5PORT Siemerink laat Stich ontsnappen K Crisissfeer bij Vitesse na verlies in Heerenveen Van Kempen gaat uit ander vaatje tappen ERDAG 22 OKTOBER 1994 erste zege volleybalsters op WK 3 Paulo De nationale vrouwenploeg heeft het WK volleybal in azilië geopend met een overwinning. In Sao Paulo werd gis- avondin een wedstrijd voor groep B met 3-1 (15-8 15-5 11-15 -10) gewonnen van Azerbeidzjan. Door de zege in een uur en ie kwartier werd Nederland al na de eerste wedstrijd vrijwel ker van een plaats in de tweede ronde. Drie van de vier ploe- n in groep B kwalificeren zich daarvoor. Azerbeidzjan, dat aan !t eerste titeltoernooi sinds de onafhankelijkheid meedoet, is groep B duidelijk de zwakste. Onzekerheid over Overmars en Davids hsterdam Het meespelen van Mare Overmars en Edgar Da ds morgen in de topper PSV-Ajax is onzeker. Overmars viel aensdag in het Champions League-duel met Austria Salzburg t met een liesblessure. Hij is sindsdien intensief behandeld jor de medische staf. Vanmiddag wordt duidelijk of Overmars orgenavond in het Philips-stadion van de partij zal zijn. Ook rei de blessure van Edgar Davids, die met hetzelfde euvel impt, wordt vandaag meer duidelijk. ichel Kreek maakt ook morgen nog deel uit van de Ajax-selec- De linkervleugelverdediger staat in de belangstelling van 5V, maar het Eindhovense bestuur zal pas na het treffen tegen jax de onderhandelingen openen. /laldini drie weken uitgeschakeld ilaan De Italiaanse verdediger Paolo Maldini is zeker voor rie weken uitgeschakeld. De Milanees brak woensdag in het hampions League duel tegen AEK Athene (0-0) zijn neus. Een 'oordvoerder van de club verklaarde dat de verdediger zaterdag en operatie zal ondergaan. laldini verliet woensdag na veertien minuten met een bloeden- e neus het veld nadat hij van een tegenstander een elle- oogstoot had gekregen. Zijn uitschakeling is een zware tegen- aller voor het slecht draaiende elftal van Fabio Capello. AC 'lilan mist de international zondag in de wedstrijd tegen Samp- joria. Ook in de belangrijke return in de Champions League op november tegen AEK Athene zal Maldini waarschijnlijk ont- ireken. Twintig miljoen voor topsport in '95 'apendalVoor de Nederlandse topsport is in 1995 twintig mil- oen gulden beschikbaar. Vier miljoen is voor de olympische ternploeg in de voorbereiding op de Olympische Spelen van At- anta in '96. Dat zijn grote bedragen najaren van armoede, het fijn druppeltjes in de totale jaaromzet van de Nederlandse sport: legen miljard gulden. De kansspelen Lucky Ten en vooral Kra- iloterij zijn de grote weldoeners voor de Nederlandse topsport. Tijdelijk in elk geval, en tijdelijk genoeg om „oranje" perfect roorbereid naar Atlanta te kunnen sturen? Herbert vervangt Verstappen bij test heerlen Johnny Herbert is door Benetton als vervanger van Jos i'erstappen aangewezen voorde testritten die de Brits/Italiaanse renstal deze week op het circuit van Barcelona houdt. Volgens een woordvoerster van Benetton moeten aan de vervanging van verstappen geen conclusies worden verbonden. „Jos heeft last van zijn nek na het trainingsongeluk in Jerez. Omdat het test- werk toch door moet gaan hebben we Johnny Herbert gêvraagd dit te doen. Of Verstappen zal deelnemen aan de laatste twee Grand Prix' is nog onzeker. „Dat hangt'af van de blessure. Er is nog geen beslissing genomen, maar als Jos gezond is rijdt hij." UEFA wil drie WK-plaatsen meer Zurich De Europese Voetbal Unie (UEFA) wil voor de eindron- Zde van het WK 1998 in Frankrijk zestien startbewijzen, drie meer dan in de Verenigde Staten het geval was. Die eis zal het bestuur neerleggen bij de FIFA, wereldfederatie, die op 27 oktober in ""New York over de verdeling van de plaatsen vergadert. De FIFA heeft het aantal deelnemers voor de eindronde van het WK in 1998 in Frankrijk bepaald op 32. Een verhoging met acht landen in verhouding met het WK van dit jaar in de Verenigde Staten waar 24 landen in actie kwamen. In de VS werd het Eu ropese voetbal vertegenwoordigd door dertien landen, waaron der Duitsland als titelverdediger. Voor Frankrijk wil de UEFA zestien startbewijzen ontvangen, een voor het organiserende j land Frankrijk en vijftien ter verdeling over de kwalificatiegroe- pen. Dat heeft het bestuur van de UEFA vrijdag besloten op haar 1 hoofdkwartier in Zürich. Handbalsters in finale Schiedam De handbalsters hebben de finale bereikt van het Hollandtoernooi. In Schiedam versloeg de nationale vrouwen- ploeg gisteravond Italië met 21-16. Jolanda de Kók en Bianca van Tilburg tekenden elk voor vijf doelpunten. In de eindstrijd is Frankrijk zaterdag de tegenstander. Nederland won van Italië op inzet en concentratie. De ploeg van coach Bouwer, die opvallend rustig op de bank zat, was bereid hard te werken en dwong op die wijze een voorsprong af, die bij mst vier treffers bedroeg (10-6). Ook in de tweede helft speelde Oranje voor 300 toeschouwers krachtig en geconcentreerd. Verlies voor Bax Bax zijn gisteravond met 3-2 on- i duel voor de landelijke eerste di- de stand nog 0-0. De eerste helft i. In de tweede helft speelden de ploegen minder afstastend. Succes was de betere ploeg en won verdiend. Hennie Koet en Mart Bax scoorden. leiden De zaalvoetballers v deruit gegaan bij Succes in i visie. Bij de doelwisseling w 'elijks o Tijdens kwartfinale in Wenen De eindsprint van Michael Stich was Jan Siemerink een tikkeltje te machtig. In de Stadthalle in Wenen had Siemerink gisteren lange tijd uitzicht op een plaats in de halve finales. Op 6-4 5-7 5-4 serveerde hij zelfs voor de partij. In die fase vond de Duitser zijn beste spel. Hij brak de opslag van de 24-jarige Rijnsburger en liep in een lange sprint door naar de zege, 4-6 7-5 7-5. Siemerink speelde tegen Stich een van zijn beste wedstrijden in de laatste maanden. Hij ser veerde en volleerde geconcen treerd en dwong Stich, derde op de wereldranglijst en tweede ge plaatst in de Oostenrijkse hoofdstad, in de verdediging. Siemerink, 114e van de wereld, was via de kwalificatie doorge drongen tot het hoofdtoernooi. Vooral op breekpunten kwam hij sterk voor de dag. Hij kreeg drie kansen op de service van Stich en benutte ze alle drie. Op eigen opslag gaf hij er negentien weg en poetste er vijftien uit. In het exhibitietoernooi van Hong Kong bereikte Richard Krajicek de laatste vier. Hij ver sloeg de Spaanse winnaar van Roland Garros, Sergi Burguera, in drie sets, 6-2 2-6 6-3. Krajicek bevindt zich in de halve finales in het gezelschap van drie top tien spelers: Sampras, Edberg en Martin. Vitesse slaagt er maar niet in de kloof met de subtop te.dichten. Zelfs die met de middenmoot wordt maar vrij moeizaam ge handhaafd. Na de stijgende lijn van de laatste weken ging het weer eens flink mis met de Arn hemmers in Heerenveen, waar de club van die naam vrijdag avond verdiend won, 3-0. Coach Neumann zal bij Vites se geen gemakkelijke periode voor zich hebben. De Duitser, die een voorzitter achter zich weet die geregeld praat over topprestaties, heeft zijn voor naamste spelers uit vorm. Even als vorig week tegen NEC zaten Gillhaus en Latuheru op de bank. Gillhaus, de spits die een jaar geleden nog deel uitmaakte van de selectie van het Neder lands elftal, kwam zelfs niet in aanmerking voor een invalbeurt toen extra aanvalskracht drin- Na afloop bleek duidelijk dat de crisissfeer nadert bij Vitesse. Zo die al niet aanwezig is. Ten Caat, weer reserve, gaf onmis kenbaar te kennen liever van daag dan morgen weg te willen. Gillhaus wilde helemaal niets zeggen, zijn gezicht sprak boek delen. Hij heeft het gezien in Arnhem. Om voor Neumann nog niet geheel duidelijke redenen is Vi tesse geen team meer. De spe lers lijken weinig voor elkaar over te hebben. „Maar ik kan niet geloven dat het een kwestie van motivatie is", zei Neumann. „Als ze niet meer gemotiveerd zijn, dan houdt het echt op. Dat is een fundamentele eigenschap om goed te presteren. Op dit moment heb ik moeite om onze zeer zwakke prestatie te analy seren. Het klopte niet, dat is duidelijk." Bij het ontbreken van Gill haus wilde de Duitser niet stil staan. „Het is hij of Curovic. Dat Gillhaus niet inviel kwam om dat Makaay achter de spits kan spelen. We wilden met een Leroy Echteld legt de bal opzij, v is een kansloze keeper. 'schaduwaanvaller' spelen, om tactische redenen kwam Gill haus niet." Curovic, de Serviër van wie niemand precies schijnt te we ten wat hij kon of kan, genoot dus de voorkeur als centrale aanvaller. Logisch, in het vorige duel, met NEC, had hij alle (2) treffers op zijn conto geschre ven. Dit keer werd het „kanon van de Balkan" slechts één keer in stelling gebracht. Na een goe de actie van de naar rechts uit geweken Helder schoot hij met het „buitenkantje" rakelings Verder kwam Vitesse nauwe lijks tot acties, die het goed be zette Abe Lenstra-stadion aan het sidderen brachten. Slechts de thuisclub was dreigend, vooral door goed werk van de aanvallers Regtop en Echteld. Voor de mst kreeg Regtop drie mogelijkheden tot scoren, waarvan hij er één benutte. Ver antwoordelijk voor de voorbe reiding waren Echteld en Polley, de ex-Twent die vorig week te gen PSV verdienstelijk debu teerde bij de Friezen. De thuisclub, die voor het du el afscheid nam van de naar Groningen vertrokken „mr. Heerenveen" Maarten de Jong, kwam na de openingstreffer nauwelijks nog in de proble men. Dat was opvallend, omdat de formatie van trainer De Haan met twintig tegentreffers het meest gepasseerd is in de eredivisie. Cocu probeerde het in de 55e minuut nog met een kopbal, die werd gevangen door L'Ami. Het was de eerste keer dat de doelman van Heeren veen daadwerkelijk moest op treden. Vier minuten later besliste de thuisclub het duel. Regtop lan ceerde de wegsprintende Ech teld, die met een individueel hoogstandje Van de Looi en doelman Van der Gouw mis leidde, 2-0. Vitesse reageerde met het inbrengen van jeugdin- ternational Makaay en oud-in ternational Latuheru, vooral Heerenveen kreeg daardoor meer ruimte en kansen. In de amusante „ren-je-rot"-slotfase leidde dat daarom alleen tot de derde treffer van de thuisclub. Regtop scoorde opnieuw, dit keer na een combinatie met in valler Meijer. Apeldoorn Ondernemers in Apeldoorn wil len betaald voetbal in die stad laten terugkeren. Een groep middenstanders is bezig met een zogeheten 'haalbaarheids onderzoek' en zegt nu al aan wijzingen te hebben dat hun streven reëel is. De onderne mers willen via een 'papieren' fusie met een noodlijdende profclub een licentie verkrijgen en heeft de amateurclub AG- OW uit Apeldoorn laten weten dat de voorkeur er naar uitgaat om die profclub te koppelen aan deze zondag-eersteklasser. AGOW zou daardoor zijn ren tree in het profvoetbal beleven. De club speelde van 1954 tot 1971 betaald voetbal. De initiatiefnemers zeggen serieuze gesprekken te voeren met enkele kandidaat hoofdsponsors. Ze benadrukken komend seizoen al van start te willen gaan. Het aanpassen van de accommodatie van AGOW aan de eisen van het profvoet bal is volgens de initiatiefne mers geen probleem. i LEIDEN TIM BROUWER DE KONING De machtigen worden steeds machtiger in het peloton van marathonschaatsers. Richard i van Kempen van de doorgewin- I terde Klerk's ploeg begint van- I avond (zaterdag) op de Amster damse Jaap Edenbaan op pa- I pier in een riante uitgangsposi tie aan de KNSB-competitie. Terwijl de ene na de andere I ploeg het voor gezien houdt, beschikt de Nieuwveense riet dekker nog steeds over een trouwe sponsor. Hij heeft als één van de weinigen in het A- peloton het gezelschap van vier I ploeggenoten. Met Piet Kleine, i Yep Kramer, Arnold Stam en I Peter de Vries mikt de record- houder op zo veel mogelijk dag zeges. Ploegleider Frans Overdevest gaat ondanks de verwachte overmacht van Klerk's uit van een boeiende marathoncompe titie. „Er zijn nog enkele andere ploegen, zoals Dasia (Fausto de Marreiros), Wehkamp en Net werk VSP (Jan Eise Kromkamp). Bovendien zullen individuele rijders hun krachten ongetwij feld bundelen tegen onze ploeg. Daarmee heb ik geen proble men. Alleen hebben wij tijdens ons trainingskamp in Inzeil een andere tactiek uitgeknobbeld. Het was vorig seizoen, toen we twaalf van de negentien wed strijden wonnen, te voorspel baar wat we deden. Kleine hield een paar ronden voor het einde het tempo strak en Van Kem pen moest het dan in de sprint afmaken." Sponsor Wie van zijn pupillen de over winning grijpt maakt de Lisse- naar niet uit. Ook staart Over devest zich niet blind op het al gemeen klassement. Dagzeges tellen, ook voor de sponsor, die tegen de verwachting nog een langer doorging. „De jongens hebben wel wat moe ten inleveren, maar deden dat graag omdat ik niet op tijd rond was met een nieuwe sponsor. Trouwens, misschien plakt Klerk's er nog wel een jaar aan vast. Jan de Merk hoopt name lijk op een Elfstedentocht. Als die er deze winter komt, zal de belangstelling voor het mara- thonschaatsen alleen maar toe nemen. Dan is het voor een sponsor niet aantrekkelijk om er mee op te houden." Dat de interesse het mara thon-circuit op kunstijs ver flauwt, verwijt Overdevest in de eerste plaats de schaatsbond. „Wij hebben als Vereniging van Marathon Sponsors (VMS) ja renlang geld aan de KNSB afge dragen, waar wij nul komma nul voor terugzagen. Vooral het meerjarige contract van de KNSB met de NOS deugt niet. Er hoeft per seizoen maar hon derd minuten marathonschaat- sen op televisie te worden uit gezonden. De VMS bestaat in middels niet meer. Zakenmen sen willen wel betalen, als er maar wat voor terugkrijgen." Uzers Van de individuele rijders staat Jan Dirk Corts te popelen om de ijzers onder te binden. De 27-ja- rige Koudekerker heeft een goe de voorbereiding achter de rug en hoopt zijn 19de plaats van vorig jaar in het eindklassement te verbeteren. „Ik ben blij met de aanvulling van het peloton met B-rijders, want vorig jaar bleven er, naar mijn mening in de finale te weinig schaatsers over." Van Rick van der Hoorn heeft Corts voorlopig weinig gevaar te duchten. Door drukte op zijn werk - de schaatser uit Ter Aar verkoopt schaatsspullen schoot zijn training er soms bij in. „Maar dat overkomt mij elk jaar, ook al was het nu extreem druk." De Henk Angenent, die samen on der de naam Alphense Sport Vrienden (ASV) schaatsen, ver wacht verderop in het seizoen uit de schaduw van zijn Alphen se schaatsmaat te treden. „Maar verwacht van ons geen ingewik kelde ploegentactiek. Daarvoor zijn wij allebei veel te individu eel ingesteld." Frans Biemond staat er op dit ogenblik nog slechter voor dan Van der Hoorn. Twee weken ziekte (angina en griep) haalden een flinke streep door de zo- mertraining van de routinier uit Nieuwe-Wetering. „Afgelopen maandag kon ik de training pas hervatten. Ik sla dan ook de ma rathons van Amsterdam en De venter over. Op 31 oktober wil ik bij een wedstrijd over 50 ron den in De Uithof (Den Haag) weten waar ik sta. Dan ben ik er misschien op 5 november in Alkmaar weer bij. Maar hoofd zaak blijft voor mij het natuur ijs. Daarom plak ik er steeds Richard van Kempen, weer een jaartje aan vast." Ook Ruud Borst zag Zijn voor bereiding doorkruist worden door ziekte. De Leiderdorper, die het marathonschaatsen al jaren combineert met de lange- baan, is er op de Jaap Edenbaan wel bij, maar verwacht pas be gin 1995 te vlammen. Ook Kou- FOTO ARCHIEF dekerker Ronald de Graaf kiest voor een geleidelijke aanpak. Bij de vrouwen zijn aller ogen gericht op Jolanda Grimbergen. De Noordwijkse verdedigt deze winter haar titel en vindt onder anderen haar zus Petra aan haar zijde. Alphen is kandidaat voor schaaktitel Uit het deelnemersveld van acht teams in de promotieklas se van de Leidse schaakcompe titie zijn Alphen en het Aals meerder AAS de twee titelkandi daten. Het jeugdige Alphense team haalde precies die versterkingen in huis die het vorig seizoen ontbeerde: geroutineerde krachten die op de kopbordqfi hun mannetje staan. AAS roer de zich eveneens op de trans fermarkt en beschikt nu over een loodzware top vier. Met de terugkeer op het oude nest van gewezen Leids kam pioen Peter Passenier en oud kopman Onno van Dijk kon Al phen nauwelijks betere zaken doen. Desondanks leverde de openingswedstrijd tegen Phili- dor 2 slechts een magere 41/2- 31/2 winst op. Leidenaren Ab Smit en Paul Hendriks hielden daarbij respectievelijk Peter Passenier en Onno van Dijk keurig op remise, terwijl Frank Zeven de Alphense captain Erik Coppoolse de baas bleef. Martin van Gils en Pim Braggaar teke- den daarnaast voor een remise. Door zeges van Dennis Helven- steijn (tegen Michiel Vergeer), Dienard van der Laan (tegen Jan van der Knaap) en Van Zuij- len op Ciep van der Bult trok ken de Alphenaren alsnog de winst naar zich toe. Pacjin zorg de voor een tweede Leids tegen- punt ten koste van Jan Dick Verdel: 41/2-31/2. AAS, dat vorig seizoen aan de komst van Harmen Jonkman en Gert Michiel de Niet onvol doende had om kampioen te worden, verzekerde zich dit maal ook nog eens van LSG-er Mark Thiele. De concurrentie wacht iedere misstap van het Aalsmeerder team in spanning af, maar vreest door deze komst van opnieuw een sterke gast- speler het ergste voor de eigen kansen. Tegen de gepromoveer de reserves van Oegstgeest deed AAS het ondertussen nog met een tamelijk bescheiden 2-6 winst af. In de kop hadden Wa- gemans, Van de Maat en Noor- dijk weinig in te brengen tegen Jonkman, De Niet en Thiele, maar daarachter was er meer Oegstgeester-weerstand. Daan Binnendijk kwam tot een ver dienstelijke remise tegen Könst, terwijl Wessel Volders het volle punt op Wil Helsloot boekte. Danzkij zeges van Korenwinder en De Jong op Jongeneel en Ko- hlbeck hielden de Aalsmeerders het heft in handen. Rijssen re miseerde daarnaast nog met Eveleens. Het door het vertrek van Jop Delemarre in een zekere out- sidersrol gedrongen Oegstgeest 1 walste moeiteloos over Kat wijk 1In de kop waren er over winningen voor Joop Piket, Ne- bosja Nikolic en Rob Veenhuij- sen op respectievelijk Jan Hel- lenberg, Theo Goudriaan en Guidi van de Bent. Gert Koele- wijn bleef daarentegen oud clubgenoot Wilfried Binnendijk de baas, maar oud Katwijker Erik van 't Hoff won daarente gen weer van Frans Vreugdehil. Het tweede Katwijkse punt kwam voor rekening van Her mans ten koste van Straver. In de staart wonnen Van der Spek en Boots ten koste van De Best en Kees Koelewijn: 2-6 voor Oegstgeest. LSG 5 won met opvallend ge mak van de reserves van Voor schoten. Op de hoogste borden rekenden Wubben, Van der Ma- rel en Termeulen af met Linde boom, André de Boer en Sluiter. Frank den Herder nam welis waar een tegenpunt voor zijn rekening ten koste van Vink, maar op de volgende borden was het opnieuw een en al LSG dat de klok sloeg. Harms won van Hilarius, Van Kooten bleef Schoonderbeek de baas, terwijl Lauer over Ruurd de Boer zege vierde. De Russische nieuwko mer Gorodin nam het tweede Voorschoter punt ten koste van Chaudron voor zijn rekening en beperkte de schade voor zijn ploeg daarmee tot 2-6. Hamburg onderuit KEULEN/HAMBURG SIP Hamburg ging voor eigen pu bliek met 2-1 onderuit tegen Borussia Mönchengladbach. Baron bracht de Hamburgers in de zestiende minuut aan de lei ding. Pas in de 61e minuut trok Wynhoff de stand weer gelijk. In de 85e minuut maakte Kasten- meier de ramp voor HSV com pleet door Borussia aan de 2-1 overwinning te helpen. Jan Siemerink vol concentratie in actie tegen Stich. De Rijnsburger verloor uiteindelijk. FOTO ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19