een dorp met allure Toerisme SATERDAG 22 OKTOBER1994 «41 EISBERICHTEN 'Minitrip York Ihn Dickenssfeer ERVEfStichting Marco Polo organiseert van 9 tot jen met 12 december een minitrip naar York jin Dickenssfeer. Highlight tijdens deze trip Qj'is de uitvoering van Handels oratorium in J'rde Minster van York. Ook is er een lunch en f 'rondleiding in Sutton Park, het befaamde ^Amuseumhuis van mevrouw Sheffield iets .piten noorden van York. De overtocht wordt Afgemaakt met een schip van North Sea Fer- 16 nes (Rotterdam/Europort - Huil). info: Marco Polo, telefoon 020 - 6430077. Stoomboot Op de zondagen 23 en 30 oktober chartert de Zaanse VW maar weer eens de stoom boot Johannes. Ditmaal voor een nostal gisch tochtje vol rook en gepuf naar Am sterdam. Daar wordt onder meer het VOC- schip 'Amsterdam' bezocht. De trossen worden om 13.30 uur aan de Overtoom in Westzaan losgesmeten en drie uur later is men terug. Prijs 17,50. Reserveren: Zaanse VW, telefoon 075 - 162221. Niet alleen bos in Een groenproject zonder belerend vinger tje.' Zo omschrijft de Provinciale VW Gel derland het groenprogramma 'Niet alleen 7J het bos in' dat tot en met zaterdag 29 okto ber duurt. Op tal van plaatsen, verspreid over de hele Veluwe, worden er 'groene' ac tiviteiten georganiseerd, variërend van visi tes bij de schaapherder tot excursies met boswachters en natuurgidsen. 'Niet alleen het bos in' groeide in zeven jaar tijd uit van een regionale gebeurtenis op de Noord- west-Veluwe tot een evenement met lande lijke uitstraling. De programmafolder, die nadrukkelijk vermeldt welke evenementen gemakkelijk met de bus bereikbaar zijn, is gratis verkrijgbaar bij alle WV-kantoren op de Veluwe. Daar wordt ook informatie ge geven over fietsverhuur. Info: 085 - 332033. Wildtochten I In de herfstvakantie organiseert de VW Apeldoorn samen met Midnet natuurtoch- ten per autobus door een deel van de Ko ninklijke Houtvesterij. De middagtochten worden gehouden op 25, 26, 27 en 28 okto ber. Er kan worden ingestapt in Hoender- loo, Beekbergen en Apeldoorn. De busrit duurt drie uur. \nfo en reserveringen bij de VW Apel doorn, telefoon 055 - 788 421. Romantisch varen Tot en met 5 juni volgend jaar, vindt in het Nederlands Scheepvaartmuseum aan het Kattenburgerplein in Amsterdam een ten toonstelling plaats onder de naam 'Roman tische Scheepsreizen, Van Holland naar In- die' 1900-1940. De expositie geeft een beeld van de omstandigheden waaronder tien duizenden Nederlanders in de vooroorlogse jaren naar 'ons Indie' voeren. Oude films, foto's, kleding, scheepsmodellen (van onder meer de Johan van Oldebarnevelt en de Dempo) en zelfs een nagemaakt passage kantoor wekken herinneringen op aan een reis die vele weken duurde. De tentoonstel ling eindigt daar waar de schepen afmeer den, de haven van Tandjong Priok. Info: Scheepvaartmuseum, telefoon 020 - 523 2222. Hitlerjoker Het Zuid-Hollands Verzetsmuseum in Gouda houdt tot en met 9 januari volgend jaar een expositie, die 'Van Nazikwartet tot Hitlerjoker' is geheten. Op de tentoonstel ling zijn spellen en legpuzzels te zien uit de periode 1925 tot 1945. Ze werden bijeenge bracht door de Hazerswoudse verzamelaar Gejus van Diggele. Vooral de kwartetspelen zijn opmerkelijk omdat ze werden gebruikt als propagandamiddel van de nazi's. Ook is er een aparte afdeling ingericht met spellen die werden gemaakt door de gevangenen van concentratiekampen en wordt er aan dacht besteed aan het vooral in België po pulaire 'Hoedje Wip' waarbij de spelers Hit- Ier en zijn trawanten konden bombarderen. Het gezicht van de dictator komt (uiteraard als joker) ook terug op kaartspelen die aan het eind van de oorlog bij de geallieerden in gebruik waren. Info: 01820 - 20385 St. Christoph, een van de vele pleisterplaatsen boven Sankt Anton. Wat goed is, kost veel. Sankt Anton vormt op de regel geen uitzondering. 'Dat is dan zwo-hundert-zwanzig Shilling', zegt het volgens voorschrift gedirndelde dienstertje van Panora marestaurant Galzig met vriendelijke stem. Tweehonderdtwintig Shilling; drieëndertig gulden...??? Terwijl we ons toch menen te herinneren, dat we zojuist hooguit vier Glüweintjes hebben geconsumeerd. past als een deksel op een jampot: allure. Beneden de autovrije, besneeuwde Dorps straat vol drukbeklante uitgaanderijen; bo ven de lief heuv'lende afdalingen op Galzig en - daar niet ver vandaag - de stuitend stei le, gitzwarte Schindlerkar; verderop aan de horizon de sportlichepistes van Zürs en daarachter weer de uiterst simpele van Lech, de winterspeeltuin van de onze ko ninklijke familie. „Ik zit liever een week hier voor veel geld, dan veertien dagen elders voor minder", zegt de man uit Wenen op de sleeplift. Daar valt goed in te komen. Al is het alleen maar om de wijze waarop Sankt Anton z'n skigebied markeert. Voorbeeld voor alle an dere beheerders in de Alpen. Gevreesd moet worden dat iemand die hier verdwaalt er waarschijnlijk ook in zal slagen op de Af sluitdijk de weg kwijt te raken. Overal bord- iwrm De eerste dag ontstaat er nog flink wat wre vel over de hoogte van de in dorp en skige bied geoffreerde nota's, de tweede dag wordt die al minder en de rest van de week denk je: ach, laat ook maar waaien. Alle waar naar zijn geld en bekocht zal de skiër zich in Sankt Anton slechts zelden voelen. Natuurlijk, hij trekt de wenkbrauwen op nieuw knorrig omhoog als hij voor de bus dienst tussen Sankt Anton en het even ver derop gelegen Zürs, een kaartje moet ko pen. „Betalen? Dergelijke diensten zijn in andere skigebieden gratis. „Hier niet", zegt de conducteur trommelvingerend. „Zwo- und-dreizigShillingbitte. "Hij wordt al wat ongeduldig. Maar ook ditmaal zweeft de misnoegdheid al rap weg boven de met verse sneeuw be dekte afdaling naar Zug. Kilometers lang zielstevreden zwieren en zwaaien. Van de Seekopf naar het Madloch Joch, van het Madloch Joch naar de Rinder Hütte, van de Rinder Hütte naar de voet van het Zuger Hochlicht en - 's middags - via Hasensprung, Oberlech, Lech en Rïihikopf weer terug naar Zürs. 'De mooiste Rund- fahrt van Arlberg' had de waard van het ho tel 's ochtends bij het ontbijt met stelligheid beweerd. Een opmerking waarmee hij niets te veel had gezegd. Verweerd hout Totdat we twee dagen later vanaf het topje van de Valluga, via St. Cristoph en Alpe Rauz naar Stuben skieden om vandaar langs het Maroj-Sattel bij het begin van de Pfannen Kopf-lift te belanden. Nog mooier? Over smaak valt dagenlang te twisten. Maar de terrasjes van de Ulmer Hutte en de Alm- bar plus de uit verweerd hout opgetrokken uitspanningen van het poppedijnerige Stu ben zelf, verschaffen het toertje natuurlijk wel extra allure. Een woord dat bij Sankt Anton trouwens De Ulmer Hutte aan de voet van de Valuga is tegen het vallen van de avond geknipt voor een laatste verversing. foto Afstand vanaf Amsterdam: Met de autro cir ca 950 kilometer (via Frankfurt - Stuttgart - Ulm - Bregenz). Treinen (onder meer de Eu rocity en de Oriëntexpress) stoppen in het dorp. Hoogte: 1.300-2.811 meter Aantal bedden: circa 8.000. Liftinstallaties: 88 (inclusief het gebied Lech/Zürs). Het gebied is niet aaneengeslo ten en valt uiteen in drie delen. Liftcapaci teit per uur: 53.000 personen per uur. Wachttijden: Kunnen bij de Galzigbahn om streeks 10.00 uur flink oplopen. In het ski gebied gering. Totaal kilometers aan afdaling: 260 kilome ter (exclusief 180 kilometer niet geprepa reerde pisten). Langste afdaling is die van de Valluga via Ulmer Hutte naar Sankt An ton: 8,5 kilometer met een hoogteverschil van 1350 meter. Ligging van de skipisten: Alle windrichtin gen. Moeilijkheidsgraad: Van eenvoudig tot zeer zwaar. Kinderopvang: Ja, inclusief volledige verzor ging. Kinderen moeten minstens 2,5 jaar zijn en geen luiers meer dragen. Ski-onder- richt vanaf vijf jaar. Langlaufmogelijkheden: Totaal lengte van de Loipen (niet aaneengesloten): circa 40 kilometer. Verdere sportieve ontspanning: IJsbaan (tje), overdekt zwembad (sporthotel Sankt Anton), Rodelbaan (lengte 2 kilometer, hoogteverschil 150 meter), Squash, over dekt tennissen, geveegde wandelwegen. Prijspeil: Skipas per 6 dagen: 1.920 Shil ling (aanbiedingen varraf 930 shilling in het naseizoen). Week les (4 uur per dag): van 1.250 tot 1.350 shilling. Kopje koffie in skigebied: 29 Shilling. Avondvertier: Zeer uitgebreid en gevarieerd. Bioscoop. Kegelbaan. Taal: Duits. Bijzonderheden: Tolgeld Arlbergtunnel (toe- voerweg vanuit richting Bregenz) circa 25 gulden per rit. Sankt Anton heeft 38 sneeuwkanonnen die ervoor zorgen dat er tot diep in de lente tot in het dorp kan wor den afgedaald. De skibussen tussen Sankt Jakob, Sant Anton en Sankt Christoph zijn gratis; voor de rit naar Lech en/of Zürs moet worden betaald. Sankt Anton heeft een aar dig Ski-en Heimatmuseum. Nadere informatie: Tourismusverband Sankt Anton, A-6580 Sankt Anton am Arl berg, telefoon vanuit Nederland: 00 43*5446 22690. Of Oostenrijks Toeris- tenburo, Stadhouderskade 2, 1054 ES Am sterdam, telefoon: 020 - 612 96 82. jes met verwijzingen, waarschuwingen en moeilijkheidsgraad. Ruim 260 kilometer ge prepareerde en 185 kilometer diepsneeuw- pistes slingeren zich hier tussen de tot ruim 2800 meter reikende bergtoppen door: toch laten ze zich stuk-voor stuk net zo makkelijk vinden als Stadion De Kuip tijdens een Eu ropa-cupduel van Feyenoord. Hotsebotsend Het dorp Sankt Anton vertroetelt z'n gasten. Reden ongetwijfeld waarom er van een hoog- en laagseizoen geen sprake is. Hier duizelt het altijd van de mensen - van begin december tot eind maart. Ze hotsebotsen op hun lompe skischoenen tot negen uur of nog later vrolijk kwebbelend door de Dorpsstraat, zeker nu de Zweden zijn weg gejaagd naar andere oorden. Tot voor kort veroorzaakten de zuipende Rambo's uit het noorden nogal wat opstootjes. Maar sinds de bars hun deuren bij gemeenteverorde ning vroeger moeten sluiten en iedereen die een alcoholhoudende verversing bestelt, dient aan te tonen dat hij op z'n minst 20 jaar is, liep de belangstelling uit Scandina vië, tot genoegen van zowel bewoners als vaste gasten, danig terug. De ruimte die de Zweden achterlieten, werd onder anderen opgevuld door Nederlan ders. In drie jaar steeg het aantal overnach tingen explosief met vijftig procent tot bijna zestigduizend. Een wetenschappelijk on derbouwde verklaring voor die plotseling naar buiten barstende interesse heeft direc teur Heinrich Wagner van de plaatselijke VW niet voor handen. Maar mag hij mis schien 'een op louter gevoel' gebaseerde poging wagen? „We krijgen nu te maken met een generatie Nederlanders, die in hun jeugd samen met hun ouders op winter sportvakantie gingen en daardoor goed hebben leren skiën. Wel, die mensen raken al vlug uitgekeken op kleine gebiedjes. Die willen meer ruimte, lange afdalingen. Na, en dan kom je natuurlijk vanzelf al vlug in Sankt Anton terecht." Ondanks het prijspeil, ondanks die kinder achtige geldklopperij van de maatschappij die buslijn exploiteert tussen Sankt Anton en Lech en ondanks ook het gebrek aan au toparkeerplaatsen in het dorp (waaraan binnenkort trouwens iets wordt gedaan). Want skiënd over Tanzboden of drinkend van een Heisse Opa (Irish Coffee, maar dan op Arlberger wijze), die zich met gillende si renes en blauwe zwaailichten swingend door je slokdarm wringt, verdampt elke irri tatie als sneeuw voor de zon. Grandeur kan tegen een stootje. Toeristische info Amerika Het Amerikaans Verkeersbureau in Amster- dam (USTTA) heeft een een nieuwe toeristi-: sche brochure samengesteld, die kan wor- den aangevraagd op het gratis telefoon nummer 06-0223716 (bij 'in-gesprek-toon' ongeveer zeven seconden wachten)De USA Holiday Planner, zoals het boekje wordt genoemd, telt 136 pagina's en biedt niet alleen informatie over de vijftig staten van Amerika, maar ook over de geassocieer de gebieden Puerto Rico, Guam en de Maagdeneilanden. Verder tips en gegevens over onder meer temperaturen en afstan den. Wildwatervaren bij Grave Bij Grave, in de uiterwaarden van de Maas wordt een wildwaterpark aangelegd. De opening is geprogrammeerd voor volgend voorjaar. De grootste attractie van het park wordt ongetwijfeld de kunstmatige wildwa- ter-rivier die achter de stuw wordt aange legd. Via het niveauverschil en door gebruik te maken van pompen, zal het traject 'bui tenlandse allure' hebben, zo verzekeren de ontwikkelaars, Aquadelta Recreatie en Bal last Nedam. Volgend jaar al wordt op een bezoek gerekend van ruim 100.000 r Luther-jaar In 1996 zal het 450 jaar geleden zijn dat de hervormer Martin Luther overleed. De Deutschen Zentrale für Tourismus (DZT) zal deze herdenking aangrijpen om een Lu- ther-jaar te organiseren. De festiviteiten zullen zich vooral concentreren rondom steden als Erfurt, Eisenach, Wittenberg, Augsburg, Nürnberg en Worms. Een eerste prospectus met informatie in het Duits, En gels, Deens en Zweeds, verschijnt eind dit jaar. Minder toeristen naar Galapagos Ecuador gaat het toerisme naar de Galapa- gos-eilanden beperken. Ook wil de regering de visvangst bij de eilanden inperken en wordt de uitgifte van vergunningen voor hotels en cruiseschepen opgeschort. De maatregelen moeten bijdragen aan de-be scherming van de unieke flora en fauna in de archipel in de Stille Oceaan. Volgens deskundigen gaat het milieu er 'alarmerend snel' achteruit. Momenteel krijgen jaarlijks slechts 40.000 mensen officieel toestem ming de Galapagos-eilanden bezoeken. Maar de autoriteiten geven toe dat er feite lijk jaarlijks ten minste 100.000 mensen voet aan land zetten. De sinds 1885 tot Ecuador behorende Gala pagos liggen rond 1.000 km van het Zuidamerikaanse vasteland. Het gebied is ruim 7.800 km2 groot maar heeft slechts 4.000 bewoners. Door de geïsoleerde ligging hebben zich er dieren- en plantensoorten ontwikkeld die nergens anders worden aan-: getroffen. De Galapagos werden vooral be roemd nadat Charles Darwin, die het ge bied met het oorlogsschip de Beagle tussen 1831 en 1836 bezocht, op basis van onder zoek zijn theorie over de herkomst van soorten opstelde. Bike Week in Daytona Mister America number One, Jan Doets in Heerhugowaard, organiseert in de eerste helft van maart 1995 een 16-daagse reis naar het grootste motorspektakel van Noord-Amerika, de Bike Week van Dayto na. In deze stad komen jaarlijks motorf reaks uit heel de wereld bijeen om zich te vergapen aan choppershows, races en spe ciale motoren. Het vertrek van de reis (waarbij ook een bezoek wordt gebracht aan Orlando/Disney) is gepland op maan dag 27 februari; de terugreis op 13 maart. Er zijn ook kortere trips. Info: Jan Doets, telefoon 02207 - 53333. Ski-inn: ski-memory Op de Sneeuwvakantiebeurs Ski-Inn, die van 27 tot en met 30 oktober in het Beurs gebouw van Eindhoven wordt gehouden, is onder meer Ski-Memory te zien, een 'in door-remake' van de show die indertijd voor de Olympische Winterspelen van Al- bertville in elkaar werd gezet en die tegen woordig nog in te zien in het Franse Les Deux Alpes. Aan de beurs doet een record aantal reisorganisaties, VW's, verkeersbu reaus en vervoerders mee. Het publiek kan zelf in actie komen op meerdere kunstski banen. Info: 013-561806. De baron achterna Aan het einde van de achttiende eeuw stip pelde baron Johan Frederik Willem van Spaen speciaal voor zijn gasten een wandel route uit langs de mooiste plekjes van zijn landgoederen Biljoen en Beekhuizen bij Velp Velp. De VW Rheden/Rozendaal heeft deze historische tippel nieuw leven ingebla zen. De route is ongeveer negen kilometer lang en voert de wandelaars terug naar de tijd waarin baron Van Spaen als een van de eersten in Nederland een nieuwe tuinstijl toepaste, de landschapsstijl. Enkele uit de kluiten gewassen hellingen kunnen de wan deling lastig maken voor mensen die slecht ter been zijn. De routebeschrijving kost drie gulden en is onder meer verkrijgbaar bij de VWVelp. Info: 08309 - 53050. 5

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23