oren proberen dood an Silje te begrijpen Marseille heeft buik vol van de vele stakingen !U Buitenland Basken spiegelen zich graag aan Noord-Ierland Haven- en zeemansstad tot in alle uithoeken DE NIEÜWE WEGWIJZER VAN DE ANWB. TERDAG 22 OKTOBER 1994 vergeef de kinderen die mijn dochter hebben gedood' Indheim.imrek 1 independent i nacht branden kaarsen Ide ijzige plek waar Silje is ge- i. Omringd door knieho- i de wind te beschermen, i de vlammen in zeven Jkels op de plek waar het 5-ja- je Noorse meisje afgelopen terdag de dood 'vond. rmoord of doodgepest door r speelkameraadjes twee ïgetjcs van zes en een van f. Het tragische lot van Silje e Redergaard heeft Noor- n met stomheid geslagen. Hn land dat zijn ordelijke orga- ftatie, kindvriendelijk gedrag lage misdaadcijfers koestert, uwt om het verlies van zijn bschuld. Ijes laatste tocht begint zater- igmiddag 3 uur. Terwijl de ond onder de eerste sneeuw ftn deze winter verdwijnt, ver lakt ze in de richting van de Ijnbomen achter haar huis in t slaapstadje Rosten aan de i Trondheim. Ze looptp hgeveer honderd meter van r flatgebouw, klimt over een leile rand begroeid met bomen 11 springt over een beekje rich- Ing voetbalveld. Haar drie bes- t vTienden, die deel uit maken pn gezinnen in de buurt die net zo stabiel en gewoon zijn als die van haar zelf, spelen er al in de sneeuw. Wat volgt zal nooit helemaal be kend worden, omdat de enige getuigen ook de daders zijn en zij te jong zijn om een samen hangend beeld te geven. Wat lijkt te zijn gebeurd is dat ze speelden dat ze aan het vechten zijn en dat het spel ergens op hield en gewelddadig werd. Silje gaat er angstig van door maar wordt ingehaald door een van de jongens. Ze valt in een plas, verliest haar laarzen. Haar jas wordt uitgetrokken wanneer ze opstaat. Opnieuw probeert ze weg te lopen, maar minstens een van de jongens haalt haat in en blijft haar slaan en schop pen, doof voor haar gegil. Wan neer ze haar bewustzijn verliest, laten de jongens haar achter en hollen terug naar huis. Uiteindelijk waarschuwte een van de jongens zijn moeder. Hij beschrijft de misdaad in leven dige details, maar doet alsof on bekende tieners het hebben ge daan. Tegen de tijd dat de am bulance arriveert is Silje dood. Pas na enkele dagen wordt na de autopsie onthuld dat ze niet aan haar verwondingen is ge storven, maar aan blootstelling aar! de kou. Trondheim slaakt bijna een col lectieve zucht van verlichting horen als bekend wordt dat 'Sil je is doodgevroren'. De Noorse pers, die in haar berichtgeving het woord 'moord' nooit had gebruikt, voelt zich in haar me ning gestaafd. Zo ook het hoofd van het onderzoeksdeparte- ment van de politie van Trond heim, Harald Moholt, die vol houdt dat zijn mensen een 'on geluk tussen vrienden' onder zoeken. ,,Er zijn geen verdach ten in deze zaak, alleen slacht offers", aldus Moholt. ,,Deze jongens begrijpen niet wat zij hebben gedaan. Wanneer we ze proberen te ondervragen, wor den ze gemakkelijk afgeleid. Zij zingen kinderliedjes en praten over allerlei andere dingen." Maar in het efficiënte Noorwe gen moet een rationele reden worden gegeven voor een der- m de kinderen. Onvermijdelijk gaat de aandacht naar de televi sie vooral buitenlandse tele visie. Maandag al, nog voordat de kijkgewoonten van de drie jongens bekend konden zijn, legt de Noorse premier Gro Harlem Brundtland de schuld bij gewelddadige programma's. Na demonstraties in Zweden schrapt de Scandinavische commerciële zender TV3 enkele tekenfilmseries. Op de plek waar het lichaam van „Het is niet goed dat kleine kin deren zoveel naar de televisie kijken", aldus Nina Heilmann van maatschappelijk werk van Rosten. „Ze zijn te jong om het verschil te begrijpen. De held staat op en loopt weg nadat hij is neergeschoten. Zo is het niet in het werkelijke leven." De Noorse media hebben nog een geriefelijke verklaring ge vonden voor de gewelddadige dood van Silje. In kranten is ge het omgekomen Noorse meisje Silje werd gevonden branden kaarsen en liggen bloemen. suggereerd dat de leider van de aanval aan minimal-brain-dys- functiori lijdt, een lichte her senbeschadiging, wat zijn agressie zou kunnen verklaren. Maar dit wordt door maat schappelijk werkers en psycho logen bestreden. Iedereen sluit de rijen. Nie mand is bereid te zeggen dat er misschien iets mis is in Trond heim. Zij kunnen gelijk hebben. Ondanks de weerzin in de stad om de dood van het kleine meisje met buitenstaanders te bespreken, is de reactie erop meer overwogen, meelevender en evenwichtiger dan de morele verontwaardigheid die volgde op de moord op James Bulger, de peuter die vorig jaar in Enge land door twee jongens van 10 werd ontvoerd en omgebracht. In de stad druipt de warmte er van af. Deze tragische dood was geen belichaming van het kwaad. Dat maakt het des te moeilijker te verklaren wat e gebeurd. Wat ook de oorzaak was var tragedie, het is nu aan Heil mann de brokstukken lijmen. Voor elk van d( steld. Siljes ouders, bedolven onder een stroom sympathiebe tuigingen, hebben een telefoon- beantwoorder gekregen. Voor de buren zijn er dagelijkse dis cussies en groepstherapieses sies. De drie jongens moeten de rest van hun leven hun schuld met zich meedragen. Ze krijgen psy chiatrische hulp maar worden niet veroordeeld of opgesloten. Volgens de Noorse wet kunnen kinderen onder de 15 niet ver volgd worden voor misdaden. „Ik vergeef de kinderen die mijn dochter hebben gedood", zegt Siljes moeder tegen het Noorse Dagbladet. „Het is niet mogelijk kleine kinderen te haten. Zij be grijpen de ernst niet van wat ze hebben gedaan. Wij zijn niet van plan te verhuizen. We vin den het fijn om hier te wonen." Iedere middag wandelen de kinderen van Rosten na school tijd in groepjes van twee of drie naar de plek des onheils. Som migen knielen voor de kuilen, staren nietsziend in de vlam men en lezen de talrijke brieven en gedichten van vrienden en familie. Anderen arriveren met eigen gedichten gedichten over hun treurnis, hun woede en hun liefde voor een klein meisje dat ze daarvoor nauwe lijks was opgevallen. Er zijn ro zen, anjers en krijttekeningen gemaakt door kleine onvaste handjes. Spoedig zullen ze meer kuilen in de sneeuw moeten graven om alle geschenken een plaats te geven. „Wij spelen daar niet meer", zegt Axel, een jongen van 13. Terwijl hij spreekt storten twee 6-jarigen, zich niet bewust van de treurnis om hen heen, zich van de helling. Hun vreugdekre ten doordringen de stilte. Zij zijn te jong om te begrijpen wat verdriet is. vertaling: luutje niemantsverdriet franse havenstad drijft op olie iarseille nico de vries or de rede trekken slepers t mammoettanker de haven t Marseille-Fos binnen. Oud kapitein Pierre Chaffard kijkt t kennersogen toe vanaf de wal. „Wie het eerst komt, wie t maalt. Zo gaat dat hier." Het 'verliezende' schip, zo vervolgt hij, zal er geen na deel van hebben: „Dit is de ha- i Rotterdam niet. Wacht tijden kennen wij niet." Marseille mag het dan minder druk hebben dan Rotterdam, toch doemen daar in het zuiden de Rhöne-delta is nog geen van Frankrijk de overeenkom- ten regelmatig op. Wie de ech- e zeehaven van Marseille wil bezoeken, zal net als in Rotter dam eerst zestig, zeventig kilo- r langs de (petro-)chemi- De havenontwikkeling en de cij fers van Rotterdam waren des tijds het grote voorbeeld. Europort du Sud, zoals de inwo ners van Marseille hun haven met een knipoog naar Rotter dam hebben genoemd, ont vangt inmiddels de grootste tankers, erts- en containersche pen ter wereld. Maar het presti gieuze havenplan van de natio nale overheid heeft in Marseille toch ook voor teleurstellingen gezorgd. De verkoop van terrei nen is ronduit tegengevallen. Van de zompige moerassen in Als IRA staakt-het-vuren afkondigt, kan ETA dat ook den haag tjabel daling Er is nauwelijks toerisme. Land bouw is er nagenoeg niet. Bui tenlandse investeringen blijven uit. Meer dan de helft van de jongeren heeft geen baan. Een vierde van de beroepsbevolking nalisten de afgelopen jaren zijn blijkt uit recente opiniepeilin gen. De Basken liggen er nog meer wakker van dan van het geweld van de radicale afschei dingsbeweging ETA Euzkadi TaAskatasunaBaskenland en Vrijheid). Hoewel de bloedi- e acties van de radicale r is werkloos. Eigenlijk i: nig florissants te melden over het Baskenland, de Spaanse au tonome regio die met Catalonië en Galicië de meest uitgebreide vorm van zelfbestuur kent. Bijna twee miljoen Basken kie zen morgen een nieuw parle ment dat zetelt in Vitoria. De verkiezingen zijn belangrijk om dat de regio kampt met immen se problemervdie om snelle op lossingen schreeuwen. Werk loosheid, terroristisch geweld, groeiend drugsgebruik onder jongeren, grootschalige fraude en de wensen van de Baskische deelregering de eigen autono mie nog verder uit te breiden. Verder hebben de verkiezingen i belangrijke nationale l afgenomen, bestaat e delijk verband tussen beide fe nomenen. „Het terrorisme in Baskenland heeft ons beeld naar het buitenland bepaald. Daardoor zijn de investeerders weggebleven", zeggen politici en werkgevers. De ETA is de afgelopen jaren aanzienlijk verzwakt. ETA-lei- ders werden in Spanje en Frankrijk opgepakt. In Basken land ontstond een grote pro testbeweging, na de ontvoering vorig jaar zomer van de zaken man Iglesias Zamora. De mees te Baskische zakenlieden wei gerden verder 'revolutionaire belasting' te betalen. Sindsdien lijkt de ETA haar praktijken te hebben verplaatst naar Madrid. ijzeren staven op demonstre rende werkgevers had ingesla gen. Het havenconflict draait om het 'dokwerkersstatuut', waarbij de indeling van de ploe gen was voorbehouden aan de chemische Rotterdam al produceren, ook in Fos willen bouwen. Wie zijn oor te luister legt, hoort ook dat de NAVO-pijpleiding naar Duitsland binnenkort voor nieuwe gebruikers wordt open gedraaid. En dat met geld van de EU in Fos een nieuwe water zuiveringsinstallatie wordt ge bouwd. Voor de haven van Marseille be- voorwaarden hadden de tekent de komst van nieuwe be drijven een belangrijke impuls. Wie de jaarlijkse cijfers analy seert, moet tot de conlusie ko men dat de haven drijft op olie. Driekwart van de 88,6 miljoen ton lading die er vorig jaar werd overgeslagen, bestond uit ruwe sche industrie moeten rijden al- slaan. In de haven gaat het v vorens de eerste grote zeesche- haal dat twee grote Amerikaan pen tegen te komen. De-namen van de bedrijven langs de route klinken evenzeer bekend in de oren: Arco Chemical, Shell, Es- i, BP; Total, Carbon Black, Air Liquide en Elf Atochem. ïzen valt de haven van Marseille uiteen in drie delen. De oude middeleeuwse haven, met daar omheen het stadscen trum gedrapeerd, is in gebruik bij de vissers. Even buiten het "urn ligt de vervallen, grau- naar recentelijk deels ge moderniseerde zeehaven, die i halverwege de vorige eeuw is aangelegd. In de oude haven bassins meren de veerschepen op Corsica, Algerije en Tunesië af, evenals de roll on-roll off- schepen met fruit, groente en aardappelen. En tenslotte zijn er de nieuwe, diepstekende ha vens in de Golf van Fos. Bij het voormalige vissersplaatsje Lave ra (ruim veertig kilometer rijden van Marseille-centrum) en net - voorbij het dorp Fos, op zeven- tig kilometer van de stad. De haven van Lavera werd in 1952 in gebruik genomen met als belangrijkste activiteit de overslag van ruwe olie en benzi ne. In 1970 kreeg Lavera ook andere raffinageprodukten te behandelen, maar ook chemi- calieri en vloeibaar gas. Butaan wordt er deels ondergronds in het kalkgesteente opgeslagen. Marseille telt inmiddels vier raf finaderijen en is met pijpleidin- .gen verbonden met twaalf raffi naderijen in Frankrijk, Zwitser land en Zuid-Duitsland. Begin jaren zestig werden de eerste plannen voor het haven terrein bij Fos gemaakt'. In de overtuiging dat de bomen tot in hemel zouden groeien, werd in 1965 met hulp van de Neder landse baggeraars begonnen met de aanleg van het 7350 hec tare grote industriegebied ten oosten van de Rhöne-monding. 4500 hectare uitgegeven. De resterende drieduizend hectare staat nog te koop of te huur. Toch heeft Marseille-Fos goede Een vrachtboot met fruit wordt gelost in de haven van Marseille. hoop binnen afzienbare tijd klanten aan de haak straling: de linkse en rechtse op- Zamora werd na vier maanden positie in de Spaanse Cortes vrijgelaten. olie en olieprodukten. Al jaren wordt de haven van Marseille geteisterd door con- flichten. Vorige maand escaleer de de kwestie nog t> mingen. In Marseille torpedeer de de oppermachtige, ultra linkse havenvakbond CGT de nieuwe wet echter met een reeks van werkonderbrekingen. 'commando' havenwerkers met De werkgevers hebben inmid dels de buik vol van de acties. „Vraag niet hoeveel dagen er is gestaakt, maar hoeveel dagen er is gewerkt", zegt een van hen cynisch. Reders als Nedlloyd Lijnen en Sea-Land hebben de vakbonden. De royale salarissen haven vanwege de onrust al va dan redelijke arbeids- ker gemeden en ook de trans- currentiepositie van de havens zwaar ondermijnd. Een nieuwe wet maakte in de zomer van '92 een einde aan de monopoliepo sitie van de vakbonden en be paalde dat havenwerkers voort aan op de loonlijst zouden ko men van particuliere onderne ven van Fos, zijn daardoor voorlopig in de ijskast gezet. Deze vrijhandelszone, met een vrijer douaneregime, zou de in voer van containers moeten vergroten. Maar vriend en vij- and zijn het er over eens dat stakingen en werkonderbrekin gen de vaart uit de groei van de containeroverslag hebben ge haald. Van de drie kilometer lange kade is amper'1400 meter in gebruik. De modemiseringsplannen van de haven riqhten zich dezer da gen vooral op de oude haven- porteurs waarschuwen veelvul dig voor de negatieve gevolgen. Volgens hen brengt de stakings- bekkens bij de stad. De golf van deze zomer een verlies fruitpier twee miljoen ton aan lading oude loodsen zijn omgebouwd uit Corsica en Marokko worden bewaard. Het westelijk haven bekken telt nu veertien geklima- tiseerde hallen. Een nieuw project staat inmid dels op stapel: de vernieuwing van de aankomsthallen van de veerschepen. De vervallen hal len in het Bassin de la Grande Joliette zijn deels ontmanteld. De tekeningen willen dat er vol gend jaar een strakke ont- vangstterminal staat en kleurrij ke vertrekhallen waarin meer dan een miljoen passagiers zich op hun gemak moeten voelen. In Marseille overheerst het ge- De loof in de haven. (Verenigd Links en de centrum rechtse Volkspartij) zullen zich foto gpd aanzienlijk in het regionale par lement in Vitoria versterken, terwijl de regionale socialisten, verwant aan de Spaanse pre mier Felipe Gonzalez, opnieuw terrein moeten prijsgeven. Baskenland, dat nog geen drie miljoen telt, beleeft de dat r t angst voor represail- ernstigste economische sinds 30 jaar. De regio telt 234.000 werklozen. De sanering van de Baskische staal-, scheepsbouw- en papier- de dat de 'berouwvollen' het industrie, in opdracht van Brus- weid de rug toekeren, sel, eist een enorme tol. Nieuwe In Baskenland bestaat de les. Niettemin gaf Madrid de af gelopen maanden honderden ETA-gevangenen aanzienlijke strafvermindering op voorwaar- injecties in de afkalvende indus- tuiging dat binnen enkele ja met zich r De plannen voor Distriport, een zestig hectare groot distributie- nabij de containerha- tpt moderne koelhuizen, i onder meer bananen en ana nassen uit Ivoorkust, Israëlische sinaasappelen en verse groente triële sector zijn voor veel Bas ken daarom bittere noodzaak. „Zonder industrie hebben we geen enkele toekomst", zegt werkgeversvoorzitter Santiago Leyssauge staat er op de achtersteven van het vissersbootje en natuurlijk Mar seille. Op de voorplecht MA 308290, het nummer waaronder het in blauw en wit geverfde scheepje is geregistreerd. Visser Michel Lubrano is een van de tweehon derd vissers die met hun schepen in de oude haven van Marseille een vaste lig plaats hebben. Zodra de boten vastliggen, stromen de kopers toe en gaat de in die nacht tussen de rotsen gevangen vis van de hand. Vier, vijf franc de kilo. Soms iets meer, soms iets minder. Wat niet wordt verkocht, verdwijnt later op de dag in de bouille- baisse, de lichtbruine vissoep die alleen in Marseille smaakt en die wordt geser veerd met geroosterde stukjes stokbrood en een gepeperde pasta. Over de opbrengst van de visvangst zegt Lubrano neutraal: „Het brengt ge noeg op om van te leven, maar niet om van te sparen." En met spijt in de stem contstateert hij dat alleen de ouderen nog voor de kust vissen.- Jongeren, ver volgt hij, kiezen nauwelijks voor het avontuurlijke leven op zee. Waar de vissersvloot de oude haven trouw is gebleven, hielden de meeste vrachtschepen het rond de eeuwwisse- lingAroor gezien. De grotere schepen met bestemming Marseille lieten de met for ten versterkte havenmonding links lig gen en stoomden op naar de nieuwe, even verderop gelegen havens van Joliet te. De naar het voorbeeld van de Lon- dense St. Katharine Docks gebouwde zeehaven werd in 1866 opgeleverd. In Joliette eens het decor voor de speelfilm The French Connection ste ken de lange kaden nog altijd de zee in. Een keiendam evenwijdig aan de kust beschermt de schepen tegen een al te woeste golfslag. Tegenwoordig meren de veerschepen uit Corsica, Tunesië en Al gerije af aan haveloze kaden. Veel passagiers zijn na hun aankomst in de oude wijken achter de haven blij ven hangen. Ze bevolken La Canebière, de kilometer lange winkelstraat dwars door Marseille. Rechts van deze Marseil- laanse 'Lijnbaan' woni Fransen en vind je de grandes magasins en boutiques. Links ervan heb je de smeltkroes die wordt gevormd door de honderdduizenden immigranten uit de voormalige Franse koloniën. De Noordafrikanen bepalen daar het straatbeeld. Op de menukaart van de restaurantjes staat uiteraard couscous. In de koffiehuisjes wordt de (noten)kof- fie geschonken in een glas en drijft een fris pepermunt-blaadje in de mierzoete thee. In de Operawijk, waar de straten naar componisten zijn vernoemd, leeft nach telijk Marseille, maar in het overige deel van de stad gaan de rolluiken vroeg in de avond omlaag. Na tien uur zijn de stra ten leeg en hebben zwervers een slaapplekje gevonden op banken of de trappen van de kerk. Maar hoog vanaf haar plaats, ruim tweehonderd meter boven de stad, houdt de gouden Madon na op de Notre Dame de la Garde een oogje op de inwoners, de vissers tussen de rotsen op zee en de zeelui die koers zetten naar de rede van Marseille. De massale werkloosheid i: 124 september en 8 oktober, volksvijand nummer één, z Deze week o.a. in de vernieuwde Kampioen: Nostal gie in het Neckardal; in de jaren '50 een populaire "ver weg bestemming" De paden op...; wandelen aan de hand van oude vergeelde gidsjes Met minder om het meer; vijf zuinige auto's Londen, zoals u dat wilt; de inmiddels traditionele Kampioen aanbieding naar Londen Suske en Wiske; een strip-boek als reisgids van België Kortweg, een nieuwe rubriek met ANWB- nieuws, toeristische tips en een evenementenagenda En "Op de achterbank" waarin kinderen worden uitgenodigd om een collage te maken. De nieuwe Kampioen. Deze week bij u op de mat. het terrorisme tot het verleden behoort. President José Antonio Ardanza pleit zelfs1 heime en discrete de ETA. Bijna alle politieke par tijen zijn voor onderhandelin gen met HB. HB wil al jaren onvoorwaarde lijke vredesbesprekingen met Madrid, met erkenning van haar politieke eisen. Madrid wees rechtstreekse onderhan delingen echter altijd af, hoewel er in het verleden geheime con tacten met de 'terroristen' zijn geweest. Niettemin zei Gonza lez deze week voor het eerst voorstander te zijn van een dia loog van de Baskische socialis ten met HB, maar hij houdt vast aan de voorwaarde dat Herri Batasuna de wapens neerlegt. Hoewel HB dat nog niet van plan lijkt te zijn, heerst er opti misme in Baskenland. Noord- Ierland is hét voorbeeld. Als de IRA een staakt-het vuren afkon digt, moet de ETA dat ook kun nen. Als Sinn Fein, de politieke tak van de IRA, gesprekspartner kan zijn van de Britse en de Ier se regering, moet HB ook kun nen praten met autoriteiten in Madrid en Vitoria. Zelfs ETA- oprichter Julen Madariaga, die lid is van de Baskische vredes beweging, is positief. In een in terview zei hij dat er 'zekere sig nalen' zijn dat de organisatie het geweld zal staken. De Baskische bevolking is het geweld beu. En het ziet er naar uit dat de politieke tak van de ETA, Herri Batasuna (HB), mor gen opnieuw enkele zetels ver liest. HB blijft echter de derde politieke partij in Baskenland. Veel ETA-gevangenen willen het geweld afzweren, maar durven

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7