Vrije tijd Tricotpop met porseleineffect Modelleren me poedervormig papier-maché w Fotoraadsel Douchetas Planète de parfum Ta Lu La Anti-slip VRIJDAG 21 OKTOBER 1994 NIEUWE CD'S POP Dave Stewart 'Greetings from the gutter' (Warner). Dave Stewart heeft klaarblijke lijk veel vrienden in de muziek wereld. Voor de derde solo- plaat van de mannelijke helft van de ontbonden Eurythmics kwamen hulptroepen uit alle windrichtingen toegesneld: van Mick Jagger tot Lou Reed tot Laurie Anderson tot David San- bom tot Carly Simon. Ondanks de uitgebreide vriendenkring gaat het niet best met Stewart. Een miljonair die de groeten doet vanuit de goot en die zich zelf tussen foto's van meters pil len laat afbeelden als een psy chiatrisch patiënt, moet wel in nood zijn. Toch komt 'Greetings from the gutter' niet over als een somber geheel. Veel van de liedjes passen naadloos bij de arbeidsvitaminen die de radio dagelijks overwerkend Neder land uitstort. Stewart's stem klonk altijd al een beetje als die van Bowie, maar nu begint ook zijn muziek te lijken op Bowie ten tijde van 'Let's dance'. Het venijn zit hem telkens in de staart als Stewart met zijn zwaar vervormde gitaar de on schuldige nummers op wel heel onverwachte wijze uitluidt. Een raar, niet onaardig plaatje. Mike Peters 'Breathe' (Play it again Sam). Mike Peters, de zanger /voor man van het opgeheven The Alarm, pakt flink uit op zijn eer ste soloplaat. Met maar liefst vijftien nummers probeert hij de luisteraar vijf kwartier voor zich te winnen. Dat lukt echter maar gedeel telijk. Geen kwaad woord over 's mans onmiskenbaar goede be doelingen, romantische en geëngageerde teksten en ook niet over zijn meeslepende zang. Maar de pathos die is ver pakt in de zeer belegen muziek Peters houdt zich ergens op tussen het U2 van de jaren tachtig en de Bruce Springsteen van dezelfde periode maakt Breathe' al na een kwartiertje onverdraaglijk. De eindconclu sie moet helaas zijn. dat Peters in zijn eentje met exact dezelfde problemen worstelt als The Alarm. WK RIP: 'Berekuilsuite' (RIP) (distr.: RIP, Postbus 19096, 3001 BB Rot terdam). RIP staat voor de Rotterdamse Improvisatie Poel. een groep muzikanten die sinds 1979 in telkens wisselende bezettingen eigen stukken of composities van gastmusici uit de sector van de geïmproviseerde muziek speelt. Door die opzet is de RIP een uniek verschijnsel in de Ne derlandse muziekwereld, dat theoretisch een grote openheid ten opzichte van nieuwe muzi kale ontwikkelingen zou stimu leren. Tot nu werd het werk van de RIP regelmatig op cassette bandjes uitgebracht, maar deze keer werd een tweedelige suite van sopraan- en altsaxofonist Marijn van Meeuwen uitverko ren voor een CD-uitgave. Het stuk bestaat uit verschillende thematische aanzetten in wisse lende stijlen, die verwijzen naar Van Meeuwens herinneringen aan het ter ziele gegane jazzpo- dium Thelonious dat gesitueerd was in de 'berekuil' op de Lijn baan. De muziek en de improvisaties zijn van nogal wisselende kwali teit, een indruk die versterkt wordt door de matige opna mekwaliteit. Uitschieter is de grillige trompettist Frans Frie- derich, bekend van de groep Dull Schiksal, hoewel bariton saxofonist Gabriel Steens ook af en toe de aandacht voor zich opeist. De ritmische begeleiding is precies, maar soms wat te zwaar. Een interessante voort gangsreportage van de RIP, ver krijgbaar voor een lage prijs 30 bij tel. 010-4332470). IJDAC DINGEN Henriëtte van der Hoeven DHZ Masha Bijlsma Band: 'Winds of Change' (A-Records) (distr.: Mu nich Records). LaVeme Butler: 'Day Dreamin' (Chesky) (distr.: Play It Again Sam, VIA). Een onverwachte verrassing is de eerste CD van zangeres Masha Bijlsma, die al enkele ja ren regelmatig optreedt met haar eigen band (Gé Bijvoet op piano, Eric van der Westen op bas en Dries Bijlsma op drums), maar die ik nu voor het eerst hoor. Bijlsma is een technisch uitstekende vocaliste met een goede articulatie van het Engels, een goed gevoel voor swing en een groot bereik, vooral in het laag. Ronduit griezelig is de ge lijkenis die ze weet op te roepen in timing en timbre met Abbey Lincoln in Lincolns "Bird Alo ne De rest van het repertoire is ook met zorg gekozen, van standards als "Nature Boy" tot de melodieuze stukken van de bandleden. Zeer de moeite waard zijn ook de gastbijdragen van trompettist Eric Vloeimans. Op haar tweede CD voor Chesky houdt LaVeme Buüer zich in enkele stukken emotio neel wat te veel op de vlakte, zo dat ze, ondanks haar fraaie stemgeluid, net als haar voor beeld Nancy Wilson aan een (zeer goede) popzangeres doet denken. Met ander materiaal weet ze met haar subtiele, lichte timbre en ongedwongen timing echter juist de goede sfeer te creëren voor een romantische avond. De sterkste kant van de ze produktie is echter de bijzon der goede opnamekwaliteit, die veel detail laat horen zonder een spoor van onnatuurlijkheid. KV KLASSIEK DVOÈAK f* Dvorak - Symfonie nr. 7 in d, op. 70 nr. 9 in e, op. 95 (Uit de Nieu we Wereld). -. Kon. Concertge bouworkest o.l.v. Carlo Maria Gi- ulini - Sony. De samenwerking van Giulini met het Concertgebouworkest is altijd bijzonder vruchtbaar geweest. Daarin komt geen ver andering nu de rijzige Italiaanse maëstro in het laatste deel van zijn carrière voor steeds be- daagder tempi kiest. Integen deel: juist bij getrokken tempi weet het KCO met zijn Mahler- en Bruckner-traditie een maxi mum aan klankcultuur te ont wikkelen, zeker bij een dirigent die de spanning mooi weet vast te houden. Met dat laatste heeft Giulini geen moeite, zelfs niet als hij in Dvoraks Zevende soms wel heel erg aan het tempo trekt. De resultaten zijn won dertjes van klankkleuren, zeker in de populaire 'Nieuwe We reldsymfonie', die hier een mo numentale uitvoering krijgt. Rimski Korsakov - Shéhérazade, op. 35. Stravinsky - Scherzo fan- tastique, op. 3 - Jaap van Zweden (viool), Kon. Concertgebouwor kest o.l.v. Riccardo Chailly - Dec- ca. Het is bijna onvoorstelbaar dat hier hetzelfde orkest aan het werk is als in de hierboven be sproken symfonieën van Dvo rak, en zeifs ook onder een Itali aanse dirigent. Waar het KCO onder Giulini een bijna' mystie ke grandeur ontwikkelde, wordt het onder Chailly vooral een vir tuoos en uiterst alert reagerend instrument, dat uitbundig pronkt met kleuren en accura tesse. De oosterse sprookjess feer van Duizend Éen en Nacht wordt niet altijd getroffen, maar deze CPG-aanbieding biedt wel een schitterende staalkaart van waartoe het KCO onder zijn chefdirigent in staat is. De vioolsoli van Jaap van Zweden zijn daarbij beeldschoon en Stravinsky's zelden opgenomen Scherzo fantastique vormt een uitstekende aanvulling. PK De hobbywereld blijft de techniek van het maken van poppen perfectioneren. De tricotpop is op dit gebied niet meer weg te denken omdat hij zo veel mogelijkheden biedt. Het nieuwste onder deze ge wilde objecten is de Meinesz modelleertechniek. Be werkt met modelleerverf lijkt de tricotpop van por selein te zijn gemaakt. Tricotpoppen zijn al heel lang populair omdat ze helemaal naar eigen idee kunnen worden uitge voerd. Er zijn namelijk maar liefst 27 verschillende gezichtsmaskers te koop, die op hun beurt weer op vele manieren kunnen worden beschilderd. Je kunt er een clown, een heks, een kind of wat je maar wilt van maken. Behalve deze maskers zijn er talloze ac cessoires in de handel om het resultaat nog levens echter te maken: pruiken, kleding, schoenen, siera den, hoeden, enzovoorts. Buigzame hulpstukken voor armen en benen zor gen ervoor dat de pop in iedere gewenste houding kan staan. Zelfs de handjes zijn buigzaam, zodat de pop ook iets kan vasthouden, zoals een mandje of iets dergelijks. Nu is er een afwerkingstechniek ontwikkeld, waarmee je de pop een nostalgisch aandoend por seleineffect geeft. Het is geen moeilijk maar wel een nauwkeurig'werkje. Op deze manier kun je ook ou dere poppen van een nieuw gezicht voorzien. Bij de goed gesorteerde hobbywinkel zijn de be nodigdheden voor het maken van de poppen te koop, evenals de handleiding(en). Het gaat, kort sa men gevat, als volgt in zijn werk. Zet het gezichtsmasker aan de van styropor ge maakte kop. Lijm de tricot met speciale lijm over het masker. Let erop dat de weefseldraden in de juiste richting lopen en dat de tricot goed glad over het masker zit. Vooral de ogen, neus en lippen moeten mooi scherp afsteken. Plaats de kop op de bijbehorende montagehouder en beschilder hem voor de eerste keer met de nieuwe modelleerverf. Begin met de naad van het achterhoofd en draai hem langzaam rond tijdens het schilderen. Breng de verf bij ogen, neus en mond niet te dik aan. Zet de kop met montagehouder in een hoge beker om te drogen. Dit duurt ongeveer twee uur, maar met een föhn kan dit proces aanzienlijk wor den versneld. Zonder schuren wordt de tweede laag aangebracht, waarna de kop opnieuw goed moet drogen. Kop Schuur nu de kop heel licht op, met een speciaal sponsje. Druk daarbij niet te hard, want de laag is erg dun. Breng een derde laag modelleerverf aan, weer laten drogen en schuren, zodat een glad op pervlak ontstaat. Veeg het schuurstof met een stof- penseel weg, werk bij ogen, neus en mond de hoek jes met een spatel voorzichtig bij. Kras niet door de verf heen. Modelleer de contouren. Houd de kop met het gezicht omhoog boven een kom en overgiet hem met huidkleurige verf. Dus niet met een penseel beschilderen, omdat daardoor lelijke strepen zouden ontstaan. Als huidkleur kan blank, Mulats, Afrikaans of Aziatisch worden geko zen. Vang overtollige verf op en gebruik die op nieuw. Beweeg de kop tijdens het overgieten heen en weer, zodat de verf regelmatig wordt verdeeld. Herhaal dit proces zo lang als nodig is om een mooie, egale kleur te bereiken. Laat het hoofd enkele uren in staande positie drogen. Het gezicht moet schuin omhoog gericht Het gezichtje van deze pop is van tricot, met behulp van een onlangs ontwikkeld produkt krijgt de kop een porselein-effect. foto»gpd zijn, zodat eventueel nog overtollige verf naar het achterhoofd druipt. Na droging kan het gezicht worden geschilderd. Met behulp van een speciale mal teken je de wenkbrauwen met verdwijnstift op het hoofd. De inkt van deze stift verdwijnt na enke le uren vanzelf; je hebt er dus geen last van dat de lijnen zichtbaar blijven. Schilder de wenkbrauwen langs de afgetekende lijnen over. Schilder ook lip pen en ogen in. Breng wat oogglanslak aan om de pupillen een levensecht uiterlijk te geven. Tenslotte Fixeer je het geheel met een kleurloze matte spuitlak. Een \Tolijk spel, dat in België werd uit geroepen tot 'spel van het jaar '94' is Fotofun. Je moet ra den welke foto er achter de acht luik jes zit verborgen en daarnaast zijn enke le. het wat moeilij ker makende vari anten ingebouwd. Het spel (200 foto's; een houder; een speelbord) is van Ravensburgeren kost 59,50. Meer informatie: tel. 033 -611445. Papier-maché is een al heel lang bekeni 'ouderwets' materiaal voor het vormen driedimensionale werkstukken. Je kunt*^" zelf maken van gesnipperd papier en bt hangplaksel. Er is nu echter ook materi#EL wil verkrijgbaar dat veel minder bewerkelijl en waarmee je veel nauwkeuriger en 'fij? pers kunt werken. een i Dat is papier-maché-poeder, dat met wiverha tot een soepele massa wordt gekneed erfen lal dat zich dan uitstekend laat boetseren. het 1 men met afvalmaterialen en allerlei hui»ed ht tuin-en-keukendingetjes kun je er einderrect: loos mee modellerenit droi Sieraden, interieurdecoraties en speelgoctafo: zijn maar enkele van de talloze mogelijtó uitgi den. Als het materiaal is uitgehard kan harder als hout worden bewerkt: schuren, vijleiiren n zagen, boren, verven en lakken. jnorr Meng de inhoud van een zakje poeder voord 200 gram met 2 dl water, kneed het meiflilips sel goed door elkaar en laat het minimaie erii een half uur rusten. Het beste resultaat den v wordt bereikt als je de massa in een goejet be afgesloten plastic zak een nacht laat ruspstaa Nadat het werkstuk gemaakt is. moet heen in; twee tot vier uur drogen, afhankelijk vaiplgen dikte van het 'produkt'. Daarna kun je hfitwil schuren en tenslotte lakken. an Pf Om een idee te geven van de talloze toefms ii singsmogelijkheden volgen hier enkele it" zijn cepten voor 'etenswaren' van papier-maennii ché. hden Broodjes maak je van een bolletje alumiij het umfolie, dat met papier-maché wordt beorte kleed. Duw het enigszins plat, laat het dip eei gen en verf het in een broodjeskleur. Oniier a. het 'echt' te laten lijken zul je de verf wafien r moeten mengen. Strijk wat blanke lak ojfiond bovenkant én strooi daarin sesam- of -an ie maanzaad. Js hij Een moorkop krijgt ook een prop alumiri>e or umfolie als basis en bekleding van papiepms maché. Schilder hem in twee kleuren bnjehat en maak toefjes slagroom door maché-ppoge door het tuitje van de slagroomspuit te dipa"1 wen. Na het drogen wit schilderen. jebrt 'Een eiq'e bakken' gaat zo: rol een balletjtfan ti papier-maché met de deegroller plat (wapani droge poeder op de tafel strooien om vaslten, plakken te voorkomen) en maak de con-De te tourlijn een beetje grillig. De dooier maal>ase< van een bolletje dat je met een natte vingJanl op de eiwitplak vastwrijft. Bij het lakken cent moet de oranje dooier mooi glanzend wtfabu den gemaakt. flen 1 Behalve zulke culinaire zaken kun je uitetioe i aard ook poppetjes, autootjes, nu ja, eige^ooi lijk alles maken. Papier-maché is in goedaiek gesorteerde hobbywinkels verkrijgbaar irtfver zakjes van 200 gram voor ongeveer 5,50 Iten' gulden. Of bel voor een adres even naar jina HobbyHandig. 04125-2331. 'an Vensterluiken: rijn decoratief, isolerend^1 en beveiligend Als Luiken voor de woningvensters zijn de he laatste tijd weer sterk in de belangstelling 20 gekomen. Wie ze heeft zal er in de hete d? P1 gen van deze zomer extra veel plezier van la: hebben gehad; ze beschermen immers 1 goed tegen overdadige zonnewarmte. Maar er zijn nog enkele andere redenen a ze aan te schaffen. Ze houden namelijk ni alleen warmte buiten, maar ook binnen. A l (extra) thermische isolatie voldoen ze in ra-"-* koude jaargetijde uitstekend. Wanneer 's winters de CV-thermostaat 's f nachts energiezuinig op laag staat, vormt de luchtkolom tussen luiken en ramen eei D buffer die de aanwezige warmte in een ve - trek veel minder snel doet teruglopen. Een ander argument voor een investeringj. luiken is hun beveiligende functie. Om s daarvan het volle profijt te hebben moetei ze uiteraard van binnenuit kunnen wordej v bediend, zodat er aan de buitenkant geen greep op de sluiting is. j Tenslotte worden vensterluiken vaak ook gekozen om hun decoratieve eigenschap- pen. Ze verlenen een gevel een vrolijk, lan delijk accent. In gesloten toestand hoevenj ze door hun vormgeving en kleuren van d ramen niet onvriendelijk over te komen. Een in vensterluiken gespecialiseerd jong Nederlands bedrijf biedt een uitgebreid asj sortiment. Er zijn enkele tientallen model len in uitvoeringen van hout, aluminium e kunststof. Geheel dicht, met (eventueel ve stelbare) lamellen, of met een combinatie daarvan. Ook voor toogramen is er een oplossing, evenals voor situaties waarin de gevel te weinig oppervlak biedt. Dan kunnen ze in twee of drie 'vleugels' worden uitgevoerd. Aan inbraakbeveiliging is veel aandacht bc steed. De binnenopener die als extra acces soire kan worden gemonteerd, maakt de kans op succes bij 'gemorrel' aan de buitei kant van de luiken uiterst gering. Wie op een maximum aan comfort is gesteld, kan het openingsmechanisme zelfs nog door elektromotoren laten bedienen. Het prijskaartje dat eraan hangt wordt be paald door de uitvoering waarvoor men kiest. Voor elke situatie wordt vooraf een berekening gemaakt. Info.: Tuinman, Zwolle, tel. 038-211136. Nee, geen wasgelegenheid in mini-formaat, maar een handtas voor iemand die wel van een kloeke tas en een grapje houdt. Het handvat bestaat uit een douchekop en een stuk slang, de tas zelf is gemaakt van foam- rubber. Prijs 99. Meer informatie: tel. 01831 - 4197. Voor haar parfum heeft Paloma Picasso dit keer wel een heel bijzondere verpakking ge kozen: een gepolijste ring, waarin een bol van geblazen glas is gevat. Voor de meeste mensen alleen maar om naar te kijken, want de prijs van dit kunstwerkje (met vul ling) is 295,- Meer informatie: Gardena, tel. 02940 - 80405. De hi-fi-installatie niet, zoals veelal het geval is, gestapeld maar in de breedte opgesteld dat kan met deze tafel van Megatec. Het tafelblad is van gezandstraald glas, 170 cm breed en 40 cm diep. Het onderstel is van zwartstaal, 90 cm breed en 38 cm diep. De prijs rond de/1500. Meer informatie: tel. 077 - 828187. HOBBY Dit frame met gekleurde houten ballen sleepte in Brussel de Toy Award 1994 in de wacht. Op een speelse manier leren kinderen over verschillende vormen, kleuren, aantallen, bewegingen enz. De fan tasie van het kind regelt het spel. De Bead Frames, zoals ze heten, zijn met de hand gemaakt en vol doen aan alle veiligheidsnormen. Voor iedere leeftijd tot 9 jaar is er een model met een specifieke moeilijkheidsgraad. Prijs vanaf 39,95. Meer informatie: tel. 023 - 402769. Het oppervlak van deze douchebak in antislip. Zelfs bij gebruik van shampoo en badschuim is volgens diverse testinstituten het anti-slipvermogen maximaal. De Ala- no, zoals fabrikant Hüppe de bak noemt, is er in het vierkant, kwartrond en vijfhoekig, in 16 maten en 33 sa- nitairkleuren. Meer informatie: tel. 010 - 4812133.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8