Harnas kondigt meer acties aan m Major accepteert bestand van IRA Üfeligorov blijft aan als ^president van Macedonië Buitenland EU boos op Greenpeace Afscheid van Londen 'Serviërs uit Wereldraad van Kerken' VS sturen niet meer soldaten naar Golf Begrafenis journalist demonstratie tegen defensieminister DAG 21 OKTOBER 1994 ^KZ aketten op noorden Israël 'gl'fSjZALEMDe islamitische verzetsbeweging Hezbollah heeft de jelopen nacht vanuit Zuid-Libanon ongeveer twintig Kat- isja-raketten afgevuurd op het noorden van Israël. F.r vielen nmissie ?n s'ac^toffers en er was weinig schade. De aanvallen vorm- oictoIQ n een antwoord op Israëlische artilleriebeschietingen in de af- 1U (ruin5opendagen- opgelegd f i naanse man moet huishouden in ommissr in hun iDRIp De Spaanse overheid lanceert morgen een TV-spot om De Corr Spaanse man op te wekken iets in de huishouding te doen. teiten v? zien zijn een man en een vrouw. De vrouw heef haar handen 3 Nobeü aan een baby, een stofzuiger en een stapel strijkgoed. De and metan houdt een paar papieren in zijn handen, biedt steeds aan •rijsafspm te helpen, maar doet het nooit. Er werken al veel meer vrou- De gelen in Spanje dan ten tijde van de dictatuur van Franco. Maar is de r doen nog steeds driekwart van het werk in de huishouding, en dergi tgevoerieldslag in Italiaans parlement naar fyft/iE» Het debat in het Italiaanse parlement over de toekomst in de staatsomroep RAI is gisteren uitgelopen op een heuse tldslag. Leden van de 'post-fascistische' (regerings)partij Natio- lie Alliantie vlogen naar de banken van de oppositie, waar een He vechtpartij ontstond. Twee leden van de Nationale Alliantie j^oesten na a^°°P worden behandeld wegens lichte verwondin- ir hiitsland in Veiligheidsraad éw york De algemene vergadering van de Verenigde Naties jk meteeft gisteravond vijf nieuwe leden in de Veiligheidsraad be- 1,6 prooernt*- Vanaf1 januari 1995 zitten Duitsland, Italië, Botswana, li binne'onc*uras en Indonesië twee jaar in de V-raad. Naast de vaste zijn DprtcgenwoordigereVS, Rusland, China, Groot-Brittannië en gd KorPnkrïjk hebben °°k de Tsjechische Republiek, Argentinië, Ni- ïet iedeer'a- Rwanda en Oman in de raad zitting, d beh ™o2t7^een legeroefening VS en Zuid-Korea d met eoul» Zuid-Korea en de Verenigde Staten hebben besloten de ;emeenschappelijke militaire oefeningen onder de codenaam ig in de'eam Spirit dit jaar niet door te laten gaan. Beide landen willen Joorweje gevoelige betrekkingen met Noord-Korea niet belasten. Van- Oosteflaag tekenen de VS en Noord-Korea een akkoord over de be- het Eiriezing van het nucleaire programma van de communistische Heen Qictatuur. nflatie Vieuwe Pyreneeëntunnel open 'arlisFrankrijk en Spanje hebben gisteren een nieuwe tunnel n de Pyreneeën geopend, waardoor de reis tussen Toulouse en -Barcelona twintig minuten sneller gaat. De Puymorens-tunnel jgt bij Andorra en is bijna vijf kilometer lang. Hij ligt geheel op Frans grondgebied. PDS-parlementariër verlaat Bondsdag ofroNNEen parlementariër van de post-communistische Partij ■oo a yan het Democratisch Socialisme (PDS), Kerstin Kaiser-Nicht, ;50 6fieeft gisteren, vier dagen na de verkiezingen, al weer afstand ge- 40 iiaan van haar zetel in de Bondsdag. Kaiser-Nicht, die tevens 00 jiice-voorzitter van de PDS is, blijkt te hebben samengewerkt 50 Inet de Oostduitse Staatssicherheit (Stasi), de binnenlandse vei- °Qb jligheidsdienst van het communistische bewind. }g frotest tegen verkiezingsfraude Pesident Kiro Gligorov is bij de latfarste algemene presidentsver kiezingen van Macedonië met 5:,44 procent van de stemmen tct president gekozen. Dat heeft d- voorzitter van de Macedoni sche kiesraad, Petar Najdanov, lat|g5teren bekendgemaakt. De 77-jarige Gligorov versloeg jELD^11 voornaamste tegenstander, =lkl' 57-jarige Ljubisa Georgijevs- de extreemrechtse De- Unocratische Partij voor de Ma- Ionische Nationale Eenheid l3ÓMRO-DPMNE). Deze kreeg 29ivilgens Najdanov 14,47 procent de stemmen. De opkomst 77,76 procent van de bijna 33)14 miljoen kiezers, oi Woensdagavond protesteer- 2?jcfcn zo'n 20.000 aanhangers van !jtvee oppositiepartijen in de l74,ih)ofdstad Skopje tegen ver meende verkiezingsfraude en eisten het aftreden van de rege ring en de annulering van de eerste verkiezingsronde. Inter nationale waarnemers maakten melding van onregelmatighe den. Zo zouden talrijke burgers hebben gestemd die in het be treffende stembureau niet op de kieslijsten stonden en anderen geen stem hebben kunnen uit brengen. Tegelijkertijd met de presi dentsverkiezingen werden er zondag in Macedonië parle mentsverkiezingen gehouden. Van de 120 zetels in de Sobranie zijn alleen 15 in de eerste ronde bezet door kandidaten die de absolute meerderheid van de stemmen in hun kiesdistrict be haalden. Bij de tweede ronde op 30 oktober is voor de resterende 105 zetels de relatieve meerder heid voldoende. 'Hele joodse volk gijzelaars maken van angst' De islamitische terreuror ganisatie Harnas heeft aan gekondigd dat de terreur acties tegen Israëlische burgers zullen doorgaan. Gisteren verspreidde de or ganisatie een video-casset te, waarop de zelfmoord commando is te zien die volgens Harnas de bom aanslag op een stadsbus in Tel Aviv heeft uitgevoerd. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL Zijn naam is Salah Abdelrachim Nasal Suwi (27) en hij is afkom stig uit Kalkilya op de Westelijke Jordaanoever. Bij de explosie kwamen 21 mensen om het le ven, onder wie de Nederlandse student Reinier Verbiest (25) uit Overveen. Suwi, met een Israëlisch Galil- geweer in zijn hand, vertelt op de cassette dat hij op het punt staat een zelfmoordmissie uit te voeren, als vergelding voor de dood van drie van de ontvoer ders van soldaat Nachshon Wachsman. Hij noemt zich 'een martelaar van de Izadin al-Kas- sem brigade', de gewapende arm van de Harnas. Suwi leest ook een Hamas- verklaring voor. „De verachtelij ke (premier) Rabin en (stafchef) Barak zeiden geen andere keus te hebben dan de commando's te vermoorden die de gevange ne, soldaat Nachshon Wach sman, tot de laatste minuut in leven hebben gehouden. Ze Op verschillende plaatsen in Israël zijn gisteren de slachtoffers begraven van de zelfmoordactie van de islamitische terreurbeweging Harnas, woensdag in Tel Aviv. Op de foto op de begraafplaats van Holon de rouwende nabestaanden van de 23-jarige Galit Rosen. foto epa menachem k hebben aUe humanitaire ver- Wij hadden daarom geen ande- angst en verschrikking. Wij zul- veel jonge 1 zoeken voor de vrijlating van re keuze dan van het hele jood- len onze dappere zelfmoord- verlangen te sterven om God t onze gevangenen genegeerd, se volk gijzelaars te maken van operaties voortzetten. Er zijn dienen". De politie maakte gisteren be kend dat de bom die Suwi bij zich had ongeveer twintig kilo woog. Suwi's nabestaanden in Kalkilya kregen gisteravond te horen dat hun huis binnen 48 uur zal worden opgeblazen, tenzij het Hooggerechtshof dat verbiedt. Onmiddelijk nadat het nieuws bekend werd ontston den er in de Palestijnse stad botsingen tussen met stenen gooiende jongeren en het Israë lische leger, dat al snel een uit gaansverbod afkondigde. Minister Peres (buitenlandse zaken) vergeleek gisteren de Hamas met een druppel vergif, die een hele rivier verontreinigt. „Je bouwt dan niet een dam om die druppel tegen te houden. Het is beter het vergif op te spo ren en onschadelijk te maken". Volgens Peres is het vergaren van inlichtingen op dit moment de belangrijkste actie die Israël tegen Harnas kan ondernemen, samen met de afsluiting van de Gazastrook en de Westelijke Jordaanoever. Het doel van Ha rnas, zei hij, is mensen te doden en daardoor het moreel van het land te breken en een eind te maken aan het vredesproces. Het Israëlische kabinet heeft gisteren een toelichting gegeven bij de afsluiting van de Gaza strook en de Westelijke Jor daanoever. Het doel, zo werd gezegd, is een 'totale scheiding tussen de Israëlische en de Pa lestijnse economie'. De afslui ting blijft tot nader order van kracht. Er zullen 15.000 gastar beiders worden aangeworven, voornamelijk in Roemenië. Binnenkort gesprekken met Sinn Fein De Britse premier Major reist vandaag naar Noord-Ierland om daar aan te kondigen dat zijn regering het staakt-het-vuren van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) aanvaardt als permanent. Dit heeft de Britse omroep- maatschappij BBC bekendgemaakt. Dat maakt de weg vrij voor historische bespre kingen met Sinn Fein, de politieke arm van de IRA. Officieel is er over een reis van de premier naar Noord-Ierland niets beves- tigd. Major kreeg gisteren van zijn kabinet het groene licht om besprekingen met Sinn Fein voor te bereiden. Major mag 'bespre kingen over besprekingen' beginnen wan neer het hem goeddunkt. Die gesprekken starten naar verwachting tegen Kerstmis. De Britse premier, die maandag zijn Ierse coUega Reynolds ontvangt om de recente ontwikkelingen te bespreken, weigerde tot dusver met Sinn Fein te onderhandelen. Eerst wilde hij er zeker van zijn dat de IRA zijn al 25 jaar durende gewelddadige strijd om Groot-Brittannië uit Noord-Ierland te verdrijven definitief heeft beëindigd. Zeven weken geleden kondigde de IRA een be stand af, waarbij de protestantse terreur groepen zich vorige week aansloten. Aangenomen wordt dat de Britse regering uiterst omzichtig blijft optreden, uit vrees het vertrouwen te verliezen van de protes tantse meerderheid in Noord-Ierland. Die wil de 300 jaar oude banden met Londen behouden. Mogelijk erkent Groot-Brittan nië Sinn Fein officieel, daarmee een punt van wrijving met de Ierse republiek ophef fend. Dit zou een steun zijn voor Sinn-Fein- leider Gerry Adams, die in eigen kring wordt bekritiseerd wegens het langzame verloop van het vredesproces. mam BRUSSEL ANP De Europese Commissie is gis teren fel van leer getrokken te gen de aanklacht van de milieu organisatie Greenpeace dat zij via een hulpprogramma ruim 200 ton pesticiden in Albanië heeft gedumpt. Volgens Green peace leveren de bestrijdings middelen een ernstig gevaar op voor het milieu en de volksge zondheid. De commissie vindt dat Greenpeace de zaak ver keerd voorstelt. Het gevaar komt niet van de door de EU geleverde pesticiden, maar van rond 3.000 ton landbouwgif uit voormalig Oost-Duitsland. Dit gif is slecht verpakt en opgesla gen en vormt daardoor een seri eus gevaar voor het milieu. f GNEVE BOB KROON pwitserse en Duitse protestanten: Anders vertrekken wij testante kerken eist nu lik op stuk. Als de militan te patriarch Pavle niet bijdraait, zegt dr. Andreas Hostettler namens het moderamen, moet de Ser vische kerk maar uit de Wereldraad worden gezet. „We zitten met een netelig probleem", verzucht Dwain Epps, directeur voor internationale zaken van de Wereldraad. „In ons 47-jarig bestaan is nog nooit een lid-kerk de deur gewezen, omdat onze statuten niet voorzien in zo'n drastische maatregel. We zijn in dialoog met de Servische bisschoppen en hebben om een verklaring ge vraagd. Die is wel toegezegd, maar nog steeds niet ontvangen". Volgende week vergadert de synode van de Zwit serse protestante kerken over deze kwestie. De stemming is er een van: of de Serviërs eruit of wij eruit. De gemoederen zijn zodanig verhit dat sommige Zwitserse kerken hun deuren hebben gesloten voor de bijna 100.000 Servische vluchte lingen die in het land verblijven. Als de Zwitserse protestanten de Wereldraad de rug toekeren en de invloedrijke Duitse kerken dit voorbeeld zou den volgen, betekent dat een directe bedreiging voor het voortbestaan van de Wereldraad van Kerken, omdat de Evangelische en Lutherse ker ken van Duitsland 40 procent van dit 'protestante Vaticaan' voor hun rekening nemen. De bij de Wereldraad aangesloten Nederlandse kerken hebben, voor zover bekend, nog geen stel ling genomen. Dit is de eerste scheuring die de Wereldraad bedreigt sinds haar oprichting in Am sterdam in 1948 onder voorzitterschap van de grote Nederlandse theoloog Willem Visser 't Hooft. Visser 't Hooft haalde in de jaren zestig de orthodoxe kerken van het communistische Oost blok de Wereldraad binnen, een niet geringe prestatie in de toenmalige Koude-Oorlogssfeer. Epps zegt dat de Servisch-Orthodoxe kerk 'volle dig geïsoleerd staat' in haar afwijzing van het vre desinitiatief en hoopt dat de crisis alsnog kan worden bezworen. orrespondent Ie Zwitserse protestante kerken overwegen uit <e Wereldraad van Kerken te stappen als geen naatregelen worden genomen tegen de 'oor- bgszuchtige' Servisch-Orthodoxe Kerk, die fel q*eert tegen het internationale vredesvoorstel wor Bosnië. Ook dë Duitse kerken eisen dat de oolende Servische broeders in het gareel 'van (ialoog en tolerantie' worden teruggebracht. He Wereldraad is een federatie van 324 christelij- le kerken waarin het grootste deel van de niet- su'a katholieke christenheid is verenigd in totaal neer dan 400 miljoen gelovigen. De Servisch-Or- tiodoxe Kerk, onder leiding van de bejaarde pa- tiarch Pavle, is al meer dan dertig jaar lid van de Vereldraad. He problemen begonnen toen op 12 augustus de losnisch-Semsche leider Radovan Karadzic het xjorstel van de Internationale Contactgroep voor le tweedeling van Bosnië verwierp. Karadzic Ireeg hierbij prompt steun van patriarch Pavle, lie bekend staat als een fervent ijveraar voor een Sroot-Servië'. De Servische bisschoppen deden 'an de kansel een beroep op het Servische volk zich te verzetten tegen de krachten die ons willen 'erdelen'. )at de Servische kerk daarmee in aanvaring ïwam met president Slobodan Milosevic van Jein-Joegoslavië, die het vredesplan wel steunde, 'ond de patriarch onbelangrijk, want de ex-com- JjW| nunist Milosovic staat niet bekend als een fer- 'ent kerkganger. Maar voor de in de Wereldraad 'erenigde kerken was de ultra-nationalistische jpstelling van de Servische gelovigen onverteer baar. -elfs de Russisch-Orthodoxe kerkvorst, patriarch Uexis, nam afstand van zijn Servische geloofsge- toot. Het moderamen van de Zwitserse pro- Taxichauffeur brengt seks in rekening stockholm ap Een Zweedse taxi-chauffeur, die de teller regelmatig liet doorlo pen als hij de liefde bedreef met een vrouwelijke klant, is veroor deeld tot drie jaar cel omdat hij haar een slordige 14.000 gulden in rekening heeft gebracht voor 'seksuele dienstverlening. Volgens een geschreven reke ning was de vrouw hem het geld schuldig voor 25 maal 'seksuele coïtus' plus 25 procent BTW. De 34-jarige chauffeur bracht ook taxiritjes en hotel- en telefoonkosten in rekening. De rechtbank oordeelde dat de man het verlangen naar fy sieke liefde van zijn 49-jarige cliënte had uitgebuit. Hij werd veroordeeld tot drie jaar cel we gens woekerpraktijken. Boven dien moet hij de vrouw terugbe talen. Eurotrein staat vooral stil LONDEN. CEESV CORRESPONDENT Een poging van de Brits- Frans-Belgische spoorwegen om de Eurstar-trein aan te prijzen, is gisteren deerlijk mislukt. Bijna vierhonderd journalisten, die waren uitge nodigd voor een historische reis door de Kanaaltunnel, stonden een uur later nog op het perron van Waterloo Sta tion: de trein wilde niet star- Hoewe! ingenieurs koorts achtig aan de locomotief sleu telden, de duurste en meest geavanceerde ter wereld, slaagden zij er niet in het eu vel te verhelpen. Een reserve- trein moest de schare journa listen uiteindelijk naar Parijs rijden. Een soortgelijke trein uit Brussel, met journalisten en flessen champagne, kwam met ruim twintig minuten vertraging op het I.ondense station aan. Oorzaak was in dat geval een defecte boemeltrein, die van hetzelfde spoor gebruik maakte. De vertragingen waren des te pijnlijker, omdat vorige week vrijdag ook al een Eu rostar-trein was uitgevaUen. Deze trein kwam tot stilstand bij het verlaten van de Ka naaltunnel aan Engelse zijde, waar de trein naar Victoriaan se traditie haar elektriciteit moet betrekken van een 'der de rail'. Het probleem van de ze 'derde rail' heeft de Eu- rostartreinen van meet af aan achtervolgd. Slachtoffers wa ren vorige week tweehonderd Franse spoorwegdeskundi gen. Zij stonden twee uur stil. WASHINGTON Rtr-AFP De crisis rond de Iraakse troe penbewegingen in de richting van Koeweit is volgens de Vere nigde Staten zodanig afgeno men dat veel troepen en mate rieel niet naar de Golf hoeven worden uitgezonden. In totaal zullen 19.000 militairen, zes B- 52 bommenwerpers en twaalf vliegtuigen van het type F-117 Stealth niet naar de Golf te wor den gestuurd. „Gebaseerd op het feit dat de ze dreiging iets is afgenomen zal de gehele breedte van de troepen die wij zouden sturen niet langer in staat van paraat heid zijn en niet (in de regio) worden gelegerd", verklaarde luitenant-generaal Howell Estes tot verslaggevers. Washington was op zeker moment van plan bijna 40.000 grondtroepen en 600 vliegtui gen naar de Golf te sturen. In totaal werden 155.000 militairen in staat van paraatheid gebracht in afwachting van stationering in het Golfgebied. De Verenigde Staten waar schuwden Irak gisteren bij de Verenigde Naties echter voor 'ernstige consequenties' indien het zijn elitroepen van de Repu blikeinse Garde ten zuiden van de 32ste breedtegraad naar Koeweit stuurt. Britse staatssecretaris stapt op na schandaal londen cees v londen Ming Ming gaat maandag terug naar Peking. De Chinese pan da die de afgelopen twee jaar onderdak vond in de dierentuin van Lon den bleek niet ontvankelijk voor de avances van Boa Boa, een manne tjespanda uit de dierentuin van Berlijn. Gisteren poseerde de reuzepan da nog eenmaal uitgebreid voorde fotografen. Ook de Britse ex-pre mier Ted Heath kwam afscheid nemen. Hij had bemiddeld bij de over komst van Ming Ming. foto reuter kevin lamarque correspondent Tim Smith, de Britse staatsse cretaris voor Noord-Ierland, heeft gisteren ontslag genomen, nadat The Guardian hem ervan had beticht smeergeld te heb ben aangenomen van de eige naar van het warenhuis Har- rods. Een tweede staatssecreta ris, die van hetzelfde delict was beschuldigd, ontkende de aan tijging echter. Neil Hamilton klaagde de krant aan wegens smaad. De zaak bracht premier Ma jor, wiens Conservatieve Partij bij een steeds meer corruptieza ken betrokken raakt, in grote verlegenheid. Major zei in het Lagerhuis dat hij al drie weken geleden een intern onderzoek naar de zaak had gelast. Maar de algemene indruk was dat Tim Smith nooit was afgetre den, als The Guardian niet met de onthulling was gekomen. De steekpenningen zouden tussen 1987 en 1989 aan de bei de politici, die toen nog gewone Lagerhuisleden waren, zijn be taald. Mohamed al-Fayed, de Egyptische eigenaar van het wa renhuis, gaf tegen de krant toe de beide politici tweeduizend pond (zesduizend gulden) per parlementaire vraag te hebben betaald. Hamilton zou hij bo vendien een gratis vakantie in zijn Parijse Hotel, de Ritz, heb ben gegeven. -HANSGELEUNSE CORRESPONDENT De begrafenis van de bij een bomaanslag om het leven gekomen Moskouse jour nalist Dmitri Cholodov werd gisteren een heftige demonstratie tegen defensie minister Gratsjov. Maar president Jeltsin sloot uit dat Gratsjov ook maar op eni gerlei wijze betrokken was bij de moord op Cholodov, die publiceerde over cor ruptie in het leger. Jeltsin beschreef voor NTV-televisie Gratsjov als 'een groot staatsman', een 'waarachtig democraat' en 'waarschijnlijk de beste defensiemi nister die ons land in tien jaar had'. Velen onder de meer dan vierduizend mensen die gisteren voorbijtrokken aan de baar van Cholodov, dachten daar an ders over. Cholodovs hoofdredacteur, Pavel Goesev, eindigde een emotionele toespraak met de kreet: 'Weg met Gratsjov. Weg met de verrotte regering die zulke ministers heeft'. De kreet werd door de menigte onmiddellijk en met enthousiasme overgenomen. Jeltsin, om een reactie gevraagd in St. Petersburg waar hij het Britse koninklijk paar vergezelde, zag echter maar één re den voor de beschuldigende vingers richting defensie: „Het waren Gratsjov en het leger die vorig jaar oktober bij het Witte Huis de democratie verdedigden. De oppositie heeft hen dat nooit verge- Cholodovs krant, het populaire sensa tieblad Moskouski Komsolets, beschul digde Gratsjov en de veiligheidsdienst gisteren opnieuw van betrokkenheid bij de aanslag. Gratsjov werd door de krant letterlijk geciteerd als zou hij over infor matie beschikken dat Cholodov de ex plosieven zelf had meegenomen van een trip naar Tsjetsjenië. Ook vroeg hij zich volgens MK af of 'hoofdredacteur Goesev zelf de hand in het incident had gehad'. Krant en journalistenbond hebben vijfduizend dollar uitgeloofd voor inlich tingen die kunnen leiden tot aanhouding van de daders. Jeltsins woordvoerder Kostikov, met veel andere toppolitici bij de begrafenis aanwezig, zei tegen Inter fax dat Gratsjov naar de rechter zou moeten stappen om zich tegen de be schuldigingen te verweren. De minister meent echter dat dit niet nodig is, omdat het justitieel onderzoek hem wel zal vrij pleiten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7