Noodtoestand in Sri Lanka Buitenland 'EU geen zielloze supermarkt' Nog geen vrede in zicht voor etnisch verdeeld Sri Lanka 1 kngstvoor ..holera in Luid-Italië 1 Israël en PLO willen meer internationale waarnemers Bij Camilla vond Charles warmte, steun en begrip Arafat niet bij tekening verdrag 4DAG 24 OKTOBER 1994 X, skische nationalisten winnen v g Mi De gematigde nationalistische PNV, Nationalistische X^asche Partij, blijft de grootste partij in Spaans Baskenland. 0ËÊÊ) 'NV vergaarde gisteren in de regionale verkiezingen 29,8 ;ent van de stemmen en behoudt daarmee haar 22 zetels in 75 zetels tellende regionale parlement. Grote winnaar is de servatieve Volkspartij (PP), die haar aanhang bijna verdub- I ziet en van zes naar elf zetels groeit. )RP B9289vee nonnen vermoord in Algiers 'inq RiD» Twee Spaanse nonnen van de Augustijnenorde zijn gis- iden 11 'n hoofdstad Algiers doodgeschoten. Dat ft het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken meege- endaalld. Ook een officier van justitie werd gistermorgen vermoord ■jnden. De moorden zijn vermoedelijk het werk /an islami- he fundamentalisten. ;Ile gevechten in noorden van Mali ]AKO» De strijd in het noorden van Mali tussen rebellerende laregs, regeringstroepen en een anti-Touareg-militie heeft de n OITfelopen dagen tientallen mensen het leven gekost. Duizenden linezen zijn op de vlucht geslagen naar het buurland Burkina en... o. De Touaregs zijn in 1990 in Mali en het naburige Niger een itand begonnen omdat zij zich onderdrukt voelen door de overheerste regimes. ritse toerist in Egypte gedood ut» Een Britse toerist en een politieman zijn gisteren i tpte omgekomen bij aanslagen die waarschijnljk het werk i van moslim-fundamentalisten. De Brit kwam om in Nag je provincie Qena in het zuiden van Egypte, toen de bus arin hij zat werd beschoten. Drie andere Britten raakten ge- nd. Het ministerie van binnenlandse zaken zei in een verkla- g dat de bus zich op een weg bevond die niet is bestemd voor iristenbussen en dat de bestuurder de politie niet op de hoog- ,iad gesteld van zijn route. De politieman werd gisteravond jood bij een aanval door drie gewapende mannen op een po- epatrouille. j^eider Kirgizstan wint referendum ejkek President Askar Akajev van Kirgizstan heeft gisteren een ferwinning geboekt in zijn strijd voor hervormingen in de Cen- lalaziatische republiek. De kiescommissie maakte bekend dat eer dan 70 procent van de kiezers in een referendum akkoord gegaan met twee belangrijke wijzigingen van de Grondwet. ;ajev rekent erop dat het referendum de weg vrij maakt voor n nieuw parlement dat zijn voorstellen voor economische her- rmingen welgezinder zal zijn. eremuizenden doden in India door malaria w delhi Duizenden mensen zijn de afgelopen weken in het eslen van India omgekomen door malaria. Een functionaris in het Indiase Rode Kruis zei dat in een maand 4.000 mensen aren omgekomen in één district in de deelstaat Rajasthan. Drzaak is de overvloedige moesson-regen waardoor de mala- i-mug, die de ziekte overbrengt, zich sneller kon vermenigvul- gen. IES (rand op rondvaartboot Hom» Op het Chungju-meer in het midden van Zuid-Korea is inmorgen brand uitgebroken op een rondvaartboot met 127 l ïensen aan boord. Minstens vier mensen zijn om het leven ge- amen en 36 gewond geraakt. Ongeveer 100 politiemensen en pcL randweerlieden wisten het vuur na ongeveer een uur te be- l öjD wjngen. Er zaten echter nog veel passagiers in het schip opge- J oten en de autoriteiten vreesden dat het dodencijfer nog sterk 24,95pn oplopen. Presidentskandidaat vermoord 57 doden bij bomaanslag Tamil Tijgers verdacht Een bomaanslag in de Srilankaanse hoofdstad Colombo bij een verkiezingsbijeenkomst van de Verenigde Natio nale Partij (UNP), de belangrijkste oppositiepartij, heeft aan zeker 57 mensen het leven gekost. Een van de slacht offers is de kandidaat van de UNP voor de presidentsver kiezingen van 9 november, Gamini Dissanayake. Volgens politie en leger ging het om een zelfmoordactie van de Tamil-Tijgers. COLOMBO Rtr-AFP-DPA De regering schortte onmiddel lijk na de moordaanslag een tweede ronde van vredesge- sprekken met de opstandige Ta mil-Tijgers op die vandaag zou worden gehouden. Zij kondigde voor onbepaalde tijd de nood toestand af, waarbij de politie meer bevoegdheden krijgt om verdachten aan te houden. In heel Sri Lanka is een uitgaans verbod van kracht. Behalve Dissanayake kwamen ook de algemeen secretaris van de UNP en twee oud-ministers, eveneens van deze partij, om het leven. Alle vier waren lid van het parlement. De explosie had plaats kort nadat Dissanayake zijn verkie zingstoespraak had beëindigd. Vrijdag was al een bom ontploft bij de residentie van de presi dentskandidaat. Daarbij vielen geen slachtoffers. De 52-jarige oppositieleider zei onlangs dat hij werd bedreigd door separa tistische Tamils. Sindsdien wer den de veiligheidsmaatregelen verscherpt. Dissanayake werd zwaarge wond van de plaats van de aan slag naar een ziekenhuis ver voerd, waar hij korte tijd later overleed. Hij wordt donderdag op het Onafhankelijkheidsplein gecremeerd. De man was de ar chitect van het akkoord dat In dia en Sri Lanka in 1987 sloten. Troepen uit India werden toen naar het oosten en noorden van Sri Lanka gezonden voor de uit voering van een vredesakkoord dat beoogde de guerrillacam pagne van de Tamil-Tijgers te beëindigen. De Tamil-opstan- delingen accepteerden aanvan kelijk de vredesregeling, maar raakten later slaags met de In diase troepen. De verkiezingen gaan on danks de aanslag door. De UNP heeft drie dagen de tijd om een nieuwe kandidaat aan te wijzen en vergadert al daarover. Presi dent Dingiri Banda Wijetunge veroordeelde de actie als een 'barbaarse daad'. Tijgers doodden ook president en Rajiv Gandhi COLOMBO Rtr-AFP Volgens Srilankaanse le- gerwoordvoerders ver toonde de bomaanslag van gisteren, waarbij 300 ge wonden vielen, alle ken merken van eerdere moor den op politici. De autori teiten verdenken de Tamil- Tijgers, die streven naar een onafhankelijke staat in het noorden en oosten van het land, er ook van de Srilankaanse president Ra- nasinghe Premadasa (1993) en de Indiase pre mier Rajiv Gandhi (1991) te hebben vermoord. De Tamil-rebellen hebben de ze aantijgingen altijd te gengesproken. De regering vreest na de aanslag voor wraakacties van de Sinha lese meerderheid tegen de Tamil-minderheid. Het politieke geweld in Sri Lanka tussen veilig heidstroepen en guerrilla strijders duurt al elf jaar en heeft volgens officiële cijfers aan zo'n 30.000 mensen het leven gekost. Organisaties voor de men senrechten gaan echter uit van het dubbele doden aantal. Tenminste 57 mensen werden ge dood en 300 raakten gewond bij een bomaanslag tijdens een ver kiezingsbijeenkomst in de Srilankaanse hoofdstad Colombo. De ravage was enorm. Veel licha men waren ernstig verminkt. FOTO SENA VIDANACAMA Jacques Delors in Leiden: LEIDEN ANP De lidstaten van de Europese Unie moeten de handen ineen slaan om te voorkomen dat de invloed van Europa in de wereld afneemt. Het ontbreken van on derlinge solidariteit drijft de EU binnen twintig jaar naar een positie aan de zijlijn van het in ternationale speelveld. Daarvan is Jacques Delors, tot begin vol gend jaar voorzitter van de Eu ropese Commissie, overtuigd. Een economische en politieke stimulans voor de EU is nodig om de kloof met concurrenten zoals Japan en de VS niet on overbrugbaar te laten worden. Delors uitte zijn verontrusting zaterdag in Leiden, waar het af gelopen weekeinde op zijn ini tiatief ruim honderd Europese intellectuelen discussiëren over de toekomst van de Unie. Het doel van de bijeenkomst is om antwoorden te vinden op de be langrijkste vraagstukken waar mee Europa momenteel wor stelt. De scheidende EU-voorman, die zijn functie in januari over draagt aan de Luxemburger Santer, beklemtoonde dat de lidstaten weer bij zichzelf moe ten nagaan wat zij van de Eu ropese Unie verlangen. Zeker nu de EU per 1 januari mogelijk uit vijftien of zestien lidstaten zal bestaan en in de toe komst wellicht meer dan 25 lan den zal omvatten is het van belang dat regeringen wat dat betreft op een lijn komen. Voor Delors moet de EU in ie der geval het niveau van 'een' zielloze vrijhandelszone' over stijgen. De Unie is meer dan een supra-nationale zelfbedie ningswinkel waar elk land al leen datgene uit haalt wat hem hët meest zint, zo schetste hij. COLOMBO Rtr-AFP-ANP IRRESPONDENT het Zuiditaliaanse Bari is het jelopen weekeinde alarm ge- agen na de ontdekking van m aantal cholera-gevallen. isteren werd bij een derde pa- jint cholera geconstateerd. Het i ftreft een bejaarde t 'cte moet ht' het eten Roemenië heeft cholera al ïn vier mensen het leven ge- Overheidsdiensten hebben jsteren en eergisteren hun C Dntrole-activiteiten langs de rüist en op vismarkten opge- "berd. Zaterdag zijn cholera-ba- illen aangetroffen in een riool at direct, zonder tussenkomst onyn een zuiveringsinstallatie, in ijsteee loost. Het is nog steeds niet zeker of cholera-bacil zich in de vis ivindt of in het zeewater dat de markten wordt gebruikt de uitgestalde vis te 'verfris- r i/n autoriteRen hebben de 'Oevolking opgeroepen hoe dan 92 lok geen rauwe vis te eten en ien verbod afgekondigd op het Jebruik van zeewater. Terwijl zich een lichte vorm an psychose meester maakt an de inwoners van Bari, rijst iet vermoeden dat de cholera vordt veroorzaakt door clande- tiene invoer van vis uit Alba- maand ïen cholera-epidemie heerst. Ma de eerste geconstateerde :holeragevallen in dit land, kon- de Italiaanse autoritei ten een verbod af op de invoer can Albanese voedselproduk- ten. Overigens is het niet voor het serst dat in het zuiden van Italië holera wordt geconstateerd. In 1973 werd de ziekte vastgesteld )ij driehonderd mensen, van 23 zijn overleden. Vol- feens professor Barbuti van de Universiteit van Bari, die net als 21 jaar geleden de eerste geval len heeft geregistreerd, bestaat er geen epidemie-gevaar. „Van af het moment dat in Albanië de Cholera uitbrak, hebben we drink- en zeewater en de riolen dagelijks gecontroleerd. Tot nu toe zijn veruit de meeste analy- tses negatief." De aanslag waarbij gisteren in Colombo zeker 57 mensen om het leven kwamen, doet de regering wezen voor nieuwe uitbarstingen van geweld. Deze wees is ingegeven door eerdere incidenten. Toen rebellen in 1983 dertien politieagenten doodden, braken in de Srilankaanse hoofdstad rellen uit. Sinhalezen doodden honderden Tamils en er werd voor honderden miljoenen guldens schade aangericht. De Srilankanen zijn een etnisch verscheurd volk. Driekwart van de ruim 17 miljoen inwoners van het eiland zijn boeddhistische Sinhalezen. Bijna drie miljoen Srilankanen behoren tot de minder heid van de Tamils die vooral in het noorden en het oosten van het land woont. De tweede min derheid, de moslims, telt ruim één miljoert zielen. Eerder al werden politici slachtoffer van het etni sche conflict. In mei 1993 kwam president Pre madasa om bij een bomaanslag die aan de Tamil- Tijgers wordt toegeschreven. Een week eerder werd de leidende oppositie-politicus Athulath- mudali vermoord, naar men vermoedt door de zelfde organisatie. In juli 1989 werden Amirtha- lingam en Yogeswaran, twee vertegenwoordigers van het gematigde Verenigde Front voorde Be vrijding van de Tamils (TULF), door Tamil-Tijgers vermoord. Ook de moordaanslag op de Indiase premier Rajiv Gandhi in 1991 wordt aan de orga nisatie toegeschreven. De Tamil-Tiigers voluit de Bewijdingstijgers van Tamil Eelam (LTTE) hebben ontkend deze aanslagen te hebben ge pleegd. Alle pogingen om tot een oplossing van het con flict te komen, hebben tot nu toe gefaald. In 1987 was de gisteren vermoorde Dissanayake de archi tect van een akkoord tussen India en Sri Lanka waarbij Indiase troepen toezicht zouden houden op een wedespact. De Tamil-Tijgers die er aan vankelijk mee instemden, verzetten zich er later tegen en begonnen tegen de Indiërs te vechten. In augustus van dit jaar won de Volksalliantie (PA), na zeventien jaar bewind van de Verenigde Nationale Partij (UNP), de verkiezingen. De nieu we premier Chandrika Bandaranaike Kumaratun- ga verklaarde alles te willen doen om een einde te maken aan het bloedvergieten, nadat de UNP ja renlang had geweigerd 'met terroristen te praten'. Beëindiging van de burgeroorlog is ook een bitte re economische noodzaak, als Chandrika haar verkiezingsbelofte wil waarmaken het lot van de armen te verbeteren. De oorlog tegen de LTTE slokt per dag twee miljoen gulden op, een vijfde van het budget. Een eerste onderhandelingsronde met de Tamils had plaats op 13 en 14 oktober. Een tweede ge spreksronde stond voorvandaag op de agenda, maar is na de aanslag voor onbepaalde tijd uitge steld. Als de gesprekken falen, komt er een mili taire oplossing, en dat betekent totale oorlog", zo voorspelt een deskundige van de Universiteit van Colombo. Voor toezicht op overdracht bestuur aan Palestijnen Athene Zeker dertien mensen zijn tussen vrijdag en zondag omgekomen door hevig nood weer en overstromingen in Grie kenland. Alleen al in Athene lie ten in de nacht van vrijdag op za terdag zeven mensen het leven. Er is grote schade aangericht, en in grote delen van de Griekse hoofdstad ligt het openbare leven plat. Drie mensen worden nog vermist. De autoriteiten hebben de noodtoestand uitgeroepen in vijf wijken en de noordelijke voorsteden, waar honderden wo ningen zijn ondergelopen en zich aardverschuivingen voordeden. Huizen en bruggen zijn ingestort. Elektriciteitsleidingen en tele foonverbindingen in delen van de stad raakten verbroken, maar de brandweer werd toch nog 2.500 keer gebeld. De kracht van het water was zo sterk dat honderden auto's werden meegesleurd (fo to). In sommige delen van Athe ne stond het regenwater ander halve meter hoog. De omvangrij ke schade in Athene is mede het gevolg van de verouderde riole ring en het in het wilde weg en zonder stadsplanning bouwen. Zonder een afdoende infrastruc tuur aan te leggen werd het bos op de omliggende heuvels ge kapt. Beken en riviertjes werden gedempt zonder dat er riolering voor in de plaats kwam. Bij sterke regenval veranderen de straten in de zonder bouwvergunning ge bouwde wijken in rivieren. Vol gens de meteorologische dienst zal het slechte weer nog zeker tot vanavond duren. FOTO REUTER YANNIS BEHRAKIS CAIRO-JERUZALEM Rtr-DPA-DPA-GPD Israël en de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) gaan in ternationale waarnemers uitno digen om toe te zien op de overdracht van bevoegdheden aan de Palestijnse autonome gebieden en om verkiezingen in deze regio's bij te wonen. On derhandelaars van beide partij en hebben dat afgelopen nacht in de Egyptische hoofdstad Cai ro afgesproken. Een concrete datum voor de verkiezingen is nog niet bekend, maai' een Pa lestijns-Israëlische commissie praat daar vandaag verder over. De Israëlische minister Peres (buitenlandse zaken) en de Pa lestijnse delegatieleider Nabil Shaath, voerden acht uur lang besprekingen met elkaar. Tij dens het gesprek vielen harde verwijten over en weer. Peres verklaarde dat Shaath onder meer had gewezen op de scha delijke gevolgen voor de Pales tijnen en de Palestijnse econo mie van de afsluiting door Israël van de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Israël ging daartoe over na de bomaanslag van afgelopen woensdag op een bus in Tel Aviv, waarbij 22 do den vielen. De Israëlische regering be sloot gisteren 19.000 extra bui tenlandse werknemers tot Israël toe te laten, 15.000 voor de bouwsector en 4.000 voor de landbouw. Zij zullen geleidelijk aan de plaatsen innemen van Palestijnse arbeiders. Door de afgrendeling, die volgens Peres 'tijdelijk' is, kunnen momenteel tienduizenden Palestijnen niet naar hun werk in Israël. Sommige commentatoren hebben er op gewezen dat Israël met de scheidingspolitiek de moslim-extremisten in de kaart speelt, die vooral steun vinden onder de armste lagen van de Palestijnen in de Gazastrook. Anderen denken dat de afslui ting zal leiden tot een langzame Israëlische acceptatie van een geheel onafhankelijke Palestijn se staat Het Israëlische leger heeft sinds de bomaanslag in Tel Aviv ongeveer vijftig aanhangers van Harnas aangehouden. Maar medewerkers van premier Ra bin ontkennen dat deze op dracht heeft gegeven extremisti sche militanten te vermoorden, zoals Harnas beweert. LONDEN Rtr-N Prins Charles heeft drie keer een verhouding gehad met Camilla Parker Bowles. Twee maal voor dat hij met Diana in het huwe lijk trad en de derde keer toen hij vond dat zijn huwelijk niets meer voorstelde. Dat staat in de binnenkort te verschijnen bio grafie The Prince of Wales, die met Charles' medewerking tot stand is gekomen. Uit nieuwe fragmenten die The Sunday Times gisteren pu bliceerde, blijkt dat hij in 1972 voor het eerst een relatie had met Camilla. Beiden waren in die tijd nog ongehuwd. Aan het eind van de jaren zeventig, toen Camilla inmiddels met Andrew Parker Bowles was getrouwd, bloeide hun liefde weer op. Er kwam een einde aan de affaire vlak voordat Charles en Diana elkaar het ja-woord gaven. De prins ging eind 1986 of be gin 1987 vreemd met zijn oude vlam. Deze escapade had hij eerder al opgebiecht tijdens een TV-interview. De biografie meldt dat 'er geen twijfel over hun liefde bestond. In Camilla Parker Bowles, vond de prins de warmte, het begrip en de steun waarnaar hij altijd had verlangd en die hij nooit bij iemand an ders had gevonden'. De biografie The Prince of Wales is geschreven door de se rieuze journalist Jonathan Dim- bleby. Vorige week bracht The Sunday Times een eerste uit treksel. Daarin viel te lezen dat Charles een zware opvoeding heeft gehad en dat zijn domi nante vader hem min of meer tot het huwelijk met Diana had gedwongen. Hij had nooit van haar gehouden. De krant meldde gisteren dat de prins aan vrienden heeft ver teld dat hij er nu spijt van heeft dat hij Dimbleby heeft gehol pen. Hij is bang dat meningen van anderen in het boek voor die van hem kunnen worden versleten. Vooral waar het over zijn relatie met zijn ouders en Het boek bevat naast de per soonlijke passages ook een nieuwtje. Als Charles koning is, wil hij de naam van het Britse koningshuis (nu Windsor) ver anderen in Mountbatten-Wind- sor. Charles wil zo eer betonen aan zijn mentor lord Mountbat- ten, die vijftien jaar geleden omkwam bij een bomaanslag van het verboden Ierse Republi keinse Leger (IRA). JERUZALEM Rtr-AFP-DPA PLO-leider Yasser Arafat krijgt geen uitnodiging voor de ondertekening woensdag van het vredes akkoord tussen Israël en Jordanië waar 5.000 gas ten, onder wie de Amerikaanse president Clinton, worden verwacht. Dat heeft de Israëlische pre mier Rabin gisteren meegedeeld in een gesprek met fractieleider Katzav van Likud, de belangrijk ste oppositiepartij. De rechtse Likud had aangekondigd de onder tekeningsceremonie op de grens tussen Israël en Jordanië te zullen boycotten als Arafat daarbij aanwezig is. Katzav zei dat de meerderheid van de Likud-afgevaardigden morgen in het parle ment wel haar goedkeuring zal geven aan het Is raëlisch-! ordaanse vredesakkoord. Arafat, die al had gezegd niet bij de onderteke ning aanwezig te willen zijn, is zeer boos over een passage in het vredesverdrag, waarin Israël 'de speciale rol' onderkent van 'het Hasjemitische koninkrijk Jordanië in de heilige plaatsen van de islam in Jeruzalem. Bij de onderhandelingen over de definitieve status van de westelijke Jordaanoe ver en de Gazastrook zal Israël hoge prioriteit ge ven aan de historische rol van Jordanië voor deze plaatsen'. Arafat verklaarde ziedend: „Luister goed, Hussein en Rabin: Jeruzalem is de Pales tijnse hoofdstad en verdragen in Amman of waar dan ook getekend veranderen dat niet!" De Jordaanse koning Hussein (58) heeft zater dag herhaald dat Jordanië vasthoudt aan zijn ver antwoordelij klieden ten aanzien van de heilige is lamitische plaatsen in Jeruzalem. „De Hasjemie- ten dienen de heilige plaatsen te beschermen, te besturen en (waar nodig) te herbouwen", aldus koning Hussein in een toespraak voor het Jordaanse parlement, diplomaten en hoogwaar digheidsbekleders.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5