PORT jax 'lichtjaar' >eter dan PSV I Langeveld-dag op Nieuw Zuid ^NDAG 24 OKTOBER 1994 15 FOTO ANP leek na afloop zelf ook wat ge geneerd. „Je probeert wat." Louis van Gaal kon het niet laten over dat incidentje nog een cynische opmerking te ma ken. „Een vreemde wissel, ja, het is iets uit de trucendoos. Nee, zelf heb ik zoiets nog nooit gedaan. Maar ik ga dan ook over het algemeen uit van eigen kracht." Pagina 16: 'En we zwaaien met z'n allen naar De Mos' Gert Aandewiel worstelt met zichzelf en de w Katwijk katwijk rob onderwater Kees Krayenoord, voorma lig kind van Nieuw Zuid en al jaren gehuld in het shirt van 'vijand' Katwijk, draaide na afloop van Quick Boys - Kat wijk een shaggie en krabde zich 'ns achter zijn oor. Nog nooit had de grillige rechts buiten het zo makkelijk ge had op het grondgebied van de rivaal. „Ze vielen me in de tweede helft verschrikkelijk tegen. Allemaal lange halen naar voren. Dat was kaassie voor onze verdedigers." Terwijl Krayenoord vol zelfvertrouwen meldde dat „Katwijk alleen zichzelf van een derde achtereenvolgen de afdelingstitel kan bero ven" had Gert Aandewiel heel andere zorgen. Aande wiel is de aangewezen man om de lijnen bij Quick Boys uit te zetten. Trainer Wisman heeft hem de vrije rol van in schuivende libero toebe deeld, maar Aandewiel heeft dit seizoen nog weinig in druk gemaakt. Zaterdag bleef hij zelfs ver onder de maat. Aandewiel wees naar de speelwijze van Katwijk: „Ze hebben mij het spelen on mogelijk gemaakt. Ze speel den mandekking over het hele veld. Daarom kon ik niets brengen." Aandewiel gaf toe dat hij onder normale omstandigheden zich meer met het spel had mogen be moeien dan afgelopen zater dag. Hij oogde als een voet baller die speelde zonder zelfvertrouwen. „Dat is het niet. Ik train heerlijk de laatste weken en alles lukt. Voor deze wedstrijd zat ik lekker in mijn vel. Maar op een of andere manier komt het er niet uit. Vraag me niet waar het aan ligt." Zonder de inbreng van stuurman Aandewiel dobber de Quick Boys stuurloos rond. Tot vervelens toe koos de thuisclub voor de lange bal, waarmee de voormaart sen niets konden uitrichten. Aandewiel: „Daar ben ik toch wel een beetje van geschrok ken. We weten dat we min der zijn dat Katwijk, maar dat wil niet zeggen dat je zo wei nig moet brengen als zater dag. Op het middenveld kwamen we er niet aan." Henk Wisman daarop: „Naast Aandewiel waren er wel meer die onder de maat speelden. Voor mij is dat een tegenvaller. Zaak is nu om niet te ver achterop te gera ken. We moeten ze snel mo gelijk het vertrouwen her vonden." Het programma is niet het voordeel van Quick Boys, want de uien van Rijnsburgse Boys zullen al de haringkop pen uit Katwijk met open ar men ontvangen. Wisman, met een bedenkelijk gezicht: „Pfffff, ook weer zo'n makke lijke tegenstander..." iliters: 'PSV heeft geen taktiek en geen systeem OTTERDAM GPD )e Braziliaanse voetballer Glau- v So Jesus de Carvalho heeft een :ontract voor drie jaar en acht ^Baanden getekend bij Feye- Swoord. Daarnaast bedong voor zitter Jorien van den Herik een fHptie voor nog eens twee jaar. Hj Met Glaucio's landgenoot ^Jugo (20) bereikte Feyenoord jen principe-overeenkomst. Hij 'Momt in december, als zijn con tract bij Flamengo is afgelopen, iwiiaar Rotterdam om de zaken ■■lader te bespreken. De trans- Bersom voor Hugo („Hij is een ffiype Jan Wouters," zegt Piet de Bisser, als adviseur in dienst bij BBC en de ontdekker van Glau- pio) is vooralsnog te hoog naar i de zin van Feyenoord. De in Sao Paolo geboren en getogen 18-jarige Glaucio bracht gisteren ook een bezoek aan de Kuip. Feyenoords Brazi liaanse middenvelder verblijft enkele dagen in Rotterdam om na het tekenen van het contract een huis te zoeken en zijn nieu we omgeving te verkennen. Morgen keert hij voor tien da gen terug naar zijn geboorte land om zich daarna met zijn moeder, zus en broer definitief in Rotterdam te vestigen. Het verhaal van het straatjo chie, dat de hele dag buiten voetbalt, uit een arm gezin komt en in een kansarme buurt is'opgegroeid, gaat ook op voor Glaucio. Een brutaaltje, dat wel, maar met een verlegen glimlach moet hij toegeven dat hij van het Nederlandse voetbal niets afweet. „Ja," zegt hij, „ik heb wel van PSV Eindhoven ge hoord, omdat Romario daar heeft gespeeld en Ronaldo daar nu zit. Maar van Feyenoord had ik nog nooit gehoord." Ruud Gullit kent hij van naam, evenals Frank Rijkaard, van de periode dat beiden voor AC Milan uitkwamen. Verder is Nederland voor hem een onbe schreven blad, ergens in Euro pa. „Ik heo gehoord dat Neder land een mooi land is. Wat ik tot dusver heb gezien, kloppen die verhalen aardig. Mijn eerste indrukken zijn goed. Het ziet er allemaal netjes uit en de Kuip is een prachtig stadion." Als jochie van zestien werd hij ontdekt door Portuguesa in een partijtje straatvoetbal. „Dat was tijdens een wedstrijd tussen ons straatelftal en een jeugdteam van Portuguesa. Kon ik meteen een contract tekenen," lacht hij. Hij klom op tot het Olympisch elftal, waarin hij samen met Ro naldo uitkwam. Zijn doel is de nationale Braziliaanse ploeg te halen. „Het is een droom om daarin samen met Romario en Bebeto te mogen spelen. Maar voorlopig zal hij zich louter op Feyenoord richten. Nee, hij ziet er niet tegenop. „Voetbal is immers overal het zelfde. Ik zal alleen wat tijd no dig hebben om me aan te pas sen en om vrienden te maken. Maar dat gaat vanzelf." Met zijn snelheid en spelop vatting denkt hij van waarde te kunnen zijn voor Feyenoord. „Ik ben er trots op," zegt hij, „dat Piet de Visser en Frans Bouwmeester mij hebben ont dekt in Frankrijk. Ronaldo heeft bewezen dat hij hier kan aard en, dus waarom ik niet? Ik hoop me hier ook snel te kunnen be wijzen." Daar twijfelt zijn ontdekker Piet de Visser geen moment aan. „Ik heb hem tijdens een toernooi in Frankrijk twee jaar geleden viër wedstrijden zien spelen. Hij stak met Ronaldo met kop en schouders boven de rest uit. Glaucio werd zelfs uit geroepen tot de beste speler van het toernooi. Omdat ik net weg was bij Willem II, heb ik die na men eigenlijk twee jaar lang voor me gehouden. Enige tijd geleden hebben Frans Bouw meester en ik Feyenoord getipt. Hij is een goede, snelle midden velder met een perfecte balbe handeling, een echte spelbepa ler. Ik ben ervan overtuigd dat hij het gaat maken. Glaucio kan uitgroeien tot de lieveling van het publiek. Alleen zal hij wat tijd nodig hebben om zich aan te passen." JJfer had 1-8 kunnen, eigenlijk moeten worden. Die ver- yll§ering bleef PSV bespaard, Ajax vond 1-4 ook mooi. ^2? was °°k mooi wat Ajax gisteren in Eindhoven liet l, heel mooi. Het verschil met PSV was schrijnend. De i vangg van De Mos werd in eigen huis volledig gedeklas- ïden.rd. „Als Ajax scherp was gebleven, had het een deba- kunnen worden", aldus de coach van PSV. N< hoven henri van der steen verslaggever if het zo al geen vernedering geworden! Kansloos was gisteren en niet alleen sloos. PSV was weer slecht ;rgo: PSV was opnieuw geen d. Aanvoerder Jan Wouters ihet ver na afloop met - voor 'coach - dodelijke woorden, j hebben geen taktiek en n systeem. Het was pijnlijk, e wedstrijd, maar verbaasd ik niet eens." et waren woorden die zelfs Ajacied niet had durven spreken. Louis van Gaal was zelfs uiterst vriendelijk voor de gastheren. „Als je zo snel met 3- 0 achter komt, wordt het moei lijk voetballen." Ook Wouters' collega-aanvoerder, Danny Blind, was mild. „Wat je van daag gezien hebt, is een bevesti ging van de laatste weken; PSV heeft geen goed team." De waarheid was natuurlijk dat Ajax aantoonde in elk op zicht een lichtjaar voorprong te hebben op de koopmeesters uit Eindhoven. Dat was vorig jaar niet anders, met dit verschil dat de goals toen aan de andere kant vielen. Ook toen werd het 4-1, voor PSV, met een beter voetballend maar onvoldoende scorend Ajax. Gisteren was alles anders. Ajax voetbalde subliem en Ajax scoorde. Drie keer in een kwar tier tijd, via de geweldige Ro nald de Boer, Davids en See- dorf. De Mos: „De wedstrijd was toen natuurlijk gespeeld. Wat restte was een lijdensweg van vijf kwartier. Je hoopt in de rust nog wat recht te kunnen zetten en je hoopt op verslapping bij Ajax." Die kwam er uiteraard ook; PSV kon Ajax daardoor na rust zowaar op 1-1 houden. Van Vossen maakte eerst met een schitterende boogbal 0-4, ver volgens mocht NiÜs uit een vrije trap de eer redden: 1-4. De Mos moet een zucht van verlichting hebben geslaagd. Van Gaal: „De Edgar Davids haalt vertietigend uit en scoort 2-0 voor Ajax. De PSV-defensie (vlnr Prommayon, Linskens, Valckx en Wouters) weet hoe laat het is. enige kanttekening die ik inder daad kan maken is dat er te weinig is gescoord." En Danny Blind: „Na die 4-0 hadden we door kunnen stomen naar 6-0." De captain van Ajax kreeg van zijn trainer een compliment voor zijn wedstrijd, zoals ook Litmanen en Ronald de Boer werden genoemd. Van Gaal had er nog acht voor het voetlicht kunnen halen, maar beperkte zich verder bescheiden tot een enkele reserve. „John van den Brom heb ik laten invallen om dat hij wekelijks de sterren van de hemel speelt in het tweede." In Eindhoven moeten ze stik- jaloers worden van dit soort tek sten. PSV heeft niet eens een behoorlijk elftal, laat staan een goeie bank. 'En Kluivert kostte niks' zong het legioentje uit Amsterdam cynisch. De weelde bij Ajax is zo groot dat Van Gaal zijn jonge topscorer zomaar kon passeren. „Dat heb ik hem ook wel uitgelegd, want normaal passeer je je topscorer natuur lijk niet. Maar dat had te maken met de tegenstander. De Boer vond ik geschikter om tegen PSV in de spits te spelen." Tegen PSV lijkt echter ieder een geschikt om in de spits te spelen. Achterin was het bij de gastheren weer een puinhoop. Veel erger is dat er in het hele elftal geen lijn en geen combi natievermogen zit. Ajax maakte dat nog eens pijnlijk duidelijk, en passant demonstrerend hoe het wel moet. Jan Wouters: „Qua positiespel zijn zij natuur lijk veel en veel verder dan wij." De Mos kan het ermee doen. De Hagenaar, anders nooit ver legen om een blufje, had weinig commentaar op zijn flauwiteit om de opstelling pal voor de wedstrijd nog even te verande ren; Zenden niet, Meijer wel. Bij Ajax was gelachen om het kin derachtige trucje, De Mos zelf FSV; ^Jtwuk» WSV speelt tegen Quick Boys Ronaldo komt op bezoek bij Quick Boys. Naar aanlei- het 75-jarig bestaan van de grootste amateurvereniging Nederland speelt PSV een jubileumwedstrijd op Nieuw aid. Het duel wordt gespeeld op dinsdagavond 18 april 1995. %leizoen over voor Dennis de Nooijer itterdam Dennis de Nooijer is voot de rest van itgeschakeld. De Spartaan, die zaterdagavond in de wedstrijd igen NAC ongelukkig ten val kwam, is zondag aan de rechter ^jiie geopereerd. Bij De Nooijer werd een afgescheurde buiten- ^^^nd geconstateerd. Twee jaar geleden hield dezelfde kwetsuur U^^tn de andere knie Sparta's aanvalsleider zeven maanden aan kant. Sparta hoopt morgen de komst van RKC-spits Marco ^^jogers aan te kunnen kondigen. .ckepi^arell moet fans rustig houden nrQjg Pemen Rudi Carell moet de Feyenoord-fans tijdens de retum- QQ, wedstrijd in Bremen tegen Werder, in bedwang houden. De Ne- lqe| 7lerlander, tv-ster in Duitse dienst, zal tijdens het duel in het ka- Steenler van Europacup voor bekerwinnaars, als tweede stadions- leaker fungeren. Carell, die zich in de buurt van Bremen geves- igd heeft, is ingehuurd om de meegereisde Feyenoord-fans van nformatie te voorzien. Maar vooral om ze, indien nodig, tot de irde te roepen. Na de 1-0 voor Feyenoord in de eerste confron- ritie verwacht manager Lemke van de Duitse club voor de re- I urn op 3 november zo'n 3000 Rotterdamse fans. -Brokstuk eigen auto Senna fataal HkQML! Formule I-coureur Ayrton Senna is overleden aan de ver- mwondingen door een brokstuk van zijn eigen racewagen. Dat neldde de Italiaanse radio zaterdag. Drievoudig wereldkam- >ioen Senna overleed aan de gevolgen van een ongeluk tijdens y Ie Grand Prix van San Marino, in mei. Lijkschouwing heeft nu litgewezen dat Senna een diepe wond boven de rechter wenk- vo) prauw had. Dat moet volgens de onderzoekende doktoren ver- lo) iorzaakt zijn door een brokstuk dat ook de helm van de Brazi- iaan doorboord heeft. Volgens het medische rapport had Senna terder alleen verwondingen aan de rug, maar daaraan zou hij nooit overleden zijn. De medici vermoeden dat de verwondin gen aan het hoofd zijn veroorzaakt door de gebroken stuurko- Jom. Tests in het luchtvaartkundig onderzoekscentrum, volgen- le week, moeten die theorie bevestigen. I o) Nederlandse volleybalsters verder >ao Paulo De Nederlandse vrouwen volleybalploeg heeft zich tijdens de wereldtitelstrijd in Brazilië geplaatst voor de tweede ronde. Nederland won zondag in Sao Paulo de derde en laatste groepswedstrijd met 3-0 van Peru. De setstanden waren 15-8, £^15-7 en 15-5. De ploeg van bondscoach Bert Goedkoop eindigde als tweede in groep B, achter olympisch kampioen Cuba. Van de Cubanen werd verloren, van Azerbeidzjan gewonnen. Onlangs, tijdens het WK voor mannen in Griekenland, werd Nederland uèveneens tweede in de groep achter Cuba. =^lederland speelt nu morgen in Sao Paulo een wedstrijd in de tussenronde, met een plaats in de kwartfinales als inzet. Tegen stander is een nummer drie uit een andere groep: Tsjechië, W uid-Korea of Oekraïne. ««Sluiter winnaar World Youth Cup """tucson Het tennistalent Raemon Sluiter is weer een titel rijker. ^Niet zo maar één, want de 16-jarige Rotterdammer veroverde ISlsamen met Peter Wessels uit Elburg in het Amerikaanse Tucson «de World Youth Cup na een zege in de finale op Oostenrijk. Slui ter was de grote uitblinker van het Nederlandse team, want de ^Havo-scholier bleef het gehele toernooi zonder setverlies. Katwijk werkt achterstand weg 8Langeveld-dag op Nieuw Zuid. Het begaafde slangemens koos de beladen derby Quick Boys - Katwijk uit om weer eens te schitteren. Hoogstpersoonlijk boorde de 25-jarige balvirtuoos het sprankje hoop, dat blauwwit na de 1-0 van Hicham Rbii koesterde, zaterdag zonder me dedogen de grond in. Langeveld zweepte zijn ploegmaats na de rust op naar een grootse vorm en speelde het onthutste Quick Boys volledig van de mat. Met 1-3 kwam de thuisclub er nog genadig van af. De 4000 liefhebbers kregen te zien wat de spelers van Quick Boys vooraf af wisten. De w Katwijk is momenteel verder als ploeg. Maar het respect voor de landskampioen ging zaterdag op het veld wel erg ver. Nadat Langeveld 20 seconden na de pauze de 1-1 had verzorgd, leg de Quick Boys het hoofd in de schoot. De ploeg toonde toen niet meer dezelfde agressie, die voor de rust zo kenmerkend was voor de blauwwitten. En dat kwam hard aan in de door weekte duinpan. Zelden boekte Katwijk een makkelijker overwinning op Quick Boys dan afgelopen weekeinde. Oefenmeester Henk Wisman zocht naderhand naar stig naar de oorzaken, maar het echte antwoord op het falen na de rust had de oefenmeester niet. „De 1-0 voorsprong vond ik op zich een terechte belo ning. Jn de rust zeg ik nog tegen de gasten dat ze de tweede helf scherp moesten starten. Nou, je kunt als trainer beter helemaal niks zeggen, want ze deden het tegenovergestelde. Na die ge lijkmaker liepen we achter de feiten aan." En wat veel erger was: Quick Boys verloor elk duel op alle plekken van het veld. De forma tie van Wisman had geen ant woord meer op de verhoogde inspanning van Katwijk, dat voor de rust de energiebronnen nauwelijks had aangeboord. Tot grote ergernis van trainer Kees Guyt. De trainer had aanvanke lijk nog goede hoop, want gedu rende de eerste twintig minuten kregen Hans Zwaan en Carlo van Zeist de mooiste kansen. Toch verbloemden de verkwan selde scoringskansen de reali teit. Quick Boys was scherper Carlo van Zeist glijdt, ten/vijl Hans van der Plas erbij is gaan liggen, de bal richting Quick Boys-doel. Een doelpunt voor Katwijk zal het niet opleve ren. FOTO HENK BOUWMAN aan de derby begonnen en deel de via het razendsnelle duo Kruit en Rbii gevaarlijke spelde- prikken uit. Daarom was de voorspong, verkregen via een doeltreffend schot van Rbii, waarbij doelman Van Duyven- bode niet vrijuit ging, niet eens onverdiend. Eenmaal in de kleedkamer re aliseerden de spelers van Kat wijk dat ze met verkeerde be doelingen aan de wedstrijd wa ren begonnen. „Ik hoefde niet eens te zeggen waar het aan schortte", meldde Kees Guyt naderhand. Uitblinker Pim Lan geveld: „We wisten donders goed waar het aan lag. Alle duels waren voor Quick Boys. We speelden gewoon te slap. Daar hebben we de trainer niet voor nodig om dat te zien. We hebben tegen elkaar gezegd dat er harder moest worden ge werkt. Desnoods moest dat maar ten koste gaan van het voetbal." Het is tekenend voor de kracht van dit Katwijk dat de trainer geen scheldkanonnade nodig heeft om de bakens te verzetten. De oranjehemden hadden wel het geluk dat de bal na 20 seconden - Pim Lange veld verzilverde een combinatie met Marco de Ridder - in het netje lag. Katwijk denderde vervolgens door en kwam tot het laatste signaal van de goed fluitende leidsman Douwe de Haan (Rijnsburg) geen obstakel meer tegen. Zelfs een tegenslag (Jo- han Vogelaar moest geblesseerd het veld ruimen voor Toine l'A- mi) bracht de bezoekers niet van de wijs. De even logische als verdiende voorsprong kwam in de 67ste minuut. Pim Lange veld was met de bal uitgeweken naar de rechterkant van het veld. De middenvelder begon aan een actie die ogenschijnlijk tot mislukken was gedoemd, maar onnavolgbaar schoof Lan geveld de bal in de voeten van de vrijstaande ploegmaat Krayenoord. Die raakte het le der volledig verkeerd, maar Hans Zwaan zette bij de verste paal nog net zijn voet tegen het 'misbaksel' van de rechterspits: 1-2. Langeveld kon er daarna geen genoeg meer van krijgen. Op zijn karakteristieke wijze sleur de hij over het veld en showde het ene na het andere hoog standje, waar Quick Boys steeds verder zakte in de poel van el lende en ergernis bij de achter ban opwekte met lange, simpe le halen naar voren. Het mooiste nummertje van Langeveld kreeg evenwel geen doeltreffend vervolg, omdat zijn stiftje na een solo langs vele Quick-Boysbenen net de juiste richting miste. De treffer van Marco de Ridder 12 minuten voor tijd maakte veel goed. Hans Zwaan lepelde het leder met veel gevoel op het hoofd van de Noordwijker, die heel wat had te stellen met Jan Jeroen Schaap, een van de wei nige blauwwitten die een vol doende haalde: 1-3. Daama ge loofde Katwijk het wel, tot grote opluchting van het volledig ver doofde Quick Boys. Quick Boys: Van der Niet: Schaap. Fens, Aandewiel, Hans van der Plas: Jaap van Duyn, Van Dijk, Floor van Duyn; Steenvoorden. Kruit, Rbii Katwijk: Van Duyvenbode; Van Zeist, Langemaat, Vogelaar (l'Ami), Kwestro; Braaf, Langeveld, Van der Plas; Krayenoord, Zwaan, De Ridder

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15