Telefoon in intercity's xeen treinen tussen Randstad Hollandse bananenplantage Leiden en Schiphol Blikvanger bij station Blaak wordt gesloopt /erdachte steekpartij •chiphol aangehouden Schiphol Plaza vordert De gemeentesecretaris is nog altijd een man Wijkwinkels hebben wel degelijk kansen g\_ 0IGEN t' BAAS 'Eigen zaak is hartstikke leuk' "ERDAG 22 OKTOBER 1994 CHEF GERT VISSER, C Ook passagiers bellen vanuit trein Door ruimtegebrek zijn wij genood zaakt honderden meubelen tegen spotprijzen weg te doen, waarna wij met het verbouwen kunnen beginnen. Met kortingen van 10 tot liefst 60%. Wat een mazzel als u juist nu besluit uw meubelen te kopen!! Zo houdt u véél geld in uw zak. Profiteer hiervan en kom snel!!! Er is veel haast geboden!!! ALLEEN IN VESTIGING HEERHUGOWAARD HEERHUGOWAARD Galileistraat 3-5-7-11 tel: 02207-4 49 57 (langs de Westerweg N242 Alkmaar-Leeuwarden) r rijden dit weekeinde tot zondagmiddag geen treinen tussen chiphol en Leiden, en tussen Heemstede-Aerdenhout en Lei en. De internationale treinen en intercitytreinen worden tus- e kastijen Amsterdam en Rotterdam omgeleid en stoppen onderweg or goed'et- onken- Dat heeft de NS meegedeeld. Het uitvallen van de treinen i alleenoucb verbar,d met werkzaamheden aan het nieuwe station en laai n e u'lbreiding van de sporen in Leiden. Op de trajecten Schip- ieiol-Leiden en Heemstede-Aerdenhout-Leiden rijden bussen: de ip zaterdag de hele dag en op zondag tot 14.00 uur. Internatio- en aan,aje en intercitytreinen worden via Breukelen en Gouda omge- stitué, eid en rijden dus niet via Den Haag. Reizigers moeten reke- heeft ling houden met minimaal een half uur vertraging, was die er geki Telefoneren vanuit de trein wordt binnen korte tijd ge meengoed. Sinds september zijn conducteurs op de rou te Hoofddorp-Enschede als eersten uitgerust met een te lefoon, waarmee ze reizigersleed al onderweg aan een steunpunt in Amersfoort kunnen doorgeven. Verder wor den de komende maanden 84 intercity-treinstellen voor zien van telefoons ten behoeve van de reizigers. haarlem eric jan weterings De draagbare telefoon voor de conducteurs is bedoeld om de reizigers extra service te bieden. Voor een passagier met veel ba gage kan bij voorbeeld vanuit de trein een kruier op een vol gend station worden geregeld, terwijl het meldpunt contact kan opnemen met de conduc teur om vertragingen en andere informatie door te geven. Hoe wel deze proef net een maand loopt, heeft NS inmiddels al be sloten ook de conducteurs op andere routes van telefoons te voorzien. De treintelefoon voor reizigers komt voornamelijk in intercity's tussen Zandvoort en Zuid-Limburg, Den Haag en Venlo en in de Beneluxtreinen tussen Amsterdam en Brussel. Bij proeven bleek in het duinge bied tussen Haarlem en Zand voort de verbinding niet best, maar NS zegt dit 'technische probleem' inmiddels te hebben opgelost. Het is niet mogelijk te bellen in lange tunnels, zoals die onder de luchthaven Schip hol. De benodigde speciale voorzieningen zouden dat vol gens NS te duur maken. Het loodrecht uit de grond verrijzende treinstel bij het Rotterdamse station Blaak verdwijnt. De zogenoemde „hondekop", die sinds 1989 heel wat belangstelling van reizigers en voorbijgangers trok, wordt maandag gesloopt. Het object werd geplaatst om de aandacht te vestigen op het na bijgelegen gemeentelijk Informatiecentrum Spoortunnel. Dat ver schafte inlichtingen over de bouw van de Willemsspoortunnel on der Rotterdam. Afgelopen maand is de tunnel voltooid. Het centrum blijft nog tot maart open. Dan is ook het terrein bo ven de tunnel, dat geruime tijd heeft opengelegen, weer helemaal „aangekleed". Dat heeft het Informatiecentrum Spoortunnel mee gedeeld. De vorm van het nieuwe Schiphol Plaza wordt langzaam aan zichtbaar. Op de achtergrond tekent de nieuwe terminal west zich scherp af tegen de lucht. foto pr Het nieuwe Schiphol krijgt steeds meer gestalte, nu de voorgevel van het nieuwe Schiphol Plaza wind- en water dicht is gemaakt door een 1500 vierkante meter grote glazen wand. De nieuwe toeganspoort tot de luchthaven wordt op 7 ju ni 1995 officieel geopend. Schiphol Plaza is de centrale, 22.000 vierkante meter grote hal, waar alle voetgangers-ver keersstromen op de luchthaven samenkomen. Ook het nieuwe, zes sporen brede station van de NS is in de hal opgenomen. Het is de bedoeling om in de toe komst de Hoge Snelheids Lijn dit station als halteplaats te la ten gebruiken. In 2015 zouden daardoor per jaar vijf miljoen passagiers voor de trein kunnen kiezen in plaats van het vlieg tuig. De contouren van Schiphol Plaza worden dé komende tijd snel zichtbaar. Nu de voorgevel wind- en waterdicht is, kan de tijdelijke overkapping van het NS-station worden afgebroken. Ook gevels van de aankomst- hallen Zuid, Centraal en West worden de komende tijd verwij derd, waardoor een grote hal ontstaat. Op de plaatsen van de afgebroken tussenmuren ko men winkels. De luchthavendirectie wil van Schiphol Plaza een ontmoe tingsplaats maken die ook voor niet-reizigers interessant is. Daarom verrijst een winkelcen trum dat voor iedereen toegan kelijk is en waarin ook horeca- etablissementen zijn opgeno men. Dit moet het eerste win kelcentrum in Nederland wor den waar de winkels zeven da gen per week tot 22.00 uur zijn geopend. De totale kosten van Schiphol Plaza bedragen 115 miljoen gul den. In dat bedrag zijn niet de kosten opgenomen voor het nieuwe station. Het project wordt uitgevoerd onder leiding van een speciaal bureau van de N.V. Luchthaven Schiphol, die ook garant staat voor de finan ciële afwikkeling. il dat opt intlPHOL. euwer politie heeft in Amsterdam verdachte aangehouden steker^ een steekpartij op Schiphol. eid.Za man, van wie de identiteit eschikg niet is vastgesteld, stak op 1 die juli van dit jaar op Schiphol lt, zal in wachtmeester van de Ko- n and^'j^e Marechaussee neer. Ook zou hij op 12 oktober op het station in Hilversum twee studenten hebben neergesto ken. De man is dankzij speur werk van het wijkteam Nieuwe- zijds Voorburgwal opgepakt. Het onderzoek naar de identi teit van de verdachte, die alle medewerking aan de polite wei gert, wordt voortgezet. rijswuk^ De Rijswijkse kweker Van Zon kweekt bananen. In zijn 2700 vierkante meter grote kas, staan ook 2700 bananenbomen. Het was puur toeval, maar uitgerekend op het moment dat deze week bekend werd dat oud-PvdA-voorzitster Marjanne Sint op de nomina tie staat om gemeentesecreta ris van Amsterdam te worden kwamen in het stadhuis van Apeldoorn een kleine zestig vrouwen bijeen die óók de ambitie hebben dan wel ge schikt worden geacht om de zelfde job te gaan vervullen. Ze waren naar Apeldoorn gekomen op uitnodiging van de gezamenlijke Bestuursaca- demies (die opleiden voor ambtelijke functies) en de Vereniging van Gemeentese cretarissen (VGS). Beide in stanties willen er serieus werk van maken om het aantal vrouwelijke gemeentesecreta rissen omhoog te stuwen, en liefst fors omhoog. Van de 636 Nederlandse ge meenten hebben er inmid dels 75 een vrouwelijke bur gemeester, maar het aantal vrouwen in de hoogste plaat selijke ambtelijke functie blijft zelfs daar nog ver bij achter. Als de benoeming van Mar janne Sint doorgaat, wordt zij de 21e vrouwelijke gemeente secretaris die ons land telt. „Maar ik hoop", zo zei Meine Bruinsma, gemeentesecreta ris van Enschede en voorzitter van de VGS tot de verzamelde potentiële vrouwelijke ge meentesecretarissen, „dat nummer 22 in uw gezelschap Het aantal vrouwelijke ge meentesecretarissen is de laatste jaren wel gestegen (tot iets meer dan drie procent van het totaal), maar het schiet niet erg op. Op dit mo ment telt Overijssel (met 45 gemeenten) zelfs nog geen enkele vrouwelijke gemeente- Anno 1994 is 'de' gemeente secretaris nog altijd een man nelijke carrière-ambtenaar van middelbare leeftijd met een hogere opleiding. Pogin gen om tot een evenwichtiger beeld te komen zijn tot nu toe goeddeels mislukt. In elk ge val heeft de zogenoemde po sitieve actie - bij gelijke ge schiktheid krijgt een vrouw voorrrang - niet gewerkt. Ook het standaard-briefje dat de VGS in geval van een vacature aan de gemeenten stuurt en waarin wordt aangedrongen op benoeming van een vrouw, heeft niet bijzonder veel uitgehaald. Daarom wordt nu voor een ander 'spoor' gekozen: verhoging van de kansen van vrouwen via aanvullende studie. Drie vrouwelijke gemeente secretarissen deden hun ui terste best hun seksegenoten (nog meer) te interesseren voor hun beroep. Volgens Thea Fierens (Noordwijk) is gemeentesecretaris het mooi ste beroep dat er is en heeft het niets stoffigs. Zij ging vooral in op het belang van de functie 'op het scharnierpunt van ambtelijke organisatie en politiek', maar hield haar mo gelijke toekomstige collega's ook voor toch vooral een be wuste keuze voor een ge meente te maken. „Je moet solliciteren in een gemeente bij je past, ook al maakt dat de spoeling wel dun". Luk raak solliciteren biedt trou wens ook maar bitter weinig kans op succes; gemeenten schakelen namelijk vrijwel al tijd een 'head hunter' in als ze om een secretaris verlegen zitten. Wie wordt opgeroepen voor een sollicitatiegesprek krijgt volgens Fierens wel te maken met 'een draak van een pro cedure'. „Want iedereen, in clusief de gemeenteraad, be moeit zich met de selectie", aldus de Noordwijkse ge meentesecretaris. Anita Lantermans (Leeuwarden) en Eef Flooren (Reiderland) vertelden daarna over hun werkervarigen in een provinciehoofdstad en een kleine gemeente in het Hoge Noorden. Lantermans: „Soms ben je de pispaal, maar tegelijk kun je ook in vloed uitoefenen. Toen ik net was benoemd was het ge meentelijk personeel verdeeld over 25 locaties. Over concen tratie viel niet te praten. Maar ik heb dat toch gedaan. En nu heeft Leeuwarden een stads kantoor." Antillen-vluchten niet meer exclusief haarlem Naast Holland International, Arke en Maduro, krijgen nu ook zes andere middelgrote Nederlandse touroperators (waaronder HOT en Hotelplan) gelegenheid stoelen te charteren op KLM-vluchten naar de Nederlandse Antillen. Dit is het resultaat van besprekingen, die bijna twee maanden hebben geduurd. De nieuwe situatie bete kent dat de plannen voor aparte charters, uitgevoerd door Air Hol land en/of Martinair,, van de baan zijn. De zes hadden daarmee ge dreigd voor het geval de KLM de monopoliepositie niet zou opge ven. Door het initiatief van de KLM en de reisorganisaties zijn va kantiereizen naar de Nederlandse Antillen aanmerkelijker goedko per geworden (vanaf 1670 gulden) dan voorheen. De vluchten met zogenaamde 'deel-charters' beginnen medio november. Naast Cu rasao wordt er ook geland in Aruba, Bonaire en Sint Maarten. boe VVaareinere wijkwinkels of winkelgalerijen zijn aarpjei degelijk levensvatbaar, zolang ze hun net. .tiviteiten maar combineren en zolang ze daaroor één ondernemer worden gerund, janiseaarnaast moeten ze zich zoveel mogelijk chten op commerciële dienstverlening, als fiii bfink- en postzaken, en moeten ze evenm in ;1 ook activiteiten van buurtcentra, als ijk- of thuiszorg, in hun pakket opnemen. Dat stelt het adviesbureau Retail Mana gement Center, vooruitlopend op de beurs Shop '94, die in november in Den Bosch wordt gehouden. Kleinere buurtwinkelcentra en individue le wijkwinkels lijden al jaren onder de stevi ge concurrentie van grootwinkelbedrijven als Albert Heijn. Het aantal kleinere zaken en centra neemt snel af. omdat onderne mers de grootste moeite hebben het hoofd boven water te houden. Retail Management Center ziet vooral mogelijkheden als een combinatie van win kels door één of hooguit twee ondernemers wordt gerund. Het afrekenen kan dan ge schieden aan één kassa, waardoor de kos ten fors dalen. Ook dienstverlening, zoals een hakkenbar of videoverhuur maakt een wijkwinkel aantrekkelijk. Dergelijke dien sten zouden ook via koeriersdiensten kun nen worden uitbesteed. Dumas ziet verder mogelijkheden voor wijkwinkels 1 de openingstijden ruimer worden. -n pe oetji atisö ijkni /dele een droomde altijd al ds m van een eigen bedrijf. Voor een ander was het 'bte- ondernemerschap de laatste mogelijkheid om Er uit de werkloosheid te >t inkomen. Een derde zag het sn d gat in de markt dat niemand anders opviel, de J Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te den beginnen. Vandaag: Carla C0IT Kovacs en Ien van der ngsi Voort van 'De Kappers' in ing Sassenheim. 5vx j ij kennen elkaar al heel ioo: W W lang. Twintig jaar gele- -eri den begonnen we sa- :ho men in het kappersvak, maar daarvoor wa- iets ren we al vriendinnen. Toen we allebei net tut) werkten, zeiden we al tegen elkaar dat we en ooit samen een zaak zouden beginnen. Het die is dus een echte jeugddroom voor ons. wij; Dit jaar kwam die droom steeds dichter- bij. De zaak waar Carla werkte ging dicht en we hadden het steeds* vaker over hoe het 1 zou zijn om voor onszelf te beginnen. Op een gegeven moment zeiden we gewoon >A dat we dat gingen doen. In juni hebben we de knoop doorgehakt. Daarna is het snel gegaan. We konden een pand huren in de fFloris Schoutenstraat, waar we ook begon nen te zoeken. Bewust hebben we daarna wel de tijd genomen voor een goede aan loop. Niettemin zijn we vanaf juli aan een 'ij stuk door bezig geweest met de inrichting. Van de zomer herinneren we ons alleen dat I het heel warm was, verder zijn we alleen hier aan de slag geweest. Wij waren vanaf het eerste moment ervan overtuigd dat het zou aanslaan. En onze omgeving sterkte ons daar ook in. Bij de praktische dingen waren er altijd wel men sen die ons wilden helpen. Natuurlijk had den we onze plannen ook doorberekend. We hadden een heel summier onderne mingsplan gemaakt. Toch had ook de bank daar veel vertrouwen in. Sterker nog, ze kwamen ook met suggesties voor de ont wikkeling van de zaak. Tot nu toe zit dat wel goed, het gaat zelfs boven verwachting. We zijn nog maar sinds 1 september open, maar nu al zien we een bepaalde lijn ont staan. Het slaat aan. Zelf zeggen we weieens 'onze reputatie is ons vooruit gesneld'. We zijn natuurlijk be kend in Sassenheim, konden daardoor al op een aantal oude klanten rekenen. Maar ook anderen hebben al snel gehoord hoe het hier toegaat en komen daarop af. Onze zaak heeft een eigen sfeer. We werken met zijn tweeën, hebben allebei veel ervaring en het is hier gezellig. We werken op afspraak, maar mensen kunnen ook zo binnenlopen. Dames, heren en kinderen zijn welkom. Een eigen zaak is ook hartstikke leuk. Heel bijzonder is het om je collega te kun nen uitkiezen. We kennen elkaar van haver tot gort, dat is wel gebleken. Zelfstandigheid betekent ook zelf produkten uitkiezen en bepalen hoe je omgaat met klanten. Kortom, alle beslissingen zelf nemen. Toch hebben we niet het gevoel dat we dit al jaren geleden hadden moeten doen. Het is gewoon op het moment gekomen dat we er aan toe waren. Allebei jaren gewerkt, kinderen gekregen, maar ook nooit uit het vak gestapt. Misschien loopt het daarom wel zo goed." De Kappers zijn gevestigd aan de Floris Schoutenstraat 9 in Sassenheim, telefoon 02522-22013 tekst: rudolf kleun foto: dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15