Bij de Betuwelijn moet de verbeelding spreken Feiten &Meningen Politiek en politie gebaat bij enquête Kind betrouwbaarder a}|H: getuige dan volwassen Israël meet met twee maten: huis Suwi wel en huis Goldstein niet verwoest MAANDAG 24 OKTOBER 1994 152 COMMENTAAR De commissie-Van Traa heeft terecht geko zen voor een parlementaire enquête naar de opsporingsmethoden van politie en Jus titie. Alleen op deze manier kan de politiek een goed inzicht krijgen in het werk van beide instanties om ze vervolgens ook beter te kunnen controleren. Het verzet tegen dit onderzoek is begrij pelijk. Vooral bij hoofdcommissarissen, maar ook bij drie van de vier grote partijen (PvdA. CDA en WD) bestaat de angst dat de misdaad veel meer zal profiteren van de gegevens die op tafel moeten komen dan de politiek. In dat geval, zo wordt geredeneerd, schiet de enquête het doel voorbij en wordt het paard achter de wagen gespannen. Dat bezwaar is door de commissie-Van 'Traa echter bij voorbaat ondervangen. Voorgesteld is een belangrijk deel van de verhoren achter gesloten deuren te laten plaatsvinden. Op die manier wordt voorko men dat politie en Justitie straks geen mo gelijkheden meer hebben om de georgani seerde misdaad te bestrijden of dat getui gen en informanten vogelvrij worden ver klaard. Het voordeel van een parlementaire en quête ten opzichte van een 'gewoon' parle mentair onderzoek is dat een enquête veel dwingender is. Degenen, die door de parle mentaire commissie worden opgeroepen, worden onder ede verhoord. Daardoor krijgt de commissie een veel beter inzicht in de gang van zaken. Bij die enquête moet het er niet om gaan schuldigen aan te wijzen. Dat werk is door de commissie-Wierenga al gedaan en heeft geleid tot de val van de ministers Hirsch Ballin en Van Thijn (justitie en binnenland se zaken) en bijna tot het vertrek van de Amsterdamse hoofdcommissaris Nordholt. Nu moet de omvang van de misdaad in beeld worden gebracht, moet worden vast gesteld welke opsporingsmethoden tot nu toe zijn gehanteerd en moeten ten slotte de grenzen worden aangegeven, waarbinnen politie en Justitie mogen opereren. Op dit moment bestaat daar totaal geen duidelijkheid over. Dat leidt alleen maar tot vragen, verdachtmakingen, beschuldigin gen en een heksenjacht op rechercheurs die zelf niet weten hoe ver zij mogen gaan. Het besluit om het interregionale recherche team Noord-Holland/Utrecht op te heffen, omdat de politie grenzen zou hebben over schreden, was daar een duidelijk voorbeeld van. De commissie-Wierenga. die deze zaak heeft onderzocht, kwam juist tot de conclü- sie dat zich niets onrechtmatigs heeft voor gedaan en dat het IRT-team gewoon had kunnen blijven functioneren. De vraag is of rechercheurs mogen infil treren in criminele organisaties en of zij bij voorbeeld drugs mogen inkopen.om het vertrouwen van misdadigers te winnen. Daarop dient een duidelijk antwoord te worden gegeven, zodat politie en Justitie, maar ook burgers en politiek weten Waar zij aan toe zijn. Dat kan alleen op basis van een enquête en niet middels een halfslach tig onderzoek, waarbij betrokkenen op be langrijke momenten het zwijgen er toe kun nen doen. Op korte termijn zal die duidelijkheid niet kunnen worden gegeven, omdat een en quête veel tijdrovender zal zijn dan een 'ge woon' parlementair onderzoek. Op de lange termijn zal echter alleen maar tijd worden gewonnen, omdat eindelijk de mist rond de opsporingsmethoden zal optrekken en de politiek aan de hand van duidelijke afspra ken als controleur aan het werk kan gaan. Zoals het in een democratie hoort. Minister Wijers: een pragmatische ondememer-in-de-politiek „Neem de Betuwelijn. Bij uitstek een kwestie waar economische en milieubelangen met elkaar moeten worden verzoend. Als die goederenspoorlijn noodzakelijk is, moet dat gebeuren zonder de prachtige natuur van de Betuwe aan te tasten. Er zullen tunnels nodig zijn en andere aanpas singen. Daarvoor moet worden betaald. Wat dat betreft vind ik dat de verbeelding wat meer aan de macht moet komen." Aan het einde van het gesprek is het er. Na alle voorzichtig uitgesproken wensen, verwachtingen en nuances is daar opeens het heilig vuur. Hij veert op. Net als het Paul de Leeuw-typetje Bob de Rooij wil hij even iets kwijt. Een politieke hartekreet van minister Hans Wijers van economische zaken. „De Franse TGV (hoge snelheidslijn, red.) is een goed voorbeeld. Die spoorlijn is aangelegd met een zekere verbeeldingskracht. Daar is niet op iedere gulden beknibbeld. Dat geldt trouwens ook voor onze eigen Deltawerken. Je moet er iets moois van maken, iets waarvan je de kennis ook kunt exporte ren en waarmee je uitstekend voor de dag kunt ko men. Als die Betuwelijn straks nodig blijkt te zijn, moet het geen slap compromis worden. De miljar den hoeven niet over tafel te vliegen, maar de am bitie moet er wel zijn om er wat moois van te ma ken. Iets waar volgende generaties ook nog trots op mogen zijn." Op de gang van het ministerie van economische zaken waar de nieuwe minister zetelt, hangen de portretten van alle voormalige bewindslieden keu rig aan de muur. Hans Wijers (43) noemt ze spot tend 'onze trofeeën', maar de D66'er verhult niet dat het zijn ambitie is om daar eens trots tussen te hangen als het symbool van een minister met ver beelding. Een opmerkelijke wens voor deze pragmatische on- dernemer-in-de-politiek die deze week zijn eerste EZ-begroting in de Tweede Kamer verdedigt. De komst naar het Binnenhof van organisatie-adviseur en 'slapend' D66-lid Hans Wijers was voor velen een volslagen verrassing. Niet het minst voor hem zelf trouwens. Zijn 'transfer' naar de politiek verliep dan ook niet zonder aarzeling. „Ik keek net als veel collega's met enige reserve en scepsis naar wat er in Den Haag gebeurde. In de politiek worden draken van wetten gemaakt en slappe compromissen gesloten, die na een half jaar weer veranderen. Dat leidt tot terechte irritatie. Ik zie het als mijn opdracht dat te vermij den." „Aan de andere kant maakt het ook uit vanuit welk perspectief je naar het Haagse kijkt. Het gaat in de politiek om tegengestelde belangen en conflicte rende doelstellingen. Dat is iets wat nauwelijks valt te begrijpen als je er niet midden in staat. De critici onderschatten de complexiteit van de politiek, wat leidt tot een versimpelde voorstelling van zaken." Hoe snel dergelijke zwart/wit-verhalen hun weg vinden naar het Binnenhof, heeft Wijers inmiddels aan den lijve ervaren. De aangekondigde bezuini ging van 300 miljoen op technologie- en energie subsidies leidde tot een storm van protest. Neder land zou het 'Albanië aan de Noordzee' worden, een ontwikkelingsland tussen economische groot machten. Wijers glimlacht. Geen slechte beeldspraak vindt hij, maar bezijden de waarheid. „Het vet was bij EZ al weg, we snijden nu in het vlees. En dat doet pijn. Maar onverantwoord is het niet." Omdat resoluut snijden dooretteren voorkomt, maakte Wijers al drie weken na Prinsjesdag bekend op welke instituten en subsidies zal worden gekort. In de Tweede Kamer zal hij het er deze week niet erg moeilijk mee krijgen. De WD wil de technolo gie-subsidies iets ontzien, zijn eigen D66 en de PvdA de ontwikkeling van zonne-, wind- en water energie. Geen massieve politieke tegenstand waar Wijers wakker van zal liggen. Minister Hans Wijers: „Het vet was bij EZ al weg, we Datzelfde geldt voor het voorstel van PvdA en D66 om extra te korten op het budget voor kernenergie- onderzoek. Wijers waarschuwt dat dan de studies naar veiliger kerncentrales in het gedrang komen, evenals het zoeken naar een oplossing voor het ra dioactieve afval. Daar zullen PvdA en D66 hun han den niet aan branden. En bovendien kan het voor stel niet rekenen op de steun van een kamermeer derheid. Meer pragmatiek dan verbeeldingskracht dus. Over zijn plannen en ambities spreekt Wijers in zorgvul dig geformuleerde zinnen. En héél voorzichtig, zoals over de verruiming van de winkelsluitingswet. „Wat ik er zelf van vind zeg ik nu niet. Ik wil niet via deze krant met kabinet en parlement in discussie. Dat doe ik in de Kamer zelf wel." Bij Wijers lijkt vooral de nuance aan de macht. Nu ances die hij bij de pers node mist, concludeert de nijden r het vlees." foto gpd roland de bruin de publieke aanvallen op zijn pen sioenregeling. Wijers had zijn pensioen onderge bracht bij een Nederlandse NV die was opgericht op de Antillen. Geheel legaal, maar in de Tweede Kamer en de media leidde dit tot grote ophef. „Ik was verbaasd ja, dat het allemaal in de kranten stond. Ik had dit nooit verwacht. Wat mij het meest bevreemdde, was dat je zo weerloos bent. Dat er aan je integriteit wordt getwijfeld zonder dat je in staat bent je te verdedigen. Het kan allemaal zo maar worden opgeschreven. Je zit in een glazen huisje en dat leidt tot overbelichting. Maar ik weet het: jullie journalisten haten de nuance. Want nu ances zijn geen nieuws." den haag marc peeperkorn en wilfred scholten 4ucb Rechtspsycholoog Eden na onderzoek liljc „Kinderen zijn eigenlijk be trouwbaarder als getuige dan volwassenen. Als kinde ren iets zeggen wat niet klopt, zie je dat aan hun ex pressie. Maar alles valt of staat bij een goede ondervra ging, want kinderen zijn ge makkelijker te manipule ren", zegt de Amsterdamse rechtspsycholoog Salee Eden. Hij heeft zojuist een studie gepubliceerd onder de titel 'Kinderen als Getuigen; Hoe betrouwbaar is hun waarneming en geheugen?' Al aan het begin van deze eeuw vroeg men zich in Ne derland en daarbuiten af of aan getuigenverklaringen van kinderen enig geloof kon worden gehecht. De vraag werd opnieuw actueel in de jaren tachtig. Seksueel mis bruik van kinderen werd een liot issue. Affaires als die van De Bolderkar, Oude Pekela en recentelijk de Eper incest zaak waren geruchtmakend. Eden is verbonden aan de vakgroep Privaatrecht van de Vrije Universiteit van Am sterdam. Op basis van zijn onderzoek komt hij tot de conclusie dat kinderen in principe in staat zijn be trouwbare getuigenverkla ringen af te leggen. „]e zou kunnen zeggen: ze zijn even betrouwbaar en ook even onbetrouwbaar in hun ver klaringen als volwassenen", aldus Eden. Die betrouwbaarheid is on der meer afhankelijk van de leeftijd van het kind en van de mate waarin het kind is getraumatiseerd. En niet in de laatste plaats van de wijze waarop het kind wordt on dervraagd. „Het idee dat kinderen de neiging hebben om voorvallen te overdrij ven, wordt niet door onder zoek onderbouwd. In het al gemeen zijn de slachtoffers juist eerder geneigd de ernst van het misdrijf te bagatelli seren. Overdrijving komt zelden voor." In zijn onderzoek geeft Eden het voorbeeld van een tienja rig meisje dat ontvoerd en seksueel misbruikt werd. Met behulp van een vrouwe lijke detective wist zij haar ontvoerder nauwkeurig te beschrijven. In precieze de tails beschreef het slachtof fertje het motief van een booreiland op de trui van de dader evenals het vinyl ach ter in zijn auto. Een week na haar aanranding kon de po litie de dader arresteren op een booreiland in de Noord- swuk nen, in staat fantasie en wen gew kelijkheid van elkaar te on-tdien; derscheiden. Maar ook heen sier jonge kinderen kunnen zicln het opvallende of ingrijpende ?ns ge gebeurtenissen nauwkeurig sie herinneren. Eden: „Ze zijn Jres b alleen veel gevoeliger bij ee ondervraging. Door het taa» v< gebruik van volwassenen zijn ze veel meer te beïnvIo^STERC den. De tijd tussen het derd^j^ en zesde levensjaar is de al-jeren\ lergevoeligste periode voor an taal. De vraag is dan ook hun ondervragers van die gn kindertaal weten." Doorslaggevend is volgens de onderzoeker dan ook det/|£}I manier waarop een kind wordt verhoord. Eden is berge daarom een warm pleitbe- 'eeke zorger van het opnemen va#et dergelijke ondervragingen en n' op video. In de eerste plaats)0 8111 kan daarmee worden voor- &n8e komen dat kinderen veelvul dig worden verhoord. Want'D.^ juist hierdoor kunnen zij traumatische schade oplo- hlver pen. je Ne Getuigenissen van kinderenjc pr< kunnen onbetrouwbaar woijen p den als ze door steeds weer {,ijjkt anderen worden verhoord. ande „De vertrouwensarts, de 3enc maatschappelijk werker, de hubs kinderbescherming en de prate politie, ze hebben allemaal hun eigen belangen. De psy-_ chotherapeut wil bijvo< beeld het kind helpen en be schermen en de politie wil uiteraard de dader kunnen aanhouden." Een van Eden'^e aanbevelingen is dan ook da£or£ er criteria komen waaraan tl0°! het verhoren van kinderen P0^1 moet voldoen. Eden: „Video-opnamen leg- P10* gen niet alleen vast wat het "0O kind zegt, ze laten ook ge zichtsuitdrukkingen, geba- VI ren en bewegingen zien. De opnamen kunnen ook het wat geheugen opfrissen van het sch kind en voorkomen dat eer- coa dere verklaringen worden herroepen. Bovendien zal het de kwaliteit van de on dervraging ten goede ko- v men. Als alles op video wordt c opgenomen, zal de onder- vrager er eerder voor zorgen1 suggestieve vragen te vermij- i den en het kind niet onder J druk te zetten of op te ja- gen." En ten slotte kunnen de video-opnamen volgens Eden nog een ander belang rijk doel dienen: „Ze kunnen vertoond worden aan de da der. Op die manier kunnen daders ertoe worden ge bracht te erkennen welke schade zij bij het slachtoffer hebben aangericht." Vr pla amsterdam thea van beek Israëlische Bond voor Burgerrechten neemt het op voor Hamas-activist Van de bus die vorige week woensdag in Tel Aviv werd opgeblazen en waarbij 22 n schroot. Op de foto zoeken explosievenexperts naar eventuele andere bommen. Waarom heeft het leger opdracht gekregen het huis van de Palestijnse zelfmoord commando Salach Nazal Suwi te verwoes ten, terwijl de woning van diens Israëlische collega-massamoordenaar Baruch Golds tein nog steeds overeind staat? De Israëlische Bond voor Burgerrechten vraagt zich dat af, na de terreuraanslag die afgelopen woensdag in Tel Aviv aan 22 mensen het leven kostte. De Bond heeft besloten de nabestaanden van Salach Na- zal te verdedigen, omdat ze het verwoesten van het huis van de familie Nazal een ille gale vorm van collectieve straf vindt. De zaak dient binnenkort voor het Israëlische Hooggerechtshof. De Vierde Geneefse Conventie, die betrek king heeft op de bescherming van inwo ners van bezet gebied in tijd van oorlog, verbiedt uitdrukkelijk het verwoesten van huizen bij wijze van straf. Dichtmetselen is wel toegestaan. Israël behoort tot de on dertekenaars van de conventie, maar de Knesset, het parlement, heeft deze nooit tot Israëlisch recht gemaakt. Dat biedt het Hooggerechtshof de mogelijkheid ver woesting in bepaalde gevallen toe te staan, zoals in het verleden is gebleken. Eli Huavram is de advocaat van de Bond voor Burgerrechten. Hij legt er de nadruk op dat hij niet de terrorist vertegenwoor digt, maar diens ouders, zwangere schoon zuster en twee jaar oude nichtje. „Zij wo nen in het huis en geen van hen heeft met zijn daad ook maar iets te maken. Salach heeft al twee jaar geen voet in het huis ge zet en het afgelopen half jaar heeft hij zelfs geen enkel contact gehad met zijn fami lie", zei hij gisteren in een radio-interview. „Wij vertegenwoordigen onschuldige men sen. En we vertegenwoordigen bepaalde waarden, de waarden van het Israëlische rechtssysteem, die zelfs in de strijd tegen terreur hoog moeten worden gehouden." Huavram: „Er staat de regering een hele reeks legale maatregelen ter beschikking. Die steun ik niet allemaal, maar daar gaat het niet om. Het Hooggerechtshof heeft nog nooit de verwoesting toegestaan van het huis van iemand die dood is. Toen er eerder dit jaar een verzoek werd gericht aan het Hooggerechtshof om het huis van Baruch Goldstein te verwoesten, was de openbare aanklager daar tegen. We ver woesten geen huizen van weduwen en we zen, werd er toen gezegd. Het idee dat het opblazen van het ouderlijk huis van fana tieke, religieus gemotiveerde zelfmoord commando's een vorm van afschrikking is, heeft niets te maken met de werkelijkheid. De schade daarentegen is duidelijk. Het gaat in tegen een essentieel principe van het joodse volk, namelijk dat alleen degene die de misdaad begaat, moet worden ge straft. Het is niet zo dat de vader verant woordelijk is voor de misdaad van zijn zoon, of omgekeerd." Baruch Goldstein, uit de Israëlische neder zetting Kiryat Arba, vperde eind februari een terreuractie uit in de Grot van de Aartsvaders in Hebron. Hij opende het vuur op een menigte biddende moslims, waarbij 29 mensen om het leven kwamen. Het Israëlische kabinet heeft gisteren be sloten toestemming te geyen voor het ver woesten van huizen van terroristen die bij het plegen van hun daad om het leven zijn gekomen. Maar de ministers waren het er niet over eens of het verwoesten van hui zen van familieleden van een verdachte zin heeft en wettig is. Minister van communi catie Shulamit Aloni, van de liberale Me- retz-fractie, sprak zich openlijk uit tegen het verwoesten van huizen van 'oude vrou wen en kinderen'. Dat kwam haar te staan op een reprimande van premier Rabjn. „De dood van de dader van een terreur aanslag mag niet dienen als een vorm van immuniteit", meende deze. De ouders van Salach Nazal hebben het af- - gelopen weekeinde op bevel van het leger bloed en speeksel afgestaan. Uit vergelij king met monsters van het lichaam van de man die zich aan boord van de bus heeft opgeblazen, bleek dat de dader inderdaad hun zoon was. De politie vond het noodza kelijk de test uit te voeren, omdat enkele buspassagiers na het zien van de Hamas- videotape waarop Salach zijn zelfmoordac tie aankondigt hun twijfels hadden geuit. Volgens hen leek Salach niet op de man die zij ervan verdenken dat hij de bom bij zich droeg. Harnas heeft premier Rabin gewaarschuwd geen huizen van islamitische militanten te 1 verwoesten. Als dat toch gebeurt, zal de or ganisatie als tegenmaatregel 'joodse hui zen en gebouwen in het hart van Tel Aviv' li opblazen. Harnas heeft ook bekendge maakt dat dq aanvallen op Israëli's zullen doorgaan tot Israël de verlamde sjeik Achmed Yassin en andere Hamas-leiders vrijlaat. Volgens Palestijnse bronnen in de Gaza- strook heerst binnen Harnas verdeeldheid over het soort acties dat afgelopen woens dag in Tel Aviv dood en verderf zaaide. Een deel van de beweging zou het beter vinden af te zien van aanvallen op burgers binnen Israël en de acties willen concentreren op soldaten en kolonisten. Sjeik Jamil Salim, een islamitische leider in Nablus op de Westelijke Jordaanoever, zei te hopen dat er een staakt-het-vuren kan worden bereikt tussen Harnas en het Israëlische leger. Maar Hamas-miiitanten verklaarden later dat Salim niet namens hen spreekt. tel aviv ad bloemendaal correspondent

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2