Museum mag nog niet bouwen Intensive care-afdeling voor kinderen in AZL alternatief plan plein station Lammenschans Pond wil lonen in Ihoreca narekenen Leiden ^Overval' op restaurant Broeiboot Milieudefensie bezoekt Leiden en Alphen Rolschaatsers heropenen Lammenschansweg Conferentie studenten met Wallage Speciale 'bezwaarvergadering' over verkeersplan Beestenmarkt Neem een proefabonnement, BEL 071-128030 WEKEN VOOR 33,80 -ERDAG 22 OKTOBER 1994 \tiatiefvan bewoners kantjN een on Kamerlingh Onnesplein, schuiftP'e'n voor stat'on Lammen met pittans, zou op een heel wat 'tige tot atievere manier manier kun- ns land. worden heringericht. Dat is aatselijlimening van de Vereniging Achter.fessoren- en Burgemeesters- st 8emeente de inde- uchtenl van het Plein °P een een" Later o.fdiSe' goedkope manier ver- weer leren, in het kader van de re in trog. istructie van de Lammen- van de iansweg. :uropa ii)e wijkvereniging heeft een die aier alternatief aangedragen: tpSse'? schepping van een ovaalvor- plein met centraal een met ver® K en een t geleidp^snackbar, parkeerplaat- in een waaiervorm, met 12 grajringende boompartijen op ihoogde stukken grond om te orkomen dat autolampen in <|skamers schijnen. Het ont- p ,jip is van M. Ballieux, die ;ht bij het plein woont. De toegang tot het Kamer- gh Onnesplein moet worden ^^wijzigd omdat de kruising De :erlaan Lammenschans weg reranderd. De gemeente wil de twee rijbanen voor het on één rijbaan maken voor :keer in twee richtingen, rdoor ontstaat extra ruimte, irdoor de stallingsmogelijk- n voor fietsen kunnen wor- uitgebreid. Momenteel is daar gebrek aan en worden vaak fietsen gestolen. Daarom wil de gemeente een bewaakte stalling bouwen, waarvoor de Zijlbedrijven zullen worden in geschakeld. Straks zullen in to taal 450 fietsen bewaakt of on bewaakt kunnen worden ge stald, tegen 250 nu. De snackkar, die nu nog bij het station staat, zal een vaste snackbar worden, mits de om wonenden daar geen bezwaar tegen hebben. In het gemeente lijke plan zullen tien parkeer plaatsen verdwijnen. Volgens de Vereniging Profes soren- en Burgemeesterswijk zouden de veranderingen op het plein altijd verbeteringen moeten zijn. Het plan van Bal lieux heeft diverse voordelen. De situatie voor het verkeer wordt duidelijker en veiliger omdat de auto's rond het cen trale 'eiland' van het plein hun bochten moeten draaien om te kunnen parkeren. Daardoor wordt ook de snelheid geremd. Verder is er meer parkeerruimte in het plan. Voorts ontstaat er een aardiger, 'mensvriendelij ker' plein voor het station met mooie stukken groen, aldus de wijkvereniging. Bij de gemeente wordt het al ternatieve plan momenteel nog bekeken. Erg veel kans lijkt het echter niet te maken. „Het plan van Ballieux is aanzienlijk duur der dan het gemeentelijke plan", zegt H. van Zeijl van de afdeling verkeer. „Het lijkt mo menteel niet verstandig om erg veel geld in het plein te steken, omdat wethouder Van Rij er momenteel bij NS op aandringt om het proces van verdubbeling van de spoorbaan Leiden- Utrecht te versnellen. Dat zou kunnen betekenen dat gr voor de eeuwwisseling een nieuw station komt, dat wellicht ook door trams wordt aangedaan. En dan zou weer een nieuwe re constructie van het plein nodig zijn", zegt Van Zeijl. Verder zitten aan het plan zelf nog wat haken en ogen. „Voet gangers moeten, als het plan Ballieux wordt uitgevoerd, een omweg maken om bij het sta tion te komen. Diverse wijkbe woners, die het alternatieve plan hebben gezien, hebben mij gebeld om te vertellen dat ze om die reden niets voor het plan voelen. Overigens hebben ook andere mensen gebeld die erg positief over het plan Bal lieux waren." Volgens secretaris R. Stokkel van de wijkvereniging zijn de bezwaren tegen het alternatief te ondervangen. „Het plan Bal lieux kan natuurlijk worden aangepast. Het heeft dan nog steeds zoveel voordelen dat het een serieuze overweging waard is", vindt Stokkel. Het plein voor het station Lammenschans. De buurtvereniging heeft een alternatief plan voor de herinrichting gemaakt. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS LEIDEN PAUL VAN DER K Het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) begint volgende week met een aparte intensive- care afdeling voor kinderen van 0 tot 16 jaar. De afdeling is in alle opzichten kindvriende lijk: de artsen zijn kinderartsen en de verpleegkundigen zijn bijgeschoold in 'kinderen en kinderziekten'. Zaalgenootjes zijn nooit van een andere generatie. „Naast een rochelende opa hoeft nie mand te liggen", verklaart me vrouw M. van der Vorst, kin derarts en hoofd van de kin- der-ic. Ze bedoelt daarmee dat kinderen zulke fenomenen thuis niet gewend zijn. En dus vreemd vinden. Ook is het na tuurlijk een schok wanneer de aardige buurman van gisteren vandaag overleden blijkt te zijn. „Kinderen lopen toch al een deuk op in het ziekenhuis", al dus Van der Vorst. „Maar het scheelt wanneer je ervaringen kunt uitschakelen die niet bij de leeftijd horen." Geen won der dat andere academische ziekenhuizen al langer zo'n aparte afdeling voor kinderen hebben, tot volle tevredenheid van kinderen èn hun ouders. In Leiden is de start voor zichtig, zodat het team kan proefdraaien. In juni volgend jaar is de échte kinder intensi- ve-care pas klaar, met vijf tot zes bedden. Nu staan in een hoekje van de intensive-care van de neu rochirurgie voor volwassenen twee bedden voor kinderen tussen de nodige (bewakings- )apparatuur. Omdat het maar een hoekje is, zijn de muren niet bepaald kindvriendelijk. Geen opvallende kleuren, geen leuke posters. De bedden zijn leeg, simpel omdat er nog geen patiënten zijn. De kinderen die op dit mo ment op een intensive care-af deling voor volwassenen lig gen, hebben hartproblemen. En die kunnen niet naar de kinder-IC, omdat de hart-ope- ratiekamer nog te veraf ligt: in de oudbouw. Kinderen met al gemene infectieziekten als nekkramp of neurologische problemen alshersentrauma's, bijvoorbeeld opgelopen bij een verkeersongeluk, kunnen er wel terecht. Evenals kinderen met inwendige ziekten. Eenmaal in het ziekenhuis, krijgen de patiëntjes te maken met artsen en verpleegkundi gen die extra aardig proberen te zijn en veel geduld zullen hebben. „Ze weten dat ze niet zomaar tegen een kind kunnen zeggen: 'Doe je blouse open, ik wil naar je hart luisteren' geeft Van der Vorst als voor beeld. Ze verwacht dat kinderen gemiddeld vijf dagen blijven liggen op haar kinder-IC, waar na ze kunnen doorstromen naar de gewone kinderkliniek of kinderafdelingen in andere ziekenhuizen. Ook opnames van twee maanden of meer kunnen voorkomen. Haar team van Van der Vorst bestaat uit twaalf verpleegkundigen, vijf kinderartsen en een aantal assistenten en artsen in oplei ding. Uitspraak Raad van State tegenvaller voor NNM druk,rij het Nationaal Natuurhistorisch Museum (NNM) in 1 pasc^iden heerst een mineurstemming. De Raad van State lat niet toe dat aan de Darwinweg al wordt begonnen tij veaet de nieuwbouw. Die beslissing is gisteren genomen rtbJjjjË een schorsingsgeding. Het museum moet wachten tot- t drocjat het rechtscollege een definitieve uitspraak over de ^J^ezwaren tegen de nieuwbouw heeft gedaan. En die uit- praak kan nog wel enkele maanden op zich laten wach- jlden hans koenekoop i.oiorzaak van de vertraging is het Pesthuis, dat met 25 dui- ipnieuw het protest van de zend vierkante meter vloerop- itichting Arent van 's-Gra- pervlak het grootste en met een -'esande van Leidenaar W. Kui- investering van 87 miljoen gul- er. Hij is de enige die nog be- den het duurste van Nederland lEIDEN HENNY VAN EGMOND moet worden. Hoewel de bezwaren van Kui per tegen het slopen van monu mentale muren in het Pesthuis vorige maand werden verwor pen door rechtbankpresidente A. Zeilemaker, boekt hij nu een onverwacht succes met zijn be zwaren tegen de glazen loop brug. De Raad van State vindt voorlopig net als de Stichting Arent van 's-Gravesande dat die 145 meter lange brug op negen meter hoogte niet past in het bestemmingsplan. Directeur W. van der Weiden reageert verbijsterd op de voor lopige uitspraak. „Na de eerdere winst in het kort geding over het monument, dacht ik dat de zaak nu wel gelopen was. Deze uitspraak komt als een volsla gen verrassing. Jammer dat ik de motivering nog niet weet." Van der Weiden is net terug gekeerd uit Parijs, waar hij een bezoek heeft gebracht aan het natuurhistorisch museum al daar. „En dan hoor je dit bij thuiskomst. Dit is niet alleen voor mij een domper, maar voor het hele personeel. Én voor de architect én voor de bouwer. We wachten nu al maanden op het moment dat we kunnen be ginnen met de bouw. Dit slech te nieuws tast de motivatie van iedereen aan." Van der Weiden gaf bij een eerdere gelegenheid al aan dat de vertraging het museum veel geld kost. Het lijdt al maande lijks duizenden gulden aan ren teverlies (NNM heeft een huur contract met een belegger, red.). En elke maand dat het museum later opent dan ge pland, derft het museum ook nog eens duizenden gulden aan inkomsten. De direteur bena drukt dat de streefdatum van oplevering in 1997 door de ver tragingen onder grote druk staat. Kraammarkt in Leiden Toekomstige vaders en moe ders zijn in welkom op de jaar lijkse kraammarkt van Thuis zorg Groot Rijnland en kraam- centrum Rijn en Vliet, die zater dag 29 oktbober wordt gehou den. Op de markt zijn tal van organisaties en instellingen aanwezig om allerhande infor matie te verstrekken over de zwangerschap. Ook worden vi deo's vertoond van onder meer de bevalling, babymassage en borstvoeding. Een kinderarts zal aan de hand van een diaserie vertellen over de wiegedood. De markt wordt gehouden in het pand Burggravenlaan 250 en duurt van 11.00 tot 14.00 uur. De toegang is gratis. LEIDEN/ALPHEN A y run monica wesseling De politie is gisteren aan het van de middag met enkele ^wagens uitgerukt naar de Bree- o.ijtraat omdat daar een restau- JWfent zou zijn overvallen. ^langslopende mensen zagen oolwee of drie mannen met een vuurwapen het restaurant uit komen en belden de politie. Maar in het restaurant weigerde de eigenaar elke mededeling over wat er was gebeurd. De po litie zal de man later nogmaals horen om uit te vinden wat er precies is gebeurd. Si- tX2 LEIDEN/REGIO HANS KOENEKQOP ■oJP'e Horecabond FNV wil de lo ei o>nen narekenen van Leidenaars 90Wie in de horeca werkzaam zijn. De verdenking bestaat dat veel 0:Toonstroken niet in orde zijn. o.4,In de horeca zijn nog altijd 294 werkgevers die geen goede 3(jlloonspecificatie verstrekken bij o o de uitbetaling. Veel komt nog zo in het handje terecht", zegt bondsman F.J. Gastkemper. De controle-actie wordt ge houden op woensdag 2 novem ber in het kantoor van de Bouw- en Houtbond FNV aan de Rijnsburgersingel 9. Van 's "ags twee tot vier uur zitten mensen van de bond klaar om werknemers te helpen. Voorafgaand aan de looncon- troles bezoekt de horecabond op dinsdag 25 oktober alle ho- reca-gelegenheden in Leiden om de werknemers te informe- over de laatste ontwikkelin- in de bedrijfstak. De onder handelingen over de CAO van 1995 zijn namelijk opengebro ken en de huidige CAO is ver lengd tot 1 april 1996. Over die CAO belegt de horecabond op maandag 24 oktober een spe ciale ledenvergadering in Het Witte Huis aan het Wilhelmina- park in Oegstgeest (aanvang 19.30 uur). Volgens Gestkamper heeft de verlenging van de CAO kwalijke gevolgen voor werknemers in de horeca. „Hun positie wordt er beduidend slechter op. Wie volgend jaar na 1 april in de ho reca gaat werken, verdient 2 procent minder dan degenen die nu in dienst zijn. Ook is een verhoging van het jeugdloon met 5 procent van baan. En voorts mogen werkgevers meer hulpkrachten tegen betaling van het minimumloon inscha kelen. Dat zal minder vaste ba nen tot gevolg hebben." De horecabond hoopt dat de op handen zijnde tournee ook wat extra leden oplevert. „Dat de werkgevers in staat zijn ge weest de CAO open te breken, duidt er al op dat de bond ei genlijk te zwak is om een echte vuist te maken." De 'broeiboot' van Vereniging Milieudefensie doet in december Leiden en Alphen aan den Rijn aan. De BroeiTour is bedoeld om aandacht te vragen voor het broeikaseffect. Milieudefensie vindt dat de rijke landen energie moeten besparen en met het uitge spaarde geld ontwikkelingslanden moeten helpen milieuvriendelij ke vormen van energiewinning op te zetten. De varende tentoonstelling doet ruim 30 gemeenten aan die het Klimaatverbond hebben ondertekend. Inmiddels hebben 127 ge meenten en zes provincies hun handtekening onder dit contract gezet. Ondertekenaars van het Klimaatverbond verplichten zich door energiebesparing de uitstoot van het broeikasgas kooldioxide voor 2010 te zullen halveren. Op dinsdag 6 en woensdag 7 december ligt de broeiboot in de Oude Rijn nabij de Alphense Brug in Alphen aan den Rijn. Scholen worden bezocht en 's avonds (dinsdag) is er een cursus kritisch consumeren. Aansluitend gaat de boot naar de Passantenhaven in Leiden waar hij tot en met zondag 11 december ligt. Dan staan een feest, het overhandigen van de debatconclusies aan de minister van VROM of ontwikkelingssamenwerking en het aanbieden van de bijeengespaarde zonnecollectoren aan een vertegenwoordiger van Bhutan op het programma. Bhutan, een piepklein landje hoog in de Himalaya, is een van de landen die direct door de BroeiTour wordt geholpen. De bevolking daar heeft dringend behoefte aan energie. Om te voorkomen dat opwekking van energie grote nadelige milieueffecten heeft, wil de bevolking uit de zon energie halen. Milieudefensie helpt hen daar bij, economisch en met kennisoverdracht. Alphense valt van parkeerdak alphen. gezet. Zij verloor haar even wicht en viel een meter of vijf naar beneden. Ze kwam terecht op een container. In eerste in stantie leek de Alphense zwaar gewond, maar later op de avond meldde het ziekenhuis dat er geen ernstig letsel was. Een 20-jarige Alphense is gister avond rond half acht van de ba lustrade van het parkeerdak van het winkelcentrum Aarhof ge vallen. Een vriend had haar in een jolige bui op de balustrade FOTO HIELCO KUIPERS De Lammenschansweg; Binnenkort mogen rolschaatsers de opgeknapte weg heropenen. De gereconstrueerde Lammenschansweg wordt op woensdag 2 november feestelijk heropend met een rolschaatswedstrijd voor kinderen. Het gaat om het gedeelte van de weg tussen Zeemanlaan en De Sitterlaan, tegenover de Petruskerk. De kinderen uit de buurt kunnen zich vanaf 15.00 uur uitleven op de pas geasfalteerde weg. De rolschaats wedstrijd wordt in teams verreden. Het kind dat als eerst over de finish rijdt heeft daarmee de weg officieel heropend en ont vangt een prijs uit handen van wethouder P. Langenberg van verkeer. Na afloop van de wedstrijd wordt er voor de kinderen en de omwonenden een bij eenkomst georganiseerd in de Petruskerk aan de Lammenschansweg 40a. Daar staan vanaf 16.30 uur hapjes en drankjes klaar en ook is er een expositie over de herinrichting van de Lammenschansweg ingericht. Infor matie: tel. 165707. Aan de herinrichting van de Lammen schansweg is meer dan een half jaar ge werkt. Doel was de verbetering van de ver keersveiligheid en een betere doorstroming van het openbaar vervoer. Onlangs konden de werkzaamheden, eerder dan was ver wacht,'worden afgerond. De Leidse PvdA organiseert maandag een studentenconfe rentie over ondernemerschap, moderne armoede, de elektro nische snelweg en sociale ze kerheid. Plaats van handeling is de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat in Leiden. Jacques Wallage leidt de conferentie en verder zijn prominente politici zoals Ruud Vreeman, Flip Buur- meijer, Jan van Zijl en Marjet van Zuijlen aanwezig. Na de inleiding van Wallage gaan de diverse themagroepen apart in discussie. Ter afsluiting wordt een forumdiscussie ge houden onder leiding van Ruud Vreeman, aanvang 19.30 uur. Modeltreinen op hobbydag Modeltreinen, rails, wissels en bovenleidingen van de bekend ste merken zijn zaterdag 29 ok tober te koop op de hobbydag voor modeltreinliefhebbers. De organiserende speelgoedwinkel De Tombe uit Oegstgeest heeft namelijk een grote partij twee dehands materiaal ingekocht. De hobbydag wordt van 10.00 tot 16.00 uur gehouden in de aula van scholengemeenschap Louise de Coligny aan de Kager- straat. Behalve de mogelijkheid om te kopen, is er op de hobbydag veel te zien. De bekendste mer ken tonen hun nieuwste snufjes op het gebied van de modeltrei nen. 'Deskundigen' zijn aanwe zig om uideg te geven. De toe gang tot de hobbydag is gratis. Lezing geschiedenis in het onderwijs Onder auspiciën van de Vereni ging Oud Leiden houdt dr. H. Ulrich op dinsdag 25 oktober in de burgerzaal van het stadhuis een lezing over de positig van geschiedenis in het huidige on derwijs. Ulrich is leraar aan het Stedelijk Gymnasium. De lezing begint om 20.15 uur. LEIDEN LOMAN LEEFMANS De gemeentelijke voor de Beroep- en Bezwaar schriften heeft een speciale ver- :legd over de plan de Beestenmarkt, Steenstraat en omgeving. Alle bezwaarmakers die protest heb ben aangetekend tegen de voor genomen verkeersmaatregelen, zijn op vrijdagmorgen 4 novem ber uitgenodigd in de raadzaal van het stadhuis. Visitekaartje De gemeente speelt al meer dan twee jaar met het idee om de Beestenmarktplein autovrij te maken. De 'driehoek' aan het water moet door de aanleg van terrasjes en het planten van boompjes een visitekaartje van Leiden worden. Het bureau Alle Hosper uit Haarlem maakte het ontwerp hiervoor. Om dat visitekaartje te verwe zenlijken moeten onder meer de rijrichtingen van diverse straten tot in de verre omgeving worden omgedraaid of opgehe ven en komt er ter compensatie een nieuwe parkeerplaats op het zogeheten bom-terrein na bij de Morspoort. Bezwaren Reeds in een vroeg stadium maakten vooral de winkeliers op en rond het parkeerplein be zwaar tegen de plannen. Min der auto's en dus een slechtere bereikbaarheid betekent omzet verlies, zo redeneerden de on dernemers die massaal bezwaar aantekenden. B en W blijven echter voorstander van het plan. De beroepscommisie gaat 4 november opnieuw de bezwa ren van de winkeliers, individu ele klagers en buurtverenigin gen aanhoren om daarna advies aan het college uit te brengen. Boekenbeurs In onze krant van gisteren stond een fout in het arti kel over de boekenbeurs in de Groenoordhallen. De beurs van de Centrale Boekhandel is al begon nen en is dus niet volgen de week.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13