'Oer-hervormden' willen geen fusie maar federatie k Polarisatie voor katholieke jongeren geen thema meer Kerk Samenleving 'Interreligieuze school antwoord op schaalvergroting' Randstoringen ?est "<A nj MAANDAG 24 OKTOBER 1994 redactie dick van der plas. 071 -356443 BUITENLAND KORT Confessionelen vre zen in nieuwe kerk te worden ondergesneeuwd Harddrugs De Bond van protestantse kerken in Zwitserland heeft zich uitgesproken voor lega lisering van hard drugs. Het straffen van verslaafden heeft alleen maar negatieve gevol gen, aldus een rapport van de Bond. De kerkelijke werk groep drugs pleit voor een derde weg tussen verbieden en vrijgeven van hard drugs. Het drama in Zürich, het he- romecentrum van Zwitser land. laat zien dat de 30.000 verslaafden in het land niet gebaat zijn bij eenzijdige op lossingen. De staat moet vol gens het rapport de drugs verstrekken. Alleen op deze manier raakt de drugsmaffia zonder inkomsten en kan er een eind komen aan de cri minaliteit. Het rapport staat positief tegenover een pro ject waarbij de overheid in bepaalde gevallen heroïne verstrekt. Verder wordt ge pleit voor betere opvang van verslaafden en voor hardere straffen tegen dealers en de leiders van drugsbendes. Verslaafden die zich aan klei ne criminaliteit schuldig ma ken. moeten minder hard worden gestraft, terwijl dege nen die verslaafden uitbui ten, de zwaarst mogelijke straffen moeten krijgen. Kerkasiel De Zwitserse regering houdt vast aan haar voornemen uitgeproceerde Albanese vluchtelingen die afkomstig zijn uit de Servische provin cie Kosovo, uit het land te zetten. Er is geen sprake van dat de Serviërs de Albanezen in Kosovo systematisch ver volgen. Dit zei minister Ar nold Koller van justitie in Bern tegen vertegenwoordi gers van de kerken en de joodse gemeenschap in Zwit serland. Hij keerde zich op nieuw tegen kerkasiel. In een rechtsstaat is daar geen plaats voor. zo zei hij. De Bond van Protestantse Ker ken, de rk-bisschoppencon- ferentie, de Oud-Katholieke Kerk en de Federatie van Joodse Gemeenten zien kerkasiel voor afgewezen asielzoekers als een gerecht vaardigde noodmaatregel. Sinds ruim een jaar hebben ruim honderd Kosovo-Alba- nezen die dreigen te worden uitgewezen, kerkasiel gekre gen bij 25 protestantse ge meenten en rk-parochies. Albanezen Amnesty International heeft Duitsland gevraagd geen Al banezen uit Kosovo meer uit te wijzen. De onderdrukking van "de Albanezen door de Serviërs in Kosovo is volgens de mensenrechtenorganisa tie verscherpt. Vorige week werden ruim honderd Zwit serse geestelijken, onder wie bisschop Hansjörg Vogel van Basel, veroordeeld wegens het verlenen van kerkasiel. Zij hadden' zich schuldig ge maakt aan 'medewerking bij het illegale verblijf van afge wezen Kosovo-Albanezen. Vogel, die voor zijn bis schopsbenoeming als pas toor kerkasiel had verleend, kreeg met een boete van 400 frank (ongeveer 530 gulden) de hoogste straf. Drewermann De rooms-katholieke theo loog Eugen Drewermann mag in het bisdomblad van het diocees Bamberg geen advertentie plaatsen. Dre wermann had in het Hein- richsblatt reclame willen ma ken voor een lezing die hij op Hervormingsdag (30 okto ber) in Nümberg over Maar ten Luther en de Hervorming houdt. Het bisdomblad liet weten dat de Rooms-Katho lieke Kerk 'principieel' tegen bijeenkomsten met de 'zeer omstreden' Drewermann is. Delegatie WVK schrikt van racisme in VS geneve.epd De synode van de Neder landse Hervormde Kerk moet uitspreken dat het besluit tot heïeniging met de Gereformeerde Kerken uit 1986 niet als een besluit tot fusie geldt. zwolle anp Dit heeft de Confessionele Ver eniging per brief aan de synode gevraagd aan de vooravond van de gecombineerde vergadering van de hervormde, gerefor meerde en lutherse synodes, eind deze week in Lunteren. De confessionelen verwijzen naar hun najaarsvergadering op 15 oktober waar de aanwezigen unaniem akkoord gingen met het pleidooi voor een federatie in plaats van een fusie. Volgens de Confessionele Vereniging kan er pas een besluit tot fusie worden genomen als de kerkor de met de bijbehorende ordi nanties definitief is vastgesteld. Momenteel beraden de classes (regionale kerkvergaderingen) zich pas in eerste lezing over de ontwerp-kerkorde. Volgens voorzitter ds. J. ter Steege van de Confessionele Vereniging („wij zijn oer- en oer-hervormd") liggen veel trouwe hervormden wakker van de fusie. De hervormden moe ten de mogelijkheid krijgen om te wennen - vooral aan de gere formeerden. Zij zijn bang door hen te worden onderge sneeuwd. Voor een fusie is het naar zijn mening nodig dat her vormden en gereformeerden eerst dichter tot elkaar komen. Kortgeleden wees de her vormde synodebestuurder ds. Y. de Groot erop dat het niet gaat om fusie of federatie, maar om hereniging of niet. Een internationale kerkelijke delegatie is tijdens een veertien daags bezoek aan de Verenigde Staten geschrokken van de 'ern stige vormen van racisme' in vele geledingen van de Ameri kaanse samenleving. De delegatie van de Wereld raad van Kerken en de Nationa le Raad van Kerken roept de Verenigde Naties op de situatie van de mensenrechten in de Verenigde Staten te onderzoe ken. Tevens vraagt zij de Ameri kaanse regering een onderzoek naar racisme in eigen land te beginnen. De tien delegatieleden heb ben zich twee weken lang in ze ven Amerikaanse steden op de hoogte gesteld van het lot van talrijke etnische groepen. Al snel bleek hen dat gekleurde Amerikanen op het gebied van huisvesting, arbeid, gezond heidszorg en opleiding worden gediscrimineerd. 'Arme kant' boos op NCRV amsterdam anp De 'oer-hervormden' in de Hervormde Kerk liggen wakker van een fusie. FOTO WIM DIJKMAN De kerkelijke werkgroep De ar me kant van Nederland is boos op de NCRV. Veel uitkeringsge rechtigden voelen zich gekwetst door het programma Arm en rijk. Bij de NCRV is arm en rijk 'arm tegenover arm' geworden, zo schrijft de werkgroep aan het NCRV-bestuur. In het programma, over keu zen in de sociale zekerheid, mo gen twee vertegenwoordigers van groepen mensen met een minimuminkomen hun nood uiteenzetten. Het publiek in de studio houdt een collecte en kiest via een druk op de knop wie in de bezuinigingen moet worden ontzien. De gekozene krijgt dan de opbrengst mee naar huis. den bosch anp De polarisatie in de Rooms-Katholieke Kerk is de jongerenbeweging voorbij gegaan. Katholieke jongeren houden zich niet meer bezig met hete hangijzers als het gezag van de paus en de plaats van de vrouw in de eucharistieviering. Daarom is de Werkgroep Katholieke Jongeren (WKJ) niet zo goed in een hokje te duwen. Dit zei WKJ-voorzitter H.. Seidel afgelopen za terdag in Den Bosch op de 17e katholieke jonge rendag die door een record-aantal van ruim 1700 jongeren werd bezocht. Hij reageerde op een uit spraak van de cabaretier Herman Finkers, die de bekendste gast in het overdekte stadion was. Fin kers, zelf katholiek, vroeg zich af waar hij de WKJ moest plaatsen. „Is dat een rechtse club of meer richting Acht Mei Beweging?" Seidel verwees naar de commissie dialoog die afgelopen week de bisschoppen adviseerde met alle geledingen in de Kerk in gesprek te gaan. „Zo'n situatie doet zich al voor binnen het katho lieke jongerenwerk. Hier beleven katholieke jon geren uit alle hoeken van de kerk hun katholiek zijn al gezamenlijk." Bisschop Van Luyn van Rotterdam werd tijdens een vragenuurtje aan de tand gevoeld over het advies van de commissie dialoog. Of Van Luyn vond dat de bisschoppen zich voortaan de Acht Mei-manifestatie moeten bezoeken. Diplomatiek, maar niet onduidelijk, antwoordde hij dat 'de bis schoppen daar moeten zijn waar de katholieken zijn. Ik sta van harte achter de aanbevelingen van de commissie'. Voor een geïmproviseerd altaar in kleedkamer zeven knielden de hele dag door vrouwelijke reli gieuzen, een enkele monnik of een gewone jon gere biddend neer. Vijf biechtvaders losten elkaar af in kleedkamer acht. Zo'n vijftien jongeren maakten van die gelegenheid gebruik. Ondertus sen verliep in de hoofdzaal de verkoop van aller hande religieuze artikelen goed. „Religieuze arti kelen worden de laatste tijd populairder bij jon geren", constateert A. Ruiter, eigenaar van de ka tholieke Willibrord-boekhandel in Den Haag. „Jongeren hebben behoefte aan symbolen." Bisschoppen: vrouwelijke priesters vorm van cultureel inperialisme vaticaanstad/wenen cic-rtr-kathpress Twee bisschoppen hebben op de synode in Rome het stre ven naar vrouwelijke priesters een vorm van cultureel impe rialisme genoemd. De bis schoppen (een Filipijn en een Rus) reageerden op een pers conferentie op vragen van vrouwelijke religieuzen over de toelating van vrouwen tot het priesterambt. „Hoe komt het dat in som mige landen een kleine groep zoveel .hierover spreekt?", vroeg aartsbisschop Orlando Quevedo van Nueva Segovia zich af. „In de ontwikkelings landen vragen wij ons af: is hier sprake van cultureel im perialisme van het Westen? Is dit een thema dat naar de Derde Wereld moet worden geëxporteerd?" Aartsbisschop Tadeusz Kondrusewicz van Moskou was het hier 'volkomen mee eens. Geen enkele Oost- europese bisschop heeft dit thema op de synode aan de orde gesteld'. Zuster Michelle Olley en zuster Donna Quinn hadden de vragen gesteld. Hun colle ga Jeannine Gramick wees na de persconferentie op een on derzoek onder vrouwelijke re ligieuzen over de hele wereld, inclusief de ontwikkelingslan den. Daaruit blijkt dat de meerderheid zelf priester wil worden of van mening is dat dit mogelijk moet zijn. amsterdam anp Een interreligieuze school is volgens prof.dr. Trees Andree het antwoord op de schaalvergroting in het onderwijs. Op zo'n school kunnen kinderen niet alleen hun eigen identiteit ontwikkelen, maar ook respect opdoen voor de religieuze eigenheid van anderen. Een goed voor beeld is volgens haar de basisschool Juli ana van Stolberg in Ede, de enige inter religieuze school in Nederland. In de Nederlandse samenleving dreigt de school steeds meer ontzield te wor den, zei de Utrechtse hoogleraar, direc teur aan het Centrum voor interreligieus leren dat vorig jaar door de theologische faculteit werd opgericht. Zij sprak zater dag in Amsterdam op een ontmoetings dag die was georganiseerd door drie in terreligieuze organisaties. Er wordt al gesproken over basisscho len met minimaal 2000 leerlingen: on derwijsfabrieken worden dat, aldus An dree. Fundamenteel voor het onderwijs is volgens haar de vraag van welk mens beeld wordt uitgegaan. „Welke geest ademen onze scholen? Hoe kan onze Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON multiculturele samenleving een recht vaardige samenleving worden?" Scholen met een religieuze grondslag moeten tegen deze heilloze ontwikkelin gen in het onderwijs protesteren, vindt Andree. Maar de eensgezindheid in het christelijk onderwijs is niet groot, onder meer uit zorg over het voortbestaan van de eigen zuil. Door het superioriteitsge voel waarmee veel christenen behept zijn, is de christelijke identiteit van een school in veel gevallen een struikelblok voor onderwijs over andere religies. Directeur Bart ten Broek van de Julia na van Stolberg-school wees op de grote betrokkenheid van de ouders bij het on derwijs. Als er in de wijk Nederlandse ouders komen wonen, zijn het vaak de Turkse en Marokkaanse ouders die hen vragen de kinderen naar de Juliana van Stolberg te sturen. Deze school werd in 1990 interreligieus omdat het protes tants-christelijke bestuur zich tegen isla mitisch godsdienstonderwijs keerde. In het bestuur zitten nu christenen en mos lims. LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgevenj Damiate bv DIRECTIE B M. Essenberg. G P Arnold (ad|), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels. Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D. Paauw, tel. dag. 9 30- 11 30uur071-356215,of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 POSTADRES. Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX: Advertenbes071-323508 Fam. berichten 071 -323508 Redactie071-321921 ADVERTENTIES ma -vnj. van 08.30-17.00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma-vrij van 8 30-17.00 uur Telefoon071 -143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. E per jaar VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvnj 18 00-19 30 uur, zat. 10.00-12 00 uur. Tel 071-143241 29,30 84,55 328,30 HET WEER ISiW ;n; 'ijl zol'w >tl T n( .oil ne en et it.mi( ïber rtital i Tijdens het voorbije weekeinde maakte de hoge drukrust ruimte voor het ruigere werk van een actie ve Atlantische depressie, begeleid door een opstekende wind, jagende' wolkenluchten en veel vallende herfstbladeren. De zuidenwind voerde nog behoorlijk zachte lucht aan. Ondanks een paar pittige bui en en de afwezigheid van de zon liep het kwik zaterdag op tot 14 a 15 graden, gevolgd door een opval lend milde nacht met minima van 12 graden. Zondag bracht een af wisseling van opklaringen en op bollende stapelwolken. Een trog liet de buiigheid in de loop van de middag en avond flink toenemen. Daarbij vielen een paar donder- klappen. De dynamische opleving in de at mosfeer in de laatste fase van okto ber is in de jaren vijftig al eens be schreven in de 'singulariteiten-ka- lender' van professor Franz Bauer. Het gaat hier om datumgebonden weerssituaties; kennelijk hebben sommige circulatiepatronen een voorkeur voor een bepaalde tijd van het jaar. Bekend isde Kerstdepres sie, de IJsheiligenperiode en de 'Altweibersommer'. Bauer was i' zijn tijd een zeer vooraanstaand meteoroloog. Hij heeft baanbred kend werk verricht ten aanzien f de weersvoorspelling op de lang termijn. Van zijn hand kwamen honderden weerregels, waarbij I bepaalde circulatietypen in een, jaargetijde aan het weer van enUl maanden later koppelde. Zo zol een droge, warme oktober met f gedruk (2 graden warmer dan n( maal) kunnen leiden tot een koij deperiode in januari. Een andere termijnvoorspeller, i Wolfgang Roder, heeft onlangs/ visie gegeven over wat ons kome de winter te wachten staat. Ever vorig jaar, voorziet hij ook in het seizoen '94-'95 een koude wintjlïlK Later meer details hierover. In hjbei- heersende weerbeeld verandert: komende dagen met veel. Rand}1 ringen van een stationaire deprgi, C sie ten noorden van Schotland z.g^ c gen nu en dan voor buiige neers: Morgenavond- of nacht trekt er !NLl weer zo'n trogvormige storing vor bij. Tussendoor is er genoeg ruin voor de zon. De temperatuur gaa geleidelijk wat omlaag. de Bree king len I HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Vandaag veel buien. Mor gen vooral in het noorden afnemende buugheid en enkele opklaringen. Tem peratuur in de middag rond 10 graden. Zweden: Overwegend veel bewol king en vooral vandaag en kele buien. Morgen in het zuiden ook af en toe zon. Middagtemperatuur van 5 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. Denemarken: Aanhoudend herfstweer. Wisselend bewolkt en bui en. Middagtemperatuur rond 11 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen of buien. Kleine kans op onweer. Langs de oostkust van Engeland slechts een enkele bui. Middagtemperatuur rond 12 graden. België en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en buien, van sommige vergezeld gaan met on weer of windstoten. Maximumtempera tuur circa 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en af en toe een bui. Middagtemperatuur rond 13 gra- Portugal: Flink wat bewolking, maar vandaag in het zuiden eerst nog af en toe zon. In het noorder. nu en dan regen, morgen uitbreidend richting het midden en zui den. Middagtemperatuur omstreeks 21 graden. Madeira: Wolkenvelden en een kleine kans op re gen. Middagtemperatuur rond 23 gra- Spanje: Weinig verandering. Wolkenvelden en vooral in het noordwesten van tijd tot tijd buiige regen, misschien met on weer. Aan de Costa's in het oosten en zuiden ook zonnige perioden. Middag temperatuur uiteenlopend van 18 gra den in het noorden tot 25 in het zuiden. Canarische Eilanden: Perioden met zon. maar aan de noord kant ook flinke'wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur circa 25 graden. Marokko: Westkust: perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtempera tuur rond 25 graden. Vandaag af en toe zon en in het noorden een kleine kans op een enkele bui. Mor gen meer zon en overal droog. Middag temperatuur ongeveer 25 graden. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, vooral in de westelijke departementen. Langs de -Middellandse Zee ook af en toe zon. Middagtemperatuur rond 18 graden. Mallorca en Ibiza: Geregeld zon en droog. Maximumtem peratuur ongeveer 23 graden. Italië: Vandaag nog wisselend bewolkt en en kele buien, soms met onweer. Morgén perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Vandaag eerst nog stapelwolken en kans op een bui. Daarna flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge-' veer 21 graden. Griekenland en Kreta: Ook de komende dagen half tot zwaar bewolkt en regen- en onweersbuien. Sommige büien kunnen veel neerslag brengen. Maximumtemperatuur van 20 graden bij Thessaloniki tot 24 op Kreta. Turkije en Cyprus: Wisselend bewolkt en geregeld buien, soms met onweer. Middagtemperatuur langs de westkust circa 20 graden. Temperatuur langs de zuidkust oplo pend tot 25 en op Cyprus tot 28 graden. Duitsland: Wisselend bewolkt en een enkele bui. De grootste kans op een bui maakt het westen. Middagtemperatuur overal rond 13 graden. Zwitserland: Vrij veel bewolking en enkele buien, in de zuidelijke kantons mogelijk met on weer. Middagtemperatuur vandaag tus sen 13 en 17 graden, morgen overal iets koeler. Oostenrijk: 1 Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd een bui. Maximumtemperatuur ongeveer 13 graden. DINSDAG 25 OKTOBER 1994 Zon- en maanstanden Zon op 07.21 Zon onder 17 }PU Maan op 21.25 Maan onder 12 jwe Waterstanden Katwijk nei Hoog water 06.08 18.21 see Laag water 02.06 14.32Len Weerrapporten 23 oktober 19 uur: ?er Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vhssmgen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona Boedapest Bordeaux Cyprus Dublin Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno "in half bew licht bew. half bew. half bew. half bew half bew v6 16 13 w7 12 10 w4 22 19 w3 23 16 13 11 171 15 10 ojL 14 11 7r 21 10 0} 25 17 0^ 23 11 0 j 24 Warschau licht bew. Wenen regenbui Zürich licht bew Bangkok onbew. Buenos Aires zwaar bew Casablanca licht bew. Johannesburg regen/ Los Angeles half bew. New Orleans licht bew New York regenbui/ TelAviv licht bew. Vancouver motregen -3 0.(p zzol 13 7 8.ld zw4 19 14 2., no 3 7 e]1 zw4 15 11 lib zl 8 5 Old ozo2 22 13 Oil- windst 23 14 Of i3 dl 27 20 15 O.flC 36 23 O.fl

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8