Noren laaiend enthousiast over PPP 'Ik ben bezig Nederland te veroveren' Storm' rond de abri i liti. Stof 'Sorry, verkeerd nummer gedraaid' Stadskaart Het Gesprek van de Dag -AG 21 OKTOBER 1994 Ie verzamelde Nederland- ortpers die zich vorige agse ond( 'n ^s'° ophield om de in- liers konc1^ tussen Noorwegen en ich bij demand te verslaan, nam ts een enkeling de moeite Ie presentatie van Ceres en niet ifms BV bij te wonen en ebben dé'311 summier verslag te lat deze 1 'n de (ochtend)krant. 'lem, een1 was ^et alleszins de moei- t projec?ard wat Leo Koot in de 3 verf gek:omLen van het Ullevaal- ion zijn gehoor van voorna- jk Noorse voetbalkenners i hield. Een dag later althans ^jJPden de Scandinavische bla- doI van de vinding die de dering waren ze laaiend en- jsiast. heet zijn systeem en die af- ing staat voor Permanent h Protection, oftewel per- ïente veldbescherming. Een ?nieuze constructie die een Het gat in de markt van een Leiderdorpse uitvinder voetbalveld in een stadion ge durende korte of lange tijd in zijn geheel kan afdeldcen en zo doende beschermen tegen weersinvloeden van buitenaf. Tegen regen, sneeuw, vorst of wat voor narigheid dan ook. Tien minuten duurt het uitrol len vanonder de tribune van daan. De kosten van het geheel zijn overzichtelijk, dit bijvoor beeld in tegenstelling tot het peperdure beweegbare dak dat Ajax straks in zijn nieuwe sta dion krijgt. Dat de Hollandse journalisten slechts zijdelings interesse toonden in deze wereldprimeur komt misschien voort uit het feit dat Koot en zijn partners zich vooral richten op de 'noor delijke' markt. ,,In alle eerlijk heid moet ik toegeven", zo zegt de Leiderdorpse uitvinder/za kenman, ,,dat in Nederland de behoefte aan dit systeem niet groot zal zijn. Daarom ook heb ben we er in Holland tot nu toe nauwelijks ruchtbaarheid aan gegeven. Hier wordt de compe titie in het betaalde voetbal over het algemeen zonder pro blemen afgewerkt. Het weer speelt geen doorslaggevende rol. Maar in veel landen is dat wel anders." Daarom heeft Leo Koot - die zonder valse bescheidenheid spreekt van 'een gat in de markt' - alvast maar in 35 lan den patent aangevraagd op PPP. Dat die zich voornamelijk op het noordelijk halfrond be vinden, mag geen bevreemding wekken. ,,De competities in de Scandinavische landen lopen van april tot oktober. Dan is het afgelopen omdat de weersom standigheden van dien aard zijn dat voetbal onmogelijk is. Behalve dat de zaak dan scheef ligt ten opzichte van de rest van Europa - met alle consequen ties van dien voor de interna tionale competities - doe je ook de clubs, spelers, het publiek, de sponsors e.d te kort. Met ons systeem kan je bij wijze van spreken het hele jaar door voet ballen." 'Ons' staat in dit geval voor Ce res zelf en de constructiebedrij ven Bayards (in aluminium, maar ook boorplatformen) en Hydro, met 37.000 man perso neel de grootste werkgever van Noorwegen. Het stadium van de tekentafel voorbij, werd het systeem getest bij TNO en 'in het veld'. De vakgroep gras- landkunde van de agrarische hogeschool in Dronten kwam er zelfs aan te pas om te zien hoe de sprieten zich onder de uitrijdbare constructie van alu minium en synthetische afdek materiaal hielden. Het gras bleek het er, mede door de in gebouwde verwarming en het afwateringssysteem, vooral be ter onder te doen. Hoe kwam deze oud-HTSer op het idee? „Geen idee", lacht hij. „Nee, serieus, zoiets ontstaat ergens. Ik denk al tien jaar te rug. Twee jaar geleden ben ik er daadwerkelijk mee bezig. Het systeem staat intussen op de rails. En de respons in met na me Noorwegen, ons speerpunt, is overweldigend groot. Lukt het daar, onder extreme om standigheden, dan lukt het overal. Ook vanuit Zweden, Fintend, Canada, Polen en Rus land is intussen belangstelling. Ik heb goede hoop dat we rond de jaarwisseling onze eerste in schrijving kunnen begroeten." Dan nog de kosten. „Schat ik tussen de anderhalf en twee miljoen voor een nieuw sta dion. Voor bestaande accom modaties hangt het af van de uitloop die er buiten het veld en onder de tribunes is. Daar aan moeten de elementen en de hoogte worden aangepast. Afhankelijk van de situatie kan het dan wat duurder uitvallen." Ten slotte nog de naam: Ceres. „De oude Romeinse godin van de grazige weiden. Dat spreekt voor zich, hé." AD VAN KAAM Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. Nook}' BBS: de computérdatabank van René van Mullein is de rzien| >ghet :hapjescheiden kun je René van in d^iullem niet noemen. „Ik ben schajezig Nederland te veroveren." 'e e^ok al weet dat misschien >P hüet, toch is dat zo, is zijn stellige ideifcening. De Leidenaar, 28 jaar elmfong, opereert hierbij onder de de iaam Nooky BBS. Een compu- naajerdatabank. En de belangstel- defejng voor zijn produkten is groot, rsctyolgens hem. „Tot nu toe heb- iniijien er in korte tijd ruim 9400 Laferschillende mensen gebeld." onVoor de goede orde: dat bellen 3ebljnoet niet verkeerd worden op- D4evat. De mensen krijgen niet )acipan Mullem aan de lijn maar te fcijn databank waaruit ze allerlei nadgegevens kunnen opvragen. Van programma's tot spelletjes,*ze kunnen van alles op hun beeld- fecherm krijgen. „Ik durf te zeg gen dat ik qua aanbod de groot ste ben", zegt Van Mullem nog jnaar eens. 06-Lijn |En eerlijk is eerlijk, in computer- n jand is hij inmiddels geen kleine "Jjongen meer. Onlangs werd hij 1 ^n°g gestrikt door de makers van n Crazy Holland, een Veronica- ?e1 programma over seksuele eigen- vld computer databank Erotiek, Dos, Windows, OS/2, UNIX, Grafisch, Communicatie, mi Programmeren, Netwerken, NT, Spellen, HAM, Muziek, Dating, rv» Berichten, Echomail en meerl Tji Bel met uw modem: ZHH3 Het wereldje van René van Mullem. Toetsenborden, modems en beeldschermen. Tesamen een computerdatabank. aardigheden. Van Mullem werd daarin opgevoerd als succesvol exploitant van een 06-lijn. Bel lers konden seksverhalen op hun scherm krijgen, of zelfs fo to's en filmpjes. Zijn uitleg: „Driejaar geleden ben ik een databank gestart met het doel de grootste van Neder land te worden. De meerder heid van de geïnteresseerden wil erotiek. Ik heb toen besloten een 06-nummer te openen in verband met de inkomsten. Daar heb ik veel geld mee ver diend." Vanwaar toch die gedrevenheid zichzelf te bewijzen? Een tikkel tje grootheidswaanzin mis schien? „Ik heb van nature de drang om bezig te zijn. Ik moet mijn energie kwijt. Vroeger heb ik al een illegaal radio- en tv- station gehad. Ook tóen al werkte ik zestien uur per dag." Van Mullem was tevens 'even' radarspecialist bij de lucht macht en systeembeheerder. „En ik wilde sportman worden. Triathlon. Maar ik moest helaas stoppen vanwege mijn knie." Hij traint hij nog elke dag, maar het gros van zijn tijd besteed van Mullem aan Nooky BBS. „Ik ben inmiddels in zee gegaan met wat geldschieters. Het is nu een BV'tje met aandeelhou ders." En ook van de zijde van de 'bellers' is het accent is wat anders komen te liggen. „Ero tiek is bijna niet rendabel meer. Daar bellen niet zo veel mensen meer voor. Er is veel concurren tie van andere databanken. Ik moet het hebben van adverteer ders en abonnees. Net als een krant. Eigenlijk ben ik ook een soort krant." Abonnee? „Iedereen mag in mijn databank kijken. Mag er per dag maximaal honderd ki lobyte (een byte is een bepaalde hoeveelheid informatie) afha len, of twintig minuten bezig zijn. Een abonnee betaalt vijf enveertig gulden per jaar, mag er twee megabyte per dag afha len en een uur per dag bezig zijn. En krijgt toegang tot de erotische rubrieken. Ik heb nu tweehonderd abonnees en ik schat dat ik binnen een jaar aan de duizend zit. Per plaats. Want ik zit nu ook in Amsterdam. En in Rotterdam ga ik beginnen." Informatie Erotiek en spelletjes zullen wel altijd verkrijgbaar zijn via de da tabanken, maar de werkelijke groei zit 'm in de informatieve programma's en in de commu nicatie, zegt Van Mullem. „Ik zelf hoef geen tv meer te kijken of een krant te lezen om aan in formatie te komen. Informatie kun je ook krijgen via een data bank. En mijn berichten ver stuur ik ook op die manier. Pri vé gebeurt veel digitaal. De meeste van mijn vrienden heb ben thuis zeg maar een verleng stuk van deze databank. Je ziet echt een groei naar de berich ten. De mensen beginnen com municatie op deze manier te ontdekken." Alleen, Van Mullem zit nog wel met een probleem. „Hoe laat ik mensen die wel een computer maar geen modem (soort com putertelefoon, tekstverzender) hebben, weten dat dit bestaat? Die kopen steeds een spelletje van honderd gulden. Bij mij kunnen ze elk spelletje eerst dertig dagen gratis uitproberen. Kijken of het ze bevalt." Om die mensen te bereiken moet hij voorlopig toch nog ad vertenties zetten. In een krant. Van papier. HERMAN JOUSTRA Dat je op de gekste tijden van de dag - of nacht - gebeld wordt, is nog tot daar aan toe. Dat kan nu eenmaal ge beuren, met telefoons. Maar dat je op onzalige tijden - of gewoon de hele dag door - wordt lastiggevallen om vervolgens te horen dat 'men 'verkeerd is verbonden, dat is niet leuk meer. Dat valt eerder onder de noemer van pure ergernis. Richard van der Luyt, van het gelijknamige grote trans portbedrijf, kan daar intussen over meepraten. Hij had vorig jaar de pech om, toen hij in Oegstgeest kwam te wonen, het telefoonnummer te krijgen dat daarvoor aan Joop van der Reijden toebehoorde. De voormalige staatssecretaris van WVC en ex-wethou der van Oegstgeest is tegenwoordig directeur van Vero nica en woont alllang niet meer in Oegstgeest. Maar zijn verhuizing naar het Gooi - en de daarbij behorende wij ziging van net- en abonneenummer - is klaarblijkelijk veel mensen ontgaan. Zoals Van der Luyt aan den lijve moest ondervinden. Enige tijd geleden liet Veronica doorschemeren com mercieel te gaan. Hand in hand met de firma Endemol. Omroepland in rep en roer. Met als logisch uitvloeisel daarvan dat de telefoon bij Veronica-directeur en - spreekbuis Joop van der Reijden roodgloeiend stond. Maar helaas. Dat gold dus ook voor het apparaat dat Ri chard van der Luyt in huis heeft. „Ik werd er gek van", zegt het 'slachtoffer', nu het tumult overigens enigszins is verstomd. „Op de raarste tijden werd ik gebeld, 's Avonds om half elf door NOVA, zater dagochtend om half zes door weet ik wie. Dat ging de hele week zo door. Het merendeel van de telefoontjes was bestemd voor Van der Reijden. Blijkbaar stond in menig agenda nog zijn oude nummer in Oegstgeest." De telefoon van de haak leggen, gewoon niet opnemen, of een bandje met een tekstje in de trant van: 'Joop doe sn't Hue here anymore', dat heeft Richard van der Luyt wel overwogen. Maar die gedachte na ampel beraad meteen ook weer losgelaten. „Kan niet in mijn geval. Ik werk in ons transportbedrijf en sta op de alarmlijst. Een chauffeur kan in het buitenland panne krijgen, of een ongeluk. Ik kan dus midden in de nacht gebeld worden. Vandaar ook dat ik die telefoontjes in eerste instantie op mezelf betrok. Schrok ik me 's nachts de Jan-tandjes. Was het weer voor Van der Reijden." Intussen is het rustig geworden in huize Van der Luyt. „Wie één keer de fout maakt, belt niet nogmaals. De groep wordt dus steeds kleiner. Nee, ik heb niet overwo gen om een ander nummer aan te vragen bij de PTT. Mijn vrienden en relaties zijn nu net gewend aan dit nummer. Je zou hetzelfde krijgen als bij Van der Reijden. Vallen ze steeds een ander lastig." AD VAN KAAM In Groningen kunnen ze er niet met hun handen vanaf blijven, de studentjes, maar in Leiden valt het reuze mee met dat pik ken. Misschien dat ze in het westen van het land wat genu anceerder aankijken tegen pos ters van half-blote dames die lingerie aanprijzen; in het noor den daarentegen schijnt het 's nachts storm te lopen bij de abri's. Voor tonnen schade heb ben ze in Groningen al aange richt om die posters van be geerlijke vrouwen maar te kun nen bemachtigen, berichtte de Volkskrantdeze week. Daders die tegen de lamp lopen kun nen rekenen op fikse straffen, want het loopt de spuigaten uit daar in de kop van Nederland. Jocelyn Brouwer van Publex kan een lachje niet onderdrukken als ze wordt geconfronteerd met deze verzamelwoede in de pro vincie. „Natuurlijk", zegt de woordvoerdster van het Am sterdamse bedrijf dat in deze regio zorg draagt voor het stads- meubilair, „wordt er in Leiden wel eens een zuiltje gekraakt en zo'n poster gestolen. Maar om nu te spreken van een rage, nee dat zeker niet. Gelukkig niet trouwens, want van vernielin gen op zo'n grote schaal wordt natuurlijk niemand wijzer." Waarom in Groningen de pos ters als zogenaamde collectors- items worden beschouwd en waarom die hier met rust wor den gelaten, dat weet ze ook niet. „Maar ik heb de stellige in druk dat in steden als Amster dam en Leiden het respect voor andersm'ans eigendommen zo langzamerhand weer begint te rug te keren. Nee, ik kan dat niet wetenschappelijk onder bouwen, maar dat interesseert me ook niet. Ik constateer al- De posters zoals die mo menteel in de stad hangen. En over het al gemeen ook wel blijven hangen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leen maar dat het aantal vernie lingen terugloopt. Daar doen we zelf ook van alles aan om dat te bewerkstelligen." Ze geeft een paar voorbeelden. „Netjes onderhouden van de bushokjes en reclamezuilen is heel belangrijk. Je weet hoe vroeger posters werden aange plakt in Leiden. En waar. Nou, gebleken is dat als stadsmeubi- lair, zoals wij dat noemen, orde en netheid uitstraalt of zelfs eni ge schoonheid geniet, dat dan minder kans is op vandalisme. Men vindt dat blijkbaar toch zonde, om zoiets te vernielen. Nogmaals, dat is onze erva^ ring." In Groningen hebben ze be dacht dat het misschien zinnig is om na een campagne de pos ters dan maar uit te delen, om zo verdere schade te voorko men. Publex doet dat niet. Daar worden de posters na gebruik normaal gesproken vernietigd. „Wat niet wil zeggen dat we ze niet af en toe weggeven", zegt Jocelyn Brouwer. „Op aanvraag zijn ze te verkrijgen, althans als de fabrikant wil meewerken. Ja, we krijgen regelmatig verzoek jes. En proberen die ook te ho noreren." Nog geen klachten gehad van mensen die zich ergeren aan al dat bloot? „Nee. Wat dat betreft zijn de tijden wel veranderd. En dan daarbij: we prijzen hier via half-blote dames niet een auto aan, zoals dat vroeger wel ge beurde. Deze reclame is puur gericht op de vrouw. Dit is wat je in de etalage van een lingerie zaak ook ziet. Iedere vrouw draagt het, ik heb het ook aan. Dus wat moet je daar nou op te gen hebben?"

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17