE /-AAcHirOisr, ew in) ovr treinJS-TEL zi-rrEro DE P/ASS/A OiE R-5 - - LEIDSCH DAG BI AD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE: B M. Essenberg, G.P Arnold (adj), J Kiel (ad|), HOOFDREDACTIE Jan-Geert Maioor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D Paauw. tel. dag 9.30- 11 30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR. Rooseveltstraat 82.2321 BM Leiden Telefoon071-356356 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam benchten 071-323508 Redacbe071-321921 ADVERTENTIES ma-vrij van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma -vnj van 8.30-17 00 uur Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) peracc.giro autom bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 84.55 per jaar 329.30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18 00-19 30 uur, zat 10 00-12 00 uur Tel. 071-143241 HET WEER Levenslustige storingen Er verandert deze week niet veel in het grootse ha I ige strom i ngspa- troon. De atmosfeer heeft duidelijk z'n evenwicht gevonden. Dat komt tot uiting m het gedrag van een grote centrale depressie juist ten noorden van Schotland, die tot in het weekeinde op deze plek vastge nageld lijkt. Het lagedrukgebied - ook wel moederdepressie genoemd - bestrijkt een groot gebied van de Atlantische Oceaan en Europa. Rondom de kern draaien voortdu rend jongere, soms actieve storin gen tegen de wijzers van de klok in. In deze carroussel trok gistermid dag een trog over ons land. Op de weerkaart is zo'n storing vaak mak kelijk herkenbaar aan de vorm van de luchtdruklijnen. Je ziet dan een V-vormige uitzakking in de isoba ren, meestal aan de zuidzijde van de depressiekern. In tegenstelling tot een frontale storing - met warm- tefront en koufront - ontstaat een trog in een homogene, koude luchtmassa. In de bovenlucht trekt een bel extra koude lucht mee, waardoor de onstabiliteit wordt ver groot. Een oplevende buiigheid is het gevolg. Dinsdagmiddag rond half vijf trok nauv een scherpe buienlijn over de kuiorhoi strook..Er was turbulente rolwolkjlijk is zien, die spookachtig werd belicfLiien door de laagstaande zon. Later oLer m de avond volgden meer buien; hiP en daar werd onweer gehoord. Der volgende trogpassage staat voor vrijdag op het programma; het w# is dan vergelijkbaar met dat van I gisteren. Tot die tijd zijn er hele aardige momenten met een vrien t delijk najaarszonnetje, bij voorke landinwaarts. De kuststrook staat echter blootg steld aan de grillen van de relatie warme Noordzee, die in het najac nu eenmaal gauw geneigd is een paar buien op te boeren. Het kwiif ligt op een vrij normaal niveau v circa 12 graden. Het onstandvast ge weer krijgt in het weekeinde nieuwe impulsen. De oude depre sie verdwijnt van het toneel, maa een krachtige straalstroom boven de oceaan leidt een serie levens lustige storingen naar West-Euro pa. Een volgende periode met re gen en een stevige zuidwestenwu ligt voor de hand Uit die hoek is geen vroege kou te verwachten, h kwik kruipt eerder nog wat om Jcapte Bos jarde 'Het ire laa ren i is- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Overwegend veel bewol king en van tijd tot tijd re gen of buien. Langs de westkust tussen Trond- heim en Narvik meest droog en opklaringen. Middagtemperatuur tus sen 5 en 10 graden, in het uiterste noorden kouder. Zweden: Overwegend veel bewol king en nu en dan regen of buien. In het noorden van daag op de meeste plaat sen droog en af en toe wat zon. Middagtemperatuur van enkele graden boven het vriespunt in het noor den tot ongeveer 8 graden in het zuiden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en vooral morgen buien. Mid dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales,en Ierland: Half tot zwaar bewolkt en vooral langs de west- en zuidkust buien. Maxima rond 10 graden België en Luxemburg: Vandaag af en toe zon en een enkele bui. Morgen overwegend bewolkt en pe rioden met regen Middagtemperatuur omstreeks 11 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag af en toe zon en een enkele bui. Morgen droog en enkele zonnige perioden. In het noordwesten toene mende bewolking, gevolgd door regen Middagtemperatuur ongeveer 13 gra- Portugal: Vandaag flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Morgen meer bewol king en later kans op een fikse bui. In de Algarve waarschijnlijk nog droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur tussen 20 en 23 graden. Spanje: Droog en perioden met zon. Morgen in het noordwesten toenemende bewol king. gevolgd door regen. Middagtempe ratuur in het noorden tussen 16 en 20. in het zuiden tussen 20 en 25 graden. Canarische Eilanden: Vandaag droog en perioden met zon. Morgen meer bewolking en enkele ver spreide regen- of onweerbuien Middag temperatuur circa 26 graden Marokko: Westkust: Perioden met zon en droog. In de loop van morgen wat meer bewolking en in de avond kans op een bui. Middag temperatuur rond 25 graden. Tunesië: Flinke perioden met zon, ook een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 26 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag in de Alpen nog enkele buien. Elders droog en vooral langs de Middel- landse-zeekust perioden met zon. De Mistral steekt op Morgen perioden met zon en droog. In het westen later meer bewolking en in de avond mogelijk re gen. De Mistral gaat weer liggen. Mid dagtemperatuur tussen 15 en 19 gra den. op het Centraal Massief enkele gra den lager. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maximum temperatuur rond 23 graden. Italië: Perioden met zon en vandaag een kleine kans op een bui. Middagtemperatuur in het noorden tussen 11 en 15 graden, in het midden maxima rond 20, in het zui den plaatselijk 24 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag op de eilanden in het uiterste oosten (langs de Turkse westkust) nog kans op een bui, verder droog en vrij zonnig. Morgen later op de dag in het westen meer bewolking en toenemende kans op een bui. Middagtemperatuur uiteenlopend van 20 tot 25 graden. Duitsland: Vandaag af en toe zon en vooral in het westen en zuiden enkele buien. Morgen geregeld zon en op de meeste plaatsen droog, maar in de noordelijke helft van het land perioden met regen. Middag temperatuur van 9 graden in het noor den tot ongeveer 12 in het zuiden Zwitserland: Vandaag enige tijd regen, later van het westen uit enkele opklaringen. Morgen perioden met zon en droog. Middagtem peratuur in de dalen ongeveer 11 gra- Oostenrijk: Vandaag tamelijk veel bewolking en eni ge tijd regen. Morgen vrijwel overal droog en geregeld zon. Middagtempera tuur in de dalen ongeveer 12 graden. weersvooruitzicht Gemiddeld over Nederland KNM WO DO VR Z o% 20 10 20 2 Neerslagkans 7U 80 bO 4 Minimumtemp. b b Middagtemp. 12 li 11 1 Wind zw4 zw4 w4 ZW WEERRAPPORTEN DONDERDAG 27 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.25 Zon onder 17. Maan op 23.35 Maan onder 13.45 Waterstanden Katwijk Hoog water 07 28 19 42 Laag water 03.36 15.57 Weerrapporten 25 oktober 19 ui Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Aberdeen Athene Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurl Kopenhagen Las Palmas Lissabon Luxemburg Madrid wind temp neersl w 12 13 9 30 halfbew. zzo3 14 6 0.0 regenbui weerlicht w3 rw8 12 3 0.3 13 16 8 0.4 8 7 '0.2 14 7 00 20 15 01 12 7 0.0 12 6 0.0 25 19 0,0 20 17 19.0 15 00 *3 13 10 11.0 iw 6/ 21 9 0.0 »nw7/ 24 17 0.0 arbew. windst 16 6 0 1 21 10 0.0 20 12 0.0 12 7 0.0 9 8 9.0 Buenos Aires halfbewV Los Angeles hchtbew New Orleans halfbew New York halfbew. 19 13 0.0 27 15 0.0 18 12 0.0 32 22 0.0 18 12 '0.1 11 4 0.0 26 12 0.1

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14