Politie ontruimt vaak te snel bij bommelding IP 49 12* Het geloof in UFO's is nog springlevend Binnenland sen Over and out Emoties tijdens herdenking Antillen willen samen, maar toch ook apart Kohl weigerde Lubbers twee keer voor EC 4NDAG 24 OKTOBER 1994 luchtelingenWerk dreigt met rechter sterdam» Vluchtelingenwerk Nederland stapt naar de rechter vluchtelingen worden teruggestuurd naar een veiljg land '~Opk 'ar ze zaten voor ze as'e' 'n Nederland aanvroegen. Dat heeft *n VWN-woord voerder gisteren gezegd. VWN is niet tegen het 'ugsturen van vluchtelingen naar een veilig land, maar dan £1 aet het wel goed geregeld worden. „Er zijn nu geen garanties "t de veilige landen opvang bieden en het asielverzoek in be ndeling nemen. Integendeel: de huidige praktijk leert anders". liljoenenbuit aan sieraden swuk Vier mannen hebben zaterdagmorgen rond vijf uur bij e en wen gewapende overval op een depot van de Nederlandse Pak- ir te on-itdienst in een half uur tijd voor mogelijk miljoenen guldens >ok heen sieraden buitgemaakt. De zeven werknemers die pakketten nen zicln het sorteren waren, werden onder bedreiging van vuurwa- >ende ?ns geboeid. Volgens de politie wisten de daders van de zen- vkeuripig sieraden en waren zij zeer goed op de hoogte van de proce- Ze zijn Jres binnen de Pakketdienst, r bij ee .nén^avage na gasexplosie Amsterdam eïnvloi Een gasexplosie in een dierenwinkel in Amsterdam- ,eijasdorp heeft vrijdagnacht voor grote schade gezorgd. Van de e lerenwinkel en een belendend winkelpand aan de Osdorper Poran bleef nagenoeg niets over, honderden ruiten in de buurt j keuvelden. Een aantal dieren is gedood. Twee bewoners v en bejaardenhuis raakten gewond door rondvliegend glas. igens m >okde^Ian ligt zes weken dood in huis ind i is bergen De politie van Eibergen, bij Enschede, heeft afgelopen ;itbe- /eekeinde een 62-jarige man dood in zijn woning aangetroffen, ten va^ct bleek dat de man, die alleen woonde, al zes weken geleden ngen ten natuurlijke dood was gestorven. Hij zat in een stoel. De poli- plaatje ging het huis binnen na een tip van iemand die de man al voor- ange tijd niet had gezien, eelvul Want1 zij 'Bisschoppen moeten naar Acht Mei' >P'°- iilversum Zestig procent van de rooms-katholieken vindt dat le Nederlandse bisschoppen volgend jaar de manifestatie van derenje progressieve Acht Mei Beweging moeten bijwonen. Zeven- ar woijen procent vindt van niet en 31 procent heeft geen mening, zo weer ujt een KRO-enquête onder vierhonderd katholieke Neder- lord. anders. Vorige week oordeelde een werkgroep van de Bisschop- penconferentie dat de bisschoppen (weer) met progressieve er, dej-iubs als de Mariënburgvereniging en Acht Mei moet praten om zo de polarisatie in de kerk te doorbreken. naai epsy- or- ;n be- Vrouw overleeft zeven schoten haag» Een 27-jarige vrouw heeft afgelopen weekeinde zevet nên schoten overleefd die in een Haags café op haar werden gelost. den'^e werd geraakt in borst, buik, armen en benen. De vrouw ligt ii ak dazor'gwekkende toestand in een ziekenhuis, maar waar wordt aan ^oor P°htie geheimgehouden uit angst dat er opnieuw een ren poging wordt gedaan om haar te vermoorden. De politie ver moedt dat relatieproblemen de oorzaak zijn, maar uitsluitsel jee moet het slachtoffer geven. Ze kan echter nog niet worden ver- s hoord. het b®e Vloedgolf drijft containers op rijbaan et waterhuizen 1 Iet is zaterdag goed misgegaan toen bij de het scheepswerf Pattje Shipyards in het Groningse Waterhuizen een eer- coaster te water werd gelaten. Wat een feestje had moeten wor- ;n den, werd een tragisch voorval. De containers, die waren ge- al plaatst om overstromingen te voorkomen, dreven binnen de n- kortste keren stuurloos op de naast de scheepswerf gelegen snel- - weg. Volgens de politie verplaatste het schip zoveel water dat de rordf containers als blokjes hout over de weg spoelden. De twee- r- baansnelweg moest vier uur dicht om de ravage op te ruimen, gen Pronk helpt Rwanda bij wederopbouw >n kigali Minister Pronk van ontwikkelingssamenwerking gaat het nieuwe bewind in Rwanda steunen bij de wederopbouw van het land. De hulp loopt via de particuliere en VN-hulporganisaties in «ÜLhet Centraal-Afrikaanse land. Pronk hoopt nog voor het eind van dit jaar afspraken met deze organisaties te kunnen maken om zo te helpen bij de opbouw van het justitiële apparaat en de ge zondheidszorg. Voor dat laatste wil Pronk de samenwerking zoe ken met de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen die in Rwanda 'heel goed gewaardeerd wordt'. Pronk was zaterdag in de Rwandese hoofdstad Kigali. Drugtransport op vliegveld Eelde eelde Op de luchthaven Groningen Airport Eelde is de afgelo pen week een drugtransport naar Noorwegen onderschept. Er is 22 kilo hasj, verpakt in twee stalen koffers voorzien van lichtge vende staven, in beslag genomen. De hasj moest in het donker worden gedropt en kon dan makkelijk worden teruggevonden. Er zijn twee Noren van 22 en 28 jaar aangehouden. 'Dekbed gevaarlijk voor baby's' den haag Baby's-en peuters tot twee jaar moeten niet onder et dekbed worden gelegd want dat kan de kans op wiegedood ver hogen. Dekbedden zijn veel te warm. Ook kan de zuigeling, als hij er met zijn hoofdje onder ligt, niet op eigen kracht uitkomen, De baby ademt dan zijn eigen uitgeademde lucht weer in en is slecht. Dat schrijft oud-hoogleraar kindergeneeskunde De Jonge in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. dat Bome.xpert: Melder krijgt onnodig vaak zijn zin BAR LE DUC MINERAALWATER fles 1 liter van-59" 49 De politie gaat bij bommeldingen veel te snel tot ontrui ming over. In 94 procent van de gevallen blijkt de mel ding namelijk vals. Als er vooraf een betere analyse wordt gemaakt, kan het aantal ontruimingen omlaag. Dat be spaart niet alleen veel drukte, maar ook geld, zegt bom- expert Adang van de Nederlandse politie. hoogerheide gpd KANDIJK0EK 400 gram van 165" VERSE ZUURKOOL UIT TVAT 500 gram MAGERE YOGHURT lliterpak vanIZtf Voor de dichtstbijzijnde Geldig van maandag 24 t/m Jac.Hermans bel: 02154-83333 MtHermamJ woensdag 26 oktober 1994 «3 De telefonische melding dat er gens een bom ligt en op een be paalde tijd afgaat, doet nog bij menig agent het angstzweet uit breken. Er zijn agenten die een melding ronduit klungelig af handelen, vindt Adang. Soms wordt het projectiel met een grote boog de struiken inge gooid in de verwachting dat het wel loos alarm zal zijn. Soms demonteren agenten zelf het pakketje of wordt het verdachte object meegenomen in de auto. yStom, ronduit stom", zegt Gezin strandt op zandbank rotterdam gpd Een gezin uit Tiel heeft giste ren hachelijke momenten meegemaakt op het slufter- strand op de Maasvlakte. Al wandelend waren ze op een zandbank beland en werden vervolgens verrast door het snel opkomend tij. Een aantal overzwevende deltavliegers zag de gestrande mensen en zette een reddingsactie op touw. Op surfplanken peddelden ze naar de plek des onheils. Met vereende krachten wisten zij de vader en moeder van 33 jaar, hun twee kinderen van 7 en 3 jaar en een kennisje van 6 jaar in veiligheid te brengen. Inmiddels was de gewaar schuwde politie met enkele wagens gearriveerd. Verder was een reddingsboot opge trommeld en stond een heli kopter klaar om het luchtruim te kiezen, maar dit laatste bleek al niet meer nodig. Met een nat pak kon het gezin huiswaarts keren. 'Prijsafspraken redding van varkenssector' den haag gpd-anp Binnen de varkenssector moet meer worden samengewerkt om perspectief voor de toe komst te houden. Varkensfok kers, varkensmesters en slachte rijen moeten gesloten ketens gaan vormen. De varkensfok kers leveren daarbij voor vaste prijzen, zodat de slachterijen beter in staat zijn afspraken te maken met de afnemers, zoals de detailhandelsketens. Dat staat in een rapport de stichting Ter Zake, dat de neerslag vormt van de eerste discussieronde over de toe komst van de varkenssector. Volgens het rapport zijn er drie opties: doormodderen, duur- zaam gaan produceren of sa menwerken. De laatste biedt volgens het rapport het beste perspectief. Biggen- en varkensfokkers verkopen hun beesten nu aan de hoogstbiedende en binden zich niet aan vaste afnemers voor vaste prijzen. De slachterij en op hun beurt concurreren om de varkens en bieden tegen elkaar op om de slachthaken maar vol te krijgen. Dat leidt in de praktijk tot grote schomme lingen in de varkensprijs en het aanbod. Het gevolg is dat de Nederlandse slachterijen als slechte leveranciers te boek staan. Bovendien is de kwaliteit wisselend, omdat slachterijen van iedereen varkens kopen die maar kan leveren. Vaste afspra ken over leveranties en prijzen verzekeren de slachterijen van een kwalitatief goed aanbod zo dat ze zich meer kunnen rich ten op de verwerking van het vlees tot vleesprodukten. Dat le vert meer op. Duurzame, dat wil zeggen qua milieu verant woorde produktie valt voor de stichting af, omdat dan het aan tal varkens met dertig procent moet afnemen. Dat kost 28.000 van de huidige 54.000 arbeids plaatsen in de sector. Duurza me produktie levert volgens het rapport geen beter imago op, omdat de overblijvende slachte rijen veel massaler moeten wor den om aan de milieu-eisen te kunnen voldoen. Volgend voorjaar moeten ka binet en Kamer besluiten over gedwongen inkrimping van de veestapel. Adang. Gelukkig zijn het zeldza me incidenten. Bij de meeste korpsen zijn speciaal opgeleide bomteamleiders die een mel ding moeten analyseren en we ten hoe ze erop Zij zijn ook de uiteindelijk de beslissing nemen of een station, bank, theater, snelweg of warenhuis moet worden ontruimd. Met alle con sequenties van dien, zoals bib berende personeelsleden op straat, files, enorme treinvertra- gingen, de inzet van politieper soneel en een financiële schade die soms in de tonnen kan lo pen. De kneep zit hem in de analy se van de bommelding. Er is nu een databank in oprichting waarin alle gegevens over bom meldingen worden bijgehou den. Adang onderzocht alle vierhonderd bommeldingen van maart '93 tot maart '94. Daaruit blijkt dat 94 procent vals is. In drie procent van de gevallen gaat het om een nep bont en slechts drie procent is echt. Dat betekent overigens nog altijd één echte bommel- cjing per maand. „Een betere inschatting van de bommelding kan leiden tot minder actie door de politie. Als je ontruimt, geef je de melder zijn zin. Dat leidt tot publiciteit en meer nieuwe bommeldingen." Melders kunnen zijn scholie ren, voetbalsupporters, een werknemer die een conflict heeft met zijn baas, boze klan ten van bepaalde bedrijven, grappenmakers of politieke ac tivisten. Ook om deze reden moet het aantal ontruimingen omlaag, aldus Adang. Hoe, ver telt hij niet, omdat dat sommige mensen alleen op ideeën brengt. „Die informatie is alleen voorde politie." Eén tipje van de sluier licht hij wel op: volgens Adang waar schuwt de 'echte' bommen- plaatser de politie doorgaans niet. Als hij dat wel doet, wordt hooguit doorgegeven dat er tot onruiming moet worden over gegaan om slachtoffers te voor komen. Aanslagen door RaRa (het huis van oud-staatssecreta ris Kosto, het ministerie van binnenlandse zaken en enkele Makro-vestigingen), de IRA en ultrarechtse groeperingen heb ben dat uitgewezen. De vader van de Nederlandse student die om het leven kwam tijdens de bomaanslag op een bus in Tel Aviv, kan zijn tranen niet de baas tijdens een emotionele herdenkingsbijeenkomst in de Haag se synagoge gisteren. Een tot tranen toe bewogen ambassadeur Bavli noemde de moordaanslag 'een tragedie waarvoor geen passende woorden bestaan. Uw zoon is vermoord alleen omdat hij met ons wilde zijn.' De slachtoffers zijn niet gevallen in de verdedi ging van Israël, maar, aldus Bavli, omdat er een monster bestaat dat verblind is door een ziekelijke haat tegen het joodse volk. „Met de volle kracht van onze woede zullen wij verhinderen dat ook anderen het slachtoffer zullen worden." Na de aanslag door een joodse kolonist op de moskee in Hebron heeft de hele wereld, ook Israël, die daad veroordeeld, zei de Rotterdamse rabbijn Van de Kamp uit Rotterdam. Na de aanslag in Tel Aviv, die ook uit religieus fanatisme voortkwam 'hebben wij weinigen gehoord. Het was eigenlijk Stil'. foto'anp Amsterdam Zenders, ontvangers en zelfs amateurcommunicatiesatel lieten waren te kust en te keur te koop tijdens de Dag voor de Amateur van de Veron, de vereniging voor experimenteel radio-onderzoek in Ne derland in de Amsterdamse RAI. In Nederland zijn naar schatting 15.000 zendamateurs actief. foto anp hans steinmeier Willemstad anp vertrouwt er echter op het gehe le herstructureringsproces bin nen een jaar af te ronden. Pourier zal gedurende die pe riode tegemoet moeten komen aan de wensen van de eilanden. Zo verlangt St. Maarten een roulerend premierschap: een vertegenwoordiger van elk van de vijf eilanden zou de functie van eerste minister een deel van het jaar moeten uitoefenen. St. Eustatius en Saba willen meer geld van Nederland. Ondanks deze verlangens zullen de Antil liaanse eilanden sterk afhanke lijk blijven van het centrale ge zag in Willemstad. Dat geldt on der meer voor zaken als politie, het gevangeniswezen, de doua necontrole en diverse sectoren van de gezondheidszorg. De kleine eilanden kunnen voor deze zaken vanwege de hoge kosten geen eigen 1 gen treffen. De referenda op de Antillen-ei- landen lijken aan duidelijkheid niets te wensen over te laten. Curasao, Bonaire, St. Maarten, St. Eustatius en Saba hebben met een ruime meerderheid ge kozen voor het bijeenblijven van de Antillen in een federatief verband. De komende maan den zal vrijwel zeker blijken dat tussen 'willen' en 'doen' nog een aanzienlijke kloof gaapt, want de afzonderlijke eilanden zijn uiterst bevreesd te veel au tonomie te verliezen aan het centrale gezag in Willemstad. Ook de Antilliaanse premier Pourier erkent dat nog een zwa re taak staat te wachten. „Het is nog geen tijd om hallelujah te roepen. Dat zal pas kunnen als wij het systeem hebben uitge dokterd om verder te gaan met zijn allen en met Nederland", liet Pourier zaterdag weten. Hij Lubbers hoog spel speelde. Zou deze volharden in zijn opstel ling, dan zou Kohl op zijn beurt Lubbers niet meer steunen als opvolger van Europees voorzit ter Delors. Het ministerie van buitenlandse zaken bevestigt dat Dankert hierover verslag heeft uitgebracht. Lubbers wenste niet te zwich ten voor de Duitse 'chantage' en stemde tegen Frankfurt. „Ik ben niet te koop voor een bord Iinzenmoes", zou hij tegen een naaste medewerker hebben ge zegd. Veel heeft het verzet van Lubbers overigens niet opgele verd: de Europese bank komt toch in Frankfurt. Voor Kohl was Lubbers' hou ding aanleiding hem definitief af te schrijven als kandidaat voor het Europese voorzitter schap. De voorkeur van Kohl ging vervolgens uit naar de Belg Dehaene. Ook deze haalde op Corfu de eindstreep niet door een veto van de Britse premier Major. Een extra Europese top in juli moest de nieuwe voorzitter le veren. Volgens Brandpunt is Lubbers toen opnieuw bena derd voor het voorzitterschap, dit keer door de Franse presi dent Mitterrand. Lubbers zei 'ja' onder voorwaarde dat Kohl ook zijn steun zou geven. Die wilde daar evenwel niets van weten, waarna de Luxemburger Santer de hamer van Delors kon over nemen. Deze week bezoekt premier Kok de bondskanselier. Daarbij zal worden gesproken over de Nederlands-Duitse betrekkin gen. Volgens WD-woordvoer- der Weisglas mag de ruzie tus sen Kohl en Lubbers een goede relatie tussen de twee landen niet in de weg staan. den haag gpd De Duitse bondskanselier Kohl heeft oud-premier Lubbers tot keer toe afgewezen als voorzitter van de Europese Commissie. Kohls blokkade vloeide voort uit diens irritatie over het Nederlandse verzet te gen Frankfurt als vestigings plaats voor de nieuwe Europese Centrale Bank. Uiteindelijk trok Lubbers zich tijdens de Europe se top op Corfu terug als kandi daat-voorzitter nadat hij in de eerste stemronde kansloos bleek. Kohl was alleen in ruil voor een wederdienst bereid Lubbers te steunen in diens race om het voorzitterschap van de Europe se Commissie, zo blijkt uit een gisteravond uitgezonden repor tage van KRO's Brandpunt. Aanvankelijk lag deze voor waarde er niet. Het was zelfs Kohl die de Nederlandse oud premier vorig jaar augustus vroeg zich kandidaat te stellen als opvolger van de Fransman Delors. Een maand later raakte de verhouding tussen Kohl en Lub bers ernstig verstoord. Neder land bleef aandringen op Bonn als vestigingsplaats van de Eu ropese Bank. In Frankfurt is de Duitse Bank gevestigd. Neder land vreesde dat deze bank te veel invloed zou krijgen op de andere Europese centrale ban ken, waardoor van een zelfstan dig Europees monetair beleid geen sprake zou zijn. Bondskanselier Kohl zag de bemoeienis van Nederland als een inmenging in binnenlandse aangelegenheden. Zeer geïrri teerd liet hij via zijn politiek ad viseur Bitterlich aan oud-staats secretaris Dankert weten dat thea van beek De dia toont boven een heuvelland schap een fraai bewerkte metaalachtige schaal met een soort kroontje erop. „Een echte UFO of vals. de beslissing is aan u", luidt het triomfantelijke com mentaar van de Brit George Wingfield. Onder zijn zevenhonderd toehoorders in het Amsterdamse Krasnapolsky klinkt bewonderend gemompel. Zij twijfelen uiteraard niet:.dit is een Uni dentified Flying Object. De zaterdag gehouden UFO-conferen- tie van de stichting Contact Network In ternational (CNI) heet de grootste te zijn die ooit in Europa is gehouden. Een zaal vol hoort lezingen aan over onder werpen als graancirkels, piramides, het sfinxachtige gezicht in een gebergte op Mars, vrije energie, UFO-aandrijvings- technieken en het leven na de dood. Wingfield laat het ene na het andere 'bewijs' over het bestaan van UFO's en de door deze objecten veroorzaakte mysterieuze graancirkels over het scherm rollen. Bewijzen in de vorm van veelal doorschijnende of zwarte schij- venvlekken die volgens hem UFO's voorstellen. Tientallen dia's met graan cirkels moeten de laatste twijfelaar overtuigen. De vormen ervart zijn geva rieerd en kunstig: gewone cirkels, cir kels met spiralen, cirkels in de vorm van een oog, een bloem of een driehoek, cirkels die op een insect lijken en cirkels die met lijnen aan elkaar zijn verbon den. „Er zijn opk nepcirkels", stelt hij. Volgt een dia van de twee bejaarde mannen Doug Bower en Dave Chorley uit Southampton. Enkele jaren geleden verraste dit duo de wereld met zijn ver haal. Jarenlang waren zij elke zomer ten minste eens per week 's nachts bezig geweest hun perfecte graancirkels te construeren. Gevraagd riaar de wetenschappelijke waarde van de bijeenkomst draait me de-organisator John Kühles in rappe bewoordingen een verhaal af over ach tergehouden informatie van de NASA, het economische belang van energie maatschappijen en ongebruikte super technologie. „Weet je dat er wereldwijd jaarlijks 70.000 UFO-meldingen worden onderzocht door UFO-deskundigen en inlichtingendiensten?Trouwens: slechts tien procent van de mensen die een UFO hebben gezien, neemt de moeite het te melden. De rest zegt: ik kijk wel uit, ik wil geen stempel op mijn kop." Een van die verhalen wordt verteld door een 40-jarige Amsterdammer. Zijn eer ste ervaring met een UFO had hij op 5- jarige leeftijd. Rijdend met zijn ouders over een Canadese prairie zag hij een schotelvormig object op de grond staan. Nee, zijn ouders hadden het ding niet gezien. De tweede keer was omstreeks 1977. Boven het Amsterdamse Centraal Station zag hij er zelfs twee. „Ongeveer tien minuten lang vlogen ze hun speel se rondjes langs en over elkaar. Nee, nooit iets over gehoord en nooit gele zen dat ze ook door anderen waren waargenomen." De laatste keer was in de omgeving van Haarlem. „Met mijn boot lag ik in het Spaame. Terwijl ik 's nachts een boek lag te lezen, verscheen er plotseling een fel licht. Ik zag een groot, lichtend voorwerp met een soort patrijspoorten. Het Was wel een paar honderd meter lang. Langzaam vloog het over het Spaame richting Noord zeekanaal en vervolgens weer terug." De CIA speelt volgens veel congresgan gers een vreemde rol in het UFO-we- reldje. Wingfield laat een dia zien van een groepje mensen, onder wie hij zelf. „En ziet u die andere man daar? Dat is een agent van de CIA. Ik ontmoette hem op een UFO-congres in Washing ton. Het is opvallend hoeveel belang stelling er bij de CIA en andere inlich tingendiensten bestaat voor dit soort onderwerpen. Volgende dia. „En die heer met rugzak is meneer Schnabel. Die man heeft gewerkt voor de CIA. Prent u die beelden maar goed in uw geheugen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3