Duin Bollenstreek Valkenburg reageert aconiek op sluiting kierde festival van >laaskapellen in Rank 'We kunnen de belbus niet missen' ERDAG 22 OKTOBER 199457111 Z^irkzee-groep accountants en belastingadviseurs Strategisch adviseren van A tot Z Vrijblijvend persoonlijk advies Iedere maandagavond van 16.00 - 20.00 uur in ons kantoor te Noord wijkerhout. Onderwerpen; Ma. 24 oktober Van eenmanszaak/firma naar de B.V. Ma. 31 oktober Auto en fiscus. Ma. 7 november Fiscaal-strategisch ondernemen. Ma. 14 november Fiscaal vriendelijk belonen. Het gratis advies-uur (maximaal 1 uur) is uitsluitend op telefonische afspraak. Heeft u interesse belt u dan naar: Zirkzee-groep Kerkstraat 105' 2211 RG Noord wijkerhout Telefoon 02523-72845 (Tevens vestigingen in Oegstgeest/Leiden, Voorhout en Gouda) KORTWEG PAST UW PENSIOEN NOG WEL BIJ UW TOEKOMST? de PENSIOEN T)ESK Concert Leerlingen van het Claverham College geven vandaag een con cert in het Principal Hotel Noordzee aan de Noordwijkse Koningin Wilhelmina Boule vard. Het optreden begint om 15.00 uur. de toegang is gratis. Morgen geven de scholieren de zelfde voorstelling in het Gol den Tulip Beach Hotel. Blues De bluesformatie Red Yellow Blues speelt vanavond in de Lis- sese tapperij De Gewoonste Zaak. Het optreden begint om 22.30 uur en de entree is vijf gulden. Bromfietsers ernstig gewond Twee bromfietsers zijn gister avond rond zes uur op een fiets pad langs de Tjalmaweg in Val kenburg op elkaar gebotst en ernstig gewond geraakt. Een van de bromfietsers, een 20-ja- rige Valkenburger, reed in de richting van de Voorschoterweg en nam de bocht in het fietspad vermoedelijk te ruim. Hij botste frontaal op de tegemoetkomen de bromfietser, een 18-jarige Oegstgeestenaar. Beiden raak ten zodanig gewond dat ze naar Leidse ziekenhuizen moesten worden overgebracht. gio wil polders vrijhouden na verdwijning vliegkamp s Den Haag in al zijn wijsheid besluit dat Vliegkamp kenburg wordt opgeheven, dan zullen wij meewerken i het terrein een ander invulling te geven. En als Den ag in al zijn wijsheid besluit dat het Vliegkamp het egkamp blijft, dan is het ook goed. Wij zijn flexibel or." Zo reageert de Valkenburgse wethouder van ruim- ijke ordening H. van der Nagel op het bericht dat slui- g van Vliegkamp Valkenburg is opgenomen in de be- inigingsplannen van de krijgsmacht. door hoge ambtenaren is opge steld. De Orion-vliegtuigen die op Valkenburg gestationeerd zijn, zouden een plaatsje in Duitsland moeten krijgen. Be gin dit jaar liet Defensie nog weten dat sluiting van het Vlieg kamp onbespreekbaar was. Voor Van der Nagel komt het nieuws 'uit de lucht vallen'. „We hadden juist binnen het college de afspraak gemaakt om eens te gaan praten met de nieuwe staatssecretaris over hoe of wat. Binnenkort gaat dat gebeuren en dan horen we het wel. Als A KOEVOET n der Nagel is wel wat aarze- id met zijn reactie. „Eigenlijk ud ik er niet van om te reage- op voortijdig uitgelekte innen. Ik word de laatste tijd ;t goed van al die nota's en innen die voortijdig de pers len", luidt zijn verklaring or die terughoudendheid. Bisteren werd bekend dat liting van het Valkenburgse egveld wordt voorgesteld in t bezuinigingsprogramma dat )ORDWUK IRENE NIEUWENHUUSE js het publiek, een pils in de ind, volgende week zaterdag, itspannen rondloopt, is voor ?m het festival geslaagd. „Bij ize muziek hoef je niet stil op >n stoel te zitten. Een beetje ïnieten, klappen, meezingen, t in urieren en zwaaien, daar gaat htend%t om", zegt Jan Verkade, bari- sPe'enc* bij de Egerlander aaskapel De Zeedorper. [Verkade is één van de organi ze kq atoren van het vierde blaaska- v/l w ellenfestival. Op 29 oktober repr. uilen in De Rank in Noordwijk omg.o'n negen kapellen optreden. Wethouder V. Salman zal het ïstival om 15.30 uur openen. De Zeedorper muzikanten lestaan dit jaar twintig jaar. Het 5 tot nu toe een goede gewoon- p geworden om bij ieder lus rum een festival te organiseren. )it jaar komen .er kapellen uit pen Haag, Werkendam, Ge- nonde, Houten, Linschoten, /Voerden en Montfoort. Uit de bollenstreek zullen alleen de het vliegveld inderdaad weg gaat, dan zullen we met Katwijk en Wassenaar, die ook grond van het Vliegkamp bezitten, gaan praten over een invulling. En met de Duin- en Bollen streek en de Leidse régio uiter aard." In Leiden en de Leidse regio wordt juichend gereageerd op het nieuws over de mogelijke sluiting van het vliegkamp. Na tuurschoon in de Leidse regio en het Groene Hart kunnen dan worden gespaard, meent men. Op het vliegveld zou ruimte zijn voor 9.000 huizen. Volgens de Leidse ambtena ren Prudhomme van Reine en Halfwerk betekent de sluiting van 'Valkenburg' dat de druk op de Boterhuispolder, de Klinken bergpolder in Warmond en het gebied Merenwijk-noord af neemt. De Grote Polder bij Zoe- terwoude is echter volgens hen hoe dan ook nodig voor wo ningbouw omdat 9.000 nog te weinig Alleen al tot 2005 r 11.500 woningen worden gebouwd voor woning zoekenden in de Leidse regio en Valkenburg is bedoeld voor de Leidse regio èn de Duin- en Bollenstreek. Bovendien is het nog maar de vraag of het vlieg veld voor 2005 kan worden be bouwd. De ontmanteling kost veel tijd. „De Grote Polder is bij wijze van spreken nu al be schikbaar." Burgemeester Houdijk zegt dat hij het feestje in Zoeterwou- de niet wenst te laten verstoren door Leidse hardnekkigheid. Volgens hem is het absoluut niet verkopen dat en vliegveld Valkenburg èn 'zijn' Grote Pol der worden volgebouwd. „Ik kan me niet voorstellen dat dat gebeurt, vooral niet nu de nieu we minister van ruimtelijke or dening M. de Boer (PvdA) na drukkelijker dan haar voorgan ger stelt dat het Groene Hart moet worden gespaard." Zeedorper Muzikanten uit Noordwijk en de Dwarsdrijvers uit Voorhout present zijn. Verkade benadrukt dat 'zijn' muziek niets te maken heeft met boerenkapels die carna valsliederen spelen. „Onze mu ziek is vooral stemmingsmu ziek, die vaak weemoedige ge voelens oproepen. Het is ook charmante muziek." Van oorsprong is het vooral Duitse muziek, stammend uit de buurt van het riviertje de Eger, waarvan de naam Eger lander komt. Bekend ook van wege de kleding van de muzi kanten, die uit lederen knie broeken, slobkousen en het be kende groene jasje bestaat. Volgens Verkade heeft de mu ziek het meeste effect als de ka pel optreedt in een gezellig bruin café of in de open lucht. „Afgelopen zomer hebben we weer buiten op het Lindeplein in Noordwijk-Binnen opgetre den. Het is dan echt fantastisch wat voor een sfeer je dan kunt creëren." Boek Rijnsburg gepresenteerd Precies de juiste aanpak om het dorp Rijnsburg te leren kennen en een hele specifieke manier om een stukje geschie denis, cultuur en karaktertype ring van van het dorp aan te duiden. Met deze bewoordin gen presenteerde burgemees ter Jonkman gistermiddag het boek 'Rijnsburg, portret van een dorp' van de hand van oud-Rijnsburger Gijs Zandber gen. Het boek, dat inmiddels al veel stof deed opwaaien van wege de openhartige manier waarop twaalf Rijnsburgers over hun dorp en dorpsgeno ten verhalen, vloog deze week al grif over de toonbank. Boek handel Noordermeer aan de Anjelierenstraat verkocht alle honderd exemplaren die wa ren besteld. Een nieuwe be stelling is in aantocht. Jonkman noemde het giste ren „jammer dat de bedoeling het boek afgelopen week onder te sneeuwen doordat mensen zich pijnlijk getroffen voelen door een en kele uitlating van iemand. Hij doelde daarbij op de opmer kingen over de 'gierigheid' van Rijnsburger Cor van Duyn. Deze passage in het boek de den de Vereniging Onderne mend Rijnsburg in woede ont steken, te meer daar meer dan tien leden van die vereniging een financiële bijdrage aan het boek hadden geleverd. De sponsors schitterden gis teren dan ook door afwezig heid. „Een beetje kinderach tig", noemde Zandbergen dat. „Het zijn slippendragers. Mensen winden zich zo ont zettend op over het boek, maar toch voel ik me niet schuldig. Ik wilde een portret over Rijnsburg maken en dan kun je niet alleen de positieve kanten laten zien. Als er geen schaduw is, wordt het nooit een mooie tekening. Sommige mensen zijn op die manier in de schaduw komen te staan, maar dat is dan jammer. Het hele leven is nu eenmaal zo." De passagiers van de belbus in Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg zijn veelal oudere dames. foto hielco kuipers Drie keer per week gaan ze met de belbus naar de soos, de da mes Haasnoot-De Jong en Van Duijn uit Katwijk. „We kunnen het niet missen, wat spelletjes doen, breien, een bingootje. Een taxi is ons te duur en voor de gewone bus moeten we een te lang eind lopen naar de halte. Dat halen we niet meer. Nee, zonder de belbus kwamen we nergens meer. Dan zaten we de hele dag achter de geraniums." Samen zijn ze deze middag ingestapt, de chauffeur en zijn zes andere passagiers vriende lijk groetend. Direct wordt al begonnen met het uitwisselen van de laatste nieuwtjes: de ern stige ziekte van die, de operatie van de ander, en zou zij van daag wel naar de soos kunnen komen? Vorige week was ze im mers niet zo lekker. Chauffeur D. van Rijn, verge zeld van zijn broer J. van Rijn voor het afstempelen van de kaarten, zet de hele groep af bij de soos, om vervolgens nieuwe passagiers op te halen. Het is druk: de belbus in Katwijk voor ziet duidelijk in een behoefte. Per week worden er al snel drie honderd mensen vervoerd in de twee busjes die de Stichting Be- jaardenwerk Katwijk huurt van West-Nederland. Telefonisch Het verschijnsel belbus bestaat al zes jaar in Katwijk, terwijl de laatste vier jaar ook Rijnsburg en Valkenburg worden aange daan. Passagiers kunnen zich telefonisch aanmelden voor een ritje en worden bij hun huis deur opgepikt door de vrijwilli ge chauffeurs. Dank zij subsi dies van de deelnemende ge meenten kost een enkele rit niet meer dan 1,50 gulden binnen Katwijk en twee gulden voor een rit naar Valkenburg of Rijnsburg. Van Rijn is al bijna vijf jaar chauffeur op de belbus. „Liefde- werk-oud-papier is het, maar later hoop ik dat anderen ook voor mij klaarstaan. En de men sen waarderen het enorm. Het is leuk werk, al heb je natuurlijk overal mensen die wel eens zeuren. Als het schema uitgelo pen is bijvoorbeeld, dan willen ze nog weieens roepen: joh, waar bleef je nou. Maar ja, dan staan ze misschien ook al een behoorlijk tijdje met hun jas aan achter de voordeur te wachten." Het omgekeerde heeft hij echter ook dikwijls meege maakt. Dankbare mensen, die het waarderen dat de chauffeur hen niet alleen rijdt, maar ook helpt bij het in- en uitstappen. De passagiers van de belbus zijn veelal oudere dames, al rij den er ook weieens mannen mee of jongere mensen die door een handicap niet in staat zijn van het openbaar vervoer gebruik te maken. De bestem ming is veelal de soos, maar de bus brengt mensen ook naar hun afspraak bij de dokter, naar familie of naar de supermarkt om even boodschappen te doen. Bij de Stichting Bejaarden- werk Katwijk wordt zo n beetje bepaald wie er gebruik kunnen maken van de bus en wie niet. K. van der Plas en C. van der Meij van de SBK: „In het begin bezochten we mensen wel thuis als ze een eerste aanvraag had den gedaan. Tegenwoordig vra gen we ook aan de chauffeurs of ze willen kijken wie er instap pen en of zij wel terecht van de ze voorziening gebruik maken. Echt vaste regels hebben we niet en ook hoeft niemand een keuring of zo te ondergaan. Maar het is natuurlijk niet de bedoeling dat iemand die nog hartstikke fit is, gebruik maakt van deze bus." Gehandicapten Binnenkort krijgt de belbus er overigens wel een groep nieuwe passagiers bij. Het gaat dan om gehandicapten, die hun taxi vergoeding wegbezuinigd zien en voortaan ook van een voor ziening als de belbus gebruik moeten gaan maken. Van der Plas: „Dat vinden wij prima, als het maar geen achteruitgang betekent voor het huidige ver voer. Er moet een éxtra bus ko men, al was het alleen maar omdat wij nu nog geen rolstoel bus hebben." Het verbaast hen toch al wei eens hoe goed de vrijwillige chauffeurs het rooien. „Zonder speciale opleiding begeleiden zij soms mensen die, ook nu al, nauwelijks een stap kunnen lo pen. Ze hebben nooit geleerd hoe ze het best mensen kunnen tillen. En toch hebben we pra- tisch nooit uitvallers. We be schikken over 25 chauffeurs en als er eens eentje mee ophoudt door ziekte of zo, dan lukt het altijd vrij makkelijk weer een nieuwe vrijwilliger te vinden." niet zo snel zullen horen. Want die was toch wel erg wollig hoor, toen ze-om een reactie op Harry's vertrek werd gevraagd. Wat moet een gemiddelde Lissenaar met teksten als: 'Jammer dat hij niet het door de kiezers gesproken woord respecteert' en 'ik sta niet afwijzend tegenover het raadslidmaatschap'. Harry zou dat in zo'n geval heel anders hebben gedaan. Die had gewoon hard 'kiezersbedrog' en 'ja' geroepen. Folklore Mooi hè, die ruzie deze week tussen Victor Salman en Paul Brandjes? Een wethouder van ruimtelijke ordening - de man bij de gemeente die over de hui zenbouw gaat, zeg maar - en een projectontwikkelaar - een huizenbouwer dus - krijgen mot met elkaar. En de inzet van dat alles: een paar bakstenen. Dat verzin je toch niet. En het mooiste van alles is dat ze het nog open en bloot doen ook. Op het belletje van de wet houder naar de bouwer volgt snel een telefoontje van de bou wer naar de krant voor een woordelijk verslag. En anders om. Van brieven die ze elkaar toesturen wordt eerst een ko pietje voor de pers gedraaid. Machtig mooi allemaal. Je kunt zeggen wat je wilt van die twee, maar niet dat ze aan achterka mertjespolitiek doen. Open baarheid is een groot goed. En dat bij twee CDA'ers, jawel. Natuurlijk, het ging helemaal nergens over. Het sop was de kool weer eens niet waard. Maar puur dankzij de verbeten heid waarmee de hoofdrolspe lers zich in de kwestie vastbe ten, was het toch weer om van te smullen. Echte, onvervalste, Noordwijkse folklore-Enkele welgemeende woorden van dank zijn daarom wel op hun plaats. Klasse mannen. En denk erom, vooral doorgaan. Wim Wegman en Paul de Vlieger Dat kon ook niet goed gaan. Harry Mens in de Lissese gemeenteraad. Dat is net zoiets als een pauw in een veel te klein kippenhok. Als-ie eens lekker zijn veren opzet, knallen alle hennen tegen het gaas. heeft Harry er wel in om zo af en toe de boel op stelten te zetten. Maar (j gflecht bevredigen doet het toch niet. Zo'n man wil meer. Geen wonder dus dat hij hem smeerde toen hem duidelijk r U werd dat een grootsere politieke Uit dicarrière er voorlopig niet inzit. Vier jaar lang in dat Lissese n vajgekakel, daar knapt een mens niet van op. i Wat dat betreft moeten we die :482 grappenmakers die hem in maart vanaf een onverkiesbare tiende plek de gemeenteraad intilden, streng vermanen. ,n Jongens, niet meer'doen. We begrijpen best dat jullie een I beetje baldadig werden. Want inderdaad, de stemmachines an zelf waren aanmerkelijk dj kleurrijker dan de meeste kandidaten die er op stonden. Maar val daar geen drukbezette makelaar mee lastig die zich i louter voor de lol op de kieslijst had laten zetten. Had een of andere oude baas verrast met i een voorkeursstem, een j hekkesluiter die al jaren tevergeefs droomt van een politieke carrière. Dan komt de i boodschap ook wel over, en de kandidaat valt wat minder uit de toon. 1 Maar goed, wat gebeurd is, is gebeurd! Zand erover. We moeten trouwens toegeven dat we ons al met al kostelijk i hebben vermaakt. Hoe vaak maak je het mee dat Gert-Jan Droge voor zijn Glamourland de installatie van een Lisses raadslid komt filmen? En wie in Lisse kan een zaal vol Enschedese studenten aan zijn lippen laten hangen als hij j vertelt over de plaatselijke Een beetje politiek leider jogt tegenwoordig. Een minister-president van Nederland kan daarin niet achterblij ven. En dus werkt Harry Mens alvast aan zijn loopstijl. Want het moet er straks, als hij met zijn nieuwe partij 'nieuw Nederland' gaat regeren, natuurlijk wel een beetje sierlijk uitzien. Dat lukt al heel aardig, vinden wij. foto hielco kuipers politiek? („En zo is er bij ons een huisvrouw wethouder geworden, louter en alleen omdat ze al zo lang in de raad zit. Maar ik zou haar nog niet eens voor de helft van het salaris op mijn loonlijst willen hebben.") En hoe vaak nog zullen Lissese politieke kopstukken bij hun vertrek de eigen partij aan barrels slaan. („Die partijbaronnen hebben kennelijk niet de guts om je midden in je gezicht te zeggen dat ze je niet moeten. Maar enfin, die farizeeërs bij de WD ben ik nu zat. Ik heb bij die club niets meer te maken.") Vrolijke uitspraken die we van zijn vermoedelijke opvolger Irene Weterman waarschijnlijk

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11